Historike për Oksford, për herë të parë më shumë femra

January 25, 2018 11:29

Historike për Oksford, për herë të parë më shumë femra

 

Universiteti i Oksfordit për herë të parë në historinë e tij më shumë se 1 mijëvjeçare, ka pranuar më shumë femra se sa meshkuj.

Rreth 1070 femra 18-vjeçare, që kanë aplikuar për t’u pranuar në Oksford, u pranuan në kurset paraprake në vjeshtë të 2017, krahasuar me 1025 meshkuj të të njëjtës moshë.

Femrat fituan më shumë oferta dhe vende pasi aplikuan në numra më të mëdhenj.

Tendenca për të pranuar më shumë femra, ka nisur në fakt vitet e fundit.

Oksfordi, fillimisht një kolegj meshkujsh, pranoi femrat për të parën herë në 1974.

Të tjera kolegje më pas ndoqën shembullin e tij. Rreth një e treta e 38 kolegjeve të Oksfordit, ka femra në krye të tyre ndërsa universiteti zgjodhi edhe zëvendëskancelaren e parë femër në 2016.

Rivali i hershëm i Oksfordit, Cambridge, ka pranuar ndërkohë më shumë meshkuj se sa femra, ndonëse hendeku nuk është i thellë, 1440 me 1405, pasi tërhoqi numër rekord aplikimesh në Britani.

Pasi ishte kritikuar për sa i takon tërheqjes dhe pranimit të nxënësve me ngjyrë, Oxford duket se ka shënuar një përmirësim të lehtë edhe në këtë drejtim.

Nga 435 aplikantë, 65 prej tyre u pranuan ndërkohë që në Kembrixh kjo shifër është 75.

January 25, 2018 11:29
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim