Maqedonia miraton hapjen e një universiteti të dytë shqiptar

December 20, 2015 15:53

Maqedonia miraton hapjen e një universiteti të dytë shqiptar

Qeveria e Maqedonisë ka marrë një vendim për hapjen e një universiteti të dytë shqiptar me seli në Shkup. I pari ndodhet në Tetovë. Universiteti i ri do të mbajë emrin e “Nënë Terezës”.

Për herë të parë, në historinë e Maqedonisë, shqiptarët fitojnë universitetin e dytë në gjuhën e tyre amtare.

Universiteti i ri shtetëror shqiptar në Shkup do të ketë pesë fakultete me 14 programe studimore.

Ndërkohë, qeveria ka miratuar edhe një sërë vendimesh për zhvillimin e arsimit në gjuhën shqipe.

Mediat vendase njoftojnë se janë ndarë mjete edhe për ndërtimin e Konviktit studentor në Tetovë ndërsa për vitin 2016, është rritur buxheti për USHT-në, duke u bërë institucioni i dytë i lartë arsimor për nga mjetet që merr nga buxheti shtetëror, pas atij të Shkupit.

Gjithashtu, qeveria ka miratuar vendimin për themelimin e dy fakulteteve në kuadër të Universitetit Shtetëror të Tetovës, Fakultetin e Bujqësisë dhe atë të Pedagogjisë me plotësim dhe ndryshim të ligjit për USHT-në. /Dita/

December 20, 2015 15:53
Komento

2 Komente

  1. Uskania December 20, 17:19

    Një lajm shumë i mirë për gjithë shqiptarët.Dhe jo vetëm, por edhe për maqedonasit.

    Reply to this comment
  2. prifti December 21, 09:41

    Edhe nje tjeter kioske diplomash me allbanezet!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim