Hoffman: Shkoni në Gjermani vetëm nëse keni një nga këto profesione

August 22, 2015 10:18

Hoffman: Shkoni në Gjermani vetëm nëse keni një nga këto profesione

Mijëra shqiptarë kanë shkuar muajt e fundit në Gjermani, për të kërkuar azil.

Por, ambasadori gjerman Helmut Hoffman thotë se Gjermania ka nevojë për profesionistë, jo për njerëz që kërkojnë azil.

“Tregu gjerman ka nevojë për një sërë profesionistësh, por personat që kanë shkuar me një procedurë azilkërkimi ia kanë hequr vetes mundësinë e punësimit”, thotë ai.

Hoffman ka bërë edhe një liste me profesionet që kërkohen në Gjerman:

Inxhinier mekatronik

Ekspert i sistemeve mekatronike

Mekatronik bachelor

Teknik mekatronik

Inxhinier elektronik

Inxhinier i industrise elektronike

Inxhinier në Teknologji industriale

Inxhinier ndërlidhës

Teknik për mjete automatike

Teknik në sistemet autonomë robotikë

Elektroteknik

Inxhinier ndërtimi

Inxhinier rrufpritësesh

Inxhinier elektrik

Elektricist

Inxhinier i Elektronikës infrastrukturore

Teknik i pajisjeve elektronike

Mekanik i makinave elektronike

Inxhinieri industriale

Teknik i pajisjeve fiskale

Teknik i objekteve elektronike

Programues elektronikë

Rregullues frigoriferi

Arkitekt

Hidraulik

Shofer treni

Mjek profesional

Infermier/e

Teknik ortopedike

Teknik anestezie

Teknik kondicionerësh etj…

August 22, 2015 10:18
Komento

19 Komente

 1. Dn August 22, 10:28

  Pra shkolle profesionale per kush do nese me emigruar!

  Reply to this comment
 2. leshi August 22, 10:28

  pirdh se lirohesh kartofel rrac muti

  Reply to this comment
 3. Nje skipetar August 22, 10:33

  Nje here mos ejani… pastaj ejani..!!??

  Hofman,
  Boll me ken’ shkodran
  Se te tana i ban…

  Reply to this comment
 4. info-analitike August 22, 10:39

  Ambasadori ka drejtuar nje kritike te forte ndaj qeverise Rama:

  “Ambasadori gjerman Helmut Hoffman, kritikoi politikën shqiptare se është marrë pak me fenomenin shqetësues të azilkërkuesve. Sipas tij, Qeveria duhet të sqarojë njerëzit dhe të rikthejë shpresën, ndërsa paralajmëroi se vazhdimi i këtij fenomeni do të krijonte një efekt psikologjik negativ te gjermanët, me ndikim në procesin e integrimit të Shqipëri.

  Për të ndalur fenomenin e azilkërkuesve, Qeveria shqiptare duhet të rikthejë shpresën. Eshtë ky apeli që ambasadori gjerman, Helmut Hoffman, i drejton ekzekutivit shqiptar përmes mikrofonit të ABC News.

  Ambasadori gjerman nuk e fsheh habinë me të cilën ka konstatuar sa pak është marrë politika shqiptare me këtë fenomen.

  Procesi i integrimit europian të Shqipërisë do të ishte i pari që do të ndjente pasojat, shpjegon Hoffman.”

  Reply to this comment
 5. info-analitike August 22, 10:41

  Rama eshte me i interesuar te hape ekspozita se sa te merret me problemet e njerezve qe perhere e me teper po detyrohen te lene vendin sepse kane humbur cdo shprese per nje te ardhme dinjitoze.

  Reply to this comment
 6. Darius August 22, 11:22

  Kujt i plasi per Sklleverit ooooo…..sa i plasi babait shpirteror Enver-Buces,aq u plas dhe ketyre.

  Reply to this comment
  • erin August 22, 13:34

   Enver Hoxha na punesoi te gjitheve, tani jemi 80% pa pune, beje llogarine vete

   Reply to this comment
   • Arben August 22, 16:54

    TE ISHTE I MIRE MAVRIU, DO TA KISHIM PRAPE SOT.

    HESAPET BEHEN ME CFARE KA ARRITUR BOTA ATO VITE QE NE ISHIN NE BURG.

    E PRA, BOTA ARRITI ATE QE MOSHATARET E BABALLAREVE TANE, U LANE TRASHEGIMI FEMIJEVE, DIJEN, KULTUREN, EDUKATEN, ZHVILLIMIN DHE PASURITE.

    BABALLARET TANE, PATJETER QE NA LANE “VENDE VENDE” DISA GJERA NGA ATO TE PARAT, POR PER PASURI NA LANE NGA NJE BUNKER 2 KATESH.

    KESHTU BEHEN LLOGARITE.

    DHE TE THEM SE GJERMANIA U BE “SHKRUMB E HI” NGA BOMBARDIMET E LUFTES, NDOSHTA EDHE ME KEQ SE SHQIPERIA NE ATE KOHE.

    Reply to this comment
    • erin August 22, 17:50

     Dakort o vella, nuk i heq dot asnje presje atyre qe thua, por mendoje pak, nqs nuk do te kishin ardhur komunistet ne fuqi, kush do te ksihte ardhur dhe cfare do te benin ata per Shqiperine!!!!!!!!!!!!????????????

     Reply to this comment
 7. Edi August 22, 12:08

  Tani kane rastin ta provojne profesionistet. Te tjeret te rrine me lopet se aq dine te bejne.

  Reply to this comment
 8. @@@@ August 22, 12:09

  Shqiptaret ne shumicen derrmuese per here te pare i degjojne si emertesa keto profesione z Hofman!

  Reply to this comment
  • erin August 22, 13:37

   para 25 vjetesh nuk kane qene emertesa, por profesione qe shqipetaret i kishin me diploma, natyrisht sot jane emertesa, se profesioniste te kualifikuar si te viteve te keqija te komunizmit asnjehere nuk kane per te ekzistuar me ne Shqiperi( harro miushke Valarene, se Ali Pashne e prene)

   Reply to this comment
 9. Duam pune dhe jo azil August 22, 12:15

  hapje pune nga shteti shqiptare vetem kjo do ti zgjidhe gjitha problemet shqiptarve?
  u lodha duke shkruajtur prap nuk po mer vesht ky derrkuc shtet gjithate pasuri qe ka shqiperi si nuk paska pune?turp dhe mashtrues te popullit

  Reply to this comment
 10. arbi August 22, 13:54

  Epo mire pastaj . Merruni vesh me qeverine dhe mbaroni kete pune.

  Reply to this comment
 11. "Horri i Bulevardit" August 22, 13:55

  Hofmani ka harruar edhe nje zanat, qe Gjermanise i duhet shume, zanatin r hamshorit, se ketu eshte ne mase burre e gru te martuar, por qe te dy, duan hamshore.

  Reply to this comment
 12. metlaj August 22, 19:10

  PARA disa ditesh ne nje kpment per azilkerkuesit kam shkruajtur qe vete njerzit duhet te mesojne gjuhen ne komunikimin e kerkesave te dites si dhe pregatitjes setyre profesionale nekerkesat e vendit pritesPOR qeveria jone nuk afron informacion per kerkesat e mundeshme ne afate te gjate me te madhe se sa koha e kualifikimi kjo dhe perbrenda shtetit tone Ndonje burokrate mund te thote per zyrat qe ndermjetesojne ne bote keto jane pune qe duan momentalisht por ketu ka dhe nje probleme se kerkojne eksperianc 3 deri 5vjete te cilen e rregullon shteti me qarkullim te regullte te te punesuareve ecila zgjidhet me asistencen sociale ose diokupacionin ne moshen mbi50 vjete me rroge rreth 80 perqind te rroges si dhe kufizimiin rreth 35 ore javore si dhe trajtimet e diferencuaraper energjin ujuin dhe trasportin Le ta pasqyrojne jeten rreale ne bote se do te jene me te respektuare SE kur te degjo o qeverita te simpatizoj por kur llogaris se si do ta kaloj muajin te urrej

  Reply to this comment
 13. Pellumb Zaimi August 22, 23:39

  Po kengetare si p.sh Ciljeta duan keta ? Kemi nja 2 milion dhe do ti kenaqin gjermanet me muzike e tundje bythesh! Po deputete e gjyqtare a duan?Po fermentues kosi qe “..edhe haet,edhe pihet”?KY HOFMANI NUK FLET FARE PER KETO PROFESIONE TE SHKELQIMIT TONE ME DRITE ME TE MADHE NGA ATO GJERMANE ! More po a e di ky se ne radhitemi te dytet ne Europe, menjehere mbas tyre ? Nese nuk e di aq me keq per te!Tung.

  Reply to this comment
 14. aqo August 23, 06:53

  Nga lista qe ka publikuar ambasadori,jam I bindur se shqiptaret dine vetem emrin ” infermiere” per te tjera as qe e kane idene cfare jane dhe jo me te’i pervetesojne.
  Ne Gjermani nuk kane as lop[e e dhie e dhen per t’i ruajtur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim