Hofman: Gërmoni për të gjetur shkaqet e ikjes së shqiptarëve

November 9, 2015 13:30

Hofman: Gërmoni për të gjetur shkaqet e ikjes së shqiptarëve

Nuk ndodh shpesh që ambasadorët e huaj në Tiranë të shkojnë nëpër komisionet parlamentare.

Ai gjerman shkoi sot tek Komisioni i Jashtëm, ku ka informuar për situatën e azilkërkuesve shqiptar në Gjermani. Helmut Hofman kërkoi që çështja të mos politizohet, ndërsa kërkoi që të gjenden shkaqet se pse shqiptarët ikin jashtë.

“Në fillim pritja e azilkërkuesve ishte shumë ‘bujare’ në kohëzgjatjen e qëndrimit të tyre, por edhe të parave që u jepeshin. Këshilla ime është që çështja e azilkërkuesve të lihet jashtë debatit partiak dhe të ‘gërmoni’ në arsyet që i bëjnë shqiptarët të kërkojnë azil”, u shpreh Hoffmann.

Ambasadori tha se Gjermania mbështet integrimin e Shqipërisë. Duke folur për reformën në drejtësi, ai theksoi se me rëndësi është implementimi i saj.

“Reforma në drejtësi është kyçe. Ekspertët që asistuan reformën janë shumë të mirë. Ne nuk mjaftohemi vetëm me ndryshimet teknike, pasi për ne i rëndësishëm është implementimi. Korrupsioni është problem në drejtësi, ndaj dhe  gjyqtarët nuk mund të mbeten të paprekur nga kjo reformë”, deklaroi Hoffman./Dita/

November 9, 2015 13:30
Komento

7 Komente

 1. why ?... November 9, 14:32

  nuk ndodh shpesh qe” ambasdoret e huaj shkojne ne komisjonet parlamentar” e..thote moderator………………………………………………………………………………………………………………………………….

  I nderuar moderator ?

  qe diten qe I nderuari will rajerson mori pjese ne votimet e 1992 ai vend quhet

  REPUBLIKE AMBASDORIALE…(NUK KA SOVRANITET DHE SOT)

  Shqiptaret ikin I nderuar Helmut sepse votuan ne 23 qershor per ti vene prangat berishes…kurse Edi Rama I ka shpallur lufte votuesve te tij per 10 dollare dhe ka mbyllur syte para miljardave te XEN PESHKAQENIT

  Shqiptaret ikin I nderuar Helmut SE JU NUK JENI AMBASDORE APO DIPLLOMATE

  por jeni gjenerale dhe kolonele biznesi per vendet tuaja.

  ne fund nje keshille:

  merrni me qira keshtjellen e XEN PESHKAQENIT NE FARKE dhe perdoreni si aneks te komisjonit jashtem..

  zoti helmut

  AJO ARTA DADE NE 23 QERSHOR 2013 U SHPREH:

  NQS SE NUK FUSIM NE BURG BERISHEN..UNE E LESHOJ KARRIKEN E DEPUTETIT…

  TURP PER JU ZOTI HELMUT QE MASHTRONI ATE POPULL QE PO IKEN SE JU JENI NJE KRIPTO BERISHIST…I DELETED…

  Reply to this comment
 2. sot November 9, 16:37

  Gje e trashe duket ky ambasadori gjerman

  Reply to this comment
 3. daku November 9, 17:46

  Ky Gjermoni, mos ka ardh gje ne Shqiperi per te lujt me letra apo domino? A di te shohe dhe te vleresoje situaten ne kete vend? Ketu, jo vetem per te ikur, por po behet edhe per ta urryer pergjithmone kete vend. Ja dime per nder politikaneve qe sapo vijne ne pushtet, kuptojne pse Enver Hoxha nuk donte te kishte rivale.

  Reply to this comment
 4. shpatar November 9, 17:47

  Themi ne nga anete tona :Germo Tare germo se do gjesh qenin e ngordhur .C’te beje populli e ka kthyer nga te kater anet dhe asnje force politike nuk po i hap rrugen qe enderrone .Hajduter e kriminel nga te kater anet.
  Ky i gjati do te beje reforma por me cfare .Nuk bene as me te voglin ndryshim per popullin .Do te beje shtet se keshtu i thoni ju .Po me ke do beje shtet me ata qe ju thoni se duhet konsensus. Deri sa ti treten kockat Saliut o zoti Ambasador shqiptaret neper dyerte e botes do trokasin .Jemi te varfer por budallenje mos na beni .Ktheheni dhe ju pak nga vetja juaj .Vete i prisni e i percillni me temena politikanet shqiptare .Na i quani dhe burra shteti edhe kur vrasin popullin paqsor .

  Reply to this comment
 5. Hurma Arabie. November 9, 18:20

  Hoffmann of-aman se po na tremb! Po na dukesh ai “Hoffmann-i” tek njeriu me top qe dole bosh per te vrare Plakun Mere, qello njehere por jo bosh, mbi Plakun Mere Berisha qe ja u nxiu jeten shqiptareve dhe e kemi ne krye te vendit kete Kriminel pa i hyre nje gjemb ne kembe edhe me mbrojtjen tuaj. Gjermania e Merkel keni hapur krahet e po prisni lloj lloj refugjati jevg, arab, kinez, afrikane etj, qe po ua nxijne rracen, ta keni per Nder te pranoni SHQIPETAR qe t’u zbukurojme rracen. Nje President sakat e kemi Jarin qe e ka zevendesuar kinezi LU, po ti Hoffman je bere Z/ President qe fut garuzhden ne cdo kazan.

  Reply to this comment
 6. Shahisti November 9, 20:40

  Pergjithesisht komentet jane shume te dobta, me gjuhe te varfer dhr komentuesit duken injorante qe ngrefosen kot me kot.

  Reply to this comment
 7. Mark uk November 9, 20:53

  Ikin pa pasur as nevojen ma te vogel.Me te gjitha kto te mira qe i ka prure ripjerdhja socialiste me ne krye Edver Rama.Dhjetori i kti viti do jete si ai i studentve qe hodhen qelbesiren te sheshi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim