Holanda, dritë jeshile për statusin në qershor

May 8, 2014 17:53

Holanda, dritë jeshile për statusin në qershor

Holanda, një prej vendeve skeptike për zgjerimin e Bashkimit Europian, shprehet optimiste për axhendën e reformave të qeverisë shqiptare, megjithatë kërkon rezultate konkrete në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Interesimit të “Vizion Plus” për qëndrimin e Holandës për çështjen e statusit kandidat të Shqipërisë, zyrtarë të Ministrisë së Jashtme holandeze i janë përgjigjur se vlerësimi përfundimtar do të bëhet vetëm pas publikimit të Progres Raportit të Komisionit Europian, në qershor të këtij viti.

“Holanda do të vlerësojë përparimin e Shqipërisë pas publikimit të Progres Raportit të Komisionit Europian, që pritet në qershor. Holanda është optimiste nga axhenda e reformave të qeverisë dhe fton Shqipërinë që të tregojë rezultate konkrete, si për shembull, në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”.

Në samitin e Këshillit Europian në Bruksel, në dhjetor të vitit 2013, Holanda ishte një ndër pesë shtetet e BE-së, që kërkoi më shumë kohë për të vlerësuar arritjet e vendit tonë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Holanda, Gjermania, Franca, Britania e Madhe dhe Danimarka kërkuan shtyrjen e këtij vendimi në samitin e muajit qershor.

May 8, 2014 17:53
Komento

5 Komente

 1. shqiptari May 8, 19:11

  csatus more me kete mjerime ku jetojme duhete luftuare qe mose te na rabise e vjedhe amerika dhe te na leje ne dore te serbise greqis e malazezrise e turqis e poshtersis itali se na zhdukene fare na lane skllevere te perjetsheme ketu duhete luftuare te zzhdukene te gjithe ata qe jane rekrutuare si agjenta e ketyrve shteteve se na morene ne qafe shikoni cpo na punojne

  Reply to this comment
 2. Korbi shkodran May 8, 22:55

  po çfar na duhet: europa nuk éshte per ne shqiptaret mor zot,,skemi energji elektrike dhe qindra gjéra te tjera komb i trashé,,me kanun e lahut nuk hyet né europ ooo popull

  Reply to this comment
 3. mazllemi May 9, 08:20

  Duhet te jesh i çmendur te kesh bese ne fjalen e Hollandes per statusin

  Reply to this comment
 4. maks May 9, 10:26

  Sa moren vesh qe droga transportohet nen mbrojtje ushtarake e ndrruan mendjen hollandezet.

  Reply to this comment
 5. Arben May 9, 12:46

  DRITEN JESHILE TA KENE PER VETE DHE ESHTE PROBLEMI I TYRE
  NE NDIHEMI TE DISKRIMINUAR KUR RUMANIA BULLGARIA JANE ANETARE TE GJITHA VENDET FQINJE KANE STATUSIN PREJ VITESH
  NE NUK JEMI NJEREZ ME “BISHT” DHE E KEMI MERITUAR ME KOHE MBESHTETJEN E BE-SE QE KA MUNGUAR PER KAQ KOHE

  MIKU I MIRE NE KOHE TE VESHTIRA DUKET, SIC E KANE NDJERE SHTYSEN EUROPIANE EDHE TE GJITHA VENDET E BALLKANIT
  SIKUR TA JAPIN STATUSIN NE QERSHOR, VENDET EUROPIANE JANE TE VONUARA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*