Holanda i kërkon zyrtarisht BE-së rikthimin e vizave për shqiptarët

May 31, 2019 13:08

Holanda i kërkon zyrtarisht BE-së rikthimin e vizave për shqiptarët

Përfaqësuesi i Holandës në BE, Robert de Groot  i ka bërë kërkesë zyrtare Komisionit Europian për rikthimin e vizave për Shqipërinë.

Në letrën drejtuar komisionerit për migrimin dhe punët e jashtme, Dimitris Avramopulos, Holanda kërkoi me shkrim që Komisioni Europian të konsiderojë pezullimin e libgeralizimit të vizave për shtetasit shqiptarë.

Parlamenti Holandez votoi pro propozimit për heqjen e vizave me Shqipërinë për shkak, sipas tyre, të kriminalitetit të shtuar shqiptar në këtë vend.

Por, po të shohim të dhënat mbi shkeljet penale nga shtetasit shqiptarë të dyshuar në Holandë, nga 710 persona në vitin 2016, ato kanë zbritur në 499 në vitin 2017 dhe në 470 persona të dyshuar në vitin 2018. Për më tepër, midis 244.500 të dyshuarve në regjistrin përkatës të autoriteve holandeze për vitin 2018, shqiptarët përbëjnë vetëm 0.2% të rasteve.

 

j.l./ dita

May 31, 2019 13:08
Komento

24 Komente

 1. Duket qarte ,qe Hollnada ka besuar gjitihcka sumqiri Hollandes basha Pellet Europes ose May 31, 13:21

  Hollanda mundet te jet ne Kontrate te Rusise Serbise ,

  te diskriminoje Shqiperine ,gje e cila nuk ka per ti shkuar .

  Jane thjeshte Aksione qe me shume godasin Trruin e Opinionit Europian ,

  pra anene Psikologjike te opinionit , sepse ka per t’ju hedhur surratit nga BE-eja ,

  natyrishte duke i buzeqeshur per kte shaka me zarar qe Hollnada ben vs Shqiperise per te bllokuar afrimin e saj me Europen .
  Eshte thjeshte nji Marrezi e ber padyshim nga Lybista te paguar Hollandes ,qe financohen nga pd-ha lylHollandesi me Miljonat qe i ka vjedhur shtetit shqiptare !
  Natyrishte qe shteti Shhqiptare do reeagoj menjiher kundrejt ksaj FAKE Politike E DISKRIMINIMI qe I behet nga Hollnada . Natyrishte qe do iste gabim te thuhet ; Qijani robt hollandezeve kudo ju dalin perpara DHE MERRENI TERRORISTIN HOLLANDES

  ZVARRE RRUGEVE TE SHQIPERISE

  QE ESHTE NJI I INFILTRUAR HOLLANDES NE POLITIKEN SHQIPTARE

  DHE QELLIMISHTE NDYN AMBJENTIN SHQIPTARE
  PARA BOTES

  NE AUFTRAG TE SHTETIT KRIMINAL SHTETIT TE DROGES E NARKOTRAFIKUT BOTEROR E PROSTITUCIONIT TRAFIKUT NJEREZORE

  Reply to this comment
  • Gersi May 31, 14:16

   Si pas tteje o spiun i enverit hallanda i besoka aq shume bashes sa un mendoj ta bejne kryeminister te hollandes.
   Edhe i besojne seshte ndonje chudi
   Si nuk eshte chudi qe ti beson se enveri eshte akoma gjalle.

   Reply to this comment
   • Illyria-Shqiperia May 31, 14:23

    Meso te shkruash njehere shqip. Chudia te hyfte ne b…the. Ministria hollandeze e mbrojtjes thote krimi eshte ulur, ndersa ca deputete bythshitur, thone, Jo, eshte ngritur. E mos themi pastaj qe dikush I blen ata per propaganda kunder shqipetareve. E ndersa ju nuk po u le rehat Enveri ketu e 30 vjet. Race e keqe.

    Reply to this comment
    • $$$ May 31, 15:14

     Ik mor bole, Hollanda nuk eshte republike bananesh Ju fluturoni me pras n’byth,Kush ja ve ne pordhe Bashes me gjithe Rames ne Europe,Kur i takojne i takojne ti japin urdhera te japin llogari sic e pranojne edhe vete,per detyrat e shtepise.Po ta kishin lene veten ne doren e Bashave dhe Ramave nuk do ishin atje ku jane

     Reply to this comment
     • Shqiptari vs rropsive qe shkerdhehen me te huajt May 31, 16:57

      $$$

      un nuk te thashe ty putane apo kar e hajvan katundi ,

      por bera nji koment lidhur me temen ne fjale dhe si shqiptare
      jo me tradie bythqimash e nenqimash nga te Hujat ,

      mbrojta vendin Tim Shqiperine .

      Se kush eshte Hollnada dhe kjo Bande Deputetesh qe

      provokon shqiptaret me te tilla Deklarata antishqiptare ,

      un mundet ta njohe me mir se ty surrat Banane .

      Sigurishte SHPREHJA IME NE TITULL eshte nji sarkazem qe idiotat rrutur ne arka bananesh s’e kuptojne dot ,

      por eshte Hollnada qe perpilon taktiken qe zbatohet ne Shqiperi siedhe Retoriken kontraverse qe perdorin

      karaputanant e Opozites .
      Por kaq tru qe kto gjera ti kuptojne tipa si ty eshte e pamundur .

      Prandaj ha mut aty ku je Rames i hane karin kta Hollandeset Pederaste ne cdo aspekt ,por ti rrace buthqimash te huaj jeni mesuar t’ja ktheni bythen Botes ne cdo situate .Hollandezez jane thjeshte Pederasta te Droguar Mashtrues e Shkerdhata .

      E vetmja gje qe kan te mire Hollandezet jane futbolli dhe Femrat sexi qe s’kan te ngopur ne sex .

   • Duket qarte ,qe Hollnada ka besuar gjitihcka sumqiri Hollandes basha Pellet Europes ose May 31, 14:24

    spiun i Enverit ?

    hahahahh Gresi kujdesu per shendetin tat mendor e shko
    vizitou .
    shoqeria ka nevoj per njerez te shendetshme e normale .
    ty te pikon Catia -saher bie shi !

    Reply to this comment
    • Gersi May 31, 14:53

     Un jam njeri i thjeshte dhe nuk i prish pune njeriu jam apo sjam i semure mendore.
     Por sa per shendetin mendor kerkoje ke kryeministri qe ti e mbron me shpirt . Sepse ai eshte me kartele skicofrenie aktive Kete kartele e ka marr ke spitali nr 5. Ketu ne tirane.
     Pastaj nje vizite qe beri kryeministri jot doli skicofren
     Po te bej dhe ate te droges , o zot mos e me keq ,do dali perdorues kokaine. Por me e keqa eshte se do dali perdorues i klasit overdose.qe eshte shkalla me e rrezikshme tek njerzit.
     Si do qe te jete ty nuk ta vej re , sepse ti je i semure dhe je me gjilpere ne gjak.
     Ty te qin gjith fisin edi rama apo partia jote, ti prap do thuash te rroj partia.

     Reply to this comment
     • Hahaha . Gersi eshte femer apo Transvestiti shQypit May 31, 15:43

      Gersi ,

      un s’te fola me kte gjuhe ordienere shpellaresh ty,
      te qiren ne goj !
      se ka ndodhur me fisin tende kjo duke u pallu ne shpella si fis ,

      nuk eshte e then ti ndodhi edhe qytetareve si ne .
      Mua s’me lidh asgje me Ramen pervec ai i Shqiperise ,
      e s’me intereson asnji lloj Partie .
      hahah shpellari qe mbledh kockat me thes .
      o p!cke e ndezur Dhie shko e hy atyre ferrave e pallohu .Kur o bot edhe ju morrat e dhise te komentoni ktu me ne qytetaret Europiane .

      ( nji pytje intime jashte teme ; Mos je ai ti qe ke ate motren sexi ,qe i pelqej i Gjati ? – boj te fala )

  • Bojkot shqiptar ndak ketij vendi racist dhe fashist ndajn shqiptareve May 31, 22:22

   Vendimi i Parlamentit hollandez eshte racist, madje fashist. Hunjte e Hollandes per aresyet e tyre te ndyra fetare (jane katolik) e urrejne faktin qe nje pjese e shqiptareve jane myslimane. Keta jane te semure psiqike nga pikpamja fetare. Nuk ka asnje aresye tjeter qe shqiptaret te paraqiten si djalli i Hollandes dhe Europes. Ne keto kushte e e mendoni qe keta maskarenj do te miratojne celjen e negociatave per Shqiperine? Keta jane pro serbeve edhe pse ata kryen krime monstruoze ne Ballkan, dhe vazhdojne edhe sot te mbeshtesin fort Serbine edhe pse ky vend eshte gjakatari me i madh i Ballkanit. Pra, vazhdon racizmi i ndyre i Hollandes ndaj shqiptareve. Shqiptaret duhet ti bojkotojne cdo gje qe eshte hollandeze. Po ashtu nuk duhet te vizitojne Hollanden. As mos te perdorin linjen e tyre ajrore KLM. Une kam filluar ta bej, ju bej thirrje qe edhe ju qe ndani te njejtin besim me mua qe te bojkotoni Hollanden dhe cdo gje hollandeze.

   Reply to this comment
 2. DO NA HANI KARIN JU HOLLANDEZ E SERBE May 31, 13:30

  HAHAHAH

  CFAR FAKE SHTETI

  CFAR FAKE POLITIKE E NJI NDER SHTEETET ME TE KORRUPTUARA NE BOTE

  PER PARA HOLLANDA BEN GJITHCKA

  SHKEL MBI CDO PARIME E QENDRIMI KORRKET

  PERPBALL PARIMEVE E TE DREJTES HUMANE

  ————————-

  ASNJI ME BOTE NUK MUNDET TE ILZOLOJE POPULLIN SHQIPTARE

  TE UDHETOJE I LIRE NE KONTINETIN KU AI BEN PJES ATE EUROPIANE POR EDHE NE GJITHE BOTEN !

  HOLLANDA PO CFAQET SI NJI SHTET QE INJORON TE DREJTAT E LIRISE SE NJERIUT

  ME NUANCA DIKTATORIALE

  E CILA DUHET TE DENOHET ME FORCE NGA

  SHOQERIA EUROPIANE QE PERFAQSON VLERAT

  E QYTETRIMIT DHE PRINCIPET E SHOQERISE EUROPIANE

  KAQ E KALBUR S’MUNDET TE JET KJO BOTE NGA BRENDA

  NDERKOHE QE NGA JASHTE FLET PER PRINCIPE

  DREJTESI E DEMOKRACI !!!!!!!!!!!!!

  SHQIPERIA DUHET TE REAGOJE FUQISHEM

  SI E BARABARTE VS CDO KOMBI EDHE KTI HOLLANDESE

  E MBROJ TE DREJTAT E LIRISE E PRIMCIPET NJEREZORE

  ME FORCE PA U IMPRESIONUAR ASPAK

  NGA KJO POLITIKE E KRIMINELAVE ISH KOLONIZATORET E SHUME POPUJVE

  DUKE I KERKUAR SHTETIT HOLLANDES TE KERKOJ FALJE

  BOTERISHTE !

  SEPSE HOLLANDA ESHTE NJI SHTET I PASUR

  ATE NUK E BEN ASGJE ME TE MIRE ME DINJITOTE

  ME TE MIRE – ME TE LIRE E TE GEZOJE CDO TE DREJTE

  SE VET HOLLANDA !

  ————–

  SHQIPERIA NUK ESHTE KOLONI E HOLLANDES

  SKA QEN E SKA PER TE QENE ASNJIHER MADJE

  E ASKUJT VETEM E SHQIPTAREVE

  Reply to this comment
 3. Sqepari May 31, 13:42

  Sdi shume per hollanden, por qe ishin keta bythqiret qe u dorezuankriminelve serbe popullaten boshnjake te srebenices, kete e di une dhe gjithe bota

  Reply to this comment
 4. edhe kur komentojme ne nbrojtje te te Drejtave Te Shqiptareve i censuroni ose fshihni Komentet ? May 31, 14:21

  jemi ne medie shqptare ktu apo Greko – Serbe ?!!!!!!!

  kan fillu edhe kta te njtin avaze si ke kazani bazes ,

  fsfehin komente ,
  manipulohet me komente ,
  vidhen idet e komenteve dhe komentohen diku tjeter
  ose thjesht perdoren ,

  nuk arrij te kuptoj cdo te thote e gjitha kjo marrezi ,

  kjo papergjegjshmeri kundrejt fekuentuesit te mediies

  ore jeni normal ju te medies ?

  kuptojne kta se si funxonon nji medie dhe kujt i sherben ! buooooooooh e pabesuhme qe ne 2019 –
  te perplasesh me te tilla barriera mentale ,-me kte basurditet qe po kercenon ate shoqeri gjithandej

  Reply to this comment
 5. MH May 31, 14:22

  Mos u shqetesoni !
  Hollanda i ka ditet e numruara.Po shkrihen akujt dhe ne p… te semes do vej.
  Pikrisht per kete situat Shqiperia duhet te mos tregohet humane sic asht tregue me Hebrejt por ti lejne te mbyten persegjallit.Popull hor i kertylun me kurva na ban keshilltarin dhe diktatin.

  Reply to this comment
  • Ne shqiptaret qe duhet te regojme fuqishem kundrejt cdo diskriminimi e padrejtesie Europiane May 31, 14:48

   I nderuar MH.

   Eshte per t’u shqetesuar ,jo per ate se kta Maskarenje te Droguar e neofashiste e Pederaste do arrijne dicka ,
   me kte poshtersi kunder Shqiperise ,

   por per kte pafytresi e padrejtesi qe guxojne akoma sot te shprehin kunder Shqiptareve e Shqiperise !

   Dhe te tilla raste ,diskriminimi nuk duhet te merren lehte ,e mos t’i kushtohet rendesi nga ne dhe Shteti jone ,

   por reaguar me Force duke e bere kte lloj politike Diskriminuese ndaj nji vendi tjeter Europian si jemi ne ,
   qe neser mos te guxoj nji Partner i ktij Pedrasti Politikan
   te hedhi Tymsen e radhes kunder Shqiptareve !!!!!!!!

   ´Kane shekuj qe keqtrajtojne Shqiperine vetem e vetem se eshte e pafuqishme ,
   dhe nuk jane te afte te mbrohen dhe skan asnji mbeshtetje ne kte Bote te ndyre dhe kjo

   eshte burreria Europiane qe tregohen Dikushi me nji femije ,te pasa dal nga lufta nji te mbijetuari .
   Kta jane kafshe me fytre njeriu ,por njerez jo kurre e lere pastaj te diskutoshe per Dinjitete Morale Njerezore e Kulture Principe etj parime Njerezore .

   Ishin po kta Hollnadese nen Helmetat Blu ,kur Gjenerali
   Hollandes i dorezoj femijet grate e pleqte Boshnjake

   Úshtrise se Kasapev Serb qe ja rrembenin nga gjoksi femijen nenes dhe i prisnin kokat
   duke ja hedhur pertoke para syve te gjithe Botes !!!!!!!!!!!!

   Prandaj duhet reaguar Fort nga Shteti Shqiptare por edhe ne qytetaret mendoj un . KLm.

   Reply to this comment
  • Hosteni May 31, 15:19

   Shiko me mire Shqiperine qe po permbytet sa here qe bie shi, leri akujt dhe Hollanden rehat. Te kishte bere detyrat e shtepse ” lideri global”, as qe nuk do bisedohej fare jo vizat, jo hapja e negociatave. Palloshi i ka punet ne rregull, ja fut nje marreveshje me Bashen, milionat i kane poshte dyshekut dhe del ne pension me 60 vjet. Pastaj dyfishon dhe Basha milionat e tij dhe keshtu vazhdon kjo pune. Shqiptaret hane mut.

   Reply to this comment
   • ! May 31, 17:12

    Hosteni ,

    un i shikoj mir edhe ato qe ndodhin ne ate vend ,
    dhe jame kritik ne cdo rast ,
    qe nga skandali qe ju permendni ,permbytjen ne kohe shiu , i qyteteve ,
    ushqimet e skanduara ,medikamentet e skaduar ,padrejtesite ndaj shqiptarit dhe sithash me larte ,

    reagoj edhe kundrejt putanave pseudopolitikane
    qe i sherbejn te Hujave dhe nuk mundet
    te bej idiotin e mos Reagoj kunder ksaj Pfytyresie te shtetit Hollandes .
    Mua s’me intereson fare se eshte Hollanda apo X shtet .
    Nqs ata do sulmojne vendin tim ,atehere un si njeri qe jam e jo nji bageti ne kte Bote do tregoj se kush jame ,

    do kunderveproj e mbrohem si gjithe njerzit e ksaj Bote kur sulmohen nga nji Agresor .
    Palloshi mundet et eket gabimet e tija ,por qe te marresh ne Lupe ne cdo rast ate qe ai ben edhe te te leme te na bien te tjeret si t’i pelqej ,te bejme idiotin vs bandave te krimineleve te ktoj vendi qe bejne si Opozitare e injorojne vendin ,

    kjo me duket akoma me Skandaloze ne Shqiperi nga ju ,qe nuk ju shqeteson aspak se si fyen shqiptaret nga kta shkerdhata Hollandes apo cilidoqifte e ngelet gjithe kohen duke shpifur duke akuzuar pushtetin nderkohe ,

    qe jeni mesuar qe ta shpetoj e ndertoje Begatine e Shqiptareve vetem nji Person ,
    qe edhe kur ben dicka per jeten e qytetreve ne ate vend ,

    sulmohet nga te gjithe ,gjithe mediet gjithe komentuesit ,

    a thua se kta jane te gjithe Bastarde qe flasin shqip qe s’i intereson Shqiperia por te shkerdhehen ne cdo kohe me te huajt vetem e vetem qe te kapin nji Post ?!

    Cfar beni ju si popull per ate vend ?
    A ja beni ndonjiher pyetje vetes tuaj ?

    E di qe sdo kuptoshe asgje ,prandaj po e mbyll komentin me kaq .

    Po mos te kontriboshe ne ate zhvillim e vendit me ate qe ti mundesh ,sigurishte do hash mut si bejne gjate gjithe kohes mediet shqiptare anal-istat ne ate vend njerezish te semure rende .

    Reply to this comment
 6. Adih May 31, 14:41

  O komentues te mesiperm . Kerkojeni

  fain tek rama.eskobari qe e mbolli gjithe teritorin me droge dhe i ktheu bythet ushtarit te tij tahirit ryre . Rama ska bere as edhe nje detyre. Shtepie qe i kangarkuar brukseli . Ja dhate tepsin me gjithe timon .dhe.tani mbaheni me shender..

  Reply to this comment
  • Edi vet direkt May 31, 17:16

   Adih ,
   ti je nji cop idioti siedhe ky poshte

   ****

   e para nuk dini te flisni dy fjal lidhur me temen ,

   qe i referohet shqiptareve ,( cfar jeni ju ?)

   dhe dukeni qarte ,qe jeni te nji niveli ordiner qytetari

   dmth katunari maloku sepse qytetare s’jeni kurr ju ,

   qe flisni pasnji lloj interesi per vendin tuaj dhe nji cik perderasta qe mbroni ne cdo rast te Huajin .

   Reply to this comment
 7. **** May 31, 15:55

  Kur e keni kaq inat Hollanden pse mutin kerkoni te shkoni? Per ju qe e shani flas

  Reply to this comment
 8. MH May 31, 17:06

  Hosteni
  Bukur e psonis gjendjen e aktualitetit ne shqiperi.
  Por bahu pak objektiv dhe mos qendro i njianshem.
  Nese nuk do zvarritesh e te pengohesh rreforma ne drjtesi.Ne do ishim me garanci me kohe ne BE.
  Opozita PD fashiste ne ujdi me partine e Mones dhe burrin e saj hajdut me bllok ne dore edhe sot me cdo kusht nuk duan te eci Shqiperia para.A vrejte dje apo nuk ta ka kap syni.Basha dhe Likja vrapune me start te fuqishem kush te veje ma i pari ne Bundestagun Gjerman.Doni te ishin te garantuem qe Bundestagu e ka serjozisht mos hapjen e negociatave per shqiperine.
  Dhe nese hapen merita i takon te Majtes Socialiste.Shpresa fundit mbetet ne shtator.Ku me hapjen e shkollave,hapet dhe bujtina e Recit per strhimin e bosseve te krimit e te korrupsionit, me kengen
  “Bashk me gusht iken dhe vapa
  Zoti e din c’dimer vjen mbrapa.”

  Reply to this comment
 9. Pellazgos May 31, 18:16

  Clidhje kane Ilyret me shumicen turke te Al-banistanit zoti me comentin Ilyria- “Shqiperia”?
  Ilyret dhe Epirotet jane pakice ne Allahu Ekber.
  Kur Arvanitasit Orthodhoks u ngriten per clirim nga Osmanet ne 1821 Naimi,Abdyllahu (Abdyli) Shemshedini (Samiu),Ismail Qemali shkuan tek Sulltani! Pse shkuan atje keta te Allahut Ekber kur Arvanitasit kishin rreth 50 vjet qe vriteshin per clirimin e Epirit dhe gjithe Greqise?
  Sepse kishin thjesht ndergjegje Turke dhe moren poste si Governatore,Deputet ne Parlamentin turk.
  Juve nuk ju pelqen e verteta zoti ne comentin Ilyria-“Shqiperia”.
  Bile qe ta kuptosh ty qe ky vend u quajt Al-bani,Al-Sisi,Al-Xhazira etj dhe nuk u quajt Ilyri se Heronjte tuaj te Dum Babes nuk dinin akoma “Shqip” qe ti thonin
  Mikut nga amiko
  Familjes nga family
  Kenges nga kantare
  Flamurit nga Fllug
  Bukur nga Buatiful
  Mishit nga meat
  Shtetit nga State
  tradhetarit nga traitor
  spiunit nga spy
  ujit nga uoter
  semundje nga sicknes
  Stepi nga SPITI
  dhome nga dhomatio
  nate nga note
  dite nga day
  mengjes nga morning
  darke nga dark
  mushkonjes nga moskito
  pidhit nga pusy
  priftit nga priest etj, etj,ecetera,etj,etj.Lista (lease) este e pafundme,fund nga fine italisht

  Reply to this comment
 10. Genti May 31, 21:50

  Eshte ceshtje e shkopit dhe karrotes. BE duke e ditur qe Shqiptari fryhet si ka….ri, nderkohe qe aprovon statusin e vendit kandidat per ne BE per Shqiperine, e cila eshte karrota, i tregon edhe shkopin e Hollandes Albanistanezeve, qe te mbaje nen kontroll fryrjen e ka….rit.

  Reply to this comment
 11. edi June 1, 09:23

  Ne gjithmone fajin na e kane te tjeret.Ne jemi rrace superiore kurse keta qe bejne pjese ne BE (ku ne duam qe te aderojme) jane rrace e poshter prandaj ne nga sot duhet ti quajme non grata hollandezet,francezet dhe gjermanet dhe kedo qe del kunder nesh.Duhet te jemi ne qe nuk duhet ti lejojme ata qe te integrohen ne Shqiperi.Perderisa(,sic shkruan nje komentues) nuk na perkrah asnjeedhe ne qe jemi me te miret ne bote nuk duhet te perkrahim asnje por ti bejme bllok.Perderisa Hollanda eshte nje shtet i qelbur sic e quajne shumica e komentuesve atehere perse preokupohemi se Hollanda nuk na lejon te hyjme pa viza kur ne as qe duam te shkojme atje por perkundrasi ti bejme bllok qe asnje hollandez mos hyje ne Shqiperi qofte dhe me vize.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim