Premtimet e mbartura të Berishës: Në 4 vitet e ardhshme dëmshpërblejmë ish-të përndjekurit

Redaksia Online May 27, 2013 13:20

Premtimet e mbartura të Berishës: Në 4 vitet e ardhshme dëmshpërblejmë ish-të përndjekurit

Nëse gjatë fushatave të mëparshme të PD-së, dëmshpërblimi i ish-të përndjekurve ka qenë një premtim për katër vitet e qeverisjes, ai do të spostohet edhe në katër vitet e ardhshme. Kryeministri Berisha, gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët sot në Shkodër tha se gjatë katër viteve të ardhshme do të marrin dëmshpërblimin të gjithë ish-të përndjekurit politikë.

“Katër vitet e ardhshme, ne do të marrim çdo masë për ish-të përndjekurit. Brenda qershorit përfundon kësti i dytë i dëmshpërblimeve. Amendimi i ligjit shton edhe tre mijë të tjerë, por ekziston çdo potencial që gjatë katër viteve të ardhshme të përndjekurit politikë të marrin dëmshpërblimin. Të gjitha vendet e tjera kanë ndjekur dy rrugë tjera: simbolizmin ose pensionin. Rruga që ndoqëm ne nuk ishte e lehtë, por më e ndershmja dhe më e drejta”, tha Berisha.

Kryeministri ironizoi planin që PS ka për këtë shtresë shoqërore, duke u shprehur se nuk do t’i dëmshpërblejë ata. “Ishin tetë vjet, nuk kanë dhënë tetë qindarka. Merr qëndrimin e tij (Ramës) ndaj Ketit (Bazhdari) dhe kupton sa e ka ndërmend të dëmshpërblejë”, tha Berisha.

 

Hoxha i “pret fjalën” Berishës në Shkodër 

Një episod i pazakontë ka ndodhur sot gjatë bashkëbisedimit të kryeministrit Berisha me gazetarët lokalë. Pak sekonda pasi Berisha kishte nisur fjalën hapëse para gazetarëve, orari i faljes së besimtarëve të komunitetit mysliman dhe zëri i imamit të qytetit i ka ndërprerë “hovin” atij, duke e detyruar të ndalojë për disa minuta. Në respekt të besimtarëve myslimanë dhe bashkëjetesës fetare, Berisha ka ndaluar për disa minuta, për të rifilluar bashkëbisedimin që u transmetua live.

 

Redaksia Online May 27, 2013 13:20
Komento

31 Komente

 1. Agroni May 27, 12:06

  Po ku ka rrespekt per fe ky qelbesire por vetem per karrike e pushtet. Ky eshte Sali Serbi vrasesi i Shqipetareve.

  Reply to this comment
  • Rexha Tetov May 27, 12:55

   Shum ne rregull asht kur Ezani thret qe te nderprehet qdo bised duke e percjell Ezanin per thirje ne Namaz

   Reply to this comment
   • Rexha Tetov May 27, 12:56

    Shum ne Rregull ashte te nderpritet gjdo bised kur thret Ezani per Namaz

    Reply to this comment
   • ana May 27, 15:16

    o plehre muti po e harrove LIRAK BEJKON DHE GJERGJ NDRECEN O PLEHRE NJERI?!!!! O NJERI I PASHPIRT! LIRAKU HUMBI JETEN NDERSA TI RRI DHE TALLESH ? JE I PAFYTYRE! TE UROJ GJITHE TE KEQIJAT

    Reply to this comment
  • Majlinda May 27, 14:33

   Si nuk i vjen zor qe guxon dhe i permend te perndjekurit politik? Ne ka nje force politike qe i ka tallur dhe i ka premtuar fjale boshe ketij grupi, ku je ti zoti Berisha.

   Reply to this comment
  • gjyshja May 27, 17:55

   Fyerje ndaj ish-te perndjekurve,ky njeri i cili bente sehir e batuta tek ish te perndjekurit realizuan greven e urise.Vetem opozita i mbeshteti Saliu vete leshonte kushtrimin:le te flijohen.Asgje nuk beri kryeministri teksa dy grevistet u dogjen njeri me pasoje vdekjen.

   Reply to this comment
  • gertjan May 27, 17:58

   Po nuk ke se pse i ze me goje ish-te perndjekurit t mor horr,i ke braktisur me kohe ato je tallur me to,u premtove mjaft teksa erdhe ne pushtet mirpo asgje nuk u realizove.Sipa llogarive te tua te 2005 ish te perndjekurit duhej te ishin demshperblyer totalisht,mirpo zotrote i fute parate e tyre ne zhepat e tu.

   Reply to this comment
  • Andrea May 27, 19:11

   ky plera ka vite qe flet per keto demshperblime,po ti kishte mbajtur premtimet nuk do i kishte detyruar ti vinin zjarrin vetes e me pas ti ndjeki kemba kembes me spune e me polici.eshte vetem nje plak i marrosur dhe genjeshtar

   Reply to this comment
 2. Dardan May 27, 13:47

  Mund te thoni cfare te doni po Katedralja ortodokse dhe Xhamia e madhe u kryen ne Tirane. Njera eshe ndertuar e tjetra ka filluar. Keto te dyja jane premtime te mbajtura te qeverise…

  Reply to this comment
 3. Genci g. May 27, 14:34

  Sa munges origjinaliteti keni Zoti Berisha. Premtimet elektorale nuk mund te mbyllen sapo fitohen zgjedhjet, por duhet pune dhe perkushtim per ti cuar deri ne fund. S’esht aspak e tolerueshme qe te premtosh te njejten gje nje katervjecar te tret, kur nuk arrita ta beje perpara. Per kete dhe shume arguemnte te tjera, Shqiptaret do te votojn kundra teje kete 23 Qershor.

  Reply to this comment
 4. Elma May 27, 14:40

  Si nuk ka turp ky njeri qe i mban peng per kaq kohe te persekutuarit me premtime boshe dhe po nuk i ka ngelur dhe shume kohe Saliut per ti mashtruar te persekutuarit sepse ata dhe te gjithe Shqipetaret do te hedhin me vote kete regjim te qelbur.

  Reply to this comment
 5. korina May 27, 14:43

  I le nje muaj te vuanin ne greve urije, u talle me ta e u hodhe balte sa deshe , e tani u premton serisht ate qe u ke premtuar 22 vite rresht.Turp te te vije qe i zene edhe em goje te perndjekurit

  Reply to this comment
 6. rei May 27, 14:44

  Po more po vazhdo me te njejtat premtime sot e 22 vite ti, e me ate ane fli se do ftiosh

  Reply to this comment
 7. rei May 27, 14:46

  Vazhdo me perrallat Sale vazhdo, se te kane mare hije

  Reply to this comment
 8. Bashkua May 27, 14:47

  Cudi e cudirave! Dy greva tronditese urie te te perndjekurve dhe te shuara me zjarr e me hekur kane ndodhur, qe te dyja, nen qeverisjen e ketij bicimi, qe sterbetohet qe i do, por i urren me shume se cdo force tjeter politike, me shume nga PPSh, PS, nga FRD e merr tere germat e alfabetit qe formojne partira. Berisha i ka denuar te perndjekurit atehere kur ka qene komunist e tani qe eshte anti, jo vetem po i denon por edhe po i tall. Votoni Berishen o te gjore, te qeshim edhe ne. Mjerim!

  Reply to this comment
 9. klaus May 27, 14:49

  E hape thesin e genjeshtrave edhe ne shkoder o Sale…vazhdo, vazhdo se vetem te genjesh e te premtosh di ti se per te realizuar ndonje premtim nuk je….Rilindje per shkodren me 23 Qershor

  Reply to this comment
 10. drini May 27, 14:53

  Sala dhe premtimet e tij qe cuditerisht jan sikur i thote njer njeri me memorie afat shkurter dhe te gjate me probleme , se sa iken nga salla ai i harron cfare tha , thjesht ei ka ngel memoria te rruget qe ne kohen e vitet 90-92 dhe mbas ketyre viteve ai sja ka idene ca thote se duhet te kete probleme me memorien , sje ti per ne o sali , e meriton Edi Rama te qeveris

  Reply to this comment
 11. aldo May 27, 15:20

  un nuk e besoj me sali berishen ai eshte njeriu qe ka mashtruar per 45 vjet shqiperin edhe akoma do ta mashtroj

  posht sali berisha

  fitore e edi rames ne 23 qershor

  Reply to this comment
 12. Lio May 27, 17:03

  si vazhdoni ende te genjeni ne menyre te tille zoti berisha,
  ju jeni talluar keta persona,
  pse po e permendni tani kete, kur kishit mundesi 8vjet per ta realizuar. pse nuk u pergjigjet njerezve per kete ceshtje kur ishin ne greve edhe vetflijoheshin duke i vene zjarrin vetes.
  po sigurshr qe ju nuk mund tu jepnit parat qe u takojne edhe ua kishit premtuar..sepse ie keni vjedhur dhe ato pak qe ju kishin tepruar ju duheshin per fushaten qe po beni tani!!!

  ndihem ne turp per llogari tuaj zoti berisha!

  Reply to this comment
 13. arber May 27, 17:04

  saliu ka kohe qe genjen me ish te perndjekur dhe eshte tallur fuqishem me ata ndaj a mund te kete ndonje te perdnjekur qe i beson akoma saliut se ai mund te jape ndonje demshperblim???

  Reply to this comment
  • janaq May 27, 18:02

   Askush nuk i ha me genjeshtrat e tua Sali.Ish te perndjekurit e kane braktisur me kohe kauzen tende as ato nuk te mbeshtesin me,harroje.Cdo shqiptar kerkon largimin tend nga ky vend,e ke keqqeverisur kete popull,je bere i padurueshem.

   Reply to this comment
 14. ergi May 27, 17:07

  premtimet etua ke treguar qe i merr era sali berisha ndaj kot lodhesh sepse keto politika nuk jane te ndershme dhe deshmojne mos karakter dhe kulture injorante dhe genjeshtare te p[olitikes

  Reply to this comment
 15. albana May 27, 17:09

  sali ti i le te vdisnin ne rruge keta njerez ti i le te vdisnin si qeni dhe te digjesin dhe i nxorre me force nga protesta nderkohe nderkohe qe tani thua per premtime a kthime lekesh

  Reply to this comment
 16. arber May 27, 17:14

  sali ti per 23 vjet nuk ktheve parate dhe as nje kest nuk i kane marre tama ndaj si mmund te te besojne persiri kjo kategori ish te perndjekurish qe ti nuk ua realizove te pakten nje here premtimet ne 23 vjet dhe u ke marre votat gjithmone per ete fakt

  Reply to this comment
 17. Elma May 27, 17:18

  Ka nja jete qe i premton dhe i premton te perndjekurve demshperblimin dhe akoma vazhdon ta trajtoje si premtim elektoral duke i neperkembur te gjithe per te mbajtur pushtetin e tij.

  Reply to this comment
 18. elona May 27, 17:19

  sali berisha asnje i perndjekur nuk te beson ty asnje nga kjo kategori nuk i ha me genejshtart e tua qe vazhdojne ka 23 vjet dhe sdihet kur e kane fundin ndaj stop me

  Reply to this comment
 19. denari May 27, 17:21

  kjo politike nuk ka fund ashtu si genejshtrat e saliut ndaj esht emasakruese ideja qe sali berisha si kryeminister i vendit u thote pas 100 vjetesh do i marresh keto sepse 1 ketsht ne 20 vjet kane marre

  Reply to this comment
 20. igli May 27, 17:23

  sali ebrisha morre fund dhe ky fund do te te vije dhe nga ish te eprndjekur e femijeve te tij dhe niperve e mbesave qe saliu u tall tere kohes per keto gjera dhe kjo eshte dicka e pa pranueshme per ta ndaj do ndjekin projektin e rilidnjes ne 23 qershor per ish te perndjekurit

  Reply to this comment
 21. besa May 27, 19:43

  ik o vrases nuk te besojme ma rrugaq

  Reply to this comment
 22. fat man May 28, 01:44

  Ne Shqiperine dixhitale te Sali Ram SHEQERE (Zeher) Berisha, nuk ka ish te perndjekur politik. Ata konsiderohen nga Sala, Zhozi e PD te Perndjekur Politik, se nuk bejne pjese ne programin e PD (ku e ka), do te perndiqen burgosen, do te veteflijohen te djegur,per sa kohe eshte ne krye KOMUNISTI 24 Karat Sali dhe Zhozi si familje sojlliu prej leshi.

  Reply to this comment
 23. fidel May 28, 08:06

  Si te mbrojme pjeserisht voten.
  Nese dikush ju kercenon per voten ose kerkon tua bleje, mund te veproni keshtu:
  1) Nese u kerkojne qe te fotografoni fleten e votimit, beni nje foto me voten ne kuadratin qe ata duan.
  Pastaj vendosni kryqe edhe ne disa kuti te tjera. Keshtu vota juaj do te anullohet.
  2) Nese u japin nje flete te plotesuar e u kerkojne ate qe do te merrni ne vendin e votimit bosh. Perseri vendosni ne fleten qe u kane dhene disa kryqe ne disa kuti. Keshtu vota juaj do te anullohet, dhe i dergoni fleten bosh pucistave.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?