Hoxha: Riktheni vendimin me vdekje, Vlahutin: BE nuk e pranon

May 4, 2018 12:50

Hoxha: Riktheni vendimin me vdekje, Vlahutin: BE nuk e pranon

Në forumin qytetar për sigurinë publike, hoxha i xhamisë së Lezhës kërkoi rikthimin e dënimit me vdekje në vend.

Hoxha u shpreh se po flitet për Shqipërinë e cila përbën një rast të veçantë, dhe si e tillë duhet trajtuar edhe nga Europa.

“ Nëse rikthehet dënimi me vdekje do të zgjidhen shumë plagë sociale që kanë mbërthyer vendin. Ne si komunitet mysliman do lobojmë në Parlament nëse jepet drita jeshile prej jush.”

Por, ambasadorja e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin tha se BE nuk e pranon dënimin me vdekje.

“Ky është një sugjerim, po duhet të dini që ka disa vlera themelore, që do të thotë se jeta e çdo njeriu duhet mbrojtur. Ka një shtet të së drejtës, një shtet që ne po përpiqemi shumë të ndihmojmë që të funksionojë. Dënimi me vdekje nuk pranohet nga BE”, tha ajo.

Kjo deklaratë e ardhur nga hoxha i xhamisë së Lezhës shkaktoi mjaft ovacione mes të pranishmëve.

s.a/dita

May 4, 2018 12:50
Komento

8 Komente

 1. Arben May 4, 13:18

  Meshira per keqeberesit,

  eshte padrejtesi ndaj te ndershme.

  Kurani eshte i vetmi burim i se drejtes

  qe sjell drejtesi dhe zhvillim

  Reply to this comment
 2. Hammerhaituri May 4, 13:49

  Te qenurit Hoxhe presuposon qe duhet patjeter te kesh njefar injorance paraprake apo
  mesohet me mbrapa ne medrese!?

  Reply to this comment
 3. Mark .U.K May 4, 15:21

  Shko more burre ne turqi e te pastrohet vedi.Po duhe te marresh te gjith ata qe jan si ju.Turk te mire e .ute te mire nuk ka.

  Reply to this comment
 4. Kuq e zi May 4, 15:34

  Pse amerika qe e ka e prapambetur eshte?
  Ai ligj duhej te hiqej nje dite para hyrjes ne BE por me ate ligj nuk vriteshin komisar ne mes te rruges prandaj u hoq qe tu jepej krah politikes se armatosur

  Reply to this comment
 5. Arben May 4, 16:36

  Per derisa vendimet e gjykatave tona te pakten qe nga viti 1945 e ketej nuk kane qene objektive eshte e drejte te mos ju lihet jeta e fukarenje dhe e te pafajshmeve ne dore te intrigave te pushtetit. Ne nje shtet te se drejtes nuk ka asgje te keqe qe ky denim kapital te aplikohet. Krimet me te renda i bejne pushtetaret dhe perderisa ka rreth 27 vjet qe nuk eshte denuar asnje prej tyre, per ke te vendoset ky denim kapital. Mbase mund te jete keqinterpretuar hoxha i nderuar, pasi edhe ne kuran nuk besoj se parashikohet denimi kapital nga shteti, por nga dikush tjeter me i madh.

  Reply to this comment
 6. perkthyesi May 4, 18:24

  Nuk jam marre dhe nuk do merrem kurre me kleriket fetare, por nje gje e them me siguri te plote. Ne se do ish ne fuqi denimi me vdekje, sot do ishin gjalle me mijra e mijra shqiptare, te cilet sot bejne gjumin e perjetshem ne thellesi. Gjithsecili ka te drejten e vet te gjykoje. Une i respektoj!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*