Vritet në Holandë presidenti i vetëshpallur i Çamërisë

July 21, 2019 10:30

Vritet në Holandë presidenti i vetëshpallur i Çamërisë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme, ku ka mbetur i vrarë drejtuesi i komunitetiti çam, Festim Lato.

Lato njihej edhe si Presidenti i Republikës së Çamërisë, ndërsa mediat raportojnë se atij i është bërë atentat në Holandë.

Në profilin e tij në Facebook shumë miq të tijë i shprehin ngushëllimet familjes dhe kombit shqiptar për këtë humbje të madhe.

Atentati daj Festim Latos është bërë në kushte misterioze dhe ende nuk dihet se kush mund të jetë autori.

Policia holandeze ka njoftuar sot familjen e Latos në Vlorë.

Dyshohet se vrasja mund të jetë bërë për arsye politike.

Nga policia shqiptare nuk ka asnjë informacion zyrtare për vrasjen e tij.

Ndërkohë që të afërm e miq, vijojnë të shprehin ngushëllimet për humbjen e tij në faqen e “Facebook”-ut.

j.l./ dita

July 21, 2019 10:30
Komento

35 Komente

 1. Eno July 21, 10:35

  Po pse ore Luli, mirë detin se finalizove me greqinë, por edhe këtë jua dorzove grekëve?!

  Reply to this comment
  • Ngushellime Familjes se Festimit Luto-s July 21, 11:15

   Eno,

   ke shume te drejte .

   lyl shkerdhata Antishqiptarre jep te gjitha Informacionet

   per shqiptaret ne Hollande madje edhe te familjeve

   te gjasme “Trafikanteve Shqiptare” te barit e droges ne Hollande .

   Lyl basha eshte i gjithnashem .

   Shet Shqiperine , shqiptaret ne Hollande i bo Dosjet gati ,Kosovareve ja coj Serbit ,

   edhe te ktij Cami te Vlores rahmet paste :

   Por shqiptaret e kane kte te mete si njerez ,

   Jane teper idiot per te njohur Te Keqen qe po i kafshon Jeten

   dhe kjo ne Shekuj ,Prandaj i quan gjithe Bota Idiot !

   Mesiguri kan qen ne loje” shqiptare” qe e kan prer ne bese .

   Dora e bashes eshte kudo ne Tradhetite vs Shqiptareve kudo dhe per cudi asnji idiot se shikon !!!!!!!!!!!!!!

   Si i tha Zoti shqiptarit ?

   Vriti Gjarprinjte qe mban ne gji , ose do kafshohesh helmohesh jeten nga ata !

   Reply to this comment
   • Lexoni me siper se si gjapri i Esfalise hedhb helm dhe kujton se ne jemi budallenj July 21, 17:08

    Shikoni komentin e gjarprit te Esfalise ketu me siper se si perpiqet qe ta devijoje krimin e shtetit te tij ne nje krim ordiner nga trafiknatet dhe larje hesapesh. Madje te perfshije edhe Lulin, qe i ka te gjitha te zezat, por jo kete krim. Ngushellon edhe familjen dhe tall bythen. Kujton se ne jemi budallenj dhe ky bir kurve, i paguar me parate e Esfalise dhe Jnaullatosit, vjell vrer dhe kerkon te nderseje shqiptaret kunder njeri tjetrit dhe te na thote qe Festimi, qe ishte i paster si qelibar, na ishte trafiknat. Tall edhe bythen me shqiptaret qe Zoti ju paskish thene kete e ate. Fuck you piss of shit! Jeta e festimit do te lahet nga nje trim shqiptar. Dridhuni te gjithe o kishtare dhe politikane vrastare se edhe jeta e juajn eshte tani ne rrezik nga nje Bajo Topulli i ri. Nje Bajo do te linde dhe jeta e Festimit do te shpaguhet. Rrofte Cameria!

    Reply to this comment
  • Krim i sherbimeve sekrete greke - Pa dyshim! July 21, 17:02

   Ekzekutim nga Esfalia (sherbimi sekret grek). Krimi i pare i Mycotaqisit (ekstremi i djathte grek), sapo mori pushtetin. Vrane Papa Kristo Negovanin ne 1905-sen, prifti shqiptar i lindur ne Follorine sepse e ktheu shtepine e tij ne nje shkolle per mesimin e femijeve shqiptare te gjuhes shqipe. Ishte vetem 30 vjec, dhe u vra me urdher te Peshkopit te Kastorias. Haku ju mor nga ceta e Bajo Topullit, qe vrau Metropolitanin e Korces, Fotis. Ne vitin 2000 vrane me radioaktivitet Kryetarin e Lidhjes se Arvanitasve, Aristidh Leken, nje patriot shqiptar i shquar. Punonte per shqiptarizmin ne Greqi. Para se te vdiste nga leucemia, ju tha miqve te tij se me vrau shteti grek. E vrane pas shpine, me radioaktivitet, permes nje makine radioaktive nga apartamenti fqinje, ndersa Aristidhi punonte ne skrivanine e tij ne apartamentin (dhome ngjitur) ngjitur. E ndante nje mur me apartamentin fqinje. Tani vrasin Festim Laton, ne vitin 2019. Festimi ishte deklaruar President i pare i Camerise. Esfalia planifikojn me kujdes eliminimin e tij. Shikoni agjentet e Esfalise ne portale dhe ketu se cfare thone per Festimin. Sigurisht qe e vrane gjija per trafikim apo qe e vrau Hollanda, apo qe e vrau Luli me Berishen apo qe e vrau shteti shqiptar. Mos u besoni! Eshte Esfalia greke me ne krye Mycotaqisin. Eshte krimi i tij i pare anti-shqiptar. Priten krime te tjera. Qeveria duhet te marre masa dhe te protestoje ne instancat perkatese te BE-se dhe te Ministrise se Jashtme te Greqise. Sherbimi sekret shqiptar fle gjume dhe punon vetem per te pergjuar qeverine dhe per tja dhene informacionet Berishes e Lulit. Kush eshte roli i ketij sherbimi antikombetar!? Ne nuk e njihnim Festimin por i ndrite shpirti atje ku eshte dhe faleminderit per gjithcka ka bere. Festimi do te zevendesohet dhe ceshtja came do te vazhdoje. Nuk ka bir kurve te Esfalise apo Kishes greke apo Mycotaqis qe te eliminoje patriotizmin shqiptar dhe ndjenjen per Camerine. Cameria, nje dite do te kthehet tek i zoti. Deri atehere beni kujdes dhe merrini hakun Festimit. Le te dridhen kishtaret dhe politikanet greke sepse gjaku i festimit do te merret nga nje Bajo Topulli i ri.

   Reply to this comment
   • Titi July 21, 17:57

    Lato punonte per serbimet segreke greke! Vrasja mund te spjegohet me motive personale apo i sakrifikuar per koke turku meqenese per se gjalli nuk ishte shume i dobishem per asfalsine ose eshte shendoshe e mire andej nga karaibi me beqirin indjan qe e mbante nga mbrapa.

    Reply to this comment
   • Tom July 21, 22:13

    Une besoj qe eshte loje e radhes e Greqise ne bashkepunim me politikanet ne Tiranë agjenturat anti shqiptare, pasi iu dolen huq lojrat me kete Laton që e aprovuan dhe rekrutuan vet.

    Keshtu ATA mendojne qe ti ruajne njerzit e tij nga hakmarrja per te vazhduar lojen, per poshtersite qe u ka ber ky Lato njerezve.
    Nga Greqia dihej qe do vepronte keshtu, se tani kane nxjerr, nji cam tjeter te vazhdoj lojen e tij.

    Tani Jane te lexueshem nga te gjithe,mbaruan genjeshtrat e grekerve.

    Këto jan taktika primitive që i marin vesh edhe qent e rrugeve.
    Keshtu do vriten Berishat,Bashat,Metat, Ramat, Dulet etj. Nga vete ata padronë qe i krijuan per te humbur gjurmet e tyre.
    Sa me gjate jetojne veglat, aq me shume demaskohen ATA qe jane prapa tyre.

    Shqiperise i duhet tani. Nje Avni Rüsten, nje Komb i bashkuar, nje Fe dhe jo 500 Parti.

    Reply to this comment
 2. vojoepirjoti 300 evro July 21, 11:43

  ka dalur janulla me asfaljan se nuk e manepsin dot emrin cameri ,pushtat grek

  Reply to this comment
 3. lisi July 21, 11:48

  Lulzim basha organizoi vrasjen me ndihmen e greqis

  Reply to this comment
  • BASHA ISH MINISTER I BRENDSHEM FORMULOJ E SHPRENDAU BOTES MIJRA FAKE DOSJE SHQIPTARESH July 21, 12:11

   NGA BURIME TE SIGURTA

   THUHET SE GJATE KOHES QE LULEZIM BASHA

   ISHTE MINISTER I BRENDSHEM SHPERNDAU DOSJE TE PERPILUARA NE “BOTE”

   PER ME SHUME SE 100.000 Mije SHQIPTARE !!!!!!

   NUK KA TE BEJ ASPAK ME POLITIKEN KY FAKT

   (SI NDOSHTA MUNDET TE SHOFET KTU KU VETEM MBI POLITIKEN DISKUTOHET )

   POR KJO ESHTE FAKT TRONDITES

   VEC KSAJ NE ATE KOHE KUR ISHTE MB -BASHA

   LEJOJ DEFORMIMIN E QELLIMSHEM TE FOTOGRAFIVE

   TE PASAPORTAVE SHQIPTARE DUKE I DEFORMUAR TIPARET SHQIPTAREVE DHE DHEN FYTYRES NE FOTOT NJI NGJYRE TE ERRET

   SI ME QEN RRACE JEVGJITI !!!!!!!!!!!!!
   KE FIRMA SERBE E FOTOGRAFIVE BIOMETRIKE

   QE FSHIHEJ NE MASKEN E AUSTRIAKEVE

   KY ISHTE NJI SKANDAL KOMBETARE SEPSE INJORON ME VETEDIJE RRACEN E KOMBIT TEND

   DHE SECILI QE KA BER ATEHER KART IDENTIITETI NGA EMIGRANTET
   DHE PASAPORTE TE RE -QE BERISHI I DOGJI AFATET DHE KERKOJ TE PASAPORTA TE REJA

   GJASME BIOMETRIKE SE I DONTE EUROPA –

   TI KRAHASOSH ME FOTO NE PASAPORTAT EUROPIANE TE SHQIPTAREVE

   ESHTE VERTET SKANDALOZE

   SE CFAR I BEN KTA SHQIPTAREVE !!!!!!!!!

   BASHA -BERISHA – E KAN PAK GIJOTINE-n

   POR SHQIPTARET JANE AKOMA NE EPOKEN E

   QENIES HAJNVANE TE PAZHVUILLUAR SI NJERI !

   Reply to this comment
 4. Eduarti July 21, 12:15

  Ngushellimet per familjen i kuptoj por ngushellime kombit shqiptar nuk mund te kuptoj. Kete Festimin e ngrate nuk besoj e njeh njeri pervec se ne lagjen ku ka lindur. Presidenti i vetshpallur i Republikes Camerise, paska patur goxha post me rendesi boterore dhe nuk na e keni bere te njohur, jazek ju qofte. Se mos na del i vrare per affari sporchi atje ky Presidenti, ky eshte halli se po doli i vrare nga Lulzim Basha hallall tagjia qe ka ngrene.

  Reply to this comment
  • Kush e nxjerr vrasesin e vertete? July 21, 12:26

   Edhe i paster te jesh, te bejne pis ata qe te vrasin dhe se kane problem fare. Cudi bej qe prej shume muajsh vdesin shqiptare ne greqi vazhdimisht si kurre me pare, dhe gjasme nga “shqiptare” te tjere. Tani vriten camet edhe ne Hollande. Pikepyetje ka shume.

   Reply to this comment
 5. Vlora July 21, 12:20

  I paharruar qofte Festim Lato!
  Mund te vrasin came, por kurre nuk do vrasin dot Camerine dhe Ceshtjen Came.

  Reply to this comment
 6. Nuk eshte Rastesi . Thirjja ne Hsge e shqiptarve te Kosves dhe Exzekutimi ne Hollande i Camit ! July 21, 12:22

  Mbasi i futen Djallin e fes ,kombesive te ndryshme ,e politikes , etj metoda

  percarjesh mes shqiptaresh ,duke i shkaterruar te gjitha Hallkat qe tradicionalishte mbanin te lidhur

  me njeri tjetrin shqiptaret ,
  te organizuar dhe besnike ke njeri tjetri si dikur ,

  sot pasi i kan hedhur bomben politike Opozite ne mes

  te dites ,qe cdo dite i bombardon e si le nji cast

  te qete ,

  Armiqte e shqiperise vrasin shqiptaret si i pelqen atyre .

  Me pa vleer s’ka qen jeta e shqiptareve as ne kohen e djallit turk se sot
  ne kte sistem Apokaliptik qe ishte nji mine me shat per Shqiperine .
  janullatos meta berisha basha

  mesiguri festojn sot Arritjet e tyre te Medha !

  NDERKOH QE SHQIPTARET E PERCARE SI IDIOTE FRYJN SYT MEDIEVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 7. Genti July 21, 12:36

  Festim Lato kerkoi Camerine dhe e vrane.Ilir Meta mohoi ceshjten Came,i dha nenshtetesine Janullatosit dhe nje mije poshtersira vendit tone dhe vegjeton i qete ne arin e vjedhur.Ka dicka qe nuk shkon me ne shqiptaret.

  Reply to this comment
  • Genti12 July 21, 17:54

   Ja dhe zockat e pules qe s’dine cfare te thone dhe fillojne te kakarisin. Nuk degjoj te permendet ndonje emer i Kristo Papes se agimit te arte ose ndonje tjeter, po merreni me Meten, Bashen, Ramen, etj. etj.

   Kesaj i thone s’i bie dot gomarit, po i bie samarit!!

   Reply to this comment
 8. Hosteni July 21, 13:06

  Fotografi shume domethenese me ate flamurin ne sfond.
  Ndersa per ju trollet e Endri Fuges dhe Denar Bibes, qetesohuni , merrni fryme, fushata elektorale mbaroi. Lulzim Basha eshte paterica e Edi Rames.

  Reply to this comment
  • thjeshte shqiptar July 21, 13:40

   Hosten,

   te pallofshim Endri Figa-n dhe pallen tjeter
   Dinar Biba-n .

   Perse i reduktoni ngjrje te tilla shqetesuese per Kombi tone ,

   ne banalitete te tilla ,duke i ardhun nee ndihme nji Prostitute Antishqiptari si lulezim basha ,

   qe sot e njohin mir si ne Kosve edhe ne Shqiperi ?
   turp te keni .nqs jeni shqiptare .

   Reply to this comment
   • Hosteni July 21, 14:16

    Degjo ketu ti njeri i trashe. Une te dhjes Ramen, Bashen, Berishen, Meten, Fugen dhe Biben m’u ne goje. Morre vesh?! Mos me trego mua shqiptarizmin, militant idiot.

    Reply to this comment
    • thjeshte shqiptar July 21, 14:55

     Hosten ,

     po nuk te shau jeri o plehr ,

     un dhjeas mbi Militante dhe idiotebsi ty poashtu rrotkari

     si nuk doli nji njeri i sakt nga ajo turme aty .

     scicofren muti .
     nuk mesuat njiher te perdorni ato mut tru

     Reply to this comment
     • Fredi July 22, 00:24

      Hosteni ka ne koke mut.

 9. Gjenocidi kundr shqiptareve vazhdon ! July 21, 13:07

  nderkohe shqiptaret jane shndruar ne zagare te politikes
  te huaj ,
  dhe kafshojne njeri tjetrin
  dhe Gjapri i zi mes tyre gelltit nga nji shqiptare
  i pashqetesuar si me qen ne strofkullen e tij

  Reply to this comment
 10. Klubi i Selanikut July 21, 13:48

  Ne Greqi politika majtas-djathtas, ekstremi majte-ekstremi djathte, centristet, pastaj shoqeria civile, qytetaret, fshataret, me nje fjale gjithe ato qe mbajne nenshtetesi greke po ti pyesesh per ate qe i thone Ceshtja Came, te thone te gjithe njezeri – Ceshtja Came nuk ekziston! Zor se gjendet diku nje popull tjeter te jete kaq unik per nje ceshtje sa jane greket per ate ceshtje. Greqia del qe sot nga BE sikur kjo e fundit te njohe ceshtjen Came.
  Ky eshte realiteti i kesaj ceshtje ne Greqi. Te shpresohet se kjo ceshtje do marret ne shqyrtim ndonjehere eshte utopi. Greqine vetem ta pushtosh ushtarakisht mund ti shkeputesh ate Cameri. Dhe kjo veshtire te besohet se do ngjase.
  Keqardhje per kete njeri te vetquajtur Presidenti Camerise. Eshte ne nivelin e axhendes qe sot ka Cameria politikisht.

  Reply to this comment
 11. Genti July 21, 14:19

  Do kete prishur ndonje pazar Kokaine me latinet dhe e kane hequr qafe.

  Reply to this comment
 12. Lani July 21, 14:27

  Greqia punon nen rrogoz,nuk fle.Sherbetoret i ka ne Tirane me shumice sidomos nga Pd tani qe erdhi Micotaqisi ne pushtet.Ne Be flasin me gjuhe te moderuar deri diku por ne rajon bejne politike shoviniste dhe kercenime.Cameria fitohet vetem nga bijte e ndershem qe fitojne buken me djersen e ballit dhe qe nuk i njeh dhe perfill politika zyrtare.

  Reply to this comment
 13. I tillë je , sa herë që hap gojën July 21, 16:40

  Shume maskara je , z.Hosteni . Edhe budallalleket qe ben Lulushovici yt , ia faturon Edi Rames ! Je i denje vertetet , qe me hosten ne dore te prijsh derrat e dale nga shpella , qe duan t`i vene zjarrin Shqiperise !

  Reply to this comment
 14. Igor July 21, 21:19

  Or Shqipetare te ngrate mos nxitoni te shperndarni lajme false ne Hollande nuk ka ndodhur vrasja e ti po te ishte e sakte Hollanda dota lajmronte ne gazetat dhe sidomos televizor ,kete lajm e lajmrojne vetem gazetat Shqiptare ,sikur e lajmruan vdekjen e Nexhmije Hoxhes bashkshortes te Enver Hoxhes kontrolloni ma mire para se te jepni lajme fallse.

  Reply to this comment
 15. Surrat i keq July 21, 22:53

  Ja beren festen Festimit

  Reply to this comment
 16. Pellazgos July 22, 12:07

  O Lani.
  Ke lene “pas” CIAn,K,G,B,dhe Organizata te tjera terroriste.
  Te pakten Asfalia Greke ka prezence historike shume shekullore ne Epirin e Marin Barlettit,si ne Besimin Orhodhoks per miners vjet ashtu edhe Identitare.
  Prandaj vere te punoje cike ate “Koker gruri” se nuk merr vesh ty per keto gjera.
  Ceshtja e Cameve te pafajshem eshte tradhetia e myslimaneve shqipetare per te justifikuar dashurine e tyre per Sulltanin.
  Po ashtu edhe Katoliket e pabese qe nuk kane vend ne Epirin Orthodhoks te Kastriotis.
  Ne vend qe te kerkojme Jugun e Italise per te cilen luftoi Pirrua per ta cliruar te pushtuar nga Roma dhe Papuci,juve ju ka mbetur ora tek Camet e Thesprotise.Po ashtu edhe per Kostandinopolin e Jeorgios Kastriotis,kryeqyteti Greke Orthodhoks qe mori edhe flamurin,por ju ka ngelur sahati tek Camet e pafajshem.
  Armiqte e Epirit jane vete katoliket dhe myslimanet kush kupton dhe ka poco tru.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*