E TRISHTË / Covid merr një tjetër jetë. Humbet betejën dyjavore me virusin gazetari dhe historiani i njohur, Nuri Dragoi

October 15, 2020 11:29

E TRISHTË / Covid merr një tjetër jetë. Humbet betejën dyjavore me virusin gazetari dhe historiani i njohur, Nuri Dragoi

Covid merr një tjetër jetë ditën e sotme.

Bëhet me dije se ka ndërruar jetë gazetari dhe historiani i njohur shqiptar Nuri Dragoi.

Lajmin e hidhur e kanë bërë me dije familjarët dhe të afërmit përmes postimeve të bëra në rrjete sociale.

Dragoi ishte i prekur me Covid-19 prej disa ditësh por fatkeqësisht gjendja e tij shëndetësore nuk është përmirësuar dhe e ka humbur këtë betejë.

Dragoi ka qenë botues i disa librave dhe i njohur për qendrimet e tij publike ndaj çështjeve të ndryshme historike dhe të aktualitetit në vend.

Shumë nga artikujt e tij janë botuar në DITA.

o.j/dita

October 15, 2020 11:29
Komento

9 Komente

 1. George October 15, 11:32

  Ngushellime familjes, pacin jete te gjate veprat e tij!

  Reply to this comment
 2. Gzim Kulufi October 15, 12:50

  Ne mos gaboj, ky emer i njohur e ka Dragoti me duket dhe jo Dragoi! Nejse, pak rendesi ka! U kujtofte per mire dhe jete te gjate familjarve te tjere!

  Reply to this comment
 3. malsori October 15, 13:11

  Nje Burre me vlera. Ngushellime Familjes

  Reply to this comment
  • Bureto October 15, 16:33

   I qoftë dheu i lehtë! U prehtë në paqe! Familjes ngushëllime.
   I ndjeri, sa jetoi nuk vegjetoi. Hulumtoi dhe shkroi libra e monografi për personalitete të kulturës, që kanë qenë të anatemuar nga regjimi komunist, por që pak kush guxoi t’i shpalosë në demokraci, si për Lame Kodrën, Kasem Trebeshinën etj.

   Reply to this comment
 4. Zgalem October 15, 17:32

  Jam shume i pikelluar nga kjo vdekje e parkoheshme e mikut tim te mire dhe te pa harruar , Nuri Dragoi . Ishte nje nga dituraket modeste , qe pati Shqiperia . Ishte studjus i gjithanshem dhe i interesuar , per saktesimin e ngjarjeve historike . Ishte mik i Mentor Permetit dhe i familes se tij . Besoj ka perfunduar monografine , per Mentorin . Dy vite me pare e kam takuar . I dhashe materjalet e shkruara , qe kisha per Mentorin . U ndame si miq te mire , per t’u takuar ne pragun e monografise , por Cornvid19 u tregua i pa meshirshem . Nderpreu nje nga punet e tij me te vyera , sic eshte monografia , per Mentorin , kete shkencetar te pa perseritshem , qe i ka dhene Shqiperise jeten e tij , qe nga formacionet partizane dhe deri te mesimet gjenitike , per kulturat bujqesore . Ngushullime familjes ! Qofte i pa harruar . Illo Foto

  Reply to this comment
 5. fteri October 15, 17:50

  Ngushllime familjes për ndarjen PARA KOHE nga jeta të historianit analistit e gazetarit e shkrimtarit talentuar Nuri Dragoti .I cil dallohet për qëndrim dinjitoz në analizat e situatës mëprehta politike 30 vjeçare idologjike e politike .Goditi me guxim sharlatanët llafazan opinjonistë dhe kundërshtoi bythëlëpirsit e Partive politike.Vdekja e tij në moshë shumë të re na piklloi ,ai ishte analistë e historin përparimtar i pa përlyer në korrupsion , luftëtar i lirisë e demokracisë vërtet ,njeri i respektuar që i dëgjohej me respekt fjala e tij në POPULL. SHPIRTI I VAFTË NË PARAJSË.

  Reply to this comment
 6. Fatmiri October 15, 18:56

  Ngushellime Familjareve te Nuri Dragoit!
  U njohem per librin biografik per Mentor Permetin ,per te cilin une ruaja shume kujtime ,sepse kam mbaruar ne te njejten Akademi ne Sofie ,por edhe ne punen Shkencore te Akademikut te shquar ku kemi bashkepunuar deri ne fillim te viteve “90!
  Qofte i paharruar kujtimi itij!
  Fatmir Xhamallati

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic October 15, 19:01

  Ngushellime familjes dhe te afermeve te tije.!

  Reply to this comment
 8. JKB October 15, 23:48

  Ngushellimet me te ndjera!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim