Humbja e kujtesës, një ndër simptomat e menopauzës

Redaksia Online January 6, 2013 10:32

Humbja e kujtesës, një ndër simptomat e menopauzës

Nëse keni vështirësi në përqendrim, nuk mbani mend një numër telefoni apo listën e ushqimeve që duhet të blini, fajin mund t’ia vini stresit apo punëve të shumta që keni gjatë ditës.

Por nëse jeni një grua në moshën e menopauzës, pikërisht ky proces fiziologjik është shkaktari i problemeve me kujtesën.

Studiuesit thonë se në gratë e moshës së mesme, episodet e humbjes së kujtesës janë një prej simptomave të përkohshme të menopauzës. Studimi është kryer nga Universiteti i Roçesterit në SHBA dhe është publikuar në revistën “Menopause”.

Një ekip neurologësh ka testuar 117 gra në moshën e menopauzës ose që sapo kishin ndier shfaqjen e simptomave të para, tek të cilat u vu re një deficit i kujtesës në fazat e para të këtij procesi fiziologjik.

 

Redaksia Online January 6, 2013 10:32
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*