Hungaria ndërton gardhin me tela me gjemba kundër emigrantëve

August 30, 2015 17:26

Hungaria ndërton gardhin me tela me gjemba kundër emigrantëve

Hungaria ka përfunduar ndërtimin e gardhit me tela me gjemba përgjatë kufirit prej 175 kilometrash me Serbinë, që synon ndaljen e depërtimit të emigrantëve, ka njoftuar mbrëmë Ministria e mbrojtjes.

Ky gardh me lartësi katër metra është ndërtuar nga ushtria e Hungarisë, për të ndalur fluksin e emigrantëve të ardhur nga Lindja e Mesme, numri i të cilëve këtë vit është rritur shumë.

Por, ky vendim i qeverisë së kryeministrit Viktor Orban, është vlerësuar si kontradiktor.

Hungaria është anëtare e Bashkimit Europian dhe e zonës së lirë të udhëtimit pa viza Shengen.

Të premten janë regjistruar 2 822 refugjatë, që paraqet një rënie në krahasim me ditën e mërkurë rekorde, kur ishin shënuar 3 241 vetë, ka njoftuar policia e Hungarisë.

August 30, 2015 17:26
Komento

5 Komente

 1. Na bashkoj kenga popullore August 30, 17:57

  E drejta e gjithkujt me rrethua kopshtin e vet si te doj

  Reply to this comment
 2. niko August 30, 20:03

  Temen e semse mu si kloni ne gramoz me token e punua nga anash me ngjan ky

  Reply to this comment
 3. Arben August 31, 05:32

  ME MIRE ESHTE AMERIKA DHE EUROPA TE LARGOHEN NGA LINDJA E MESME DHE AFRIKA E VERIUT DHE TI LENE ATO POPUJ NE HALL TE TYRE.

  AMERIKA DHE EUROPA E CUAN GJENDJEN NE ATO VISE ATJE KU ESHTE SOT, QE NJEREZIT PO JA MBATHIN ME TE KATRA.

  Reply to this comment
 4. Fraza August 31, 06:30

  Kur vendi ka zot, keshtu veprohet!

  Reply to this comment
 5. Zoro August 31, 11:07

  Nuk vdes eksperienca e shtetit te diktatures shqiptare me disa ndryshime te vogla.
  Kloni i famshem i komunismit ne kufi qenka ngjallur ne Hungari por me cilesor .
  Enveri nuk te linte te dilje keta te europes nuk te lene te hyshe.
  Thoni po te doni se nuk ka pasur te drejte ai qe kishte bere klon ne kufi ?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*