Hyn në fuqi ligji i ri për dhunën në familje

August 22, 2018 12:27

Hyn në fuqi ligji i ri për dhunën në familje

Ndryshimet ligjore të miratuara në kuvend me 27 korrik mbi ligjin e dhunës në familje këtë javë kanë hyrë në fuqi.

Ligji parashikon marrjen e menjëhershme të një urdhri paraprak mbrojtjeje për gruan, që në momentin që ajo kryen denoncimin në polici, pa pasur nevojë që ky urdhër të miratohet nga gjykata.

Për herë të parë nga ky ligj do të përfitojnë edhe viktimat e dhunës në lidhje afektive apo bashkëjetesë.

Ndryshimet ligjore synojnë parandalimin dhe reduktimin e rasteve të dhunës në marrëdhëniet familjare dhe shtëpiake, për të garantuar mbrojtje të  veçantë dhe pa diskriminim.

Hyrja ne fuqi e ndryshimeve ligjore është bere e ditur nga vete ministrja Manastirliu ne një vizite ne Qendrën Kombëtare të Trajtimit  të Viktimave të Dhunës.

o.j/dita

August 22, 2018 12:27
Komento

1 Koment

  1. atdhetari August 23, 07:32

    Duhet ta zhdukim kete kryeminister dhe keto kurvat e Sorrosit.Poshte msonet satanistedje lufta kunder mashkullit Shqiptar

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*