“Hyrja në BE, jo gjithmonë zgjidhje për demokracinë. Shihni Hungarinë”

April 17, 2018 17:33

“Hyrja në BE, jo gjithmonë zgjidhje për demokracinë. Shihni Hungarinë”

Ballkani ka bërë mbrapa në gjendjen e demokracisë. Ky është mendimi i Joan Hoey, drejtuesja Rajonale për Europën në Njësinë e Inteligjencës pjesë e grupit që publikon edhe revistën e njohur “The Economist”.

Në një intervistë për “European Western Balkans”, Hoey thotë se situata demokratike në Ballkan është shqetësuese dhe ajo ka shënuar një rënie me 9% mes viteve 2006-2017 që është më e lartë se rënia në mbarë Europën.

“Rënia ka qenë më e madhe për Bosnje-Hercegovinën, Maqedoninë dhe Malin e Zi…Sipas indeksit të demokracisë Serbia e renditur në vendin e 66-të u vlerësua si e vetmja “demokraci defektoze” ndërkohë që të gjitha të tjerat u vlerësuan si “regjime hibride” me Shqipërinë të renditur në vendin e 77-të, Malin e Zi në vendin e 83-të” – shprehet ajo.

Sipas Hoey zgjerimi i BE-së nuk është zgjidhje për çdo gjë. Ajo ka sjellë shembuj nga Europa Lindore, si p.sh Hungaria, e cila ka shënuar hapa pas në vlerat demokratike që nga hyrja në Bashkimin Europian.

n.s. / dita

April 17, 2018 17:33
Komento

4 Komente

 1. Adih April 17, 17:56

  Z Hoey ….Keni me se te drejte . Shqiperia ,mban rekordin me negativ . Eshte vendi i vetem me keqeardhje ne Ballkanin perendimor ,qe shkel me te dy kembet kushtetuten ,sot e 27 vite nenin 181 posacerisht per pronat . Jemi ne diktaturen komuniste ,por me keq se Enver Hioxha ,te pakten ai ja rrembeu pronen pronareve ,por nuk ja dha dhe nuk ja tjersoij banditeve e shkelesvet te ligjit ,si keta neokomunistet e rinj ,djemte e tij ,pardesy bardhet .. Shqiperine per keto probleme te mprehta do ta keni problem .Dhe mos shkuarja e prones pronareve ,nuk do kete investime ,dhe do neperkembi deri ne gremine ,ekonomine shqiptare nga denimet e gjykates se Strasbourgut kunder shtetit te dhjere mafjoz neokomunist Shqiptar .Matematikisht duhen miliarda ne euro ,per te zgjidhur kete problem .Politikanet shqiptare anti prone, ,jane komplet te papergjegjshem ..

  Reply to this comment
 2. shqiptari ....durim madh . April 17, 18:44

  po ku i gjeni keto deklerata more …”mad mind”, ne keto momente ? ne po na soset durimi dhe mezi pritem lajmin, per rekomandimin e negociatave per antaresim ne …be.

  Reply to this comment
 3. Fat man April 17, 18:49

  Z. Hoey, perse thua per Hungarine qe ka bere hapa pas, se nuk pranon anteare te ISIS, siriane, irakene e morra te tjere terroriste, ata i ka zgjedhurr populli i tytre per te drejtuar Hungarine e jo vendet arabe e te lesh e lise.
  Sipas teje po te jesh GAY (buythe-qire) tranvestit, lesbike, anetar i LGBT ke bere hapa parpara per te shkaterruar familjen…… QELIZA base e shoqerise, pra na del qe hapa pas ka bere BE dhe jo vende qe ti mendon duke perfshuire edhe ballkanin Perendimor.
  BE me pare do te pranoje Serbine e 4 luftrave ne Ballkan se Shqiperine vendi me pro Perendimor dhe Amerikan ne Europe, kjo eshte pra Demokraci sipas teje.

  Reply to this comment
 4. Epo kjo pune April 17, 19:10

  po mire keni vija te kuqe per hyrje ne BE po vija te kuqe per perjashtim nga BE keni? Se terbohen ne disa vende te BE c’kusur kemi ne? Se iken Greqia per lesh duke manipuluar bilancet apo lindja komuniste behet lindje raciste, c’faj kemi ne? Perjashtoni dhe fusni te tjere, cdo organizate duhet te kete kete mekanizem vet-rregullimi… apo fut kembet pastaj hidh shurren perpjete se nuk ben gje njeri

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*