I cilësoi katolikët të kriminalizuar, demokristianët “shpërthejnë” ndaj Bashës

May 16, 2017 17:30

I cilësoi katolikët të kriminalizuar, demokristianët “shpërthejnë” ndaj Bashës

“Turp e skandal”. Kështu e ka konsideruar kreu i partisë Aleanca Demokristiane Zef Bushati deklaratën e kryeopozitarit Lulzim Basha se 95 % e personave me origjinë kriminale që qëndrojnë në parlament dhe 70 % në komuna, janë katolikë nga veriu i Shqipërisë.

 Deklarata e bërë në prestigjiozen austriake “Der Standard” duket se ka irrituar së tepërmi besimtarët katolikë, të cilët nuk janë pajtuar me fjalët e liderit të opozitës.

 “Lulzim Basha akuzon shumë rëndë katolikët. Në një intervistë që Kryetari i PD Basha i ka dhënë gazetës Austriake, Der Standard, të ribotuar në gazetën Bota Sot, pyetjes se: “Çfarë ju shqetëson juve më së tepërmi ?”, Basha i përgjigjet se, “95 % e personave me origjinë kriminale që qëndrojnë në parlament dhe 70 % në komuna, janë katolikë nga veriu i Shqipërisë.”

 I pyetur se çfarë lidhjeje ka kjo me politikën, Basha është përgjigjur se: “Katolikët e veriut kanë qenë bastioni ynë. Pra zoti Rama ka rekrutuar llumin e veriut, për të shkatërruar bastionin tonë. Ata janë të fuqishëm dhe kanë emëruar drejtorë policie dhe taksambledhësit. Në 2016 Shqipëria u kthye në plantacion kanabisi.” Komentin le ta bëjnë të gjithë ata që do ta lexojnë. Turp e skandal”, shprehet Bushati.

 “Nuk do më bënte përshtypje nëse Lulzim Basha do ti’ citonte me emra të gjithë ata që janë akuzuar për vepra kriminale. Por të etiketosh një komunitet për mua është e rëndë. Kështu do ta konsideroja të rëndë nëse do atakoheshin të gjitha komunitetet fetare. Ne komunitetet i kemi të shenjta dhe i duam të gjitha njësoj”, vijon ai.

May 16, 2017 17:30
Komento

16 Komente

 1. Lulushi ne kopeshtin e SHQUP-it May 16, 17:44

  O Zef Qafshtrembti pjese e korrupsionit dhe bashkepunetor i vjeter ke qene me Sali Komunistin 24 kar-at, kishe disa vite pu u degjuar, apo po afrohen zgjedhjet.
  Zef per dijenine tende Lulzim Shalengjituri baba biologjik ka Ilir Enver Hoxhen dhe eshte ngjizur ne vendin e punes se nenes se tij ne bibloteken e ish Bllokut, dardha nen dardhe do te bjere keshtu thote populli.
  Nipi i Enverit e ka ne ADN luften dhe persekutimin e KATOLIKEVE, kete gje ja kujton dhe ja forcon cdo dite edhe djali i Zeheres Sali Kar-axhixhi.
  Keshtu protesta Juaj eshte e kote, ai nuk ka levizur nga bindjet dhe parimet me te cilat eshte rritur, mos i bjere me ne qafe se do te hysh ne gjunah.

  Reply to this comment
 2. Arben May 16, 17:48

  ORE, KETO JANE FAKTE, PO NUK I VJEN MIRE KATOLIKEVE LE TE NDRYSHOJNE SJELLJE DHE TE MOS MERREN ME KETO PUNE.

  Reply to this comment
  • Liri May 16, 21:45

   Faktet e leshit. Nese ka fakte te shkoje dhe ti denoncoje dhe gjykatat qe ka mbushur me gjyqtare 6 mujor te plazhit te plepave ti gjykojne. Ka 3 muaj qe deliron si Gebelsi i Hitleritt qe iu versul cifuteve. Bajga.

   Reply to this comment
 3. intelektuali May 16, 18:06

  PO LIKE FLORIRI KATOLIK ESHTE?

  Sepse:

  Me thene te drejten ky eshte MBRETI i korrupsionit, te tjeret jane hyzmeqare qe i servilosen MBRETIT lakuriq bashke me nderkombetaret

  Reply to this comment
 4. MH May 16, 18:09

  Mos u cuditni per xhevahiret e flliqura qe nxjerr ky idiot prej stomakut me te vjella nga goja.E them nga stomaku sepse vetem nji njeri qe i bien trut ne stomak ka kete zgjuarsi.
  Ky asht rasti i pare per kete idiot por asht dhe rasti i dyte qe liderrat e SHQUP-it deklarojne percarjen kombetare.
  I pari SHQUP-is ishte Liderri i derrit Sali Berisha qe kercnoi PPSH,kjo 5 me hiq.Po me kete kercnim ofendoi gjithe popullin shqiptare diten e fitores se votimeve qe u zhvilluan per here te pare ne sisitemin kapitalist.Ju,e kishte per PPSH,fituat sepse per ju votoi fshatarsia injorante.Ky vete asht malok 300 okesh.Krijoj skenarin e 2 prillit i cili dha rrezultat ne zgjedhjet e parakoheshme 22 mars 1992.
  Nuk e kam aspak mendimin si i majte.Por kjo parti shqupise me permbajtje percarjes dhe fashiste duhet nxjerrun jasht ligjit.Sistemi kapitalist nuk erdhi nga keto shqupisa.Ai do vinte se s’ban.Nuveli eknomik i mbijeteses cfare nuk do sillte.Fati solli sistemin perendimor dhe jo ate oriental qe i shpreh lul kungulli qe ther desh rreth e rreth trollit per te mbajtur pushtetin me nuska e hajmali.

  Reply to this comment
 5. Lul Bash Kerma krimineli May 16, 18:15

  Lulezi Basha eshte virus I rrezikshem ka nevoj per ta dezinfektuar me antidode !*Eshte helm I gjalle per shoqerine shqiptare ! Vemje!

  Reply to this comment
 6. Beni May 16, 19:03

  Sipas Jush dhe Bashes cili eshte me kriminel,Basha qe vodhi 240 milion leke shqiptareve dhe vrau 4 te pafajshem ne bulevard apo ai katoliku malesor qe Basha apo shoku i bashes i vodhen parate dhe te ardhmen dhe per nje cope buke kryen veprimtari te paligjshme. Kur eshte fjala per katoliket e shkodres ato jane elita e popullit shqiptar.

  Reply to this comment
 7. Anadolli May 16, 19:08

  TI Arben bythqiri ma mire vënë emrin Karamahmut së Arben është emër shqiptar dhe ti nuk ke gja të përbashkët me shqiptarët. Sa I përket katolikeve të veriut janë krenaria e kombit duke fillu më Gjergj Kastriotin, Gjergj Fishtës etj, po ju qa mutin keni nxjerrë apo Haxhi Qmimin ?

  Reply to this comment
 8. Lule Zi May 16, 19:25

  Nuk e kuptoj tolerancen e Shtetit Basha ka dhene disa deklarata kunder kushtetutes kjo e fundit eshte shume provokuese Ai e ka te shkruar ne ball anti kombetarizmin si nje kriminel rrugac !

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic May 16, 19:58

  Sinqerishte Partia Demokratike nuk ka pasur dhe ase nuk ka drejtues politike.
  Si Berisha Sharlatan qe e shkatrroi shqiperin e Eper , vendi i qendreses historike kunder invazioneve te hueja ashtu edhe Basha ne gjurme te ketije budallai qe vazhdon te thelloi edhe me tej gabimet e Berishes.!
  Berisha qe kure sispendoi ligjin dhe vuri ne fuqi kanunin e Lek Dugagjinit i shkatrroi plotesishte keto zona duke u hapure rrugen per hakmarrje e gjakmarrje dhe duke prishure cfardolloi ekujlibri qe ishte vendosur per pesedhje vjete.
  Ne keto zona ishte harruar gjakmarrje dhe eshte po ky Berish qe nxori ne pah kujtesesn e keqe hakmarrese dhe katoliket ringjallen kanuni duke marre hakje edhe para 100 vjetve.!
  Keshty sote keto zona jane lekundur se tepermi. Pore fajtore nuk kesht katolicizmi, pore politika e mbrapshte e Berisghes dhe tani se fundi edhe e Bashes.
  KRIMINALITETI I KA FE ASE POLITIKE.
  Ne konceptin ligjore ose edhe filozofik kudo ku ta kapesh kriminaliteti nuk ka fe.
  Te akuzoshe , ceshtjet kriminale mbi baza fetare eshte gabim i rende.
  Krimi nuk ka fe.Ai nuk eshte kriminel se e beri feja te till pore e beri politike perqarse per te lehtsuar sundimin mbi ta.
  Keshtu Katoliket per ti sunduar ua futen Kanunin duke larguar ligjin.
  E perpasoje keto zona vital i kthyen ne mbrapa ne kohen e mesjetes. Sote Ceshtja e hasmerise keto zona i ka prekure me shume se kudo ne shqiperi.
  Fajtore per keto eshte politike Berishiane Dje dhe politika e Bashes sote.!

  Reply to this comment
 10. Besniku May 16, 22:12

  Kjo deklarate s’ka te beje me katoliket, por me shtytjen e popullit me perçarje sipas fese.
  Hapur sebi, ate qe ka bere gjithmone, te fuse popullin ne grindje ne baze te fese, filloi me nje arsenal te ri ( vjeter) armesh, nepermjet Bashe kriminelit.
  Shqiptaret e veriut, ne baze te fese I ndan ne te ndershem e te pandershem!!!!
  Ne se e leme do na bejne çorap fare. Duhet t’i krejme sa nuk eshte teper vone.
  Per me teper ka shkelur Kushtetuten.
  Te poshter…….

  Reply to this comment
 11. Lul Ziu - turi miu ! May 16, 23:59

  Ka gjasa qe Lulezi Basha pi drog mengjez per mengjez pa e kuptuar ne menyre te pandergjeshme ! Dikush ja hadh ne qumesht dhe ja servir bashke me Cornflakes ! Pastaj Luli reciton me nerva te tendosura duke mos kuptuar cfare thote dhe si i thote dhe kujt ja thote “vjershen e radhes” Kur ka ndonje takim me te huajt, nderkombetaret amerikane ose europian, per ceshtjen e zgjedhjeve, apo per vetingun, doza e droges dyfishohet ! Ne 3 muaj recitim ai ka bere me dhjetra gafa, skandale qe bie ndesh me ligjin, etiken, estetiken, kulturen e komunikimit, dhe toleranncen ! Ne 3 muaj ai sa vjen e behet me i xhindosur, me ngjirrur, me i picpillosur, sikur ka gelltitur okllain e Teto Ollges ! Ne 3 muaj ka marr formen e nje Hitleri te vockel por dordolec, qe nuk tremb as pulat e xha Sulos ! Imjeri Basha iku dhe ku per dhjam qeni , bashke me Plakun Mere !!

  Reply to this comment
 12. goni May 17, 05:54

  Sistemi i ndertuar tash e 6 mije vjet po lekundet perdite.Krimineli Basha,cileson Katoliket Shqiptare te kriminalizuar!Katoliket,qe nuk jane nje ose dy,por qindramijra.Pra sipas Bashes Aziatiket Shqiptare qe jane shumica,nuk qenkan te kriminalizuar,nuk qenkan te kriminalizuar langojt e Tyre:aZIATIKET sHQIPTARE QE KA EDHE TEK kATOLIKET TE cILET SHITEN eUROPEN E sHQIPERINE;DO TE PAGUAJNE PER KRIMET E TYRE:

  Reply to this comment
 13. goni May 17, 07:14

  Shaj Shaj,se diqka do te ngelet.I korruptuar eshte sistemi,7 mije 8 mije vjeqar,qe nga koha e Babilonise.Pas ksaj kohhe lindi Jahudizmi,qe u detyrua te peshtatej,dhe kehte errdhi edhe koha e sotme,ku siq e thash ne komentin e tjeter qe nuk u botua,erdhi deri tek koha e sodit,ku kerkohet zgjidhja e problemit.Por kerkohet te behet fajtar Jahudizmi,kjo eshte nje shaka ala kriminale,sepse fajtore nuk eshte vetem jahudizmi ppor te gjithe!Ala kriminelet,qe kann marre Europen,nen thunder,nuk Duan te largohen nga kjo rruge,dhe i korruptuari numer nje Basha,kerkon ti shpetoje drejtesise. Ju lutem mos i botoni komentet sepse un shkruaj per ata qe bllokojne interrnetin,per njerez,qe kur u pelqen,e botojn komentin,dhe kur su pelqen nuk e botojne,ose e botojne ne kohen dhe rastin e duhur,duke pretenduar rrolin e zotit.pra mos e botoni komentin.Pasardhesit e Hitlerit,te ndihmuar nga Emigrant nga e gjith Bota shkaterruan Gjermanine,pas luftes se dyte boterore,dhe kush mendon se do te shpertheje lufte e trete,jau kojtoj,se kjo lufte eshte drejt mbarimit,me pasoja katastrofike per europen,dhe fajtoret ne kete rast nuk ishte stalini,sepse kerkohet te shahet vetm stalini,por fajtore ishin pasardhesit e hitlerit,dhe siq edhe e thashe migracioni nga e gjith bota,sikurse,nga Europa lindore.pra ne qoftese ka lufte dhe mendoj se do te ket,edhe pse se deshiroj,atehere kjo lufte do te jete lufta e katert boterore……….Pra Basha emri i te Cilit permendet ne Bibel,kerkon te behet me katolik se Papa.,sepse edhe hitleri sikurse stalini nuk i preki kishat!

  Reply to this comment
 14. Fatmir Lohja May 18, 09:38

  Kush demokristian ka dale kunder.,bashes.Nje prej tyre eshte pas krahut te zotit Lul,duke rrahur shplaket per fitorje te reja!?

  Reply to this comment
 15. Fatmir Lohja May 20, 08:51

  Zotit Lulzim Basha !
  Termi “Katolikët e veriut” është politik,se ka rreshqita nga goja e kryetarit të opozitës.Ai ka brënda dy rracizma.I pari, ështe fetar dhe i dyti krahinor.Edhe kur bëjnë shaka ,në tavolina, shqiptarët,duke u ngacmuar me njëri-tjetrin ,për besimet fetare,nuk e përmendin tokfjalshin “katolik veriore”,sepse e dinë të gjithë, që kisha katolike është e shtrirë e nga lumi Shkumbin dhe në te gjitha trevat veriore shqiptare.
  I njejti gabim është edhe termi :”Ortodoksit e jugut”.Nga Shkumbini e në të gjitha trevat jugore është kisha bizantine.Vetëm në Kalanë e Elbasanit,prej shekuj ,bashkëjetojnë në harmoni ,kisha Romake dhe Bizantine.Islamikët janë të shtrirë në të gjitha trevat shqiptare,nga dhuna që ka ushtruar Perandoria Osmane.
  Këto terma raciste,nuk kanë rëndësi në se i shan apo i lavderon.Shqiptaret ,e kanë treguar prej shekujsh , se nuk përçahen për bindje fetare,apo ndarje krahinore.Sëpaku,kërkoi të falur publikisht demokristanëve ,që i ke si manare në kualicon.Mund të riparosh diçka në opinion , këtë ….. politike.
  Me respekt . Fatmir Lohja

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin