I dha shtetësinë Janullatos, vjen reagimi i Metës: Ringriti Kishën

December 25, 2017 13:11

I dha shtetësinë Janullatos, vjen reagimi i Metës: Ringriti Kishën

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka folur për vendimin e tij lidhur me dhënien e nënshtetësisë të Kryepeshkopit Anastas Janullatos.

Në një prononcim për mediat, jashtë ambienteve të Kishës Ortodokse, Meta shpjegoi arsyet se pse erdhi tani ky vendim, ndërsa vlerësoi rolin dhe kontributin e Janullatos në vendin tonë.

“Përgjigjen më të mirë e ka dhënë Janullatos, është si puna e verës, është një shprehje e mirënjohjes për veprën e madhe që ka krijuar me përkushtimin e tij të jashtëzakonshëm për 25 vite, duke ringritur Kishën ortodokse të Shqipërisë.

Mjafton ta shohim katedralen përballë që disa vite më parë nuk ekzistonte apo kishat që ishin të shkatërruara.

Ka qenë një mundësi shumë e mirë për të promovuar Shqipërinë si një vend evropian, i vlerave dhe i bashkëjetesës fetare.

Pasardhësi shqiptar?

Lidhet me veprën e tij dhe ashtu siç u shpreh ai se ‘vera sa më e vjetër, aq më e mirë”, unë do të thoja “Sa më shumë vite do të kalojnë nga sot, aq edhe më shumë do të largohet figura dhe vepra e tij në ringritjen, zhvillimin dhe moderznimin e kishës dhe sidomos në investimin e tij në funksion të bashkëjetesës dhe harmonisë fetare shqiptare”.

December 25, 2017 13:11
Komento

5 Komente

 1. Rush December 25, 15:24

  Me punen e admirueshme qe te bere per othrodoksine, Janullatos e ka ngritur veten ne nivelin e shenjtoreve.

  Reply to this comment
 2. Nona-Madona December 25, 16:01

  Familja Meta Kakmadhi,osht Fytyra me e shemtume e races shqiptare,qi kur e shikon po na i prish dhe Krishtlindjet me njat koken si byth e zhveshun dhe me gruen ene gocat si bullica Divjake.Me than te drejten ky osht Presidenti ma i bajatshem qi kena pas ndonje her,ene. Haxhi Lleshi ka ken ma i pashem.

  Reply to this comment
 3. Padrino December 25, 17:12

  O metovic, robshkerdhyeri ja dhe nenshtetsine se punoi per greqizimin, e Shqiperisé. Koloneli asfalise Janullatos .kisha autoqefale e Shqiperisé eshte dege e kishes greke, ben politiken athines.

  Reply to this comment
 4. Fat man December 25, 18:18

  Ke kishe ringriti mor hajdut, po pse ishin te paafte pasardhesit e Nolit, na permend edhe Katedralen si nuk te vjen pak zorr ore mashtrues.
  Besoj se te kujtohet qe leja per ndertimin e Katedrales Ortodokse iu dha Janullatos pra Kishes Ortodokse kundrejt Pageses prej 300 mije dollare qe fute ti ne xhep ne kohen kur ishe Kryeminister i Shqiperise.
  Cfaredo qe te besh dhe cfaredo qe te thuash per shtetsine qe i ke dhene grekut nuk e mbulon dot 300 mije $ e futur mne xhep, te kane filmuar ore brekgrisuri i Cepanit ku pula ha mut dhe gur e ti je bere mliar-derr.

  Reply to this comment
 5. "S'paskemi par vertete gjo akoma " ne shqiptaret . Cfar vjen mbas tradhetive te putanave te kombit ?! December 25, 20:03

  putana e cepanit ,
  fshatari me i dhim i botes shqiptare ,
  na u bo president loool !
  kta lloj funderinash ,mbetje toxike te ksaj bote ,te bejne gjemen .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin