I ftohti polar pushton Kandanë, temperaturat minus 40 gradë

December 29, 2017 10:51

I ftohti polar pushton Kandanë, temperaturat minus 40 gradë

I ftohti polar ka përfshirë gjithë Kanadanë, me temperatura nën minus 40 gradë Celcius dhe nuk ka asnjë shpresë që të ketë një rritje të temperaturave në ditët në vijim, lajmëruan dje autoritetet.

Autoriteti meteorologjik kanadez ka shtuar njoftimet për të ftohtë ekstrem duke i bërë thirrje popullsisë që të jetë e kujdesshme dhe të evitojë lëvizjet e shpeshta.

Temperaturat vazhdojnë të jenë nën nivelin e normës për stinën duke prekur qendër dhe perëndimin e vendit ndërsa zona veriore e Ontarios regjistron temperaturat më të ulëta, shkruan ata.

“Sot në mëngjes ishte minus 40 gradë Celcius në Geraldton, në veri të Ontarios dhe kjo pa llogaritur ftohjen që vjen nga erërat”, shpjegon meteorologu Alexandre Parent.

“Duhet të kthehemi pas në vitin 1993 për të pasur një episod të ngjashëm për Ontarion dhe Kebekun”, shtoi ai.

Ajri arktik, i bashkuar me erëra të shpejta, shkakton një ftohje ekstreme që ka arritur deri në veri të SHBA-së.

December 29, 2017 10:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim