I kujt do të jetë shtatori?

August 28, 2018 23:20

I kujt do të jetë shtatori?

 

Nga Bedri Islami

Ka disa ditë që shefat e opozitës, të shkuarit e të sotmit, paralajmërojnë se muaji shtator do të jetë ai i rrëzimit të qeverisë “Rama” dhe se, përmes një revolucioni opozitar, do të shkallmohet bota e mafias, do të marrë arratinë shefi i tashëm i qeverisë dhe gjithçka do të fillojë nga e para.

Shtatori është vërtet muaji nostalgjik i Berishës. 20 vite më parë, pikërisht kur Kosova ishte në udhëkryqin e saj më të madh, do të bëhej apo jo shtet i pavarur, “rastësisht” në të njëjtën kohë me ofensivën serbe dhe dezertimet e një grupi farkistësh të Bukoshit, Berisha provoi atë që sot quhet si grushti i shtetit i 14 shtatorit.

Dihet tashmë se si nisi gjithçka 20 vite më parë, si u nisën mitingashët demokratikas dhe republikanë të prirë nga një monarkist, çfarë vodhën, grabitën shkatërruan; dihet se si mbi tanke dhe makina të blinduara shëtisnin njerëzit e udhëzuar nga Izet Haxhia dhe ky i fundit në besë nga Sali Berisha; është i njohur momenti kur një farë Spahie thërriste në mikrofonin e RTSH se, “qeveria ra dhe se na jena tash qeveri”, ashtu si dihen nga të gjithë zbythjet pas një deklarate ndërkombëtare, tërheqja në bodrumet e selisë së tyre, ku më shumë kishte automatikë dhe mitralozë, se sa kishte njerëz.

Nostalgjia është e çuditshme: të bën të ëndërrosh dhe të krijosh në vete sajesën se një ditë shtatori, përmes një grupi, më shumë të paguar se sa idealistë, mund të rrëzosh qeverinë, mund të përmbysësh pushtetin dhe se pastaj, si nga një dorë e heshtur, mund të marrësh zyrat e ministrive dhe të vendosësh aty besnikët e tu.

Pamja fantazmagorike dhe turbulluese e disa të rinjve lësëistë në Jalë, të cilët si një kor naziskin bërtisnin për të shembur qeverinë dhe për të shkuar pas “burrneshës”, e bënin gjithçka edhe më pështiruese, pa folur pastaj për disa fëmijë, ende 10-vjeçarë, të cilët, si duket, i kishin marrë seriozisht fjalët e Petrit Vasilit dhe ishin nisur nga dielli i jugut për të shembur qeverinë.

Ka pesë vite, e diçka më shumë, qe Berisha bën të njëjtën thirrje: të shembet qeveria. Ende pa dorëzuar çelësat e zyrës së tij, të cilat i la diku në shtatorin e para 5 viteve, ish shefi i qeverisë bëri paralajmërimet si Kasandra greke: kjo qeveri do të shembet, këtë qeveri do e rrëzojmë, të ngrihemi në revolucion, ta shkallmojmë pushtetin e bijve të etërve, duke menduar se gropa financiare që kishte lënë pas vetes nuk do të mbushej kurrë.

Gjithçka është e qartë pse ndodh një thirrje e tillë: tek ai, megjithë pavendosmërinë e Rilindasve socialistë, është ende ndjenja e humbjes e bashkuar me drojën e së ardhmes.

Më mirë se gjithë të tjerët ai e di se kësaj here gjërat mund të shkojnë krejt ndryshe nga sa është pritur dhe se, lufta që i kanë shpallur diplomacisë ndërkombëtare nuk ka të bëjë as me Lu e as Vlahutin, dy nëpunës të zellshëm që përçojnë një vijë të ardhur nga larg; ajo ka të bëjë me mesazhet që përcjellin dhe që , askush tjetër nuk i ka mbi kokë si i ka ai.

A mund të ndodhë një 14 shtator tjetër, si ai para 20 viteve?

Berisha, Kryemadhi, Basha, një grup rreth tyre e dinë fare mirë se nuk mund të ndodhë. Detyra ia do t’i japin zemër vetes dhe të përpiqen të largojnë të keqen.

Prej kësaj treshe njeriu që do të mund të përpiqej të bënte diçka seriozisht, nëse do të kishte forcën e duhur, do të ishte Kryemadhi. Ajo, më mirë se kushdo tjetër, e di se, megjithë pispiqiket e Vasilit, LSI po vazhdon të shkërmoqet, ajo ka humbur elektoratin që mbahej përmes vendeve të punës dhe shumë prej tyre janë konvertuar lehtësisht në rozën e së majtës. Prova me të rinjtë e Jalës që kërkonin “burrneshën”, është nga ato sforcimi që mund të bëjë njeriu i cili ka dëshirën, por nuk ka forcën. Ajo ka të rinj pas vetes, gjithnjë në rënie, por ka pak mitingashë që janë të gatshëm të përplasen. I mungon goditja, dhe kjo nuk mund të vijë përmes një çizmeje. Prakticizmi i Metës ka rënë në një agresivitet çalamanësh dhe roli primar i Vasilit e zhyt edhe më tej në krizë një forcë politike që për 8 vite luajti “hapa, dollapa” në politikë.

Nëse Kryemadhi do të kishte mitingashët e Bashës dhe korpusin Azem Hajdari, atëherë mund të kishim një shtator turbullues.

Basha, mund ta dojë përmbysjen, por më tepër kërkon pjesën e tij. Ai është politikani që së pari të sheh nga duart, çfarë fiton, çfarë merr, çfarë nuk jep. I angazhuar në parti përmes familjes së tij politike, ai e ktheu atë në një fermë familjare, ku roli i kunatit dhe i gruas me njerëzit e saj është mbi parimin.

Basha do të donte të kishte një shtator të zi, por me kushtin që në fund ai të ishte fituesi i një shume miliona eurosh dhe të mos bëhej pis në kostumin e tij të javës.

Për të, si për pak kënd tjetër, më shumë vlen kurdisja e orës së dorës, takëmet e shtrenjta dhe pikturat e çmuara, se sa përplasja në rrugë. Edhe kur ngre zërin e kërcënon, të duket si një xhambaz, që pasi ka parë dhëmbët e kuajve, bën edhe pazarin.

Çadra ishte dëshmia e një politikanë që ka fitimin, joshjen, mashtrimin e gënjeshtrën në përparësinë e rrugës së tij, se sa një vizion e program politik.

Ai do të ishte i gatshëm për një kompromis politik, nëse i afrohen ato institucione, të cilat, si në qershorin e shkuar, i afronin pjesë të fitimit.

Berisha është njeriu më i interesuar, jo për partinë që drejtoi dhe e bëri lesheli, por për jetën e tij, familjen dhe të ardhmen. E ka ëndërruar gjithnjë vendin e tij në histori. Ende nuk e di se ku do të jetë: në fillimin e një piedestali apo në kosh. Nëse Vetingu i shkon çështjeve deri në fund, pra, nëse shtrihet edhe tek politika, koshi i duket më afër.

Do e ketë vështirë të gjejë pasues që lënë kokën për t; të varfër që përgjërohen për jetën e tij. Pasuesit po shohin nga foleja Basha, të varfrit shohin se si jeton i biri, i cili vetëm nga qiratë mund të bëjë jetë përrallore dhe nuk do ia kenë ngenë një 14 shtatori të dytë.

Jo çdo gjë mund të përsëritet. Rama, si thotë deri në ledhatimin e vetes Berisha, mund të jetë i ndrojtur dhe ka një pjesë të së drejtës, sepse për një shef qeverie kurajoz do të duhej të ishte përgjigjur disa herë para drejtësisë, por gjendja nuk është e njëjtë me atë të 20 viteve më parë.

Berisha nuk ka më gardën e tij gjysmë private e gjysmë shtetërore. 20 vite më parë, njerëzit e tij në Gardë dorëzuan mjetet e blinduara dhe u bënë pjesë e grushtit të shtetit. Ai nuk ka më njerëz që të jenë në gjendje të mbushin Shqupin politik me armatim, të lehtë e të rëndë, megjithëse ajo ka qenë dikur shtëpia e ushtarakëve dhe ia heq dera armën; ai nuk më banditët e Bukoshit, të cilët lan luftën në Kosovë dhe në marrëveshje me qeverinë malazeze e në përcjellje të saj, kaluan kufirin dhe u bënë pjesë e grushtit të shtetit.

Mbi të gjitha ai nuk ka më besimin se do të jetë edhe një herë njeriu i forcës, i mundësisë për të ardhur në pushtet dhe për të bërë shpërblimet si dikur.

Shtatori do të jetë një muaj si gjithë të tjerët. Mund të ketë ende njerëz që besojnë tek një shtresë e pasur politike dhe tek disa figura të shkërmoqura politike si Paloka, Dule…ku vajti ky?, Mediu i Gërdecit, Pollo i fijeve optike, Muli i përmjerjes parlamentare, Ristani që fut duart në kutitë e votimit sikur nxjerr një shishe raki “Skrapari”, balli i vockël që kërkon babain, Alibeaj, që tkurr zërin për të nxjerrë gjoksin, ..vogëlushet lësiste që ende nuk kanë marrë diplomën dhe duan politikën e madhe të rrugës, …në fund të fundit njerëzit do thonë natyrshëm: po ne i kishim këto, i provuam dhe e shikuan se çfarë malli ishin.

Rilindja duhet shkundur, kjo është një e vërtetë e ditur. Si të thuash, është një e fshehtë e hapur. Problemi është se kush do e lëkundë atë dhe cilët janë të aftë ta shkundin.

Rama mund të ketë droje, por jo nga këto.

Këto ngjajnë me idhullin e tyre, ish-kryeprokurorin Llalla, për të cilin desh dogjën dynjanë dhe i cili, çdo shtator thonte se këtë herë do të bëjmë namin.

Pastaj strukej dhe bënte llogaritë e tokave.

Këto, ende pa e pyetur hanxhinë, popullin, bëjnë llogaritë e tyre.

Nuk thonë kot: Llogaritë e shtëpisë, nuk dalin në Pazar.

August 28, 2018 23:20
Komento

41 Komente

 1. Aliu nga Selenic August 29, 01:55

  Ku ka me mafje se keta te Saliut dhe te Monikes.? Ore jen ne vete keta apo kane lajthitur.
  Po si mendojn keta se vertet shqiptaret nuk dijen asgje se c`fare i kan bere keta sqiperiser,?
  Portalet plote i kan zbardhur hajdutrite e tyre e keto pasuri qe i kane sote me c`fare i kan vene.?
  Pra i kan ven me nepermes formave mafjoze. Pra MAFJA therret ta rrezojme mafjen ne nje kohe qe shteti shqipta sote eshte aktivizuar tersishte per ta derguar mafjen para drejtesise.
  Ne fakte keta luftojne per te mos u preken pasurit e tyre te vjedhura dhe ketu eshte edhe halli ityre.!

  Reply to this comment
 2. alphade August 29, 03:05

  Nje analize shume e mire e zotit Bedri Islami . Do ta nis
  komentin tim nga fundi i artikullit te zotit Bedri:
  – “Rilindja duhet shkundur” ! Kjo eshte thirrja e shumices
  derrmuese te shqiptareve. Eshte krijuar pershtypja se ka
  shume avashllek ne Reformen ne Drejtesi dhe Vettingun.
  Qeveria nuk ka kopetencen e denimit dhe as te ndeshki-
  mit sepse ne Demokraci, megjithese ne Shqiperi ende
  nuk eshte vendosur demokracia reale , pushtetet jane te
  ndara: pushteti legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqesori. Te tri-
  ja keto “dege” jane te ndara dhe absolutisht te pavarura.
  Kjo ndarje e pengon pushtetin ekzekutiv te nderhyje ne
  punet e brendeshme te pushtetit gjyqesor. Deri ketu jemi
  dakort me K/ministrin. Por K/ministri duhet te kembengule
  qe Reforma ne Drejtesi dhe Vettingu te mos behet ky i
  fundit 2 here ne jave por tre e pse jo kater here ne jave
  Vettingu i gjyqetareve dhe prokuroreve. Takimet e K/mi-
  nistrit me zonjen Calavere eshte e duhet te jene zyrtare,
  dhe kerkesat ndaj saj duhet te jene te hapura dhe te sin-
  qerta vetem ne pershpejtimin e procesit. Indiferenca ne
  kete drejtim eshte jo vetem i gabuar por edhe i demshem.
  Aq me teper, kur aleatet tane strategjike : BE-ja dhe
  SHBA-se kerkojne me ngulm permes ambasadoreve LU
  dhe VLLAHUTIN qe te evidentohen dhe dalin para drejte-
  sise “Peshqit e Medhenj”, alias,une do t’i quaja “Peshka-
  qenet e Medhenj” dhe K/ministri aktual ende nuk po e
  nxjerr “qimen nga qulli”…! K/ministri po ndjek me sa duket
  rrugen e LLalles i cili cdo shtator deklaronte se do bente
  “namin” dhe vetem “shkume” e asgje me teper.
  Tash te kthehemi te tam-tamet e shtatorit te bandave ma-
  .fioze-terroriste-naziskine te pedeisteve dhe leseiste, ko-
  ka e te cilave e perben triinomi,treshja,triunvirati : Krye-
  mafiozet Berisha- Meta, “dishepujt” e tyre: Basha- Mona,
  tellallet:Paloka,Alibeaj,Muli,Salianji,Vokshi, etj. etj.
  Keta kane “plotesisht te drejte” te ngrihen ne “Revolu-
  cionin Demokrati” sepse behet fjale per “RECIN” dhe
  KONFISKIMIN E PASURISE se GRABTUR SHQIPTARE-
  VE.. Eshte kjo aresyeja themelore pse cdo dite “Godfa-
  ther-i” i Vicidolit ben thirrje hapur terroriste alla ISSIS-it.
  Permes kesaj rruge terroriste perpiqen te shpetojne leku-
  ren. Kj eshte e gjitha,te tjerat jane thjeshte demagogji per
  te mashtruar popullin shqiptar. Vetvetiu lind pyetja se a e
  besojne shqiptaret gjithe kete rremuje e zallamahi te Be-
  rishes ? Kurren e kurres ! Ata e kane provuar pergjate 28
  vjeteve ne pushtet dhe mos ju duket e cuditeshme ku them 28 vjet ne pushtet sepse edhe kur nuk ka qene de
  fakto ne pushtet,de jure Saliu me afijet e tij ka patur ne
  dore te gjitha fijet e pushtetit duke patur ne krye te nje
  partie ne pozite me nje qejfli te bixhizit e te barcoletave,
  sic ishte Tosi i Thanasit, mund te livadhiste si te donte e
  c’te donte. Brenda disa minutave,thone, Saliu i merrte
  vesht i pari “mbledhjet sekrete e teper sekrete” te Socia-
  liste, pune qe vazhdon ta beje edhe sot,pavaresisht se
  dalengafale po i “priten fijet” ,sidomos me largimin e kreut
  te SHISH-it ,Visho Ajazi Lika qe cuditerisht K/ministri e
  shperbleu duke e propozuar per Ambasador te Shqiperi-
  se ne NATO sepse ” Nuk mund ta linte ne rruget e Tira-
  nes pa pune” deklaroi dora vete K/ministri. Bile ironia me
  e madhe ishte dorezimi i dekorates per sherbime ndaj po-
  pullit! Kulmi !
  Shtatorin e kemi ne prag te deres ! Le te jemi deshmitare
  te ngjarjeve,mbase do te bejne Histori ….! Shpresojme se
  ky shtator t’i perkase “Peshkaqeneve te Medhenj” ,te kla-
  neve mafioze………LE TE SHPRESOJME…….! Kjo eshte
  e fundit qe vdes…..!

  Reply to this comment
 3. maxhuni August 29, 04:59

  Prolog;
  ________
  .
  Kush e mban mend thirrjen e nje quazi-gjeneral policie I trajnuar (perkedhelur) edhe ne Amerike & Gjermani qe ka qene dhe efektiv (mafjoz) I ‘Grupit Kriminal Ciftelia” me Kulicet e Tropojes
  .

  TIRANË- 24 qershor 2013.
  .
  .Zv/drejtor i policisë së Tiranës, Erzen Brecani i ka bërë thirrje gjithë mbështetësve të partisë Demokratike që ashtu sic bënë në vitin 1991, të ngrihen për të larguar kryeministrin e ardhshëm Edi Rama.

  Teksa rezultati i fitores së zgjedhjeve të 23 qershorit, nga të majtët nuk është certifikuar ende, Brecani nëpërmjet një postimi në faqen e tij personale në ‘Facebook’, teksa përshëndet kryeministrin Berisha duke e etiketuar si liderin historik të shqiptarëve, etiketon Ramën si “Enver Hoxha i dytë” dhe “Hitler që do të gjunjëzojë shqiptarët”.

  “Përshendetje liderit historik të shqipëtarëve Doktorr Sali Berishës e duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistave me në krye Edvin Ramen ta largojmë këtë Enver të dytë ne që dikur studenta të ‘91 shembëm diktaturen Enveriste do gjejmë forcë dhe optimizem do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët”, shkruan Brecani.
  .
  Epilog:
  Edhe nje njeri nen nivelin medioker te intelektit e kupton se sa dem I kane bere Shqiperise ata Billa & Bibere qe I prune keta monstra ..Berishe & Brecane nga Bjeshket e Nemuna…dhe po I mbrojne me cdo cmim edhe duke e poshtruar ate vend…Lexuesi te vazhdoje komentin..

  Reply to this comment
 4. orli August 29, 06:47

  Bedri! Si gjithmone i sakte por kam hallin e rames se ne nje reagim te tij kishte thene se per pune te parave jam si berisha nuk i “dua”!!!larg qofte se i paska nxjerre pune familjes e ministrave se keshtu e ka patur sala, ne fillim i merrte parate nga kunati agim rama(xeni e gita ishin te vegjel e kishin doren e lehte te 30 miljonshi) pastaj me ministrat, luli dhe ne fund nuk kishte nevoj se femijet ju bene me pervoje…..me duket se rama e paska marre rrugen e sales, mutit pra!

  Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 August 29, 08:19

  “Ka disa ditë që shefat e opozitës, të shkuarit e të sotmit, paralajmërojnë se muaji shtator do të jetë ai i rrëzimit të qeverisë “Rama” dhe se, përmes një revolucioni opozitar, do të shkallmohet bota e mafias, do të marrë arratinë shefi i tashëm i qeverisë dhe gjithçka do të fillojë nga e para.”
  këtu e ke formuluar shumë mirë o bedriu i partisë,por dhe i opozitës në një farë mënyre!!i opozitës sepse ti luan lojën e politikës dhe kjo lojë është “pozitë”kundër”opozitë”!rastësisht,duke qënë se nuk i zbatoj rregullat e drejtshkrimit,kurseva një palë thonjëza,për fjalën “kundër”!!
  sepse si opozita dhe pozita nuk janë kundër njëri tjetrit!!ata janë pjesë e një trupe teatri!!
  ndryshe do të ishte në ndonjë sport!
  sidoqoftë bedri propaganda,”I kujt do të jetë shtatori?”,pyet ti?!
  ka mundësi të jetë i njërit ose i tjetrit!kurse për mua do të ishte më mirë të fitonte brazili!!nuk do të thosha gjë për kroaci ose francë,por jam tifoz i brazilit!!më pëlqejnë xhonglimet e tyre!!
  sa për këta tanët?!nuk ja vlejnë fare,si në të gjithë sportet shqiptare gjithçka është e trukuar!nëse ne nuk e dimë se kush do të jetë fituesi!?
  ata e dinë fare mirë!!
  tërë kjo zallamahi nuk është për të “rrënxuar” ramën,në tëru është rënxuar me kohë,por thjeshtë për të fshehur tërë pisllëqet!!rama nuk ka për tu larguar pa mbaruar pisllëku,tradhëtia me gërkun!pa mbaruar pisllëqet në kosovë!!
  kanë investuar shumë tek ai,dhe të huajt nuk i hedhin paratë e popujve të tyre në erë si këta tanët!!
  bedri propaganda,”do të shkallmohet bota e mafias, do të marrë arratinë shefi i tashëm i qeverisë dhe gjithçka do të fillojë nga e para.”,pra mafja do të ndërrojë dorë!e pati berisha e mori rama do ta marrë prapë berisha(marionetën buzëkuqe nuk ja vlen me e përmënd)!!
  tek ne fillon gjithçka nga e para,asnjë herë nuk ndrshon!
  prandaj e quajmë “RROTACION”!
  një herë sipër një e rë poshtë!!
  asgjë më tepër!!

  Reply to this comment
 6. mezi po presim te shikojme patriotet shqiptar te shqyejne njeri tjetrin August 29, 08:41

  a nuk do ishte mire qe ta leme per ne tetor revolucionin salist iliro mynica.
  saliu si komunist i devotshem e di qe tetori eshte muaji i revolucioneve qe nga rev tetorit,e deri ai kinez.
  tetori eshte edhe pranimi i saliut me jarin ne ppsh.
  edhe muli me cunin e fahriut jane te lodhur nga pushimet e gjata.
  lulushi sapo u kthye nga vendi i mullinjve.
  arben ballajdija nuk ka bere gati tankon dhe uniformen e gjeneralit te jugut.
  sypeshkaqeni eshte akoma neper ishuj.
  rojet e vilave akoma nuk jane gati per luftim trup me trup.
  vet saliu po kuron prostaten.
  vetem te rinjte e monikes jane gati per lufte frontale me dafllak te ngrehur.

  Reply to this comment
 7. korçari August 29, 09:12

  Vetingu sot me shume se kurre ka nxjerre ne pah llumin e drejtesise dhe skandale te pamenduara me justifikime qesharake te pasurive nga prokuroret dhe gjygjtaret por ne te njejen kohe vetingu eshte jetik dhe shpresa e fundit e shqiptareve per te bere shtet ligjor si Europa.Le te shpresojme se shtatori do te jete fillimi i ndeshkuemerise dhe se Reçi do te kete “qiramarresit” e pare me kollare dhe se financat e shtetit do te shtohen me pasurite e konfiskuara ketye palaçove pa din dhe pa iman te djathte apo te majte qofshin.Dhe sa per shfaqjet ne Jale te Kryemadhit pas pak kohesh do te qeshim me idiotizmin e paguar me nje jave pushim ne diell ku shpendahet supa falas,çfare budallalleku dhe se fundmi te falenderojme USA dhe Europen per ndihmen e çmuar qe po n’a japin per te dale ne drite si popujt e tjere.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 29, 11:03

   o korçar
   kur të shkosh me fjet,vër në helmet në kokë!
   e di përse??
   sepse kur të zgjohesh nga ëndërrat që sheh do të të dhëmbë koka!!jo se ëndërrat janë shumë të bukura.jo,jo!por do të kesh rënë nga krevati në dysheme!!

   Reply to this comment
   • korçari August 29, 12:23

    Anticensure eshte me mire t’a fillosh diten me endera te mira se sa te shash dhe nxish dhe nxirja do te te hyje brenda pra do te jesh STERRE.por USA dhe Europa jane atje nuk jane endera jane realitet…

    Reply to this comment
   • katarakti August 29, 12:52

    Vettingu do te behet do apo s’do ti. Dhe miqte e tu do i shohesh pak e nga pak prapa hekurave. Dhe atehere do pyesesh veten: Mos jam ne gjume?! Mos po shoh gje endrra me sy hapur?! Ketu do jemi dhe do shohim. Edhe gjurulldia qe do te beje SHQUP-i ka si pikesynim pikerisht ndalimin e Vettingut. Po na preket bejme namin – duan te thone shqupistet. Por nuk do te shpetojne dot. Do te pergjigjen per shkaterrimin total te shtetit shqiptar 1992 – 1997, per Gerdecin dhe 4 te vraret ne bulevard. Kupa eshte mbushur me kohe dhe po derdhet.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 August 30, 08:13

     o karatakt
     kupa është derdhur me kohë dhe po të byt ty që je posht!!
     ty dhe korçarin nga greqia që fluturoni me presh në bithë!!janë kapur zyrtarë dhe batakçinj të vegjël dhe të anës tjetër!nuk ka pastrim drejtësie,e aq më pak politike!!kimi pastrim të njërës anë nga ana tjetër!pra kemi atë që quhet KAPJE TOTALE!!
     edhe nëse do të futet në burg saliu o meta,si koka,prapë korrupsioni do të vazhdojë në të njëjtën mënyrë!!
     fakt ke “ligjet speciale”që dalin çdo ditë për rrugë me PPP,për kulla në stadiume e teatro!!
     korrupsioni do ti hiqet njërit krah për ta zotëruar tjetri!!
     prandaj nuk mund të quhet “veting”,përzgjedhje ose pastrim,ky që po bëhet dhe ju si të pjerdhur në tru po e “mbroni”!!
     ky lloj “vetingu”do të sjellë ERDOGANIZIMIN e shqipërisë!!

     Reply to this comment
 8. ALBAN DEGA August 29, 09:39

  AS SLLOBODAN MILLOSHEVICI AS CHINCHIZKHANI … as 700 dreqerit e mallkuar nuk do ja kishin bere Shqiperise si shtet dhe shqiptareve si komb zezonat qe ua ka bere Sali Berisha dhe“ Banda e Gangstereve” politike, biologjike, oligarkike dhe mediatike te t
  Sali Berisha eshte futur ne historine boterore si:
  1- “ BANDA E GANGSTEREVE”
  “ THE TIMES “ & “ THE INDEPENDENT “ E LONDRES 7 MARS 1997

  2-… “KJO MAFIA QE KA DALE KREJT JASHTE KONTROLLIT …”
  “THE NEW YORK TIMES” 15 MARS 2008- DITA E MASAKRES SE GERDECIT

  Sali Berisha eshte futur e do te mbetet ne historine kombetare te Shqiperise me emrin makaber:

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 9. info analitike August 29, 09:48

  Eshte e sigurte qe ky shtator nuk do te jete per popullin por per hajdutet dhe kriminelet e politikes qe do te vazhdojne spektaklet e tyre mediatike here me fishekzjarre e here me be e rrufe. Bedrinjte sherbejne si dekor i kesak kermese makabre. Jepi o bedri se po i ben konkurrence te denje Tao Tao-s. Ore meqe je keshilltar i Thacit i ke thene ndonje gje mo qe Kosova nuk eshte mall tregu i Hashimit?
  Si nuk dole njehere ne krah te njerezve te thjeshte e te nevojtareve po mbete duke pastruar mutin e nevojtores se partise se zemres!

  Reply to this comment
  • Gridare Suma August 29, 17:59

   Mezi po pret Shtatorin o anusi analitik. Nje tufe idiotesh qesharake ketu ne blog si ti, mark uku, intelektualoqja apo sorra e zeze me kujtoni ato fosilet e permbysur pas 1944 qe futeshin si minjte neper bodrume dhe prisnin te zbarkonte inglizi qe ti kthente keta fossile ne pushtet. Jeni per tu meshiruar ne padijen dhe cmendurine tuaj. Rama do tjua shaloje edhe per shume vite anus info. Do vdisni duke pritur dhe gjatoshin do ta keni persiper. Te fala Ed Paloqes dhe Lulash trimoshit.

   Reply to this comment
  • Po , Po August 29, 18:51

   Nuk e hoqe asnje here mutin nga goja o zoti “info anali..” !

   Reply to this comment
 10. Bakteria kancerogjene grryen ne shekuj Trupin e Atdheut tone Shqiperise do djegur ne Zjarre August 29, 09:49

  Atje ku nji Qeverri ;
  Hesht e ben idiotin vs bandave kriminele e antikombetare ,qe kan depertuar ne politike ,

  motivon veprimtarine e tyre antishtet ,
  i ben bandat te guximeshme te veprojne .
  Dhe ky eshte turpi me i madhe ,qe kjo Qeverri
  e zgjedhur nga shqiptaret i lejon vehtes .

  Nganjiher kam pershtypjen ,se zoti kryeminiter ,
  mendon se Pushteti eshte nji Loje Teatrale e aspak
  nji Detyre e Pergjegjesi nji premtim e betim
  vs Kombit .
  Puna e detyra e nji pushteti ,nuk eshte vetem
  ndertimi rrugeve dhe restaurimi i qyteteve ,
  por edhe spastrimi nga politika i elementin antiKombetar,
  largimi i segmenteve politike qe jan sot ne politike ,
  jo per te ndertuar Shtetin Shqiptare ,por pikerishte pernguar ate dhe natyrishte si te gjithe dijme ,
  si kan vepruar kto 29-vjet ,me rjep Shtetin Shqiptare !

  Eshte vjedhur 2-her Thesari i Shtetit ,
  njiher nga Presidenti muta qe ne prapavije ,me klanin familjar
  organizon banda idiotesh ,te rrexojn pushtetin me dhune ,
  dhe
  ish Shefi Thesarit “Full-hajni” -I CILI ISHTE THJESHTE NE NJI ROLE COVER HAJNI ( mbas se cilit qendron salih berisha )
  .
  Pra cfar pret kjo Qeverri akoma ?

  Nqs kjo Qeverri do vertet te # faqen e Historise
  ktij vendi , duhet te veproje menjiher e veproje
  me ushtri e polici .
  Arrestoni e merreni zvarre publikishte nji
  nder Kriminelet e Medhenj dhe shifni se si ulin
  koken “trimat e bandave” :
  Por kjo s’mundet te arrihet me tipa ministra te korruptuar ,qe i sherbejne indirekt bandave .
  Boll kerceve napolonin me kriminelet e Shqiperise
  zoti kryeminister .
  nJI MASKARESHE gruaja e presidentit ,
  paguan te rinje ,te cirren kunder shtetit e kryeministerit
  ne dikur bandat e Haxhi Qamilit ,duke krijuar
  Bandat e Shkerdhimit nderkohe qe Ministria e Brendeshme HESHT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Te gjitha jua pam edhe zgerdhimjet ne surratet fallso
  edhe tundjen e bytheve te gjithe sharlataneve politike .
  Eshte koha qe te veproj Shteti

  Reply to this comment
 11. ALBAN DEGA August 29, 10:22

  SHTATORI I ZI I KOBEZINJEVE ME TE ZI
  TE NJEREZIMIT.

  1- AUGUSTO PINOCETIT
  2- SALI BERISHES
  3- OSAMA BEN LADENIT

  11 shtator 1973- Grushti fashist i Shtetit i Augusto Pinocetit ne Kili me mijera te vrare, te torturara dhe zhdukur pa gjurmr e pa varr

  14 shtator 1998- Grushti fashist i Shtetit i Saleh Ramollah Milloshevicit ne Tirane kur u shkel e dhunue barbarisht Kodi i jetes dhe kodi i vdekjes se Azem Hajdarit
  Kodi i jetes Sepse 4 dite perpara me 8 shtator 1998 Shtrigu i Vicidolit paraljmeroi vrasjen e nhe lideró te rendesishem te PD-se me nje saktesi sikur ta kishte kurdisur vete…
  Kodi i vdekjes sepse arkivoli i Azem Hajdarit
  u perdor si dash, si topuz nga jeniceret e Sali Berishes dhe cetniket e Milloshevicit per te shquar dyert e Kryeministrise, pushtuar e grabitur Kuvendin dhe RTSH-se prej ku zemren Spahia i Stanishicit dhe Leka Zogut shpalli permbysjen e qeverise se bythecit Fatos Nano qe ia mbathi si lepur ne Shkup te Maqedonise !
  Ne vend te perfundonte perjete ne burg
  Sali Berisha perfundoi edhe 8 vjet krimi, korrupsioni, rrenimi, vrasjesh seriale te shqiptareve e te Shqiperise si Kryeministri dhe Presidenti me makaber ne historine e saj, ne saje te bythecllekut dhe paaftesise te pianecit kronik Fatos Nano, qe ia shiti edhe zgjedhjet e 3 korrikut 2005 me nderhyrjen e padroneve te te dyve … nga ketej oqeanit vetem nje dite para zgjedhjeve !?
  11 shtatori 2001- Akti me i rende terrorist ne historine e SHBA kur perbindeshi Osama Ben Laden dhe kryekanibali i tij Muhamet Atta goditi me aeroplane amerikane pasagjeresh amerikane me kredite karda amerikane…. Qendren Boterore te Tregtise, Pentagonin duke shkaktuar mijera viktima krejt te pafajshme e duke neneshkruar fundin e merituar te tij si nje mi halesh nga dora e syshqiponjave amerikane qe tashme ishin zgjuar nga letargjia …

  Reply to this comment
 12. Alban Dega August 29, 10:51

  SHTATORI I ZI I KOBEZINJEVE ME TE ZI
  TE NJEREZIMIT.

  1- AUGUSTO PINOCETIT
  2- SALI BERISHES
  3- OSAMA BEN LADENIT…

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  11 shtator 1973- Grushti fashist i Shtetit i Augusto Pinocetit ne Kili me mijera te vrare, te torturara dhe zhdukur pa gjurmr e pa varr

  14 shtator 1998- Grushti fashist i Shtetit i Saleh Ramollah Milloshevicit ne Tirane kur u shkel e dhunue barbarisht Kodi i jetes dhe Kodi i vdekjes se Azem Hajdarit
  Kodi i jetes : Sepse 4 dite perpara me 8 shtator 1998 Shtrigu i Vicidolit paralajmeroi vrasjen e nje lideri te rendesishem te PD-se me nje saktesi sikur ta kishte kurdisur vete…
  Kodi i vdekjes: sepse arkivoli i Azem Hajdarit u perdor si dash, si topuz nga jeniceret e Sali Berishes dhe cetniket shqipfoles te Milloshevicit dhe FARK-ut te Bukoshit per te shqyer dyert e Kryeministrise, per te pushtuar e grabitur Kuvendin dhe RTSH-se, prej ku Eqerem Spahia i Stanishicit dhe Leka Zogut shpalli permbysjen e qeverise se bythecit Fatos Nano qe ia mbathi si lepur ne Shkup te Maqedonise !
  Ne vend te perfundonte perjete ne burg Sali Berisha perfundoi edhe 8 vjet Kryeminister, ala Kryekapo krimi, korrupsioni, rrenimi, vrasjesh seriale te shqiptareve e te Shqiperise. Kryeministri dhe Presidenti me makaber ne historine e saj, ne saje te bythecllekut dhe paaftesise te pianecit kronik Fatos Nano, qe ia shiti edhe zgjedhjet e 3 korrikut 2005 me nderhyrjen e padroneve te te dyve … nga ketej oqeanit vetem nje dite para zgjedhjeve !?
  11 shtatori 2001- Akti me i rende terrorist ne historine e SHBA kur perbindeshi Osama Ben Laden dhe kryekanibali i tij Muhamet Atta goditi me aeroplane amerikane pasagjeresh amerikane me kredite karda amerikane…. Qendren Boterore te Tregtise, Pentagonin duke shkaktuar mijera viktima krejt te pafajshme e duke neneshkruar fundin e merituar te tij si nje mi halesh nga dora e syshqiponjave amerikane qe tashme ishin zgjuar nga letargjia…
  Elefanti amerikan tashme ishte zgjuar per te mos mbyllur syte e per te qene nje hap para armiqeve te SHBA-se!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 29, 11:24

   “Elefanti amerikan tashme ishte zgjuar per te mos mbyllur syte e per te qene nje hap para armiqeve te SHBA-se!”
   eh sa naiv je o trung dega!!

   Reply to this comment
   • Tartufi August 29, 12:59

    Po ky nuk eshte [ vetem trung ] por eshte dhe nje lloj bajge qe te prish ambjentin me malokerira te trasha e te
    zgjatura,qe I pertipin vetem trashaniket e kesaj race te pa
    gdhendur e te shemtuar.Keta lloj trashanikesh eshte fati I
    madh mos ti keshe ne krahun tend e sipatizante te bindjeve te tua,,, se pevecse te krijojne antipati te pa krahasuar tek te mencurit me idiotizmat e pa kondrolluara te tyre ne krahun tend. Miku tim Alicka ,, me thoshte sa me larg nga une ,,,se nje dite si malok I
    trashe qe jam dhe qe nuk ha as nje gozhde ne kete marezi te trashe,,, do te te dhjes dhe ti ooooo jugori tim
    normal. Kjo eshte nje gje e vecante ne turrmen e te trasheve qe kuptojne se I takojne klases se fundit te qytetarit.Ky bajga o dermani tim nuk I vjen as tek trapi Alickes tim nga Prishtina,qe kuptonte trashesine e tij.
    Cili do I mencur kur I del perpara ky lloj trashaniku I veriut me prezantimin e tij,,, I thote vehtes,,, po mire se
    e ndrova te trashin e legjes se tij,,, por kur te shkoje tek
    ky I trashi I lloit tjeter,qe eshte nje lloje I trashe por ndrishe nga trashesija e atij qe e ndrova !!! Kjo do te jete me idiotizmi I trurit tim,se nga nje idiot shkova tek nje idiot tjeter.Qe te ureshe Saliun se shkruan nje bajge
    Alban, eshte se ti nuk ke shume vlera se Albani me shoke dhe shoket e Saliut.

    Reply to this comment
    • Granit Boni August 29, 18:03

     @Tartufi,
     Dole perseri more vemje e blogut, o spiun i peshtire i birrucave. Sa vete ke spiunuar te Sigurimi more hale e Gjirokastres? Dil me emrin e vertete mos u masko si miza ne byth te kalit. Dhe ata qe ti ke denoncuar te Sigurimi do te marrin jeten. Dil o kavie qe Sigurimi te perdorte dhe te hidhte si leter higjenike

     Reply to this comment
     • Tartufi August 30, 06:39

      Po vura emrin o I shkerdhieri I komunisteve,,, do mesoshe
      kush ta ka permjere prakun e portes. Dhe mos haro kete
      Gjirokasteren e pederastit tend te madh,mua nuk me lidh
      gje,,,pervecse kujtesa e [ Shefqet Bonit ] te burgosurit dhe
      te braktisurit nga kurverija e familjes se tij per hir te pederasties komuniste,,,qe mbaj mend nga burrgu I Tiranes dhe keqardhjen qe me vinte per kete te mjere,.
      Ti vazhdo o qelbesire e halese me bajga kot dhe inate.

 13. Mersin August 29, 11:49

  Cdo shtator opozita perserit se do te rrezoje qeverine, cdo shtator Bedriu perserit te njejtat gjera.

  Reply to this comment
 14. valentina August 29, 11:57

  Jo o Bedri jo, eshte edhe ky delenxhi kryeminister qe i intereson kaosi ne keto momente,pasi dha shqiperine me koncesine dhe te famshmet PPP nga 30-50 vjet ka permbushur misionin e tij per te cilin eshte investuar aq shume, tani nuk i ka mbetur gje tjeter vecse te bashkepunoje me aktoret kryesore te grabitjes,vrasjes,dhe shkaterrimit te shqiptareve sali vuk karadzicin, dhe fshatarin hajdutopresident te shqiptareve ilir muta me ceten e cakejve qe vazhdojne ti ndjekin nga pas te cilet kane dalur hapur kunder vetingut dhe reformes ne drejtesi duke kundershtuar dhe nderkombetaret dhe qe eshte interesi kryesor i ketij legeni kryeminister per momentin,por si duket eshte sgjuarsia shqiptareve me qendrimin dhe mosreagimin e tyre se nuk mund te behen mish per top te intrigave te ketyre te degjeneruarve politikane qe jane bashkuar si asnjehere me pare per te mbuluar vjedhjet grabitjet dhe tradhetite qe i jane bere dhe po vazhdojne ti behen ketij vendi,shikojeni bushtren e presidentit hajdut qe imiton Uini Mandelen veshur ushtarakisht ku bente thirrje per kryengritje kundra te bardheve ne afriken jugut, dhe fshatari grabitqar i shqiptareve nga cepanit luan rolin e Nelson Mandeles duke bere thirrje per paqe dhe qetesi.

  Reply to this comment
 15. Nik Curri August 29, 12:04

  O milet..Edhe Luli edhe dreqi vete te vije jane ma t’mire se ky prostituta Edi Rama..Pa çfare mund te presim nga prostituta Rilindje e Rames, se nje prostitute njeri si ai qe merret me kurva tan diten cdo gja pritet…, a s’po e kuptoni mor milet se ky Rama na dul me shume se funderrine qe tha Ilir Meta, ne 2011’ten, ky paska qan nje plehne, rrugac, ndynesine, felliqsine..qa s’din me ba asgja veç me ba mesazhe me kurvat qe i ka ba ministre, Manastirlijet, Nikollat, Xhackat, Gjonajn, Spiropalat, Sonila Qato’t qe kan te shkrume n’ball se jane kurva rrugsh…sikur kan vdek burrat ne ket ven, dhe tash ka fillu me ba PPP dhe ministri-plehne i tij Arben Ahmetaj, qe merr nga tre prostituta ne makine cdo dite dhe rri moteleve, na u jep PPP-te rrugaceve shokeve te vet dhe ndan paret me ta..Apo aj Ditimi Bushati qe asht bq..dhe ai e mbane minister ? Po at Senila Mesin nga Malesie Madhe qe vjen per here t’pare ne Tirane nga e gjet, a s’ka burra-intelektuale ky ven po vec kurva ? Dhe nga burrat muer Pandeli Markjon qe e dim t’tan se asht debil dhe zgerdhihet si idjot e s’di me ba asgja..Rma dueht q.n’b..dhe duhet hedhur ne kosh t’plehnave..!

  Reply to this comment
  • Po , Po August 29, 19:05

   Boooooooo , bo ,……….. cfar shtazesh flasin ne gjuhen shqipe !
   Jane teper te rralle specie kaq idjote sa Nik Curri…., dhe pastaj thone se perse na fyeni me fjalet “malok” , ‘ shpellar” , ” antikombetar ” ,etj. , qe tingellojne si perkedhelje per egersira si Nik Curri , Mark Uk , F. Noka etj . !

   Reply to this comment
 16. katarakti August 29, 12:46

  Kot i ke dhene kaq shume rendesi. Eshte thjesht nje show per t’i dhene zemer vetes. Per te thene se po na preket me Vettingun ne bejme namin! Asnje lloj destabiliteti nuk do te jene ne gjendje te krijojne dhe as rremuje. Shteti shqiptar eshte i forte sot. Dhe Xhafa njeriu i duhur ne krye te puneve. Gjithçka eshte e lidhur me Vettingun. Duhen bere arrestimet e para. Qeveria duhet tu tregoje forcen e ligjit te gjithe atyre qe levizin bishtin. Nuk duhet te kete me pazare politike me djallin. Jo Luli eshte çun i mire, jo Likja presidenti me i mire dhe pallavra te tjera. Ka ardhur koha qe Rama te deshmoje se sa i mban kurrizi. Ai ka shtetin dhe 60-70 perqind te popullit me vete.

  Reply to this comment
 17. Kris 1 August 29, 13:45

  Nuk ndodh asgje se qeverisja e rilindjes eshte vazhdim i qeverisjes se Saliut.Eshte nje mbrojtese e fuqishme e korrupsionit dhe hajduterise.Nje bunker mbrojtes per pasurite e Saliut,Lulit dhe Monikes

  Reply to this comment
 18. TURP PER USA + BE ..QE TOLEROJNE SALI & LUL KRIMINELIN August 29, 15:00

  Zoti Alban (Hamdi me sakte)
  .
  .Jeni i lutur te mos na terrorizosh me keto komente qe jane bere boze dhe tregojne me shume problemet e tuaja mentale…..je absolutisht i sakte kundra Berishit por je si puna e atij qeni qe i leh henes kur del ne sabahile…pra bombardoje berishen eshte shume komode sot.. por mos harro kush eshte mbrapa tij
  .
  Nuk e kupton qe sa me shume e shan ti berishen aq me shume i rritet vlera si i pamposhtur,,,nese ai fshiu bythen me ekspertizat e FBI per 21 janarin dhe i thote NY-TIME-it leter higjenike kjo tregon se Berisha nuk eshte problem i Shqiperise por i Amerikes qe i ka ngelur dopio gjashta ne dore.
  .
  Pra ceshtja eshte se kush tropjan-amerikan e mbron sot ne Amerike monstren berishe..
  .
  Ky koment i juaj qe te paska shpetuar ‘pa dashje” eshte me i sakte se milona komente qe ke bere duke i bere gojore Amerikes dhe ju po e merrni ne qafe Ameriken si moret ne qafe Enverin me Mehmut Elezat..
  .
  Sa te jesh gjalle Hija e ketij komenti qe nuk “e paske redaktuar” do ju ndjeke pas duke treguar dyfytyresine tuaj .

  .Ja dhe dhe BLACKOMENTI JUAJ:..”qe te paska shkrepur pa dashje”

  Askush si Dita nuk e ka bere analizen me fakte te Biberishizmi! Askush! Mos i hij ne hise!
  Ka edhe shume e shume me teper por cdo hap ne kohen e duhur!
  E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!
  Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ” Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!
  Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!
  Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
  E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…
  Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime
  A akoma je ketu !?
  – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. … Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!
  U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!
  U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!
  Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.
  Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
  Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.
  – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…
  Ishte hera e dyte qe bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barai me denimin me vdekje!
  Nuk ia arriti sepse kishte gati tre vjet qe sherbeja si korrespondent i gazetave spanjolle ” El Pais” ( edhe sot e treta nga tirazhi dhe e 4- ta nga reputacioni ne Bote ” La Vanguardia” e Barcelones, ” Excelsior” e Meksikes, “La Nacional” e Argjentines…..
  Besoj se jam gazetari i pare shqiptar qe e kam quajtur sy ne sy e balle perballe tri simboleve te tij me te erreta Butjes, Kalakules dhe Ilir Bythelepiresit qeverine e Sali Berishes regjimi. Koha ne dha plotesisht te drejte jo vetem per ate por edhe paralajmerimin qe ia dha vetem 9 dite me vone ne gazeten Zeri i Popullit ne analizen perle e bombe njekohesisht me titull ” Demokracia fiton cdo cdo dite! me 19, 20, 21 qershor 1992…
  – Kujdes Zoti President! ruaju nga servilet… Ata do te jene te paret qe do rrembejne sopaten e bejne dru mbi pemen tende jo pasi te rrezohet por sa te filloje te lekundet…..!
  Ashtu edhe ndodhi ne 1996- 1997-en tragjike
  qe rrezik jo vetem demokraturen berishiane por per shkak te saj edhe krejt Shqiperine sic po orvaten te bej edhe sot ai shtrigan Vicidoli dhe banda e tij e vampireve kriminele!
  E Elez Biberi nuk mjaftohet vetem me aq…
  E per me keq ky liber eshte shtypur nga nje shtypshkrojne e qeverise Amerikane pa verifikuar fare vertetesine e dizinformacionit te tij…
  Sapo marr njoftim dhe blej libri kontaktoj me nje nga studiot ligjore me fame boterore ketu ne Nju Jork.
  Pasi u jap informacionin dhe tregoj librin Presidenti i saj, Dr, Prof. XY me thote se ke nje ceshtje absolutisht te fituar dhe do te padisim jo vetem autorimesse dhe Radion ” Zeri i Amerikes” por edhe qeverine federale qe ka pranuar te shtype nje liber te tille me dizinformacion, shpifje, prishje fame ( difamacion ) cenim personaliteti me pasoja te renda humanitare, ekonomike, financiare, morale dhe psikologjike per ju dhe familjen tuaj per nje shume prej 25 milione dollaresh!
  Per kete studioja e binder ne suksesin e sigurte me ofron qe te mos parapaguaja as he cent dhe do te me kerkonin vetem 15- 20 perqind nga 30- 35 per qind te demshoerblimit qe kerkojne studio te tilla per aksidente. Pervec kesaj ajo do te me paguanin 50 dollare per faqe perkthimi te dokumenteve te mia pasi libri i Elezit ishte ne Anglisht dhe nuk kishte nevoje… Ka qene dite e premte dhe e lame te nenshkruanim kontrate ligjore te merkuren pasi te mendohesha edhe nje here….
  U clirova…. gati sa nuk po fluturoja!
  Kisha hapur ne krahet e ligjit dhe Drejtesise!
  Nuk e kam dashur dhe kurre nuk kam perkrahe hakmarrjen… Kam shume prova per kete… mbi te gjitha shkrimin fantastik ” Ule ate gryke pushke vella!” botuar nga Adrian Thano tek Shekulli !
  Doja drejtesi e Ligj!
  Bashjefshatari im kishte kaluar cdo cak njerezor e ligjor…
  Jo nje… as dy…. as tri …. shume here!
  Do ta falenderoja po te merrte Pushken e te ne dilte perpara si burre e te qellonte!?
  Pse kishte te drejte!?
  Sepse diku nga vitet 49 babai i tij Hysen Byberi dhe mixha i tij Niman Byberi kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac..

  .
  Zoti Hamdi !
  Mos mashtro opinionin…!
  Vrasja e Hajdarin nuk eshte vrasje e shekullit por vrasja e nje “kepucari” qe erdhi nga rruga dhe u vra si qen rrugesh nga tropojanet e tij.
  .
  Mashtrimi me i madh i shekullit eshte Tolerimi dhe Mbrojta qe i beri Euro-Amerika Berishes ndaj Krimit te marrjes se pushtetit me tanke ne 14 shtator 1998.
  Mashtrimi me i madh i MIJEVJECARIT eshte Tolerimi dhe Mbrojta qe i beri Euro-Amerika Berishes kur vrau ne 21 janar 2011 njerez me duar ne xhepa dhe sot mburret se zbatoi KANUNIN E LEK DUKAGJINIT biles masterbon me faktin se perdhosi dipllomatin personal te presidentit amerikan..

  Ka vetem dy spjegime:
  .
  Ose Berisha duhet nderuar
  si supermen kozmik qe “mundi” Ameriken i vetem
  ose ai eshte Pinocet (kuisling i tyre)
  dhe brezat qe do vine do kene lluksin ta mesojne…

  Reply to this comment
 19. ETHEM August 29, 15:13

  ANALIZE E SHKELQYERE E B.ISLAMIT NE D I T A.POPULLI THOSHTE DIKUR “PRIT GOMAR SE DO MBIJ BAR”.EDHE SB E KO PRESIN SE ME FRESKIMIN E KOHES TE FILLOJNE SHIRAT E MOS ÇELET BARI I THARE NGA VAPA E VERES QE PO SHKON.DHE PRAP SALIU E NOTALGJIJET E TIJ MBAJNE SHPRSE SE MOS RAMA BEN NDONJE MARRVESHJE TE RE DHE SHPETON PD-NE NGA SHPERBERJA SIÇ NDODHI PARA QESHORIT 2O17..NESE NUK DO FUTEJ NE ZGJEDHJE E TE VOTONTE VETINGUUN.
  NJE SHTATOR TJETER SI AI I 1998 NUK MUND TE NDODH ME.DHE KETE E DI MIRE BERISHIZMI.PSE:
  -SE NUK ESHTE NANO KM POR RAMA.DHE KY NUK TREMBET NGA SOKLLIMAT E SB,LB DHE ÇIZMET E MONES.
  -SE RAMA KA MBESHTETJEN E SHBA DHE BE SIDOMOS PER REFORMEN NE DREJTESI TE NISUR DHE ÇUARJEN E SAJ DERI NE FUND.PASI DESHTIMI I RD DO ISHTE DESHTIM I SHBA DHE BE TE CILET E UDGEHEQIN KETE REFORME ME INSISTIMIN E VOTIMIN E PS,KU PD+LSI E SABOTUAN E PO E SABOTOJNE SA MUNDEN GJAT KETYRE VITEVE.
  -PD DHE LSI KANE NE KRYE DY E ME SHUME DREJTUES PARTIE HAJDUT DHE VRASES QE KAN LYER DUART ME GJAK,SI NE GERDEC,21 JANAR.ETJ.
  -SE NE SHTATIRIN 1998 U BE VRASJA E SHEKULLIT,KU VRASJA E A.HAJDARIT U ORGANIZUA NGA SB DORA VET DHE ESKORTA TROPOJANE,KU VET SALIMORTJA NE ATE QARK VERIOR KA EKZEKUTYARE MBI 140 VET,KU SHOI PERFUNDIMISHT FAMILJEN H A K L A J E SHUME FISE I FUTI NE GJENDJE LUFTE.E NE KETO KUSHTE SALIU NUK MBESHTETET MË NGA ÇETA TROPOJANE,PERKUNDRAZI AI ATJE DUHET TE SHKOJ ME JELEK E BREKUSHE ANTIPLUMBE.
  -SE TASHME BUJAR BUKOSHI NUK E MBESHTET ME ME SPIUNET E TIJ TE ARMATOSUR DHE GJAJSOR.
  -SE SB KA DEKLARUARE SE NUK KTHEHET ME SI DREJTUES I PD,KU MILITANTET E TIJ NUK KAN ME BESIM TE LULI-HOLLABDEZI KU NUK DI TABELEN E SHUMZIMIT(7×7=42).SE ME VIDOIT B A B A L E U DISKREDUTUA PERFUNDIMISHT NE SHQIPERI E BOTE.
  -SE LULI KA LLOGARI TE HAPURA
  ME LOBIMIN R U S..QE DREJTESIA E RE NUK KA NGA JA MBAN PASI PO VJEN AMBASADORJA E RE E SHBA DHE DO KERKOI LLOGARI.
  MEGJITHATE KM RAMA DUHET TE MOS FKEI MBI DAFINA.AI DUHET TE RUHET NGA PERDORIMI I ZJARREVE E DINAMITEVE NGA MILITANTET E PAGUARE TE PD QE PER KETO PUNE JANE PROFESIONIST TE THEKUR.

  Reply to this comment
 20. Claus August 29, 16:13

  E dini si jane bere keta ish-gazetaret e „Zerit te Popullit“?
  Dikur kane qene ca grupe te kenges popullore qe dilnin diteve te marta a ku ta di une nen titrat „Potpuri te Kenges Popullore“.
  Dilinin ca grupe qe i degjoje, qe per te mos thene me kenaqesi, mund te thuash, qe i degjoje ndoshta pa u kuptuar asnje fjale, pikerisht nga tingulli melodioz qe te bente ta mbaje TV per disa minuta tek ato kenge. Kishte pastaj dhe ca grupe te tjere si ai i Pilurit qe te them te drejten vetem kur lexoja titrin poshte ekranit e hiqja me shpejtesine drites nga kanali i RTSH-se. Kishte dhe ca grupe te tjera pleqsh me dhembe dhe pa dhembe, qe i shikoje dhe degjoje per gallate vetem dhe vetem per ate, se ata pleq dukeshin sikur kishin marre Viagra duke kenduar dhe u hedhur njekohesisht nga kenaqesia e melodise dhe tekstit „erotik“ per ate kohe.
  Dhe keta pleq ishin grupi i „Pleqve te Krujes“ (rrahmet pacin) qe te kenaqnin me „freskine“ e teksteve te tyre dhe me repertorin e tyre aq te sukseshsem qe perbehej nga nje kenge:
  „Do martohet plaku me nje cuce“!
  Na dilnin keta pleq me „Do marre plaku nje cuce te re“ drekave, darkave, te shtunave, te dielave, ne dimer dhe vere, kudo dhe kurdohere.
  Dhe ja, si pleqte e Krujes jane katandisur dhe keta „Zeripopullistet“ te cilet shkruajne dhe shkruajne me dhembe dhe pa dhembe ne goje, kur sahati dhe koha i ka lene pas dhe me pas ne kohe. Disa shkruajne nga USA, disa nga Gjermania , ndonje mund te kete mbetur dhe ne Shqiperi vetem Sofokli Lazri u mungon se u ka shkuar ne qiell.
  Nje fare H.D (alias A.D.) nga USA ben vetem komente tek „D“ e Adrianit a tek „T“ e Meros duke shkruar, shkruar, shkruar brockulla pa fund qe te ben qe te mendosh gjendja psikike e tij eshte „ku therret qameti“.
  Nje tjeter me iniciale B.K shkruan per burrat luftetare dhe heroike te Skraparit!
  Po nje tjeter nga USA me iniciale F.C. merret me kishen ortodokes shqiptare ku gjen miq dhe armiq ne Bibel dhe ne ikonostase.
  Nje deputet i PS, edhe ai tek „ZP“, me iniciale E.B. qe cirrej per ngritjen e cmimeve te kokrrave te vezeve ne kohen e Berishes eshte bere tanime si nje pule e lagur ku as veze nuk ben me, se parimet e tij „Zeripopulliste“ i ka marre era me koha nen qeverisjen e E.R. qe udheton me carter per ne Torino per nje foto me CR7!!!!
  Dhe ne fund si qershia mbi torte na mbetet B.I. nga Esslingeni qe eshte njekohesisht dhe keshilltar personal i Hashimit te Kosoves dhe na shkruan, shkruan, shkruan brockulla qe nuk i lexoj per asnje minute se te duken si lajmet e e faqes se 4-te kur „revolucionet ne perendim ishin vetem nje ceshtje kohe“! Cdo dite rrihte cekani tek i njejta teme, ashtu si sot duke u marre minute dhe sekonde me Berishen, Lulin, Aliun, Kadiun.
  Po perse ky keshilltar i fameshem politik i Presidentit Hashim nuk na shkruan nje rresht per ato ndryshime kufijsh apo korrigjime sic i thote Hashimi, kur nje bote e tere ka dale kundra pervecse PDK se Hashimit dhe Listet Serbe ne parlamentin kosovar?
  Kete nuk e di njeri.
  Merre me mend sikur kete ta kishte bere Berisha apo Isa Mustafa cdo te kishte bere ky i ulurjaksur tek „D“ e Adrian Thanos.
  Tani nuk ndihet dhe nuk flet dhe pikerisht per nje teme ku ka levizje kufijsh per te cilen ky ka „luftuar“ si komisar politik i UCK-se dhe tani merr dhe pension veterani lufte.
  Na jep nje sqarim o B.I. per tere kete hallakatje politike te Presidentit tend Hashim, qe tani po gjendet ndoshta edhe para nje shkarkimi parlamentar?
  Me buje e shpalle se do te votoje Angelen ne zgjedhjet parlamentare por edhe ajo per kete teme ju „la ne balte“.
  Si ka mundesi qe ju patriotet e Kosoves po na bini ne ujdi me kliken serbe per nje ndarje te re te Kosoves?
  Po ky gjatoshi nga Tirana perse nuk po ndihet? Apo ka rene ne ujdi me sorrosistet e Ballkanit, apo cubat e tij?
  „Pleqve te Krujes“ ju a degjoje ate kenge me pleq e cuca po juve c`tju lexosh?
  Koncerti i juaj i c`akorduar ka dale nga shinat e logjikes tashme duke ju bere si nje grup pleqsh te mbledhur ne ndonje azil duke ju dhene nje PC para syve per te hedhur ndonje elif qe ju a merr fatkeqesisht media.
  Kur bej krahasim me gazetart e gazetes „Bashkimi“ te Besnik Dizdarit te „Pan.-Sport“ ju me dukeni si hijet e se kaluares qe ajo kohe ju ka lene me nje fare vrazhdesie cmendurake.
  Pleqte e Krujes mund ti degjosh dhe shikosh edhe sot.
  Po me ju „Pleqte e Zerit te Popullit“ si do ti behet hallit?

  Reply to this comment
  • korçari August 29, 18:46

   Claus besoj je i afte te kuptosh se Thaçi nuk eshte i çmendur apo i shitur pasi ka lufuar me arme pra vendos USA dhe vetem USA dhe po te verrejsh nga shtypi europian diskursi ka ndryshuar pra po shkon ne drejtim te zgjidhjes se Thaçit alias USA dhe do te behet si te vendosin ata pra mjaft u lodhet duke share e dale si patriote pas luftes se jeni te parendesishem dhe te pafuqishem per t’ju mbushur mendjen njerezve se vetem ju dhe Salehu eshte patriot kur gjithe populli tani e njeh mire.Koha juaj mbaroi mjaft i sollet pengesa ketij populli pasi mallkimi i tij do t’ju ndjeke pas…

   Reply to this comment
  • Sali Pinocheti August 29, 19:04

   E KE QARE KLAUS !

   As Mehmut Elezi nuk do ta kishte dhjere me mire Herr Clausi nga Vicidoli!

   Reply to this comment
 21. 1992 August 29, 17:36

  Clausatanai i Janulles.

  .Si mund të na vërtetosh
  që nuk je ky Alekoja i Dhimë
  qeni i Pawllovit i kolonelit janullatos ?

  Një dokument i 26 dhjetorit 1992, përgatitur nga Kuvendi Popullor dhe që mban firmën e ish- kryetarit Pjetër Arbnori, i dërgohej Presidentit të asaj kohe, Sali Berisha, duke i kërkuar ekstradimin e Anastas Janullatosit.

  Në fillim të dokumentit theksohet se ishte ish- Presidenti Ramiz Alia që e ftoi Anastas Janullatosin që të vinte në Shqipëri si i përkohshem.

  Në një bisedë me At Artur Liolin, Ramiz Alia i thotë se ka për qëllim që të ftojë Janullatosin në Shqipëri, pasi ka katër muaj që pret për vizë.

  Liolin i thotë që i duhen vendosur disa kushte Janullatosit.

  Janullatos ngriti menjëherë një Këshill të Përgjithshëm të Kishës Ortodokse Autoqefale, thuhet në raportin e Arbnorit.

  “Si sekretar u zgjodh Aleko Dhima, një person që për shumë vjet militoi si sekretar partie në radhët e PPSH,” shkruhet në raport.

  Reply to this comment
 22. Kris 1 August 29, 17:51

  Gjetja me e mire je ti klaus.Ham-diu sulmon celhezin nga fshati ambasador nderi i edvin nudistit dhe del viktim e shekullit.Kjo ndodh ne fermen e derrave ku derrat akoma kane liri mendimi

  Reply to this comment
 23. BUJARI August 29, 19:09

  Z. Bedri, une personlisht nuk ju njoh dhe as kam pas rastin te takohemi. Por ju njohe vetem nepermjet shkrimeve dhe opinionev tuaja, te cilat me pelqejne per mendimin realist qe ju jepni per tema te ndryshme ne gazeten DITA. Une jam ne nje moshe qe kam jetuar edhe ne kohen e komunizmit edhe ne keto kohe te ‘demokracise’ sone. Me thene te drejten, nuk kame qene ndonje sipatizant i math i Enveri, sepse isha kritik ndaj disa gjreav qe ndodhen ne ate kohe,por as disident sic pretendojne shume njerez pas periudhes potkomuniste.Une do te doja, ashtu sic ka thene nje komentues ne kete gazete, te shkoja te varri i enverit dhe ti thoshja te munda sh, Enver,por fatkeqesisht, gjate ketyre 28 viteve ‘demokraci, ai jo vetem na mundi por dhe te pendohem per kritikat qe mund te kem pasur per te. E di z. Bedri qe nje nga paknaqesit qe kisha ne ate kohe ishte prona.Une kam si trashgimni nga prinderit 21 hektar toke e cila u shtetezua gjate asaje peridhe, por me ardhjen e’ demokracise’ menduame se do i mernim si pronare te ligjshem. Por u zhgenjeva, jo vetem qe nuk kame marre asnje meter toke por jame sorollatur per 25 vjete rresht duke paguar dhe leke per te mmarre token time. Me te vertete token na e mori enver do te thote dikush ,por ai e koletivizoje sipas sistemit, nuk ja dha tjeter kujt dhe nga ana tjeter dokumentacionin arshivor e ruajti ne menyre perfekte. Keta pushtetaret qe erdhen mbrapa, jo vetem qe vodhen sa deshen, por dhe bene fallcifikime nga me monstruoze.

  Reply to this comment
  • bisnik mulla mustafa beu -tropotirons August 29, 20:02

   Zoti BUJAR

   Duhet te jemi realiste !!

   .Demokracia ka bere mrekullira pershembull une nga nje malsor pabuks e kam vilen sa te Ahmet Zogut ose me sakte 300 here me te madhe se ajo drejtoresha ime qe rri te pularia Laprake.

   Pra ka ardhur koha e zvarranikeve qe kaluam nga sumelepirsit te enverit ne kanibale te tij…
   .
   Kqyrni si i kam lepi sumen Xhaxhit ne ate kohe :

   Nga Besnik MUSTAFAJ: Ne, pionerët e Enverit (viti 1985)

   Si erdhi ky çast?! Papritur edhe shumë fëmijë u bënë “veteranë”. Gati të gjithë ne ata i njohim. Gazmend Gjoka është ai djali flokë-verdhë që pamë të ngjitet në tribunën e manifestimit të madh të 1 Majit të kaluar për t’i dhënë tufën me lule shokut Enver. Sot, ai, me një dosje të hollë kartoni nën sqetull kapërcen ngadalë pragun e Pallatit të Pionerëve. Gazmendi është nxënës i shkollës “Avni Rustemi” në Tiranë dhe në Pallatin e Pionerëve ka ardhur për të sjellë kujtimet e tij nga takimet me udhëheqësin e shtrenjtë. Tregon se si për herë të parë e ka takuar në fillim të nëntorit 1981, kur shkuan me shokët për të përshëndetur Kongresin e 8-të të Partisë. Dhe pastaj përsëri vjet. Nuk ka asnjë imtësi që të mos ketë mbetur e ngulitur thellë në kujtesën e tij. – Kur më kishte hedhur dorën në sup, më pyeti për emrin – thotë Gazmendi tani. – Unë, ia thashë, po ia thashë me zë të ulët se isha i hutuar nga emocionet. “Pse nuk e thua fort, më tha, apo nuk ke emër të bukur?”. Mua këto fjalë më bënë të ndjehem krejt i lirshëm.

   Ky hutim i fillimit i ka mbetur në mend dhe Enkelejda Priftit, nënëse në klasën e 7-të të shkollës “Emin Duraku”. Para katër vjetësh, kur zhvillonte punimet Kongresi i 8-të i Partisë, ajo ishte fatose. Kur u ndodh në tribunë, ajo harroi krejt fjalët që do të thoshte dhe mbeti një çast. – Po të mos kishte qenë xhaxhi Enver që të më nxirrte nga hutimi, unë e humba për vete, por do t’i kisha ngatërruar edhe shokët-tregon ajo. – Atëherë thashë atë vjershën që do të më mbetet në mendje për jetë: “Xhaxhi Enver, me ç’gëzim e mall e kam pritur këtë çast të rrallë. Ende jam e vogël, do të rritem nesër, përqafimin tuaj do ta ndjej gjithë jetën.

   Ja pra, si na u bënë “veteran” shumë e shumë pionerë nga e gjithë Shqipëria. Erdhi një çast që ata të ulen e të shkruajnë kujtimet e tyre. Të cilat kanë nisur t’jua mbledhin këto ditë në Pallatin e Pionerit në Tiramë. Fëmijët na u bënë më të heshtur, më te ndjeshëm, më të mençur. Sikur u rritën shumë vite njëherësh! Gjithë pionerët e kanë takuar shokun Enver, i kanë dhënë lule, e kanë përqafuar. Kam parë një zili të mirë nga moshatarët e tyre. Por këto ditë, ndërsa u kërkonin t’i rikrijonin ato skena, ishte një ndjenjë e dyfishtë: edhe trishtimi i ëndrrës së parealizuar për të qëndruar qoftë dhe njëherë me kokën e mbështetur në kraharorin e tij, për të ndjerë sir eh ajo zemër e madhe që nuk i shterroi asnjëherë dashuria për brezin e ri të rinisë sonë; edhe vetëdija e nderit të lartë. Prandaj, kush nuk i pa lotët e ngrohtë të syve të tyre si brishtësi fëminore. Lotët u dilnin nga zemra e lënduar, siç u dilnin vëllezërve e motrave të rritur, prindërve, gjyshërve. Dhe me ato lotë, me atë dhimbje të çiltër e burrërore, fëmijët u bënë më të respektuar në sytë e të gjithë popullit, në sytë e Partisë.

   Suat Gega ka mbi 20 vjet që punon në Pallatin e Pionerit, që ndjek nga afër se si ecin dëshirat dhe aftësitë e tyre. – Por si këto ditë nuk i kam parë kurrë – thotë ai, – kurrë. Të shtunën në mbrëmje u njoftua vendimi i Pleniumit të 11-të të KQ të PPSH-së për t’i dhënë organizatës së tyre emrin “Pionerët e Enverit”. Të nesërmen në mëngjes ishte mbledhur këtu i tërë aktivi i Pallatit. E pra qe e dielë dhe askush nuk i pati lajmëruar ende. Pionerët e dinin vetë ç’duhet të bënin. I urdhëronte zemra. Zemra i urdhëroi pionerët e bllokut 14 të lagjes Nr.1 të ngrinin ato mozaikët e bukur me yllin, kazmën, pushkën e flamurin dhe të vinin me krenari firmën “Jemi pionerë të Enverit”. Zemra i urdhëroi pas disa orësh tërë moshatarët e tyre të kryeqytetit të bënin “vepra” të tilla. E nuk qe nevoja të thërritej asnjë piktor për t’i ndihmuar. Ishin bërë vetë të gjithë artistë. Simbolika e këtyre mozaikëve zbërthen para gjithëkujt që i sheh, karakterin dhe pjekurinë e pionerëve.

   Zemra i urdhëroi pionerët elbasanas të shkollave “Ptoleme Xhuvani”, “Thoma Kalefi” e “Kostandin Kristoforidhi” të merrnin udhën për në malësinë e Shmilit. E ndjenë se do t’ua lehtësonin pak dhimbjen nënë Selime Cekës etë gjithë atyre veteranëve të nderuar që e pritën shokun Enver në ditët e acarta të operacionit të dimrit. Por do të lehtësoheshin dhe vetë pak. Duket se si tek at aka folur njëherësh mendja dhe zemra. Ndaj Partia e zgjodhi pikërisht këtë organizatë për t’ja bërë nderin e veçantë, i dha emrin “Pionerët e Enverit”. Kjo ka një kuptim të madh. Po mbushen gati 45 vjet që Partia i njeh mirë pionerët e Shqipërisë. Ata janë pionerët e Luftës, debatikasit. Tani janë bërë gjyshër. Por thinjat e tyre janë bërë dritë në begatinë e Atdheut, siç u bërë e tërë jeta e Udhëheqësit tonë të shtrenjtë që i udhëhoqi dhe ata në luftën e madhe për liri e socializëm. Ky do të jetë dhe “fati” i pionerëve të sotëm. Edhe i atyre që do të vijnë. Nesër ata do të bëhen anëtarë të BRPSH-së. Endrra për t’u bërë komunistë do të realizohet. Ndërkohë, të tjera do të vënë shallin e kuq të pionerit. Dhe Shqipëria do të ketë vetëm rini. Aty do ta gjejnë dhe do ta bëjnë të tyren figurën e ndritur të shokut Enver, dhe ata që sot janë ende shumë të vegjël, edhe ata që do të vijnë.

   Ky mendim ndjehet që sot deri në bisedat me pionerët. – Miqtë e fatosave shkojnë çdo mëngjes te klasat e para dhe te grupet e rritura të kopshtit, sepse shkolla jonë ka dhe kopësht, e bëjnë biseda për xhaxhin Enver, – thotë Enkelejda Goga, nxënëse e klasës së shtatë në shkollën “Ylli i Kuq”. Ndërsa edukatorja e kopshtit 54, Myhrije Sula, tregon: U dhashë fëmijëve të bëjnë një tregim me tre fjalë: Pranvera, fëmijët, lulet. Pas pak e kishin gati: “Kjo pranverë na hidhëroi shumë. Për çdo pranverë, lulet e para që do çelin, do t’ja çojmë xhaxhit Enver”. Kështu, moshat e fëmijëve fshihen. Të gjithë e ndjejnë veten pionerë, të gjithë e duan mbiemrin e përbashkët “të Enverit”. Edhe në këtë tregim, yllkat kanë thënë atë që kanë thënë mijra e mijra shokë të tyre më të rritur në krijimet e këtyre ditëve.

   Duke i marrë në dorë ato vjersha e hartime, askush nuk mund të kalojë pa u ndalur mbi to sepse të mbërthejnë vetë. Secila është e veçantë, por edhe të gjitha janë pranë njëra-tjetrës. Nisin me dhimbjen e shpirtit dhe mbyllen me betimin se rruga e tyre do të jetë vetëm rruga e xhaxhit Enver. Kështu, krijimet janë pranë njëra-tjetrës sepse pranë njëri-tjetrit janë autorët e tyre. – Çdo të bëni me to? – e pyesin Genta Popën, nxënëse në shkollën 8-vjeçare “Jeronim De Rada” – Tani për tani i nxjerrim në një kënd të veçantë të ngritur posaçërisht në shkollë dhe i ndërrojmë përditë, – përgjigjet ajo. – Më të mirat i shkruajmë në librin e nderit dhe i përcjellim bashkë me stafetën që po lëviz nga shkolla në shkollë e që do t’ja çojmë Komitetit Qendror të Partisë. Më vonë duam t’i botojmë në një libër. Mesazhi i stafetës në shkollë, nis me fjalët: “Ne, pionerët e Enverit”. Duke shpallur që në krye përkatësinë e tyre të gjakut e të shpirtit, ata i flasin me zemër të çelur të sotmes e të ardhmes.

   Reply to this comment
   • info analitike August 29, 22:35

    Besniku ka harruar pionierin kampion te servilizmit, dhendri e Beso Bekteshit,ate qe sot punon tek televizioni i Sandrit, , por edhe Zana Celen qe kriepsikoja e beri drejtoreshe. Keta te dy ishin “yjet” e Pallatit te Pionereve.
    Ne Pallatin e pionereve kishte edhe figura karizmatike si Jorgo Papingji te cilet, pavaresisht kohes, mbeten te dashura per femijet e pallatit te pionereve per punen e tyre tere pasion. Integriteti i tyre njerezor e profesional nuk u cenua aspak nga llumi i politikes prandaj dhe i mungon listes se Besos qe me thene te drejten ne ate kohe nuk eshte se ia kisha degjuar shume emrin ne Pallatin e Pionereve..

    Reply to this comment
    • bisnik mulla mustafa beu -tropotirons August 30, 17:29

     Info B,
     .
     Respekt per sqarime ne lidhje me Gjebrene dhe Zanen por keto jane milingona para zvarranikeve te tropojes.
     Shkodrani Besnik Bekteshi i ra bretku hidrocentraleve vite te tera dhe vitet e fundit e zgjodhen ne forumet e larte te pushtetit Enverit (me sakte Ramizit)..Eshte jashte imagjinate qe junta nazi-biberishta burgosi ing. bekteshin..prae beri ai qe ulurinte me cjerrje gurrmazi..TE VARET SHOSHORI NE LITAR
     ..
     KUSH DUAN TE VINE..NE PUSHTET ME SHTATORIN
     .
     AMBASADORI PARISIT
     .
     Ndryshe puna me Besnik mulla Mustafen i BANDES TROPJES ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME.

     .
     .AMBASADORI I LONDRES
     .
     Nje tropojan tjeter “folkloristi” MAL BERISHA. ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama disa here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise…
     .
     AMBASADORI I ZVICRRES
     .
     TROPOJANI AKOMA MA I ZI..SEKRETARI I PARE I RINISE “KOMUNISTE” mender me thane DISIDENTI Mehmut Elezi qe nuk ka nevoje ta “kryqzojme” se vete ai emeton nje urrejtje pa kufi..
     ..
     Pra keto kerma te Tropojes
     bashke me ate cingijen
     e Nevruz Mutes te Cepanit
     qe ka bere gati te rinjte dhe
     adoleshentet e grupit ‘ LSI-LEMERIA”
     me detashmentin ‘CIFTELIA” te Xenit..Erzenit..Kuliceve
     dhe dobiceve te demonkracise
     kane prehur dhembet per pushtet
     qe ne fakt do i hapin varrin vetes
     me duar e tyre

     Reply to this comment
 24. alphade August 31, 13:21

  Diarrea tropajane ! Te gjithe tropojanet me “bacen” ne
  krye shkruajne carcafe leter me akuza e kunderakuza
  kunder njeri- tjetrit. Secili tregon sipas Kanunit te Lek
  Dukagjinit dhe te “ringjallur” nga “baca” i Vicidolit, “Hero-
  izmat e popullit tone ne shekuj” ! Cfare injoranca ka mbu-
  luar Shqiperine !!! Natyrisht i gjithe ky “Shturm und drang”
  shojegohet nga “determinizmi gjeografi”, si nje vend i
  shkrete,i menjanuar,pa te ardhme ekonomike, iu versulen
  tokes se bute te Tiranes per te bere prokopi. Por ashtu sic deformohen qelizat e kancerit,ashtu edhe keta “inte-
  lektuale” gazetare,per te bere karriere, iu versulen rruges
  se servilizmin,te bythlepiresve,i thurjes te elozheve e ho-
  sanave te udheheqesve te dikurshem: Sapo sicializmi
  “ra nga vakti” dhe ne skene doli “baca” iu versulen ketij
  te fundit duke e krahasuar me Skenderbeun e shek.20 !
  Nje pjese e tyre,shpejt u prish ne hesap me “bacen” dhe
  filluan luften kunder tij deri ne nxjerrjen e te palarave te
  njeri -tjetrit. Kundershtaret e “baces” ,Haklajt u zhduken
  nga faqija e dheut. Thone se jane vrare nga dora e zeze
  berishiane rreth 140 veta,sigurisht mbi bazen e Kanunit.
  Ne Tirane,azganet tropojane iu versulen pushtetit duke
  zene pozicionet kyce te shtetit . Kudo ku kam trokitur ne
  zyra e pushtetit edhe sit e kesaj dite, rojet e sportelit te
  Ministrive jane tropojane. Jane lene ne keto vende te gjithe besniket e Vicidolit. Nje miku im kishte shkuar ne
  Ministrine e Jashteme dhe kushte paraqitur ne sportel
  nje “Karte Identiteti” te shtetit te Nju Jorkut,pasi kishte
  mbaruar pune ne kete Ministri ,sportelisti e kushte pyetur
  se kujt vendi ishte “Karta e Identitetit” ? Eshte “I.D” ame-
  rikane ishtr pergjigjur miku im. Imagjinoni zoterinj se cfare
  injorantesh punojne ne MJ dhe te gjithe keta nuk jane le-
  vizuar nga qeveria Rama 2 . Dhe ky zoteri i fundit,me fun-
  ksionin e K/M deklaron se do te “beje shtet” ! Me cilet do
  “beje shtet” me injorantet e Saliut qe kane zene te gjitha
  vendet kyce te shtetit aktual dhe qe i sherbejne si afije
  “Baces” ne cdo moment per cdo gje. Pastrimi i institucio-
  neve te shtetit nga keta injorante e pa shkolle eshte nje
  domosdoshmeri. Socialistet kane mbetur rrugeve,ndersa
  ne administrate e neper zyra jane ngulur njerezit e Saliut
  mundesisht besniket tropojane te Vicidolit .Nuk behet shtet me miell hua,zoti K/minister ….!

  Reply to this comment
 25. DALLTON August 31, 20:15

  Nji pyetje kam per zotin Bedri, po mundi ,te me ketheje pergjigje ne shkrimin e artikullit te radhes:Pse “opozita e Sotme “- apo-“Opozita e dieshme ” i lene grevat per te rrezuar “qeverite”,ne muin shtator apo ne dimer? Pse s’i bejne ne muain qershor,korrik,gusht?,por a e dine se qeverite i rrezon populli vetem me vote dhe jo me force.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim