Basha-Bushati, sherr e fyerje në Kuvend: Kush i tha Mogherinit bajgë?

February 8, 2018 11:45

Basha-Bushati, sherr e fyerje në Kuvend: Kush i tha Mogherinit bajgë?

Në interpelancë sot u thirr nga ana e opozitës edhe ministri i Jashtëm Ditmir Bushati për votën e Shqipërisë në OKB. Bushati tha se priste që kur të vinte opozita të ishte e gëzuar, por se nuk ndodhi kështu.

Me çfarë syzesh e shikoni Shqipërinë ju? Ne nuk ja lejojmë vetes të jemi diletantë. Ju thoni se ne po prishemi me SHBA, po Franca, Gjermani, Britani e një sërë shtetesh? Ju thoni se jemi ndikuar nga Turqia? Po i keni numëruar ndonjëherë rastet kur Shqipëria ka votuar pro Turqisë? Po si nuk thatë një fjalë kur ne shtojmë kontributet me SHBA?

Kur nuk i ka bërë koment Saliu asaj strategjie, që është i vetmi që ka kuptuar çfarë po ndodh me detin, dhe që leximi i Shekspirit po i ngjallet e ringjallet çdo ditë, asnjë tjetër s’e ka lexuar. Juve po ju vjen turp dhe nga qëndrimet që keni mbajtur në qeveri, ju doni të ndryshoni dhe qeverinë.

Jeni e para opozitë në botë, në rruzullin tokësorë, gënjeshtarë të pashembullt. Ju po i bëni një shërbim shumë të keq jo thjesht opozitës, por vendit, imazhit të vendit duke stisur tema debati që nuk janë të tilla. Në OKB përfaqësohet Shqipëria dhe shqiptarët, jo Edi Rama. Kur pashë firmat e ish-ministrave të Jashtëm thashë ‘ose këta njerëz nuk e dinë çfarë kanë firmosur, ose nuk e njohin turpin”, tha Bushati.

Ndërsa Basha mes ofendimesh i tha Bushatit: “Rrallë herë do të keni mundësi të shihni një mashtrues të pacipë dhe të paaftë në postin e ministrit të Jashtëm. Mashtruesi vuri fjalët në gojën time se i paskam thënë Mogherinit bajgë, e kundërta është e vërtetë. Kur ju, o zullumqarë, vendosët në gojën e Mogherinit se vetëm me vetting-un do të hapeshin negociatat ju thashë se kjo ishte bajgë, madje iu thashë se këto janë bajga që u shisni shqiptarëve. Dhe ja ku jemi sot, fjala ime ka dalë. Nuk është vetting-u që hap negociatat, por janë banditët që t’i ke sjellë dhe i ke bërë ministra të Brendshëm që duhet të ishin në burg”, u shpreh Basha.

Sa i përket rezolutës në OKB, Basha akuzoi për mashtrim Bushatin kur theksoi se ato kanë fuqi detyruese. “Dëgjo këtu ti i paaftë. Të paktën për të ata studentë që të së drejtës ndërkombëtare që na ndjekin, mos këput broçkulla këtu. Rezolutat e Asamblesë së OKB nuk janë detyruese, por janë vetëm rezolutat e Këshillit të Sigurimit. Kjo është rezolutë e Asamblesë. Turp, duhet të kishte ngelur që në vit të parë”, u përgjigj Basha”.

o.j/dita

February 8, 2018 11:45
Komento

10 Komente

 1. Shqipja February 8, 13:12

  O lulshit bashuqic, ejjjjjj UCK ejjjjjj 21 janari
  Ejjjjjj rruga parate, Ejjjjjj Sokol olldashi. Ejjjjj deti
  Ejjjjjj hollanda. …………..avokatia e popullllllit…………..
  Ke shume o I vrare cte te themi me pare. Ke hyre thelle se ndryshe nuk te mbante ustai I vjeter saliu qe Po I vjen fundi se erdhi Izeti…….

  Reply to this comment
 2. alban dega February 8, 13:13

  Ne vend ta pyesnin dhe jepnin edhe mendime e ide, propozime e verejtje konkrete per ceshtjet e organizimit dhe programin e qeverise per diasporen, bashkeatdhetaret tane ne Michigan ishin me te interesuar per ceshtjen e Saimir Tahirit sikur Ministri i Diaspores Pandeli Majko te ishte Kryeprokurori ose Kryehetuesi i dosjes se tij, qe nuk ka asnje lidhje me diasporen.
  Kesaj i thone shkurt e bukur futja kot qe te dali plot… na ndihmoi i madhi Zot ….
  Pyetje e gabuar ndaj personit te gabuar ! Uje ne havan !
  Pse !?
  Pandeli Majko eshte Minister i Diaspores. Nuk eshte as nuk ka qene as nuk eshte as prokuror as hetues.
  Pergjigjet e tij per pyetjet e bashkeatdhetareve ne Michigan per Saimir Tahirin, qene mjaft korrekte dhe te sakta ! Eshte nje ceshtje ne hetim per te cilen do te vendose drejtesia. Nuk beri as kryeprokurorin as kryehetuesin! Aq me pak krygjykatesin Suprem ala Ajatollah Khomeini apo Sali Berisha, ala Enkeleid Alibeaj apo Oerd Bylykbashi, ala Artur Zheji apo Blendi Koran Toptani… qe japin vendimin e formes se prere pa u mbyllur fare hetimi !
  Aq me teper kur megadosje me megakrime me ze e me figure qe i kemi pare drejtepersedrejti me syte tane edhe ketu ne SHBA si ajo e Autostrades se Kusarise se Kombit, Gerdecit, CEZ-it, ARMO-s, Rapiscanit, Interkoneksioni, Otrantos, 21 Janarit, hidrocentraleve te Valbones, Vjoses… i ka mbuluar jo vetem pluhuri por edhe myku i pandeshkueshmerise dhe Salikracise !
  Se cfare lidhje kishte Saimir Tahiri me diasporen e Detroitit e dine vetem pyetjeberesit e porositur nga zhurmuesit dhe atdherrenuesit e Tiranes… !?
  Fatkeqesia e madhe e ne shqiptareve eshte se dime gjithcka, jemi edhe profesore edhe gjenerale…
  Vetem nxenes e ushtare eshte veshtire te gjesh midis nesh. Bile as te pyesim nuk dime.
  Pyetjet e disa sabelotodos- gjithckaditesish ne Detroit drejtuar Pandeli Majkos per Saimir Tahirin jane njesoj sikur ti drejtoheshin Albert Ajnshtajnit per gripin e derrave !
  Ka edhe nje semundje te politikaneve shqiptare. shume rralle ose asnjehere nuk dine te pergjigjen “nuk e di “, “ nuk kam informacion” “ eshte jashte fushes se veprimtarise sime “ “ Pa koment !”….
  Pese here ne forma te ndryshime iu drejtova Zedhenesit te Departamentit te Shtetit ne seline e tij per bisedimet per rivendosjen e marredhenieve diplomatike me Shqiperine ne tetor te vitit 1990 !
  “ Nuk e di “, “ Nuk kam informacion ! “ No comment “ … ishin pergjigjet e tij .
  “ EDHE NUK E DI ESHTE PERGJIGJE.. “ eshte titulli i nje shkrimi ne gazeten “ Bashkimi “ ne rubriken time “ Tri mesime te demokracise amerikane “ ne dhjetor 1990- qershor 1992 !
  Sic e thote edhe titulli i rubrikes qellimi ishte ti keshillonte politikanet e asaj periudhe pa asnje eksperience te mesonin ABC-ne e politikes dhe stilit demorkatik amerikan …
  Kjo temer eshte teper aktuale edhe sot mbas gati 26 vjetesh per politikanet tane !
  Verejtjet kryesore qe kam per politikanet dhe qeveritaret shqiptare perfshi Kryeministrin Rama, Presidentin Thaci, pa perjashtuar as Zotin Majko … jane zhvillimi i takimeve ne rrethe te ngushta gati “illegale” me te njejtat fytyra, kryesisht me biznesmene, me te njejtat shoqata ala celula qe nuk kane kurrfare reputacioni as veprimtarie konkrete ne dobi te komunitetit shqiptar jo vetem ne SHBA si “Vatra” e shuar e co.
  Harrojne se aq vota sa kane ato e me shume kane vetem nje familje ose fis ne Nju Jork, Detroit, Boston, Dallas, Filadelfia, Hartford, Waterbury, Stamford….
  Ka plot 15 e me shume vjet me vellai im Ing. Ark. Agim Dega ka paraqitur nje analize dhe studim shkencor per organizimin e diaspores dhe ia patem dorezuar personalisht ne dore Ish- Zendes Kryeministrit dhe ish- Ministrit te Jashtem, sot President i Shqiperise, Z. Ilir Meta ne Hotel Interkontinental te Nju Jorkut.
  E verteta eshte se Zoti Meta e mirepriti dhe na falenderoi perzemersisht, por ne fakt ate projekt e zuri pluhuri e harreses dhe myku i burokracise diku ne arshivat e ministrise se Jashteme dhe qeverise Nano!?
  Te shkuara por jo te harruara !
  Se pari, u humben 15 vjet per te krijuar nje Ministri per Diasporen ne Shqiperi qe ishte edhe ceshtja kryesore qe shtrohej ne ate studim dhe sot kur gati gjysma e popullsise se saj ndodhet jashte saj dhe eshte nje faktor shume i rendesishem per zhvillimin dhe investimet , qe sigurisht do te vijne duke rene per shkak te ndryshimeve demografike, martesave, lindjes se femijeve, bashkimeve familjare qe kerkojne me shume shpenzime ne vendet ku banojne pra ne vete gjirin e diaspores .
  Kjo dukuri e natyrshme rrit cilesine dhe numrin e shqiptareve ne diaspore por sjell renien e natyrshme te interesit per te investuar ne Shqiperi, Kosove e treva te tjera shqiptare. Nuk thote kot sovrani : sipas vendit dhe kuvendi !
  Edhe me shume e ulin ate numer veprimet spekullative jo vetem te qeverise por edhe te bankave qe sa here ka festa kombetare apo festa te medha fetare qe terheqin imigrantet, ngrene ne menyre fiktive vleren e lekut dhe ulin vleren e dollarit apo Euros per te zhvatur imigrantet shqiptare.
  Per te mos folur per cmimet stratosferike te cdo malli e sherbimi nga gjilpera e deri tek makinat, qe nga benzina e deri tek gjeli detit…. qe jane disa here me te larta se ketu ne Amerike kur paga mesatare e nje shqiptari ketu ne Amerike eshte 5-10 here me e larte se ne Shqiperi.
  Kjo jo vetem e largon por edhe neverit diasporen qe jo vetem orvatet te milet por edhe shperdorohet nga politika miope dhe idiote e atdheut .
  Sic thoshte Engelsi, “Marredheniet midis njerezve pa dallim ne fund te fundit jane marredhenie interesi”
  Duke qene se njerezit jane objekti dhe subjekti, themeli dhe catia e nje shteti, nje politike e tille zhvatese jo vetem demton dashurine por edhe interesin e tyre per te investuar, per te vizituar, per tu kthyer ne Shqiperi. Shtoi edhe korrupsionin galopant ” Me mire dy per Lalen se pese per Salen !” dhe demi behet gjigand !
  Si keto edhe shume ide te tjera racionale nuk mund te harrohen. As duartrokitjet e perseritura te dhjetra akademikeve dhe intelektualeve shqiptare ne ate konference !
  Origjinali ndodhet ne kompjuterat dhe te pakten tri flash- drives me disa perditesime ashtu si ne Akademine e Shkencave Shqiptaro- Amerikane te drejtuar nga Prof. Dr. Skender Kodra .
  Hapja e Shqiperise ndaj Botes kerkon hapjen dhe shtrirjen e politikes shqiptare tek diaspora kudo ne Bote, bashkimin e fuqizimin e saj dhe jo te kunderten, sic ka ndodhur keto 27 vjetet e fundit, kur ajo eshte qindrafishuar, por eshte percare dhe vetem mjelur si nga politika e gabuar e Tiranes e Prishtines edhe e Shkupit e Podgorices !
  Asnjera e te gjitha ato shoqata te marra se bashku nuk kane mbledhur ne keto 27 vjetet e fundit ne asnje tubim te tyre aq shqiptare sa c’ bashkonte vetem Klubi Atdhetar “ Jusuf Gervalla “ ne festimin e 28-29 Nentorit te 1989 ose 1990 ku mblidheshin 2000- 3000 bashkekombas tane duke care sallat e Sheratoneve dhe Hiltoneve te Kryeqytetit te Botes, e jo ne katakombet e rrethinave te tij, me kenget e vallet atdhetare nga te gjitha trevat shqiptare.
  Asnjehere ne keto 25 vjet nuk kam pare as degjuar per tubime te tilla masive ne asnje shtet te SHBA-se per te mos folur per Evropen.
  E mos harroni se numri i shqiptareve te Amerikes te ardhur nga te gjitha trevat shqiptare keto 25 vjet eshte qindrafishuar….
  Cilesia e saj eshte ne ngritje te shpejte me shkollim e punesime deri ne sektore strategjike nga qytetet e shtetet e deri ne nivele te larta federale si Departamenti i Shtetit, Pentagoni e Shtepia e Bardhe
  A nuk eshte kjo nje kambane e fuqishme per organizimin dhe bashkimin e diaspores shqiptare jo vetem ne SHBA, por ne mbare Boten ku jetojne gati gjysma e popullsise shqiptare, jo vetem per te votuar e zgjedhur, por edhe per tu votuar e zgjedhur perfaqesuesit e saj ne Kuvende e deri ne instancat me te larta te shtetit shqiptar apo atyre fqinje ne perputhje me ligjet e Kushtetutat perkatese !
  Politika e re e qeverise se sotme, qe duhet vleresuar e lavderuar per hapat e saj per organizimin dhe bashkimin e diaspores, kerkon jo vetem nje mendesi te re, por edhe qasje te reja krijuese ndaj diaspores si pjese e rendesishme e popullit dhe Kombit shqiptar !
  Krijimi i nje Kongresi mbarekombetar te Diaspores, sipas modelit cifut, do te ishte nje hap teper pozitiv dhe cilesor per organizimin dhe bashkimin e diaspores shqiptare dhe te mbare kombit tone perballe sfidave dhe kercenimeve ne rritje te armiqeve shekullore te shqiptareve , sidomos perballe ofensives rusomadhe ne Ballkan e me gjere !
  Vetem ne shtetet e Nju Jorkut, Miciganit, Masachusetsit, Ilinoisit… shqiptaret sot mund te bejne aq vota sa per te zgjedhur dy- tre kongresmene federale ne secilin prej tyre e shume me teper ne Kongreset e ketyre shteteve, per te mos folur per keshilla qytetesh e deri kryebashkiak te Bronxit apo Detroitit, Bostonit etj.
  Diaspora ne SHBA per vete historine e saj ka rendesi te vecante per vete peshen qe ka aleati e miku yne strategjik Washingtoni ne politiken boterore dhe zemrat e mendjet e popullit e kombit me 95 per qind proamerikan duke shenuar nje rekord boteror.
  Proamerikanizmi shqiptar pa dallim krahine, feje, ideje a partie politike eshte jo vetem nje virtut e vlere por nje kult mbarekombetar.
  Jami i vetmi popull e komb ne krejt Boten qe dolem neper rruget e e sheshet e demokracise me thirrjen gjithepopullore :
  – E duam Shqiperine si Amerika Demokratike !
  Askush si Fan Noli mendjendritur e adthetar nuk e ka pershkruar rolin dhe peshen e diaspores shqiptare ne SHBA me vargjet e tij teper filozofike :
  Mbahu Neno mos kij frike
  Se ke djem ne Amerike !
  E jo vetem ne Amerike por ne mbare Boten, kur vetem Pelham Parku i Bronxit ka me shume shqiptare sot se krejt SHBA-ja ne kohen e Nolit te madh.
  Behet fjale per gati gjysmen e popullsise se pergjithshme te Shqiperise sot jashte atdheut te vet!
  Bashkimi ben fuqine ! Percarja ben kerdine!
  Shqiptaret jashte Shqiperise duhet te kene nje dhe vetem nje parti : Shqiperine dhe shqiptarine!

  Reply to this comment
  • Bilal per Belul February 9, 02:31

   Ka Shqiptar ne US qe ka nevoje per nje Ministri Diaspore aq me tepe Ministri e nje shteti qe eshte damkisur sono shtet i drejtuar nga bandat e narkotrafikut ?
   Ndofta kane nevoje Bilalet e ndoshta Belulet e estrades Fierit

   Reply to this comment
 3. P´´´´´´´´´´ February 8, 14:02

  Rrospi anadolli ,qe dijn vetem te haen si qent mes vedit ,larg cdo kulture njerezore .
  bastarde qelbanike te pafytyre ,hajna ,kriminele,sharlatane ,thjeshte rropsi te njerezimit ,bakterie kancerogjene ne truallin e shqiptarit .

  Reply to this comment
 4. Arben February 8, 15:04

  PO VIJNE PRANGAT.

  HAHAHHAHA

  Reply to this comment
 5. Poli February 8, 16:48

  Bushatin e kapen duke u shkerdhyer me nje burre ne Argjentine,lol
  Nuk ka hetero per minister te jashtem Shqiperia?!

  Reply to this comment
  • Granit Boni February 8, 17:53

   @Poli Salushes
   Nga qitetari diqital e more kete more Poli Salushes. Qe ta kuptosh se sa burre eshte Bushari shko coji tet eme apo tet moter tja zbertheje vjaskat e pusit nga poli ne pol.

   Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën February 8, 20:33

   Poli , je vetem dhe vetem nje cope muti , qe te vjen era
   nga larg ! Cdo pisllek , ka nje fare kufiri ,por ti , si me idjoti i shqiptareve , (ne se je vertet shqiptar) , nuk njeh asnje kufi . Mjere ajo nene , që të ka lindur e rritur !

   Reply to this comment
 6. info analitike February 8, 18:25

  Cuni i Sules nuk ia lejon vetes te jete diletant sepse ai eshte shume shkalle me poshte te qenurit diletant. Jane tashme te panumerta gafat e tij diplomatike po militantit keto gjera nuk i duhen se ai nuk arsyeton fare. I mjafton partia shendoshe

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*