Largohet nga Shqipëria Agron Tufa, kërkon azil politik në Zvicër

December 3, 2019 00:15

Largohet nga Shqipëria Agron Tufa, kërkon azil politik në Zvicër

Drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit në Shqipëri (ISKPK), Agron Tufa ka kërkuar azil politik në Zvicër.

Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në rrjete sociale të hënën në orët e vona të mbrëmjes, avokati i tij Kujtim Cakrani.

“Kërcënimet dhe zvarritja pafund e gjyqit, mosfillimi i procesit ndaj Cajës, kërcënimet në rrugë dhe format e fshehta të shantazhit, e kanë shtyrë Drejtorin e Institutit për Studimin e Krimeve të Komunizmit Z. Agron Tufa, të kërkojë strehim politik për të mbrojtur familjen dhe jetën e tij! Në një vend ku krimi komunistë i djeshëm është më i egër se kurrë, kërkimi dhe vendosja e drejtësisë është e pamundur”, – shkruan Cakrani.

Referuar burimeve mësohet se Tufa aktualisht ndodhet në Zvicër së bashku me familjen e tij.

Që nga aty ai ka paraqitur dorëheqjen, nëpërmjet një letre dërguar kryetarit të Bordit Drejtues te ISKPK, Uran Butka.

Tufa pak muaj më parë ka hedhur në gjyq gazetën DITA dhe pjesën më të madhe të bashkëpunëtorëve të saj.

Seanca e radhës ishte pikërisht sot, e martë 03 dhjetor.

Prej pesë muajsh janë zhvilluar seancat gjyqësore, por DITA nuk ka raportuar për të mos ndikuar procesin.

E pyetur mbrëmë mbi veprimin e Tufës, avokatja Suela Hasani që mbron të paditurit prej tij u shpreh:

“Ka bërë gjithçka me paramendim dhe këtë gjyq e ka përdorur si mjet për të kërkuar azilin politik”.

Pritet të shihet çfarë do ndodhë në seancën e sotme.

 

 

d.a. / dita

 

December 3, 2019 00:15
Komento

54 Komente

 1. Hosteni December 3, 00:38

  Nje plehre me pak.

  Reply to this comment
  • Berati December 3, 12:48

   Per tre dite pas termetit minjte enveristo komunista nuk u ndien. Menduan se u erdhi fundi. Jo me kote thone se minjte e braktisin te paret anijen. Edhe pse e dhimshme tragjedia na qetesoi veshet per tre dite. Pas tre ditesh qelbesirat filluan te derdhin kermen me te cilin e kane te mbushur shpirtin. Keta qe derdhin lote krokodili per ata qe braktisin shtepite i turren si hiena nje shqiptari qe spo bente asgje me teper se po lexonte dokumentet qe kriminelet komuniste kane shkruar me doren e tyre. Kurre skeni per ta ngritur koken . Kurre skeni per tu bere njerez. Gezoni derisa edhe shqiptari i fundit i ndershem ta lere ate toke dhe te shqyeni njeri tjetrin. Nje termet cdo tre dite.

   Reply to this comment
   • K O R C A December 3, 21:11

    Po per krimet monstruoze te ” baballareve ” te kombit , balliste , zogiste , bajraktare , bejlere , agallare e qehallare nuk po na thua gje o ” mistreci i Beratit ” ?
    Agroni , ne Tufen e Derrave , ka studjuar me bursen e Rusise se ish shefit te KGB-se ,tash e 20 vjet president i Rusise , Vladimir Putinit . Agroni nuk ka ngrene vetem nje luge corbe te prishur nga menuja e KGB- se por eshte ushqyer e c`edukuar atje plot 5 vjet . Ambasadori i Shqiperise ne Moske , ne ate kohe , zoteria i nderuar Shaqir Vuka , ka shkruar e dokumentuar qarte per te , ne gazeten Dita , por ti me sa duket , ushqehesh ne grazhdin e Fahri Balliut dhe nuk ke pasur kohe ta lexosh . Do vdesesh injorant o i kjere , por lexo . . . !.

    Reply to this comment
  • korçari December 3, 14:15

   Z.Tufa nuk eshte tjeter veçse nje sharlatan me plagjiature dhe per t’u bere me i besueshem per te fituar azil ne Zvicer e ka pergatitur planin me kohe .Nuk eshte veçse nje pinjoll i tradhetareve dhe b/punuesve me pushtuesit i cili hodhi sa deshi balte dhe mbi deshmoret qe rane ne lufte kunder okupatorit.Nje hijene me pak …

   Reply to this comment
   • korçari December 3, 16:29

    Ah harrova se nuk i ndyen askush duart me nje funderine (pouriture)pasi nuk ja vlen dhe shpresoj qe Zvicra t’a percjelle shpejt drejt Rinasit pasi do te qelbe dhe vete Zvicren…

    Reply to this comment
 2. Lupo December 3, 00:56

  Thyfsh qafen bir bushtre , sherbetor ke per tu bere atje ku ke vajtur.

  Reply to this comment
 3. Vezhguesi December 3, 01:09

  sa mire!

  nje plehre me pak ne kete dhe!

  Por gjynah t’i jepet ketij mashtruesi azili

  Reply to this comment
 4. Vezhguesi December 3, 01:12

  sa mire!

  nje plehre me pak ne kete dhe!

  Por gjynah t’i jepet ketij mashtruesi azili

  postoni ca foto se si ka qene e si eshte transofrmuar neper vite, qe ata ne zvicer ta shohin se sa keq eshte trajtuar ky lapangjos tere keto vite , qe ka vjedh para me te dyja duart e keton si zotni, thjesht sa para kushton kostumi qe ka veshur.

  Reply to this comment
 5. Barty72 December 3, 01:28

  Mire ka bere komunistat e qelbur kriminelat fundurinat drogaxhinjte

  Reply to this comment
 6. Cuku December 3, 01:56

  Nje mut me pak

  Reply to this comment
 7. Artani December 3, 03:44

  Nje mut me pak.. mos ja pafshim me surratin

  Reply to this comment
 8. alphade December 3, 04:06

  Ike more qen I rrahur ?! Edhe ne vrime te miut do te gjen-
  desh ?! Duke folur gjoja per “Krimet e komunizmit” Ti
  zagar I ndyre ke mohuar faktikisht luften NCL te popullit
  shqiptar qe iu bashkue Koalicionit te Madh Antifashist te
  Luftes se Dyte Boterore te perbere nga SHBA-ANGLI-BS. Praktikisht ky Tufa, sebashku me Butken dhe nje fare
  A. Plasari nuk kane lene gure pa levizuar per te mohuar
  Luften heroike NCL te partizaneve, legjendare ! Por me kot mundohen keta pinjolle te atdheshitesve te njollosin
  heroismin e partizaneve heroike qe luftuan kunder push-
  tuesve nazi-fashiste, duke e shtremberuar realitetin histo-
  rik, duke fallsifikuar dhe duke e quajtur kete lufte,si lufte
  “vellavrasese” ! Ashtu si prinderit apo gjysherit e tyre ia
  mbathen me gjermanet si kolaboracioniste,sot tufajt, dhe
  neser butkajt do Ja mbathin me te keterta ne cdo cep
  te planetit sepse kjo Shqiperi nuk i duron dhe nuk i mban
  “cibanet” e tradhetaret !!! Nga syte kembet !!!…..! Kudo qe te shkoni “Hija e Bankos” do ju ndjeke” dhe vrime e
  miut do te jete per Ju 300 grosh ! …..

  Reply to this comment
 9. alphade December 3, 04:07

  Ike more qen I rrahur ?! Edhe ne vrime te miut do te gjen-
  desh ?! Duke folur gjoja per “Krimet e komunizmit” Ti
  zagar I ndyre ke mohuar faktikisht luften NCL te popullit
  shqiptar qe iu bashkue Koalicionit te Madh Antifashist te
  Luftes se Dyte Boterore te perbere nga SHBA-ANGLI-BS. Praktikisht ky Tufa, sebashku me Butken dhe nje fare
  A. Plasari nuk kane lene gure pa levizuar per te mohuar
  Luften heroike NCL te partizaneve, legjendare ! Por me kot mundohen keta pinjolle te atdheshitesve te njollosin
  heroismin e partizaneve heroike qe luftuan kunder push-
  tuesve nazi-fashiste, duke e shtremberuar realitetin histo-
  rik, duke fallsifikuar dhe duke e quajtur kete lufte,si lufte
  “vellavrasese” ! Ashtu si prinderit apo gjysherit e tyre ia
  mbathen me gjermanet si kolaboracioniste,sot tufajt, dhe
  neser butkajt do Ja mbathin me te keterta ne cdo cep
  te planetit sepse kjo Shqiperi nuk i duron dhe nuk i mban
  “cibanet” e tradhetaret !!! Nga syte kembet !!!…..! Kudo qe te shkoni “Hija e Bankos” do ju ndjeke” dhe vrime e
  miut do te jete per Ju 300 grosh ! …..Tradhetaret I pret I
  njejti fund …..!

  Reply to this comment
 10. FORSTER December 3, 04:39

  Pse ky qen-bir qeni kerkon azil ne Zvicer dhe nuk kerkon azil ne Itali apo ne Gjermani ,sepse keta jane funderrinat e shtetit SHqiptar te cilet ne emrin e te “persiokutuarit abuzojne dhe duan te perfitojne ne emer te demokracise “azil ne zvicer ky shtet Duhet tu pergjigjet “STOP”ketyre dy fytyerave .Sepse nuk e meritojne .

  Reply to this comment
 11. Lasgushi December 3, 04:41

  U qërua dhe një BAJGË nga Shqipëria.Do ta ndjekin dhe kategoritë e Butkave,Cakranve,Baxhellës së dosjeve.Dhe.atyre që i paguajnë.

  Reply to this comment
  • Shpellari December 3, 13:09

   Mos e qelb kete emer te nderuar more mbeturine e spermes sllavokomuniste.

   Reply to this comment
   • Lasgushi December 3, 17:15

    O Shpellar!
    Gjatë luftës ju vumë përpara siç vihen kope të e derave.Me çlirimin e vëndit ju skopitëm dhe na rinit gatitu 2 km larg.Edhe me gratë nuk flinit pa ju dhënë lejë ne.Ju bëmë personazhe kryesorë të Shefqet Musaraj,Besim Levonjës, Pëllumb Kullës dhe Filip Cakulit.Deri në.1990.Si fitimtarë ,o Shpellar,ju kemi bërë cfarë kemi dashur ne Jemi të ngopur.Prapë po të na inatosni do tu bëjmë siç ja bëmë TUFËS

    Reply to this comment
    • Shpellari December 3, 18:03

     Spo te flas ne emer se e ndyj emrin e Llazar Gushos. More qelbanik e muzhik i rusise po harruat cfare i punuat njeri tjetrit? Po harruat qe te gjithe komandantet e batalioneve partizane i pushkatuat e familjet e tyre i dekdiset kenetave te Shqiperise? Po harruat si e vrate Nako Spiron si antijugosllav dhe pastaj Koci Xoxen si projugosllav? Po harruat si i pushkatuat dhjetra inteliktuale si antisovjetike dhe pastaj denuat Liri Belishoven e te tjere si pro sovjetike? E pra ju qe lehni si zagare jeni ne te vertete partizanet e pas 45-shit se ata te paret perfshi edhe 4 nga fisi im i shfaroset. Zaten karakteristika e me e njohur e komunistave eshte kanibalizmi. E njohur qe nga Daltoni e Robespieri. E sa per ne qe na thua se na keni munduar gabohesh. Ne kurre nuk kemi qene ne lufte me askend por kundershtare te ideve tuaja kriminale. Ne skemi pse te luftojme me bisha qe shqyejne njera tjetren. Cikli juaj po mbyllet.

     Reply to this comment
 12. mirel December 3, 04:42

  hahaha,,,ca legeni mashtrues, i mbaruar, i pafytyre
  qen i ndyre

  Reply to this comment
 13. Treporti December 3, 05:06

  o gazeta Dita
  E moret çertifakten e lavderimit nga ambasada ruse. Edhe po te mburreni nuk do iua marrin per te keq..

  Reply to this comment
 14. Shkelzen Hoti December 3, 05:44

  Agron Tufa asht nji apologjet i forcavet ma reaksionare te shoqnis shqyptare. Por ai ka shkelqye edhe si nji hajdut ordiner ne boten universitare – plagjiator i pangopun, Sic e ka denoncue fort bindshem gazeta e nderueme Dita. Asht e sigurt se ka me e marre statusin e azilantit, se ja ka ba gati letrat aj avokatit i tij pinjoll i kolaboracionaistavet naziballista. Pasi ka ngrane e ka pi me paret tona, tash ka me mashture edhe sviceranet.
  Fara e ndyte e tradhtarevet dhe hajdutevet si Tufa nuk ka hike, por ka mbete ne Shqypni. Te ashtuquejtunit antikomunista jane perbindsha qi duen me e mbajte shoqnine shqyptare ne batakun e anarkise, hajnise.e mashtrimit.
  Mos me harrue çka kane ba kolaboracionistat e Tufes: Duararta Shehri, Shajze Rrokaj, Mak Maku, qi ja kane fute minat arsimit t nalte te Shqypnise.
  Tufa ka hike, por e keqja ka mbete prapë ketu kambekryq.

  Reply to this comment
 15. anticensurë25642654 December 3, 07:02

  mos mor na iku dhe shpresa e fundit për të vendosur drejtësi,naziste në shqipëri!!
  një hale më pak!!

  Reply to this comment
 16. Alpini December 3, 07:11

  U qèrua qyteti nga njè bajgè!. Ky duhet tè ishte titulli i largimit ( shpresoj i pa kthim ) i Tufffit ! Uroj tè marè me vehte tè gjithè insitutin e tè bèhen njè me Dik Martin e tè krijojnè Insitutin Ndèrkombètarè tè Mashtrimit…

  Reply to this comment
 17. Saras December 3, 07:22

  Agroni:,-o komandant ,cfare ere ka gjaku….
  Komandanti…,- ere muti
  ..Agroni…..boboooo,qenkam plagosur…..
  Ky eshte ballisti Agron Tufa
  .

  Reply to this comment
 18. intelektuali December 3, 07:38

  Zoti Thano:

  GAZETA DITA DUHET T’I KERKOJE FALJE PUBLIKE AGRON TUFES DHE T’U MBYLLE RRUGEN KERCENIMEVE TERRORISTE NE FAQET E SAJ NGA ANA E FANATIKEVE TE ENVERIT

  Gazeta DITA megjithese si nje media liberale opozitare ndaj qeverisjes aktuale te Edi Rames dhe Rilindjes Socialiste mund te konsiderohet me shume si media e “majte” dhe ithtaret dhe fanatiket e Enverit e kane gjetur si “shtepine e vet” si edhe gazeten TEMA te Mero Bazes, megjithese Enveri nuk ishte aspak i “majte” dhe nuk e kishte haberin se cfare ishte Komunizmi, nuk kishte lexuar asnje veper bolshevike, por si rufjan dhe dinak i lindur e kishte kuptuar se sistemi bolshevik stalinist ishte i vetmi qe mund t’i siguronte pushtetin absolut mbi vendin dhe shqyptaret dru me pre.

  nga ana tjeter:

  Agron Tufa eshte nje i “djathte” antikomunist me bindje te theksuara dhe prandaj edhe drejton Institutin per Krimet e Komunizmit dhe tregon me gisht kriminelet dhe xhelatet e Enverit qe nuk kane ulur koken po qe shkruajne papushim pamflete dhe dacibao amorale qe justifikojne krimet e Enverit dhe te LANC-it te tij kriminal jugosllav duke perdorur gazeten DITA pa asnje teklif apo norme morali me argumenta turpi dhe rezili si Kryebashkiakja e Durresit kur i quajti 51 viktimat e termetit si “Palo gje” ashtu sic bejne edhe fanatiket dhe analistet enveriste ne gazeten DITA duke justifikuar krimet e Enverit si “Palo gje” dhe keshtu eshte normale qe Agron Tufa te anatemohet ne faqet e DITES si Armik te Kauzes enveriste, por kur opinionet kalojne ne kercenime direkte telefonike si terrorizem fanatik qe burojne nga indoktrinimi ekstremist, atehere ceshtja ndryshon dhe mer permasa serioze qe kerkon reagime institucionale ne menyre qe te mos perfundoje edhe gazeta DITA e Thanos si gazeta KOHA JONE e Lesit qe u dogj nga te “djathtet e Sali Berishes qe njihet edhe si “varkar” edhe si “sekretar” i Enverit,

  prandaj:

  KU ESHTE SHTETI DEMOKRATIK NE KETE HISTORI ALBANEZE ME SHUME NGJYRA POLITIKE?

  sepse:

  Shikojme qe ky shtet di te mbushe bulevardin me fotografi “deshmoresh komuniste”, midis tyre ka ish spiune te Titos dhe Jugosllavise Komuniste, por ka edhe shume xhelate dhe kriminele te LANC-it kriminal dhe te Diktatures staliniste te Enverit, por as Shteti dhe as Gjykatat e Pavarura dhe Pushteti nuk di te mbroje nga kercenimet me jete qe i behen papushim te Drejtorit te Institutit qe heton per krimet e Komunizmit ne Shqypni, ne kete kendveshtrim me duket e padrejte reagimi i avokates se DITES, Suela Hasani kur deklaron me nje mantalitet tipik monist enverist shqyptar kunder Tufes duke e sulmuar ne planin personal:

  “…Ka bërë gjithçka me paramendim dhe këtë gjyq e ka përdorur si mjet për të kërkuar azilin politik…”

  qe:

  Ngjan shume me deklaratat e Edi Rames kunder Komisareve te Policise Dritan Zagani dhe Emiliano Nuhu vetem sepse guxuan te tregojne te verteten dhe ne dallim nga Agron Tufa keta Komisare policie nuk ishin:

  AS TE MAJTE DHE AS TE DJATHTE

  Besoj se gazeta DITA te publikoje kete koment pajtimi te intelektualit me etike te larte qytetarie dhe te ndaloje kercenimet terroriste te fanatikeve te Enverit kunder cdo komentuesi qe ka nje mendim ndryshe nga ata, duke i kerkuar falje publike Agron Tufes per faktin qe ka lejuar qe ne faqet e saj ka ndodhur kjo gje e turpshme per nje media dhe nje vend qe:

  KERKON TE ANTARSOHET NE BE

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti December 3, 09:51

   Ku e ke pasur “etiken” ti i vetquajturi Intelektual ku ne cdo “koment” tendin ofendoje cdo mendim te te tjereve me fjalen BOLE e Enverit…e te tjera e te tjera,prandaj ti nuk je Intelektuali por normalisht INTELOBOLJA dhe INTELOHALEJA e gazetes se nerume Dita….Me qe je dhe ne Amerike,sic ke deklaruar vete,bashkohu me Tufen dhe Tufezat e tjere dhe shkruani mendimet tuaja me emer dhe mbiemer per te na kujtuar te “shkuaren”tuaj e cila per aresye kohore nuk kthehet me sepse jeta dhe shoqerija ecen perpara me te mirat dhe te keqijat e saj….Ah harrova te te them se ke te fala nga Dauti qe te kerkon bashke me drejtorin e burgut se ke lene “kujtime te bukura” atje dhe mos na harro…na shkruaj me emrin e vertete si Mi(kos)treci i…

   Reply to this comment
 19. fteri December 3, 07:47

  Peshkaqeni Agron Tufa ka gjetur G.Dita ,një gjahë të majmë te dera e shpisë për të marr azilin në zvicërr,gjoja se kjo gazet është komuniste.Kjo është skandaloze që artisti mashtruesi ,trazhgimtari i yjeve të persekutuarve politik të Uran Butkës ik me turp nga shqipëria gjoja “PATËRIOT I MADHË !” i të persekutuarve duke kërkuar azil në zvicër,kjo është ngjarje e denjë për klarnavale ,jo gjë zerjoze për të dënuarit politik real në shqipëri , i cil duhet të mbajë përgjegjësi ligjore për këtë mashtrim skandaloze për interes të tij.

  Azili nuk duhet të ndodhë për këtë mashtrues patologjik !..

  Pasi G.Dita duhet ta demaskoi e shpartalloi këtë delanxhi si mashtrues politik aty në shtypin në zvicër dhe në parlamentin europian i cili duhet ta kthejë në shqipëri menjëher mashtruesi ,që të përballet penalisht si mashtrues ordiner ndaj G.Dita !

  Reply to this comment
 20. hasani December 3, 07:48

  Nje bajge me pak.

  Reply to this comment
 21. Kevin December 3, 07:51

  Tipik intelektuale post komunist.
  30 vite kahus dhe oligarki prodhuan kta trima atdhe dashes.
  E mjera shqiperi

  Reply to this comment
 22. fteri December 3, 07:51

  Peshkaqeni Agron Tufa ka gjetur G.Dita ,një gjahë të majmë te dera e shpisë për të marr azilin në zvicërr,gjoja se kjo gazet është komuniste.Kjo është skandaloze që artisti mashtruesi ,trazhgimtari i yjeve të persekutuarve politik të Uran Butkës ik me turp nga shqipëria gjoja “PATËRIOT I MADHË !” i të persekutuarve duke kërkuar azil në zvicër.

  Kjo ngjarje eshtë denjë për klarnavale ,nuk është serjoze për të dënuarit politik real në shqipëri .Ky duhet të mbajë përgjegjësi ligjore për këtë mashtrim skandaloze për interesa të tij.

  Azili nuk duhet të ndodhë për këtë mashtrues patologjik !..
  Pasi G.Dita duhet ta demaskoi e shpartalloi këtë delanxhi si mashtrues politik aty në shtypin në zvicër dhe deri në parlamentin europian i cili duhet ta kthejë në shqipëri menjëher mashtruesin ,që të përballet penalisht ndaj G.Dita !

  Reply to this comment
 23. Eli December 3, 07:55

  Nje hale me pak

  Reply to this comment
 24. Alex December 3, 08:02

  Iku një plehre. Nga Zviceea e bukur do flasi e do propogandoj vetem të keqen Si krijues I të keqes ose nuk mer dhe antisjqiptaret e tjerë cakran. Nuk dine të punojne dhe do merren me pislleqe ketu né zvicer Si shumë hileqar të there që kanë ardhur.

  Reply to this comment
 25. Labi December 3, 08:24

  Te hedhesh ne gjyq nje gazete dhe te kerkosh azil eshte pak trapllek, si duket ky trapi nuk e njeh ligjin e azilit,ose me mire ja ka thene ky avokati kowe qe ka,e ka ne dore negativin per tre muaj,aq me teper qe situata ne Shqiperi njihet shume mire nga te huajt, ky vetem do shaje Shqiperine asgje me teper,po kopjon shefin e tij politik Lul hollandezin qe i tregonte te huajve se cfare behet ne Shqiperi jur ata e dinin shume me mire se si ishte gjendja.

  Reply to this comment
 26. malsori December 3, 09:15

  Lajm i mirë. Partizanët edhe te vdekur e mundën ktë fundërrinë.

  Reply to this comment
 27. Party Zone December 3, 09:33

  Kush e gjen se me cfare do e prese Tufen tufa e komunitetit shqiptar ne Zvicer, ai do fitoje nje udhetim falas per fundviti.

  Ja dy prej opsioneve te mundshme:

  – Me tufa lulesh,
  – Me topa muti

  Reply to this comment
 28. sa mir do ishte qe ta djekin pas Gjithe Plehrat Toxike te atij vendi December 3, 10:31

  nji MUT me pak ne Token e Shqiptareve

  (a thu qe edhe nji kerm si ky zhulsi pri pickopie te ket vjedh aq pare sa me jetu nne Zvicerr ? !!!!!!!!!!!!!!!! )

  Reply to this comment
 29. Bureto December 3, 11:14

  Konica 110 më parë: “Shqipëtarë ju kam dhjerë s’u kuptova asnjë herë”.
  E ç’janë 110 vjet për të ndryshuar një popull, do të thoshte dikush, dhe kjo jo pa të drejtë. Jemi bërë për gjynah.

  Reply to this comment
 30. Zhapiku December 3, 11:24

  Po rrama kur e ka rradhen???
  mbas termetit apo mbas qametit?!
  se klika oligarke sja math dot pa marr me vehte sunduket e mbushur me gjakun e popullit,dhe me skllaverine moderne.

  Reply to this comment
 31. gjermani i fundit December 3, 11:41

  Nuk besoj qe te fitoje azil politik, dhe ku? Ne Zvicer? Me ndonje marifet tjeter mund te beje dokumentet per leje qendrimi, por azil politik thuajse e pamundur. Sepse duhet te faktoje shtetin qe e perndjek(kur ne fakt qenka drejtor instituti?!), apo vrasesit e mundshem. Per mua eshte nje show alla Tufa.

  Reply to this comment
  • mirel December 3, 15:05

   Ja siguron Rusia po he, se spiun rus eshte,. jane bere planet se nuk ka marre valixhet kot, asnje gje nuk e ka shtyre dhe as nuk eshte kercenuar, qe gjoja te jete nxituar.

   Reply to this comment
 32. Doda December 3, 11:49

  Iku te gezoj gjen e vjedhur , iku qe kur u akuzua per vjedhje te dipllomes doktoratures se do perballej me ligjin , kta kurva kan qen kta dhe ne kohen e PPSHs prandaj i plasi ne burg ai sistem , jan kokrrat e hajdutve mashtrusve dhe halabakve tufat kompani , bejn gjullurdi ktej plocojn materiale per te fituar azil gjetiu , jan dobiça antishqiptar , shpetoj SHQIPERIA nga ky shkerdhat e degjeneruar , nje pler me pak ne trojet SHQIPTARE nuk ka nevoj ky vend per tufat e llumin si ky , ne esfel te shkoj nje antishqiptar me pak.

  Reply to this comment
 33. Vasili December 3, 12:07

  Koha e ka treguar dhe kjo eshte fatkeqesi e vertete dhe me e madhja per vendin:
  Mendesit dhe qellimet e verteta te Butkes,Tufes etj,koha ka treguar katerciperisht, qe jane te njejta me ato te komunistave dhe anadollakeve, te cilet i kane perballe,maskuar me parulla fare te dale boje.
  Problemi i vetem i tyre eshte kush te shqyeje llokmen me te madhe nga ky vend.
  Dhe pushtimi i huaj me i keq,as qe mund te krahasohet me ate qe po vazhdojne tja bejne keto banda vendase ketij kombi.

  Reply to this comment
 34. Babale December 3, 12:41

  Nuk eshte per tu cuditur!? Ky “Kopeja” alias Tufa, nuk po ben as me shum, e as me pak se c’kane bere te paret e tij.
  Baballaret e ketyre sojsezve, me 1944 “per sherbime te cquara ndaj atdheut dhe kombit” nje i dhane dhe bashke me ata qe u sherbyen kapercyen detin. Sot pinjoillet e tyre po bejne te njejten gje. Udha e mbare!

  Reply to this comment
 35. Illyria-Shqiperia December 3, 12:52

  Avokat eshte ky analfabeti, qe e ka shkruar kete pacavure me gabime gramatikore??!!! Turp e faqja e zeze. Per Tufen s’ke c’te shtosh. Gjithcka e paramenduar. Njeri pa shtylle kurrizore. Tamam si eterit e tij.

  Reply to this comment
 36. minushe December 3, 14:26

  sa mire e ka bere….hajt sa me shpejt!

  Reply to this comment
 37. Labi December 3, 16:07

  Po ku je o Enver djali se ne ketej na mori malli.

  Reply to this comment
 38. ...nje viktime e msymjes, se rrymes okulte, anikomuniste, te viteve 80-te December 3, 16:18

  jo, “krimet e komunizmi” por …”KOMUNIZMI, varri i ..KRIMINELEVE” . ps. per fate te keq, qe ne vitet 80-te, komunizmin e msyne…KRIMINELET, deri sa e shtrine per toke, ne vitin 1990-te .

  Reply to this comment
 39. Filoeuropiani December 3, 16:34

  Tufa eshte nje poet i mire dhe pertej lajthitjes me Luftën mendoj se eshte vlerë pozitive.
  Gafa e Tufes dhe te tjereve ishte shtrirja e periudhes komuniste nga 8 Nentori 1941. Kujtoi se do merrej me 10 anetare te byrose politike dhe disa oficere sigurimi por hodhi baltë mbi mijëra familje të angazhuara në luftë shume prej te cilave humben edhe të afërm. Përveç se ia u injoron kontributin, u tall me mundimin e tyre, ai ngre edhe akuzën e rëndë të cilën nuk ia fal kush: “se këta të angazhuar në luftë sollën komunizmin” e automatikisht i bën bashkëfajtorë ne krimet e diktaturës. Gafë e madhe!
  Gafa tjetër si intelektuar është mllefi. Cfare pergjigje pret nga nje gjuhë gjithe mllef e vrer?!
  Instituti ishte dhe eshte mëse i domosdoshem e deri ne momentin kur iu turr Luftës të pakten publikisht nuk pame reagime ndaj studimeve te tij. Tek gjaku i deshmorëve nuk shkel kaq kollaj. Mund te kete qene pretekst. Por edhe kjo eshte gafe e Tufes. S’duhej t’iu jepte shkas per sulm.
  Uroj që instituti të vazhdoje punën normalisht pasi Shqiperia ka nevoje per te verteten dhe moralin.

  Reply to this comment
 40. Doktori December 3, 16:35

  Iku dhe nje babale tjeter per azil…

  Reply to this comment
 41. Fatmiri December 3, 16:51

  Trashegimtar i denje i”Ballit Kombetar”!;sepse Ballistet , pasi u munden nga Partizanet ,u fshehen ne vendet me te cilat kishin Bashkepunuar ;Gjermani , Itali ,Angli ,Amerike e Greqi !Edhe” trimi” A.Tufa , qe e filloi luften kunder “Komunizmit “dhe Heronjve e Deshmoreve te Luftes Nac.Cl,me zell te madh , duke u mbeshtetur ne ndihmen e pakursyer te ish bashkepuntoreve te tjere te Nazifashizmit , nuk ia doli dhe kapitulloi perpara te vertetes se pamohushme te fitimtareve te luftes Nac.Cl. E mundi A. Tufen emri dhe fryma e Heronjve dhe deshmoreve te luftes Nac. Cl.Edhe te vdekur heronjt dhe deshmoret e mbrojne dinjitetin e vepres se tyre ; prandaj thuhet se vepra e tyre eshte e pavdekeshme:Ta ruajme dhe vem ne jete porosin e perjeteshme te tyre :
  “Mos i prekni Heronjt dhe deshmoret e luftes Nac.Cl.”

  Reply to this comment
 42. per ideal December 3, 19:17

  Ja dhe ceta e komentuesve monisto-bythqir te Enverit qe si nje trup i vetem mbrojne vepren e lavdishme te komandantit qe e dhe pse e ktheu Shqiperine ne vendin me te varfer dhe te izoluar ne Europe, apo i beri shqiptaret pas 45 vite pune yzmeqar te grekut e taljanit, perseri mbetet fanari ndricues i bythqireve te tij. Po keni hak te fryeni, per qe kohe sa te keni Sali serbin dhe nipcen e Spiro Kolekes ne krah ju takon ta hidhni perpjet. Mos u lodhni me komente kunder se i keni fjalet mrapsht.

  Reply to this comment
 43. MH December 3, 20:37

  Po dhe ky Tufa zakonin e te parve te vet gezon.Ato te peret iken si dhia ku syt kembet.Ky iken si zoteri me valixhe dhe shoqerues.
  Ballisti trashgon ballist.Ndja mos u cuditni qe iken.
  Urimi im: Iket e kurr bojen mos ia pafshim ne kete dynja.
  Strehuesit duhet ta ndjane mendjen per strehimin e tije.Sepse asht nji mbrojtes i thekun i ballisteve,bashkpunetorve te fashisteve dhe nazisteve te hitlerit kunder koalicionit BRSS,USA,dhe Angli.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim