Ikonoklastia groteske ndaj Skënderbeut

September 2, 2017 11:33

Ikonoklastia groteske ndaj Skënderbeut

Nga Moikom Zeqo

 Heroi Kombëtar i shqiptarëve,Gjergj Kastriot Skënderbeu, i ka fituar të tëra betejat e tij në histori. Është krijues dhe vetë substanca e lirisë.

Skënderbeu i ka fituar edhe betejat e tij mendore të kujtesës post mortem,asnjëherë shqiptarët nuk e harruan,sepse në fakt është e pamundur të harrohet. Skënderbeu është konceptualisht dhe heroi semantik i kombit shqiptar dhe këtë të vërtetë nuk e tjetërson dot askush.

Tashmë Gjergj Kastrioti është heroi i 6 shekujve,sulmet perverse dhe antihistorike  nuk kanë munguar, madje edhe kanë marrë trajtat e një skenderbofobie të pakuptueshme dhe të neveritshme. 

Kjo skenderofobi  nuk është  zhbërë dhe nuk është harruar përfundimisht.

Edhe  tani në shekullin e XXI, aspekte groteske dhe metastaza të skenderofobisë shfaqen në imazhet publike,duke krijuar një shqetësim të madh,duke provokuar në forma të çuditshme dhe të pabesueshme.

Mbulimi i skulpturës së Gjergj Kastriot Skëndërbeut, pikërisht në sheshin që mban emrin e tij të paharruar, nuk është një çështje dekoriapo skenografie banale dhe e rastësishme.

Aspak.

Është një akt ikonoklastie antishqiptare, që nuk kishte ndodhur kurrë më parë, asnjëherë nuk është guxuar për të manifestuar një marrëzi të tillë antikombëtare, një provokim, urbi et orbi, para  gjithë botës dhe mediave.

Dhe pse vallë

Ku është alibia e pakuptimtë, se skulptura,shëmbëlltyra e Gjergj Kastriot Skënderbeut, gjoja do të pengonte apo do të kontrastonte lutjet rituale fetare?!

Po çfarë është mbulimi skenografik i figurës së heroit në sheshin metropolitan me emrin e tij?

Një kumt i mbrapshtë dhe kundërhistorik se ja,ju shmangën shqiptarët si një turmë zombi, me identitet të prishur dhe të humbur të vetëdijës kombëtare, pikërisht simbolit më të madh dhe demiurgut të idesë dhe  kredencialeve të shqiptarisë dhe të lirisë para tërë botës.

Por provokimi publik dhe patjetër i stimuluar nga qarqe antishqiptare dhe mercenarët e  rëndomtë,jam i bindur për këtë gjë, nuk ka të bëjë në thelb me vetë popullin shqiptar, që kurrë nuk e ka braktisur dhe harruar heroin e vet kombëtar.

Sepse Gjergj Kastriot Skënderbeu i ka fituar të tëra betejat e tij, të së kaluarës, të së sotmes, edhe të së ardhmes, deri në amshim. Emri i tij i madh në histori është një motiv  i patjetërsueshëm i unitetit, kohezionit jetik të kombit shqiptar në të tërë epokat.

September 2, 2017 11:33
Komento

55 Komente

 1. S.Zaimi September 2, 11:52

  Si eshte e mundur qe ky shkrim ka ngelur pa komente?Apo kemi ngelur akoma te dehur nga ndonje feste qe perdoret per te bere veprime te tilla nga ata qe nuk e kane dashur dhe nuk e duan te miren e vendit tone.A mund te kthehet qendra e kryeqitetit ne nje gjendje te tille?Ku jetojme dhe ku duam te shkojme(ose me mire te arrijme)?Kujtoni ate thenie te pa kontestueshme te Pashko Vases per te qene me te lehte edhe ne besimin fetar qe duam te shprehim(per te mos llogaritur mendimin politik).Po shkojme shume larg ne kete rruge qe eshte pa krye dhe me pasoja.Uroj te jete hera e fundit qe bejme “xhevahire te tilla”

  Reply to this comment
 2. shqip September 2, 12:27

  Une nuk merrem fare me ato mbetje arabe . Ketu kemi te bejme me nje politike te mbrapshte antikombetare . Faji i gjithe kesaj bie mbi pushtetin , qendror/lokal . Pse u dashka dhene sheshi i shqiptareve per rite fetare ? A jemi shtet laik ? Atehere nese ti e leshon sheshin , bulevardin , per ritet e njeres apo tjetres fe , i bie qe sipas radhes te fyhen komunitetet . Po nuk eshte kaq siperfaqsor problemi . Atavizma otomanesh po shfaqen gjithnje e me shume ne boten shqiptare . Ishin harruar per nje fare kohe . Nga rilindja e vetedijes , deri ne unifikimin e gjuhes . E gjitha filloi me ” investimet ” arabe . Para qe atyre nuk i mungojne. Sidomos kur eshte fjala per minare , e per rekrute drejt kalifatit te tyre . Ne Shqiperi jo dhe aq . Por ne Kosove , Maqedoni , po lekundet rende identiteti i kombit shqiptar . E kuptojne qe fjala ” e lire ” ne demokraci eshte abc e sistemit . Po eshte tjeter gje perdhosja e emblemave tona historike . Kjo nuk ka gjasa te ndodhe ne Angli , tu shash Kromuellin . Nuk ka si te perdhoset Garibaldi i madh. Te poshterosh Bonapartin , ke shkelur mbi flamurin francez . Ndersa tek ne del perfaqsusi i nje kulti spiritual , dhe i ben kurva te gjithe qyetaret e seksit femer . Por sikur te mos teproje kjo , politika shqiptare po shet fare lire krenarine kombetare . Ne presidencen tone hiqet busti i Skenderbeut sepse mos na zemerohej miku nga Anadolli . Vajza ” kamikaze” ben te perlotet çiftin sulltanor per vokacionin e larte kundrejte minareve qe ngrihen si bajoneta . Dhe kjo nuk eshte nje rastesi . Po e ka zanafillen ne ate firmosjen nga ana e ish presidentit ne konferencen islamike . Nuk thuhet e as nuk shkruhet gjekundi . Po kjo eshte eshte arsya pse Europa na mban gjithnje te dera . Te tjerat , jo droga , jo zgjedhjet , jo reforma , jane vetem pretekse . Tani shteti Shqiptar duhet te percaktoje qarte nje gje . Ne duhet te shkojme drejt perendimit , ashtu siç edhe ne gjeneze i perkasim kesaj hapesire . Apo do konfirmohemi , do thosha çertifikohemi si vend ” vella ” me torko-arabet ? Gje qe na lidh vetem pushtimi dhe injoranca e thelle qe u rrenjos ne kete toke dardano-epirote . Nuk mund te qendrojne te dyja ne kembe . O monumenti i Gjergjit rri aty me gjithe domethenien e tij historike . Ose ky vend do ngelet i tille . Nje shprehje gjeografike siç mundohej ta etiketonte Bismarku .

  Reply to this comment
  • Juglindori nga Korça September 2, 14:39

   Si duket , do te rrosh me shume , zoti “shqip” , sepse m’i more nga koka te gjitha mendimet , qe po behesha gati t’i hidhnja ne komentin tim . Po te deshirosh , prano edhe autoresine time per komentin real , qe ke qendisur . Pershendetje , Juglindori nga Korça .

   Reply to this comment
  • Marin September 4, 00:06

   Ke bo nje koment fantastik bravo Eshte komplet ashtu po’ ai i gjati nuk ha pyka e ka erdoganin si vella dhe bo xhamine me te madhe ne tirane dun te futen edhe ne europe do futen mali i zi dhe Serbia dhe edi te bashkohet me vellain

   Reply to this comment
 3. lili September 2, 12:41

  edhe tallje me perkrenare e Skenderbeut keshtu eshte me fyerje ma e madhe se sa ‘pseudombulese ‘ e tij:

  Reply to this comment
 4. Nero September 2, 12:51

  Turpi i pare eshte:

  Falja ne sheshin Skenderbej para Njeriut qe luftoi kunder turqizmit. Kush e lejon kete shfaqje te turpeshme te burrave qe perkulen e nxjerrin bythen lart ne kryeqyetetit tone shqipetar sikur te jemi shtet islamik nga ata me fanatiket nuk eshte SHQIPETAR.

  Jetoj jasht vendit dhe nuk e di se si ka filluar ky zakon i turpshem,

  Por duhet filluar nje peticion qe kjo te mos ndodhe me ne Shqiperi.

  Turpi i dyte eshte:

  vendosja e ekranit para statujes se me te madhit qe ky komb ka pasur ndonjehere nga turkoshaket e rinj qe duan te tregojne se si ngrene bythen lart e nuk duan t”i shohin fytyren atij qe luftoi pikerisht kunder kesaj dite.

  Ti Zot qe i perket te gjithve, fali ata qe bejne kete se ata jetojne ne kohrat e errta kur turqit na kane zhyten ne injorancen me te thelle qe ky popull ka perjetuar ndonjehere, e prej te ciles ende nuk po e merr veten.

  Na shpetofte Zoti, se gje tjeter nuk ka mbetur per tu thene per kete vend ky lejohen monstruozitete e paradokse te tilla qe ndodhin vetem ne nje vend si Shqiperia.

  Reply to this comment
 5. Divjaka September 2, 13:01

  S.Zaimi .
  Me skenderbeun Indentifikohen :
  Arvanitasit ,
  Arbereshet
  Arnautet
  Dhe shqiptaret …………………….

  Hamzai ka Egzistuar dhe egziston [haaaaaaaa]

  Une problemin e shoh ndryshe ,
  duke pare realitetin e sotem , ç’fare po ndodh ?
  Krishterimi si edhe muslimanizmi , jane te sulmuar nga Elitat finanziare , si dhe nga ciceronet , Fevzinje , AKADEMIKET MUçE .
  Ku poshte lekures se ketyre Akademike ”’shkencore ”’ fshihet Programatizmi dhe inspirimi sekret i ekonomise , duke shkateruar ç’do etike solidariteti fetar qe nje tjetrin si Femije te Zotit .
  Moikomi keto i di , por shkon tanget problemit .

  Ideja , qe zoti eshte themeluesi i vlerave , eshte ne nje sens si ai burimi i kulluar , perpara Nihilizmit te kesaj ekonomie ” Absolute ”

  Ninçe [ nietzsche ] thote ne shekullin e 20 ::

  ” Zot Vdes , atehere kur ç’do gje kthehet Mall ”
  Ose kur e njejta dicotomi , ndermjetb Qiellit dhe tokes .,ndermjet te mires e te keqes ,tye drejtes e te gabuares eshte shuar ne nihilizmin coessenziale tek FONDAMENTALIZMI ekonomik klasik .

  Kur do ta heqim ” burken ” nga trute tona ?

  Enveri na i hoqi , per 30 vjete ,
  duke Thene :
  Njeriu eshte KAPITALI me i çmuar .

  Reply to this comment
 6. lato September 2, 13:03

  Besimtaret falen ne xhami.Mbledhja e gjithe besimtareve te shqiperise per faljen e bajramit ne sheshin Skenderbej eshte imponim force,,agresion islamik,te ngjashem me mitingjet serbe kunder shqiptareve autoktone ne Fushe Kosove.Eshte provokim kercenues kundrejt shqiptareve qe fe,ide,besim kane shqiptarine dhe zot kane Skenderbeun,themeluesin heroik te shtetit shqiptar..Ashtu si shteti Jugosllav,u zbyth para falangave te Milloshevicit,ashtu edhe shteti shqiptar po zbythet para falangave te islamikeve,duke zaptuar sheshet publike ne qendrat e qyteteve per te ndertuar xhami,kur periferite ishin te lira.Duan sheshin Skenderbej,Duan zemren e Shqiperise.Boll me. Edi Rama!Ti je hipokrit dhe frikacak!Nuk ke ndonje tradite muslimane,per te plotesuar tekat dhe kapriciot e islamikeve.Pamvaresisht se stergjyshi im kreu shkolle fetare ne Stambol,ai erdhi prej andej jo me sheh-ul-islamin por me veprat e Naimit.Patriote rilindas shkelmuan me neveri dokrrat e beduineve Afro-aziatike dhe perqafuan idene kombetare dhe zhvillimin europian.VERI KUFIRIN NE DERE TE XHAMISE,islamikeve,perpara se te perhapin virusin e tmerrshem te percarjes kombetare.Ju politikanet jeni hipokrite,duke filluar qe nga maloku Vucidolit,qe eshte fotografuar duke prishur xhami dhe teqe e duke mbaruar me Edi Ramen qe feston me katoliket me muslimanet,me orthodhokset,me cifutet,me dreqin e te birin.

  Reply to this comment
 7. antonio September 2, 13:29

  Mbulimi i monumentit te Skenderbeut gjate faljes se bajramit eshte nje akt i rende kriminal,qe duhet trajtuar si i tille duke cuar para gjyqit te popullit organizatoret e tij,duke perfshire ketu te parin kryetarin e Bashkise cse Tiranes,Erion Veliaj,qe dha lejen per kete falje dhe policia e shtetit qe nuk e ndaloi kete krim makaber,qe e ka tentuar vetem lideret turq,gjate vizitave ne Shqiperi ne kohen e Berishes dhe Nanos!
  Kjo nuk eshte rastesi dhe pune dekoresh!
  U desh bere ky provokim i poshter per te pare reagimin e shtetit dhe opinionit publik shqiptar,per t’a thelluar me tej luften per perdhunimin e historise se lavdishme te popullit shqiptae!
  Nga ana tjeter kjo eshte edhe nje lufte fetare e nxitur nga fondamentalistet islamike,terroristet e botres,qe nepermjet Komitetit Islamik shqiptar tentuan te rrenojne te shkuaren tone te lavdishme!
  Prokuroria nuk duhet te heshte!
  ] Opinioni publik duhet te ngrihet ne kembe kunder kesaj poshtersie e pa pare dhe kryetari i muslimaneve te cohet para gjyqit!
  Ketu te con politika qorre e Edi Rames,qe financon me buxhetin e shtetit kishat dhe xhamite,kur shteti eshte i ndare nga feja dhe nuk ka asnje detyrim ndaj tyre!

  Reply to this comment
 8. Luci September 2, 13:49

  Eshte mire qe lutjet te kryhen brenda ndertesave te kultit dhe jo ne sheshe publike. Shqiperia mbi te gjitha eshte nje vend laik.
  Dhe boll u ngriten ndertesa te kultit ne Shqiperi ..femijet kane nevoje per cerdhe,kopshte,,teatre
  shkolla ,kinema, pishina ,kende lojrash ….

  Reply to this comment
 9. KOZi September 2, 13:55

  Ok ! asnje koment – cili eshte qendrimi i Bashkise Tirane !? Qendrimi i sektorit te kulteve -nuk dij ne cilen ministri eshte ky sektor- pastaj diskutohet.
  Dikush ka realizuar dicka qe e mendon se ashtu duhet- por ne shoqeri ka mekanizma dhe ato i kemi zgjedhur me vota – Tung

  Reply to this comment
 10. Amerikani... September 2, 14:11

  Per çfare luten keta injorante, pjese e jashteqitjes se koleres turke, keta gjakprishur shqipfoles, e turpi i shqiptareve te vertete???!!!…Per çfare i tregojne bythen allahut te tyre???!!!…Kjo feste nuk ka lidhje me kancerin e botes…!!! Kjo eshte feste hebraike e para 4000 vjeteve, kur Abrahami (Zoti i judejve), ishte gati te sakrifikonte djalin e tij te vetem ,per te treguar besnikerine e tij ndaj Zotit…!!! Pse nuk i luten allahut te tyre keta mjerane, brenda ambienteve te kultit…pse nuk heqin autoporlantet, qe te krijojne ndjenjen e hidhur te nje shkretetire te mbushur me kerma…pse nuk i heqin ata zhgarravina arabe nga ambientet publike, te cilat te krijojne ndjesine e nje grope te zeze islamike…???!!! Por ne fakt keto tre pika jane “feja” e tyre, qe ne thelb te saj s”eshte gje tjeter veçse zbrazetire, fallsitet dhe urrejtje e pakufishme ndaj Krishterimit…!!!…………….

  Reply to this comment
 11. MH September 2, 14:25

  Fjalet e shumta fukarallek.
  Kuvendi i shqiperise perbahet me shqiptare te perfaqesuar nga i gjithe populli.Islamizmi e ka shperftyrue veten me veprimin e te falunit te bythes terma ne drejtim te Zotit(per mendimin tim bytha terma asht injorim ndaj Allahut,Zotit).Cdo besim fetar duhet ti kryej ritet fetare ne shtepin e cdo Zotit.Ky Islam ti kryej ritet ne Xhami.Katoliket dhe ortodokset ne Kishe.Procesionet e besimit katolik duhet te kryhen rreth e rreth truellit te Kishes.Ambsolutisht ne qytet.
  Pra Kuvendi i Shqiperise te vendosin ligjin qe cdo fe te qendroje mbrenda truellit.Sheshet dhe rruget e qyteteve jane te popullit dhe i administron shtetit.

  Reply to this comment
  • Arben September 2, 15:33

   XHAMIA E MADHE E TIRANES, ESHTE PENGUAR

   PER TU NDERTUAR, PIKERISHT NGA KRIMINELA

   SI PUNA E KETIJ QE SHKRUAN, DUKE GJETUR

   MIRATIM TEK TIPA NAIV SI PUNA JOTE.

   FALE BABES ERDOAN QE I VURI VULEN KESAJ

   PUNE, SHUME SHPEJT BESIMTARET MUSLIMANE

   DO TE FALEN NE XHAMI.

   Reply to this comment
   • floriri i Bençes September 3, 20:30

    E paç me jete BABEN, ta paska shkerdhy NANEN, mor mbetje sperme arabe.

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 4, 08:04

    a të kam thënë që je qën turk??
    tashti po e vërteton vet”FALE BABES ERDOAN”!
    pra je rracë e qelbur turku!!nëna tënde është një nga gratë e harremit të erdoganit!!emineja është shefja e nonës tate o turk muti!!
    sidoqoftë për budallallëk,fondamentalizëm apo për mënçuri perverse,ti ke thënë të vërtetën!!
    është ndikimi i erdoganit ai që ka bërë të mbulohet,të përpiqet të mbulohet deri në një farë mase monumenti i skënderbeut!!
    si veliaj i kudondodhur në bashkinë e tij,ashtu dhe i madhërishmi vizionar që është i kudo gjendur nëpër kontrollet e dekoreve fetare ose shtetrore,nuk kanë thënë asnjë fjalë!!
    të jetë rastësi???
    më duket se jo!!
    ka dy variante të qëllimshme të kësaj ngjarjeje të turpëshme:
    1-të jenë përkulur ndaj presioni i erdoganit!
    2-një mesazh për europën,mesazh për ta detyruar të pranojë shqipërinë në BE!
    është një variant i tretë që mund të jetë i komunitetit islam të nxitur drejtpërdrejt nga erdogani!!ky variant është më pak i mundëshëm por jo i pamundur!!
    nëse dy të parët janë të rëndë,pra kanë kapur kokën e shtetit,i dyti është ujë nën rrogoz që të shkatërron ngadalë!!
    mungesa e daljes me një deklaratë si e kryeministrit dhe e kryetarit të bashkisë,është shumë e rëndë!!
    është më antishqiptare se ky dhunim i figurës së lirisë tonë!!
    mungesa e shprehjes së politikës së shteit dhe të tiranës,do të thotë se bajramin tjetër do të mbulohet dhe ndoshta më vonë duhet të hiqet fare nga piedestali dhe të zëvëndësohet me një murat a erdogan!!

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 4, 10:43

    ti je pjellë harremi osman dhe si skarsitet të kanë interrnuar në shqipëri!!
    jo për gjë por për të të përdhunuar dhe më tepër fisin tënd të ndyrë!!
    a të kam thënë që je qën turk??
    tashti po e vërteton vet”FALE BABES ERDOAN”!
    pra je rracë e qelbur turku!!nëna tënde është një nga gratë e harremit të erdoganit!!emineja është shefja e nonës tate o turk muti!!
    sidoqoftë për budallallëk,fondamentalizëm apo për mënçuri perverse,ti ke thënë të vërtetën!!
    është ndikimi i erdoganit ai që ka bërë të mbulohet,të përpiqet të mbulohet deri në një farë mase monumenti i skënderbeut!!
    si veliaj i kudondodhur në bashkinë e tij,ashtu dhe i madhërishmi vizionar që është i kudo gjendur nëpër kontrollet e dekoreve fetare ose shtetrore,nuk kanë thënë asnjë fjalë!!
    të jetë rastësi???
    më duket se jo!!
    ka dy variante të qëllimshme të kësaj ngjarjeje të turpëshme:
    1-të jenë përkulur ndaj presioni i erdoganit!
    2-një mesazh për europën,mesazh për ta detyruar të pranojë shqipërinë në BE!
    është një variant i tretë që mund të jetë i komunitetit islam të nxitur drejtpërdrejt nga erdogani!!ky variant është më pak i mundëshëm por jo i pamundur!!
    nëse dy të parët janë të rëndë,pra kanë kapur kokën e shtetit,i dyti është ujë nën rrogoz që të shkatërron ngadalë!!
    mungesa e daljes me një deklaratë si e kryeministrit dhe e kryetarit të bashkisë,është shumë e rëndë!!
    është më antishqiptare se ky dhunim i figurës së lirisë tonë!!
    mungesa e shprehjes së politikës së shteit dhe të tiranës,do të thotë se bajramin tjetër do të mbulohet dhe ndoshta më vonë duhet të hiqet fare nga piedestali dhe të zëvëndësohet me një murat a erdogan!!

    Reply to this comment
 12. DINGO September 2, 14:32

  Shqiperia ka 70%komb Turk,Prisni respekt nga turqit.

  Reply to this comment
  • Arben September 2, 15:31

   JO TURQ OR VELLA,

   OSMANLLINJ

   OSMANLLINJ ISHIN NDJEKESIT E OSMANIT, NE

   RRUGEN E ALLAHUT.

   TURQIT PERBENIN PJESEN ME TE MADHE

   TE OSMANLLINJEVE, POR GJITHSECILI ISHTE

   PER VETE OSMANLLI, JO PER TJETRIN.

   Reply to this comment
   • Viola September 3, 05:08

    ARBEN, nga vjen ti, ku ke lindur dhe je rritur, jam e bindur qe ke ngrene shume nga mbeturinat e osmallinjeve ne kazanat e islamikeve dhe tani vjell kunder shqiptareve… Mund te jesh gjithcka por jo shqiptar, nese je shqiptar atehere haram qumeshtin qe te ka dhene nena…

    Reply to this comment
    • Arben September 3, 12:06

     UNE VIJ NGA PARAARDHESIT E MIJ

     TE GJITHE OSMANLLINJ.

     KESHTU JANE EDHE TE TUTE, GJE TJETER

     SE TI NUK DO TA PRANOSH, PUNA JOTE.

     UNE E KAM SHUME TE QARTE NGA VIJ

     DHE KU SHKOJ.

     Reply to this comment
     • floriri i Bençes September 3, 20:34

      Ti ke ardh nga pidhi i sateme dhe do shkosh te behesh pluhur pa lene asnje gjurme ne kete bote dhe nuk ka zot, nuk ka allah qe te ben derman, sepse nuk ekziston ose ekziston vetem ne imagjinaten e IDIOTAVE turkoshake.

     • anticensurë25642654 September 4, 08:09

      ti je pjellë harremi osman dhe si skarsitet të kanë interrnuar në shqipëri!!
      jo për gjë por për të të përdhunuar dhe më tepër fisin tënd të ndyrë!!

     • anticensurë25642654 September 4, 10:52

      ” Arben

      UNE VIJ NGA PARAARDHESIT E MIJ

      TE GJITHE OSMANLLINJ.”
      këtë jo vetëm që e kemi kuptuar të gjithë,por unë personalisht ta kam thënë!!
      ajo që nuk kuptoj është se çfar pidhin e sat ëme do që thua se je shqiptar??
      ti o robshkërdhyer përse nuk shkon në gop të satëme e të na lësh të qetë në hallet tona??

 13. Kurbini September 2, 15:00

  Besoj qe nje falje publike per incident do ta qetesonte situaten se sa justifikime te pa pranueshme

  Reply to this comment
 14. Arben September 2, 15:12

  ORE, JEMI SHUME TE URTE NE MUSLIMANET.

  PENGESAT DISA-DEKADESHE KRIMINALE

  NE NDERTIMIN E XHAMISE SE MADHE, DUHEN

  ADRESUAR.

  BESIMTARET U MBLODHEN PER TJU FALUR

  ALLAHUT, A.S, JO NDONJE KEQBERESI ORDINER

  SI PUNA E ATIJ NE STATUJE.

  ME KANUN TE ISLAMIT, NE VENDIN E FALJES

  NDALOHET TE KETE STATUJA, BUSTE, PORTRETE

  E TE TJERA SI KETO.

  REAGIMI I TE PAFEVE, TREGON SHUME

  PER KARAKTERIN E TYRE TE PERCUDNUAR.

  DUHET TE JEMI ME AKTIVE, TU HAPIM SYTE

  NJEREZVE, SY QE UA KA MBULUAR INJORANCA.

  Reply to this comment
  • KORÇARI September 2, 22:00

   Ti [email protected] islamik me pseudonimin Arben MBETJE e SPERMAVE osmane, shko në Turqi po qe se stë pëlqen SKËNDERBEU SEPSE TA [email protected] NËNËN TY DHE GJITHË MBETJEVE OSMANE QË NË TË VËRTETË JENI DOBIÇAT OSE BASTARDËT E [email protected] QË JU BËRI SKËNDERBEU NËNAVE TUAJA OSMANO-MONGOLE.
   TI BYTHÇPUAR ME EMRIN Arben MOS NA ÇAJ [email protected] SHUMË SE DO TA [email protected]Ë MOTRËN

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 3, 21:18

   Ti mor mbetje sperme arabesh, e ngaterron Shqiperine me Kalifatin e leshpalareve, ne shqiperi kanun eshte kushtetuta e aprovuar nga populli shqiptar, ndersa ate kanunin qe nuk i lejon statujat e herojve te vertete, ne vendet ku behet lutja per ate allah-hiçin qe nuk ekziston
   e ke ne Kalifat, hajt shporru andej dhe liroje truallin e Ilireve nga nje mbetje arabo-mongole.

   Reply to this comment
 15. arabet me kollare ??????? September 2, 17:55

  ja ku e “vulosi” arbeni . jam kurioz t’i beje nje brime, trurit te ketij çuni . them çuni nga emri . por dhe emer, qe identifikon kombin dhe fondamentalist ekstrem . o, beno; te rujte zoti, (ai i joti) identifikohu, o burre; nga je, ça truri ke . zeriozisht; edhe sikur te te kishte pjell satani vete, do i beje ndere kuriozeve, por edhe vetes, te marim vesh, çfar ha, çfar pi, me ke rri, qe je kaq i eger si antishqiptar dhe islamik i betuar per vdekje ? !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 5, 09:48

   o lali
   çpyetje bën dhe ti??
   ” te marim vesh, çfar ha, çfar pi, me ke rri……?”
   @ar turku, si gjithë paraardhësit e tij,femra e meshkuj,ha,pi dhe shtohet!!
   thotë se është nga rroshniku i beratit!?
   por ec e gjeje!?
   mirë do të ishte me e gjet njëherë!?
   por mesa duket është e vështirë dhe po ta dish ku është!!
   vështirë ta takosh në turqinë e sotme të erdoganit!!
   edhe ismeti nuk mbaron dot punë atje!!

   Reply to this comment
 16. PO,PO September 2, 18:43

  Ritet fetare te cdo besimi fetar, duhet te aplikohen lirshem vetem neper objektet perkatese te kultit te tyre dhe jo ku te mundin , se kjo pastaj behet shkak per mosmarreveshje , grindje qe cojne ne percarjen e unitetit kombetar shqiptar.
  Rilindasit na kane lene amanet fene e SHQIPTARISE !

  Reply to this comment
  • Arben September 3, 12:14

   XHAMIA E MADHE ESHTE PENGUAR

   NE MENYRE KRIMINALE

   PER DEKADA TE TERA NGA KETA QE

   SHPIKIN TANI CESHTJE KUNDRA FESE

   SE SHQIPETAREVE, KJO DUHET TE JETE

   TEME SOT, JO TEMA BOSHI, U MBULUA

   NUK U MBULUA.

   RILINDASIT TANE ISHIN TE GJITHE OSMANLLINJ,

   KESHTU QE KUR FLET PER TA, KI RESPEKT.

   KJO PUNA E FESE SE SHQIPETARIT

   QE QENKERKA SHQIPERIA, ISHTE NJE

   ZGJEDHJE MIDIS M….. DHE KAKES,

   FAKTI E TREGOI QE GJITHE KETO 100 E KUSUR

   VITE KUR NA NDANE NGA PERANDORIA OSMANE,

   E QE U KEMI FRYRE KETYRE “TRUMPETAVE”

   NUK KA PATUR SHQIPETAR, TE SHIKOJ NJE

   DITE TE BARDHE, SI NE SHQIPERI, ASHTU

   EDHE ATA JASHTE TROJEVE. (KUPTOHET

   PERVEC BUKSHKALURVE, QE JANE VENE

   NE SHERBIM TE SERBISE E GREQISE, POR

   AMA TA NUK QUHEN ME SHQIPETAR, PAS KESAJ).

   NGA POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK

   SFIDAT E KOHES QE JETOJME I KERKOJNE

   VETEM NJE GJE TE THJESHTE,

   TE VERE TRURIN NE PUNE E TE MENDOJ

   PER VETEN E VET, SE NA ESHTE NDRYSHKUR.

   Reply to this comment
 17. D O K L E A T I September 2, 18:49

  Perse nuk ndegjoheni vellezerit e Erdoganit:
  Saleh Berisha dhe Hashimin Thaci.
  Ne kohet e ketyre te dyve erdhen xhihadistat ne Shqiperi dhe Kosove.
  E beme shtet islamik me diplome.
  Derisa Berisha e vente rrotat bustit te Skenderbeut, tani kleroket, dhe ata qe qendrojne pas tyre, bo e mbulojne qe mos te i pengojne qe te falen te sheshin qe eshte prone e shtetit, supozojme laik.

  Nese nuk marrim masa ,nerser do e rrexojne ne toke.

  Ateher do jete vone. Skenderbeun do e mbrojme te gjithe. Edhe me dhune nese eshte e nevojsheme.

  Reply to this comment
  • Arben September 3, 12:15

   SHQIPETARET JANE TE GJITHE VELLEZER TE

   ERDOANIT, BUKSHKALURIT DHE NAIVET,

   QE E KANE FUTUR TRURIN NE “PARKIM”,

   JANE VELLEZER TE MILLOSHEVICIT.

   Reply to this comment
 18. Filip Manactreci September 2, 19:24

  Kjo pune eshte si ajo shprehja ‘fshati digjet kurva krihet neve na mbyten hallet dhe problemet,vrasjet vjedhjet zjarret dhe merremi e lagu se lagu Mjaftoi nje tymnaj dhe o burra,kusht te dal me patriot,nese vendosen ekranin mbi suratin e Skenderbeut pune e madhe e vune mbaruan ritin,dhe e hoqen.Tani turren turmat shajne njeri tjetrin se i paska rene nuri Skenderbegut…….Per te kuptuar se kush ishte Skenderbeu ne realitet lexoni librin historik te studjuesit ne Vadikan Musa Havmeti ,i cili e shtjellon me fakte dhe dokumente dhe autoritet shqiptare nuk e promovojne kete liber sepse Skenderi yne ka shume krime ne kuriz,dhe te tjere dimesione,nga ata qe ka ka treguar Kristo Frasheri,dhe Sabri Godo……Se kush eshte interesuar ti fryje keti zjari sherbimet Greke e Sllave e dijne mire.Druaj se Skenderi eshte nje legjende……Por neve meqense nderrojme Abaz Aliun e Qorbelas,perse te mos nderrojme Kenon ton te pa thyeshem.gjithmon nese ka ekzistuar brumin dhe formimin e morri nen kujdesin e Portes se dhjere Turke,qe cuditeshishte e dergoi me 200 azgan kalores dhe cliroi Shqiperie nga Okupatori….Dhe realishte nuk dihej se ku takohej me Sulltanin,dhe i dergonte informata rethe kaurve te Evropit.

  Reply to this comment
  • mirel September 3, 21:33

   plere e peshtire,

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 4, 00:40

   E bukura ne kete gazete eshte qe mund te shkruajne edhe BOLET injorante mor Filip, po shko e mblidh kanoçe qe te çosh ndonje lek ne shtepi e mos bej analiza per Gjergj Kastriotin se eshte sport teper i veshtire.

   Reply to this comment
  • Arben September 4, 10:48

   JANE TE QELLIMSHME VELLA,

   E THA AI I BE-SE NE DURRES,

   PERGATITUNI PER JUGOSLLAVI TE RE.

   NE FUND FARE NJE M… I MADH KA PER TE

   NDODHUR, POR KETO “MANOVRA”

   NA MBAJNE 15 VITE BLLOKUAR NE VEND

   NE SI SHQIPETARE.

   POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK,

   PRAPE NUK E KA PROBLEM EDHE KETE

   PUNE, KA 100 E KUSUR VITE QE E RRJEPIN

   E VRASIN DHE E DHUNOJNE, DHE PRAPE

   ESHTE I LUMTUR.

   POR PUNET JANE KESHTU.

   Reply to this comment
 19. LILOLABJA September 2, 22:01

  Anti shqiptaret !
  Kane 25 vjet qe su hyne gjembe ne kembe i nderuari zoti Moikom Zeqo ! Majat me te larta te shtetit Shqiptar kane kapur dhe populli i zgjedh e i rizgjedh.Keta jemi ,ky eshte niveli, nuk lame surugato te shoqerise shqiptare pa i bere Presidente e K/minister te Republikes dhe nuk eshte aspak rastesi,jane mjaft mire te studjuara keta “personalitete”,vetem me keta Shqiperia mund ta humbi identitetin dhe nuk eshte e larget dita.Te gjithe keta funderina te politikes gjate pushtetit te tyre kane
  investuar per kete dite pa perjashtim.Testojne durimin e Shqiptareve ,i hane buken dhe i permbysin kupen popullit dhe Kombit.Enverit jane kane ndertuar me duart e tyre piedestalin si i vetmi burre shteti qe diti te mbroje identiten e shqiptareve dhe te Kombit .Fatet e Kombit nuk kane qene asnjehere me te rrezikuarra se sot.

  Reply to this comment
 20. info analitike September 3, 10:11

  Nuk po i hyj ceshtjeve historike e kombetare mbi figuren e Skenderbeut por thjesht akteve praktike. Ka ne to disa qendrime kontradiktore. Nga njera ane myftiu identifikon tek katolike e ortodokse te fyerit duke harruar se reagimet me te shumta kane ardhur nga myslimane apo “te supozuarit” myslimane me perqasje laike. Nga ana tjeter thuhet se Skenderbeu nuk eshte mbulura por thjesht jane vendosur monitore per te ndjekur lutjen. Ama ne te njejten kohe thuhet edhe qe ne besimin mysliman nuk lejohet falja perpara monumenteve, pra nuk perjashtohet qe te jete mbuluar qellimisht. Natyrisht nese i shtojme ketyre qendrimeve veprimet ikonoklastike me bustin e Skenderbeut e te Nene Terezes ne Kosove, tentativat e politikes turke ne Kosove per rishkrimin e historise, tentativa per te konsideruar turqit osmanllinj jo pushtues por vellezer, gjithashtu edhe deklaratat e ekstremisteve islamike qe nuk humbin rast per te denigruar figuren e Skenderbeut duke i thurur lavde turqve dhe arabeve, valevitja e flamujve arabe ne Kosove, cerdhet IS-is ne Kosove ceshtja behet shume serioze. Vertet Shqiperia eshte nje shtet i brishte por nje asimilim drejt injorances do ta conte ate shekuj prapa. Vertet duam qe monumenti i Skenderbeut te zevendesohet neser me nje monument te injorances?

  Reply to this comment
 21. beni September 3, 14:06

  Lufta civile esht shum prane,esht vetem ceshtje kohe?

  Reply to this comment
 22. demo September 3, 17:06

  Ndarja e fe-se nga shteti eshte detyrim kushtetues.Jo vetem falja provokative neper rruge dhe sheshe publike duhet te marre fund njehere e mire,por edhe daullet e Ramazanit ne 2 te nates ,pipzat dhe Daullet per ramazan,bajram, sulltan novruz,per Hashure,Altoparlantet e perditshem,e cdo orshem te dites e te nates.Cdo te ndodhte sikur perfaqesuesit e fe-se komuniste te dilnin cdo 8 Nentor,cdo 29 nentor,cdo 1 maj me flamure e me gerneta me fotografine e sh.Enver neper sheshe publike si benin dikur?Po siku Lija,xhija,shoku Vasil,propogandisti i bllokut n5 t`i binin deres cdo fund jave ne oren 5 te mengjesit,se ka aksion per pastrimin e Lagjes?Kur ja mbylle ketij te kuqit,pse lejon kete te ziun?Mos eshte me i durueshem islamizmi se Komunizmi?

  Reply to this comment
 23. demo September 3, 17:07

  Ndarja e fe-se nga shteti eshte detyrim kushtetues.Jo vetem falja provokative neper rruge dhe sheshe publike duhet te marre fund njehere e mire,por edhe daullet e Ramazanit ne 2 te nates ,pipzat dhe Daullet per ramazan,bajram, sulltan novruz,per Hashure,Altoparlantet e perditshem,e cdo orshem te dites e te nates.Cdo te ndodhte sikur perfaqesuesit e fe-se komuniste te dilnin cdo 8 Nentor,cdo 29 nentor,cdo 1 maj me flamure e me gerneta me fotografine e sh.Enver neper sheshe publike si benin dikur?Po siku Lija,xhija,shoku Vasil,propogandisti i bllokut n5 t`i binin deres cdo fund jave ne oren 5 te mengjesit,se ka aksion per pastrimin e Lagjes?Kur ja mbylle ketij te kuqit,pse lejon kete te ziun?Mos eshte me i durueshem islamizmi se Komunizmi???

  Reply to this comment
 24. Gjirokastriti September 3, 20:18

  Megjithe respektin qe kam per muslimanet dhe te tria besimet e tjera ne Shqiperi, paprekshmeria dhe mosdiskutimi i simboleve kombetare te popullit shqiptar te skalituar nga shekujt duhet te sanksionohet me kushtetute dhe ligje perkatese. Madje as shaka idiote te tipit te “Portokallise” me heroin nuk duhen lejuar! Ne kete menyre autoritetet dhe institucionet ne raste te tilla do tregohen me te pergjegjshem per te mos lejuar dhe ndjekur deri ne detaj ativitetet fetare per mos provokuar te tilla “perplasje” midis besimtareve dhe instituciineve te kulit shume te rrezikshme per kombin shqiptar. Nqs se ne minojme harmonine fetare ne fakti i kemi futur deri ne palce kazmen ketij populli dhe ketij vendi. Kjo vlen akoma me sh dhe per shqiptaret e Maqedinise e Kosoves.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 4, 00:52

   Mjafton t’i ndalojne me ligj te gjitha besimet dhe harmonia do jete ne nivelet me te larta, na mjafton te shohim eksperiencen gjate diktatures komuniste per te qene te sigurte ne rezultatin.
   Zoti, Allahu, Buda, Zeusi, te gjithe jane sajesa te imagjinates te semure te races njerezore, histori e teori fare te paverteta e pa baza, qe me pas jane perpunuar nga persona pelivane, bira kurvash (drejtuesit fetare), te cilet tallin bythen me injorancen e besimtareve te varfer. Por eshte per te vene kujen kur konstaton qe akoma ne ditet e sotme, ka njerez qe u lejojne ketyre kermave te tallin bythen me masat e besimtareve injorante.
   Ku ishte Allahu kur Enveri per 60 vjet iu shkerdheu nonat me soj e sorrollop prifterinjve e hoxhallareve?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 4, 15:05

   “Megjithe respektin qe kam per muslimanet dhe te tria besimet e tjera ne Shqiperi,”
   ma merr mëndja,të paktën me aq sa kam dijeni unë,se nuk është problemi i myslymanëve shqiptar,gjergj kastrioti!!është diversioni islamist i erdoganit ai që ju ka pjerdhur trurin disa ndyrësirave që,përveç parave që marrin,nuk kanë besim tjetër!!
   janë njerëz të pjerdhur në tru që shkelin mbi kufoma vetëm e vetëm për të pasur pak pushtet e para!!këto ndyrësira me tru të mbushur me djallëzi dhe monokulturëpo përpiqen të bëjnë lojë e dyshes erdogan-gylen!!e keqja është se politikanët tanë largpamës në djallëzi,përfitojnë nga kjo situatë për të kërcënuar BEnë,por harrojnë se janë aq të trashë në llogaritë e tyre,sa kanë për tu zënë si miu në çark!!

   Reply to this comment
 25. Ujku September 4, 01:28

  Nese besimtaret musulman e kane per ofendim ikonat idhujt,le te shkojne ne Meke dhe te falen ose nderroh shesh apo vend,mos u tallni me popullin

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 5, 10:06

   po ta marrim në këtë këndvështrim,atëherë nuk kemi përse të themi “le te shkojne ne Meke”!
   kush të dojë le të shkojë se është zgjedhja e tij,por shqiptari është shqiptar në radhë të parë e pastaj besimtar!!
   personalisht jam ateist,por nënë terezën e nderoj në radhë të parë si shqiptare e më pas për punën e saj që ka bërë në ndihmë të popullit të varfër!!
   besoj se momomenti i gjergj kastriotit nuk shqetëson asnjë shqiptar!!flas për ata që janë shqiptar me besim islam!!ai monoment shqetëson një grup të vogël por të rrezikshëm njerëzish:
   -sulltanin neoosman të bosforit
   -një tufë delenxijsh që skanë të bëjnë me besimin islam, por me diversionin islamist të sulltanit të ri të bosforit,plus bashkpuntorin e tij, që po përdoret si shkak për të burgosur laikët në turqi,gylenit!
   -politikës së ndyrë shqiptare që për të mbajtur karriken bëjnë aleancë jo vetëm me djallin,por dhe me ndyrësinë turke!!asnjë politikan,përveç lali erit(tha diçka që se kuptoi kush)nuk e ka hapur gojën!!
   duke filluar nga palloshi i tironës që jep ultimatume për nxjerrje në rrugë dhe mos dhënje parash!!
   si e thua dhe ti ata mund të falen diku tjetër!!është fare e thjeshtë!ata kanë shkuar para monomentit dhe jo moneomenti para tyre!!

   Reply to this comment
 26. miri September 4, 13:00

  Pjesa me e madhe e komentuesve me emer pasword dominohen nga injoranca dhe cinizmi. Nuk e ka sulmuar askush Skenderbeun. Ai eshte heroi i te gjitheve por Gjekmarkajt dhe Tan Lamet duan ta legalizojne si te krishtere e te perjashtojne pjesen me te madhe te popullit nga krenaria me heroin kombetare, sidomos muslimanet. E keni kot, protagonizmi juaj i shtirur e manipulues eshte pasoje e ndjesise se inferioritetit, sic thote nje filozof i kohes: nje provincial nuk gabon si qytetar por shkaterron si barbar. E keni kot… jeni ,mutante te fshehur.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 4, 23:37

   Une personalisht jam ATEIST e, persa i perket ndjenjes se inferioritetit, besoj ka te beje me besimtaret myslimane. Pse? Thjeshte, te paret e tyre shitetn dinjitetin tek pushtuesi per perfitimet e momentit, mirepo nuk i menduan pasojat, qe ate perfitim te momentit do ta paguanin brez pas brezi trashegimtaret e tyre, duke besuar ne nje diçka qe nuk ekziston.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 5, 09:42

   miri
   më pëlqen kjo fjali tëndja”Ai eshte heroi i te gjitheve por Gjekmarkajt dhe Tan Lamet duan ta legalizojne si te krishtere e te perjashtojne pjesen me te madhe te popullit nga krenaria me heroin kombetare, sidomos muslimanet.”
   dhe është e vërtetë që gjergj kastrioti është heroi i shqiptarëve,katolik,ortodoks,myslyman,ateist(nuk ka rëndësi rënditja)!
   ajo që nuk më pëlqen dhe për më keq më fut në dyshim për tërë shkrimin tënd është kjo fjali e shkurtër fare,me pak fjalë”Nuk e ka sulmuar askush Skenderbeun”!
   çfar do të thuash me këtë??
   çfar do të tregosh me këtë??
   -injorancë??
   -të na mashtrosh??
   kur përdor mënyrën absolute të të shprehurit “askush” duhet të jesh 1mijë përqind i sigurtë për atë që thua!!në këtë rast siguria tënde nuk qëndron!!
   përse??
   sepse pikërisht në këtë faqe ke një person që e sulmon në mënyrë tmerrësisht të hapur!!ke një person që jo vetëm sulmon heroin,simbolin e shqiptarëve,tonin,timin dhe tëndin,por kalon çdo masë tjetër!!
   ai sulmon dhe të qënit shqiptar!!
   shoh vetëm këtë koment tëndin kundër të gjithëve që janë kundër mbulimit të përmendores(sido që ta quash ti,kjo nuk duhej të ndodhte,edhe nëse është e paqëllimshme,edhe nëse është bërë pa menduar shumë thellë),por asnjë herë nuk ke komnetuar pas komneteve të ndyra të osmalliut të deklaruar me pseudonimin ARBEN!
   përse të prishin punë komentet,edhe nëse janë të gabuara,që kërkojnë të mbrojnë identitetin kombëtar,heroin kombëtar dhe nuk të prish punë tërë ai llum që hedh,me qëllim të caktuar,një provokator i ndyrë??
   mos vallë ti je ” nje provincial nuk gabon si qytetar por shkaterron si barbar.”???
   mos vallë ti je”mutante te fshehur.”????
   mos vallë ti,ndryshe nga sulmi ballor që bën osmanlliu me pseudonim shqiptar të pastër Arben,je uji nën rogoz me pseudonim MIRI??
   ai ujë që kalb tërë shoqërinë,ngadal ngadal??
   edhe nëse ne e kemi gabim këtë protagonizëm,prap nuk i prish punë askujt!bile as atyre që ndoshta nuk kanë bërë gabim,por që herën tjetër të jenë më të kujdesshëm!!ekranet ti vendosin në mënyrë më të përshtatëshme,ose faljen ta bëjnë në vënd tjetër!ku as monomenti të mund ti shqetësojë,e aq më pak të “shqetësojnë”krenarinë e shqiptarëve!!
   fare mirë le të falen në bulevardin “zogu i parë”,aty nëse i shqetëson statuja,le ta mbulojnë!!nuk cënon krenarinë e shqiptarëve!!
   ps:mos harro se dhe ti je me pseudonim!!kështu që po qe se të shqetësojnë pseudonimet tona?!fillo e jep shëmbullin ti duke dalë me emër e mbiemër!pastaj shohim në do të jemi dhe ne aq të guximshëm!!
   kam të drejtë apo jo kike??

   Reply to this comment
 27. Gjirokastriti September 5, 14:19

  Zoteri i nderuar!
  Une nuk kam thene ne asnje resht qe Skenderbeu eshte problem i gjithe muslimaneve! Kur shkrova ne fillim te komentit tim: “Me gjithe respektin qe kam per muslimanet dhe…” nuk kam nenkuptuar ate qe thua ti por e kisha fjalen thjesh ne lidhje me ritualin e faljes! Ne fene Islame eshte e papranueshme perulja dhe falja perpara “statujave” dhe per shkak (mesa di une) qe rituali i faljes duhet kryer me fytyre drejtuar nga lindja (nga Meka) atehere vendosja e besimtareve ne shesh i detyraon ata te falen me fytyre nga Heroi, kjo ka sjelle dhe “gjetjen” prej tyre te mbulimit te bustit nepermjet ekranit! Une e quaj te drejte te padiskutueshme hapsiren fetare per te kryer rituale per te gjitha besimet. Per faj te vete politikes se derisotshme muslimanet te cilet kane nje numer te madh ndjekesish nuk i kane disponuar hapsirat e nevojshme per te ushtruar besimin e tyre dhe kjo i ka detyruar te falen neper sheshe. Me perfundimin e Xhamise se madhe besoj qe ky problem do te zgjdhet. Thelbi i problemit mendoj une eshte qe qeveria dhe shteti ne teresi sipas kompetencave, duke u bazuar ne ligje te cilat nuk lejojne cenimin e figurave dhe identiteteve kombetar, duhet te tregohen te vemendshem per te parakuptuar te themi, se ç’pasoje do te sjelle nje veprim me ndjeshmeri publike, qe kryhet nga nje grup, organizate, bashkesi edhe fetare ne rastin ne fjale, duke u perqendruar me shume dhe duke u informuar ne detaj se si do te kryehet aktiviteti dhe ç’masa peraprake u duhet te marin per mbarvajtjen korekte te tij, pa krijuar problem dhe pa cenuar raportin e grupit, organizates, bashkesise (fetare ne rastin konkret) me individet, grupet, organizatat apo bashkesite e ndryshme me to!
  Nqs Bashkia e Tiranes e cila ka dhene lejen per kryerjen e ritualit do e kish paramenduar dhe parakuptuar “debatin” qe sot diskutojme, duke u informuar ne detaj se si do te zhvillohej rituali, fare kollaj kjo pune mund te ishte zgjidhur duke ndryshuar vendin e ritualit ne vende te tjera ku ai eshte zhvilluar dhe here te tjera. Kaq e thjeshte ishte.
  Tani nqs do meremi me influaenca te jashtme dhe te brendeshme te cilat apsolutisht nuk mund ti perjashtoj, ne fund kjo ngelet detyra e qeverise dhe shtetit; Te garantoje sigurine dhe harmonine fetare ne vend! Eshte e vertete dhe ajo qe thote kryetari i bashkise se ” harmonia fetare nuk duhet mare si e mireqene por duhet kuruar perdite”, por nga ana tjeter vete shteti duhet te jete “kuruesi” dhe garantuaesi kryesor i kesaj harmonie duke u bazuar mbi nje ligjshmeri te pranuar nga te gjithe ku garantohe paprekshmeria morale, fizike e gjithçka tjeter e simboleve tona kombetare!
  Por ne kemi akoma dhe nje problem tjeter akoma dhe me te madh! Se perpara sa te vemi te “ligji” akoma ne nuk kemi rene dakort dhe nuk jemi paqtuar si popull se ke duhet ta quajme hero dhe ke johero (per mos permendur fjalen tradhetar se shume eshte abuzuar duke i pare gjerat bardhe e zi, mgjth disa e meritojne vertete kete percaktim).
  Per kete duhet te flasin historianet, akademiket dhe te gjithe specialistet e fushave perkatese dhe pasi vete keto subjekte te paqtohen me njeri-tjetrin atehere ligji do jete ai qe do veproje dhe mbi te tjeret. Perfundimet mbi baza shkencore te subjekteve kompetente te permendur me larte do u presin ne fakt rrugen dhe te gjithe profaneve dhe medikorve per ti ngaterruar gjerat dhe futur mendjet e njerezve ne skuta te erreta dhe çoroditje pa orjentim, duke mos arritur dot te bejne ndryshimin e te mires nga e keqja, e asaj çka eshte kombetare dhe bashkuese dhe asj çka sjell çkombetarizim dhe ndasi. Ralle ne bote mund te gjesh zera te mekur te cilet mund te hedhin hije dyshimi mbi Heronjte dhe Simbolet e vendeve te tyre te paqtuar me pare nga njerezit kompetente dhe me pas nga i gjithe populli, ndersa ketu te ne kjo gje, eshte me e lehta gje per tu bere sa here i teket ndonje mediokri e torollaku te vete quajtur historian, analist, i varur e pavarur e ku di une tjeter.
  Fjala vjen per Heroi tone kombetar, ti mendon se per Muslimanet (ketu nuk dua ti perfshij 100%), do te jete e lehte nqs Skenderbeu do te shfaqej ne histori si mbrojtes i Krishterimit i cili ka shkuar ne shpate Muslimane dhe nuk do u thuhej e verteta qe une besoj eshte se Skenderbeu luftoi per territoret e Arberit, duke bashkur ne luften e tij dhe princer te tjere me aleanca gjithefaresojshe!? Une mendoj se nuk do te ishte e lehte…! Historianet e vertete duhet te paqtohen njehere vete per kete dhe çeshtje te tjera dhe ne fund te na japin mundesine ne dhe femijeve tane ta mesojme historine te gjithe njesoj. Te krijosh ndasi eshte gjeja me e lehte, sidomas ne Shqiperi qe kushdo shan dhe kritikon kedo dhe e ka shume te veshtire te thote “te lumte, kte gje e ke bere mire…” pa i vene nje “bisht” pas gjithckaje. Me te drejte njerzit e kane humbur besimin aq thelle nder vite sa veshtire te besohet dhe kur behet mire.
  Qe ta mbyll mendoj se Historia, Heronjte dhe Simbolet e nje kombi jane dicka shume serjoze qe ne fund percaktojne dhe identitetin tone si individe. Nje njeri pa identitet eshte nje njeri pa personalitet, mungesa e personaliteti sjell dhe ndjenjen e inferjoriteti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*