“Iku i ngopur me lekët e shtetit, Rama e Ruçi bënë sehir hajdutllëqet”

December 4, 2019 02:48

“Iku i ngopur me lekët e shtetit, Rama e Ruçi bënë sehir hajdutllëqet”

Nga Spartak Braho

 

Ikja e Agron Tufës është e turpshme dhe e shëmtuar nga që ta shikosh. Ajo nuk është ikje për motive politike. Ai iku si një njeri ordiner, si një hajdut e mashtrues i neveritshëm. Kemi një vit që merremi me bëmat e ndyra të këtij njeriu, me sulmet e paprincipta kundër Luftës Antifashiste dhe dëshmorëve të saj, me vjedhjet e tij në institucionin që drejtonte, për abuzimet me paratë e taksapaguesve shqiptarë, me plagjiaturën e tij në universitet.

Indiferenca e shtetit në këtë rast, e universitetit, ministrisë së Arsimit dhe sidomos e organeve të drejtësisë është e pafalshme. Tufa nuk duhej lejuar të ikte, ai duhej të ulej në bankën e të akuzuarve dhe të jepte llogari e të dënohej për të gjitha dëmet që ka bërë.

Tufa iku si ballistët e tij të dashur dikur. Plot 75 vjet më parë kriminelët e luftës të Ballit të Mit’hatit dhe kolaboracionistët, pasi kishin kryer krime të përbindshme, kishin vrarë dhe plaçkitur sa deshën, i mbathën mbathën nga sytë këmbët në fundin e nëntorit dhe fillimin e dhjetorit 1944 jashtë vendit. 75 vjet më pas Tufa ndoqi këtë shembull, që me sa duket e ka bluar gjatë në mendje. Ai e kishte gati precedentin dhe skenarin dhe e ndoqi me përpikmëri atë skenar.

Tufa iku i ngopur me lekët e shtetit e të Kuvendit tek të parët e tij që ikën si minjtë në vitin 1944.

Kryeministri Edi Rama me Gramoz Ruçin kanë një përgjegjësi të rëndë. Ata bënë sehir dhe nuk çuan as auditin ta kontrollonte e ta kontrollojnë gjithë veprimtarinë e këtij palo instituti. Kurse ne kemi 6 muaj që bredhim gjyqeve për të mbrojtur luftën dhe dëshmorët e saj.

Mendoj se indiferenca e Ramës dhe Ruçit kanë inkurajuar aktet e mbrapshta të Tufës. Tufa livadhiste dhe mendoi se ishte koha e tij. Dikush ia bënte me sy që t’ia mbathte dhe ai nuk ngurroi. Por i duhej një argument që të konsiderohej i përndjekur politik. Gjithë zhurma e tij mediatike vitin e fundit këtë synim ka pasur. Ai ia mbathi pa i hyrë asnjë gjemb në këmbë, pavarësisht se zullumet e tij nuk kanë të sosur.

Pikërisht këtu qëndron përgjegjësia e qeverisë dhe e shtetit tonë: që lejuan të ikë ky person pa u ndëshkuar për hajdutllëqet e tij. Që mos të mburret andej nga ka shkuar se u largua për motive politike. Unë i pari, por edhe të tjerë mendoj se do të bëjmë të pamundurën që edhe atje ku ka kërkuar azil politik të mos gjejë vrimë ku të futet dhe do ta denoncojmë zyrtarisht si një hajdut dhe me vese tejet të rrezikshme shoqërore. Të mos pandehë Tufa se e hodhi pa u lagur.

Ai iku për t’iu shmangur drejtësisë si  Mitat Frasheri e co. në vitin ’44. Kjo është e qartë dhe një e vërtetë që nuk e luan as topi.

Kush e mbrojti Tufën dhe që ai me qetësinë më të madhe t’ia mbathte? Shumë hamendësime mund të bëhen, por unë mendoj se fajin ne na i kanë ballistët me maska socialiste si Rama e kompani. Kur kolaboracionizmi në tërë historinë e tij kur nuk është rehabilituar askund, si mund ta gjykojmë dhe për më tepër ta vlerësojmë aktin e shëmtuar që bëri vitin e kaluar kur rehabilitoi kryekolaboracionistin? Tufa e kishte kuptuar dhe mori yrysh, milionat nga qeveria nuk i munguan asnjëherë dhe prej tyre me siguri ka marrë me vete andej nga ka shkuar. Për mbushjen e valixheve në ditën e ikjes ai kishte shembullin e Ahmet Zogut.

Ju mund të thoni pse jam kaq i zemëruar me Ramën. Si mund të mos jem i zemëruar kur siç ua kam thënë dhe herë tjetër më përpara: Është ai mbrojtësi kryesor i kolaboracionistëve. Rama ka 5 muaj qe ka bllokuar Kuvendin për ndryshimin e ligjit të Institutit që kam propozuar unë e disa deputetë të tjerë që e ndalon institutin e Tufës të merret me periudhën e luftës ‘39-‘44. Kulmi!

 

*****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

December 4, 2019 02:48
Komento

38 Komente

 1. Komunisti December 4, 05:15

  Te te kene me shendet Spartak ! Ai popull ate deshiron,ti je ai qe ata meritojne.”Armiku i kllases” u dorezua (ju beri topin si gjithe te tjeret)
  Perpara per fitorje te reja ! Ti i ke rrenjet ne popull,prandaj lulezon ai vend

  Reply to this comment
  • Gjikondi December 4, 13:50

   Më fal, se nuk doja te shprehesha.. po vërtet kujtoni se Agron Tufa u tremb dhe tmerrua nga debatet me ish partizanet sot 90 vjeçar.. hë mo boll, ju lutem…
   Drejtor i Qeverise Rama i biri i botes.. merr gruan e femijet shkon kerkon azil ne Zvicer per interesat e veta personale duke inskenuar idiotesira fiks si ata qe i vënë bombë vetes…. dhe ju thoni qe iku se komunizmi vazhdon ta persekutoje…. hahahahahahaha…
   Nejse, kot lodheni.. se ai letrat ” e persekutimit” i ka kopsitur tashme.. tuajat nuk i duhen më..
   Shyqyr që u puth dhe piu dhe kafe me Tak Brahon se helbete.. njerëz të gjallë jemi.. telenovelat për popullin janë…

   Reply to this comment
   • Komunisti December 5, 04:14

    O derri o njeriu,ne nje kacolle me Brahon nuk rrihet !
    Tufa eshte si shumica e shqipetareve te tjere qe kane ikur nga derri

    Reply to this comment
 2. Senator Romak December 4, 05:16

  HAHAHA
  Plako Braho komsomolas pensionist skllav.
  Nuk pjerdh njeri se çfar mendon ti per te tjeret.
  Kriminelet jane jugosllavet dhe kopilet e tyre shqipfoles.

  Reply to this comment
 3. mirel December 4, 05:31

  Ramut ballisti e udhezoi Tufen te ikte. Po vijne zgjedhjet, Rames i duhet te lyeje pak me maske patriotizmi mutin e tradhetarit qe ka si gen zogisti.
  Artikulli i forte
  Bravo Tarifa!!

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap ... , desha te them gojen , pooor ... December 4, 17:21

   Mut nxore prap nga goja edhe sot o ” mire ” ? E fillon komentin me fjalen mut dhe e mbyll po me kete fjale ! Vetkuptohet se cfar niveli ke . I vetmi progres qi ke ba , qyshse u rehatove ne Tirane , asht se ke msu disi alfabetin . Them disi , sepse i lexon se prapi edhe emrat . Artikullin e ka shkru Spartak Braho dhe jo Fatos Tarifa , sikurse e lexon ti . Gjysme shtaze …hesapi , qe ndot ambientin me eren tende te qelbur qe nxjer nga goja . Ty te ka ngateruar natyra vendin , ne vend te gojes , te ka montuar bythen dhe anasjelltas . Pak me teper se I d j o t , i lindur dhe rritur ne shpelle , tash ” kryeqytetas” qe nuk ben asnje pune tjeter , pervecse vjell te pegera gjirizi !

   Reply to this comment
 4. Zigurr Qarri December 4, 06:26

  Po te gjykojme me koken tende ti kthen pas diktaturen pa problem, kohen kur ishe edhe hetues, edhe prokuror, edhe gjykates dhe ekzekutor. E mban mend? Jepi Taku se postin e deputetit e bleve nje here nga Zabiti, heren e dyte ta dhuroi Rama dhe tani e di qe nuk ka me te trete, prandaj edhe ben ger ger lart e poshte, nga lart e nga poshte. Turp! Si mundet ti hiqte titullin ministria kur universiteti dhe miku yt Shezai Rrokaj e mbronin me te dy duart? Apo si prokuror dhe hetues, ti nuk njeh ligj dhe radhe. Jepi Taku, forca pordhe per te mbrojtur gjoja luften, kur ne fakt ti me makuterine tende je nje nga ata qe turperon ate. Pyet tet shoqe se ta thote ajo se si ben sekseren per vendet e punes te kafeneja posht pallatit tend dhe pasta fol. Tung

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 4, 09:38

   ça felet e zigi??
   “Po te gjykojme me koken tende ti kthen pas diktaturen pa problem,”
   pse kur ke dalë prej diktature or taj??
   a të duket se ke parë ndonjë ditë demokraci re zigi??
   po qënke injorant mër zig!
   po qënke tallash mër zig!

   Reply to this comment
 5. Limani December 4, 06:56

  Po , more Spartak , po , më në fund po i quan gjërat me emërat që kanë . Më në fund po thua atë që ne anonimët kemi kohë që e themi .
  Prostituta më e degjeneruar politikisht dhe moralisht është Edvin Rama ndërsa PS , që mban në krye këtë bastard , është kufoma politike më e kalbur që po qelb dynjanë !

  Reply to this comment
 6. Tartuf Tuafi December 4, 07:52

  Pasi te kene lexuar kete shkrim vertet dinjitoz, vecanerisht politikanet “mengjarashe”, te cileve u ka mbetur qofte nje gram ndershmerie dhe atdhedashurie, duhet t’i therrasin mire e mire mendjes, dhe te mundohen te deshmojne, me sa kane mundesi, vlerat e tyre te verteta morale dhe profesionale. Ne te kundert, ata pak dordolece sahanlepires do te benin mire te hapnin urgjentisht krahun e te zhduken nje ore e me pare nga politika per te ndjekur udhen e tufave te menderosura te historise.

  Me perjashtime te vogla, shumica e politkaneve te se majtes tradicionale rezervojne ne vetvete pa dyshim te njejtat mendime si xha Braho, keshtu qe sot eshte momenti me i pershtatshem per t’i treguar kryetufave kartonin e kuq. Atij nuk ia ha kollaj qeni shkopin dhe besoj se e di fare mire se ku reh cekani.

  Nuk eshte per t’u nenvleresuar dhe per t’u injoruar fakti, qe nje person i rahur me politken arrin deri aty sa te vere shenjen e barazimit midis funksionareve hajdute te nje shteti, te cilet sa hap dhe mbyll syte mbushin deng valixhet dhe arratisen ne drejtime shpesh here te paditura per te humbur gjurmet.

  Reply to this comment
  • Barty72 December 4, 09:40

   Ho fundurina komuniste ho legena

   Reply to this comment
   • Tartuf Tuafi December 5, 10:29

    Dhe ca do me thon fundurina?

    Ah po e kuptova. Ne rastin tend duket se kemi te bejme me nje cope anal fabeti aspak funksional nga ata te sojit te spiunave pa pagese. Me vjen keq ballqiro po ne kamunistet i kemi lare nje here e mire hesapet me qeleshedhjeret.

    Reply to this comment
 7. Arben December 4, 08:23

  Litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari

  Per sigurimin e shtetit sllavo-komunist

  Reply to this comment
 8. Barty72 December 4, 08:46

  Ho te ndyre ho komunista bythqira ju doni te ngeleni dyerve te ambasadave

  Reply to this comment
 9. Shteti i komunisteve te rilindur December 4, 08:48

  Agron Tufa ishte antikomunist. I tille ka qene gjithe jeten. Ate e perzune nga Shqiperia shteti i komunisteve te rilindur si pseudo-socialiste ku ish-ministri brendeshem i komunizmit sot eshte kryetar kuvendi. Ku ish-persekutori i komunizmit ky Spurdhjek Braho rri si deputet ne kuvend. Eshte shteti i komunisteve te rilindur qe sot kerkojne per histori ato perrallat e Enverit me Heronj qe behen Armiq me vendim te tij.

  Reply to this comment
 10. ada December 4, 09:00

  po ku ka goje edhe ky qe ka bere namet si ne kohen e Enverit dhe sote spiuni.

  Reply to this comment
 11. intelektuali December 4, 10:06

  SPARTAK BRAHO

  Gerdalla Kriminale, Prokurori gjakatar i Enverit, qe sulmon Agron Tufen me dacibao enveriste per LANC-in kriminal dhe jugosllav te Titos degjo intelektualin qe te hapen syte e budallit dhe te mos shkruash llogje idioti ne kete forum te nerum te gazetes DITA:

  Perpara se t’i besh llogari parave te Agron Tufes qe e financon fondacioni gjerman Konrad Adenauer dhe jo shteti shqyptar, llogarit me pare paraqe e taksapguesve shqyptare qe Rilindja dhe Edvini hodhen badiava ne spitalet famoze te Turqise per te shpetuar ty nga ngordhja me operacion qe kapin qindra mije euro. Prandaj mos na hidh llogje mashtrime enveriste ketu se nuk genjen dot njeri, por futu ne temen e debatit qe buron nga disertacioni i tufes ne Rusi dhe me kete shkrim turpi per Shqypnine qe po kerkon te antarsohet ne BE vetem sa tregoni sa te pacipe dhe kriminele keni mbetur ne mantalitetin tuaj diabolik,

  sepse:

  AGRON TUFA NUK KA VJEDHUR GJE KONKRETE ME PLAGJIATUREN IMAGJINARE, POR ATA QE KANE VJEDHUR POPULLIN SHQYPTAR JENI JU O PUSHTA TE ENVERIT PER 70 E KUSUR VJET ME RADHE DHE VAZHDONI TE VIDHNI AKOMA SHQYPTARET DUKE I MASHTRUAR ME BASHKIM ULAJN&FUSHA&LUKUNI

  nderkohe:

  Qe intelektuali ka folur me drejtuesit e disertacionit te Agron Tufes ne Sankt Peterburg direkt qe nuk eshte nje por tre profesore te nderuar dhe te respektuar nga Bota Akademike, ne godinen Universitare perballe Ermitazhit, buze lumit Neva dhe asnje nga keta profesore te nderuar te Universitetit te Sankt Peterburgut ne Rusi ku ka mbrojtur disertacionin Agron tufa nuk ka shprehur dyshimin me te vogel per nje plagjiature te mundeshme nga ana e asistenit te tyre, perkundrazi kane deklaruar njezeri se materialet per disertacionin e mbrojtur me sukses perpara Keshillit Akademik te Univesritetit ja kane dhene ne dispozicion Agron Tufes me deshire dhe vullnet te plot. Une nuk jam grekofob, ne pronat tona ne jug te vendit para Luftes punonin me meditje shume fermere te ndershem greke, populli grek fqinj ka strehuar mbi nje milione shqyptare ne nje kohe qe Enveri dhe xhelatet e tij si puna jote o Prokurori gjakatar Spartak Braho, i late dhe i flaket shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu pa breke ne bythe me tollona dhe bunkere, grekofobe jane enveristet si puna jote apo anticensura idiote, vezhgues i Sigurimit me soje dhe sorrollope “Venusash” te Enverit qe ushqenin dhe ushqejne edhe sot grekofobine per interesat e pushtetit diktatorial, ndryshe nuk i pjerdhte, as nuk ju jerdh tani kush nga vendet perreth, vetem ju shikojne me keqardhje dhe qesendi, por qe te dalim ne teme:

  A DUHET TE KERCENOHET ME JETE AGRON TUFA VETEM SEPSE KERKON TE NXJERRE NE DRITE KRIMET E ENVERIT DHE TE XHELATEVE TE TIJ?

  Agron Tufa per tre dite do te harrohet, ne vend te tij fondacioni antikomunist gjerman Konrad Adeauer do te dergoje nje tjeter ne vend te tij,

  por:

  SHQYPNIA NUK KA RRUGE TJETER SHPETIMI NESE NUK I BASHKOHET BOTES DEMOKRATIKE

  Duke pranuar krimet e Enverit dhe te komunizmit fals te tij qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni edhe para Luftes edhe pas saj,

  njashtu:

  Sic bene te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore pa perjashtim

  aq me teper:

  Ne situaten tragjike pas termetit fatal te 26 nentorit kur Edvini ne panik pa fonde emergjence po i kerkon Botes Demokratike fonde dhe ndihme per te shpetuar koken dhe Rilindjen nga ndeshkimi i Drejtesise.

  PSE NUK I KERKON TI O SPARTAK BRAHO VELLAIT TEND IDEOLLOGJIK, PUTINIT TE RUSISE APO KIMIT TE KORESE SE VERIUT NDIHMA EDI RAMA?

  kur:

  I meshon kauzes se LANC-it jugosllav dhe bolshevik te Enverit?

  THIS IS A QUESTON!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 4, 12:17

   shko mor të qifsha robt

   Reply to this comment
  • plagjiaristi December 5, 21:22

   Tani është momenti që t’i përmbledhim edhe një herë “trimëritë” plagjiariste të Agron Tufës, duke renditur edhe ato që ka zbuluar z. Vladimir Kola e ndonjë tjetër. Unë po rreshtoj të gjitha faktet e deritanishme, në mënyrë që “të mbroj” ndonjë student nga “mëkatimi” i spiunimit me pagesë ku i ysht kryeministri, si edhe që të kursej disi buxhetin e shtetit nga barra ekonomike e tarifës së papaguar apo bursës falas për ndonjë student, e prandaj po ju sjell edhe tërë tufën e provave për skandalin Tufa:

   Drejtori i ISKPK, Agron Tufa

   Vjedhjen e pasazheve të tëra (praktikisht e gjithë doktoratura e A. Tufës) nga

   Doktoratura e znj. Alba Teneqexhi “Pёrqasje tё pёrkthimeve tё ndryshme nё gjuhёn shqipe tё shkrimtarit italian Dino Buxati” mbrojtur në Universitetin e Tiranës më 2014, prej së cilës Agron Tufa ka marrë fjalë për fjalë një “tufë” faqesh, konkretisht faqet 9-25 dhe 35-44 (http://www.doktoratura.unitir.edu.al/wp-content/uploads/2015/01/Doktoratura-Alba-Teneqexhi-Fakulteti-i-Gjuheve-te-Huaja-Departamenti-i-Gjuhes-Italiane.pdf) dhe i ka vendosur të gatshme tek “doktorata” e tij shih versionin me 306 faqe tek faqet 18-44, 87-94 dhe 145-147 (http://www.doktoratura.unitir.edu.al/wp-content/uploads/2015/02/Doktoratura-Agron-Tufa-Fakulteti-i-Histori-Filologjise-Departamenti-i-Letersise.pdf?fbclid=IwAR0j9ksrBaxiS5fpSuNCySq9wcFHi4cu5xUwRucbP0SytiWCiU5g8xm_Q5Y).
   Kopjimi i kreut II të “doktoraturës” së Tufës nga libri “Hyrje në Studimet e Përkthimtarisë” (“Введение в переводовведение”) të profesoreshës ruse I. S. Alekseeva.
   Doktoratura e znj. Kristina Ajazi “Sfidat e përkthimit në epokën e globalizmit. Globalizmi dhe ndikimi i tij në përkthimologji parë në qasjen e teksteve publicitare në anglisht dhe shqip”, mbrojtur në Universitetin e Tiranës më 2012, prej së cilës Agron Tufa ka marrë fjalë për fjalë një “tufë” tjetër faqesh, konkretisht pjesë nga kapitulli III.5.1. “Përkthimi si përballje gjuhësh dhe kulturash” (shih faqet 72-73 tek http://www.doktoratura.unitir.edu.al/wp-content/uploads/2012/09/Kristina-Ajazi-Fakulteti-Gjuheve-te-Huaja.pdf), dhe i ka ndërkallur në “doktoraturën” e vet (shih faqet 137-138 të versionit “fillestar” të “doktoraturës” së Tufës).
   Pjesa tjetër e të ashtuquajturës “doktoraturë” të Tufës përbëhet nga teste leksionesh të teorisë së përkthimit të gjetura gati e përkthyer nxitimthi nga rusishtja si dhe artikuj të përngjitur me komandën Copy à Paste, si dhe tituj nga literatura që s’kanë asnjë lidhje me trupin kryesor të tekstit (shih titujt bibliografikë rusisht të shtuar në fund: aq i nxituar ka qenë A. Tufa sa nuk arriti të paktën t’i shkruante shqip titujt e gatshëm!)
   Del se në shkurt të vitit 2008 Agron Tufës iu dha grada doktor pa paraqitur fare formalisht ndonjë punim, qoftë edhe plagjiaturë (!). Ai mblodhi andej – këndej tekste e artikuj të cilat i paraqiti kinse si punim doktorature vetëm kur, 7 vjet më vonë, iu kërkua materiali i doktoraturës nga autoritetet e UT-së.
   Departamenti i Letërsisë dhe Dekanati i Fakultetit Filologjik të UT-së, në stilin e mafias, kanë bashkëpunuar në një aferë të ndyrë falsifikimi, kur nënshkruan që Agron Tufa të merrte gradën “Doktor” pa paraqitur material të shkruar, por e kanë mbrojtur veprimtarinë e tyre kriminale duke e mbuluar falsifikimin përmes vënies në sistem të një materiali plagjiaturë, që s’ka asgjë të përbashkët me një punim serioz doktorature.
   Me keqardhje po vërej se, pas qëndrimit të fundit të kryeministrit Rama, skandali i krimit akademik “Tufa” është përtej tufës së bashkëpunëtorëve të tij të derisotshëm Shehri, Rrokaj, Kule dhe ish-ministres së Arsimit Lindita Nikolla…

   Reply to this comment
 12. Heretiku December 4, 10:19

  Fundi pa lavdi i nje bastardi, qe desh t’i bente heronjte e kombit, kriminele dhe tradhetaret kuislinge, “heronj” !!! Heronjte, me jeten vepren e tyre, e kane shkruar emrin e tyre ne Panteonin e perjetesise, ashtu sikurse edhe tradhetaret, kuislinget, hajdutet, kriminelet e kane “gdhendur” emrin e tyre ne Black List-en e plehrave te kombit.
  Nje verejtje per disa komentues “tru peshq” dhe dashakeqes, qe shprehen : ” Boll me, me keta heronj dhe deshmore, tani jemi ne 2019, jo ne 1944-en” !! Keta komentues “tru tallash” duhet ta dine qe per heronjte dhe martiret e nje kombi, te nje kauze lirie ne favor te njerezimit, respekti dhe nderimi per ta nuk ka skadence.
  Boll te shohesh kombet dhe shtetet e qyteteruara, ku Shqiperia aspiron te aderoje, se si i nderojne te renet e tyre, duke filluar qe nga Lufta 2° Boterore e duke shkuar tutje ne thellesi te shekujve. P.sh Franca ne çdo pervjetor te renies se heroines se saj Zhana D’Ark, qe edhe kisha e ka shpallur shenjtore, e perkujton me nderim dhe veneracion, ndonese kane kaluar shume shekuj nga ekzekutimi i saj.
  Edhe Shqiperia nuk ka pse te beje perjashtim, duhet te vazhdoje ti nderoje dhe respektoje heronjte e vet dhe per ta dhe ngjarjet qe lidhen me ta, te ngreje monumente edhe me te medha se ato ekzistuese.

  Reply to this comment
  • Gezimi December 4, 13:33

   O i ka bere heronjte e kombit tradhetare Enver Hoxha o nuk i ka bere njeri tjeter. Gjithe komandantet e komisaret e brigadave te mbetur gjalle nga lufta u degjenerun si tradhetare pas lufte pikerisht nga Enveri sa here “zbulonte” ato “grupet armiqesore” c’do 5-vjecar.

   Reply to this comment
 13. Nje fytyre kane hajnat dhe maskarenjte e kombit December 4, 12:40

  Ky plehra e ka planifikuar me kohe largimin dhe ka vjedhur cfare ka mundur fonde apo pjese nga inventari. Tani vesh petkun e azilantit, per cdo shkelje flagrante qe ka bere, gjate kohes qe ka qene ne detyre. Ky duhet hetuar ne mungese dhe nese i gjenden shkelje te denohet.

  Reply to this comment
 14. Tirana December 4, 13:26

  Arratisja e Agron Tufes duhet te indinjoje me shume ata qe e quajne veten te djathte e te persekutuar. Ai e tregoi veten qe eshte nje njeri ordiner, nje hileqar, egoist, nje tradhetar, qe paska menduar vetem per familjen e tij, per te sistemuar pese femijet e tij ne Zvicer. Turp per te! Ai nuk e meriton azilin politik.

  Reply to this comment
 15. Eh, mos ma vini shum re , vij nga katundi Dru me pre ! December 4, 14:28

  pseudoBallisti Demokrat ,

  sa paska nji hunde shume te gjat °!°

  Aman o Zooot …Aman

  si nuk j’u ndan Shqiperise ,

  kto antivlera te shoqerise

  kto sharlatan ?!

  Reply to this comment
 16. Tufzinjte December 4, 17:36

  Agron Tufa u ka bërë m… te persekutuareve politike. Si Ahmet Zogu dikur, mbushi xhepat me leket e paloinstitutit dhe… vrisni veten o qyqare te persekutuar, se un… po rehatohem ne Zvicer!

  Reply to this comment
 17. Konti Sbalta December 4, 22:16

  Agron Tufa , ky pinjoll i denje i eterve Ballisto zogist qe e mbajti lart ” flamurin “e tyre dhe e coi deri ne fund “porosine”qe te “cbeje”historine 50 vjecare Shqiptare dhe vecanerisht ate te luftes Nac.Cl dhe heronjve e deshmoreve te kesaj lufte,perfundoi”refugjat”ne Zvicer , ku kerkoi edhe strehim politik, sepse e kishi “kercenuar Komunistet” ne Shqiperi!Akoma nuk u ka dale frika Ballisteve nga Partizanet?

  Reply to this comment
 18. Konti Sbalta December 4, 22:16

  Agron Tufa , ky pinjoll i denje i eterve Ballisto zogist qe e mbajti lart ” flamurin “e tyre dhe e coi deri ne fund “porosine”qe te “cbeje”historine 50 vjecare Shqiptare dhe vecanerisht ate te luftes Nac.Cl dhe heronjve e deshmoreve te kesaj lufte,perfundoi”refugjat”ne Zvicer , ku kerkoi edhe strehim politik, sepse e kishi “kercenuar Komunistet” ne Shqiperi!Akoma nuk u ka dale frika Ballisteve nga Partizanet?

  Reply to this comment
 19. Konti Sbalta December 4, 22:36

  Agron Tufa , ky pinjoll i denje i eterve Ballistozogist, qe e mbaj larte “flamurin” e tyre dhe e coi deri ne fund “porosine ” e tyre qe te cbeje historine 50vjecare
  Shqiptare,vecanerisht ate te luftes Nac.Cl dhe heronjve e deshmoreve te kesaj lufte ,si drejtor i “Institutit te studimit per Krimet e Komunizmit”perfundoi”refugjat”ne Zvicer , ku kerkoi edhe strehim politik, sepse e kishin”kercenuar Komunistet” ne Shqiperi!Akoma nuk u ka dale frika Ballisteve nga Partizanet?

  Reply to this comment
 20. agimi December 4, 22:40

  Braho, e ke marr pampersin me vete? ti ndyen politikën, pranda j jemi ketu

  Reply to this comment
 21. indinjata December 5, 09:07

  Ai iku ,ai mori jane fjele boshe!teksa beni nje artikull te tille ju juristet e thekur te ketij vendi ku vetem beni bla bla-te e radhes perse nuk beni nje hetim ivnestigues per te pare parate qe ai ka perfituar e pasketaj Ju se bashku me ne te veme perpara pergjegjesise Ramen e cilindotjeter qe shkel neper kembe shoqerine Shqipetare!Vetem ne kete menyre mund te beheni te besueshem tek shtresat e popullit e jo me me the e te thashe! Ti Spartak Braho je i predispozuar per te tilla dosje por te pahapura asnjehere e te pakallezuara asnjehere ne prokurori !Vetem kallezimet penale jane ato qe vertetojne ç’ka ju pretendoni ,pasi sot per fat te keq Agron Tufet jane bere profesore universiteti e vjellin vrer per luften Nac-çlirimtare pa iu dridhur qerpiku si puna e po nje Agroni Gjekmarkaj ku tashme i trimeruar partizanet i quan edhe kriminel!Ndaj or Taku ti ke edhe gurrin edhe arren por qe fatkeqesisht asnje nuk perdor por na tregon çanten qe e ke te mbushur dhe kurr keto 28 vite as je munduar ta zbrazesh ndonje here per tu bere i besueshem tek indinjata e popullit qe jo vetem ia njohin meriten kesaj lufte por edhe e nderojne ate çdo vit pa iu drishur qerpiku nga Tufet,Gjekmarket e lapanjoze te kesaj shoqerie qe mendojne se u ka ardhur koha te shtypin popullin liridashes !

  Reply to this comment
 22. alphade December 5, 09:36

  “Vetem SHKUME” eshte titulli I nje tregimi uruguajan…!
  Po e rishkruaj kete tregim “A Grosso Modo” per te dale
  tek ajo qe thote zoti Braho !
  Me vitet 60-70 ne kryeqytetin e Uruguajt vepronte nje
  organizate e quajtur “Tupacamaros”. Per t’a likuiduar,as-
  gjesuar kete organizate u vu nga qeveria e atehereshme
  uruguajane nje gjeneral qe udhehehoqi gjithe operacionet
  kunder ketij grupi dhe realisht korri shume resultate.Gje-
  nerali u be tmerri i “Tupacamaros” ! Me keto kushte kjo
  organizate vendosi ta vriste gjeneralin. Moren vesht se
  gjenerali kishte zakon qe cdo jave shkonte me u rrojtur te
  nje berber,mik I tij. “Tupacamaros” marrin kontak me ber-
  Berin dhe pasi e perpunojne dhe korruptojne e detyruan
  berberin qe diten qe gjenerali do te vinte te rruhesh ber-
  beri t’i priste gurrmazin. Dhe dita erdhi ! Gjenerali hyne
  ne floktore, heq xhaketen e uniformes dhe revolen dhe
  i var me mur.Pasi u pershendet ushtarakisht ultet ne
  kolltuk per t’u rrojtur. Berberi fillon nga puna ! E shkumon
  mire e mire dhe fillon t’i tjeke briskun e pare. Eshte i pa-
  pershkrueshem monologu i berberit ne ato momente ten-
  sioni. Instintivisht mbaroi shkuma e pare ! Nuk arriti t’a
  “kryeje detyren” e ngarkuar .Filloi shkumen e dyte. Tash
  do ja pres qafen gjeneralit, tha me vete berberi. filloi t’i
  tjeke briskun e dyte. Nje monolog makaber ky I dyti. Dhe
  ne fund,pasi mbaroi edhe briskun e dyte e parfumoi gje-
  neralin, i tha fjalet e zakoneshme: “Me shendet zoti gje-
  neral” ! Gjenerali u ngrit, veshi xhaketen e uniformes,
  nxorri nga kellefi revolen dhe te 7 plumat Ja vendosi mbi
  trup berberit duke I thene “Ti kishe vendosur te me vrisje
  mua, por me qe nuk me vrave T’i,po te vras Une, I tha
  Gjenerali dhe qete-qete doli nga floktorja duke menduar
  se e kishte cuar ne ate bote berberit.Por mrekullia ben te
  veten.Berberin e cojne ne spital dhe cuditerisht pasi hen-
  gri 7 plumba shpeton.Eshte berberi vete qe e shkruan ke-
  te tregim: “VETEM SHKUME” !!!!!
  Morali I ketij tregimi: RAMA ka 6 vjet qe “VETEM SHKU-
  ME” ! E nisim me “S’KENI PARE GJE AKOMA” dhe po
  e bitis po me te njejtin sllogan:

  Reply to this comment
 23. alphade December 5, 09:45

  Komenti…

  Reply to this comment
 24. vdekje komunisteve December 5, 16:47

  akoma nuk ke ngordhur o shuro .Tufes ti ti hash m.utin se ka kush e mbron ,nuk kemi vdekur ne akoma . ka djem shqiperia akoma ,nuk ka vetem komunista .race e felliqur qe mos ju mbifte fare

  Reply to this comment
 25. Dauti December 5, 17:24

  O Uran Kostreci…me majsell ne goje…
  Une mund ti nxirrja te palarat e burgut te Burrelit, por drejtori i ketij burgu gjate komunizmit nuk do sot per sot.
  A e do more Uran, qe mos qofsh, se sa paguhen antaret e ” keshillit shkencor te ISKPK? Mesoje.
  ANILA godole merr 1000 euro ne muaj, ketu nuk llogariten parate pa mase qe merr nga fondacioni Adenauer.
  Erald Kapri merr 1000 euro ne muaj, se per cfare…ma thuaj ti.
  Sa marrin te tjeret, perfshire dhe Uran Butken?

  Po ti, Uran, qe mos qofsh, cfare ke bere ne burg e pas burgut? Pse te ndoqi Berisha si nje qen?
  A e di ti se te perndjekurit, qe kaluan dhetevjecare te tere ne burgjet e komunizmit, kane marre qindarka per vuajtjet e tyre? Kurse Anile Dobolja, keshtu e therrisnin ne tv Koha, merr parate nga shteti i Edi Rames? Pa le te fondacionit Adenauer.
  A e di ti se sa para po kerkohen nga BE gjoja per gjetjen e eshtrave te te vrareve nga regjimi komunist? Kush do i menaxhoje ato? Ku do gjenden ballistet e vrare gjate luftes? Apo luftetaret e maleve, qe rane gjate viteve 1944-1955?
  Hesht dhe bashkohu me te perndjekurit zemerbardhe. Le ti marrin ata fondet qe vijne nga BE, shteti i sotem shqiptar dhe fondacioni Adenauer.
  Mos u merrni me z. Tufa. Ai ta fitoje te drejten me anen e gjyqit!
  Eh, mor Uran…o vemje e keqe. Te mbajten me pekule edhe Mehmeti, edhe Kadriu. U sherbeve mire atyre!

  Reply to this comment
 26. xxx December 6, 03:16

  “Rama ka 5 muaj qe ka bllokuar Kuvendin për ndryshimin e ligjit të Institutit që kam propozuar unë e disa deputetë të tjerë që e ndalon institutin e Tufës të merret me periudhën e luftës ‘39-‘44.”

  kshu esht kur krieministri ben edhe krietarin de fakto te parlamentit – dhemokraci e ballancuar fare
  kur erdhi sikur do mbyllte halet qe la berisha pas po i hapi me keq

  Reply to this comment
 27. Arber Iliri December 6, 04:46

  Braho luften N Cl nuk ka mbetur ta mbrosh ti o buce
  .Ik se po te kerkon Ilir Meta me e mbrojt, e ke ate canten e shantazhit.Bastard.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim