Iliada: Kush ishin heronjtë që luftuan në Trojë

July 23, 2017 15:08

Iliada: Kush ishin heronjtë që luftuan në Trojë

 

Luftëtarë të pamposhtur dhe zotërinj të jashtëzakonshëm, ja disa nga protagonistët e Iliadës së Homerit.

helena.1500x1000

 Për grekët e lashtë, në Trojë janë përballur heronjtë më të fortë të njerëzimit, duke dhënë jetën në luftërat epike mes tyre. Le të njohim më mirë disa nga personazhet më të rëndësishëm të kënduar nga Homeri.

Akili

achille.1500x1000

Heroi kryesor i poemës. Zemërimi i tij është tema kryesore në të cilën rrotullohet një histori e tërë. Akili ishte djali i mbretit të Mirmidonit, Peleu dhe nimfës Teti. Ishte një luftëtar i pamposhtur, përveç se në thembër, ku ishte i pambrojtur.

Origjina e kësaj dobësie vjen në versione të ndryshme përgjatë historisë. Një version është që thembra iu dogj kur ishte i vogël nga zjarri.

Një tjetër version është që e ëma i zhyti trupin në lumin e pavdekësisë Akilit, por e vetmja pjesë që i ngeli jashtë ishte thembra. Ishte komandant i talentuar i ushtrive. E ëma e tij e dinte që Akili mund të zgjidhte një jetë të gjatë e të lumtur, por që do harrohej në histori, se sa një jetë të shkurtër, ku do mbahej mend përgjithnjë. Akili zgjodhi lavdinë e përjetshme.

I zemëruar me vetë grekët, Akili la shumë grekë të vdisnin në luftën ndaj trojanëve, por kur Hektori vrau mikun e tij Patroklin, ky u hakmor në mënyrën më të tmerrshme të mundshme.

Akili bënë kërdi tek trojanët. Ushtarët largohen, kurse para Akilit qëndron vetëm trimi Hektor. Pas një dyluftimi Hektori vritet dhe trupi i tërhiqet zvarrë pas qerres së fitimtarit. Si i fashitet zemërimi, Akili pranon që ta marrë kufomën i ati i Hektorit, Priami.

Vdekja e Akilit erdhi nga shigjeta e Paridit drejtuar në thembrën e zbuluar të heroit.

Agamemnoni

iliade-focusjunior

Ishte mbreti i Mikenës që organizoi ekspeditën ndëshkuese kundër qytetit të Trojës. Agamemnoni ishte më i fuqishmi i mbretërve të Greqisë, por etja e tij për pushtet nuk mbaronte kurrë. Ai përfitoi nga mërzia e të vëllait të vet Menelaut që donte t’i niste luftë Trojës meqë Paridi, vëlla i Hektorit i mori gruan Helenën. Arroganca e Agamemnonit u bë e njohur, jo vetëm për mospërfilljen që i bëri Akilit, por ishte dhe një luftëtar i madh, dhe ka vrarë një numër të madh heronjsh armiq.

Menelau

menelao.1500x1000

Mbreti i Spartës dhe vëlla i Agamemnonit. Lufta e Trojës shpërtheu sepse Paridi, princi i Trojës, u arratis me gruan e Menelaut, Helenën, gruan më të bukur. Menelau atëherë i kërkoi vëllait të tij Agamemnonit ta ndihmonte për të hyrë në Azinë e Vogël dhe për të shkatërruar Trojën. Gjatë luftës, Menelau ballafaqoi në duel Paridin. Në këtë mënyrë konflikti mund të mbaronte, por ndërhyri Hektori për të shpëtuar të vëllain, duke vrarë kështu Menelaun. Më pas Agamemnoni nevrikosur nisi luftën.

Ajaksi

aiace.1500x1000

Ajaksi Telamonio në traditën e Iliadës ishte heroi më me vlerë pas Akilit. I pajisur me një forcë të mahnitshme fizike, ishte i vetmi hero që doli i palënduar nga të gjitha luftimet dhe pa ndihmën e perëndive. Ai madje arriti të ndihmojë dhe miqtë e vet. Ai u përball disa herë me Hektorin, por pa mundur të dilte asnjë fitues. Megjithatë fundi i tij nuk ishte i lavdishëm: vdekja e Akilit, bëri që armatura e tij t’i kalonte Odisesë, dhe kjo e mërziti atë. Totalisht i dalë nga vetja, Ajaksi masakroi një tufë delesh sepse mendoi se ishte ushtria greke. Pasi erdhe në vete, i turpëruar nga veprimi që kishte bërë, vrau veten.

Odiseja (Uliksi)

ulisse.1500x1000

Homeri e përshkroi atë si njeriun më gjenial shumëdimensional, për shkak të dinakërisë që e dallonte atë. Odiseja (Uliksi) ishte një luftëtar trim, edhe pse arma e tij më rrezikshme ndodhej brenda mendjes së tij. Ndër veprat më të kujtuara të tij ishte mësymja në Trojë për të vjedhur një statujë të shenjtë athinase, dhe mashtrimi i famshëm me kalin që ka hyrë në histori si mashtrimi më i madh.

Kali i Trojës ishte me të vërtetë një kalë prej druri plot me luftëtarë, i lënë gjatë natës në plazhin e trojanëve si një dhuratë nga grekët. Por shumë grekë ishin futur brenda barkut të kalit prej druri.

Trojanët e futën kalin brenda në Trojë, dhe kur ra nata, luftëtarët grekë dolën jashtë kalit dhe e shkatërruan qytetin.

Rikthimi i i mundishëm Odisesë në atdhe u tregua në poemën Odiseja.

Diomedi

Diomedi ne duel me Enean

Diomedi ne duel me Enean

Heroi i dashur i Drejtësisë, Diomedi fitoi famën e tij duke luftuar për të rifituar mbretërinë që e kishte uzurpuar gjyshi i tij. Shpesh shok i Odisesë në fushatat e tij luftarake, Diomedi njihet më së shumti se ka arritur të plagosë me sukses dy perëndi. Gjatë duelit me heroin trojan Enea, Diomedu u privua në fakt nga fitorja nga perëndesha Afërdita, e cila e mbrojti Enean nga goditja. Diomedi i zemëruar, nuk kishte asnjë frikë dhe kështu dëmtoi perëndeshën në dorë, dhe kur Perëndia i luftës Aresi erdhi për të ndihmuar perënditë e tjera, Diomedi e plagosi edhe atë.

Hektori

ettore.1500x1000

Hektori është mishërim i virtytit të heroit. Pavarësisht se ishte i vetëdijshëm për fatin e tij, ai kurrë nuk u tërhoq nga detyrat e tij.

Një kalorës dhe luftëtar i frikshëm, Hektori për dhjetë vite udhëhoqi ushtrinë trojane, duke i bërë rezistencë të madhe ushtrisë greke. Biri i Priamit, mbretit të Trojës dhe vëllai i Paridit, Hektori ishte shpresa e shpëtimit të Trojës dhe bashkëshorti i dashur i Andromakës. Pasi Hektori vrau kushëririn e Akilit, Patroklin, pasi kujtoi se ishte vetë Akili (Patrokli kishte veshur armaturën Akilit).

Hektori nuk u tërhoq kur Akili e ftoi për duel. Akili pasi e vret Hektorin e merr trupin e tij duke e tërhequr zvarrë përreth Trojës.

Priami

Në fund, trupi i Hektorit gjen paqe, kur Mbreti Priam i lutet Akilit t’i kthejë trupin e djalit të tij të dashur.

July 23, 2017 15:08
Komento

14 Komente

 1. Tz July 23, 18:06

  Kur shkruan per historine e asaj kohe nuk kane ekzistuar greke dhe vete emri GREQI.MOS U BENI SI TURKOSHAKU MUSTAFA NANO Lexoni te madhin ARISTIDH KOLA

  Reply to this comment
 2. ddaku July 23, 20:41

  Shkrim idiot nga nje gazetaruc idiot . Menelau nuk u vra nga Hektori por ishte nder te paktet qe i mbijetoi luftes . Iliada e Homerit nuk permend greket si greke me kete emer ,por flete per heronjte AKEJ . Pjesa tjeter e historise eshte bullshiit. Filmin e kemi pare te gjithe , ndonje te re sna tregove

  Reply to this comment
 3. pellazgu July 23, 23:43

  jane te gjitha genjeshtra. kot nuk quhet (mitologji greke) doli nje grek duke tregu endrra me sy hapur dhe grekeve u pelqeu kjo histori dhe o burra ta bejm te vertet. perralla me mbret. gjithsesi ti zotrote e paske ndjekur me vemendje filmin (Troy) dhe po na e tregon si femijet dikur.

  Reply to this comment
 4. Arben July 24, 09:49

  ILIR ISHIN MORE, E THOTE VETE EMRI I POEMES

  ILIADA.

  HAHAHAHAHHAHA

  PRIAM, PARID, JANE FJALA E SOTME SHQIPE, PRIJES.

  Reply to this comment
 5. Arben July 24, 14:25

  LESHOJINI KOMENTET NE KOHE, O SHOKET E DITES.

  Reply to this comment
 6. Pellazgos July 24, 23:09

  Zoti Tz ,nuk ka patur Greqi,por ka jetuar nje grup njerezish qe sot quhen Greke apo Helene qe folen gjuhen e pare te Evropes Greqisht apo Helene deri ne ditet e sotme.
  Ata qe krijuan Civilizimin Greke,Alfabetin Alfa Omegen,Theatron,Historine,Olimpi e Perendive dhe te Lojerave Olimpike per nder te tyre te regjistruara ne vitin 786 para,eres,sone, ose ne kohen e Omiros “shqip”Homer.
  Ata qe shkuan dhe ndertuan Polis me Theatro,Agora,Vepra Arti ne gure qe nga Spanja deeeeeeeri ne Indi,ashtu sic ndertuan qytetin e Epidamnos shqip Durrazzo.
  Aty ne Epidamnos sot Durres flitej dhe shkruhej Greqisht ndryshe do ishte Arene Gladiatoresh,ne Thetro kishte shkrimtare,artiste,kompozitore,muzikante se luheshin Tragjedi,Komedi,Dhrame per mbanin fjalime Filozofet,Shkencetaret.
  Ju shqipetaret Islamike qe pretendoni Pellazgine,me rastin e ngordhjes se Perandori Osmane ku I kini Filozofet,Matematikanet,Tragjedianet,Dhram aturget,Komedianet e Lashte apo mendonin “shqip” por flisnin she shkruanin Greqisht?
  Juve duhet ta kini per nder qe kini qene Greke dhe Fise Pellazgjik shumica te transformuar ne Arabe,kurse ne Kosovo 98% me identitet Arabe.
  Sa per Troas (Troje)ka qene Helene apo Greke,gruaja e Iroas (hero) “shqip” Hektor quhej Andromaxi Greqisht qe nenkupton Beteje Burrash.Vellai I Hektorit ishte o Paris qe per nder te Tij quhet Parisi she Poli-dhorasi qe nenkupton shume dhora greqisht (dhurate) “shqip” ,ashtu si to Kuti tis Pandhoras “shqip” Kutia e Pandores,kapito?”shqip” kupton?
  Atehere pse ketu dhe ne filmat propagande te Hollivudit thote Greket kunder Trojaneve?
  Eshte si te thuash luftuan Shqipetaret me Elbasanllinjte.
  Eshte pune urrejtje dhe zilie per Greqine,kete e thote me se miri Filozofi Helenistiku Gjerman Fridrih Nitche me te famshmen Pse urrejn e Greket,klikoni ne Anglisht “Why they hate Greeks”.
  Helen ose periudha Helenistike nuk i perket vetem Greqise,por eshte Idhea “shqip”idea,eshte menyre me e larte e nje sistemi te arritur ndonjehere,qe “mbaron”me vdekjen e Kleopatres Greke te Egyptos.
  Filozofi Iraklitos ka thene qe Greqia dhe Civilizimi i saj i ka kaluar kufijte gjeofrafik te Saj,d.m.th qe Greke nuk eshte dhe nuk eshte ai qe flet kete gjuhe Greke te Zotave, por kush ka Eliniki Pedia “shqip” Civilizim dhe kulture Greke.

  Reply to this comment
  • armand July 27, 08:30

   Si è shpjegon faktin qe greqishtja moderne s’ka fjale te perbashketa me “greqishten” antike ?
   I bie qe ne “turqit” u dashuruam me gjuhen “tuaj” antike dhe ju prej inatit formuluat kete modernen qe flisni edhe sot.
   Merre me ngadale dhe me llogjike te ftohte. Asnjeri prej nesh ndoshta mund te mos kete lidhje me ate popull te lashte por gjuha qe ne flasim u jep kuptim fjaleve te shkruara ne ate kohe.
   Mos e merr me xhelozi dhe tifozllek kete ceshtje . Mbas 1000 vjetesh do diskutohet per keta te FYROMIT dhe atehere do ta kuptoni qe keni bere nje “lufte” te kote dhe pa kuptim. Lereni historine ne duart e historianeve pa kufij te dashuruar me te verteten se vetem ajo , e verteta , do t’ju beje te ndiheni i lire.

   Reply to this comment
 7. ONKEZMI July 25, 04:05

  PO TE LEXOSH “ILIADEN” DREJT DEL SE FIGURA KRYESORE E SAJ ESHTE HEKTORI,I CILI PSI U VRA RA DHE TROJA…E KUNDERTA ESHTE SE PO TE QE GJALLE HEKTORI,NUK BINTE KURR TROJA DHE SE AKEJT DHE DANAJT ISHIN GATI,PER TU KTHYER NE PELOPONEZ…SHKRIME TE TILLA DHE PSE JANE LARG NE KOHE,NGJAJNE ME ATO TE “KRYEHISTORIANIT’ NANO DHE CO…

  Reply to this comment
 8. ONKEZMI July 25, 04:07

  PO TE LEXOSH “ILIADEN” DREJT DEL SE FIGURA KRYESORE E SAJ ESHTE HEKTORI,I CILI PASI U VRA RA DHE TROJA…E KUNDERTA ESHTE SE PO TE QE GJALLE HEKTORI,NUK BINTE KURR TROJA DHE SE AKEJT DHE DANAJT ISHIN GATI,PER TU KTHYER NE PELOPONEZ…SHKRIME TE TILLA DHE PSE JANE LARG NE KOHE,NGJAJNE ME ATO TE “KRYEHISTORIANIT’ NANO DHE CO…

  Reply to this comment
 9. shqip July 26, 00:10

  Bere , ç’bere , dhe i perktheve nga shqipja ne shqip. Nuk na perktheve asnje nga keto thenie ” helenike ” me greqishten e papandreut e te tsipras-it . Pellasg-os ! Veni nga veni , Po gjuha vete ku dhemb dhembi . .

  Reply to this comment
 10. DETARI [email protected] July 27, 21:18

  Greket,ishin nji grusht njerezish ne nji numerike ne zhdukje per disa aresye .

  Epara ;
  Ishin te paket ne numer sepse ishin anormale,hajdute te tmerrshem,fallsifikatore te papare,dhe nuk shtoheshin sepse ishin ‘qeflinj’te nji seksi…….!
  Si te tille ,ata ishin bere morre bythe pas ILIREVE.
  Iliret i mbajten prane se ne luftera i kishin ne vend te prostitutave,dhe shkefnin …bananen sa here u ..ngrihej.

  Si te tille,[dmth] ne vend te grave ,ata iu besuan cdo gje !
  Ne koherat e sapo krijimit te njerezimit, ILIREVE ju besuan si besniker te ZOTAVE,,,,ZEUSI etj,42 librat e HYJNISE ——THOTI—— !
  Thoti ne ato 42 libra solli ne Toke nga Yjet ,te gjithe inteligjencen qe duhej per trapat qe do te jetonin ne toke !Si psh;kimine,algjebren,gjeometrine,fiziken,muziken e deri tek vendosja dhe rregullimi i kohes nepermjet ores,dites javes muajit dhe vitit !

  Keto libra ishin shkruar ne Shqip,dhe keta pushtat qe quhen [greke] ,i perkthyen ne greqishte duke bere edhe pershtatjen ne kete gjuhe,psh;gjinekolog,pediatro etj,kur keto ishin ne shqip dhe mund te quhej ;doktor femijesh,doktor grash,doktor syshe etj .

  ME MARRJEN DHE PERKTHIMIN E KETYRE LIBRAVE,[GREKET] MOREN FAMEN BOTERORE SE ATA KISHIN ‘SHPIKUR’CDO GJE NE TOKE !

  Kurse numri i tyre ne Greqi sot[i bastarduar,kuptohet]eshte 0000000,2 % !

  Te gjithe ata qe bejne grekun ose e kane bere nder shekuj,kane dashur te duken te ndricueshem ne bote ,por ne fakte jane 99 % shqiptare .

  shifni videon e historianes ‘greke;qe thote ;ne 4 vete ketu ne Greqi,3 jane allvanoza me origjine !

  [shikim te kendshem ].http://www.makeleio.gr/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8/

  Reply to this comment
 11. loni July 28, 22:34

  zoti Pellazgos je bere shume qesharak me keto genjeshtrat e tua. E para nuk di te shkruash shqip je nje analfabet funnksional dhe leri budallalleqe se Greqia na paskesh qene shtrire deri ne Spanje. kjo lloj historie ekziston vetem ne mendjen tende.edhe Erdogani thote se Amerika u zbulua nga Turqit por puna eshte se Bota njeh Kristofor Kolombin

  Reply to this comment
 12. demo July 29, 18:16

  Greket kane meriten qe pervetesuan te gjithe mitet,perendite,artin,shkencen,lufterat,,(te gjithe arritjet ie botes se lashte)dhe i bene te tyret.Alfabetin e moren nga Fenikasit,Perendite jane Iliro-Thrake(Zeusi eshte AmoniEgjiptian),Dhemetra,Aferdita,Gjeraku(apolloni),jane ilire,Matematika,gjeometria,kimia,fizika,jane Egjiptiane,Astronomia eshte Sumero-babilonase.Perandoria e Alexandrit te madh eshte Maqedonase.(vete Demosteni athinjot,deklaron tek Filipiket se Maqedonasit nuk jane .greke.).Perandoria Romake e Lindjes,eshte romake dhe nuk eshte greko-bizantine.Shkurt greket jane hajdutet me te pangopu qe ka njohur historia.

  Reply to this comment
 13. driton December 1, 10:06

  hektorin e shofim me qeleqe thrake
  ne nuk dime akome traditen adrietikase me detin e zi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*