Meta: U qëndroj marrëveshjeve, mos ngatërroni çështjet e shtetit me koalicionin

July 26, 2016 18:21

Meta: U qëndroj marrëveshjeve, mos ngatërroni çështjet e shtetit me koalicionin

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta shprehu gatishmërinë për të mbledhur Kuvendin, pavarësisht nisjes së pushimeve.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Meta tha se ka kontaktuar me Bashën, Komisionerin Hahn dhe me Kuvendin që të shihet çdo mundësi për t’i hapur rrugë implementimit të reformës në drejtësi.

“Ne do të fillojmë me projektligjet. Jam në kontakte me Bashën dhe me ambasadorët. Besoj se kjo është e mundur. Parlamenti do të mblidhet në çdo moment që do ta vlerësojmë të rëndësishme.  Nuk ka se si të jetë ndryshe. Mund të mblidhet edhe këtë javë. Është çështje vullneti, do respektohen procedurat kushtetuese”, tha ai.

Ndërsa në lidhje me zërat për çarje të mundshme të koalicionit të majtë, Meta tha se u qëndron marrëveshjeve dhe u shpreh i bindur se aleanca në qeverisje do ta mbyllë mandatin 4-vjeçar.

“Nuk duhet të ngatërroni qëndrimet për reformën në drejtësi me qëndrimet për koalicionin. I siguroj socialistët se unë jam njeri që u qëndroj marrëveshjeve. Jam i gatshëm të shkoj në grupin parlamentar të socialistëve dhe t’i sqaroj për çdo pikëpyetje. Nuk duhen përzier çështjet e shtetit me koalicionin. Unë besoj se koalicioni i ka të gjitha mundësitë për ta mbyllur këtë mandat”, tha ai.

Kryetari i Parlamentit deklaroi se opozita kishte të drejtë për rekomandimin 88 për reformën në drejtësi.

“Opozita mund të them sot pa ndroje dhe pa asnjë hezitim sepse procesi ka përfunduar mrekullisht, se kishte të drejtë për rekomandimin 88. Unë u binda pasi u takova me zotin Basha, këtë qëndrim ja kam shprehur edhe partnerëve të mi të koalicionit, edhe ndërkombëtarëve, pasi jam konsultuar për këtë rekomandim me ekspertë nga më të mirë në SHBA të cilët asistojnë për reformën në drejtësi”, tha Meta.

July 26, 2016 18:21
Komento

11 Komente

 1. Emigrant July 26, 19:19

  88 more maskara nuk ndryshoi ashtu ka qene qe ne fillim e vetmja gje qe ndryshoi ishte mareveshja jote me ta sepse ata i varen shpresat tek ju

  Reply to this comment
 2. fteri July 26, 19:50

  ****dridhe like me lesh muzike ,dridhe like me lesh munike .Njëherë njeriu mashtron ,herën e dytë nuk e ka fajnë ai që mashtron ,por ata që besojnë,pra je i pa besueshëm .
  Ti do pushtet të përjetëshëm, herë djathtasë, herë majtas, duke shikuar vetëm interesin tuajë personal . ……….Por harroje se do ta dredhësh më ,populli ju dha vota për të ndëshkuar kriminelin S.Berisha dhe L.Bashën PËR KRIMET QË KANË KRYER JO PËR TË BËRË PAZARE PËR TË RRËZUAR EDI RAMËN ME FAMËKEQIN S.Berisha e L.Basha.

  Reply to this comment
 3. Arta July 26, 20:01

  Meta eshte nje person qe eshte e veshtire ta kuptosh eshte si puna e kurves qe shkon sa me njerin dhe me tjetrin vetem atij nuk I ke bese

  Reply to this comment
  • info analitike July 27, 09:11

   Akoma me te veshtire per tu kuptuar jane ata qe edhe shkojne me kurva dhe hiqen te moralshem ose pretendojne qe kurva tu jete besnike. Vajmedet per mendte thuaj. Po ju vazhdoni keshtu se nuk keni pare gje akoma.

   Reply to this comment
 4. beni July 26, 20:24

  po mbani pra edvinken qe ka 3 vjet dhe ne sheshpushim… as rritje rrogash, as punesim, as shendetesi falas, vendin e ka mbuluar kanabisi si menyre per te mbajtur njerezit ne pune, 100 mije njerez te rinj braktisen vendin, asnje rruge te rendesishme ska bere doni me..te pakten likja ka cfare ka por te vetet i mban ne pune dhe kur ishte kryeminister e ka treguar veten si kryeministri me i suksesshem i demokracise..po ju smbani mend se ju ka zene shikimin largjatesia me paaftesine e vet qe po na merr shpresen cdo dite

  Reply to this comment
 5. Rimi July 26, 20:26

  Ti ke te perbashket me opoziten akuzat qe nuk te lene te qete e te ribashkojne here pas here me kriminelet hajdute!Eshte fatkeqesi per kete vend qe e mbajne peng ata qe pasi e vodhen e shkerdhyen e tash e kane nxjerre ne rruget e botes per prostituim!Ju s’keni anje kredo per te folur per drejtesi,xhvishuni nga ofiqet e pushtetet dhe e shikoni reputacinin tuaj se sa vlen ne popull!Me vjen te dhjes kur deklaron se je konsultuar me expertet me te mire pertej Atlantikut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Po e ritheksoj edhe nje here lereni per nje dite mburojen me ane te pushtetit,funsionet qe mbarteni e do ta shikoni se sa ju vlen lekura Ju e gjithe prostitucionit politik ne kete vend!

  Reply to this comment
 6. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 26, 21:31

  Meta nuk diskutohet qe eshte kurve e shkon me ke ti dale perpara, por e do dreqin ndonje lek, prandaj e ka edhe nofken nga Salehi, Ilir Floriri.
  Meta pervec se eshte kurve, ka edhe nje gen te trasheguar nga Skrapari qe jane spiun edhe Enveri rojet dhe qente besnike nga Skrapari i zgjidhte si Solo Gradeci, Beharin me kompani etj.
  Ne shtepi shkon vone se nuk e leh rehat Monika Kryemadhei (Kokemadhi) ish mesimore tek PS dhe tani ne rolin e Nexhmies se nga nje krahine jane, fytyre burri qe konkuron per “bukuri” me kalin dhe buallon.

  Reply to this comment
 7. toni July 26, 21:55

  Ndoshta e kam gabim po me miratimin e reformes u pa dhe fundi ketij,qe ne rruget e Tiranes rendom quhet Ilir floriri,ky kujton se Amerika nuk e di kete fakt……

  Reply to this comment
 8. info analitike July 27, 05:38

  Aaa jo keshtu shoke, jo keshtu! Jo me kaq inat por me qetesi dhe dashuri. Pa ngjalat e Likes se Mones nuk do te kishit as rilindje e as pushtet por do te vazhdonit te bllokonit bulevardin me cadra. Ja pra qe edhe Rama eshte njesoj si Likja sepse i bashkoi etja per pushtet e per te vjedhur. Prandaj mos u hiqni kot si me te moralshem se Likja. Lerjani qe perrallat me moral ti tjerrin Bedri Islami me Viktor Malajn se jane te vetmit qe mbushin faqe gazetash me demagogji partiake.

  Reply to this comment
 9. Skrapaliu July 27, 08:26

  Ilir meta eshte burre shteti..ka qene ai qe e futi ne saliun qeli pasi askush nga socialistet nuk guxoi. Nese ai premton nje gje…e mban fjalen. Po eshte e vertete skrapalinjte kane qene dhe te besuarit e enverit por edhe kundershtaret me te ashper te tij..mbani mend Abas Ermenjin..pasi skrapalinjte jane burra dhe jo-ne e kane Jo dhe po-ne Po..ju qe shani,shani ne fillim kryetarin tuaj pasi ai u bashkua me ilirin, pasi dihet qe nuk eshte burre po nje lepires i ilirit dhe i kujtdo qe i garanton pushtet

  Reply to this comment
 10. Azemi July 27, 08:51

  Eh more koke pa lare ka faj dhe amerika si sta ven trekembshin atje ku je ne Amerike çfar I ke bere ketij vendi ti do e paguajsh shume shtrenjte me te gjitha poshtersite here djathtas e here majtas si e si vetem per te vjedhur,eshte e habitshme se te gjithe ato si te marrin nga pas te njejtin surrat kane si ti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*