Ilir Rusmaili: Ligji për përgjimet na armiqësoi me Berishën

May 17, 2016 11:59

Ilir Rusmaili: Ligji për përgjimet na armiqësoi me Berishën

Ne tetor 2014 Ilir Rusmaili ka pranuar se ligji për përgjimet në 2012-n, ka armiqësuar Komisionin e Ligjeve me Sali Berishën.

Ky i fundit nuk e pranoi dot faktin që deputetët demokratë të këtij komisioni e kthyen mbrapsht këtë ligj.

Rusmaili thotë se ai i kritikoi ata publikisht.

Më pas, Berisha pjesën më të madhe të tyre nuk i kandidoi në zgjedhjet e 23 qershorit.

Rusmaili ka thënë se ai ligj ishte difektoz dhe do të bënte që të përgjohej çdo qytetar.

Propozimi i Prokurorisë ishte defektoz, i cili nuk rrinte dot në kontekstin e ligjit dhe të amedamenteve që ishin paraqitur. Në atë kohë, me vullnet shumë të mirë pozitiv, ne u përpoqëm që t`i jepnim projektligjit cilësitë që i mungonin. Në radhë të parë duke ju përgjigjur nevojës së Prokurorisë dhe në radhë të dytë duke prezantuar përpara ekzekutivit dhe Parlamentit nevojën për sanksione në ligj  të garancive të forta ligjore për mbrojtjen e pacënueshmërisë së komunikimeve dhe korrespopdencës së individëve”  është shprehur Rusmali.

Por, Rusmaili thotë se prokuroria dhe qeveria kanë refuzuar çdo sygjerim të Komsionit të Ligjeve.

Edhe ish-deputeti demokrat, Viktor Gumi, thotë se anëtarët e PD-së në komisionin e Ligjeve u ndëshkuan nga Berisha për atë nen të ligjit të përgjimeve.

Ata e rrëzuan këtë nen, pasi shumëfishohej me 29 herë mundësia e përgjimeve të qytetarëve.

Gumi thotë se pas këtij veprimi të tyre, Berisha i përjashtoi nga kandidimi për zgjedhjet e 23 qershorit deputetët demokratë të Komisionit të Ligjeve.

Komisioni i Ligjeve evidentoi se në këtë ligj shumë sensitiv nuk kishte rregulla loje dhe për sa kohë ato mungojnë, pashmangshmërisht abuzimi është evident. Projektligji i paraqitur në atë kohë për mendimin e Komisionit të Ligjeve shkonte në drejtimin e kundërt. Nuk përcaktonte kategorinë e veprave penale për të cilat lejohej pergjim. Përderisa nuk listonte kategorinë e veprave penale për të cilat kryhet, lejon këdo dhe në çdo kohë të jetë subjekt i këtij përgjimi. Kjo është një praktikë unike në Europë dhe në thyerje të çdo standardi të kërkuar nga Kushtetuta dhe Konventa Europiane për të Drejtat e Njeriut. (Vendim i Gjykatës së Strasburgut Kennedy v UK)” – eshte shprehur Gumi në tetor 2014.

Bashkohem me konkluzionet e Z.Gumi, se nësë do të kishim pranuar amendamentin që na u servir si i domosdoshëm, sot do të kishim përgjimin si një fernomen masiv në cdo cep të territorit të Shqipërisë dhe ky fenomen do të ishte shumë i vështirë për t’u kontrrolluar”, – eshte shprehur Rusmaili.

May 17, 2016 11:59
Komento

15 Komente

 1. Pëllumb zaimi October 14, 10:06

  S’ja vlen të komentosh për këta zagarë të rrahur të berishës? Lodhesh kot? Sepse këta po t’ju hedhë berisha ndonjë kockë kthehen menjëherë me vrap te ai !? Sapo kthehen mohojnë gjithçka që kanë thënë më përpara. Zakone zagarësh,-tundin bishtin para rrahësit te tyre sapo shohin kockën? U zgjata kot me njerëz të pavlerë? Tung!

  Reply to this comment
  • shoku yt May 17, 18:38

   Jo, Pellumb,e ke gabim. Keta dy ish deputete te PD-se me ate cka tregojne, na bindin se Saliu dhe Edi Rama kane te njejten psikoze dhe se qe te dy jane paranojake. Edhe Rama si Berisha, kerkon te pergjoi cdo qytetar.

   Reply to this comment
 2. Toni October 14, 10:58

  ilir rusmaili ore klysh+pjelle komunisti po tani ka plasur ne mase pergjimi more plere komunisti po pergjohen te medhenj dhe te vegjel dava kusaresh serbie..

  Reply to this comment
  • Kreshniku Bilisht May 17, 16:27

   Toniiii. Po ty me ke te ka zene jot’eme. Se nga sa shkruan do jesh zene me gomarin e fshatit. Ajo qe lexoj une nuk thote ca te pergjojn e ca jo. Se as me ligj se paskan leju pergjimin hyrja byrja. Kujdes trurin a te keqen. Se ate ke dhe do ngatrrosh deren e dhomes gjumit me deren e haurit prap dhe ti si jot’eme. E kushedi cdo pjelle lopa ksaj rradhe!

   Reply to this comment
 3. mir October 14, 12:36

  e more ilir balerina…….ta shtrine dhe ty kabllin……kendoni ate kengen , cmu ka bo havale nje derr.

  Reply to this comment
 4. alfade October 14, 12:42

  O Liro, si kofini pas te vjelave ! U bete te gjithe sahanlepires e bythlepires te Sali Berishovicit !
  Pse nuk e keni thene deri tani apo kishit frike nga Saliserbi ?! Donit te ruanit ”kolltuqet’, dhe
  tani na dilni si ”shpetimtare” ?! O tempora , o mores !!!!

  Reply to this comment
  • Selmani neneeeees May 17, 15:15

   Po c’kofin o truthare? Ne 2012 ishte edhe me i forte se sot saliu. Se atehere behej mbl qe referon gazeta. Biiiir kur shkruajne gazetaret per lope si ca si puna jote.

   Reply to this comment
 5. Sali komunisti i pabese October 14, 15:14

  Zoterinj komentues mos haxhoni kohe me nje dawun te lindur te tipit Smajli, kelysh i rraf nga Adolf Berisha, kujton se po del burre i mire, por ne fakt po na del me shkerdhate se sa e njohim ne.

  Reply to this comment
  • Stefani Bilisht May 17, 16:01

   O shokuuuu, ndaje mendjen. Ose esht daun i lindur, ose esht me shkerdhat sesa e paske njoft. Ata qe e njofin thon esht superinteligjent. Do kesh nai gabim te CD-ja trunit ti plak. Libri llogjikes te duhet shoku se qenke rende

   Reply to this comment
 6. Dine October 14, 15:40

  Ti o pellumb zaimi e mban veten per koke e madhe dhe nuk le shkrim pa komentuar a thua je poliglot simshoku enver. Po rri o njeri me mire mos fol kur nuk di gje, apo po ofendove kujton se merr vesh. Po ta them une lexo te plote intervisten te panorama e pastaj bej cic mic ti me te tjeret. Zoteria eshte humbje e madhe per PD pasi nuk hyri ne stanin qe thua zotrote, pastaj shteti funksionon me letra dhe nese e mban veten si i zgjuar kaq duhet ta dish. Sa per Rusmalin ai mbron veten por mendoj se nuk ka te dyte ne fushen e ligjeve, pyet shoket e shkolles apo kolege te tij se te thone. Mbec me shendet ti e te tjeret qe vetem ofendojne e nuk merrren me shkrimin apo problemet.

  Reply to this comment
 7. Pipi October 14, 19:08

  Nje perpjekje e rradhes e Rusmajlizmit per te rregulluar biografine e qelbur berishiane…

  Reply to this comment
 8. genci May 17, 13:57

  O NJerez! Mos i ofendoni te tjeret, pa injohur nga afer. Turp, per ata qe i etiketojne me ofeza te ndryshme. Ose jane injorante dhe te pashkolluar, ose jane dele. Ata ishin pjesa me e mire e PD. Mjere te biesh ne dore te ketij soji dallkaukesh

  Reply to this comment
 9. Edhe Patozi ka fol May 17, 16:22

  http://www.gazetadita.al/astrit-patozi-ju-rrefej-si-me-pergjuan-ne-kohen-e-berishes/. Cudi si shkon gazeta dita te shkrimet e panorames dhe ka harru ato qe jan shkrujt te dita.

  Reply to this comment
 10. Berama May 18, 03:14

  Kur pergjimet behen ne kuader te luftes kunder terrorizmit dhe korrupsionit ska asgje te keqe,gjithe bota e ben kete gje.Kongresi Amerikan ka miratuar ligjin Patriotik qe ne kuader te luftes kunder terrorizmit edhe ata te pergjohen e shume shtete te tjera.Tjeter eshte kur pergjohen kundeshtaret e tu politik si tek ne,vari leshte Shqiperistan hesapi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin