Imami: Humbëm sepse u treguam luajalë me LSI-në

August 27, 2013 09:50

Imami: Humbëm sepse u treguam luajalë me LSI-në

Ministri i Mbrojtjes Arben Imami, rendit arsyet e humbjes së Partisë Demokratike në zgjedhjet e 23 qershorit. Ai thotë se PD-ja u tregua luajale ndaj ish-aleates së saj LSI-së në fushatën elektorale, çka ndikoi dukshëm rezultatin  e zgjedhjeve.

Besoj se  tandemi PS-LSI kishte të çara të mëdha. Ne u treguam shumë  luajalë me ish-partnerët  tanë në qeverisje dhe  kjo është arsyeja e kësaj diference të madhe, pavarësisht se të gjithë parashikonim se rezultatet do të ishin të ngushta, për cilindo që do të fitonte. Normalisht pas tetë vitesh qeverisje shancet më të mëdha nuk mund të ishin për qeverisjen “ shprehet Imami.

Sipas tij, PD mund të kishte bërë diçka në nivel strategjik.

Ne jemi të gjithë përgjegjës, për këtë duhet të kishim nfdarë qartë faktin që PS-LSI nuk mund  të ishte një koalicion i vërtetë, mbështetur në faktin që  ne mbajtëm peshën  e LSI-së më 21 janar dhe  më mbrapa. Sulmi opozitar nuk ishte vetëm kundër nesh, por ishte drejtuar edhe në një masë të madhe kundër LSI-së. Nuk mund të kishte rilindje dhe në fakt nuk ka rilindje, sepse ajo nuk është votuar“, thekson Imami.

Teksa komenton qeverinë Rama, ai shprehet se: ‘Së pari duhet të them se  Rama u nxitua me krijimin e qeverisë. Është pa sens, përveçse për t’i ushtrua presion opinionit publik, një qeveri që krijohet jashtë legjitimitetit, pa marrë akoma konstituimin në Parlament dhe pa kryer të gjitha procedurat e duhura. Aq më tepër që mblidhet dhe funksionon si qeveri paralele. Këto janë amatorizma”.

Sipas tij, “Mandati i PS-së  nuk është një mandat fitimtar. Kjo është e çara më e madhe  dhe që shpjegon edhe zhvillimet e mëtejshme. Pas tetë viteve opozitë PS-ja nuk arriti të rrisë prezencën e saj në elektoratin shqiptar më shumë se gjysmë përqind. Fakti është  që kjo qeveri e re që po krijohet, po krijohet mbi azën e  rritjes së faktorëve jashtëopozitarë të katër viteve të fundit”, pohon Imami për gazetën “Panorama”.

Për sa iu përket zhvillimevbe brenda PD-së, Imami shprehet se zgjedhjet në PD ishin procsi më i mirë dhe thekson se janë të gjithë përgjegjës për humbjen.

Në një moment jemi  të gjithë përgjegjës për zgjedhjet, e vetmja rrugë është për t’iu drejtuar anëtarësisë. Besoj se përfshirja sa më e gjerë e anëtarësisë së partisë do t’i shërbejë konstituimit të kësaj partie për të ballafaquar rolin e opozitës dhe zgjedhjet e ardhshme.”

August 27, 2013 09:50
Komento

12 Komente

 1. BESIANA GUSHI August 27, 10:50

  PISANJOZI I IMAMEVE TE GJAKOVES
  Mos u largo nga “atdheu” yt, nese je me te vertete çun’i Beses. Pergatit rroba dimerore e shume breke, jo brekushe keshtu qe nje bukurosh si ti ne çelat me hekurnaja te ndryshkura, “bashkeshorteve” do te mund ti afrosh shume dashuri.
  Je qelbesira me e ndyre qe kam patur rastin te shoh ne jete.
  Matrapaz i jetes e vuajtjeve te te tjereve, pisanjoz pa nam e pa imam-in tend qe te shoqeron nga ajo dite qe dole mes shaleve te sat’eme, me babain qe se ke njohur asnjehere.
  Rri ketu e prit qe drejtesia te te ngulet ne zemren sketerre qe te rrah e ne trute e amorfizuar qe te mbajne ne kembe.

  Reply to this comment
  • qifqia August 27, 11:38

   Besiana ..

   Nuk mund te portretizohet me mire se kaq , nje figure e qelbur si kjo qenie monstruoze me shpirt bloze te zi.

   Keto figura kane mbledhur veset me te liga te te gjitha personazheve negativ qe ekzistojne neper prralla.

   Ketej e tutje ketyre personazheve dihet tu vihet emeri : sali,jozefine,fatmir,arben dhe tullac( per fevziun) e te tjere me dhjetra te dhjere si keta.

   Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi August 27, 11:17

  Të bëmë ministër dhe ti prapëseprapë aktorministër i dobët mbete. Madje kam pershtypjen qe ke bërë poshte e me poshte. Pd-ja jote humbi jo nga luajaliteti por sepse mbeti parti e nje njeriu,sepse i boshatisi barqet dhe xhepat e shqiptareve deri ne ekstrem,sepse hajdutlleku juaj kapi rekordet te gjithe hajduteve te ballkanit te marre sebashku,sepse u bëtê urrejtja dhe neveria e gjithe shqiptareve dhe sepse edhe budallenjte e shumte ne radhet e pd-se arriten me ne fund te kuptojne se ajo ishte parti e injoranteve dhe e idioteve , e njeriut te turmave pa tru dhe e prijsit te tyre shejtan budalla sali millosheviç berisha si dhe e ministrave si puna jote qe shihnin ëndrra me puçe e me budallalleqe qe s’kish kandar qe ti peshonte. Tani sheh prape nje enderr po aq budallaqe si te tjerat sikur je bëre analisti me i madh i budallallëqeve te budallallekut te pamatë te partise ku militon. Rri or urte që te mos meret vesh gradacioni i rrezikshem i budallallëqeve te tua. Ha parate e vjedhura se po fole më do thuash edhe shifren e vjedhjes e do te futesh brenda me kembét e tua…?

  Reply to this comment
 3. Gjenerali August 27, 11:24

  Imami ka vjedhur mbeturinat e komunizmit o pellumb? E ku kane vlere gjylet ,avionet,kallashet e komunizmit … Ato vetem shiten nuk kane ‘vlere’ o pellumb! Dhe siç e di ato shiten me dollare por dollarët nuk haen? Thellohu një çike z.pellumb!

  Reply to this comment
 4. abidabi August 27, 12:23

  aaaaaaaa

  Reply to this comment
 5. bulmet nga stani i pluralizmit August 27, 12:55

  KUR DO TA LUASH PJESEN E DYTE TE FILMIT BALLE PER BALLE?

  Reply to this comment
 6. bulmet nga stani i SALOS August 27, 12:56

  cfare roli do te kesh ne pjesen e dyte te filmit?

  Reply to this comment
 7. gozhda August 27, 13:18

  gjeniu i pd e gjeti defektin e humbjes jo mor pall jo nuk eshte ajo celsi i humbjes por maskaralleqet tuaja gjate ketyre 8 vjeteve ne pushtet qe nuk late gje pa bere.

  Reply to this comment
 8. lali August 27, 13:26

  te uroj te gjesh babane

  Reply to this comment
 9. altin August 27, 14:06

  ik o ben bjeri qemanes

  Reply to this comment
 10. Apojo August 27, 19:08

  PD humbi se beri Minister Mbrojtjeje çunin e shemtum te FAHRI IMAMIT ( ish shef kuadri ne Komitetin Ekzekutiv te Keshillit Popullor Rrethi TIRANe!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*