‘Imuniteti i Tahirit’, Prokuroria: Kemi prova shtesë nga Italia

October 21, 2017 10:29

‘Imuniteti i Tahirit’, Prokuroria: Kemi prova shtesë nga Italia

Ka nisur mbledhja e Këshilli i Mandateve, në ditën e dytë radhazi, për të diskutuar fatin e imunitetit të deputetit socialist Saimir Tahiri. Avokati mbrojtës, Artan Hajdari do paraqesë argumentet mbrojtëse në këtë seancë.

Të parët kanë mbërritur në Kryesinë e Kuvendit tre prokurorët e Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj, Elisabeta Imeri dhe Gentjan Osmani. Ndërsa më pas u paraqit dhe ish-ministri Tahiri me avokatin e tij mbrojtës, Artan Hajdari.

Mbledhja po zhvillohet me dyer të mbyllura më pas seanca do të vijojë me dëgjimin e mbrojtjes së Saimir Tahirit. 

“Dje kemi marrë prova të reja nga pala italiane” deklaroi Prokurori i Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj sapo nisi mbledhja.

Kërkojmë të paraqesim disa prova të reja. kemi arritur të kryejmë dhe disa veprime hetimore të cilat e implikojnë deputetin Tahiri për të cilin ne kemi kërkuar autorizimin për arrestimin.  Gjatë ditës së djeshme kemi administruar një pjesë tjetër të përgjigjes të letërporosisë të ardhur nga autoritetet italiane” vijoi më tej ai.

October 21, 2017 10:29
Komento

7 Komente

 1. Mjer ky popull October 21, 11:37

  Jetoj jashte shtetit tim shqiptare per 20 vjet. Nuk me kishte rene rasti te degjoja nje prokuror shqiptare te fliste direkt ne televizor. Mbremjen e 20 tetorit mu dha rasti te degjoja , por te them te drejten me ka len pa fjale !! Nuk dinte te lidhte dy llafe bashke ,per mendimin tim ishte 100% i pafte. Nuk e di si ka arritur ai njeri ne ate detyre. E kam fjalen per treshen tropojane te berishes

  Reply to this comment
 2. xxx October 21, 11:52

  Pokuroria po luan me Parlamentin, lojerat e zakonshme te sallave te gjykatave, ku triblojne me “drejtesine”.

  Nje Fiasko spektakolare e besimi e madje Krim ndaj Drejtesise

  Reply to this comment
 3. spata October 21, 12:53

  Topejanet me Saliun ne krye jane ne sulm. Pse .A e mendoni cfare do te ndodhi mbas kesaj beteje . Krijimin e situatave te 97 . Pse. Topejanet e Saliut jane te organizohen per sulm . Mje nga nje dite pas dite po dalin perseri si ne 97.Arsyeja . Komunistet ne pushtet mbrojne kriminelet ne teren . Degjoje tani Kukuvajken Krye…Madhi te Ilir Floririt qe i bene thirrje simpatizantve te mobilizohen kunder Rames e shtetit “narkoman” . Asaj i erdhi situata qe tu dali ne mbrojtje skandaleve marramendse te Ilirit. Qellimi . Te pengojne FBI qe po zbret te hetoje ato ceshtje qe nuk i heton dote Drejtesia shqiptare .Nese ndodh kjo Saliu dhe Topejanet e tjer bashke me Moniken e derret e tjer qe ulurijne do shkojne nje nga nje .
  Tek ai more tek ai .Tek ai guri me vere. Nje nga njeeee nje nga njereeeeeeeeee nje nga nje do shkojne te tere. Se cmu kujtua kjo kenge e vitit 1976 kur Dulla vuri ne sater kokat kryesore te shqiptarve qe kishin bere histori .Sot ne demokraci Saliu nuk i ka mundesite te beje ato qe beri Dulla por po i pergatit lakun vetes dhe gjithe te perfshiret ne tepsin e tij .
  A degjuat o shqiptare dele . Deshmimtari i Saliut nga Topejani paska prona ne Orikum. Ja ka lene baba kur ishte jenicer i Otomanve . Ju i dini pronat e Saliut ne Pish Poro te Vlores .Ja ka lene stergjyshi ne kohen e Zogut .Por pronar te tokave ne gjithe Shqiperine ka shume Topejane .Prandaj o popull zgjohu nje here se ka per te te marr gjene e jeten Topejanet e Saliut .
  Edhe nje here kerkoje nga Aleatet te mos rrijne indiferet ndaj kujdo qe fshihet mbas poshtersvie qe i jane bere ketij populli .Ky shembull i Tahirti te zgjoje cdokend per Drejtesi . Te denohet ai qe e meriton e jo ata qe kane luftuar e luftojne ndaj krimit .Te gjukohen jo nga klane politikesh por nga specialiste jashte politikes me ndihmen e Aleatve . Po nuk u be kjo 97 po troket perseri .Sajmiri ne nje krahe dhe Saliu ne krahun tjeter do te behen gati per perleshje e lufte civile. Po nuk nderhyn Aleatet Shqiperia i lavu duarte njehere e pergjithmone .Kane per tu hapur orekse te medhaja dhe fati i kesaj situate nuk i dihet .
  Per mua Sajmiri eshte fitimtari qe ka per te ndryshuar cdo gje ne Shqiperi .

  Reply to this comment
 4. atea October 21, 13:04

  Ç’farë prokurori na çenka ky Besim Hajdarm(u)ti ore?!!!!

  Reply to this comment
 5. Lisi October 21, 14:13

  Provat e reja prekuroreve i kane ardhur nga zyra Berishjane e telekomanduar nga rruga e Elbasanit nepermjet ambsades Kineze!Nuk ka asnje konfirmim qe te kete koorespondence prekuroria shqipetare me drejtesine Italiane!Eshte e njeta situate kur u fut pianeci Nano ne burg ne urdherin e perandorise e me pas u be lango i Berishes!Te njejten gje kerkojne edhe nga Tahiri,problemi nuk shtrohet se eshte i fajshem apo i pafajeshem Saimiri por a do te behet lango duke iu perulur Berishes apo jo!

  Reply to this comment
 6. Procust October 21, 18:07

  Keta “prokurore” jane turpi i drejtesise shqiptare dhe simbolet e injorances vicidoljane qe na la peshqesh Ramiz Alia dhe Elez Biberovici.

  Reply to this comment
 7. h October 21, 20:53

  Tahiri mund edhe ta meritoje arrestimin(politik)
  per raportet qe ka patur me kusherijte,
  por qe fati e drejtesise shqiptare ka ngelur ne dore te
  ketyre tre malokeve turi-brazda ,picderra qe kane vulen
  e perkatesise shpellare te shtypur ne surrat-bastonit qe kane
  dhe qe ska kirurg estetik ti rregulloje,nuk do ta kishim imagjinuar kurre.
  Keta jane tironcit e 1997.Bomba atomike-shpetimi i vetem.
  O Kim,edhe ne ishim komunista,cdo me ameriken mor babe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim