Rama: E kam gozhdë në zemër që nuk sfidohem nga inteligjenca

January 31, 2019 23:01

Rama: E kam gozhdë në zemër që nuk sfidohem nga inteligjenca

Në rubrikën “Përgjigjia ime“, Rama në përgjigje të komentueses M.B. Rama thotë se ndihet keq në Parlament.

Populli thotë “kush fle me qenin gdhihet me pleshta” . Kjo më gjeti dhe mua sot. Kur të zë rrugën një i marrë, një rrugaç apo i dehur është e pamundur të kalosh nëse nuk merresh me të në një mënyrë apo në një tjetër.  Fatkeqësisht i marri, rrugaçi apo i dehuri këtu tek ne ka arritur të marrë dhe formën e një deputeti në Kuvendin e Shqipërisë dhe shfaqet vazhdimisht për turpin e atyre që e kanë votuar por edhe për turpin e të gjithëve ne si shoqëri dhe si vend.

E kam gozhdë në zemër fatkeqësinë  që në atë Kuvend nuk jam i sfiduar nga inteligjenca, përgatitja, oratoria apo përgatitja e kundërshtarit. Por i sulmuar nga vrazhdësia, gojëndytësia dhe muskujt e tij” – shkruan Rama.

Duke u ndalur tek fyerjet e seancës së sotme mes tij dhe paraardhësit të ti, Berisha Rama shkruan:

“Më thoni çfarë të doni vetëm mos më thoni që jemi njësoj”

v.l/ Dita

PERGJIGJA IME

Publiée par Edi Rama sur Jeudi 31 janvier 2019

January 31, 2019 23:01
Komento

28 Komente

 1. mirel January 31, 23:06

  Thashe une qe Sala mund ti haje dhe ndonje gje tjeter Lindes. I eshte futur ne krevat dhe Ramutit.
  E thote vete.
  Deri ketu nuk e kisha parashikuar..

  Reply to this comment
  • lora February 1, 02:16

   apo s’je parashikator i madh ti keqel
   shko or dudum shiko ate tenden ti se burra muti jane ata qe pergojojne grate e botes

   Reply to this comment
   • mirel February 1, 13:50

    Une po pergjoj gruan e Ramiut!?
    O shoku Rilindas, mos u bej qesharak. Linda mund te marri 20 burra, dhe te gjithe Rlindas, shoke te Ramutit po te jete e mundur.
    Mua me duhen llogarite ne Cayman dhe bizneset e Ulajt, qe nga TAP deri te Unazat

    Reply to this comment
  • Fatos February 1, 07:27

   Edvini do te hiqet si i mencur
   Je trap o Edvin
   Qe i vogel trap ke qene

   Reply to this comment
 2. mirel January 31, 23:07

  E paska lene mendja sot te shkretin.
  Po Presidenti o shoku komisar, ku te eshte futur?

  Reply to this comment
 3. Zigur Qarri January 31, 23:58

  Perderisa nuk eshte vete serioz,natyrisht qe nuk do te kete sfidante serioze,sepse do ti pergjigjen po me te njejten monedhe.
  Kohet e fundit,Kryministri i imponohet te gjitheve qe ti flasin me JU.Megjithese me pak vonese,ka te drejte per norma qe jan
  normale edhe per persona civil te thjeshte,te tregoje distancen.Por vete ky Kryeminister karagjoz,nuk flet me JU,Zoteri apo me
  Mbiemer,por vetem me Emer dhe duke e deformuar me ironine e tij bajate prej kllouni.Kur ka Rama nje sfidant serioz,luan
  rrolin e karagjozit,ashtu si ne rastin me Z.Mark Marku,qe megjithese ish deputet e PD-s,ka qene shume kritik ndaj Berishes dhe
  politikes se Partise qe aderonte.Por jo,kjo nuk merret parasysh nga Rama nese e kritikon,prandaj tjetersohet ne moment ne nje
  klloun,duke banalizuar gjithshka,thua se eshte tjeter njeri.Karagjozi Rama ka humbur realitetin.Perse nuk e bën testin e droges
  Rama?Eshte serioze per nje Kryeminister qe akuzohet si perdorues droge,te heshti duke mos bërë testin?Arben Çuko Armando
  Prenga,Tom Doshi,Termet Peçi,Mark Frroku,Arben Ndoka,Artur Bushi,Elvis Rroshi,Saimir Tahiri,Fidel Ylli,Paulin Ndreu, Ylsi Manja,
  Artur Bushi,Luan Harusha,Fatmir Xhafaj,Jurgis Çyrbja,Rrahman Rraja,Taulant Balla,Damian Gjiknuri,Qazim Sejdini,Vangjush Dako,
  Edi Rama,Erion Veliaj…

  Reply to this comment
 4. Gimi February 1, 00:03

  As dy binjake nuk jane njesoj, por ti dhe saliu nje kallep jeni. E tha mire dikush, po te gervishesh nje cike ramen, poshte del nje sali i zgerdhire.

  Sa per inteligjencen, ketij vendi nuk i ka munguar, se edhe kur ishe i pushtuar nga Turku nxorri dhjetera drejtues perandorie, por inteligjenca dhe zullumi yt nuk qendrojne dot ne nje dhome.

  Reply to this comment
 5. info analitike February 1, 00:06

  Ne fakt eshte e veshtire qe nje inteligjent te dialogoje me nje te marre e rrugac kryeminister. E pame te gjithe si e nxoren cullak studentet ne marrezine. harbuterine dhe shoirtligesine e tij

  Reply to this comment
 6. MH February 1, 01:43

  Ma ne fund u gjet dhe koka gjeniale.
  “”Më thoni çfarë të doni vetëm mos më thoni që jemi njësoj”” .
  E po e gezofsh inteligjencen doni per Rame Belulin.Ja ky jam une piktori.I vetshpalluni Intuiligjenti i kombit i testuem ne kuvendin e burravecave.Doravisht.

  Reply to this comment
 7. Artemisa February 1, 03:06

  Mund te mblidhen te gjithe komentuesit antiberishiste dhe te shkruajne per Saliun cfare te duan, POR ne fund duhet te pranojne pa medyshje se Rames i ka ikur truri per lesh.
  Deliret e tija jane aq shume sa te lodhin po t’i shkruash te gjitha, por qe te vuante edhe nga Deliri i Persekutimit kete pakkush e mendonte.
  Eshte me te vertete Skizofren i shkalles pa mundesi mjekimi.
  Izolimi i tij eshte detyre pasi paraqet Rrezikshmeri te Larte Shoqerore.

  Reply to this comment
 8. Ylli February 1, 06:16

  Edo….ja ke fut kot kesaj rradhe sa dhe vete e di.
  Po te kthehesh ne kohen qe ishe ne opozite ,opozita e sotme e Berishes eshte lule.Vete nuk ishe ne parlament ,por Shalsi ,Tahiri ,Balla ,Braçe vetem shpifnin e villnin.
  Tjetra per kete punen e krevatit.Te pyeten a eshte Mero Baze pjese e kazanit .?? U pergjigje jo !!!! Per mua eshte pafytyresia dhe frikesia me e madhe e jotja kjo pergjigje ,sado qe per ca gjera te vleresoj.Njeriu qe te ndryshoi atesine e femijes dhe nxorri me dite te tera te gazeta e tij TEMA gjithe spektaklin e gjyqit te ndarjes me znj.Makoçi ishte Mero Baze.Per kete lloj monstre qe e quajtur “tubi i jashteqitjes i Sali Berishes” ju thoni qe nuk eshte pjese e kazanit !?!?!?! Me turp nuk ka per nje burre apo politikan
  Berisha ka plot gjera qe sme pelqejne por dikujt nuk i ka thene kurre “tja hash ate gruas sime” megjithese gruan ,djalin ,vajzen mbesen e dhendrin ja kane permendur cdohere ne parlament.
  Nese nuk te mbajne nervat ,sta ka fajin njeri.E lere ate idiotizem qe quhet Facebook se gjithe injorantet dhe psikopatet ,aty gjinden.

  Reply to this comment
 9. return of the saint February 1, 07:51

  Nivel shume i ulet ne parlament as ne Ugande nuk ndodhin keto, asnje fjale per reformen ne drejtesi dhe Spakun ishe ne nje nivel me te marrin Sali,ishte nje skene e improvizuar bukur por cdo perpjekje per te penguar drejtimin e shqiperise drejt perendimit eshte e kote

  Reply to this comment
 10. Martini February 1, 08:21

  O Edo leri keto pordhe.Pd krahas antishqiptarizmit unikal 99% te deputeteve dhe drejtuesve lokale i ka kafshe the injorante me perjashtim te Jorides goces se Bulces qe eshte normale.Prandaj shkoi per lesh.Po ti more ti ke zgjedhur me qiri injorante me ok e.Ne kuvend dhe qeveri.Hiq nonne Erjon Veline are te Korces e Bracen.Besnik Baren e ndonje koker tjeter te tjeret i ke si te Pd.Minister Pendi Majko.Elisa Spiropali.Ermonela Felaj Termet Pecin the shume te tjere per turp,nje 32 injorante analfabeta hajdute te tmershem.Ne nje kohe qe PS ka yje né te gjithe drejtimet.Nga korca kesaj i thuhet: QESH I DHJERI TE PERMIERIN.

  Reply to this comment
 11. Arbeni February 1, 08:42

  Inteligjenca sigurisht qe nuk sfidon nje te marre psiqik si Edi Rama se natyrisht inteligjentet kane parimin “Budallait hapi rruge”. Dhe Edi Rama pervec se budalla eshte dhe pervers se vetem nje pervers mund te fajesoje ne gjygjin e divorcit ish-gruan se djalin e kishte me te atin Kristaq. Kete e di gjithe Tirana dhe mos mundohet ndonje ta mohoje. E ka ster-thene e nuk e ka pergenjeshtruar kurre dhe Mero Baze, miku i sotem i Rames. Pyeteni.

  Reply to this comment
 12. Nevila February 1, 09:42

  Ik ore Zhapik PLAK me Sèmundje Mendore ! Hapi krahun Lali ERIT sepse po bèhesh QESHARAK pèrditè !! Ty Legen do tè zènè Kalamaqtè me Gurè edhe pèr 5-6 Vjet !!! Je HAJDUT dhe FUNDÈRRINÈ qè e zhvillove KORRUPSIONIN edhe mè shumè me KRRIMBAT Arben Ahmetaj dhe Damian Gjiknuri! ! ! Ti NUK je Inteligjent , por je njè i Sèmurè MENDOR i DJALLÈZUAR , qè ju thua Studentève , ah paskeni I PHONE ju ëhhhh !!!PSIKOPAT , SKIZOFREN dhe PALAÇO qè mendon se I PHONE duhet tè ketè vetèm ZAHUA dhe asnjè SHQIPTAR tjetèr!!!! Shko hidhi ndonjè KOCKÈ LULIT nga LEKÈT e SHQIPTARÈVE , tani që LUL HAJDUTI do dali nè PROTESTA !!!! Shko bëj ndonjè marrèveshje KRIMI me LULIN në kurriz të Shqiptarëve !!

  Reply to this comment
 13. damam dimashi February 1, 10:33

  deputete qen,kriminele dhe hajdute ka ne te dy krahet,dhe faji eshte i yti dhe i Sali Berishes. Nese je burre shteti e do te tregohesh pak inteligjent,ndrysho kushtetuten dhe vendosni sistemin mazhoritar qe deputetet t’i zgjedhe populli. Ndryshe grini sallate kot se beni gallate me kete parlament te kapur

  Reply to this comment
 14. qytetari February 1, 10:45

  Pyesni te gjithe deputete e ministra cfare thone ne permbajtje 5 nenet e para te KUSHTETUTES. dhe pastaj beni vleresimin e inteligjences se ketyre

  Reply to this comment
 15. Andi February 1, 11:03

  Edvin, kete problem e ke te vetja. Gozhden ja ke ngulur vete vetes dhe Jo te tjeret. Sepse intelektualet jane te zgjuar dhe e dine qe nese nisin nje debat me ty, e kane te humbur kete debat. Sepse po nisen nje debat qe duhet te kete disa standarte demokratike Ku ballafaqimi ka kritere vleresimi te percaktuara qarte nga demokracia. Po ti keto kritere si mer parasysh se mendon qe kriteri yt qe quhet ‘UNË” eshte kriteri me I sakte. Uroj ta kuptosh kete gje se mund te te sherbej ne te ardhem edhe ty edhe popullit. Gjithsesi ste ve faj per gjithcka persa demokracia po iken per lesh dhe ne vendet perendimore.

  Reply to this comment
 16. Andi February 1, 11:28

  Rama ne politike ke bere shume gabime. Te cilat ne kohe I ke pranuar si gabime por ne menyre vulgare dhe Jo te denje. Ndryshove kushtetuten ne tavoline me Berishen. Guxove te prekesh dokumentin e shtetit qe votuam me vote dhe fituam nje lufte te madhe kunder Berishes. Ti per interesat e tua vajte e ndryshove dhe e pranove si nje gabim te bere ne nje emision televiziv. Pranove gabimin sa per sy e faqe sepse nuk bere as perpjekjen me te Vogel per ta ndrequr kete gabim.

  Dhe permenda vetem nje gabim.

  Tani mund te mendosh per gozhden qe ke ne zemer se pse nuk sfidohesh nga inteligjenca.
  Se e thote vete fjala e Edvin. Inteligjenca. Jane shtresa me e afte per te kuptuar se cduhet te bejne ne nje shtet qe u ka lens vetem mundesine per te mbijetuar. Se mundesitw e tjera si mirqenia, progresi, shendeti, motivimi e plot elemente qe formojne njeriun dhe shoqerine nuk egzistojne me ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 17. Perkthyesi February 1, 12:04

  Pergjithesisht, politikaneve qe u hyn vetja ne qejf, preken menjehere nga semundja e Narcisizmit! Sa jeni ende ne kohe, kryeni nje vizite te mjeku, pasi ndryshe, gjendja shendetesore do u perkeqesohet!

  Reply to this comment
 18. Genti February 1, 12:10

  Ore ti sfidohesh nga inteligjenca, por mendja jote e semure dhe twisted, nuk e kupton, sepse ti ben vetem monolog.

  Reply to this comment
 19. Vasili February 1, 12:20

  Me mire vone se kurre:
  Duke perdorur me nje teknike te vecante penelin e mendjes,Rama ka arritur,te portretizoje ne menyren me te ndjere dhe me te prekeshme,gjithe dimensionin e kesaj vrime te zeze shqiptare,qe prej tre dekadash,ka thithur dhe perlare,cdo rrezatim drite demokracie,kulture,mireqenie etj,ne kete vend.
  Dhe ne vend te tyre,me kullen e transferuar ne mes te Tiranes,me malokerine e eger te desantuar perreth,ka pushtuar dhe shkretuar territorin dhe shpirtin qytetar demokrat te ketij vendi.
  Por dhe ti Rama vet,si kryeminister,mban pergjegjesi jo te vogel,qe keto qenie te errta,vazhdojne te lulezojne dhe cicerojne dhe sot njesoj si me pare.
  Ben shpesh nje mea culpa te dhjere,kur thua shpesh,qe dhe une kam gabime,pa i percaktuar fare ato.
  Se pari ti nuk ke gabime,por faje te renda.E ke zhgenjyer shume keq,kete popull ne pritje te pafund,qe ti tu tregoje vendin te pakten krereve te tyre.
  Nje justifikim dinak apo prej frikacaku eshte ai qe ata i denon gjykata dhe jo ekzekutivi.Me kete mund te genjesh ndonje mendje labili,por jo shqiptarin qe te ka dhene voten.
  Pushteti me legjislacion,ka shume kompetenca per te minimizuar dhe atrofizuar veprimtarine e kesaj bande te eger injorantesh kriminale,qe i ka shtrire tentakulat,ne te gjitha organet jetike te vendit.
  Por ju jo vetem keni bere rolin e sehirxhiut,kur jar-presidenti,llalla-kryeprokurori,ajazi i shikut,vazhdonin ti sherbenin,pa ja ber syri terr jo pushtetit te zgjedhur qe te kish vene ty ne krye, por sundimit te bandes se eger vicidolase.
  Dhe akoma me keq,keni thene dhe fjale lavderuese per ta dhe ndonjerit si ajazit i kini gjetur pune pellumbash deri ne forumet e Europes!!!!
  Dhe poshterimi qe i bere vehtes dhe zgjedhsit arriti kulmin,kur nje specie si meta,me dendesi maksimale te vesit njerzor,ju e deklaruat si Presidenti me i mire i te gjitha kohrave.
  Dhe nga ana tjeter,beni gjykatesin e keq dhe te vogel,duke hequr min e brendshem,pa nje akuze te vertetuar nga organet gjyqesoreapo min e jashtem te sukseshem.
  Kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes,pasi nuk eshte demokraci,por cmenduri.
  Logjika ime si qytetar i thjeshte,prej kohesh ka arritur ne perfundimin:
  Ju ose keni ndonje problem serios psiqik,ose jeni koncetruar rreth karieres suaj te vogel personale,boll te beni histori,pa cka se jeni duke bashkepunuar dhe me djallin.
  Jeni teper i vonuar Rama,ne nje pergjigje te sinqerte,per te gjitha keto,qe ju rendojne teper gjate, ju dhe ketij vendi si shpata e Demokleut.

  Reply to this comment
 20. Kris 1 February 1, 12:50

  Pleshtat i more qekur veshe lekuren e qenit(pardesyne e bardhe) e ato nuk te hiqen me gjithe jeten.Mban aromen e Saliut.C’faj kane pleshtat?

  Reply to this comment
 21. Plaku Xhuxhumaku February 1, 14:19

  Inteligjenca nuk merret me psikopatet delirante.

  Reply to this comment
 22. Lab February 1, 14:30

  O Rama,o kar,o psikopat ,
  Ti nuk le inteligjente rreth vetes,ti e bere qeverinevme kuklla dhe me kurva,
  Ti nuk qeveri,ke bordello.

  Reply to this comment
 23. Kris 1 February 1, 15:47

  Futu o Ramadan ne gazeten dita dhe bej debat me intelektualin qe mezi pret te debatoje me nje intelektual klasi

  Reply to this comment
 24. Totò (Antonio de Curtis) February 1, 17:51

  Dove l’ignoranza urla, l’intelligenza tace

  Reply to this comment
 25. Qim Gazetari Melloks Katunari February 1, 19:54

  Lufta me Injorancen (ka then dikush)

  eshte nji nder Luftat me te veshtira te Qyteterimit .

  imagjino .nji tufe malokesh ,me kulture bajgash rritur ne stalla me lope e dhite ,

  mbasi u katupultuan ne qytete filluan te sfidojne

  Qytetarin Shqiptare me injorancen e kulturen e shpelles !!!

  kjo ndodhe vetem ne nji komb me shumice idiotesh

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin