Incident në Golem, pronari i lokalit bën për spital inspektorin e Tatimeve

July 2, 2018 09:13

Incident në Golem, pronari i lokalit bën për spital inspektorin e Tatimeve

Ditën e diel është shënuar një incident në zonën e Golemit gjatë një kontrolli të grupit të inspektorëve të Sektorit të Zbatimit, nga Drejtoria e Hetimit Tatimor.

Në një subjekt pranë “Pishave të Buta”, tre inspektorët kontatuan se subjekti ushtronte aktivitetin në fushën e shërbimit, pa lëshuar kupon tatimor.

Mbi bazën e kësaj shkeljeje inspektorët e zbatimit informuan subjektin për penalizim me masën bllokim aktiviteti për 30 ditë kalendarike.

Por pas komunikimit të kësaj mase, pronari i subjektit ka reaguar duke ushtruar dhunë fizike ndaj inspektorit O.B. duke e goditur në fytyrë, goditje e cila i ka shkaktuar inspektorit frakturë dhe hemoragji në hundë dhe sy.

Për ngjarjen u njoftuan forcat e rendit, ndërsa inspektori u dërgua fillimisht për mjekim pranë spitalit të Durrësit dhe më pas u dërgua pranë spitalit Ushtarak në Tiranë.

Pas incidentit ka reaguar edhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë, e cila në një njoftim për shtyp shprehet se “dëshiron të përsërisë mesazhin e qartë se të gjithë strukturat tatimore të zbatimit dhe terrenit, mbeten të angazhuar për të vijuar zbatimin rigoroz të planit të masave për sezonin turistik”.

“Beteja kundër informalitetit është beteja jonë e përbashkët me sipërmarrjen e ndershme, në favor të qytetarëve dhe zhvillimit ekonomik të vendit. Ne mbetemi këmbëngulës tek ligji, por patjetër tejet bashkëpunues me sipërmarrjen, për ta informuar, asistuar dhe këshilluar për vetëkorrigjim dhe rritje të pajtueshmërisë me ligjin”, shkruan deklarata e MFE.

 

Nga ana e tyre, shumë biznese ankohen për kontrolle të shpeshta, të pajustifikuara që u krijojnë klimë tensioni.

b.m. / dita

 

July 2, 2018 09:13
Komento

13 Komente

 1. Gezimi July 2, 09:22

  Keta qe quhen inspektore tatimesh jane ca militante rilindIdjote qe qeveria i ka punesuar vetem per te mbushur xhepat me lloj-lloj gjobash absurde. Ky justifikimi i kuponit tatimor eshte kot. Kudo keta mytebere shkojne per te rrjepur leke nga bisneset. Mire ja ka bo pronari, do i kete ardhur maje hundes me keta plehra si ato rriqnat gjakpirese.

  Reply to this comment
  • ??? July 2, 10:08

   Po te jesh ne rregull me letra or mik nuk ke pse e can koken per tatimet, por ne Shqiperi kafshet jane bere me biznes dhe prandaj rrahin se nuk njohin as rregulla e as ligje. Edhe ti tek grupi i kafsheve benke pjese derisa mbeshtet dhunen. Me sa duket qenke andej nga mallet e veriut.

   Reply to this comment
   • per ty o ??? ANALFABET July 2, 11:31

    O pkepyetje ne kub, kush jane “mallet e veriut” se ne fjalorin shqip kjo fjale nuk ekziston.
    Ik o i shkrete e meso te shkruash nje here e pastaj eja bej ndonje koment.

    Reply to this comment
  • Arben July 2, 14:41

   JANE KRIMINELA KANE PAGUAR HARACIN

   QIRILINDIOTEVE DHE E KANE TE TYRIN

   VENDIN E PUNES, KERKOJNE TE ZHVASIN

   ME CDO KUSHT. NUK VJEN E KEQJA

   NGA ATA QE KANE NJE BINDJE TE CAKTUAR

   DHE MIRE APO KEQ PUNOJNE PER TE.

   JANE KRIMINELA TE DENUAR PER TRAFIK

   TE LLOJ LLOJ GJERAVE.

   Reply to this comment
 2. Perse nuk rrespektohet shteti e ligji ne ate vend ?! July 2, 09:46

  Shqiperia mbetet akoma sot ne kte shkull
  nji nder vendet ,ku shoqeria ,njeriu shqiptar,
  vazhdon te injoroje Ligjin – Shtetin madje sfiduar ate
  ne cdo raste me dhune !

  Kjo reflektohet qarte edhe ne politike ,
  ku kriminelet njorojne hapur shtetin ligjore e diktojne
  jeten politike ne vend .

  Nqs nuk i mposhtet kjo ndjenje atij Mentaliteti dhune
  e mosrrespektimi te ligjit , nuk do ket Shtet Ligjore
  ne Shqiperi e do ket vetem kaos.

  Per kte eshte e nevojeshme metoda e disiplinimit
  qe aplikohet ne Perendime .
  Per ti treguar gangsterreve dhe atij komuniteti qe kerkon ne cdo rast te sfidoj e mos njohe Ligjin dhe Shtetin , perdoren metodat qe i thyejne ate ndjenj ,
  te te fortit gansterrit .
  Si ?

  Psh. Gansterri qe ka perdorur dhune ndaj Inspetorit te Tatimeve ,ai injoron shtetin ne kte raste dhe i ben presion atij e sfidon ate ,
  arrestohet patjeter e mbasi merret ne pyetje ,

  futet ne nji dhome te izoluar nga ky jashte saj mos te degjohet asnji lloj tingulli (dhomat e hetimit psh)

  bashke me ate te arrestuarin ,futen disa Police
  te maskuar ,qe ne veshjen e tyre mbajne mbishkrime

  un jame ligji ,
  duke e rrahur gansterrin per vdekje dhe te nesermen
  formulojne dinamiken ,se gansterri vazhdoj dhune
  edhe ne dhomen e izolimit duke goditur dhe pesoj
  edhe demtime . Pra Policia nuk duhet te bej idiotin
  dhe lejoj kta funderina te diktojne ne jeten e shoqerise
  perdoren metoda te Tilla ne interes te shoqerise e shtetit .
  Problemi eshte se kta vet qe jane ministra ne ate vend ,s’ja kann iden ose s’i intereson Ligji
  se vet ata nuk e kann te pranishem si ndjenje rrespektin
  e ligjit te shtetit .

  Reply to this comment
 3. KAVAJOTI July 2, 10:05

  ja thyen hynden, fraktur dhe hemoragji ne hunde dhe ne sy!
  Nuk ka arrestim!

  Reply to this comment
 4. Arben July 2, 11:02

  NUK E NJOH KETE INSPEKTORIN KONKRET.

  POR NJOH INSPEKTORA TATIMOR QE KANE HAK

  PLUMBIN.

  Reply to this comment
 5. Epiriot me Zemer e Shpirt July 2, 11:37

  Gazetar kronikash ,,dmth pseudo gazetar.Pse nuk sqaron rastin ne fjale me hollesira.Jam i sigurte qe e di mire fare ngjarjen.
  Pse nuk e thua emrin e atij gansterit pronar qe sfidon shtetin?
  Jam i sigurte qe eshte nje gangster politik.
  Pse nuk ka arrestim te ketij personi qe sfidoi shtetin duke sulmuar nepunesin e tij ne krye te detyres?
  Pavaresisht kush jane keta tatimoret ai eshte nje simbol i shtetit ..
  Asnjeher nuk behet shtet aty me malokeri.Jam i sigurte qe agresori eshte malok ose lidhje malokesh me politiken..
  perjetesisht ka dy lloje shqiptaresh.
  Shqiptare nativ autoktone dhe shqipfoles kaukazo turkmeno khazaris vllaharis daulle ciftelaris.
  Plehera ngelen perjetesisht ,ekane ne gen te jene gjak i poshter mbeturina turko sllave.

  Reply to this comment
 6. Gjinika July 2, 13:13

  Tatimori eshte person shtetnor dhe shkon atje per te zbatuar ligjin. Ai qe godit nepunesin e shtetit ,praktikisht godet shtetin !…Ai duhet arrestuar ne vend dhe te gjykohet ne baze te ligjeve. Tolerancat ne kete rast jane te rrezikshme, pse krijojne opinion te mungeses se shtetit. Ofendimet krahinore nuk eshte mire te perdoren. Jemi te gjithe vellezer te nji kombi, dhe nuk i sherben problemit qe trajtohet.

  Reply to this comment
  • Arben July 2, 14:43

   MOS LEXO SHUME GAZETA.

   NUK TE KA RENE NDONJEHERE HALLI NGA AFER

   PASTAJ SHOHIM SI FLET (SHYQYR QE NUK TE KA

   RENE, TE KUPTOHEMI)

   Reply to this comment
 7. tomorraku July 2, 15:16

  Keta biznesmenet nuk jane mesuar me kontrolle te verteta , i kane pare tatimoret te hyjne ne lokalin e tyre per te pire edhe ndonjihere me pagese , por ajo qe kane paguar ueshte kthyer me tre kater shifra , keshtu qe te dy palet kane qene ne paqe ; tashti qe po kerkohet sa para arketohen nga tatimet u zgjuan keta tatimoret , ndersa bizneset po ankohen se po bezdisen nga kontrollet e shumta!?Hajdutet dhe kriminelet ankohen se nuk i le te qete policia , bile ankesat shkojne deri ne gjykate se jane torturuar e keqtrajtuar ne paraburgim, ndersa bizneset bezdisen nga kontrollet e tatimoreve; cudi e madhe kur mesohesh keq me shkelje te rregullave e ligjeve nuk i duron masat ndeshkimore !

  Reply to this comment
 8. tomorraku July 2, 15:18

  Keta biznesmenet nuk jane mesuar me kontrolle te verteta , i kane pare tatimoret te hyjne ne lokalin e tyre per te pire edhe ndonjihere me pagese , por ajo qe kane paguar u eshte kthyer me tre kater shifra , keshtu qe te dy palet kane qene ne paqe ; tashti qe po kerkohet sa para arketohen nga tatimet u zgjuan keta tatimoret , ndersa bizneset po ankohen se po bezdisen nga kontrollet e shumta!?Hajdutet dhe kriminelet ankohen se nuk i le te qete policia , bile ankesat shkojne deri ne gjykate se jane torturuar e keqtrajtuar ne paraburgim, ndersa bizneset bezdisen nga kontrollet e tatimoreve; cudi e madhe kur mesohesh keq me shkelje te rregullave e ligjeve nuk i duron masat ndeshkimore !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*