Incidenti i Kanalit të Korfuzit, arkeologët amerikanë: Shqipëria pa faj

July 3, 2018 16:04

Incidenti i Kanalit të Korfuzit, arkeologët amerikanë: Shqipëria pa faj

 

Një ekspeditë amerikane, me në krye James Goold, studiues i arkeologjisë nënujore, i njohur ndër të tjera për betejën ligjore mbi fatin e anijes spanjolle Merdez që u zbulua me thesare të kurorës spanjolle, së bashku me ekspertë të arkeologjisë nënujore shqiptare mendon se, bazuar në faktet e zbuluara nga kërkimet, Shqipëria nuk ka qenë fajtore në incidentin e Kanalit të Korfuzit.

“Mbetjet e anijes nuk janë gjetur në mes të Kanalit të Korfuzit. Pika A është pozicioni zyrtar i flotës britanike, ndërsa pika B tregon vendin ku ne kemi gjetur mbetjet e anijes britanike. Pika B është një pikë ku mundet të shkosh sepse rruga të çon rastësisht aty, pra një kanal përmes të cilit duhet të kalosh. Është një pikë që arrihet duke bërë një lëvizje provokative, çka na bën të mendojmë se lëvizja ka qenë e qëllimshme, për t’iu afruar kufirit për të kërcënuar Shqipërinë”, shprehet Goold.

Por, tashmë që historia nuk mund të zhbëhet dhe Shqipëria është shpallur fajtore për këtë incident, sa vlen ky zbulim për të ndryshuar historinë?

“Sigurisht, ne prandaj po i mëshojmë shumë çështjes së Kanalit të Korfuzit, sepse juridikisht Shqipëria nuk ka mundësi të rihapë gjyqin në Hagë, por moralisht Shqipëria duhet ta fitojë këtë betejë për brezat e ardhshëm për të kuptuar që pavarësisht kontekstit historik të kohës, Shqipëria nuk ka minuar trafikun ndërkombëtar, por ka qenë një provokim i palës britanike, i cili shkaktoi edhe atë që quhet incidenti i Kanalit të Korfuzit”,shpjegon Auron Tare, drejtor i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit./Burimi: TCH

July 3, 2018 16:04
Komento

27 Komente

 1. Konti Sbalta July 3, 18:07

  Vatikani e quajti te pafajshem Galileon mbas disa shekujsh , sot kur eshte vertetuar edhe nga kjo ekspedite nenujore , por edhe vite me pare kur nga dokumentat e ministrise se jashteme Angleze u pranua se kalimi i anijeve Angleze ne ate pjese te kanalit te Korfuzit ka pasur qellime provokuse e plotesojne besoj kuadrin ligjor per ti kerkuar Anglise kthimin e arit te grabitur bashke me interesat qe rrjedhin nga ky gjykim i padrejte!

  Reply to this comment
 2. Kris 1 July 3, 18:12

  Ti behet nje diskriminim moral mbreterise angleze si hajdute e floririt shqiptar duke perhapur lajmin ne mediat nderkombetare.
  Te kerkohet ne kombet e bashkuara kthimi i thesarit te vjedhur
  Te behen te gjitha perpjekjet ligjore per te marre floririn.

  Reply to this comment
  • Arben July 3, 18:58

   Floririn ta morri Gjermania more zoteri.

   Vete per 1000 vite ishe cliruar.

   Anglezi beri lufte me Gjermania, e lufta do mjete

   Dhe para. NGA ajo lufte Mori funs nazizmi.

   Mire SE Kishe vetem breke ne bythen, Po tani been Gam

   Gam Gam SE te erdhi rradha te paguash nje harac te Vogel

   Per luften qe bene te tjeret DHE NGA e cila perfitove

   Edhe ti.

   Reply to this comment
  • Hosteni July 3, 19:31

   Rri o Kris, me qafsh. Po e mori vesh Like floriri ose presidenti me i mire i te gjitha koherave, kete muhabet, iku edhe ai thesar.

   Reply to this comment
 3. Arben July 3, 18:26

  Leshonen komentet.

  Reply to this comment
 4. Besniku July 3, 18:42

  Me shume nga te gjitha rendesi ka qe u vertetua dhe njehere qe Shteti Shqiptar, i pas luftes se dyte boterore, ishte ne te drejten e tij te plote.
  Kurse Anglia , si gjithmone, ka qene armike e betuar e Shqiperise. Kjo me perjashtim absolut, kur udhehiqej nga Bler.
  Çfare tjeter do te thone tani kaloshet e & Co, perfshire dhe z. Xhevdet Shehu qe interviston shpesh persona pa personalitet , e me mendje te mbrapshte, ne trajtimin e dokumenteve arshivore ???!!!!!
  Apo dhe arkeologet amerikane jane kriptokomuniste ??!!
  Nje gje po vertetohet gjithmone e me shume, çakejte antishqiptare, te çdo fare, pasardhes te koobolacionisteve, te paguar nga qarqe te caktuar antishqiptare, dhe vete po ato qarqe shoviniste te huaja, qe tere jeten kane dashur ta gllaberojne Shqiperine, jane sulur dhe njehere kunder historise se Lavdishme te periudhes se Socializmit.
  Tek teatri “ Cuca e maleve “,ka nje thenie proverbiale: – keta nuk e paskan me Cucen por me idete qe ajo perçon, zgjimin e popullit te Mirdites, nga injoranca shekullore.
  Po keshtu dhe keta ndyresira, nuk e kane hallin e Enverit si person, po tek ajo çfare ai perfaqsonte, vlerat me te mira te shqiptareve, patriotizmin e tij, pa asnje lekundje, pa kompromis.
  E kete ai e gjeti tek populli i tij dhe e rrenjosi me shume, nepermjet gjithe perpjekjeve te tij, edhe shume te ashpra, ne te qenurit krenar qe jemi shqiptar.
  Prandaj gjithnje e me teper po revokohet ajo e kaluar, duke gjykuar shapin, me vehte nga sheqeri, e duke pare jo vetem erresiren e periudhes, por dhe ndriçimin e fuqishem.
  Tani po shohim kjarte, se Enver Hoxha ,kur iku nuk u la asgje pas familjes se tij, vetem emrin.
  Kurse ata qe e perbalten, kane vjedhur, shkateruar e pervetesuar, gjithe pasurine kombetare, qe Enveri i la trashegim gjithe popullit.

  Reply to this comment
 5. MH July 3, 19:23

  Kjo e vertete jo se nuk ka vlera sepse te majtet qe ishte i gjithe populli me levizjen clirimtare ishte i bindur per deklarimet e udheheqesve te clirimtarve qe drejtonin luften per liri dhe pavarsi.Nuk kishin aspak faj mbi incidentin e kanlit te Korfuzit.Por ky fakt i shpallun sot vlen per ma shume se asgja per tu bindur ballisto-zogistet bashkpunetoret e fashiz-nacismit te cilert perfaqesohen nga treshja Berisha Basha Nishani dhe nji ushte e shfrenuar te djathtesh qe incidenti ne Kanalin e Korfuzit ishte loje e Anglezve per te krijue mundesin te nderhyjne ne pushtimin e vendit.
  Keshtuqe cdo dite e ma teper qe vjen e do vijne pa nderprerje nga vete historia dhe arkivat sekrete do vertetojne pastertin dhe ndershmerin e nacinal komunistit Enver Hoxha komplet i pafajshem dhe udheheqes i jashtzakonshem i aft i Zoti.Per te clirue vendin dhe per ta drejtue deri ne diten e vdekjes drejt nji te ardhme moderne me shendetesi,Hidricentrale,industri te rend e te lehte,me bujqesi e mbrojtur nga cdo goditje natyrore e cdo rasti duke e vendos nji bujqesi te pavarun nga cdo fenomen natyrore tue ngritun e zhvilluar arsimin ne shkollimin e gjithe popullit nga fillore 6 vjec deri ne ate universitar te nivelit bashkohore.
  Keto jane fakte.Vetem qorrat e pa kenaqur nuk e pranojne edhe pse ajo treshja qe e cilesova ma siper jane te shkolluem ne kohen e monizmit.

  Reply to this comment
  • Beni July 4, 11:40

   Nje analize kaq e sakte, sa shtimi i nje presjeje e prish kuptimin. Bravo, ka edhe shqiptare te zgjuar ,te zot e trima si ju MH. 100 here te lumte.

   Reply to this comment
 6. Guri Naimit D. July 3, 20:59

  Nderoni veten sa larteson vertetesine historike me sa shkruani e vleresoni ate periudhe te lavdishme sa herroike, ju komentuesit e ndaruar atdhetare “MH” sa “Besniku”.
  Faleminderit si gjysh qe jam me jepni “tinitrina.
  Urate paci.
  “Historia vonon po s’menon.
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 7. demo July 3, 21:28

  Arkeologet Amerikane jane ata hajdutetr e Tares,qe me Tare kallauzin vijne e vjedhin amfora dhe monedha te lashta nga dy anije te mbytura ne gjirin e Sarandes..Minat i vune jgosllavet me kerkese te enverit.Keta miqte e Tares perfaqesojne askushin ne SHBA.,i bejne qejfin Tares,per te grabitur stolite arkeologjike te detit shqiptar.

  Reply to this comment
 8. intelektuali July 3, 22:18

  I nderuar MH dhe Ju Giro o Nsimit:

  Shikoni kete Link ku Jane Dokumentation origjinale i departamentit amerikan te shteti mbi konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946- Reparationen e luftes me Italien).

  Per Faktin qe baballaret e kombit ballisto-legaliste dhe zogu i Matitt qe bashkepunuar me Italien me Traktate e marreveshje, kunder greqise , luftoi greqise deri ne fund qe Shqiperia te Mos frohen ne kete konferencen oor te diskutohej nje Here.

  http://digicoll.library.wisc.edu/cgi-bin/FRUS/FRUS-idx?type=turn&entity=FRUS.FRUS1946v03.p0209&id=FRUS.FRUS1946v03&isize=M&q1=Hoxha

  Cfleoni gjithe faqet ne vazdhim dhe do te lexoni gjithe proces-verbalin e mbajtur.

  Mbylle halene Demo, mbylle se i ka bota me Dokumentation veprat e atyre intelektualit qe i lepibe bythen Italiane Fashiste vetem te rruanin kolltukun, dhe Juroren e asaj te ashtu mbretni ja dhurun Viktor emanuelit me tam Tam e ceremoni.

  Vetem te jeqia i Jane sjekke atdheut e popullit ATA idolet e tu Demo korbeziu e gjememadhi e intelektual haleja.

  Ska mbet gje per te vjedhin tare se zogu ja dhuroj vete Italianeve Koken e deas, e Ska mbet ushtarak nga te Austro hungarise qe ka qene ne shqiperi ne ate Kohe qe Ska vjedh skulpturat e gjeta te tjera antike.
  Pastaj pdheisti neritan ceka pastaj hordhite Barbaren te Pas 90tes.
  Ska mbet gje Demo Ska mbet.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 4, 10:21

   Ore ti MUT enverist kopjac si pederasti i Gjyles

   PO INTELEKTUALIN DO TE IMITOSH TI O KAKE FANATIKE ME BEKIMIN E GAZETES DITA.

   Po ja demo te dekonspiroi qe je nga jashteqitjet e Enverit i fshehur pas Montaneleve dhe Cesareve

   PO ME KE TALLESH TI O VEMJE E ENVERIT?

   Pse gazeta DITA lejon dublime qe fyejne inteligjencen e komentusve dhe fshin komentet e intelektualit pa kurfare argumenti?

   PO PSE ME KETE MEDIA ARKAIKE SI NE KOHEN E QEPES TE ENVERIT DO TE INTEGROHET SHQYPNIA NE BE?

   Reply to this comment
   • Qamil Arra pe Dardhe July 4, 12:09

    More na shsashtiset fare .
    ç’po benet keshtu , Nuku po njohim se cilli eshte Kumandari yne ?
    nashti na u bene dy Intelektuala ,
    Nje intelektual enverist
    dhe tjatri Ballist…….

    Kumandari yne qe Gezon kestet tek
    Tajvani , Kujton me nostalgji kur Vate
    ne Rome e i dorzoje Kuroren e mretnise
    Duçe koke Bunkerit .

    Tek cilli Kest kemi arritur bre Kumandar ‘?
    edhe sa keste do na jape Edvin Sorosiani ?

    Mu lodhe o Kumandar , Mu lodhe ……
    Kur do te Integrohet Shqiperia , Kur ta
    keni Rrjepur me keste shqiperine ?

    Integrimin e ka Likja ne dore ,
    Ai e ka partine INTEGRUSE .

    Reply to this comment
 9. intelektuali July 3, 22:22

  I nderuar MH dhe Ju Guri i Naimit:

  Shikoni kete Link ku Jane Dokumentation origjinale i departamentit amerikan te shteti mbi konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946- Reparationen e luftes me Italien).

  Per Faktin qe baballaret e kombit ballisto-legaliste dhe zogu i Matitt qe bashkepunuar me Italien me Traktate e marreveshje, kunder greqise , luftoi greqia deri ne momentin e fundit qe Shqiperia te Mos ftohesh ne kete konferencen fare Pale me te drejte te batabarte si vendet e tjera me kontribut ne WWII as qe behej fjale por te diskutohej nje Here.

  http://digicoll.library.wisc.edu/cgi-bin/FRUS/FRUS-idx?type=turn&entity=FRUS.FRUS1946v03.p0209&id=FRUS.FRUS1946v03&isize=M&q1=Hoxha

  Cfletoni gjithe faqet ne vazdhim dhe do te lexoni gjithe proces-verbalin e mbajtur.

  Mbylle halene Demo, mbylle se i ka bota me Dokumentation veprat e atyre intelektualeve qe i lepine bythen Italise Fashiste vetem te rruanin kolltukun, dhe kuroren e asaj te ashtuquajtur mbretni ja dhurun Viktor emanuelit me tam Tam e ceremoni.

  Vetem te keqia i kane sjelle atdheut e popullit ATA idolet e tu Demo korbeziu e gjememadhi e intelektual haleja.

  Ska mbet gje per te vjedhin tarja se zogu ja dhuroj vete Italianeve Koken e deas e shume te tjera, e Ska mbet ushtarak nga te Austro hungarise qe ka qene ne shqiperi ne ate Kohe qe Ska vjedh skulpturat e gjera te tjera antike.
  Pastaj pdheisti neritan ceka pastaj hordhite Barbaren te Pas 90tes.
  Ska mbet gje Demo Ska mbet.

  Reply to this comment
 10. demo July 3, 23:48

  Opaaa,doli Indro Montanelli,gazeta engleze:Enver Hoxha na fal! Doli rubrika:Pohojne me gojen e tyre.
  Ne fakt une nje merite ja jap Enver Hoxhes.Po te ishte Enver Hoxha gjalle,Tarja deri kapterr stervitje ne Zall Herr mund te behej.Arkeolog,historian,drejtor i shkences ne UNESCO nuk mund te behej kurre.Jo pse kishte probleme ne biografi.Perkundrtazi!Meqe enver hoxha ishte vete sharlatan,nuk kishte shans qe sharlatanet te katapultoheshin ne Shkence.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 4, 10:27

   Lere ”intelektuainl” FALLCO qe eshte pisi djali i madh i Enverit qe si babai i tij fitonte vetem nga intrigat brenda sojit te vet duke mbjellur armiqesi

   LERE KETE VEMJE KARAGJOZE ENVERISTE QE I PELQEN KAQ SHUME GAZETES DITA

   saqe fshin intelektualin e vertete dhe publikon papushim rezile fanatikesh qe largojne Vatanin nga BE

   Reply to this comment
   • Thoma July 4, 12:13

    Turp te kesh , nje Intelektual qe perdor
    kete fjalor …. duhet te jesh intelektual plepash nga ata qe pergatiti Sali mortja

    Reply to this comment
    • intelektuali July 4, 14:23

     Sali Mortja eshte pjella e Enverit,

     prandaj:

     MOS JA NGJIT INTELEKTUALIT SI MUTI PAS KEPUCE

     Mos me ngaterron me “intelektualin” fallco qe pas ketij fallsifikimi fshihet Ilir Hoxha, MUTI i Enverit si jashteqitje diktatoresh qe shan dhe fyen grate e huaja ne aeroportet e Botes ku shetit dhe gezon jeten me lekat qe vodhi Enveri me Nexhmijen per 50 vjet me radhe dhe qe Edi Rama i ka dhene ne dispozicion Biznes Albanien te dhenderit te familjes Hoxha, Luan Bregasi si arketar i familjes.

     Reply to this comment
 11. Koment July 4, 00:05

  Jo c’ne si kshu Enveri ishte paranojak dhe ndertonte bunker nga paranoja
  kush e kishte enver hoxhen ne refene, anglia e madhe, mos o zot

  Reply to this comment
 12. Aleksander Thana July 4, 00:50

  Enveri s’kishte as takat as mundesi reale per kombinacione e provokacione te kesaj natyre e te ketij kalibri. Gjithe hordhite antienver e kunder gjithshkaje eshte arritur me lufte e sakrifica ne 50 vjet, mundohdn me cdo kusht t’i erresojne, cvleresojne e mundesisht t’i kthejne me koke poshte. Ky me arkeologet e tij, nuk perjashtohet qe edhe te pervetesojne ndonje amfore apo te tjera sende me vlere nga tabani I detit, por vjedhjet e grabitjet spektakolare qe I Jane bere kultures shqiptare, objekteve arkeologjike, ikonografose se kishave e muzeve te Shqiperise, nuk mind te krahasohet me asgje! Bandat e Saliut, bandat greke e filogreke I paten duart e lira ne grabitjet e kultures shqiptare, te lashte e mesjetare. Fabrika e uzina e vreshta e pemtore e ullishte, edhe mund te behen, edhe mund te mos behen, por vjedhja e grabitja e kultures shqiptare nga hienat antisbqiptare, kane shkaktuar deme te pariparueshme e s’do te rikthehen me kurre ne token tone, ne qytetet tona antike, ne kishat e muzete nga jane vjedhur!

  Reply to this comment
 13. Aleksander Thana July 4, 04:12

  Botoni komentin

  Reply to this comment
 14. leka i madh July 4, 10:11

  anglezet provokuan por edhe ne me ndihmen e jugove nuk ishim ‘engjej’ … kush e dinte te verteten ose ka vdek ose e ka vrare si armik e poliagjent enveri

  Reply to this comment
 15. intelektuali July 4, 10:27

  Lere ”intelektuainl” FALLCO qe eshte pisi djali i madh i Enverit qe si babai i tij fitonte vetem nga intrigat brenda sojit te vet duke mbjellur armiqesi

  LERE KETE VEMJE KARAGJOZE ENVERISTE QE I PELQEN KAQ SHUME GAZETES DITA

  saqe fshin intelektualin e vertete dhe publikon papushim rezile fanatikesh qe largojne Vatanin nga BE

  Reply to this comment
 16. intelektuali July 4, 10:40

  Mire enveristi Auron Tare ka bere “ZBULIMIN” e tij pas pilafit 100 vjet pasi Enveri masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit me urdher nga Beogradi dhe Moska,

  por:

  PO VENDIMI I GJYKATES SE HAGES NE FORME TE PRERE?

  qe e shpalli LANC-in jugosllav te Enverit si ”ORGANIZATE TERRORISTE” dhe urdheroi konfiskimin e Ahmet Zogut duke ja dhuruar Britanise se Madhe si sanksion ndaj Shqypnise se pabese te Enverit?

  PO PSE POLOMBARET E AURON TARES DO TE NDRYSHOJN VENDIMIN E GJYKATES SE HAGES NE FORME TE PRERE?

  Keto llogje idiote jane me te vertet fyreje per inteligjencen e lexuesve te gazetes DITA

  Reply to this comment
 17. intelektuali July 4, 10:41

  Mire enveristi Auron Tare ka bere “ZBULIMIN” e tij pas pilafit 100 vjet pasi Enveri masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit me urdher nga Beogradi dhe Moska,

  por:

  PO VENDIMI I GJYKATES SE HAGES NE FORME TE PRERE?

  qe e shpalli LANC-in jugosllav te Enverit si ”ORGANIZATE TERRORISTE” dhe urdheroi konfiskimin e Ahmet Zogut duke ja dhuruar Britanise se Madhe si sanksion ndaj Shqypnise se pabese te Enverit?

  PO PSE POLOMBARET E AURON TARES DO TE NDRYSHOJNE VENDIMIN E GJYKATES SE HAGES NE FORME TE PRERE?

  Keto llogje idiote jane me te vertet fyreje per inteligjencen e lexuesve te gazetes DITA

  Reply to this comment
 18. Qamil Arra pe Dardhe July 4, 12:10

  More na shsashtiset fare .
  ç’po benet keshtu , Nuku po njohim se cilli eshte Kumandari yne ?
  nashti na u bene dy Intelektuala ,
  Nje intelektual enverist
  dhe tjatri Ballist…….

  Kumandari yne qe Gezon kestet tek
  Tajvani , Kujton me nostalgji kur Vate
  ne Rome e i dorzoje Kuroren e mretnise
  Duçe koke Bunkerit .

  Tek cilli Kest kemi arritur bre Kumandar ‘?
  edhe sa keste do na jape Edvin Sorosiani ?

  Mu lodhe o Kumandar , Mu lodhe ……
  Kur do te Integrohet Shqiperia , Kur ta
  keni Rrjepur me keste shqiperine ?

  Integrimin e ka Likja ne dore ,
  Ai e ka partine INTEGRUSE .

  Reply to this comment
 19. Detari July 4, 14:41

  Komplet gjera pa lidhje. Per te dale ne TV Tare improvizon lajme pa lajme. Qysh ne 2009 Kapiten Artur Mecollari e ka vertetuar kete gje ne librin e tij “Incidenti I Kanalit te Korfuzit: drejtesi e anuar”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*