Përkthyesi rus: Moska ’60? Hrushovi nuk tha vetëm m…

Thanas Mustaqi October 5, 2016 13:10

Përkthyesi rus: Moska ’60? Hrushovi nuk tha vetëm m…

Ajo ka qenë një sharje e pashembullt në historinë e takimeve ndërkombëtare.

I përket Nikita Sergejeviç Hrushovit (1894-1971), udhëheqësit të njërës prej dy superfuqive të viteve 1960, Bashkimit Sovjetik dhe është thënë kundër Enver Hoxhës.

DITA botoi për herë të parë numrat e fundit kujtimet e dy përkthyesve të Enver Hoxhës në ngjarjen e Moskës, Frederik Gjerasi dhe Myfit Mushi.

Mushi e tregon me detaje episodin dhe rrëfen ngurrimin e tij për ta përkthyer sharjen e rëndë të Hrushovit, ndërsa Hoxha i ka kërkuar me institim të vijojë.

Mushi tregon që Hrushovi tha “Enver Hoxha na mbuloi sot me m..t të gjithëve”. Mushi e përktheu në shqip “…na mbuloi me të pëgëra”

Rrethanat e publikuara nga Mushi në DITA konfirmohen edhe nga përkthyesi rus i mbledhjes së famshme të partive komuniste në Moskë, Prof. Rjurik Konstaninoviç Minjar-Beloruçev (1922-2000).

Ai ka përkthyer Hrushovin, Sharl dë Golin, Fidel Kastron; është autor i shumë librave për teorinë e përkthimit dhe metodikën e mësimdhënies së gjuhëve të huaja.

Rasti është aq i veçantë sa sot studiohet në fakultetet e gjuhëve të huaja në Rusi.

Në tekstin mësimor “Si të bëhesh përkthyes?”, Beloruçev shkruan se sharja ka qenë edhe më e rëndë se kaq. Veç “m..it” Hrushovi nuk ka nguruar të thotë edhe diçka tjetër më të rëndë.

Hrushov dhe Hoxha 1959

Hrushov dhe Hoxha 1959

Ja se si e tregon ai ngjarjen

“[…] në mbledhjen e udhëheqësve të partive komuniste, që erdhën në Moskë nga të gjitha kontinentet. Sapo kishte mbajtur fjalimin e tij Enver Hoxha, udhëheqësi i komunistëve shqiptarë. N.S. Hrushovi u bë flakë i kuq, sytë e tij të vegjël filluan të bëhen më depërtues.  Ai çohet në këmbë, mezi duke mbajtur veten, fillon të flasë me qetësi. Ndjehet se e ka jashtëzakonisht të vështirë të flasë me qetësi.

Fjalimi i tij është një kreshendo e pandërprerë, dhe pasi numëroi dhe një herë të gjitha llojet e ndihmave që PKBS i jep Shqipërisë, ndodh shpërthimi. Hrushovi ulërin për mosmirënjohje të ndyrë, akuzon E. Hoxhën për të gjitha mëkatet e mundshme, dhe si përmbyllje, duke humbur vetëpërmbajtjen, shpërthen përfundimisht:

“Dhe ky njeri na dhj… nga koka e deri te këmbët, që ia q… nënën (etot çellovjek obros…u nas s nog do golovy, tudi jego matj)!”.

Gjithsesi unë jam i detyruar të përkthej, por në frazën e fundit, natyrisht, unë ngec, dhe në mikrofon, në frëngjishte, del një variant shumë më pak i vrazhdë në tonalitet: “Dhe ky njeri na ka mbuluar me baltë nga koka deri në këmbë”.

Pas fjalimit të Hrushovit jepet pushim dhe unë dal nga kabina. Më pret një referent i sektorit të jashtëm të komitetit qendror të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, i cili mbikëqyr shërbimin në frëngjisht të mbledhjes dhe që e kupton mjaft mirë frëngjishten.

Ai më vështron ftohtë dhe pyet: “Kush ju dha leje të korrigjoni Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë sonë?”. Unë mbledh supet dhe përgjigjem: “Vendimin e mora vetë, nuk kisha kohë për konsultime”. Referenti, me të cilin gjithmonë kam pasur marrëdhënie të mira, pasi murmuriti: “Do ta kini pisk, do të përgjigjeni për këtë gjë”, rrotullohet gjithë nerva dhe largohet.

Pas dhjetë minutash ai shfaqet me Ho Shi Minin, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Vietnamit, i cili e falënderon ekipin për punën e sinkronistëve të gjuhës frënge. Referenti i KQ-së më tërheq mënjanë dhe më pëshpërit në mirëbesim: “Nikita Sergejeviç-i urdhëroi t’ju falënderojmë, ai nuk donte që shprehjet e tij të rënda të kumbonin në të gjitha gjuhët”.

Dita

 

 

Thanas Mustaqi October 5, 2016 13:10
Komento

50 Komente

 1. VETERANI December 7, 09:42

  Populli ka nje shprehje te bukur….”i shami te shan,,,sharlatani eshte gojepiset,sepse koken e ka bosh..hiq dore mos u merr me te..” dhe vertete beni analizen cberi e ku perfundoj ai vete dhe ku e coj ish Bashkimin Sovjetik Nikita Sergejeviç Hrushovi…..
  Kush ka share sh.Enver..keshtu ka perfunduar…

  Reply to this comment
  • Pellazgu December 10, 17:20

   @VETERANI

   O veteran koqja, lëre sesi përfundoi Hrushovi, por na thuaj sesi përfundoi ky haleja që ti e paske idhull. Ku e çoi Hrushovi Bashkimin Sovjetik more koqe kandari? Aty është prapë ai, po ajo superfuqi që ishte. Po Shqipëria jote ku është more gomar vetaran, që edhe sot pas 25 vitesh nuk po e merr veten nga gjëma që i shkaktoi pederasti yt?

   Reply to this comment
   • fteri October 5, 21:52

    O’Pellazgo ! Cila sipas jushë do të ishte ,zgjidhja ?Ndryshimi i kursit komunistë e dorzimi te Kapitalizmi botrorë si bëri Hrushovi ,dhe kthimi i BRSS në një shtet agrasiv borgjez që zhvati grabitë e nënështroi ishë republikat jo ruse më keqë armiku barbar,dhe sot ajo është një supërfuqi agresive në shkallë botëror .
    …….Apo mbrojtja e socilizmit në shqipëri dhe mos dorzimi te kapitalizmi botëror si qëndroi E.Hoxha .Të ndiqte rrugën që rekomandonte Hrushovi ,apo dorzimin e lirisë e pamvarsisë shqipërisë ?.. Apo qëndresën e lirinë ?.
    …..Do të ishte mirë o Pellazgo që të dy palët dhe tërë kombi ynë të kujtojmë me respektë qëndrimin heroik të E.Hoxhës në Moskë në mbledhjen e 81 partive komuniste të botës, ta falenderoim E.Hoxhën GJITHMONË për këtë aktë patërjotik ,atëdhetar e krenar për kombin shqiptar NË HISTORI.
    …..Do të ishte mirë të kujtojmë përgjigjen që i dha Krishti fariseve : “Jepi Çezarit atë që i takon Çezarit .” Jepi E.Hoxhës atë që i takon E.Hoxhës.!!
    ……E.Hoxha ishte shumë realistë dhe më shumë idealistë për RPSSH .Ai i mbante sytë hapur katër , për ruajtjen e interesave të atëdheut e kombit tij .
    ……Ai ishte edhe IDEATORI për ruajtjen e pamvarsisë shqipërisë ,por edhe EKZEKUTORI dhe demaskuesi parimor dhe i rreptë i rrugës gabuar e tradhëtisë që ndoqi Hrushovi dhe dëmit të madhë që i bëri kampit socialistë botëror në favor të kapitalizmit.

    Reply to this comment
 2. uahaaaaahahahahahahah December 7, 09:42

  DUKET QE MEDIAT SHQIPTARE TE JEN PERFSHIRE

  NGA EPIDEMIA E BUDALLEPSJES

  UN MENDOVA SE KTU SDO KISHIM TE NJETET IDIOTE MODERATORE

  SI SHPELLARET E MERO KOKBOLES KE TEMA

  POR QENKAM GABU

  RRNOFT IDIOTIZMI MEDIAS SHQIPTARE

  Reply to this comment
 3. zana December 7, 10:25

  Enover Hoxha o tu ngjatjeta,sa keto male e sa keto shkrepa zanin lart Shqipes ja ngrite….

  Reply to this comment
  • ELIOT June 26, 19:17

   ZANA JE ME IDIOTJA QE KA NE BOTE ….. JE ME DEBILJA QE EUROPA KURRE SKA PARE …. CFARE TE MIRASH BERI DIKTATORI HE ASGJE .. E HOQI TE DREJTEN E FJALES E BERI CDO GJE ME TULLONA SI NE AFRIKE ME BIDONA VAJGURI SI NE SENEGAL ME BICIKLETAT E MAOS SI NE SHEKULLIN E 17 … ENVERI ISHTE ME PISI QE KA PARE SHQIPERIA … TRADHETOI QEMAL STAFEN … PUSHKATOI SHOKET KOMUNISTA ..???,,,, BEQIRIN MEHMETI KADRIU FADILI DHE VAZHDOJ GJITHE DITEN ME EMRA … ENVERI VRAU ME SHUME SE HITLERI MORE E GJORE ..MORE KATUNARE E SHPLARE …. DHE E BERI SHQIPERINE TURPI I EUROPES ….. TE RRONI VETE SE CITRONI TE PASKA LENE ….. DHE ENVERI E BENTE NE BREKE NGA RUSET ….. ISHTE NJE KACABU… ENVERI VRAU 10 MIJE TE RINJ QE DONI LIBERTENE ..POR NJE COPE MISHI SI JU ZANA SE DINI CDO TE THOTE DEMOKRACIE LIBERTE SE JE JE FSHATARE ANALFABETE …..VVIVA LA LIBERTE …

   Reply to this comment
 4. Andrea December 7, 10:27

  Me injorante si puna tende pa tjeter qe eshte e veshtire te kuptosh se kush ishte B.R.S.S.ja ne ate kohe dha buja nderkombetare per thyerjen e hundes Hrushovit,por me dinjitozja ishte debimi i Ruseve nga Pasha Limani.Kok bosh apo qe kane fekale ne vend te truve si puna tende ka me shumice ne SH.Q.U.P. Pregatituni per te rezuar qeverine ndoshta behet kesmet qe bastaedet e ketij kombi arrestohen neser,qe ky komb te shpetoje nga injoranca.

  Reply to this comment
 5. Barboon December 7, 10:36

  Ato i sihin kohe te tjera, te besimit te verber dhe sinqerte ne vellazerine komuniste, por dhe te kritikoje nje superfuqi dhe kjo te behej nga vendi me i vogel ne Evrope, pothuajse i maddh sa lagja e Hrushovit, ishte e papapre dhe e guximshme ose cmenduri. Njesoj sikur sot te kritosh Rusine apo Kinen._


  Sidoqofte , do perqendrohesha te Kombinati i tekstileve”Stalin” dhe ai “Mao Ce Dun” ne Berat. Edhe pse jo krejt modern, ato ishin burim te ardhurash, punesimi dhe prodhim me cilesi.Si shume fabrika te tjera por qe shpellaret e Tropojes me Azem Katundarin, heroin e sigurimit te shtetit demokratik, i rrafshuan, se Gramoz Pashko, ky bir i komunizmit, kishte cekun e bardhe, qe i morri mendjen te varferit shqiptar.

  Reply to this comment
 6. LORA December 7, 11:02

  Ja edhe nje kujtese e zgjedhjes se drejte qe beri ENVER HOXHA,per interesat e Shqiperise dhe Popullit Shqiptar.
  Tung.

  Reply to this comment
 7. shQuP December 7, 11:22

  Hahahaha ,
  INCIDENT NE KAFKEN e SH.kerdhatave qi i Q.in U.shkart e P.alles -shpellarit

  Reply to this comment
 8. Plaku mocem December 7, 11:54

  Keshtu ka ndodhur,por eshte akoma heret per ti kuptuar keto levizje te E.Hoxhes.,duhen te kalojne edhe 45 vjet te tjera..

  Reply to this comment
 9. Virtual December 7, 12:09

  … dhe Enveri nga inati qe Hrushovi i shau Anene, mbajti e la amanet nje alamet statuje te Stalinit ne mes Tiranes deri ne 1990 duke u bere qesharak ne mbare boten si ai qe mbante statuje te nje fekali qe vendi i tij nuk e donte.

  Reply to this comment
 10. gringo December 7, 12:10

  Vazhdoni beni ham ham kunder Enverit se sa me shume ta ofendoni, aq me zi do shkoni. Rrofte per jet vepra dhe kujtimi i Komandantit!

  Reply to this comment
 11. maks December 7, 12:19

  hrushovi ishte si saliu jon dha krimen ukraines per nje darke buke dhe salua jon donte te jepte detin per ca euro

  Reply to this comment
 12. Tani December 7, 12:40

  Shoqe komisar Valbonen e mbajten jugosllavet si dashnore deri ne 1948, pastaj e mbajten sovjetiket deri ne 1960. E moren dhe e mbajten kinezet dashnore deri ne 1978. Pastaj nga qe nuk po e qinte me njeri, u mbyll brenda ne shtepi e mbajti shenime historike politike erotike me dashnoret qe kish patur.

  Reply to this comment
  • ardi December 7, 14:25

   Tani, tani po na qijne edhe evgjitet arab eshte bere Shqiperia si hani i bagdatit ku femrat perdoren si aset per te ardhura. Po ik ore idiot me patente mos bej si anal-ist.

   Reply to this comment
 13. Z/Kallami December 7, 12:49

  Ngaqe ia rruane sumen Enver Hoxhes filluan ta shajne.
  Ne duhet te ndjehemi krenar qe kishim nji njeri qe nuk iu mposht askujt por as edhe superfuqive.
  Shtet i vorfer fukara po i pamposhtur.Ashtu sic deklarohen edhe fukarenjet njerez shpirt mire po te ndershem dhe krenar.

  Reply to this comment
  • Pellazgu December 10, 17:25

   @Z/Kallami

   I “pamposhtur” ka qenë vërtet Dylberi yt. “Trim”, “sypatrembur” dhe sumëçpuar si askush. Aq “trim” ishte, sa nuk ia paska mbajtur bytha të shkonte vetë tek Hrushovi, por paska çuar Ramize kurvën.
   Edhe Ramizeja nga ana e saj trime e madhe ka qenë, aq sa nuk ia mbante byça të linte sallën e të mos bëhej karagjoz, pasi pederasti që nga Tirana i thoshte që të mos lëvizte nga vendi.

   Reply to this comment
 14. Lleshi December 7, 12:56

  O DITA , po cfare jane keya artikuj ? A nuk mjaftojne “aleatet” e Hrushovit , sot , qe shajne gjithe diten ENVER HOXHEN ?

  Duhej patjeter ne krah te Arvziut te vinit dhe Hrushovin ?

  Nuk eshte normale te luftoni nje te vdekur , dhe prape te ndiheni te humbur !?

  Enveri vdiq , po keshtu edhe Shqiperia ka vdekur , cfarw dreqin ju fut friken kaq shume ?

  Reply to this comment
 15. E po kjo pune! December 7, 13:13

  cdo peseqind vjet lindin te tille…

  Reply to this comment
 16. Albann December 7, 13:46

  …Fakti qe idioti,lideri me deshtak qe ka patur rusia ndonjehere humbi ekuilibrin mendor tregon sa i fuqishem ka qene fjalimi i Enver Hoxhes.Rrugacet ne mungese te argumenteve te vetmin shpetim kane perdorimin e dhunes dhe ofendimin. Kjo nuk ul vlerat e Enver Hoxhes.Duhej trimeri ne mos cmenduri te godisje Bashkimin Sovjetik qofte dhe me fjale.

  Reply to this comment
 17. Shqipe December 7, 15:41

  O tema, leke te shkuaren Dhe perallat. Enveri ishte Dhe do te mbetet gjeni. Ete e them me bi dje edhe pse nuk jam enveriste. “Nuk mbulohet dielli me shoshe”- thote populli.
  Ajo qe na I ere son eshte c’po ndodh sot me bote. Di ndonje fjale me vend te na tregoshe?
  Per te shkuaren mos na fol se e dime me mire se keto barcaletat me nastradine e me shellokoms qe tregon ti….

  Reply to this comment
 18. SuloKapedani December 7, 16:45

  Ç’fare ka thene Enver Hoxha èshtè vèrtetuar.Lexoni librin e tij Shènime pèr lindjen e mesme dhe do te shikoni realitetin e sotem.Nje president ne Amerike por me duket se Ronald Regan ka thene se Enver Hoxha eshte kirurgu i politikes nderkombetare.Keto gjera nuk jane deklaruar me pare pasi fuqive te medha nuk i shkojne per shtat.Hrushovi luftoi per ti zene vendin Stalinit dhe mbas 8 vjetesh ja arriti qellimit bashke me shoket e tij e helmoi Stalinin.Kane qene brutal nga goja dhe imoral nga karakteri.Kush e ka ndjekur shembullin e tyre te ne?Pa diskutim pushtetaret e 25 vjeteve te “demokracisè”Pasqyra e vèrtete parlamenti me ne krye shpellarin e dekuruar si kriminel vrasetar.

  Reply to this comment
 19. Mark uk December 7, 17:22

  Nuk ishte fati i shqiptarve ta vrisnin ket diktator e te shpetonte vendi.Ju qe tregoheni te dhi-mshem shkoni merrni hakun per ate fyerje te Enver trimit.

  Reply to this comment
 20. riti December 7, 17:38

  thone se stalini ku e shkundete llullen ne tullen e hrushovit gajasej hrushovi dhe te gjithe te pranishmit servile te stalinit ,ky eshte hrushovi ,me burreri pati enveri qe e kritikoi balle per balle se sa hrushovi qe e kritikoi stalinin vetem pasi ai vdiq ,

  Reply to this comment
 21. an December 7, 17:48

  V.F.L.P. VDEKJE E SALIUT DHE ATA QE DO E NDJEKIN MBRAPA KRIMINELIN E SHQIPTAREVE

  Reply to this comment
 22. mirel December 8, 02:19

  E paskan q.re Thanasin ne mustaqe.

  Reply to this comment
 23. aqo December 8, 06:19

  Enver Hoxha,u pelqen apo jo disave,ka qene trim I rralle.Ah sikur te kishte patur edhe nja 3 million te tyjere Brenda shtetit shqipetar,dhe le t;a kruante bythen kujt t’ja mbante me Shqiperine.Le qe qi me 1.5 million qe kishte I dhjeu ne koke Hrushov e Mao Ce Dun,,serb e greker.
  Apo jo o Qen Berisha ti qe u shtyje varken familjes se tij ne Volorek.

  Reply to this comment
  • Pellazgu December 10, 17:32

   @aqo

   @aqo gomari, në Volorek ishte i biri i Enverit që shtynte varkën ku kishte hipur Berisha me familje, çka do të thotë se Berisha ishte mik për kokë aty. Ajo që nuk kuptoj është sesi doni Enver qelbësirën dhe “birin” e tij Sali, që ai e edukoi me të gjitha poshtërsitë e kësaj bote, e urreni.
   Ju ithtarët e Enverit jeni kuqalashë pa tru, kurse Berisha, në ndryshim nga ju ka vetëm trutë, sepse i kuq si ju haletë enveriste është.

   Reply to this comment
 24. Gege Kosova December 15, 19:36

  Po Enveri,sipas Ismail Kadares ne “Dimrin e vetmise se Madhe”, Enveri Krushqovit ja rrahu tavolinen dhe i futi grushtin te hunda. U largua nga liga komuniste, e per disa dite u kthye ne Shqiperi.Prishi raportet me ruset e komunizmin Krushqovian. Nese Kadare, poa asnje frike,apo nga frika, ka then te verteten atehere, Sot duhet ta thot hapur,shtruet e shpluet. E verteta eshte vetem nje,Nuk ka dy te verteta per nje ngjarje,per nje kohe e per nje personalitet. Ne popull drejte thuhet. E verteta dhe e drejta nuk kerkon mjeshtri,Genjeshtres i duhet mund e perpjekje te ike e shpetuar nga e verteta.

  Reply to this comment
 25. demo April 2, 15:04

  Edhe dado Sheqerja do ta kishte zili Enverin per artin e joshjes e temenase qe i bente Miladinit ,Titos,Stalinit,
  Hrushovit.Apo s`kishte nje te puthur ne buze,qe i linte pa mend kapot sllavo-komuniste.Ne nje mbledhje te KMER-it ne Warshave,Hrushovi do te deklaronte:-Sikur te na donin te gjithe si shoket shqiptare!Eshte po kaq e vertete se i vetmi nga udheheqesit lindore komuniste,qe e trajtoi Enverin si nje lavire te poshteruar ishte Josiph Bross Tito,sepse Tito ishte nje usta i vjeter dhe e dinte mire si ishte rekrutuar nga rreshteret e tij malazes Enver Hoxha ne hotel Continental.Shihni mire kronikat e kohes,shihni si e sheh me veneracion Stalinin ne nje kongres ne Moske,Shihni si e puth Hrushovin ne buze si Rodolfo Valentino dhe nuk e leshon.E gjithe jeta e Enver Hoxhes eshte shtirje dhe aktrim,por kur ka ende qorra,qe i hane keto heroizma…!!!

  Reply to this comment
 26. anila October 5, 15:28

  o virtual, kush te tha ty se stalinin nuk e donte vendi i vet?
  gjeorgjia nuk e mohoi e nuk is preku statujat. ndersa disa jave me pare, pas sondazhit te pervitshem qe behet ne rusi, me 56% te votimeve, stalini u shpall personi me i shquar ne tere historine e rusise.
  injorancen tende mbaje brenda shtepise tendee gjithe bota, edhe ajo perendimore, e vlereson so njeriun kyc te fitores kunder nazizmit.
  lexo cfare kane thene per te curcilli. de goli e te tjere.

  Reply to this comment
 27. Lungara October 5, 15:33

  Enveri s’paska vdekur !
  Siç duket ai do jetojë gjatë midis nesh !
  Po , Enveri u tregua ” trim ” sepse mbronte kokën e tij . Kjo farë trimërie nuk ishte në të mirë të vendit por ama , e mbajti në krye të vendit , bashkë me poliagjentin Mehmet Shehu ( siç e quajti vetë Enver kur s’i duhej më ) deri sa e mori Perëndia . Shqipërisë nuk I kanosej asnjë rrezik , ajo ishte si veshka në mes të dhjamit .
  BRSS e Stalinit i kishte komprometuar keq në Botë idetë e gjenialit Marks . Vëndet e tjera socialiste që lindën kur Ushtria e Kuqe marshonte drejt Berlinit , ndoqën modelin e Stalinit . Duheshin pastruar haurët e qelbur të socializmit stalinist se ndryshe idetë komuniste s’kishin të ardhme . E gjithë familja socialiste e pranoi këtë , me përjashtim të trimit tonë Enver . Por Enveri , në fakt , nuk mbronte Stalinin , ai mbronte krimet e tij me kokëfortësi shqipëtari dhe ai , nga 1941 e deri në 1960 kishte bërë shumë krime nga më të ndyrat . Më shumë ka vrarë komunistë se sa kundërshtarë ideologjikë të komunizmit . Ky qëndrim aventuresk dhe tradhëtar polli bunkerët , izolimin e vëndit dhe të ashtuquajturit grupe armiqësore që s’patë të sosur……Vendin e këtyre armiqve e zinin njerëzit injorantë ( më vjen rëndë të përmend emra , ata s’kanë faj ) ose intrigantë të pabesë , që betoheshin për kokë të Enverit , si Sali Berisha . Këtë parti të ” pastër ” na la Enveri !
  Enverizmi apo Saliizmi , janë Haxhiqamilizmi I kohës sonë !

  Enveristë , mbani fort Enverin !
  Saliistë , mbani fort Saliun !
  Por , mos u përplasni me njëri-tjetrin se në thelb është e njëjta gjë , ndryshojnë rrethanat historike !

  Reply to this comment
 28. demo October 5, 16:27

  Kjo trimeri e Enverit eshte si trimeri e Haxhi Qamilit.Trimi Haxhi Qamili i hodhi ne det forcat nderkombetare qe mbronin princin gjerman Wilhelm Wied.,Austriaket shpartalluan ushtrine serbe dhe e ndoqen deri ne Durres,Serbet shpartalluan Haxhi Qamilin dhe e lidhen si miu ne cark.Ne kete trekendesh,kush eshte me trim?Hrushovi ishte shume i madh per tu marre me Enver Hoxhen.Tito vertet ishte usta per t`i treguar vendin sharlatanit Enver,per edhe ai nuk eshte marre shume me Enver Hoxhen.Mjaftonte nje kasap serb me bicak i quajtur Dushan Mugosha qe enveri te perdridhej si cingie.Miut ja tregon vendin macoku,jo luani.Gjarperi kobra tmerron edhe elefantin ,por “ustai”eshte nje fushnje e vogel qe quhet Mangusta.

  Reply to this comment
 29. XXXL October 5, 19:50

  Ore Pell-azg rregullo fjalorin, ore bir kurve dhe moter q**, nuk je me shume se gay.

  Reply to this comment
 30. Hani pak mos hani shume m.... October 5, 19:57

  Lat nam e keni shoqeruar shkrimin me nje pikture te realizmit socialist ku Enveri duket si zot shtepie bashke me ate miun Ramiz Aline dhe Hruishovi, Brezhnjevi e te tjere jane “trembur’ pa pames qe Shqiperia po prish marredheniet me BRSS.
  Po foto poshte montazhr eshte, Hrushovi me nje xhakete te vjeter a thua se e ka blere tek gabi dhe Enveri ne foto eshte rreth 2 vjet para dekjes.

  Reply to this comment
 31. info analitike October 5, 20:06

  “Dhe ky njeri na dhj… nga koka e deri te këmbët, që ia q… nënën (etot çellovjek obros…u nas s nog do golovy, tudi jego matj)!”.

  Meqenese se ketu po debatohet mbi saktesime perkthyesish per te qene me te sakte e besnike ne perkthim duhet “nga kembet tek koka” ( s nog do golovy).

  Reply to this comment
 32. fteri October 5, 20:53

  !!!!!!????

  Reply to this comment
 33. Lungara October 5, 21:23

  Me që , mender ky muti ,po trajtohet si sekret historik i mbajtur mbi çerek shekulli i fshehur po e çojmë përkthimin deri në fund :

  ” этот человек обосрал всех нас , с ног до головы , еби его мать. ”
  Përkthimi :
  Ku njeri na dhjeu të gjithëve , nga këmbët të koka , i qifsha nënën .

  Reply to this comment
  • fteri October 5, 22:12

   Langaraqi ! kushë ka dashur, veten ka dhyer, si puna juajë. Ata njerëz të ndërshm e puntor i ka respektuar. /.q….N.tënde. kopil i degjeneruar./

   Reply to this comment
 34. Bashkim October 5, 23:55

  Mire ta ka bere o Hrushov Enveri qe te ka lyer me mut.Te zune hakat e popullit toneE kishe ate qen krimineli ne dore e ne vend ta zhdukje e le te lire te kthehej ne Shqiperi e te gjakoste popullin shqiptar.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 6, 11:22

   BRAVO!

   Nje koment fare i sakte qe meriton vetem pershendjetje,

   por:

   Te njejten gje do te thosha per fshatarin nga Mallakastra, POLIAGJENTIN Mehmet Shehu qe u tregua idiot, debil dhe injorant dhe kur i kishte te gjitha mundesite dhe pushtetet mde Fecorin dhe Kadriun per te kryer orientimin e politikes sone kombetare drejt Evropes dhe Perendimit e la PEDERASTIN e Gjyles, Enver MONSTREN qe ta vrsite dhe t’i masakronte familjen si nje KULCEDER e vertete.

   prandaj:

   Ne intelektualet properendimore themi

   MIRE JA BERI ENVERI HRUSHCOVIT TE RUSIT, POR ME MIRE JA BERI MEHMETIT TE CORRUSHIT KUR KY PEDERAST PA MORAL LEU ME MUTIN E TIJ GJITHE SHQYPNINE DHE I BERI NONAT SHQYPTAREVE QE T’I THONE DERI ME SOT BABE.

   Reply to this comment
 35. Agroni October 6, 00:48

  PER LINDJEN E MESME,lexojeni kete liber te analizave per lindjen e mesme,mendime te gjysem shekulli me pare.Lexojeni o idiote te lindur qe te kuptoni madheshtine e nje udheheqesi nderkombetar.Sot,mbas 50 vjetesh ato mendime jane nje pasqyre me se reale e rolit te superfuqive dhe parashikimi gjenial i Enver Hoxhes.Nuk zihet dielli me shoshe o krimba qe komentoni nga vende te ndryshme ne perendim a gjetke por qe kini ngelur shpellare ne gen.Pellazgu eshte me origjinali i Fevziut te mes shaleve te ENVERIT.

  Reply to this comment
 36. rigoni October 6, 06:57

  Shikoni vetem fotografine e tyre dhe perfundimi del vet:Rusi ngjan si coban me ate xhakete te mberthyer,kurse Heroi I Popullit te Shqiperise trimi Enver Hoxha duket se zgalem mbi koken tullace te rusit te cpifur.
  Enver Hoxha ,je I paharruar ne jete te jeteve !

  Reply to this comment
 37. Agron October 6, 17:35

  Stafit te gazetes Dita…
  Ajo sharje nuk do te thote se e ka share me te q…nenen.
  Tudi jego matj…atje nenen e tij…ky eshte perkthimi. Pra Hrushovi thote se Enveri na dhjeu nga koka te kembet, prandaj …tudi jego matj…
  Edhe e thene rusisht …job tvoju matj…qe fjale per fjale ka kuptimin te …q…nenen…perseri nuk eshte sharje tipike e rende per nenen. Ne zhargonin rus kjo perdoret shpesh, ashtu si ne anglisht perdoret fjala …fuck 9te q…). Por kuptimi, i perdorur ne zhargon, nuk eshte ai. Fuck you…ne gjuhen e perditshme eshte sic themi ne shqip…pirdhu, ose qerrohu,…

  Pastaj, ne rusisht, kur i drejtohesh dikujt per ta share nuk thuhet tudi jego matj, por thuhet tudi tvoju ,atj.
  Pra edhe nese Hrushovi i ka thene ato fjale, nuk ia ka thene Enverit, por dikujt tjeter, para te cilit shan Enverin.

  Eshte per te qeshur,,,filloi tregimi me mbledhjen e partive komuniste ne Moske, por po vazhdon me sharjet e thena atje. Vertet qesharake, por duket qe problemi eshte ezauruar dhe nuk ka gje tjeter per te thene.

  Reply to this comment
 38. Morali October 7, 18:27

  Dhe gallata mediatike shqiptare si nje virus gripi vazhdon. Edhe pse dukej fillimisht paksa imune edhe gazeta DITA eshte infektuar mjaftueshem.
  Te revokosh mikroelemente te antikultures botrore qe permblidhjen ne sharje rrugesh nuk mund te quhet kurrsesi gazetari. Edhe kur i referohesh ndonje personaliteti ne kushtet e prag depresionit nervor qe vjen deri ne ditet tona nga ditaret e perkthyesve te tyre.
  Eshte si puna e asaj qe i thone “e lagu s’e lagu bishtin dhelpra”. Por mesa shoh gazeta Dita me keto qe boton, “fton” per “debat” ose ndjell si zagare ca plehurinja qe i nderrojne nick-et si pelenat pleqte me uturak. Ja shikoni nje fare Bashkimi bashke me nastradinin e kostreceve qe nenshkruan intelekt’hale, pa harruar replikuesin qe eshte dashnor i fjalorit te Edmond Tupes, njefare Pellazgu.

  Reply to this comment
 39. paci October 8, 16:03

  Kur lecon komentet e Mark Uk e Pellazgun mendoj te ishin keto trima ne kohen e Enverit e ta perjashtonin nga partia ose te merrnin masa drastike kunder diktatorit e te shpetonte me kohe si tash 27 vjet shkerllatokraci ky vend , gjynah ku ishin keta te mencur e trima ne ate kohe ,

  Reply to this comment
 40. Mark uk October 8, 17:45

  Kur Hrushovi erdhi ne Shqiperi dualen ta prisnin E. Hoxha.M .Shehu e Haxhi Lleshi.Hrushovi tha kto fjal.Mendova se jam ne nje vend arabik.Ne fakt jemi komunist e nuk besojm,po kur pash hoxhen shehun e haxhin mendova kshtu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim