Incidenti mes anijeve, Erdogan kërcënon Greqinë

February 13, 2018 11:51

Incidenti mes anijeve, Erdogan kërcënon Greqinë

 

Pas incidentit që ndodhi mbrëmë në mesnatë mes anijeve greke dhe turke, Presidenti i Turqisë Erdogan ka paralajmëruar Greqinë.

“Paralajmërojmë ata që janë përtej kufijve në Qipro dhe në Egje që të mos ndërmarrin veprime të gabuara“, deklaroi Presidenti Erdogan.

Duke folur në një aktivitet politik, Erdogan i dërgoi një mesazh të qartë Greqisë.

Shtypi grek e ka konsideruar kërcënim deklaratën e Presidentit turk.

Ndërkohë, nga zyrtarët grekë nuk ka ende asnjë reagim për tensionet në detin Egje.

Në mesnatë, në ishullin Imia një anije e Gardës Bregdetare turke përplasi skafin e Rojes Bregdetare greke duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

Shtypi grek e konsideron të qëllimshëm këtë veprim, dhe sipas tyre, tensionet vazhduan me shkeljet e hapësirës ajrore të Greqisë nga avionë dhe helikopterë të Turqisë që kryen stërvitje ushtarake.

Ishulli Imia ku ndodhi incidenti, është i ndarë në dy territore mes Turqisë dhe Greqisë.

a.s/dita

February 13, 2018 11:51
Komento

2 Komente

 1. Arben February 13, 13:52

  Anijet greke perfundojne ne fund te detit, kur kalojne

  atje ku nuk u takon

  Reply to this comment
 2. enter"" February 13, 18:14

  Erdogani duhet shporrur nga Turqia.

  Duhet te perfundoje ne Azi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*