INSTAT: Ja mallrat që shiten më shumë në tregun shqiptar

May 18, 2019 21:51

INSTAT: Ja mallrat që shiten më shumë në tregun shqiptar

Shqipëria përgjatë katër-mujorit të parë të vitit 2019 shënon rritjen më të madhe të importeve nga Kina.

Sipas Instat, krahasuar me po të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo vlerë është 26.8 % më e lartë.

Pas Kinës, rritjen më të madhe të importeve për këtë katër-mujor Shqipëria e ka pasur nga Greqia, me 13.3% dhe nga Turqia, me 6%.

Nga ana tjetër, vendet me të cilat importet kanë pasur uljen më të madhe janë Italia (-6.4 %), Gjermania (-18.9 %) dhe Kosova (-8,3 %).

Në periudhën Janar – Prill 2019, importet nga vendet e Bashkimit Europian zënë 60 % të importeve gjithsej.

Partnerët kryesorë tregtarë të Shqipërisë janë Italia (33.7 %), Greqia (7.2 %), Kina (6.8 %) dhe Gjermania (6.1 %).

b.b/dita
May 18, 2019 21:51
Komento

4 Komente

 1. anda May 19, 05:00

  Po mallrat kush jane?Keto jane perqindjet…

  Reply to this comment
 2. Edi May 19, 21:57

  Neser mallrat, se nuk kane c’te shkruajne tjeter

  Reply to this comment
 3. gjermani i fundit May 19, 22:51

  Divanet shiten me shume. Dhe pas tyre pllakat. Ne vend te trete, por te parin per nga rendesia, shiten po..rdhet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim