INSTAT, janar-shtator 2014,  78,844 të punësuar

December 10, 2014 13:00

INSTAT, janar-shtator 2014,  78,844 të punësuar

INSTAT-i publikoi Anketën e Forcave të Punës e cila tregon se për tremujorin e tretë 2014, numri i të punësuarve është rritur me 78,844 vetë.

Për të njëjtën periudhë, pra janar-shtator 2014, ISSH ka regjistruar rreth 45 mijë kontribues më shumë vetëm në qytet (në firmat private ose si të vetëpunësuar).

Falë edhe ligjit të faljes së kamatëvonesave në fshat, pritet që deri në fund të vitit numri total i kontribuesve fizikë në skemën e pensioneve të kalojë 81,352 të deklaruar.

December 10, 2014 13:00
Komento

7 Komente

 1. Arben December 10, 14:46

  1 PO TE LARGUAR SA JANE???!!!

  2 HARACIN NGA KETO FALJET E KAMATVONESAVE DO TA PAGUAJNE ATA QE KANE KONTRIBUAR PREJ VERTETI, QE NUK DO MARRIN PENSIONIN QE U TAKON,SEPSE QEVERRIA FUTI NE SKEME ME MIJERA NJEREZ, ME KONTRIBUTE QESHARAKE.

  (DERI NE VITIN 2000 KONTRIBUTI ESHTE 2,000-6,000 LEK TE REJA NE VIT.)

  FIRMAT PIRAMIDALE NUK KANE NDONJE NDRYSHIM NGA KETO SKEMA.

  KUJTOJME SE QEVERRIA NUK “PRODHON” PARA TE SAJAT, THJESHT JUA MERR DISAVE DHE UA JEP DISA TE TJEREVE.

  Reply to this comment
 2. sabine December 10, 14:57

  mashtrime krejtt keto se papune jane te gjithe
  http://goo.gl/wSHPtr

  Reply to this comment
 3. Altin Gjata. December 10, 15:18

  Ooo kelyshet e sales plasen .kembes ti bini

  Reply to this comment
  • info analitike December 10, 17:19

   kelyshet e sales???
   O Altin a i degjon, lexon, shikon mediat se ata qe po ankohen me shume jane njerezit e bazes socialiste qe kane ngelur rrugeve.

   Reply to this comment
 4. hiu December 10, 17:11

  Me ne fund ja kaluam dhe Gjermanise, ata e kane 24000 kete vit, bravo, Rilindje…

  Reply to this comment
 5. albano December 10, 19:04

  bravo shqiperia ;;; i merre shqiptaret per debila ;;;ne France ka cdo muaj 40 persona te papune ne muaj ;;;RAMA META KANE HAPUR 80 MIJE … KU JANE HAPUR VENDET E PUNES . MUND TE SHKRUANI NE CFARE BIZNZSES …APO JANE IMAGJINERE …. HA HOQEN 30 MIJE MESUESA DHE I ZEVENDESUAN ..KESHTU HAPEN VENDE PUNE … JENI TURPI I BOTES … ME RRENA PA PIKE TURPI .

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi December 10, 23:36

  Nuk e kuptoj mirë unë a si është puna,- të punësuarit i prodhojnë investimet dhe aktivitetet e ndryshme në bujqësi e qëndrat e reja të përpunimit industrial apo, apo ka ndonjë inkubator të madh që prodhon “zogj të punësuar”??? Mandej këta 78 mijë e kusur të punësuarit janë të punësuar të rinj apo zvendësues të atyre që për arsye të ndryshme janë larguar??? Po të jenë zvendësues llogaritja ndërmjet të larguarve dhe të ardhurve më del barazim!? A ka ndonjë komentues makinë llogaritëse më të mirë? Ta provoj me atë njëherë!? Tung!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim