Instinkti i kriminelit

May 21, 2018 16:03

Instinkti i kriminelit

Xhevdet Shehu

Pas disa ditësh, më 26 maj Partia Demokratike ka planifikuar organizimin e një proteste masive në Tiranë, me të cilën do të kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafa, pas një zallamahie prej dy javësh me përgjime dhe dëshmitarë të dyshimtë që implikojnë vëllain e ministrit. Sipas një lajmi të djeshëm, protesta është menduar të zgjasë 72 orë. Ky nuk është aspak një lajm i mirë. Pra do të fillojë në mëngjesin e datës 26 dhe do të mbarojë në mbrëmjen e 28-s. Madje, “me mundësi shtyrjeje. Në fillim, protesta do të përqendrohet përpara godinës së Ministrisë së Brendshme, për të kaluar më përpara Kryeministrisë.”

Jemi mësuar me protesta të kësaj opozite. Por kjo e kësaj radhe tërheq vëmendjen si për kohën që zhvillohet, ashtu dhe për skenarët ogurzinj që mbart.

Për 20-vjeçarët e sotëm 26 maji është një datë e zakonshme dhe lideri demokrat, Lulzim Basha duket se i mallëngjen disa prej tyre me retorikën karakteristike të tij. Gjithsesi data është vendosur, edhe pse preteksti që përdoret për protestën është në hetim nga prokuroria dhe çështja nuk është zbardhur ende përfundimisht.

Mirëpo nuk është aspak e rastësishme caktimi i kësaj proteste në një ditë të tillë dhe kjo ngutje e opozitës për të dalë në shesh. Dhe justifikimi për opozitën është pikërisht data 26 e cila ka një histori të dhimbshme. Mbase edhe Bashës nuk i kujton gjë, pasi ka hyrë vonë në politikë dhe nuk i kujtohet se ç’ka ngjarë në këtë datë. Por shumicës së shqiptarëve iu kujtohet shumë mirë se ç’ka ndodhur 22 vjet më parë.

Sidomos këtë datë nuk mund ta harrojë udhëheqësi real i PD-së, Sali Berisha.

Gjithsesi po ia kujtojmë Bashës dhe rioshëve të tjerë si ai: 26 maji 1996 është një ditë e kobshme për shqiptarët. Është dita e masakrës më madhe zgjedhore që ka ndodhur ndonjëherë pas vitit 1990, është atentati më i madh që iu bë lirisë së këtij vendi dhe aspiratës për demokraci.

Se ç’ngjau më 26 maj 1996 në Shqipëri, tashmë është e qartë prej të gjithëve. Përmasat e atij krimi janë ende të parrokshme tërësisht. Sepse pas 26 majit erdhi kriza e firmave piramidale të fajdeve dhe pas tyre pranvera e përgjakshme e “97-s që e çoi vendin në pragun e një lufte civile, me rënien totale të shtetit, me mijëra viktima dhe vendin e ndezur flakë në të gjitha anët. Pasi kanë kaluar 22 vjet nga ajo ngjarje e kobshme, ndërsa janë bërë analiza të shumta, nuk është e vështirë të kuptohet se vitin e zi 97 e polli 26 maji.

Dhe autorja e masakrës së 26 majit 1996 është pikërisht ajo forcë politike që pas pesë ditësh, fiks 22 vjet më pas ka planifikuar një protestë masive në Tiranë. Protesta është menduar të zhvillohet pak metra larg Sheshit “Skënderbej” të cilin ajo e përgjaku 22 vjet më parë.

Retrospektivë e shkurtër

26 maji i atij viti nuk erdhi papritmas dhe brenda ditës. Masakra që ndodhi atë ditë ishte përgatitur me shumë kujdes prej kohësh, pasi PD në atë kohë në pushtet kishte parë rrokullimën e pandalshme nga njëra disfatë në tjetrën. Më 26 maj do të mbaheshin zgjedhjet e përgjithshme. Duke parandjerë një humbje të frikshme sipas të gjitha sondazheve, nën dirigjimin e Sali Berishës, mori të gjitha masat, mobilizoi SHIK-un e tmerrshëm, policinë dhe ushtrinë, forcat paramilitare të saj që ta mbante me çdo kusht pushtetin. Aq të marrë ishin arkitektët e masakrës, saqë e shpallën fitoren, madje shumë të thellë qysh në orën 12 të mesditës, kur nuk kishin shkuar të votonin as 20 për qind e votuesve. Ndërsa në mbrëmje u shpall fitorja e Partisë Demokratike mbi… 120 përqind!

Prandaj është i paharrueshëm 26 maji i ‘96-s. Por veç manipulimit gjigant që iu bë zgjedhjeve të asaj dite, ajo ditë do të mbahet mend për pasojat e dhimbshme dhe të pariparueshme të saj. Kështu për shembull është fiksuar dhe ajo që ngjau më 28 maj në Sheshin Qendror të Tiranës dhe më pas.

The New York Times, gazeta më e madhe amerikane, shkroi me këtë rast:

“Dhuna e sotme (e 28 majit) ka qenë më e keqja që është ushtruar qysh nga dallgët e saj në zgjedhjet dhe vëzhguesit me përvojë të tyre kanë thënë se ishte dhuna më e keqe që kanë parë në ndonjë vend të Europës Lindore apo në ish-Bashkimin Sovjetik, qysh prej fundit të komunizmit… Berisha është duke veshur parzmoren diktatoriale të ish-udhëheqësit komunist Enver Hoxha.”

Më 1 qershor Departamenti Amerikan i Shtetit, në një deklaratë për zgjedhjet në Shqipëri, nënvizoi:

Fatkeqësisht, këto zgjedhje u shënuan nga parregullsi, gjë që përbën një hap të rëndësishëm prapa nga zgjedhjet parlamentare të vitit 1992.

Në Komisionin për të Drejtat e Njeriut në Kongresin Amerikan më 19 qershor, ligjvënësi demokrat Tom Lantosh, duke folur për zgjedhjet në Shqipëri, kërkoi që ato të zhvillohen përsëri.

Një ditë më pas, gjashtë kongresmenë të shquar, me në krye Josef  Kenedin, i shkruanin Presidentit Klinton, ku këmbëngulnin që Shtëpia e Bardhë të lëshojë një deklaratë që të dënojë shkeljet elektorale në Shqipëri dhe të bëjë thirrje për zgjedhje të reja të menjëhershme nën mbikëqyrjen ndërkombëtare.

Më 28 qershor, në komentin e Qeverisë Amerikane, thuhej:

Qeveria e SHBA është e mendimit se gjatë zgjedhjeve të 26 majit në Shqipëri ka patur parregullsi të rënda për të cilat duhen zhvilluar hetime të paanshme. Për këtë qëllim SHBA do të inkurajojnë qeverinë e Shqipërisë që të pranojë një mekanizëm ndërkombëtar për rishikimin e zgjedhjeve…

Megjithatë PD dhe Berisha ishin të pandalshëm. Thirrën me urgjencë parlamentin e dalë nga ato zgjedhje.

Por, përfaqësuesit e Ambasadës Amerikane në Tiranë nuk morën pjesë më 1 korrik në ceremoninë e hapjes së punimeve të parlamentit, që doli nga zgjedhjet e 26 majit. Vendi i tyre në lozhë atë ditë ishte bosh.

Por të gjithë e kuptonin shumë mirë, domethënien e këtij gjesti diplomatik. Ai lidhej padyshim me 26 Majin, me zgjedhjet që u zhvilluan në Shqipëri, vërtetësia e të cilave u vu menjëherë në pikëpyetje pas bojkotimit që u bëri opozita për shkak të parregullsive të mëdha dhe falsifikimeve që shumë  shpejt do t’i pohonin edhe vëzhguesit e huaj dhe organizma e forume të larta ndërkombëtare. Qeveria Amerikane mbajti në këtë rast një qëndrim të palëkundur, duke mos u pajtuar me shkeljet që dhunuan votën e lirë të popullit. “Për SHBA çështja e zgjedhjeve të 26 majit nuk është mbyllur”, deklaroi diplomati amerikan në Tiranë Çarls Walsh, kur e pyetën se përse nuk shkuan të merrnin pjesë në ditën e parë të punimeve të këtij parlamenti.

Instinkti për të shkuar në vendin e krimit

Pse duhej ta linte opozita protestën e saj në ditën e 26 majit? Kur fare mirë mund ta bënte fjala vjen në datën 23 maj, apo në 30? Do të dukej më e sinqertë dhe më e besueshme opozita po të mos e kishte caktuar rebelimin e saj për më 26.

Mirëpo është e njohur aksioma se kriminelët shkojnë vetvetiu te vendi i krimit. Është një tërheqje intuitive instinktive, e brendshme, që në të vërtetë i dekonspiron ata. Është një gjest prej sfidantësh me dëshirën që u buron së brendshmi për të treguar se ç’janë në gjendje të bëjnë. Është një dëshirë sadiste për të bërë kështu…

Sikurse e thamë më sipër, 26 maji i 96-s Lulzim Bashës nuk i thotë gjë, pasi ka hyrë shumë më vonë nga ajo datë në politikë. Mirëpo, dihet se ligjin në opozitën aktuale nuk e bën Basha, por tjetër kush, Sali Berisha, që i di mirë këto punët e datave dhe ngjarjeve, madje është supersticioz ndaj tyre. Këtë refleks duket se ia ka ngjitur dhe pasardhësit të tij. Përndryshe, Basha nuk do të pranonte që protestat e tij të mbaheshin aty ku vranë katër qytetarë të pafajshëm më 21 janar 2011, kur ai ishte ministër i Brendshëm dhe vazhdon të jetë një nga të akuzuarit kryesorë ende të pandëshkuar për atë krim. Nuk duhej të pranonte as një vit më parë të ngrinte çadrën e partisë së tij tek ajo pjesë e bulevardit të skuqur nga gjaku i atyre viktimave.

Dhe ja tani PD do bëjë edhe protestën e 26 majit. Ka dy opsione për vendmbajtjen e saj: aty ku vrau më 21 janar para Kryeministrisë, ose para Ministrisë së Brendshme, vetëm pak metra larg sheshit që përgjaku 22 vjet më parë.

Të dy vendet na kujtojnë ngjarje të dhimbshme. Por PD ka logjikën, instinktet dhe intuitën e saj dhe është e palëkundur në këtë vijë sjelljeje prej afro tri dekadash. Nuk ka ndonjë gjë për t’u çuditur në këtë rast. Çudi e madhe do të ishte po të bënte ndryshe, pra po të kthehej në normalitetin ku nuk ka qenë asnjëherë.

 

May 21, 2018 16:03
Komento

36 Komente

 1. Une May 21, 16:41

  Une jam deshmimtar i asaj se cfare ndodhi! Si na rrahen pa asnje arsye njerez brutale, qe nuk dinin shqip te eger dhe vandale! Dhe ne oren 12 :00 te dites ne lajmet ne TV Vokshi motra e Vokshit,o Zot cfare kijesash, tha se PD ka fituar!

  Reply to this comment
 2. shushica May 21, 16:49

  Ka vetem nje rruge per ti prere rrugen anarkofashizmit primitiv te Berishes .Rama ti beje thirrje popullit te majte dhe te gjithe njerezve te ndershem te dalin ne Bulevardin Deshmoret e Kombit dhe ti presin rrugen grushtit te barbareve mesjetare .Te mos perplaset policia ,garda ,ato te ruajne vetem institucionet shteterore dhe objektet e rendesisheme .Ndesa biznesi privat te kontraktoje shoqerite private te ruajtjes se objekteve .Kushdo qe guxon te demtoje me dhune te marri pergjigje me force ,pa meshire .Dikush mund te thote ,ka rrezik perplasje …Natyrisht por shqiptaret nuk mund te durojne nje hitleruc qe ia ka vene njehere zjarrin vendit te perserise te njejtin skenar .Berishistet qe duan ti vene zjarrin vendit ,le te kuotojne se njerezit mund te djegin ata perpara se ata te djegin Shqiperine per llogari te qarqeve antishqiptare ne Athine apo Beograd .Rama ,i zgjedhur legjitimisht duhet te veproje me dore te forte .Sepse shumekush nga kampi barbar i Berishes synon te fshije shpresen e shqiptareve drejt BE,vetem per te shpetuar lekuren e tyre .Ne te gjitha vendet demokratike perendimore ka patur momente te veshtira ,por sistemi ka mbijetuar sepse ka vepruar shteti ligjor .Ne se Rama ka frike ,ti lere vendin nje te personi tjeter nga PS,.nje personi inteligjent dhe te guximshem .Dhunes se Berishes me forcen e shtetit dhe veprimin masiv te popullit te majte ,direkt ,poshte vilave e shtepive te Berishes ,Bashes dhe sharlataneve te tjere te llumit primitiv berishian .Le te lahen njehere e mire hesapet me banditet e shpellave te Vicidolit .Jam i bindur qe edhe shumica derrmuese e njerezve te ndereshem edhe ne kampin e djathte e kuptojne se rruga e Berishes dhe Bashes eshte kunder i teresave te tyre ,te shpresave per nje te ardhme me te mire europiane .Kujdes ,mos bini ne kurthin vdekjeprures te lugatit te helmatisur ,njeriut te Sebise ,Sali Berishes .

  Reply to this comment
  • Tartufi May 21, 17:13

   Mire eshte te shpetojme nga barbaret e shpellave,,, por problemi
   si do shpetojme nga barbaret e staneve te stanerise te Shushices
   dhe te Progonatit ? Kjo barbari e degjeneruar qe lindi ne 1944
   na lindi dhe barbari te tjera nga barbarija e saj e madhe. E para do te qe te shplahesh dhe te shkulet barbarija mema dhe pastaj
   me radhe te lindurat e saj. Barbarija e shpellarise origjinen e ka
   tek [ Stanerija e degjeneruar 70 vjecare ] Kur te lexoje me fashizmat me vjen te pjerdh. Eshte detyrim patriotik te jeshe fashist kur je perpara [ nje shoqerije barbare pa din dhe pa iman me emrin komunist ] Vetem fashizmi dhe nazizmi e pastron kete
   shoqeri kaq te degjeneruar,,, te shkalles me te larte shoqerore.

   Reply to this comment
  • PSE ? May 22, 19:28

   O @ Shushica , ne se do ti behej thirrje popullit “ta majte” te ngrihet e ti vihet perballe taborreve vicidolase – serbe , do te binim pikerisht ne gracken e ngritur nga UDB-ja , ne nje destabilizim total te vendit dhe ne shperthimin e nje lufte civile Veri-Juge aq te deshiruar e perkushtuar nga banditi bajraktar i Vicidolit . Mund te thuhet me goje plot , se ky eshte pikerisht qellimi final i provokimeve te perseritura dhe nga me te rrezikeshmet per shtetin shqiptar sot . Ndaj , duhet menduar me thelle kjo pune ,per te shmangur objektivin e Beogradit e Moskes , ashtu si u be e mundur ” orvatja me zgjedhjet e fundit lokale ne Kavaje dhe me atentatin ndaj zgjedhjeve te pergjitheshme ne qershorin e kaluar ” . Rol me rendesi do te luante SHISH , per ti paraprire me informacionet e domosdoshme , por ne krye te tij qendron ish zevendesi i Gazidedes , ndaj , mbase do te ishte me mire te keshilloheshim me miqte dashamires nderkobetare , para se te vendosej .

   Reply to this comment
 3. korçari May 21, 16:49

  Shpresoj dhe uroj se shqiptaret jane aq te matur sa nuk do te bien preh e maskarenjeve apo çapaçuleve dhe nuk do te marrin pjese ne proteste per te mbrojtur keta bandite,megjithate strukturat shteterore te sigurise nuk duhet te lejojne te perseritet historia e Hajdarit.Vetingu duhet te avancoje urgjentisht fale mbeshtetjes se USA dhe Europes,Reçi po pret qe te mbushet “me koka te medha”dhe banka e shtetit po ashtu me valute e cila i eshte vjedhur per 28 vjet e ne vazhdim.

  Reply to this comment
 4. Claus May 21, 17:05

  Te nderuar komentues te forumit te DITA-s! Ju qe komentoni pertej cdo interesi, qe nuk hyni pra ne kategorine e komentuesve me pagese a urdher dhe pavaresisht bindjeve politike; porqe thjesht komentoni se ashtu e mendoni apo edhe ndjeni.
  Kam nje pyetje per ju, e dila pyetje eshte kjo: a ju duket normale, qe ne cdo debat qe pason skandalet e mazhorances qeverisese, te gjitha mediat e majta , te gjithe gazetaret, opinionistet dhe analistet e majte , ne shkrimet e tyre, perpiqen ta perqendrojne debatin vetem tek Sali Berisha?!
  A ju duket normale, edhe sikur te supozojme madje, qe gjithe c’thuhet per Berishen, nga socialistet, si politikane ashtu edhe analiste, te jene te verteta, ne cdo debat pra qe pason skandalet e qeverise socialiste, keta te perpiqen ta perqendrojne ate vetem tek Sali Berisha ?!
  Natyrisht, qe keto jane pyetje retorike, sepse e di qe per normalet nder ju, kjo jo vetem qe nuk eshte normale, por eshte thjeshte skizofreni mediatike.
  Ka mbaruar se qeverisuri per nje mandat Edi Rama; po mbaron edhe viti i pare i qeverisjes ne mandatin e dyte … dhe prape, i njejti avaz: Saliu, Saliu, Saliu!
  Une perpiqem qe te ve veten ne poziten e nje socialisti, madje edhe te nje te tilli fanatik, e te them te drejten, jo pa sukses ne te kuptuarit e psikes se tij. Fale kesaj, kam arritur te kuptoj, se nje socialist i thjeshte, pavaresisht se c’bejne ata atje lart, keto qe po i bejne posepo, por, edhe sikur te dalin me hanxhar ne rruge te madhe e te vrasin njerez kot se koti, pra pavaresisht kesaj, ky socialisti i thjeshte do t’ua jape voten. She shkaku eshte po aq i thjeshte sa ata vete: indoktrinimi ne breza; nga gjysherit, tek eterit e nga keta te fundit tek bijte e niperit. Pare ne kete kend, i kuptoj dhe kesisoji nuk mund t’i urrej. E shumta qe mund te ndjej eshte njelloj keqardhjeje pak a shume perbuzese.
  Por ata qe nuk mund t’i kuptoj , jane intelektualet e majte shqiptare, qe me sakte do te ishte ti quanim intelektualet socialiste, per shkak se e majta eshte fjale e madhe.
  Sidomos keta publicistet, analistet, opinionistet, gazetaret, keta pra qe jane te angazhuar ne opinionin publik.
  Nuk e kuptoj , sesi ka mundesi qe njerez qe presupozohet qe e kuptojne shume mire se cdo te thote intelekt dhe fyerje e tij, e bejne kete te fundit, cdo dite ne shtyp, madje ne menyren me te trashe te mundshme !
  Kane 5 vite ne pushtet socialistet, dhe me skandale te shumta, te tilla qe akoma pa u shuar zhurma e te parit, shperthen i dyti, e keshtu me radhe. Ka 5 vite keshtu.
  E ne 5 vite keshtu, ne cdo skandal, shtypi socialist me gazetaret dhe analistet e tij, kendojne te njejtin refren: Saliu, Saliu, Saliu…!
  Kur them nuk i kuptoj gazetaret dhe analistet socialiste, e kam ne kuptimin e rrokjes se ligesise se tyre: nuk mund ta rrok kete ligesi ne gjithe shperfaqjen e vet.
  Keta e dine shume mire se c’po bejne. Jane te vetedijshem per misionin propagandistik trushpelares te tyre. Jane te vetedijshem, qe cdo fjale qe shkruajne ne raste te tilla, eshte fyese edhe per intelektin e me budallait nder lexues. E megjithate, e bejne …
  Une, jo me kot ne komentet e mia, permend shpesh diktaturen gjysemshekullore komuniste. Pikerisht aty gjendet burimi i gjithe kesaj te keqeje; pikerisht aty, gjenden rrenjet e saj.
  Sepse, ajo diktature krijoi dhe rriti monstra. Monstra ne te gjithe kuptimin e keq te fjales. Dhe c’eshte me e keqja kjo ndodhi , jo ne nje brez, por ne disa breza. Ne nje fare menyre, ka depertuar ne ADN-ne e ketyre njerezve.
  E vetmja shprese, mbetet koha. Koha fizike. Qe te vjetrit, ata te brezit te pare fare, te largohen nga kjo bote (ata jane te pandreqshem, ne kuptimin absolut te fjales); po keshtu edhe me ata te dytet sic eshte rasti i analisteve dhe gazetareve si ky i shkrimit me lart; dhe me shpresen tjeter, qe brezi i fundit i te indoktrinuarve, per shkak te hapjes dhe informacionit te jashtezakonshem, por edhe per shkak te moshes se re si nje refuzuese natyrale e ligesise, te mund te sherohet nga kjo semunde kaq e lige.

  Reply to this comment
  • F SOKOLI May 21, 18:11

   Claus fuck fake !

   Edhe nje njeri me nivel nen mesatar e kupton qe keto komete jane ‘MADE IN SHQUPI” dhe problemi te ty eshte se ti me shume po e shton urrejtjen per Salibolen.Te shaje diktaturen deri ne nga marsi 1997 kishte nje fare sensi por qe nga ajo kohe kemi kaluar me keq se ne pushtimin turk apo nazist…ky quhet regjimi MONSTRUOZ SALIBIBERISHIST dhe do kete nje fund egzemplar te jesh i sigurte….ose te nderojme salibolen se mposhti ameriken…
   .
   Dikur kemi qene ne nje llogore qe “rrezuam” kamunizmin por ka ardhur koha te themi NA FAL ENVER..kete nuk e them une por dipllomate perendimore qe krijuan salimostren dhe po e mbrojne hapur me cdo cmim edhe duke na poshteruar kombetarisht..

   Te pershendes me kete poezi qe duhet kthyer ne hymn:

   .
   O Enver te kam rixha
   Ngrehu neser me sabah
   Behu dhe nje here i ri
   Ne dac hajde si sozi

   Mer komanden ne kete vende
   Se te prete populli tente
   Qe ti vesh gjerat ne vende
   Se Shqiparine e shqyen qente

   Jan ngjallur krimbat e tokes
   Cep me cep i bien botes
   Me genjeshtra e mashtrime
   Letra fallco e ngjyrime

   I fshine emrin Shqiperise
   Mohojne bijte e Lavdise
   Mohojne gjakun per ket vende
   Kane fshire edhe mundin tende!

   Jan ngritur ne piedestale
   Kriminele “intelektuale”
   Ane e kende bejne morale
   Per te vdekur e per te gjalle

   Madje ketu ne forume
   Bejne komente shume spiune
   Mbajne nofken “intelektuale”
   Por ne fakt jan avdalle

   Jan avdalle te “Lilidhonit”
   Pjelle e djallit dhe e klonit
   Qe vertiten pas baronit
   Jan ushtare te Salihonit

   Ne cdo zyre e ne cdo frone
   Krimineli ka timone
   Basarduan historine
   E shkateruan gjithe Shqiperine

   Neper rruge e neper sheshe
   Ne bregdet e ne biznese
   Ane e mbane kudo te veshe
   Vec te huaj do te gjeshe…..

   Nuk ka me as industri
   As bujqesi e blegtori
   Madje dhe Naimin vete
   Nuk e njef me ky milete….

   E mos fol per Skenderbene
   Qe shume vjete mbrojti Atdhene
   E kan nxjere mor, ne pazare
   Por ne kembe, e jo mbi kale…

   S’ka me sheshe SKENDERSBE
   Vec nje male, plote gurre e pleh
   Qe kane zbrituar nga malesia
   Te mohoje sheshin e tija….

   Dhe nje djale paska i drojtur…
   Ti Enver nuk e ke njojtur?
   Vec nje gje me vjene cudi!
   Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

   Per mendje e burreri
   Eshte naive, eshte cilimi
   Sala leve e punesoi
   Qe mire halet t’ja pastroi

   Ky debil pak kohe me pare
   Nxori detin ne pazare
   Dhe ja fali more Greqise
   Kapitalet e Shqiperise…

   Ky agjente e ky spiune
   Drenicare thot, jam une…
   Eshte hajdute i licensuar
   Rrugen e Kombit ka pervetesuar

   Te mos flasim per Gjykata
   Kemi hedhur vertete hapa
   Ne plepishte “master” muarr
   Ne kupole te emeruar…

   Dhe “cekani i drejtesise”
   I bje kokes se vegjelise
   Mjeri popull ku te veje
   Te derjten ku do ta gjeje?

   Me arme e demagogji
   Shkateruan brezin e ri
   Neper rruge te droguar
   Pa familje, te shkateruar…

   O Enver u shua bota
   Ti e bere mor si lopa
   Shume punove per Shqiperi…
   Po c’le pas more derezi?

   Ca spiune e kriminele
   Shume hajdute e dembele
   Nje Nano e nje Sali
   Qe e shiten kete Shqiperi

   Qe shiten Jo vec lavdine
   Jo vec vlerat e historine
   Po nenshtruan vegjeline
   E skllaveruan per hordhine

   Skllaverine ne vendin tend
   Se pertypin dot as qente
   A ka burra ne ket toke
   Qe ti dalin vendit zot?

   O Enver te kam rixha
   Hajde neser me sabah
   Se te prete mor populli tend
   Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

   Reply to this comment
  • Bureto May 21, 20:12

   Unë jam dakord pjeserisht me Claus sepse: 1.- e shikon problemin njëkahësisht, që dmth ka vetëm ‘popull socialist’ .2.-Që të ashtuquajturin ‘njeriu i ri’, që me anën e trushplarjes komunizmi e bëri në mënyrë selektive dhe të gjithë ata sot na qenkan të ‘të majtët’.3.-Se për shkak të trashëgimisë komuniste, të majtët votojnë në bllok dhe në mënyrë vazhdueshme PS, pavarësisht bëmave dhe gjëmave të saj! Tani këto që ndodhin në këto 27 vjet në vetëm tre pikat e mësipërme e mbartin të keqen?. Po qe kështu atëhere pse nuk paska edhe në krahun tjetër shqiptarë të indoktrinuar? Janë klonuar ata? Nuk ka dhe në PD, ishkomunustë apo bij të tyre, sigurimsa e bij sigurimsah, të pamoralshëm po aq sa edhe PS? Pse me gjithë ato gjëma dhe bëma që ka bërë pushteti i Berishës (i PD), gjatë këtyre 27 vjetëve, e kanë votuar dhe e votojnë atë? Si t’i spjegojmë atëhere gjithë këto kontradikta që analizohen vetë bardhë e zi? A nuk quhet edhe kjo militantizëm dhe aspak realizëm. Jemi në politikë dhe në këtë terren njerëzit nuk janë të gjithë militantë partiakë, por qytetarë që më së pari shohin interesat e tyre dhe të demokracisë në vendin e tyre dhe gjithsecili mbasi bën bilancin e forcave politike vendos njëherë në katër vjet se kujt duhet t’ia delegojë pushtetin. Dhe është pikërisht zona gri ajo që vendos, zonë që është jashtë partive, por edhe brenda tyre ku bëjnë përgjithësisht qytetarët e ekuilibruar dhe aspak kokënxehtë, hakmarrës e meskinë. Shqipëria do të jetë në kahjen e duhur drejt demokracisë dhe prosoeritetit vetëm atëhere kur kjo zonë gri të zmadhohet sa më shumë dhe të mos shohë partitë, Berishën (Bashën), Ramën, apo kushdo qoftë pasardhësi, Metën (Monikën) e kështu me rradhë, por punën dhe alternativat që shpalos çdo forcë politike në periudhat e tyre, qeverisje apo opozitë, të cilat sigurisht që alternohen. Gjithë lufts që bëhet midis tyre për pushtet duhet të ketë brenda saj në mos shumë, të paktë dozën e duhur të moralitetit. Këtë, pikërisht këtë, vlerëson më shumë elektorati gri. Lum kush e bën për vete atë.

   Reply to this comment
   • Claus May 22, 08:02

    I nderuar koleg komentues, Bureto!
    Eshte e pamundur qe ne nje koment, te tregohesh i gjithanshem, ne kuptimin qe thoni ju. Komenti im ishte vetem per elektoratin socialist dhe trushpelaresit e tyre, si Xh.Shehu, B.Islami me shoke. Kam parasysh, qe ne DITA, gazetaret dhe analistet jane te gjithe socialiste, dhe pjesa me e madhe e komentuesve poashtu.
    Paanesia per te cilen flisni, eshte nje fjale e madhe. Dhe , mendoj qe, disa gazetare, perndryshe me te vertete me integritet, bien dashje pa dashje ne ne nje pozite qesharake, ku per hir te saj, per paanesine ne vetvete pra, tek jane kritike , qofte edhe te ashper me qeverine, numerojne mekatet e opozites!
    Pikerisht me kete ka te beje thelbi i komentit tim.
    Une nuk shikoj asgje bardh e zi. Ka te verteta ne ato qe thoni ju. Duke folur per militantizmin tek socialistet, une nuk mohej ate tek demokratet. Do te ishte idiotesi. Ka nje berthame, nese mund te flasim keshtu, ne elektoratin demokrat, qe do ta votonin Berishen, ne cdo rrethane edhe ata. Por, gjithcka mbetet vetem tek militantizmi apo fanatizmi partiak, qe sado i tepruar mund te jete, eshte i natyrshem per cdo parti politike , kudo ne bote, dhe per me teper qe spikat, sidomos, tek partite e djathta.
    Pra, ndersa mund te flitet per militantizem, NUK mund te flitet per indoktrinim te elektoratit te djathte shqiptar. Thjeshte, sepse nuk ka kuptim.
    Indoktrinimi eshte ekskluzivitet, vetem dhe vetem, i elektoratit socialist.
    Ne PD, ashtu sic thoni edhe ju, ka vertete nga ata qe thoni, ashtu sic ne PS ka njerez te ndershem dhe me integritet. Por, ky fakt nuk e ndryshon thelbin e problemit, i cili thelb ka te beje me indoktrinimin dhe pasojat tejet negative te tij.
    Per kete po ju them qe , jo vetem ne kete forum ,por ne te gjitha forumet ne internet: keni pare, qofte edhe nje koment ku te shkruhet me aq pergjerim e permallim per rikthimin e Berishes ne politike, qe t’i afrohet sadopak komenteve te shumta, ku e njejta gje i kerkohet diktatorit te vdekur 35 vite me pare?!
    Si ka mundesi qe te mos ndodhe kjo, kur sic e thoni ju dhe sic e pranoj edhe une, fanatike berishiste ka shume?!
    Sepse, mendoj une, nuk jane edhe aq fanatike sa c’thuhet. Me besoni. Me shume se fanatizem, ky tek te djathtet, eshte nje reagim, nje kunderpergjigje ndaj gjithe asaj se keqeje qe kane perjetuar gjate diktatures. Dhe , eshte krejt e natyrshme, qe ne kete shprehje dufi, te duan te mbeshteten diku, tek nje figure perfaqesuese e asaj qe ata mendojne dhe duan te besojne se eshte Berisha. Po te mos ishte Berisha, e njejta gje do te ndodhte me tjetrin ne vend te tij. Eshte ne natyren njerezore kjo.
    (P.S: une nuk besoj, dhe as nuk mund, qe Sali Berisha, me gjithe gabimet, fajet dhe mekatet e tij, qe eja t’i diskutojme, eshte ajo monstra qe perpiqen te na e paraqesin gazetare si Xh.Shehu dhe B.Islami me shoke. Sepse , nuk besoj qe Berisha, meqe ra fjala, eshte ajo monstra qe i rrembeu gruan shtatzane Elvis Roshit, e cau me hanxhar dhe i nxori femijen nga barku… sepse, i nderuar koleg komentues Bureto, nuk besoj qe Sali Berisha te jete ajo monstra qe ka bere edhe me dhjetera e dhjetera te tilla makabritete, qe i shpifin ka 27 vjet, tipat e lartpermendur. Monstrat e verteta jane pikerisht keto shpifes. E kane fituar kete zanat qe ne kohen e diktatures, kur per t’ua bere te lehte, per t’ua lehtesuar ndergjegjen pra, ekzekutoreve, por ne radhe te pare per te lehtesuar ndergejgjen e tyre – propagandistet e saj, i benin monstra , si armiqte e klases, ashtu edhe kundershtaret brenda radheve te veta. Shembulli me ulerites eshte ai i 21 janarit, te cilin socialistet e marrin si te tillin tipik , per ta cilesuar Berishen si monster. Tani, ju, zoteri Bureto, qe flisni per paanesi dhe jo keqyrje bardh a zi, po ju them keto: a nuk beri gjithcka Rama, qe te mund te kishte nje rezultat te pegjakshem , sic edhe pati me 21 janar?! A nuk organizoi Rama nje berthame kriminelesh ordinere, per ta realizuar kete skenar gjakderdhjeje?! A nuk deklaroi ai publikisht, ne televizionin me te madh ne vend, para mijera e mijera shikuesve ne ankth, vetem disa ore para gjakderdhjes, se Bulevardi do te mbushej plot me kufoma, nese nuk bie qeveria?! Dhe, a e dini , a e keni degjuar, Sali Berishen, jave para se te ndodhte protesta, qe ne dhjetor te 2010 pra, kur i perseriste vazhdimisht Rames qe te hiqte dore nga skenari makaber, qe ai kishte ndermend te bente?!
    E megjithate, socialistet, pikerisht keta socialiste pra, qe ideuan, organizuan dhe realizuan skenarin makaber te 21 janarit, thone qe Berisha eshte autor i tij…!!!
    E shikoni pra, se me c’fare monstrash kemi te bejme? Keta jane monstrat e verteta.)

    Reply to this comment
  • korçari May 21, 20:32

   O Claus po te pergjigjem me te njejten llogjike pra PD-istet çfaredo te beje Salehu apo Basha perseri do t’a ndjekin deri ne sakrifica ku hyni dhe ju o Claus dhe meqe nje kategori njerezish jane te pakorigjueshem po te kujtoj se ne diktature luftonim kunder “imperializmit amerikan ” apo “revizionizmit rus”dhe sot PD+LSI kane dale hapur kunder USA dhe Europes ku dhe Vasili i LSI i quan genjeshtare dhe vetem ai me fanar ne dore thote te verteten ,bej krahasimin nqs mund te behet dhe tundeni fort flamurin e Babules per te kuptuar se ne çfare niveli jeni katandisur.

   Reply to this comment
  • CENI May 22, 06:53

   PER TY OR CLLOUS!NUK ESHTE E VERTETE KJO ANALIZE APO THIRRJE QE ZOTEROTE PASI KE MENDUAR QE JANE PJEKUR KUSHTET ,PER TI BERE THIRRJE ELEKTORATIT TE MAJTE QE E KANE GABIM CILESIMIN E PANDALESHEM “KRIMINEL”,NE CDO KOHE E RAST TE PERBINDESHIT SHQIPETAR TE KOHEVE MODERNE SIC KE QEJF TI QUASH ZOTROTE,PER POLIAGJENTIN BERISHE!PERQENDRIMI E DEMASKIMI QE I BENE KOMENTUESI EDHE GAZETARIA E MAJTE KETIJ PERBINDESHI MBAN GJALLE TE GJITHA PERPJEKJET E SAJ PER DREJTESI PER SHTET LIGJOR E DENIM ATYRE QE KANE MARRE PENG KETE VEND!TEORIA JOTE PERKON ME HESHTJEN E “MIQEVE ME GISHT NE BYTHE “QE NDERTOJNE SKENAR PAS SKENARI PER TE SFUMUAR NDOPAK BEMAT E KRYEKRIMINELIT FASHIST BERISHE TE SHPALLUR NGA ATA QE JAPIN RECETA DEMOKRACIE KETU E 28 VITE “BURRE SHTETI”!NUK E DI SE KU E GJENE FORCEN E BINDJEN PER TE BERE NJE THIRRJE TE TILLE,PASI E KEQJA E MADHE E KETIJ VENDI ESHTE BERISHA E PAS KETIJ LE TE VIJNE ME RADHE TAHIRET E TE PAHIRET,XHAFET E STAFET!ASHTU SI ZOTROTE VAZHDON TE TRUMPETOSH AKOMA BEMAT E PARA 28 VITESH ASHTU EDHE NE KOMENTUESIT E PA INDOKTRINUAR “SI PUNA JUAJ”NUK DO RESHTIM SE TREGUAR BEMAT E POLIAGJENTIT 30 VET TE KRYEKRIMIT SHQIPETAR SALI BERISHE E KOMPANI!UROJ QE TI ZOTI CLLOUS MOS TE JESH PJESE E KETIJ KLANI ME SHPRESE QE KOHA E ENVERIT S’PASKA IKUR AKOMA E KOHA E BERISHES KA IKUR!NUK E KUPTOJ KETE SHKRIM TE TENDIN SE SI NUK E KE LAKUAR EDI RAMEN APO TE KA SHKARE SI FATKEQESIA E RADHES!!!!!!!!
   NDAJ BENE MIRE TI LESH THIRRJET PER TOLERIM TE KRIMINELEVE E PER DENIM TE KURTHENGRITURVE ME INSKENIME NGA ME BANALET TE KURDISURA E SAJUARA NE FURRAT KU JANE PERGATITUR KETU E 28 VITE PER TE RRUAJTUR VETEM NJE FIGURE MADHESHTORE TE AGJENTURAVE KRYEKRIMIN BERISHE!POSHTE DIKTATURA E BUDALLENJEVE DHE E ATYRE QE E PERKRAHIN ATE!QYTETARIN ,INLEKTUALIN E PERZUNE NGA KY VEND HORDHITE ME LLOJ LLOJ MENYRASH PER TE QENE TE LIRE E TE PA CENUAR BANDAT QE E KANE ZAPTUAR E DREJTOJNE KETE VEND DUKE FILLUAR QE NGA LULET E MBARUAR TEK MULET!NE SHQIPERI KANE MBETUR VETAM ATA QE KANE ZBRITUR NGA BJESHKET E I GEZOHEN ASFALTIT TE TIRANES PAVARESISHT SE KERCINJTE I KANE AKOMA ME SHENJEN E CIZMEVE!KJO ESHTE FATKEQESIA E SOTME QE LIVADHIS E VAZHDON AKOMA DRTEJTON BERISHA ME SHTET TE DYTE PARALEL DUKE MOS I HYRE ASNJE GJEMB NE KEMBE!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 12:49

   nuk munda të vazhdoj më gjat se kaq
   “Ka mbaruar se qeverisuri per nje mandat Edi Rama; po mbaron edhe viti i pare i qeverisjes ne mandatin e dyte … dhe prape, i njejti avaz: Saliu, Saliu, Saliu!”
   nuk është nddonjë gjë e re or njeri!!
   enveri e mbajti 45 zogu,zogu!
   berisha ka 30 vjet me enveri enveri!
   dhe rama bën të njëjtën gjë!!
   prandaj mos e vraj mëndjen!!
   kur i vejn radha babalja i tironës e bën pushtetar të zotin,bën marrveshje me të,e bën “president më të mirë që ka parë shqipëria” e turrli ndyrësirash!!
   tërë kjo zhurmë bëhet për të çvlerësuar dhe ato krime që ka bërë me të vërtet saliu!!bëhet që të humvasë vlera e të vërtetës!!
   teatër lal teatër!!
   dhe ne paguajmë!!

   Reply to this comment
 5. Kris 1 May 21, 17:18

  Neqoftese Rama i ka dhene pare me shumice nga buxheti i shtetit PD dhe LSI protests do te grumbulloje nevojtare te parase,
  Se u largua Rama nuk na prish ndonje pune vec forcohet PS dhe shteti ligjor.
  Ktkhimi i gjarperit Sali ne pushtet eshte gjysem hap prapa..Po ta dinim se do te vinte rilindja dhe jo socialistet ne pushtet nuk do te kishim dale me 26 maj para egersirave berishiane dhe nuk do te kishim lene njeri te vritej me 21 janar per pushtetin e Rames

  Reply to this comment
 6. shushica May 21, 17:32

  Tartuf , ,nazizmin e mbyti aleanca demokratike dhe komuniste .Ne te kundert edhe sot do te ishe nje skllav i ..races…superiore .Shoqeria moderne u jep mundesi te gjitheve .Besoj te kujtohet Obama …ndersa ti nje hitleruc alucinant prit Godone,,,,,por nuk do te arrije kurre .Fatekeqesi ,duket qe ke ne gjak shoqerine primitive mesjetare .Rro brenda botes tende primitive …

  Reply to this comment
  • Tartufi May 21, 17:58

   Tani me vjen per te dhier,jo per te pjerdhur kur me kujton te ziun
   afrikanoamerikan ,,, Barak,,, me lojen e krye- pushtave,qe e vendosen per te shplare trapin me plebejte e zinj,,, qe po ti shikoshe thelle jane ne fundin e fshatit te atij vendi te mjere timi
   shqiptar. Komunistat ,, pushtat,, i perdoren per lojen e madhe te
   tyre se problemi qene Gjermanet jo skllaverija komuniste.

   Reply to this comment
  • katarakti May 21, 20:07

   Shushica. Si e ul veten aq shume sa merresh me nje tartuf?! Nuk e shikon nga fjalori dhe llogjika qe eshte ende ne kohen e australopitekut?! Llum or llum. Llum dhe pleh bashke. Po na ben llumi edhe racistin pa le! Pa jep edhe mend! Siç kane thene e keqja e demokracise eshte se u jep te drejten e fjales edhe idioteve te lindur.

   Reply to this comment
   • Tartufi May 21, 20:34

    Kapteri i bunkerit i flet kapterit te tunelit,, bajga i flet kakes.
    Per tru shplaret nuk jipet mendje, o mjerani talles.

    Reply to this comment
 7. niki May 21, 17:50

  Claus edhe vete ti nuk e beson ate qe ke shkruajtur me siper.

  Reply to this comment
 8. ALBAN DEGA May 21, 17:50

  DOPJO 13 OGURZEZE E SALIKRACISE !

  -“Sondazhet” e Fallxhorit Kadi Zaloshnjes
  dhe Profecia e Kreshnik Spahiut !

  – Opozita Banale e Babales dhe theqafja e
  Luigjit te 14- te Junior !

  – 13 + 13 = 26 maji 2018

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A Ishte burre !?
  A ishte grúa !?
  Apo nuk e di !?
  “Per nje te vertete ka vetem nje te vertete”, thote filozofia popullore kineze e lashte sa vete njerezimi.
  Thelbi i analizes se Zotit Zaloshnja eshte se per nje te vertete ka tri te verteta:
  Po !
  Jo !
  Nuk e di !
  Kur dikush nuk e di te verteten atehere ka te drejte te mos thote as po as jo dhe nuk pergjigjet fare !
  Por deri sot gjenetikisht eshte e pamundur qe nje qenie njerezore te jete edhe burre edhe grúa njekohesisht !
  Fakti qe vetem 0. 00000001 per qind e popullsise boterore, pra nje ne cdo 10 milione njerez , ose rreth 750 prej 7. Miliarde njerezve , mund te kete lindur me dy organe seksuale te kunderta seksuale njekohesissht eshte krejt i paperfillshem ne cdo studim shoqeror, shkencor dhe njerezor
  Eshte nje perjashtim gati absolut !
  Cdo ligj njerezor, shkencor a universal ka perjashtimet e veta !
  Ka vetem nje te vertete absolute ne Boten e sotme:
  cdo gje eshte relative !
  Ndersa sondazhi i fundit i Zaloshnjes duket ashiqare se eshte paguar nga PDSH-ja apo LSI-a e Babales, simbolit dhe topuzit me qesharak per te ardhur ne pushtet dhe per te zhbere Reformat e Vetingun jetike per shqiptaret e per Shqiperine ne Drejtesi e Polici ne Administrate e Politike!
  E Kadiu Zaloshnja sic tregoi ashiqare edhe sondazhi qesharak i 25 qershori 2017 gjithnje anon nga ai qe paguan me shume !
  Fiasko totale !
  Total failure, thone amerikanet !
  Protestat e 27 janarit, te Babales se Alibe, Bardh Salianjin Lul Berishes e Mona Cizmes se bashkuar sic e treguan edhe vete mediat vizive te Kazanit te Sali Mul Sllobodanit deshmojne se duhet marre seriozisht vetem kur ti kalojne 100 vetat e Sazan Gurit, sic e tha vet nje nga ish-skifteret e Cadres Kreshnik Spahiu .
  Vete zgjedhja e 26 majit 2018 per protesten e ardhshme nga Ceta e Opozites se Banales, me falni Babales eshte nje ogur i zi …
  Kane zgjedhur diten ogurzeze te 26 majit 1996, qe eshte dita e funeralit te demokratures berishiste qe shenoi fillimin e fundit te Salikracise qe e rrenoi te pakten 13 here deri sot Shqiperine ne 13 vjet te sundimit te Luigjit te 14 junior , Saliqit !
  E sic e di mire Zaloshnja, 13 eshte numer ters jo vetem ne Nenen e demokracise boterore, por gati ne gjithe Boten ashtu si edhe e Premtja e Zeze , Black Friday !
  Aq me ogurzeze e ters kur behen bashke, kur ciftezohen dy 13-ta, 13 + 13 apo Dopjo 13 = 26 maj 2018 !

  Reply to this comment
 9. Ylli May 21, 18:09

  O Zot ,o.Zot keta jane kokrrat e mashtruesave te papare.!
  Nje e vertete e thene pergjysem ,eshte me keq sesa nje genjeshter .
  Jam i mendimit se 26 Maji eshte gabimi ose faji me i madh i Berishes.Jo per votimet.Opozita komuniste kishte planifikuar me pare qe zgjedhjet do ti bojkotonte.Opozita komumiste ishte e tera nen sherbim te Asfalias Greke.Qe nga gjyqi i 5 minoritareve gazetat Zeri i Popullit dhe Koha Jone ishin bere zedhenese te peshtira te Athines dhe lobit grek ne Amerike.Keto dy pacavure djallezore ekzaltoheshin per konfliktin e Berishes me administraden e Klintonit ,kur ky i fundit nen trysnin e lobit grek i shpallen minoritaret te burgosur politike packa se keta u kapen me arme pa leje ne shtepi.Ishte urdhri i famshem i Micotaqisit qe kishte udhezuar armstosjen ne heshtje te minoritareve.
  Mos harroni ne ngjarjet e Peshkepise ne posten kufitare ku.u vrane 3 ushtarake shqiptare nga organizata MAVI dhe keta buçet e sotem gazetareske ,mbanin anen e shtetit grek dhe e cilesuan ngjarjen provokim te Berishes kundrejt shtetit grek.
  Shteti greke i arrestoi komandot dhe i denoi ,po sa mbyllet pidhi i kurves aq mbyllet dhe goja e buçeve gazetare komunista.
  Pse them qe 26 Maji eshte faji me i madh i Berishes.Sepse per asnje arsye dhe asnje interes Shqiperia nuk mund tu kundervihet SHBA edhe sikur keto te jene gabim ,supozojme gabim.
  Opozita e frymezuar nga konflikti i lobit grek ne Amerike me Berishen dhe e paguar haptasi nga Asfalia Greke do ti bojkotonte zgjedhjet edhe sikur keto te ishin me shembulloret ne bote.
  Gabimi tjeter i Berishes eshte qe nuk.pranoi rekomandimet e Departamentit Amerikan per petseritjen ne 40 zona elektorale.Kjo ishte nje kurth per Berishen ,por me mire nje kurth amerikan sesa nje felliqesi social-komuniste.
  Disa muaj me vone behen zgjedhjet lokale ne te cilat PS hyjne sikur ska ndodhur asgje ,per ti vertetuar opinionit qe ajo ishte fituese e zgjedhjeve parlamentare.Humb saktesisht me te njejtat shifra qe humbi parlamentaret .
  Opozita social komuniste sigurimse ishte ne dijeni te plote re renies se fajdeve te cilat i.mbronte me zjarr.Ishte plotesisht e organizuar per te bojkotuar zgjedhjet dhe per te bere revolucion.
  Keshtu o Gazetar helmaxhi dhe komunist ,mos bej viktimen se te pakten moralisht komunistit nuk i shkon roli i viktimes.
  Te pakten sa per informacion ,organizatori dhe drejtuesi i firmes “Gjallica” ishte ne mos gaboj emrin Gani Kadria ,nje nder shefat e zbulimit sekret ushtarak ,kuader i larte i Sigurimit.
  Qe nga sulmi mbi repartin ushtarak ne Gjirokaster ,nga denimi i 5 minoritareve e deri te fajdet dhe revulucioni komunist i 97 eshte nje bashkepunim çuditerisht i hapur i Asfalias Greke dhe i Opozites komuniste te asaj kohe.
  Keshtu shoku Xheve …..mesohu ti thuash te vertetat e plota.Jo siç te mesoi Partia se me mesimet e Partise do ishe akoma duke pastruar bunkeret nga kakerdhiat e dhive.

  Reply to this comment
 10. çeço Selimi May 21, 18:18

  Po Arben Imami me ata qe u gjakosen dhe thyen dhembet me “26 maj te ’96-es , do te marrin pjese ne kete proteste ! Sali Berisha ka deklaruar publikisht se per Ramen me 21 Janar 20011 kishte vene 4 snajpera per ta vrare ate! A do te ishte e udhes qe edhe Edi Rama te bente te kunderten per Sali Berishen !!!!

  Reply to this comment
 11. Seferi May 21, 18:38

  Ashtu eshte, 26 maji i vitit 1996 eshte shkaterrimi i te drejtes per te votuar sipas ligjit elektoral. Ne qendrat e votimit u dynden shikas, polic dhe futeshin fleta votimi me dengje nga nje dore dhe prandaj rezultati arriti 120% per PD. Ne oren 12 te asaj dite Tritan Shehu i mencem tha: I fituam zgjedhjet. Gjate muajit maj ne te gjithe shqiperine PD ne erresiren e nates ka shperndare arme per militantet e anetaret e saj. Nje shoku im anetare i PD ne nje rreth te Jugut, nje jave para 26 majit me thote: Nese ndihesh i rrezikuar ne Tirane, merre familjen dhe ejani ke une se gjendja eshte me rrezik. Po shperndahen arme gjithandej gjate nates, mbreme erdhen te une me nje furgone mbushur me arme te kalibrave te ndryshem. Me thane zgjidh mitraloz, kallashnikov, pistolet…..une u thash se kam, nuk dua te tjera. Iken e vazhduan ne erresiren e nates neper familje te tjera te lidhura me PD. Pas shpalljes se rezultatit ne darke me fitoren e thelle te PD, gjitoni im mik i Leka kryeminister shkoi me bashkeshorten te k/ministri per ta uruar per kete fitore te madhe. Ne shtepi gjeten te shoqen hunde e buze e merzitur. Keta i thane urime, ajo tha cfare urime , e tepruam, po na demaskojne nderkombetaret, nuk i njohin zgjedhjet, prandaj Leka eshte ne mbledhje te Presidenti. Keto fakte jane te panumerta, i njeh cdo shqiptare, i majte, i djathte, polikanet, gazetaret, te huajet qe vezhguan. Kjo eshte nje nga njollat e shumta te prapesirave te udheheqjes se Pd, por ajo nuk eshte vene para pergjegjesise ligjore, vetem elektorati e ka denuar vazhdimisht. Duhet te veproje ana ligjore, pasi ka shume per drejtuesit e saj.

  Reply to this comment
 12. kole shhuli May 21, 19:20

  kam qene prezent ne kasapanen e votimeve te vitit 1996 si anetar i komisjonit te zones pernje parti te vogel ku u ndruan te gjitjha procesverbalet e qendrave te votimit dhe na dolen me shume votus se sa te regjistrur(une mbaja permbledhsen e rezultateve) dhe pastaj rezultati dihej dhe ndodhen ngjarjet e 28 majit me perleshje ete gjakosur.Nuk duhet te ndodhe me 28 maji me 26 maj,prandaj populli nuk duhhet te bjere preh e manipulimeve teLulit,te Berishes e Babaleve.Duhe tu tregohet vendi ku e kane ata qe do teperpiqen te krijojne remuja e shkaterime,forca e ligjit te godase me force dhe e menjehershme.Njerezit e ndershem te ruajne pasurine e popullit e te bisneseve.Lulit e kushdo tjeter tu behet e qarte se cdo prekje e pasurise dhe e jetes se njerezve do te pergjigjen PENALISHT.

  Reply to this comment
 13. Lala May 21, 19:42

  ”Krimineli gjithmone rikthehet ne vendin e krimit dhe vjedhhajduti e kthene koken mbrapa nga frika,,.

  Reply to this comment
 14. Bureto May 21, 20:32

  Unë jam dakord pjeserisht me Claus sepse: 1.- e shikon problemin njëkahësisht, që dmth ka vetëm ‘popull socialist’ .2.-Që të ashtuquajturin ‘njeriu i ri’, që me anën e trushplarjes komunizmi e bëri në mënyrë selektive dhe të gjithë ata sot na qenkan të ‘të majtët’.3.-Se për shkak të trashëgimisë komuniste, të majtët votojnë në bllok dhe në mënyrë vazhdueshme PS, pavarësisht bëmave dhe gjëmave të saj! Tani këto që ndodhin në këto 27 vjet në vetëm tre pikat e mësipërme e mbartin të keqen?. Po qe kështu atëhere pse nuk paska edhe në krahun tjetër shqiptarë të indoktrinuar? Janë klonuar ata? Nuk ka dhe në PD, ishkomunustë apo bij të tyre, sigurimsa e bij sigurimsah, të pamoralshëm po aq sa edhe PS? Pse me gjithë ato gjëma dhe bëma që ka bërë pushteti i Berishës (i PD), gjatë këtyre 27 vjetëve, e kanë votuar dhe e votojnë atë? Si t’i spjegojmë atëhere gjithë këto kontradikta që analizohen vetëm bardhë e zi? Dakord, nuk mjafton që të bërtitet vetëm Berisha është fajtori, po pse qenka më e drejtë se Rsma është e keqja ml e mafhe sot? A nuk është e njljta lojë. A duget që vendi të jetë prng i dy-tre njerëzve? A nuk quhet edhe kjo militantizëm dhe aspak realizëm në gjykimin e disave?. Jemi në politikë dhe në këtë terren njerëzit nuk janë të gjithë militantë partiakë, por qytetarë që më së pari shohin interesat e tyre dhe të demokracisë në vendin e tyre dhe gjithsecili mbasi bën bilancin e forcave politike vendos njëherë në katër vjet se kujt duhet t’ia delegojë pushtetin. Dhe është pikërisht zona gri ajo që vendos, zonë që është jashtë partive, por edhe brenda tyre ku bëjnë përgjithësisht qytetarët e ekuilibruar dhe aspak kokënxehtë, hakmarrës e meskinë. Shqipëria do të jetë në kahjen e duhur drejt demokracisë dhe prosoeritetit vetëm atëhere kur kjo zonë gri të zmadhohet sa më shumë dhe të mos shohë partitë, Berishën (Bashën), Ramën, apo kushdo qoftë pasardhësi, Metën (Monikën) e kështu me rradhë, por punën dhe alternativat që shpalos çdo forcë politike në periudhat e tyre, qeverisje apo opozitë, të cilat sigurisht që alternohen. Gjithë lufts që bëhet midis tyre për pushtet duhet të ketë brenda saj në mos shumë, të paktë dozën e duhur të moralitetit. Këtë, pikërisht këtë, vlerëson më shumë elektorati gri. Lum kush e bën për vete atë.

  Reply to this comment
  • alfons May 21, 22:55

   z “claus”ja pse permendet miku juaj i zemres SAL RAM SHEQERE BERISHA gjithmon dhe ty te duket cudi!Sepse jo me von se dy dit beri thirje miku juaj SALE TE HEDHIM NE LANE KRYEMINISTRIN E VENDIT!TE DUKET E THJESHTE KJO THIRE?PO NE QE E DUAM DHE NUK JEMI PAK KU DO NA HEDHE?A NUK ISHE TI BERISHE(klaus)qe nuk le gje pa thene per NANON e burgose e kriminalizove cdo dit cdo ore dhe sa i more kolltukun e shpalle lider dhe e demshperblve me paret e bythegrisurve ci thua kesaj?A nuk ishe ti SALI(klaus)ne fuqine maksimale qe na cave menderen RAMA 20 Perqindesh dhe nuk bere kallzim penal ne prekurorine tende cfar do me thuash klaus(sali)?MOS E ZGJAT THIRI MENDJES SALE (klaus) burgu te pret hajdutet kriminelet qe do tentojne te rezojne qeverine e votuar nga nje milion votues do perballen me shtetin ligjor dhe burgu i recit esht bosh

   Reply to this comment
 15. alphade May 21, 21:47

  Pa as me te voglin diskutim, e keqja e Shqioerise pergjate 28 vjetesh eshte vetem nje njeri: Ai eshte
  Monstra e Vicidolit…..! Izolimi i tij perjetesisht ne
  REC do te shenoje Clirimin Perfundimtar te Shqipe-
  rine nga vargojt e bajraktarit primitiv,tribalist,kriminel,
  kryemafiozi i te gjitha kohrarave.

  Reply to this comment
 16. alphade May 21, 21:48

  Pa as me te voglin diskutim, e keqja e Shqioerise pergjate 28 vjetesh eshte vetem nje njeri: Ai eshte
  Monstra e Vicidolit…..! Izolimi i tij perjetesisht ne
  REC do te shenoje Clirimin Perfundimtar te Shqipe-
  rine nga vargojt e bajraktarit primitiv,tribalist,kriminel,
  kryemafiozi i te gjitha kohrarave.

  Reply to this comment
 17. Niko Shpiragu May 22, 06:55

  Z. Xhevdet!
  Te pershendes per kete analize te drejte qe ke bere ketu. Ke thene te verteten ashtu sic ka qene. PD pas humbjes se zgjedhjeve lokale te 92-shit dhe pas humbjes se referendumit per kushtetuten saliane, e dinte 100% qe do t’i humbiste zgjedhjet shume thelle. Si parti tipike naziste qe ishte (ashtu eshte edhe sot), ajo zgjodhi rrugen e grabitjes me force dhe me manipulime te zgjedhjeve. Terrori para zgjedhjeve ishte shume i madh. Ne qendrat e votimit ajo futi si perfaqesues te saj kriminilet me te medhenj te policise te veshur civile. Brutaliteti nazist i PD u tregua ne te gjithe vendin,por sidomos ne ato zona ku ishte elektorati i majte me shumice. Jane qindra raste ne te tere vendin, por une dua te tregoj dy prej tyre. Disa dite para votimeve ne shkollen e mesme Ballsh, brenda portes se shkolles dy police rrembyen nje nxenes te vitit te dyte dhe e rrahen barbarisht para nxenesve. Vetem nderhyrja e disa mesuesve e shpetoi nga vdekja djalin,. faji i te cilit ishte se nje dite me pare ai po kthehej nga shkolla me nja dy vajza te klases, ku njera nga ato ishte kusherira e njerit nga polceve te mesiperm. Me qe pati nje shqetesim te madhe ne shkolle dhe qytet, shefi i policise erdhi dhe beri nje bisede me mesuesit per ngjarjen. Per hire te se vertetes, nje mesues qe ishte aktivist i PD dhe me influence foli ashper per policet, kehtu qe shefi nuk iu kundervu atij dhe u zotua se nuk do te perseriten raste te tjera si ky dhe se policet do te xhvishen e do te ndiqen penalisht. Keshtu ndodhi, por edhe pse ata dukeshin civile, ata u futen perfaqesues te PD ne Qendren e votimit dhe atje rrahen disa votues socialiste. Me vone per meriten qe ishin perfaqsues ne votim u pane perseri me uniforma policie. Rasti i dyte: nje kusheri i ish kandidatit socialist per deputet erdhi nga Fieri tek prinderit e tij. Ai kishte lene makinen e tij para shtepise, por kur doli se do ikte prap ne FIer disa makina te policise ia kishin bllokuar daljen. Ai me miresjellje i tha njerit nga policeve qe te hapte pak koridor se ai do te ikte. Kaq u desh dhe policet e moren xvarre duke e rrahur dhe e shpune ne komisariat ku e masakruan. Ne se nje kunata e tij qe ishte nga Tropoja nuk do te vinte tek prefekti i Fierit dhe do t’i bente te ditur qe ajo ishte e afert me Berishen dhe per kete arsye prefekti Haki Mustafa nga Tropoja ( sic e di une) urdheroi lirimin e tij, i rrembyeri do kishte vdekur. Ne spital ai ishte komplet ei fashuar dhe ne gjendje shume te rende. Po keshtu u rrahen dhe masakruan mizorisht mjaft te tjere.
  Ngjarjet e tjera ne Tirane e vende te tjera dihen tashme. PD u krijua sipas menyres naziste, lideri i saj ishte me nazist se Hitlesri, po keshtu edhe liderat e tjere te saj, ka vepruar si naziste dhe vazhdon te jete naziste. Ne se vet populli nuk del ne skene e ti trgoj vendin, vendi yne do te vazhdoje keq e me keq. Populli duhet t’i marrin vet fatet e tij ne dore e te mos shpsesoj tek politikanet e paafte dhe te korruptuar. Edhe nje here z. Xhevdet, te pershendes nga larg.

  Reply to this comment
 18. viktima May 22, 07:22

  Kerkojne te bejne KURBAN ndonje Babale a ndonje Babole dhe pastaj dihet , kush e ka fajin dhe kush do akuzohet , stiloapsi pistolete ,cadra kallash , thika rakete uturaku bombe .

  Reply to this comment
 19. kokepalari May 22, 07:48

  eh more shoku Xhevdet!! nuk thone kot qe çfare len nga macja gjuan per minj !!

  Reply to this comment
 20. Hitleruci Salih i UDB-se May 22, 09:38

  Te dashur komentues,mos u merrni kot me kete debilin,dmth”tartufin” sepse ai ne mos qofte dora vete Berisha, eshtr Noke spiuni ose ndonje qe ne vlera eshte i barasvlefshem me ta dhe vendin e kane ne WC-ne e shqupit.Ka ardhur koha qe langove te tille tu tregohet vendi.E mira do te ishte qe diten e shtune populli i tiranes te dale i gjithe per shetitje spontanisht ne bulevardin e kombit dhe te mos i lere mbeturinat e ketij populli te levizin lirisht ne shesh,kurse atij zjarrvenesit te vendit ne vitet 1996,1997,1998 dhe deri me sot ti fuse nje hu nga poshte e ti dali nga goja e qelbur,qe leshon vetem ere muti!Besoj se prokuroria do ndjeke me vemendje protesten dhe elementet e paguar per te bere veprime antiligjore do evidentohen e do arrestohen,jo si ne 21 janar,qe me urdher e mbeshtetje te kulishit kriminel Salih u mbrojten dhe jane dhe sot te lire…bashke me te,duke vazhduar veprimtarine e tyre kriminale se bashku me Salih UDBashin!

  Reply to this comment
 21. klajdi korcari May 22, 16:23

  Rrenjet e swe keqes jane tek Partia Kriminale e Punes.

  Reply to this comment
 22. soni May 22, 16:25

  Kjo gazete enveriste duhet te dale jashte ligjit

  Reply to this comment
 23. M A R K O May 22, 18:58

  I qifte Zoti faren, partise se Krimineleve PD.

  Reply to this comment
 24. HILL May 23, 00:47

  E ka filluar me krime qe ne ’41 dhe sot po e vazhdojne me krime niprit e tyre. Dje PPSH .Sot e moderuar PS. Thelbi i njejte – Krimi. I mbeshtet dhe Amerike – Kurva. Mbeshtet enveristin Fatmir Xhafa. Janki te ndyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*