Institucionet e drejtësisë të pakënaqura: Buxheti 2020 do të sjellë kaos

November 18, 2019 14:49

Institucionet e drejtësisë të pakënaqura: Buxheti 2020 do të sjellë kaos

Institucionet e drejtësisë janë të pakënaqura me buxhetin që iu është akorduar për këtë vit.

Prokuroria e Përgjithshme ngriti si shqetësim jo vetëm uljen e buxhetit, por edhe shkurtimin e 60 punonjësve.

Sipas drejtorit të financave, Luan Abazi, kjo gjë do të sjellë kaos në punën e Prokurorisë.

Por ndryshe mendon maxhoranca.

Sipas saj, largimet bëhen për krijimin e Prokurorisë së Posaçme dhe kjo është një çështje e mbyllur.

Do të jetë KLP-ja që do të vlerësojë nëse do të bëhet zëvendësimi i te larguarve.

Edhe Gjykata Kushtetuese shprehet e zhgënjyer, pasi sipas Sekretarit të Përgjithshëm, Eugen Papandile buxheti është ulur me 3 mln lekë.

Ai kërkoi gjithashtu më shumë fonde për rikonstruksionin e godinës së dëmtuar nga tërmeti i 21 shtatorit.

j.l./ dita

November 18, 2019 14:49
Komento

1 Koment

  1. klemi November 18, 17:12

    Buxheti te mbushet me parate qe duhen tu konfiskohen te larguarve nga vetingu, bile keto para jane te mjaftueshme te pakten per nje 10 vjecar.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim