Instituti i ndërtimit nis verifikimin për sigurinë e pallateve nga tërmetet

January 18, 2015 11:09

Instituti i ndërtimit nis verifikimin për sigurinë e pallateve nga tërmetet

Instituti i ndërtimit do të kalojë në sitë të gjitha ndërtimet në kryeqytet për të kuptuar se sa të rrezikuar janë apo jo, përballë lëkundjeve sizmike, siç janë tërmetet, por edhe për të verifikuar kriteret e sigurisë në të cilat janë ndërtuar.

Grupi i verifikimit ka nisur punën fillimisht me inspektimin në blloqet e pallatave arabe në lagjen “Don Bosko”.

Më pas do të kontrollohen të gjithë pallatet e ndërtuara nga i njëjti subjekt, jo vetëm për të testuar kushtet e qëndrueshmërisë, por edhe për të nisur një proces legalizimi i mbetur pezull tashmë prej kohësh.

January 18, 2015 11:09
Komento

10 Komente

 1. arbi January 18, 11:15

  Me ne fund..shyqyr

  Reply to this comment
 2. fabjan January 18, 11:34

  Zoti u ruajt banoret e pallateve te arabit na termetet

  Reply to this comment
 3. "Horri i Bulevardit" January 18, 12:00

  Nje termet si i vitit 79 dhe do te shohim, se me cfare standarti eshte ndertuar.

  Reply to this comment
 4. emigranti rimini January 18, 12:43

  Ja dhe nje gje e mire, kush nuk kalon proven nuk mer leje banimi bravo dhe populli meson qe neser mos te bleje apartament pa mare lejen e banimit qe do te thot qe ky pallat i reziston temetit bravo

  Reply to this comment
 5. bukurie January 18, 12:47

  kush do ta kontrolloi Agjensia Urbanistikes,apo Insituti i ndertimit,se kto jan dy institucione te ndryshme. Se ke Insituti ndertimit nuk ka asnje specialist,ato bejn vetem analiza rutin,specialistet i kan hew me kohe!

  Reply to this comment
 6. Alfa January 18, 13:03

  Mision i pamundur! Pa paisje, pa laboratore, pa specialiste ( por me plot militante), ky proces do te kthehet thjesht ne nje veshtrim dokumentash e projektesh(pra letra) dhe jo nje verifikim fizik. A po…. Edhe ca para nga firmat e ndertimit ose banoret ( kur firma ka ikur me kohe)!

  Reply to this comment
 7. plaku i mocem January 18, 15:49

  Shpejt jane kujtuar!Kujt i sherben kjo ne kete momente!Vetem se mbajne njerzit nen terror.Ne se Instituti i Ndertimit e ka kete detyre funksionale dhe nuk e ka kryer deri me sot, apo e ka kryer shkel e shko,me e udhes do te ishte qe me kete rast, te dale pergjegjsia per persona konkrete.Nuk e di cfare specialistesh ka ky Institut dhe cfare pervoje kane ata dhe cfare infrastrukture,por kam mendimin se specialistet e afte i kane flakur me kohe qe andej sepse i kane pasur ferra neper kembe.

  Reply to this comment
 8. Lul January 18, 18:20

  Pa frike te gjithe paria e Likes Mones do bejne inspektimet dhe pronaret do i pergjigjen sipas % per te derdhur paren ne llogarin e hajduteve..Meta..Mona.

  Reply to this comment
 9. Pirro January 18, 18:33

  Nje studim te tille e paten bere inxhinjeret e sizmologet italiane qe ne vitet 30-te te shekullit te kaluar, dhe per terrenin e Tiranes ato arriten ne perfundime qe ne Tirane nuk mund te ndertohen palate mbi 5 kate. Shembulli eshte i gjalle edhe sot ne te gjitha ndertimet e kohes se Zogut dhe te Italise.

  Reply to this comment
 10. Bujar January 18, 18:46

  Po gjithe ato pallate qe katet e para ju jane hequr muret dhe themelet per te bere dyqane apo klube ?
  Ato dhe pa termet do bien…
  Ku eshte shetit e ti disiplinoje dhe ti ktheje ne orgjine sic kane qene

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*