Inteligjenca gjermane: Kina i kërkoi OBSH-së të vonojë informimin

May 10, 2020 12:10

Inteligjenca gjermane: Kina i kërkoi OBSH-së të vonojë informimin

Një raport pretendon se Presidenti Kinez Xi Jinping, personalisht i kërkoi Drejtorit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom të vonojë një paralajmërim global për kërcënimin e COVID-19 gjatë një bisede në janar, raporton Dailymail.

Der Spiegel i Gjermanisë publikoi akuzat këtë fundjavë, duke përmendur Shërbimin Federal të Inteligjencës së vendit, i njohur si “Bundesnachrichtendienst” (BND).

Sipas BND, më 21 janar, udhëheqësi i Kinës Xi Jinping kërkoi nga shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus të mbajë informacione rreth një transmetimi nga njeriu tek njeriu dhe të vonojë paralajmërimin e pandemisë.

“BND vlerëson se politika e informacionit e Kinës, humbi katër deri në gjashtë javë për të luftuar virusin në të gjithë botën”

OBSH lëshoi një deklaratë menjëherë pas publikimit të pretendimeve, duke i quajtur ato të pabaza dhe të pavërteta.

Dr Tedros dhe Presidenti Xi nuk folën më 21 janar dhe ata kurrë nuk kanë folur me telefon. Raporte të tilla të pasakta shpërqendrojnë dhe dëmtojnë përpjekjet e OBSH-së dhe botës për t’i dhënë fund pandemisë COVID-19”, thuhet në deklaratën e OBSH.

Ajo vazhdoi: Kina konfirmoi transmetimin nga njeriu te njeriu të Covid-19 më 20 janar, para bisedës telefonike të pretenduar.

OBSH deklaroi publikisht në 22 janar se ‘të dhënat e mbledhura … sugjerojnë që transmetimi njeri-tek-njeriu po zhvillohet në Wuhan.

Nëse pretendimet ishin të vërteta, ato do të forconin pohimin e Presidentit Trump se OBSH është “qendra e Kinës”.

Në prill, administrata Trump pretendoi se OBSH po bëhej një mjet i “propagandës kineze” dhe Presidenti u zhvendos për të ndaluar financimin e organizatës.

j.l./ dita

May 10, 2020 12:10
Komento

3 Komente

 1. ? May 10, 14:54

  Xinpingu i kishte bere telefonate direkte kryepordhes sone per t;i kerkuar emrin e avokatit qe te hedhe ne gjyq Der Spiegel.

  Reply to this comment
 2. Alban Dega May 11, 15:14

  TE MOS HARROJME !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Gjermania eshte vendlindja edhe e Gebelsit: Genje e genje se dicka do te mbetet !
  As “ Der Spiegel” nuk shpeton dhe nuk perjashtim nga ky fakt i mirenjohur…Duke iu
  referuar burimeve te sherbimeve sekrete gjermane, BDG, ajo e vendos biseden telefonike
  midis Presidentit kinez Xi Jinping dhe Drejtorit te Pergjithshem te Organizates Boterore
  te Shendetesise- OBSH, qe sipas Tedro Adhabom me 21 janar 2020. nuk eshte zhvilluar
  kurre.
  OBSH sjell edhe nje deshmi teper te forte e rrenuese per preteendimet e BDG-se
  dhe “Der Spiegel” gjerman:
  Mbas nje verifíkimi te kronikave te agjencise kryesore te lajmeve XINHUA dhe
  mediave kineze ne gjuhen kineze, angleze, franceze dhe spanjolle, kater gjuhet kryesore
  te OKB-se, Presidenti kinez Xi Jinping kishte informuar per COVID-19 d rrezikun e
  perhapjes se tij midis njerezve nje dite me pare, pra me 20 Janar 2020.
  Me e keqja me e madhe eshte gazeta tjeter gjermane “Bild” dhe drejtori i saj flasin
  me nje gjuhe 24 karat naziste dhe thelbesisht e thellesisht raciste ndaj popullit te madh
  kinez dhe qyteterimit te pare te mirefillte njerezor 5 500 vjecar te Botes. Fakti qe asaj
  i shtohet edhe revista serioze dhe e respektuar gjermane “ Der Spiegel” bie viktime
  ose te behet propagandiste e “ Fake News” pa i verifikuar ato, eshte fatkeqesi !
  Ka nje superfakt llogjik te aresyes dhe gjykimit minimal njerezor qe hedh poshte
  gjithe kete propagande e shpifje gerditese deri ne krupe nga cilido qofte ai, pa asnje
  perjashtim:
  Cili eshte ai shtet apo qeveri ne Bote qe do ta eksperimentonte, provonte e aq me
  teper perdorte nje arme vdekjeprurese kunder popullit e shtetasve te vet ne nje
  qytet 10 milione banoresh e kryeqendre shkencore e strategjike kombetare si Wuhani !?
  Aq me teper kur shkencetare e eksperte te shquar me fame boterore ne Gjermani,
  Angli, France, Itali, Suedi e vet SHBA kane konstatuar ne vendet e veta, pneumoni te
  jashtezakoneshme me tiparet e COVID-19 qysh ne qershor te vitit 2019 e me heret,
  pra shume perpara shperthimit te tij ne Wuhan.
  Une u besoj me shume luftetareve per jeten shkencetareve, mjekeve dhe “Bluzave
  te Bardha” ne teresi se politikaneve dhe medias ala “Fake News”, qe genjeshtren e
  kane zanat kryesor.
  Ndaj mesoni te genjeni me holle, me sakte,me bindshem perpara se te genjeni e
  mashtroni paturpesisht si Gebelsi !
  Perndryshe do tu dale plumbi nga qyta e jo nga tyta si Gebelsit dhe nazizmit ne teresi,
  qe genjyen e genjyen aq shume sa filluan tu besonin rrenave te tyre dhe perfunduan ne
  vetvrasje te turpshme aq sa edhe te merituara !
  I denoi, i mallkoi dhe i ndeshkoi perjetesisht jo vetem vetvetja, por edhe mbare
  njerezimi dhe historia e tij. Ndaj ata perfunduan ne koshin e plehrave te tyre!
  E keqja me e madhe e genjeshtrave te tyre ishte se mbare Bota ra viktime e
  tyre, me mbi 150 milione viktima.
  Ndaj te mos harrojme !
  Te rroni e te mos e harroni, eshte jo vetem nje ngushellim vdekjeje per njerezit
  e te afermit e tyre, por njekohesisht edhe urim filozofik i popullit e vendlindjes sime
  Tropojes, Malesise se Gjakoves, sic njihet ndryshe, dhe mbare Shqiperise!
  Te mos harrojme!

  10 maj 2020

  Reply to this comment
  • ? May 11, 18:28

   Qe je idiot e kane marre vesh edhe ata qe nuk te njofin, po veri nje kufi edhe idiotizmit mer hale bythelepires. E ke akoma ate librin e kuq me citate te Dunit? He mo ate qe thote, fshati te rrethoje qytetin, po nuk u turbullua nuk kthjellohet, tre gomare e shtate hardhuca u pane andej nga Parruca. O Hamdi, o debil.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim