INTERFORCA italiane i kërkon Prokurorisë të dhëna mbi dosjen e Zaganit

September 12, 2015 08:27

INTERFORCA italiane i kërkon Prokurorisë të dhëna mbi dosjen e Zaganit

 

Skuadra speciale e policisë italiane, e njohur si INTERFORCA, kërkon informacione nga Prokuroria për Krime të Rënda, për dosjen e ish-shefit të antidrogës së Fierit, Dritan Zagani.

Me dy shkresa të ndryshme, INTERFORCA është interesuar për dosjen hetimore ndaj Zaganit, vetëm pak ditë pas publikimit të akuzave të tij në media.

Në shkresat zyrtare, thuhet se kërkohet informacion mbi materialet dhe provat që implikojnë atë në rrjetin e trafikut të drogës, qëndrimin e tij gjatë fazës hetimore përballë prokurorëve të çështjes, akuzat zyrtare dhe gjendjen faktike të procesit gjyqësor në ngarkim të tij.

Nuk jepen detaje për arsyen e këtyre kërkesave, por mendohet se Dritan Zagani ndodhet në Itali ku ka startuar për procedurat e azilit politik.

Gjithashtu, hidhen dyshime se pala italiane po kryen verifikimin e të deklarimeve të tija, pasi në momentin e arrestimit në Shqipëri organi i procedurës akuzoi Zaganin edhe për dhënien e informacionit për trafikun e drogës palës italiane dhe jo institucionit ku punonte.

Por, kjo alibi ende nuk është zyrtarizuar, pasi në përfundim të hetimeve Dritan Zagani akuzohet për veprat penale të “shpërdorimit të detyrës” dhe “mos kallëzimit të krimit”.

Sipas akuzës, Zagani nuk informonte eprorët e tij në polici për rrjetet e trafikut të drogës. Pretendim ky që është kundërshtuar me forcë nga vetë ish-oficeri, i cili edhe në intervistën e dhënë nga arratia akuzoi efektivë të policisë dhe drejtues të saj për shitjen e informacionit të tij tek trafikantët e drogës.

Në rrëfimin e dhënë, Zagani tregon edhe emrat e personave që mendohet se kanë shitur këto të dhëna, duke implikuar ata në mbrojtje të trafikantëve të drogës, deri edhe tek të afërmit e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Ky i fundit, pas akuzave publike të Zaganit, ka takuar kryeprokurorin Adriatik Llalla, duke kërkuar hetimin e akuzave publike.

 

September 12, 2015 08:27
Komento

11 Komente

 1. intelektuali September 12, 09:50

  Xhelati kryesor i Enver Hoxhes, Sulo Gradeci per te shpetuar koken i “hapi barkun” inteligjencave te huaja dhe tregoi te gjitha pislliqet e “kuzhines” gjakatare ku Enveri me Nexhmijen gatuanin me nje sadizem te papare krimet e tyre te fshehta qe i servinin popullit ne emer te pastertise te marksizem-leninizmit. Keta gjakatare kujtuan se keto krime do te mbeteshin te panjohura nga Bota Demokratike dhe do te groposeshin ne koshin e harreses, por ja qe nuk i kishin bere mire hesapet dhe pikerisht, kryexhelati i tyre i besimit, ekzekutuesi i pameshireshem Sulo Gradeci i bere transparente te gjitha keto krime qe po t’i lexosh te iken fiqiri i kokes nga lemeria. Qe te dalim ne teme:

  Zagani po te ishte informator i mafies se droges policia dhe sherbimet e inteligjences italiane nuk do t’i hidhnin as qurret dhe do ta kthenin urgjentisht me shume deshire policin e korruptuar shqyptar ne vendlindjen e tij. PO por JO! Sepse Zagani albanez ka shume informacione me vlere per italianet qe nuk dine si ta perballojne kanabisin fluturues shqyptar me flete pushteti qe po i helmon popullaten. Prandaj edhe i kane dhene azil politik dhe prandaj po kerkojne spjegime nga ministri Tahiri qe hiqet si HERO ne luften kunder droges, por nuk sheh kusherninjte e tij nga Vlora qe po bejne namin me veturen e tij dhe qe nuk e morri vesh qe ne Xibraken e Taulant Balles, nipi i Enver Hoxhes kishte ngritur per vite me radhe fabriken e kokaines per ne gjermani dhe Evrope.

  Reply to this comment
 2. Anita Zhoga September 12, 10:21

  o intelektuali i Shqupit mos bej deduksione keto ti ka shkruar Flamur Noka po rri o qyqar mos prrallis kot ti nuk di asgje,rri ne injorancen tende dhe leri te flase drejtesia por jo SHqupi se per trillime jane te paret por tani populli ja u ka nxirre fytyren…ju a perplas thashethemet ne sy, shpifes mbetet sebashku me pallavrat tuaja jeni bere gazi i botes ! me siguri paguheni per fjalite qe shkruani !

  Reply to this comment
  • intelektuali September 12, 10:47

   Mengadale o zonje apo zonjushe agresive rilindase socialisto-enveriste. Mengadale se Shqypnia nuk ndahet vetem nga Sala dhe Lala yt Edi Rama me Like Floririn qe renditen si me te pasurit ne vendin tone, por ka edhe te tjere qe mendojne ndryshe nga Partia me koken e vet, sic kane menduar edhe prinderit e tyre qe u masakruan dhe u lincuan pabesisht nga mafia komuniste dhe gjakatare e Enver Hoxhes, e cila i polli nga barku i vet dhe na la ne dere mafien komuniste te sotme te SHQUP-it tend dhe te Rilndjes Socialisto-Metiste te drogisteve me pushtet.

   Reply to this comment
 3. puntori September 12, 11:01

  O “intelektual”, po pse na ben te tallim trapin me ty, kur halli eshte diku tjeter. Ti je nje “Intelektual” idjot, dhe kjo eshte shume per certifikaten qe ke marre tek Kristali duke cuar nje thes me patate. Tani me sqaron dot ti mua se perse ky Zagan-ri eshte kaq pis pisi sa, pasi doli nga burgu ne arrest shtepie, pasi qendroi 6 muaj duke respektuar kushtin e vene nga gjykata nuk beri ze dhe kur u largua me gjithe familjen ne te s’ëmës, po leh qe ta degjojne e ti japin te drejte nje takem si puna jote o “intelektual” i shqyer.

  Ku e njeh ti Zagaranin, mor faqezi. Shko pyet ne Vlore e ne Fier ku ka punuar dhe pastaj intelektualizohu ndopak o djali i derrit.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 12, 11:19

   O PUNTORI i Partise se Punes,

   Por kur ishte kaq i ZI ky Zagani, pse e mbajti me PEKULE ministri famoz Tahiri si shef te Antidroges, por nuk e shkarkoi menjehere? Pse italianet e pranuan dhe e strehuan me kaq kujdes dhe dashuri? Akuzen albaneze e ka qe informacionin ja ka dhene policise italiane MIKE, antare kapitaliste e NATO-s shume me pare se Shqypnia komuniste e Edvinit dhe Likes dhe cfare te keqe ka ketu? Faqeziun tregoja sateme dhe tyteti o fshatar dru me pre, se nuk vlen as per PUNTOR proletar marksist-leninist, te cilet ishin nje hap perpara nga fshataret ne evolucionin e tyre nga majmuni tek njeriu i ri i Enverit. Meshoi deleve se mos t’i haje ujku o DUDUM socialist se per gje tjeter nuk vlen as dy aspra.

   Reply to this comment
   • Arben September 12, 13:37

    O SHOKU, JANE DY DJEMTE E TEZES SE SAJMIR TAHIRIT, NGA BABICA E VLORES.

    KANE MBJELLE GJITHE PYLLIN E SODES, EDHE SOT TE SHKOSH ESHTE PLOT ME HASHASH.

    ZONA RUHET ME FORCA POLICIE (KUPTOHET TE VESHUR CIVIL)

    KUR VAJTI ANTI-DROGA PARA 2 MUAJSH NE ATE ZONE, PER PAK SA NUK GJUAJTEM POLICET NJERI-TJETRIN ME ARME.

    NJERA PALE NE SHERBIM TE TAHIRIT DHE TJETRA PALE NE SHERBIM TE POLICISE SE SHTETIT.

    PER KETA BEHET FJALE, POR MOS U LODH ME NJEREZ TE LODHUR.

    Reply to this comment
 4. Arben September 12, 12:42

  I DOLEN BREKET E PALARA TAHIRIT.

  HAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAH

  Reply to this comment
 5. Benca September 12, 16:25

  Edhe nje budalla e kupton qe Zagani eshte uturak i PD-se ,i perpunuar prej saj ,qe te mbahet diku…Si i mbyturi qe mbahet per leshin e kokes .Sa poshte ke rene , moj PD…!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 12, 16:57

   O UTURAKU i Rilindjes Enveriste Socialiste,

   po je shume kontradiktor more mavri ne ato qe thua dhe deklaron, sepse ishte ministri famoz Tahiri qe e mbajti Zagan “Tradhetarin” me pekule si shef te Antidroges ne policine e tij te Vlores dhe bile e ka dekoruar kete “Tradhetar” disa here sipas gojeve te liga. Kur ky Zagani labi i shkroi per kusherinjte e tij me skaf dhe veture pushtetari, ministri yne famoz u zemerua dhe e transferoi “Spiunin” Zagani ne Fier si polic trafiku tek miku i tij. Po ja qe Zagani nuk u dorrezua dhe vazhdoi me “spiunimet” e tij tek policia italiane dhe ja zbathi breket kusherinjve te Tahirit dhe dhe kjo sipas Ministrit tone adoleshent, por mjaft i shkathet ne situata ekstreme, pra ky “spiunim” tek policia Mike italiane per Sajmir Rufjanin tone perben krim kombetar dhe pa e vrare mendjen fare e shpalli ARMIK te Kllases njesoj si ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes dhe kerkoi ndeshkimin e tij maksimal bashke me Kryeprokurorin e Saliut, Adriatik Llalla.

   Ketu mbetet te te pyesim:

   O ministri Tahiri eshte i paafte dhe e genjejnte te gjithe, ashtu sic nuk mesoi dot per laboratorin e kokaines ne Xibrake, brenda ne shtepine e Taulant Balles, ose eshte vete i implikuar ne keto afera mafioze qe po cudisin shqyptaret dhe Boten.

   Reply to this comment
 6. shqiptar sharri. September 12, 18:05

  Or,nasradin,or plehre,ore antikrisht dhe antimohamed,ore arvizu,dhe muti i mutit po a nuk u ngope me sharjet qe te bejn komentusit mre gjirizi i haleve?
  Po,ENVERI KA BERE 30,Vite qe nuk jeton dhe ti ende si nji antikrisht dhe nji ateist i pa as nji fee miresh me kockat e ati njeriut MA TE MADH,te kombit te shekullit 20.Ore,muti i qelber tet vije turp per vitet qe i ka je thinjur dhe je rrudhur nga pleqria dhe ne vend qe te miresh me jeten tande dhe me luttjet ne kish apo xhami,per te palarat dhe mekatet e tua ti lutesh krishtit apo muhamadit se ti vetem ate e ke ma afer,e jo te matesh apo krahasohesh me njerzit e medhej sic eshte ENVER HOXHA,KRYEKOMANDANTI,I USHTRIS SHQIPTARE.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 13, 06:47

   Ke dale nga shinat e debatit o FOSILE e Enver Hoxhes qe kane zbuluar hulumtuesit ne Malin e Sharrit te Tetoves, se tema qe po diskutojme ketu ne DITA eshte:

   A ESHTE I IMPLIKUAR MINISTRI TAHIRI NE AFERAT E KANABISIT DHE TE DROGES NE NJE KOHE QE HIQET SI NJE LUFTETAR I PAEPUR KUNDER KANABISIT DUKE KORRUR FITORJE NJERA PAS TJETRES, POR NDERKOHE QE SHQYPNIA PO BEHET SI AFGANISTANI NE MES TE BALLKANIT.

   Mbaje gjakatar Enver Hoxha ne foto ne oden e miqve bashke me mikun e tij Tito sic e mbajne shumica e shqyptareve te Tetoves, por kete muhabet lere per nje here tjeter se jena duke debatuar nje tjeter teme.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*