Intervista / Blerim Çela: Për veten, Berishën dhe Izetin

February 5, 2016 14:00

Intervista / Blerim Çela: Për veten, Berishën dhe Izetin

Shkëlqimi dhe rënia e demokracisë së brendshme në PD. Trajektorja në rënie e Berishës. Pse filloi të degjenerojë partia dhe lideri i saj. Episode dhe komente për një histori 25 vjeçare. Pse akuzat e Izet Haxhisë e kanë vendin në organet përkatëse dhe jo në media. Bisedë me ish-kryetarin e KLSH-së, dikur fans dhe mbështetës, e më vonë kritik i Berishës.

Bisedoi Xhevdet Shehu

-Zoti Blerim, një bashkëbisedim me ju është interesant, ndërkohë që PD duket se ka një krizë identiteti. Si një nga bashkëthemeluesit e asaj partie, çfarë mendoni se e ka çuar në këtë gjendje PD-në? Ju kini qenë ndër ithtarët më fanatikë të Berishës në fillim. Pse dhe si u shndërruat në një nga kritizerët më të rreptë të tij?

Pyetja është me vend, sepse nga një mbështetës të kthehesh në një kundërshtar të vendosur, duhet të ketë ndodhur diçka e madhe. Kjo kthesë e imja nuk u bë brenda ditës e as brenda disa viteve.

Rënia e PD-së në 1997 më ka dhembur shumë jo vetëm mua, por të gjithë atyre demokratëve që e donin dhe besonin tek demokracia e tek Berisha.

Për mendimin tim, rënia e PD-së filloi me humbjen e referendumit në Nëntor 1994 për Kushtetutën. Qeveria e drejtuar nga i nderuari Aleksandër Meksi në vitet 1992-1996 ka punuar shumë mirë dhe Berisha ka mbështetur fuqimisht Kontrollin e Shtetit, që unë e drejtoja në atë kohë, në luftën kundër korrupsionit duke zëvendësuar ministra për shkelje financiare, duke hequr nga detyra tre ministra për çështjen e drurit të arrës, që unë i denoncova në prokurori, por që nuk iu hoq imuniteti në parlament, sepse i mbështeti PS dhe procesi u mbyll.

Në këtë çështje, më vjen keq vetëm për Rexhep Ukën, një njeri i mrekullueshëm dhe ministër i shkëlqyer, por që ra viktimë e të tjerëve. Denoncimi erdhi nga SHIK-u dhe unë kreva kontrollin. Ky problem është trajtuar gjerësisht në librin tim “Deformimi i Partisë Demokratike”. U shkarkua nga detyra ministri i Ndërtimit Ilir Manushi për punimet jo të mira në rrugën Durrës – Rrogozhinë nga një firmë greke. Largimet e ministrave nuk bëheshin as nga Berisha e as nga Meksi, por nga diskutimi në Kryesi të PD-së e miratimi nga Këshilli Kombëtar e grupi parlamentar i PD-së. Pra demokracia e brendshme në PD vazhdonte.

-Deri në cilin moment?

Fillimi i një hileje që na u bë nga Berisha, por që ne nuk e kuptuam, ishte në Kuvendin e dytë të PD-së, kur ai propozoi që Kryetari i Partisë të kishte mandat të pakufizuar në statut, sepse, tha ai, “ne nuk mund të lëmë një djalë si Eduard Selami vetëm dy herë kryetar partie”. Ne të gjithë u ngritëm në këmbë me duartrokitje se do të shpëtonim partinë me Eduard Selamin si kryetar të përhershëm. Ishte një gabim i madh i joni sepse i vumë një lak në fyt demokracisë së brendshme të partisë nga i cili filloi kalvari i rënies së demokracisë së brendshme të partisë me përjetësimin e kryetarit.

Kur ai të ikte nga president, sigurisht që do të kërkonte vendin e kryetarit, siç dhe e mori. Qëndroi në këtë post de fakto me ndërprerje deri në 1997-ën, e nga ajo periudhë 1991 deri në 2013 ishte kryetar de jure, por vazhdon të jetë kryetar de fakto edhe sot. Këtë duhet t’ia dijë për nder budallallëkut tonë në atë kongres që mbështetëm propozimin e tij hileqar. Kjo vazhdon edhe në parti të tjera në vendin tonë. Këtu fillon dhe e keqja e Shqipërisë. Me kryetar të përjetshëm, nuk ka më demokraci në parti, por as në shtet sepse ligjin e bën njëshi.

Besimi im tek Berisha filloi të lëkundej kur priti në zyrë antishqiptarin Nikolas Gejxh, kur u mundua të ruante postin e tij të kryetarit duke vënë konkurrent të ndjerin Pjetër Arbnorin, më vonë zotin Uran Butka, por që nuk i la hapësirë për të bërë fushatë si të barabartë me Berishën, kur u pajtua me Fatos Nanon për të cilin nuk kish lënë gjë pa thënë, kur filloi të marrë vendime duke anashkaluar forumet e partisë për kandidimin e deputetëve, emrat e të cilëve neve anëtarët e Këshillit Kombëtar i dëgjonim jo në mbledhjen tonë, ku duhej të diskutoheshin e miratoheshin sipas Statutit, por i dëgjonim në televizor kur Berisha i shpallte ata publikisht.

Kjo praktikë filloi pas viteve 1997 e në vazhdim. Kur zgjidheshin sekretarët e PD-së në Këshillin Kombëtar, kandidaturat nuk diskutoheshin më parë në forumet përkatëse, por propozoheshin direkt nga Berisha duke vënë dy kandidatura, një të fortë, që Berisha donte të votohej, dhe një të dobët, që nuk mund të votohej nga këshilli kombëtar.

Pra dilnin sekretarë ato kandidatura që kish paracaktuar Berisha. Në një mbledhje të Këshillit Kombëtar zoti Bislim Ahmetaj i tha kur nuk u zgjodh:- Zoti Kryetar, nëse më vë mua me rojën e derës si kandidatura për sekretar, sigurisht që do të fitoj unë. E gjithë salla qeshi e bashkë me ne edhe Berisha. Ndryshimet statutore që bëheshin para kongreseve të partisë, liheshin për në fund të mbledhjeve disa orëshe, kur njerëzit ishin të lodhur e të uritur.

Zoti Omer Stringa më thoshte: – O Blerim, shih çfarë bën kodoshi (Berisha), na paraqet ndryshimet statutore atëherë kur ne jemi bërë telef dhe e kemi mendjen të shkojmë në shtëpi, duke votuar çfarë i do qejfi atij. Me këtë metodë ai rriti kompetencat e kryetarit (pra të vetvetes) dhe ulte kompetencat e kryesisë dhe të Këshillit Kombëtar i cili mblidhej 4 herë në vit. Ai bëri që ky këshill të mblidhej vetëm kur e caktonte kryetari.

Sali Berisha dhe Blerim Çela

Sali Berisha dhe Blerim Çela

Ka patur vazhdimisht reagime e kritika të forta nga këshilli kombëtar ku spikatnin kritikat e zotërinjve Uran Butka, Pjetër Arbnori, Tomorr Malasi e deri sa një pjese e deputetëve u larguan nga partia në 1997-ën si rasti 14 deputetëve në 1997-ën, si rasti i largimit të Genc Pollos, më herët Eduard Selami në 1995-ën që u shkarkua në PD. Personalisht kam debatuar me Berishën dhe në këshillin kombëtar mbajta një fjalim mjaft kritik të cilin e botova në gazetën ALBANIA në 7 Gusht 2002. Kritizerët humbën postet e tyre në kryesi e këshillin kombëtar me vota të manipuluara në kongreset e partisë.

PD sigurisht që është në krizë identiteti sepse nga parti demokratike u kthye në parti të njëshit ku kryetarët e bashkive, deputetët, ministrat, drejtorët e drejtorive qendrore në shtet emëroheshin e monitoroheshin direkt nga Berisha edhe nën ndikimin e klanit të tij të afërt në parti. Partia u mbyll, seksionet nuk funksionin se nuk i pyeste njeri, kryetarët e degëve caktoheshin paraprakisht nga Berisha e klani i tij, anëtarët e këshillit kombëtar po ashtu, dhe kryesia totalisht nga Berisha.

Kritizerët quheshin ngatërrestarë dhe tek tuk edhe agjentë të PS apo të Sigurimit. Kështu u quajtën nocionistët e vitit 1992 Arben Imami me shokë, më pas Genc Pollo, Genc Ruli, Artan Hoxha etj., por pasi ata ulën kokën, u bënë deputetë e ministra, pra nuk kishin qenë agjentë të Sigurimit e të PS, por kritizerë të papranueshëm, që pasi bënë autokritikë para Berishës se do të qëndronin urtë, u futën në radhët e udhëheqësve e propaganduesve të partisë.

Kontribuesit, militantët që punonin ditë natë për partinë dhe përlesheshin për votat e shkonin derë më derë për të çuar njerëzit në votime, kur fitohej pushteti ngeleshin pa punë, pa bukë dhe pa mbijetesë, merrnin rrugët e emigracionit.

Shumë prej tyre ishin me shkollë të lartë, me grada shkencore dhe specialistë të mirë në fushat e tyre. Pas aleancës me LSI në zgjedhjet e 2013, hendeku midis anëtarëve të PD me udhëheqjen u zmadhua shumë sepse vendet e punës u zunë nga LSI duke hequr PD-istët. Flas për vende pune që kishin njerëz të shkolluar e profesionistë.

Nuk është e drejtë që vendet e punës të zihen nga njerëzit e partisë në pushtet, por kjo rruge u ndoq dhe vazhdon të ndiqet nga partitë. Njerëzit dridhen kur humbet partia e tyre se do ta gjejnë veten në mes të katër rrugëve. Kjo është temë tjetër, prandaj nuk po zgjatem. Aleanca e PD me LSI i dha një mandat të dytë PD-së, por humbi besimin tek PD si një forcë politike e djathtë, jo vetëm tek anëtarët e saj të partisë, por edhe tek simpatizantët.

Me këto veprime, sigurisht që PD filloi të humbasë identitetin e saj, nuk merrej vesh çfarë partie ishte, çfarë ajo përfaqësonte, kush i merrte vendimet, një njeri me një grup të vogël që i kishin hipur në kurriz anëtarëve të thjeshtë të partisë, apo vetë partia që përbëhej nga militantët, seksionet, degët dhe këshilli kombëtar që u kthye në inekzistent.

-Po zgjidhjet e brendshme të fundit?

Kjo praktikë aspak demokratike krijoi premisat që kryetari i ri të paracaktohej nga Berisha, kur ai dha ”dorëheqjen”. U caktuan dy kandidatura, por i ndjeri Olldashi nuk ishte paracaktuar të zgjidhej, prandaj dhe humbi. Në PD funksionon ”telefoni i prishur” i cili kalon fjalët magjike nga veshi në vesh se filani është i preferuari i Berishës, dhe votimi është i ditur që do të jetë në favor të favoritit të tij.

Edhe kjo është një premisë që thelloi humbjen e identitetit të PD e cila e ka zgjedhur Berishën me votë të drejtë në një ndeshje të drejte në 1991. Më pas komisioni zgjedhor caktohej nga Berisha dhe votohej formalisht në Këshillin Kombëtar. Ai komision kishte në dorë emrat që nuk duhej të fitonin për në këshillin kombëtar, njëri prej të cilëve isha dhe unë në vitin 2009.

Nuk më ngeli hatri pse nuk më kandidoi për deputet në 2009, kisha fituar 4 mandate dhe duheshin vënë njerëz të rinj, por që s’isha më anëtar i Këshillit Kombëtar më dhembi shumë se isha i sigurt që do të zgjidhesha. Si unë nuk fituan as të tjerë si Uran Butka, Omer Stringa, Natasha Shehu, Margarita Qirko, Antoneta Malaj, Luan Skuqi etje. me kontribute e eksperiencë të madhe në punët e partisë.

Këshilli Kombëtar, në fakt ishte një organ inekzistent, por kisha qejf, për kontributet që kisha dhënë, të isha në këtë këshill. Kontributet e njerëzve kurrë nuk duhen hedhur poshtë se i vihet shqelmi partisë. Këto qenë disa nga shkaqet qenësore që e zbehën forcën e partisë e cila nuk kishte motiv për të fituar zgjedhjet e 2015, shto këtu dhe dobësitë në qeverisje e pandëshkueshmërinë e të korruptuarve.

-A mund të bëhet realisht Lulzim Basha një lider i opozitës shqiptare?

Basha nuk mund të bëhet lider real i opozitës përderisa ka nëpër këmbë Berishën. Berisha e emëroi dhe ai e komandon. Kushdo që do të ishte në pozicionin e Bashës, do të kishte të njëjtin fat. Këtu nuk flitet për fatin e Bashës, po për të ardhmen e PD e cila ka nevojë për një lider që merr vendime, jo sipas mësimeve të Berishës, por sipas vendimeve të kryesisë, e cila nuk dihet se ku është dhe si i zbaton detyrimet e saj statutore. Berisha në parlament nuk flet si deputet, por si zot i PD-së, kaq mjafton.

-Lloji i qeverisjes së PD-së dhe Berishës në gjysmën e parë të viteve 90, ka përcaktuar shtratin në të cilin ka ecur Shqipëria këto 25 vjet, dhe ju keni qenë pjesë e rëndësishme e institucioneve. A ndjeni pendesë për veprime, sjellje e gjëra që mund të ishin bërë ndryshe në ato vite…

Të jemi të ndershëm. Sistemi komunist në Shqipëri duhej të binte. Jam krenar që kam marrë pjesë në rrëzimin e atij sistemi dhe që kam kontribuuar në vendosjen e ligjeve demokratike që e ndanë Shqipërinë nga praktikat e sistemit kooperativist, diktatura, lufta e klasave, dhunimi i të drejtave themelore të njeriut, ekonominë e kontrolluar nga shteti, kurset e kontrolluara të këmbimit, avokatinë dhe ndërtimin e një shteti ligjor të së drejtës.

Ligjet i bëri qeveria demokratike me në krye Aleksandër Meksin dhe ndikimin e Sali Berishës. Ishin ligje, që me ndihmën e partnerëve tanë strategjike si BE dhe SHBA etj, e futën vendin tonë në rrugën e ekonomisë së tregut të lirë. Mos harrojmë se e gjetëm Shqipërinë të shkatërruar ekonomikisht, mungonin lëndët e para dhe pjesët e këmbimit për të mbajtur në punë ndërmarrjet, arkën e kishim bosh që të rimëkëmbnim ekonominë, mungonte vaji, sapuni dhe rrezikoheshim të ngeleshim pa bukë.

Me përpjekje të mëdha dhe me ndihmën e partnerëve tanë filluam të përmirësonim ekonominë nëpërmjet privatizimit dhe rimëkëmbjen e ndërmarrjeve rentabël deri sa edhe ato të privatizoheshin. U krijua një model i mirë i qeverisjes vendore e qendrore, korrupsioni ishte minimal. Po punonim për një kushtetutë moderne, por humbja e numrave në parlament me ikjen e Pashkos, Imamit, Kalakullës, Baletës etj. e çoi popullin në referendum të cilin e humbëm.

Këtu filloi rënia e reputacionit të PD, megjithatë u bënë shumë përpjekje që të ringriheshim, por plaga që morëm ishte e thellë. Në zgjedhjet e 1996 thuhet se votat u manipuluan, edhe mundet përderisa PS u tërhoq nga procesi i votimit, për mendimin tim me të padrejtë. SHBA kërkoi të rivotohej në 40 zona. Sugjerimi i miqve tanë amerikanë duhej marrë në konsideratë për të përsëritur votimet në 40 zona. Berisha vendosi të bëheshin vetëm në 17 zona. Ky ishte gabim. Berisha donte të ruante patjetër një fitore të thelle që të siguronte 84 vota për t’u rizgjedhur President. Nuk kishte asnjë arsye tjetër që të mos merrej në konsideratë sugjerimi amerikan.

Modeli që krijoi PD deri në 1994 duhej vazhduar pa ambicien presidenciale të Berishës, sepse sado mirë të punosh, pushteti të konsumon. Çfarë të keqe do të kishte që Presidenti të ishte socialist me një qeveri demokratike me 75-76 deputetë? Asgjë, përveçse mirë sepse do të balancoheshin pushtetet të cilat ishin të gjitha në dorë të PD-së. Po të me pyesje mua dhe shokët e mi në atë kohë, kurrë nuk do të pranonim të kishim një president socialist, prandaj Berisha e dinte që kish mbështetjen tonë anti demokratike. Nëse ne nuk kishim përgatitjen e duhur politike që të ruanim balancën e pushteteve, këtë duhej ta bënte Berisha, që dinte më shumë se ne.

Ne kishim nevojë për trajnime politike e juridike se si ndërtohet shteti demokratik e si duhet të jetë ai. Teorikisht e dinim, por nuk e besonim. Vetëm nga praktika mësuam se balancimi i pushteteve është paqe, drejtësi dhe rend. Dëshira për pushtet e Berishës dhe padija jonë na morën në qafe, jo pse humbëm pushtetin, por sepse këtë rrugë vazhdoi dhe PS, më pas PD dhe Shqipëria u bë lëmsh, pa përmendur këtu ligjin 7501 për tokën që u bë aq problematik.

Ju pyesni a jam penduar për veprimet e mia. Nuk jam penduar që kam qenë pjesë e PD-së, por jam penduar për disa diskutime e mbështetje që i kam bërë Berishës duke e përkrahur atë dhe idetë e tij me besim të plotë se po veproj në të mirë të vendit. Se ku kam gabuar i kam shtjelluar në librin tim.

Ky model tashmë nuk është vetëm i një partie, por i të gjitha forcave politike që kanë ose ruajnë nën rrogoz kryetarë të përjetshëm, që duan të gjitha pushtetet për t’u bërë mbretër të pa kurorëzuar. Ky nuk është vetëm fenomeni Berisha, por një fenomen shqiptar që filloi me Zogun, vazhdoi me Enver Hoxhën, u pasua nga Sali Berisha, Fatos Nano e po vazhdon me Edi Ramën.

-Po, në librin tuaj për historinë dhe zhvillimet në PD, jeni tejet kritik…

Duhet të lexoni librin tim, jo vetëm ju, por të gjithë ata që merren me politikë, që të mos përsërisin gabimet e mija e të shokëve të mi. Kurrë mos besoni tek një njeri, por vetëm tek fryma kolegjiale dhe tek pushtetet e balancuara të cilat krijojnë gjykata e drejtësi të ndershme.

-Në intervistat që Izet Haxhia në ka bërë në gazetën DITA jep një sërë faktesh tronditëse në lidhje me Berishën. A mund të përbëjnë ato objekt hetimi nga ana e Prokurorisë?

Me këtë rast po i kthej përgjigje dhe zotit Izet Haxhia. Faktet e tij janë tepër të rënda dhe nuk mund të anashkalohen vetëm me një libër. Unë vërtetë jam kritik ndaj Berishës, por kurrë nuk kam thënë se ai është kriminel, sepse nuk di asnjë rast të tille nga 1990 deri në 2009 që kam qenë në PD.

Por meqë Izeti thotë se ka fakte, duhet t’i çojë patjetër në prokurori, libri i tij që do të dalë është denoncues, por jo dënues. Për faje të rënda heton prokuroria dhe vendos gjykata. Sa i përket ish-kunatit tim, unë kurrë nuk jam marrë me punët e tij e të firmës së tij. Nëse ai i ka dhënë 2.5 milion dollarë njerëzve që përmend Izeti, duhet bërë denoncim në prokurori. Për problemet e tjera të denoncimeve të mia në KLSH, i lutem Izetit të lexojë librin tim sepse aty janë shtjelluar gjerësisht.

-Por nga ana tjetër ju thoni se Izet Haxhia i ekzagjeron disa gjëra. Si mund ta argumentoni këtë?

Nuk mund të argumentoj pse janë të ekzagjeruara akuzat e Izet Haxhisë sepse unë nuk i di punët e nëndheshme të Berishës, por duke qenë kaq të rënda, më janë dukur të ekzagjeruara, por kjo nuk do të thotë se është kështu siç them unë. Dhashë vetëm një dyshim, asgjë më shumë, por e përsëris që akuzat e Izetit duhen çuar në prokurori.

-Ju kini qenë kryetar i KLSH-së, i pari pas përmbysjes së diktaturës. A besoni se akuzat për korrupsion që flitet për familjen Berisha në mënyrë të veçantë, por edhe për pushtetarë të tjerë të majtë e të djathtë, janë të vërteta?

Si ish-kryetar i KLSH nuk mund të flas me hamendje, por vetëm mbi bazën e fakteve, të cilat duhen vërtetuar jo nga fjalët që thuren poshtë e përpjetë për familjen e personin Berisha. Të dyshosh nuk do të thotë se është e vërtetë. Gjithçka flitet për korrupsionin e Berishës duhet vërtetuar me dokumente, dhe kush thotë se ka dokumente dhe nuk i çon në prokurori, sigurisht që gënjen. Unë di që nga 1996-97, Berisha ka dalë si një njeri që bënte një jetë të thjeshtë.

Nëse sot mund të ketë pasuri, ka një inspektoriat të deklarimit të pasurisë, jo vetëm për personin në fjalë, por edhe për familjen e tij. Të vihet në pune ky institucion që të ballafaqojë deklaratat e familjes Berisha me pasurinë që disponojnë, nëse ka diferenca të pa deklaruara, t’i drejtohen prokurorisë. Kjo duhet bërë për të gjithë ata politikanë që nuk kanë biznese, por janë të pasur. Ky kontroll duhet të funksionojë njëlloj për të gjithë.

-A besoni se reforma aktuale në drejtësi do ta zgjidhë problemin e padrejtësisë e korrupsionit në këtë vend?

Nuk besoj tek reforma në drejtësi po nuk u pastrua politika nga të korruptuarit, po nuk u zgjidh problemi i kufizimit të mandateve të kryetarëve të partisë, po nuk u zgjidh sistemi zgjedhor që sot ka bërë të plotfuqishëm kryetarët e partive, po nuk u vendos përfundimisht balancimi i pushteteve, që asnjëra palë të mos ketë edhe qeverinë edhe drejtësinë, edhe presidentin. Pa u vendosur ky balancim, reforma në drejtësi do të jetë zero. /DITA/

 

 

 

February 5, 2016 14:00
Komento

25 Komente

 1. A.GRAMSH February 5, 14:36

  ‘GERINGU’ BLERIM dhe ‘sistemi kAmunist’!
  Pa u bere gjyqi i Norembergut pas 25 vjetesh ne kete vend jo vetem qe nuk ka zgjidhje por eshte sherberje e a shmangeshme.
  Fakti qe pas 25 vjetesh po dalin antishqipetare si protogonistet kryesore te shperberjes nga e mengjera e B,,, perfaqesuar nga Serveta,servila Blusha Malaj e karabusha e nga e djathta e ‘djathit’ Blerima Haxhi e kompani qe na flasin pas 25 vjetesh tragjedi per ‘demoKroaci’ tregon fundin kur ne si vend jemi ne ANARKI e si POPULL ne ARRATI!?
  Edhe Çela edhe Izeti jane 2 protagonistet e bashkepunetoret me te ngushte si Gobbels e Geringu te hitlerit Sali ashtu si ne krahun tjeter dinastija e filozofeve te perjeshem si DUN BI U-Pellumbi ashtu edhe ‘dinastija Blushi’ qe ne rolin e te ‘penduarve’ pas 25 vjetesh kerkojne imunitet te perjetshem!
  Ndersa nga e mengjera e B..apo socialSSaliste flasin per demoKroaci kur populli perjeton mjerimin migjenian idjotet e krriminelet salisjane na flasin akoma pas luftes donkishoteske kunder kAmunizmit per ‘sistem komunist’!??
  NE CILIN VEND TE BOTES NGA 1800-TA na qenka ndertuar ky ‘SISTEM KOMUNIST’ qe ka 25 vjet qe flitet ne nje fshat te quajtur Bathore pa shtet e me kufij te ‘shtetit te Shqiperise se mesme’ te Toptanit qe ka 25 vjet qe perjeton ‘sistemin skllavopronar’ gjysem feudal!!
  ‘Gazetaret’ kur intervistojne flasin e gjykojne me tru apo me b..,kane misjon te tregojne e informojne kete popull 25 vjet ne terr informativ apo tregojne perralla per te vene ne gjume 90 perqind te femijeve me barkun bosh!?

  Reply to this comment
  • shame..... February 5, 15:29

   I nderuar Xhevdet 1

   Jam 100000000 here i zhgenjyer nga kjo interviste.
   Nqs do behej nje GJYQ HAGE me keto PD-rat PARDESY-BARDHE patjeter ne 10 monstra qe duheshin egzekutuar ishte dhe ky zotnija BC
   I njoh te pakten 3 njerez te afert te tij qe e urrejne te pakten pas 1993 per pislliqet e tij ..por kjo eshte histori tjeter.
   NQS KA NJE FAKT QE TREGON SE BERISHA ESHTE KRIMINEL TERRORIST I FAKTUAR ESHTE AKTI TERRORIST QE KREU KARSHI DETASHMENTIT GJERMAN NE 1997..DHE URDHERI I BERISHES PER TE SULMUAR AMBASADEN AMERIKANE..
   E PERSERIS JANE TE DOKUMENTURA DHE MUND TE PYESIM:
   PSE E TOLERON KETE MONSTER
   ……DIPLLOMACIA AMERIKANE ( por tallen me Lune e shkrete)
   …….MAZHORANCA
   ……DEMOKRATET E NDERSHEM
   ….TE PERNDJEKURIT POLITIKE
   PRA DHE PER GAZETEN DITA DHE PERSONALISHT PER ZOTIN XHEVDET.
   pse i nderuar po talleni me ate popull ?
   duke na dhene keto intervista jo vetem bajate por dhe” deleted” me nje person qe duhet te ishte prapa hekurave me banden berishiane…

   nqs se nuk di Blerim Rajeerson Berisha se Sali qeni i tij nuk paska fakte per korrupsion..ato kane marre dhene dhe ja si kendon populli tropojes DJALLI TE TIJ

   Rapsodi tropojane për Sali Bishën e Blerim Leshit
   1.
   Ku e ke djalin nene Jovanka ?
   Ne Tirane, tek Sllobodanka,
   Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
   Tash do te dalim n’selamet.
   Dobro doshli, daj Fazllici !
   E uron Shkelzen-o-vici
   Zdravo unuka Argite !
   Te gezojme qe erdh kjo dite !
   Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
   Pare t’pista, prona, tendera,
   Me rrite normen e fitimit,
   Jem bashkue me boten e krimit.
   2.
   Babe Salihi jep udhezimet,
   Si me i shtue superfitimet:
   “Gjithsecili ne klanin tonë,
   T’angazhohet ne korrupsion !”
   Ne mandat te pare si president,
   Jam tregu koqe, pa mend,
   Me duket vetja anormal,
   Pse nuk vuna kapital !
   Eshte momenti te fitojme sot,
   Vitet qe na iken kot,
   Due me u ba pasanik,
   Me jetue si sheik!!
   Objektiv i madh per mu:
   Keto milionat me i fitu
   Si ti fusim ne xhepin tone,
   Ka metoda ti pastrojme.
   Arme, droge e kontrabande,
   Jane per burrat: pune e rande,
   Ketu, Argite mos i fut hundet,
   Kem Shkelzenin per kesi punesh.
   More Shkelzen, t’ka baba trim,
   Je i lind per demontim,
   Ti Argita, bija ime,
   Fokusou n’ privatizime.
   Sokoleshe, ti moj malesore,
   Na e hap studion ligjore,
   Gjithe projektet qe ka shteti,
   Do i perlajme t’ tana per vedi.
   Ç’fare ka prona ky milet,
   Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
   Turru pra, ti moj azgane,
   Me i kalu n’llogarine tane.
   Thuri planet me ngadale,
   Futju bregdetit me radhe,
   Nga Ksamili ne Velipoje
   S’leme parcele te na shpetoje !
   Ty Jamarber t’kam si djale
   T’i zaptosh tokat ne Jale
   Per Zenin kam tjeter plan
   Jane dy mije hektare ne Seman
   Nuk na vjen me fati ne dere,
   Ta shfrytezojme per te fundit here,
   Te mos mbese aset pa shit,
   Te mos leme prone pa grabit.
   Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
   Do ta shtyj ne maksimum.
   Po te na bajne neve anetar,
   S’mund te vjedhim si me pare.
   Do veme kapital pa mase,
   Do fitojme para me thase,
   Me i pastrue sipas ligjit,
   Kemi firmat e Fazllicit.
   Shkina ime, moj Argite,
   Mire i “qan” keto “sukses fite”
   Çdo projekt qe konsulton,
   Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
   Nga qe pronat ke synim,
   Po te jap mendimin tim:
   Toke me çmim “badiava”
   Veç n’ Porto Romano ka.
   Jane pronare ca katundare,
   I genjejme me pak dollare.
   Bejme nje Vendim historik:
   E kthejme n’ Park Energjetik.
   Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
   Rritet çmimi 300 here !!
   Sa firmos nje V.K.M.
   Pare te madhe fitojme ne !!
   Shkelzeno, qepju Gerdecit,
   Eshte mbreti i biznesit.
   Gjithe mafjozat ma t’nderu
   N’trafik armesh jane perqendru.
   Eshte biznes fantastik !
   Demontim dhe trafik.
   Do ta bejme ne menyra te fshehta,
   T’ mos leme gjurme ne evidenca.
   Trafikojme edhe raketa,
   Sa te doje Al-Qaida.
   Ne rruge sekrete permes Çadit,
   I çojme arme edhe Xhihadit.
   Nuk na duhen ne uzinat,
   Fillo, e ngre llamarinat.
   Perdor mjetet e ushtrise,
   Ke dhe çiken e Farise.
   Kam mendu per proceduren,
   Gati ke infrastrukturen.
   Alibe e Aldo Bumçe,
   I ke vartes n’ grupin e punes.
   Mos humb kohen me liçencat,
   Ti jep baba kompetencat.
   Qeveria, perfshi mua,
   Do te jete nen urdherat tua !!
   Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
   Veç me mbush thaset me dollare,
   Non-stop, n’supervizion,
   Baxhanakut i takon.
   Per fitimin maksimal,
   Nuk njoh ligj, as moral,
   Puna del me leverdi
   Kur shfrytezohen gra e femi.
   Keto jane pune qe leverdisin,
   Pasunohemi me tane fisin,
   Fitim te tille nuk ka pare bota,
   Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
   3.
   Kam kerkese nga njerzt e grues:
   T’u jap serbve akses n’Durres.
   Kam mendue qe per Serbine
   Te baj aksin Laç-Morine!!
   Kosovaret nuk i due hiç,
   Sepse jane anti-Fazlliç.
   Çmendurisht une kam dashni,
   N’dajallaret e femijve t’mi.
   Rruga qe i sherben vatanit,
   Do kalonte grykes Komanit.
   Ky opsion nuk me pelqen:
   Me demton si biznesmen.
   Une nuk jam aq rrote budalli
   Me e ndertu nga thote Topalli.
   Rruga bregut lumit Drin,
   Le pa pune tragetin tim.
   Jam i lute prej Erdoganit,
   T’kaloje rruga bregut Fanit.
   Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
   Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
   Pra, Kosova eshte sebepi,
   Perfitues jane turku e serbi.
   Do ta haje buxheti i shtetit,
   Edhe xhepat e miletit.
   Nga miliardat qe do hedh,
   Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
   Jemi te “ndershem” ne publik,
   Eshte projekt patriotik !!
   Do ta nisim me nxitim,
   Pa projekt e preventiv,
   Keshtu nuk kapet abuzimi,
   N’xhepat tane shtohet fitimi.
   Gropes se zeze te korrupsionit,
   I veme emrin “Rruga e Kombit”
   Se ky popull eshte i trashe,
   E ha sapun per djathe.
   Keshtu, per dite vjedhim miliona,
   Me parullen: “rrofte Kosova”.
   Plan biznesi me te mire s’ ka,
   Miliardere ka me na ba!!
   Eshte projekt qe suporton,
   Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
   Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
   I mashtrojme dhe per fushate.
   Une jam Sale talebani,
   Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
   Me sebep te inagurimit,
   Dy dite para votimit !!
   (Dasem te madhe do te banim,
   Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
   Po u ba ndonje padi,
   E dergojme Sollakun n’shpi.
   Me mbrojt fort korrupsionin,
   Kemi gati “lustracionin”.
   Kemi eksperience nga bota,
   Siç vepronte Penelopa.
   Keshtu do bajme me tunelin,
   E ndertojme pastaj e shembim.
   Siç na meson arithmetika,
   Kete e thote edhe Argita:
   Qe te fitohet sa me shume,
   Duhet rrit puna n’volum.
   Sukses-fija eshte derivat,
   Punet e vogla japin pak.
   Po kur shifra eshte me billiona.
   Çahen brinjesh llogarite tona !!
   4.
   Nga Argita due’ i projekt:
   Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
   T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
   Se ua dhame amerikaneve.
   Nga Teksasi, nje firme hiçi,
   Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
   Koperture n’afera krimi,
   Rezart Taçi esht me kopili.
   Thirre Taçin me urgjence !
   Fillo, jepi konsulence !
   Te startoje, me korrupsion,
   T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
   Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
   Fonde sjell nga Azerbaijani.
   Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
   Mire se te vijne nga mafia ruse !
   Vlere fiktive veme n’ offerte,
   Me u “pague” per 5-6 vjet,
   Po u zbuluem nga konkurentat,
   I nderron Ruli dokumentat.
   Nuk e ban ai per shoqni,
   Ai ka ketu pjesen e tij,
   “Druri i arres” qe nje nxitim,
   Sot e kam ortakun tim.
   Per “OK”-n ne parlament,
   Duhet ba nje marifet:
   Vec te kete emerin “garanci”
   Boshe e fallco, s’ka rendesi.
   Grupi im parlamentar,
   Jane ca koqe, e ca gomare,
   S’jane te zot as “per nje pune”,
   Miratojne ç’far u tham une.
   Pse jane arti, politika ?!
   I blejme ca nga opozita,
   Kur ta mbyllim kete pazar,
   U çojme ftesat per iftar.
   Per parate, s’kemi siklet,
   ARMO-n e marrim pa leke,
   Po t’na pyese ndonje gazete,
   “Jane pague”, por jo n’buxhet.
   Po e teproi ndonje gazetar,
   Do ta shpalle une tradhetar,
   Do ia djeg gjithe pasurine,
   Me shtypshkronje, e me makine.
   Per transferta kriminale,
   Kemi banken personale,
   Me Tan Santo e Elvane,
   Kryebandit Adrian Fullane.
   I bajme ligjet si t’i dona,
   Qe ARMO t’jete e jona.
   Ky qe plani, me startuu,
   Eshte sukses i garantuu !!
   ESHTE PROJEKTI I FITORES !
   JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
   5.
   Merakoset nene Jovanka:
   Motra ime, Sllobodanka !
   Mos ma lini n’balte Fasllicin,
   Pse e kemi Kryeministrin?!
   Sal Berisha mban fjalimin:
   Mos ma ngucni “gospodinin”
   Mbyllni gojen deputete !
   Se ua sjell ketu n’parlament.
   Nis veprimet paranoja:
   O Damir, o “srdce moja” !
   Merre çarterin per Tirane
   Je ne bes’time n’ TV Klan.
   Ne aeroport shtrohet tapeti,
   Me urdher te nalte nga shteti,
   Zbret me nderet e nje princi,
   Dora vete: druzhe Faslliçi.
   Angazhohet i gjithe shteti,
   Policia e prefekti,
   Shantazhojne Sala e Liria:
   Te rrije urte prokuroria !!.
   Se eshte koke, per koke te mikut,
   Eshte koka e trafikut,
   Kontrabanda e Ballkanit,
   Kontrollohet prej “viganit”.
   6.
   Fakte te reja kan dale ne drite:
   Kush e nxori Azemin ne prite,
   Kush e shfrytezoi arkivolin,
   Me ba 14 shtatorin !
   S’e harrove o Sale, traditen,
   Keshtu e vrave edhe Trebicken,
   E verteta po del ne pah,
   Kush e çoi Kosten “per gjah”.
   Po te zbardhet prej fillimit,
   Tragjedia e 2 Prillit:
   Dora qe gjakosi Shkodren,
   Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
   Kur Kosova ngrinte krye,
   Behej shqipja “lesh e li”,
   Luks i madh per Serbine,
   Kur shtie n’kaos Shqiperine.
   Hej Sali, miku i Fazlliçit,
   Ia kalove Karaxhiçit,
   Karburant i dhé Serbise,
   Me vra djemte e Dardanise!!
   U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
   Kundra trimave te Kosoves
   I gjithe populli u çudit
   Kur i shpallet “terroriste” !!
   Trimat, ne lufte me dushmanin,
   Ti, biznes me Arkanin.
   Dosja jote ne Beograd,
   Filloi te jape rezultat.
   Kur Kosovës po i vinte fati,
   Direktiven jep lugati.
   Me urdher te UDB-se
   I the “jo”, Rambuje-se.
   Ti ke ba nje mal me krime,
   Vrave popullin ne lufte civile,
   Mbolle ngjarjen me vrastare
   “Hiroshimen” gerdecare.
   Tym e helm mbushe kete vend:
   Bloze qymyri, nafte e cement,
   Ke dhe plane me mizore,
   Me centralet berthamore !!
   Si familje, je ba llum
   Ju ka vene mafia perfund:
   Delijorgji, Medi dobiçi
   Rezart Taçi e Fazlliçi.
   Qe ta themi hapur fare,
   Eshte gjithe mafia nderkombetare,
   Kriminelet ke ortakë,
   Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
   7.
   Jam Sali, Sali “qëndresa”
   Vrava, vodha gjithe sa desha
   Per pushtet, une djeg Shqipnine,
   Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
   Madje jam shume i vendose,
   Per nje tjeter katastrofe !
   Me barut u ba shume buje,
   Kete here do jete me uje !!
   Shkodren do ta bej det,
   Ta mbaje mend perjete !
   Tragjedi qe s’e ka pase,
   Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
   Vi nga kulla e Vicitolit.
   Jam nga shpella e Mit Sokolit,
   Qe ju turr topit per ment’ krese,
   Tu mendue se eshte n’sigurese !
   As kurkujt nuk ia kam friken,
   E kam “tredh” une opoziten
   N’ unison me Edi Ramen,
   Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
   Le t’vazhdoje me batuta,
   Tu tregue perralla me flutura
   Nuk me tremb mue Johni II-te,
   Une nuk pyes per Amerike !!
   Derisa t’permbyset globi,
   Me rruen trapin “Silvia Konti”,
   Se ia marr erzin n’publik,
   Ia kam ba nje vidioklip !
   Me gjyqsorin s’kam problem
   Aty kam une klanin tem,
   Bamirit ia kam ba bene,
   Do t’ia marr dhe KLD-ne.
   Me i vu krimit kapak,
   Mua m’duhet edhe nje mandat
   Kam nje plan te sterhollue,
   Me lane popullin pa votue.
   Kur te vije dita per votim,
   Jam usta n’manipulim.
   E ujdis dhe me Europen,
   N’qeveri me kokelopën.
   8.
   Mire ia ban more faqezi,
   Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
   Se çdo popull ne planet
   Nuk do të sillte me ne pushtet.
   Per faturen dhjetra mijera
   Brenga, plage edhe viktima,
   Per gjithe krimet ndaj vatanit,
   Do ta benin si Sadamit.
   9.
   Hapi blloqet moj Argite:
   A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
   Nga vemendja si na doli ?
   INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
   Duhet te kesh n’vemendjen tate,
   Dhe repartet ushtarake.
   Ç’fare ka: toke e ndertim,
   Ta kthejme ne perfitim!!”.
   Te punojme ma me kujdes,
   Po na dalin letrat n’shesh.
   “Bomba” e pare qe faksi djalit,
   Tash, e-mailat e Ansarit !
   Ne publik erzin na muaren,
   s’na paguan as faturen,
   Me aferat qe t’zbuloi Tema
   Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
   Per çdo gje, rrofte kapari,
   Se ta fusin si arabi
   Ta kesh rregull n’punen tane:
   Leket merren paradhanie !
   Mos u ban more babe zevzek,
   I thote t’jatit çika e vet:
   “Veç me tenderat qe kam n’proces,
   Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
   Asetet qe ti permende,
   I kam te shkrume n’listen teme.
   Une i bej punet me grafik,
   I kam ne plan per kete vit.
   Nuk pajtohem me kritikat,
   Mos mi humb babo meritat.
   M’ gjej nje tjeter ne Planet,
   Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
   Per çdo prone qe eshte kthy,
   Une e Zeni kem nderhy.
   Ne çdo projekt e investim,
   Aty eshte dhe emri im !!
   Koncesione e tenderime,
   Kane kalue ne doren time.
   S’jam mjaftue si konsultare,
   me perqindje, jam pronare !!
   A e ke pa si po hedh shtat,
   QTU-ja e re ne Farke ?
   Veper qe se ka Shqipnia,
   Ashte tu u ba me leket e mija !
   Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
   I kam une nen kontroll !
   Po s’pagoi taksen tek une,
   S’fiton asnje konsorcium !!
   Fantazia ime s’ndalet,
   Kam fillue te zaptoj dhe malet:
   Dajt, Terbun e Veleçik,
   Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
   Me ndihmen e dajes Fazlliç,
   Kem ba lek e fitue miq:
   Mishkovicin e Arkanit,
   Dhe djalin e Sllobodanit !!
   Kam arrite me menaxhu,
   Procesin me te korruptu.
   I rashe vize VITOL gjigandit,
   Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
   Edhe pse jam billionare
   Ne shume projekte, aksionare,
   Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
   Vete e deshen borgjezine !
   Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
   E godisim bashke me Zenin,
   Ti kujdesu veç per vedi:
   Mos me ra nga pushteti
   Qe t’i gezojme na pasunite,
   Mos prano me i hap kutite.
   Se po i hape, fiton Rama,
   E na i konfiskon te tana !!
   Po erdhi ai n’pushtet,
   E sigurte: burgu na pret.
   Krimet tona sa nje mal,
   Nuk mjafton kodi penal.
   Qe te shpetojme duhet me ik,
   Ne azil politik,
   Nese duem nje vend tamam,
   Shkojme drejt e n’Teheran.
   ***
   Zonjë e madhe Jozefinë,
   Ke merita n’sigurim,
   Që kur re në banane,
   Ti je ba pulitikane.
   Nga besimi europiane,
   Në politike je talebane,
   Për të tjerat je hibride,
   Nuk e flet as gjuhën shqipe.
   Si kryetare je e dhunshme,
   Nga fjalori: e paturpshme !
   Histerike si një vrasëse !!
   I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
   ***
   Kush e solli kete cunam ?
   Kryeministri sharlatan !
   “Hena blu” as “dielli gri”,
   Dora vete shoku Sali !
   Hapi syte o milet,
   Pse fajtore jemi vete:
   Se çdo votë për atë lubi,
   Eshte burim për tragjedi !!
   Moj malesia e Gjakovës,
   Ke pas qene e pararojes,
   Ti ke pase burra model,
   Turp, qe nxore ate kriminel !
   Do t’mbuloje Sale turpi i zi
   Per afera e per tradheti,
   Do te mbetet brez pas brezit:
   “Kryeministri i Gerdecit”.
   Para teje ne tradheti,
   Jane zhyt Zogu e daja i tij.
   Por s’kane bere te tilla pazare!!,
   Me ujrat territoriale.
   Kjo do te thote se n’ qeveri
   Esat Pasha na eshte kthy.
   Problemi qe ka sot vendi:
   A do vi dhe Avni Rustemi ?!
   Jeni nje tufe me kusare,
   Me Ballinje e Selmanllare,
   Delijorgje dhe Fazlliçё,
   Taç e maç e berishiçe.
   Kjo eshte klike qeveritare,
   Eshte nje bande kriminale,
   Ruli, Basha dhe Mediu,
   Kapobanda eshte Saliu.
   Sa krimet i keni ba,
   Me lekure keni me e la.
   Do ta zbojme ne korrupsionin,
   Bashke me Gerdec-kualicionin.
   ***
   O Blerim – or biri “nanes”,*
   Paske qene ti “..içka e s’ames”.

   Reply to this comment
 2. Beniku February 5, 14:42

  Ke te drejte qe embron per pasurine,ndersa per te tjerat megjithese ai eshte korbi me I zi qe ka njohur SHQIPERIA, i permendeni se nuk u zgjodhi me si deputet. Mos harro se para 1990 dyrte i kishe me doreza alumini si une edhe ti,po me tu bere Kryetari KLD dyerte me gjithe dorezat u bene prej floriri… KY je ti Blerim Cela.Ke qen nje mendjemadh i PD. Berisha eshte maskara,po me maskara eshte tregyar kur nuk te rrasi ty ne burg, Njeri Fudull!

  Reply to this comment
 3. maks February 5, 14:43

  po pyete o gezetar si u be ky blerimi miljoner

  Reply to this comment
 4. tj February 5, 15:57

  Tragjedia shqiptare! Ky Blerimi e ka vendin ne burg! Ka vjedhur dhe ka ndihmuar Berishen te vjedhe te vrase! Tani vini re dhe shenoni thote -” ngaqe Berisha ishte dinak dhe dinte me shume se ne! Pra e lan veten duke perdorur injorancen! Eshte e njohur -” injoranca nuk eshte argument”! S’ka per te pasur qetesi ne Shqiperi pa u denuar Berisha dhe PD-istet si Blerimi

  Reply to this comment
 5. DURRSAKU February 5, 16:10

  PO FLET BLERIM CELA…PER DEMOKRACI TE PASTER DHE TE SINQERTE,, HAJDUTI NR 1,,, SA PRONA VODHE TI DUKE VEN FIRMEN TENDE…VETEM NE DURRES SE KE MAR PER TE VEN FIRMENE PER TE TJETERSUAR PRONAT, TE KUJTOHET MOBILERIA E VJETER NE DURRES, ISH MERKATA E FRUTAVE,,, NXORRE JASHT 12 FAMILJE,,,DHE FIRMOSE PER PRONAR QE NUK KAN EKZISTUAR KURRE,,, IK MER LEGEN,, KOKRRA HAJDUTIT,,,,

  Reply to this comment
 6. DURRSAKU February 5, 16:16

  PO FLET BLERIM CELA…PER DEMOKRACI TE PASTER DHE TE SINQERTE,, HAJDUTI NR 1,,, SA PRONA VODHE TI DUKE VEN FIRMEN TENDE…VETEM NE DURRES SE LEKE KE MAR DUKE VEN FIRMENE PER TE TJETERSUAR PRONAT, TE KUJTOHET MOBILERIA E VJETER NE DURRES, ISH MERKATA E FRUTAVE,,, NXORRE JASHT 12 FAMILJE,,,DHE FIRMOSE PER PRONAR QE NUK KAN EKZISTUAR KURRE,,, IK MER LEGEN,, KOKRRA HAJDUTIT,,,,

  Reply to this comment
 7. operacioni bolla e zeze February 5, 16:38

  tamam nivel gjimnazisti. dinte cilin zgjidhte berisha per postin qe u jepte.

  Reply to this comment
 8. o shoku Enver, vetëm gjysmë dite, dil edhe një herë! February 5, 17:09

  zoti Blerim…

  e kupton irritimin e lexuesve ?!

  .ne vend qe te heshtesh dhe te kerkosh falje ti po ben harakiri..sepse qe sot Prokurori me budalla ne Shqiperi duhet te arrestoje menjehere per qindra probleme qe ti je pjese e erret e berishes ne Financa por dhe nje kriminel ekonomik qe me veprimet dhe mos veprimet e tua ke vjedhur “per te tretet’ qindr miljona dollare
  Le te zgjedhim dy prej tyre qe duhet ti hedhin Prangat pa paralajmerim

  e para
  Vizita e Berishës në Sulltanatin e Bruneit, në vendin tim shkoi si truprojë Bujar Rama, zv/ i Gazidedes; unaza 300 mijë $ e Liries dhe xhelozia e Genc Pollos; misteriozi Ferit Hoti ……Ky material eshte botuar te Dita dhe shpenzimet maramendese,shkeljet ligjore jane katastrofe…..kurse Blerim Karafili jo vetem qe nuk e ka “kontrolluar” por ka marre pjesen e tij

  E dyta:
  Ndersa Fatos Nano do burgosej direkt me urdher te Sali Rajerson Biberajt per kavanoza receli ne 1993….pikerisht dyshja Rajerson-Berisha u moren me arin e Londres qe nje zot e di ku shkoi….Cfare mund te dije dhe cfare ka fimosur “engjellori” Blerim Qela bashke me Genc Rulin nje nga” pasaniket” me te medhenj

  e treta
  Pse nuk permendet armatimi shqiptar qe ne 1990 kapte shifrat mbi 25 miljard dollare…ku shkoi…no comment

  e katerta
  Pse nuk permendet rruga milot-kukes ku u vodhen mbi gjysem miljardi dollare te dokumentuara..no comment
  vijon

  Reply to this comment
  • LORA February 6, 15:23

   Kjo e sipermja nuk ka piken e lyres ,si interviste,,,,sepse blerimi ka qene, eshte dhe do te ngordhe si hajvan,sherr-budalla.
   Me shume, e shoh si nje eksperiment te DITES,per te matur se sa hajvane do te mund te ndjekin blerimin me trute e pa-bleruara.
   Ne komentin tuaj,me argumenta te sakta,shoh me keqardhje qe I keni bere njelloj vleresimi ketij magjari.Per te vertetat e thekshme te rrezimit dhe perdhunimit dy-dekadesh te shtetit te shqiptareve,nuk duhet t’u drejtohemi qelbesirave si blerimi,qe jane pjese e ketij historiku te llahtarshem kriminal.Nese ne do te jemi ekzigjente ne pergjegjshmerine tone ,,,,duhet vetem te hapim shtegun e sikterisjes se blerim-ve ne vendin qe meritojne,tek shtate penzheret,,,pas nje konfiskimi rrenjesor te cdo pasurie jo-legale.
   TUNG.

   Reply to this comment
 9. Lion February 5, 17:16

  Mos shani,kur nuk keni argumente

  Reply to this comment
 10. astrit February 5, 17:31

  Nje interviste shume e dobet e ketij mjerani te PD-se. Nga c’shikohet ai edhe sot ka frika nga hija e Berishes. Sado qe thote se eshte kunder tij, ai vazhon te mbetet bishti i qenit.

  Reply to this comment
 11. ZZZZZZZZZZZZZ...... February 5, 17:33

  EDHE BJEHERE QE FOLI TAMAM BLERIM CELA NE 97 KUR THA QE PIRAMIDAT I NGRITI USA E HEMGRI …PSE E HA ME KY……………….????!!!

  Reply to this comment
 12. ardilila February 5, 17:38

  O Blerim ti ke pire e po pi gjakun e ketije populli,ti bir i ish sigurimsit te Enver Hoxhes ti dallaverexhi e hajdut ti i pa fyttyre qe shan per perfitime personale po mire ta ka bere Saliu ty se te ka pare cfar njeriu je.

  Reply to this comment
  • kiri February 5, 20:10

   komentuesi k ardilila po ben nje gabim trashanik.

   edhe nese ka patur spiuna te enverit ne vitet 80′ ato u kthyen ne spiuna te elezbiberit….qe ka 25 vjet qe perdor berishen si kobure te tij fill pas 2 prillit 1991.qe ishte peshqesh nga udb dhe keto amerikane serbisht foles

   ky blerimi eshte ndyresire kozmike..por po te jete per spiuna duhet ta filloni nga Azem Hajgarja…duhet ta hiqni ng varrezat e deshmoreve dhe ti hiqni lapidarian se dhe Blerimi e ka patur shok “armesh”

   GAZETA « RD » 18 GUSHT 1995
   FRAGMENT NGA FJALA E SALI BERISHËS PËR GREVËN E URISË TË AZEM HAJDARIT

   « Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit,
   një shërbëtor i Ramiz Alisë

   . Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi se kishim dy Azemë : ai i mitingjeve që «bënte gjëmën», kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat. Azem Hajdari si Rita Marko, se Rita Marko ka qenë i vetmi pushtetar që ishte edhe kryetar i sindikatave, vendosi ta ndërpresë grevën e mezeve dhe të rakisë në kafenenë e Xhelës. Deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve në prag të zgjedhjeve të 22 marsit, i futur në grevën e urisë, i armatosur, rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekëshat, përsëri Hajdari dështon. Askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të Azem Hajdarit… »

   tung kardilila

   Reply to this comment
 13. leo englnd February 5, 21:56

  Blerim i qenit shteti ju fundos prej funderrineve qe punesut me fis mbre ku i kishit si Kryetori Shikut Elbsn Krenor Kruj , kusheriri yt me shkolle te mesme Pedgogjike, mesus fshti e funderrin njeri e plot viktime te tjere si Skilj i Peqinit , hjdut , xhepist e i tere te keqijve. Ky je ti Blerim Qeni.

  Reply to this comment
 14. Bilbil Sulovari February 5, 22:27

  Kush èshte ai shqiptar te lexoje dhe te besoje prallen e Blerimit te shkruar ne liber.?Blerimi gjithmone damkos veten e tij.Ai flet gjithmon per Belulin.

  Reply to this comment
 15. AKIL YLLI February 6, 00:40

  Me kete intervist, nuk na mbetet tjeter, veç ta shpallim Salen hero.

  Reply to this comment
 16. Korcari February 6, 02:33

  Blerim Cela eshte krimineli ekonomik me i ndyre i shqiperise. Ky funderrine i ka duart te lyera me gjak, me jetet e shkaterruara te shume familjeve intelektuale. Ky sadist hitlerian- berishian, paranoiak dhe qelbesire qe se ka shokun, paska shkruar ketu nje biografi per veten e tij. Merreni kete kriminel dhe vareni ne shesh. I mallkuar qofsh o Blerim vrasesi, ti dhe gjithe fara jote injorante, surrat debili. I vjellsh ato miliona qe ke bere me shkaterrimin e qindra jete njerezish.

  Reply to this comment
 17. Mentor February 6, 15:57

  Tori
  Komentet e stalinisteve kriminele qe i ka ngelur ora ne 1944 u ngjajne pacavureve ZP etje me te cilat populli shqiptar ka fshire prapanicen. Ju keni qene dhe mbeteni monstra qe vrisni njerez pas ferrave. Nuk keni guxim te dilni me emrat e vertete, por fshiheni si minj gjirizesh duke pallur si gomere per nje fisnik te ndershem si Blerim Cela qe kurre nuk u perlye ne afera te pista, por vetem mbrojti lekun e popullit duke denoncuar hajdutet e te dy kraheve . Ai jeton vetem me pensionin e tij mor monstra dhe ben nje jete te thjeshte. Pyesni ku e ka shtepine dhe shiheni qe e ka si gjithe te tjeret e jo me doreza floriri. Po te kish vjedhur do te jetonte ne vila e jo ne nje apartament te thjeshte si gjithe tjeret. Ju e urreni se ai me demokratet ju rrezoi nga pushteti i qelbesirave kriminele qe vrane, varferuan dhe prishen karakterin e nje populli te tere per 50 vjet me radhe.
  Eshte kenaqesi tu shohesh te vrerosur ju mor bij e bija kurvash qe humbet pushtetin e krimit. Me sa duket ju vjen keq per Berishen, qe Blerimi, Meksi, Topi, Shehi, e shume intelektuale te tjere demokrate e kane akuzuar per mungese demokracie e grumbullim pushtetesh ne doren e tij. Denoncimet e Blerimit jane deri ne 2009 mor minj gjirizesh.Ai nuk eshte si ju qe te shpife per poshtersi qe u vijne juve per shtat. Nese dini gje per krime te Berishes, nxirni fakte e dokumenta e coini ne organe e drejtesise. Berisha per fat te jeq prishi PD, dhe per kete akuzohet nga Blerimi, sepse PD u a tregoi qefin ju minjve te haleve qe nuk keni guxim te tregoni emrat tuaj. Blerimit me shoke ju i hengetshi cfare i nxjerr zorra e trashe, dhe kjo ju ngecte be fyt.

  Reply to this comment
  • Korcari February 6, 19:12

   Mentor, ik ore qelbesire, kujt ja tregon keto perralla ti, fisnikerine e pastertine e Blerim – Plera – Cela, vetja jote, qe na paske rruajtur leket e popullit. PO na flet ti si Enver Hoxha e si ZP. Ti nuk je Mentor Aliu, ti je BLERIM CELA me sindromen e skizofrenit. Nuk do ta pranosh qe te gjithe qe po komentojne ketu te njohin mire mor plere qe se ke shokun. Ik ore felliqesire, surrat debili, sic ke shpirtin katran ashtu e ke edhe surratin, skizofren. Hajt se Zoti vonon por nuk harron, dhe zorren e trashe e hengsh vete ti, Blerim dhe kopilet e tu, edhe ju ngecin ne fyt per breza me rradhe, mos ngelte fara jote gjalle ne kete dhe. Puuuuuuu fare e keqe, i urryer. Shurren do vij te te bej ne varr qelbesire, dhe ca gjemba do te te sjell atje, me epitafin ne varrin e monstres Ky eshte Bajga e kombit Cela.

   Reply to this comment
  • Korcari February 6, 21:24

   Mentor, ik ore qelbesire, kujt ja tregon keto perralla ti, fisnikerine e pastertine e Blerim – Plera – Cela, vetja jote, qe na paske rruajtur leket e popullit. PO na flet ti si Enver Hoxha e si ZP. Ti nuk je Mentor Aliu, ti je BLERIM CELA me sindromen e skizofrenit. Nuk do ta pranosh qe te gjithe qe po komentojne ketu te njohin mire mor plere qe se ke shokun. Ik ore felliqesire, surrat debili, sic ke shpirtin katran ashtu e ke edhe surratin, skizofren. Hajt se Zoti vonon por nuk harron, dhe zorren e trashe e hengsh vete ti, Blerim dhe kopilet e tu, edhe ju ngecin ne fyt per breza me rradhe, mos ngelte fara jote gjalle ne kete dhe. Puuuuuuu fare e keqe, i mallkuar. Shurren do vij te te bej ne varr qelbesire, dhe ca gjemba do te te sjell atje, me epitafin ne varrin e monstres Ky eshte Bajga e kombit Cela.

   Reply to this comment
 18. Mentor February 6, 16:28

  Menti
  Minjte e gjirizeve qe hedhin gurin e fshehin doren qenkan mbledhur per te gjykuar nje njeri model e te ndershem si Blerimi qe paska irrituar faren e keqe te Enverit qe shkaterroi e shperfytyroi nje popull te tere per 50 vjet me radhe , se bashku me keta monstra pa emer, pa fytyre e pa gjini se e dine qe jane per tu varur ne litar. Ju mor minj halesh dilji sheshit, por nuk keni guxim se trembeni nga e verteta, prandaj te maskuar e mbuluar nga gjirizet prej nga nxirni turinjte tuaj qe kunterbojne krim e poshtersi i kunderviheni cdo njeriu qe e do atdheun e demokracine. Keni te drejte te mos doni demokracine e fjalen e lire se jeni mesuar te terhiqeni zvarre, te serviloseni e te spiunoni njeri tjetrin per nje kothere buke. Edhe pse erdjhi demokracia, ju keni ngelur ata qe ishit, minj halesh te perlyer fund e krye me mut qe u ngecte ne fyt. Nuk jeni ju qe percaktoni se cilet jane demokratet mor koqe , injorante e sahanlepires, por eshte nje popull i tere qe percakton karakterin e njerezve.Po te jeni burra dilni me emra ne shtyp e polemizoni me Blerimin e demokratet e tjere, jo te shpifni pas maskave te ndyra qe kunterbojne era krim e poshtersi. Nuk ka njeri te ndershem te flase keq per Blerim Celen, pervec kelysheve te hijenave qe perpos krineve politike, spiunimeve, kane vjedhur popullin e shtetin shqiptar. Ata Blerimi i ka cuar ne burg, dhe ju hakmerrejni prapa ferres se nuk u a mban te dilni hapur pasi njiheni si hajdute e kriminele ordinere. Nje njeri ndershem, kurre nuk shkruan me pseudonime mor fytyra te poshtera.
  Mentor Aliu Rr. Jordan Misja P. 114/7 Tirane

  Reply to this comment
 19. DR. ELEZI I VUTHAJVE February 6, 16:44

  PER KOMETUESIN “MENTOR”

  SHUME VETA JU SHAJNE DHE OFENDOJNE POR PER MUA JE NJE NGA KOMETUESIT ME TE VYER QE BEN SALIBISHEN DHE ZAGARIN BELARIM QELEN EDHE 1 MIJE ME TE URRYER

  JU LUTEMI LEXONI KETO TONELATA KRIME TE DINASTISE KRIMINALE TE SALI ELEZBIBERISHAJT

  LEXIM TE KENDSHEM:

  SUPERDOSJA KRIMINALE E MEPOSHTME E BERISHES ESHTE GJENERATORI QE NDRICON MONUMENTIN E ENVER HOXHES SI PROMETHEUN E SHQIPTAREVE

  Veprimtaria e Sali Berishës është një dosje e zezë voluminoze, mbushur me fakte prapaskenash, mashtrimesh, aferash e krimesh, të cilët e kanë sjellë dhe e kanë mbajtur atë në politikë, në pushtet, në opozitë e përsëri në pushtet. Edhe pse ka bërë gjithçka që e etiketon si “qytetar i djegur”, si “kryebandit” dhe “anti-shqiptar”, Sali Berishës nuk i bëjnë përshtypje këto turpe, përkundrazi po vazhdon të shtojë hajdutëritë dhe krimet ndaj këtij populli e këtij vendi, tashmë duke përdorur bandën që ka instaluar në pushtet. Por sado indiferent të paraqitet, janë disa episode të hidhura, prej të cilave Saliu bëhet me “hije” kur ia kujtojnë. Dhe është ky SALI, I cili këto ditë ka dalë përsëri me bandën e tij të re të vjetër, duke kërkuar vota nga shqiptarët! Farmak-fjalimet e tij gjëmojnë me ulërima e me mashtrime, sikur SALIU të jetë humanisti e jo krimineli i shqiptarëve, sikur të jetë etaloni i ndershmërisë e jo vula e hajdutërisë, sikur të jetë integruesi dhe jo shkatërruesi i këtij vendi e populli!

  10 nga “njollat” e figurës morale “SALI”

  1. Spiunimi kundër Hysen Sheshorit, të dënuarit të diktaturës, që Sali Berisha e denoncoi në gjyq në vitin 1975, duke paraqitur një “trakt” të shkruar prej Hysen Sheshorit. Sali Berisha ka ulëritur në atë gjyq: “Ky është armik, kërkoj të dënohet me vdekje, me varje në litar”.

  2. Puçi ndaj (ar)mikut Azem Hajdari, si kryetar i Grupit Nismëtar të Themelimit të PD, pak ditë pasi SALI INTRIGA u fut në lëvizjen studentore me nofkën “misionari”.

  3. Puçi ndaj Aleksandër Meksit, duke e spostuar me intriga e prapaskena nga kryesimi i PD, duke organizuar dhe realizuar uzurpimin e kreut të kësaj partie, të cilën e sundon me intriga e prapaskena edhe pas 20 vitesh.

  4. Lëvizja vëzhguese me veturën e ish-Sigurimit të Shtetit në 20 shkurt në Sheshin “Skënderbej”, ditën kur shqiptarët po rrëzonin bustin e diktatorit, njohur për shqiptarët nga video “Berisha”.

  5. Skandali me dekoratën e akorduar për supermashtruesin Nikola Arsidi, pas të cilës qëndronin 1.6 milionë dollarë të vjedhur prej dyshes SALI-ARSID.

  6. Prapaskena puçiste ndaj Eduart Selamit, duke e spostuar nga kryetar i PD dhe nga Shqipëria, me presione e makinacione tipike “SALI INTRIGA”.

  7. Prapaskenat ndaj Azem Hajdarit, duke tentuar ta largonte nga PD me heqje imuniteti, me shpifje si “spiun e hajdut” në gazetën “RD, me presione SHIK-u, me kurthe në atentate dhe enigma “SALI” e nxjerrjes së tij nga mbledhja e kryesisë së PD, natën kur e vranë.

  8. Takimi me krye-terroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit të regjimit të Milosheviçit kundër shqiptarëve të Kosovës, ku u planifikua trafiku mafioz i armëve e naftës.

  9. Fshehja e etnisë serbe të bashkëshortes së tij Svoboda Ramoviç, ndryshuar (përkthyer nga serbishtja) në gjendjen civile shqiptare, me emrin Liri Berisha.

  10. Publikimi i 230 fotografive, që Sali Berisha (blloku) dhe familja e tij kanë bërë me familjen e Enver Hoxhës dhe me krerët e lartë të ish-diktaturës komuniste, të cilës i ka shërbyer me devocion dhe krime nga kolegëve, si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

  10 nga mashtrimet e demagogut “SALI”

  1. Mashtroi pronarët për kthimin e pronave, duke nxjerr ligje të qëllimshme për mos kthimin e pronave dhe grabitjen e tyre prej “pronarëve të rinj” të shpikur prej pushtetit “SALI”, të cilët ishin pjesëtarët e klaneve të Saliut.

  2. “Bashkë-vuajtësi SALI”, mashtroi ish-të përndjekurit politikë për integrimin e tyre me strehim, punësim, shkollim e dëmshpërblimin financiar të viteve të burgut, por nxori ligje, me të cilat ka 20 vjet që i mashtron e i tall.

  3. Mashtroi shqiptarët për ndarjen e barabartë të pasurive kombëtare, por i grabiti ato me klanet e tij të ardhura në pushtet, duke i shitur për “5 kacidhe” dhe duke i shkatërruar ekonominë dhe ndërmarrjet ekonomike.

  4. Mashtroi shqiptarët, se do të kryente privatizimin e ekonomisë kombëtare, duke pasur pronar të vetëm punëtorët, por hodhi në rrugë dhunshëm si skllevër afro 1.2 milion punëtorë e specialistë.

  5. Mashtroi 65% të popullsisë në fshat, se do t’i pajiste me shërbim shëndetësor, me arsim modern, me rrugë, me ujë, ndriçim e transport publik, por i zhduku dhe ato shërbime jetësore që kishin, duke detyruar banorët të braktisin dhe boshatisin afro 800 fshatra e të zbresin pa asnjë shpresë nëpër qytete.

  6. Mashtroi shqiptarët e mbetur të pastrehë pas vitit 1990, se brenda vitit 1993 do t’i strehonte, por strehoi vetëm “byronë politike të PD” dhe militantët e tij gjeografikë, ndërsa 75 mijë familje e atij viti vazhdojnë të dëgjojnë mashtruesin “SALI” prej 20 vjetësh.

  7. Mashtroi fëmijët shqiptarë (ishin nga 1-3 vjeç) për kënde lojërash në çdo qytet e lagje banimi, por shkatërroi me kioska dhe ato që ishin, ndërkohë që sot (ata janë 20-23 vjeçar) mashtruesi “SALI” po u premton përsëri kënde lojërash nëpërmjet mashtruesit LULI.

  8. Mashtroi shqiptarët me premtimin për punësim, duke u thënë se në çdo qytet do ngrihen fabrika e uzina, por i ka kthyer 27 qytete në geto mjerimi me pasoja të rënda social-ekonomike.

  9. Premtoi arsim europian për të gjithë, por për shkak të varfërisë dhe mbylljes së shkollave në zonat rurale, ka lënë afro 20 mijë fëmijë analfabetë dhe 45% të shkollave në “hangar kuajsh e stalla bagëtish”.

  10. Mashtroi shqiptarët për futjen në BE, por ka 20 vite që është bllokuar ky proces për pushtetit “SALI”, që drejtohet nga SALIU, i cili vazhdon demagogjinë e tij me pazare të pista, duke e lënë Shqipërinë larg dhe jashtë BE.

  10 nga krimet e klanit “SALI”

  1. Rrëmbimi e masakrimi deri në paralizë fizike dhe hedhja në një gropë në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës e dy gazetarëve, Zamir Dule i “Koha Jonë” dhe Bardhok Lala i “Dita Informacion”.

  2. Rrëmbimi, torturimi dhe zhdukja fizike e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nëpërmjet bandës së tij “SHIK”-u, duke mbrojtur dhe graduar ekzekutorët me poste të larta në Pushtet-Bandën “SALI”.

  3. Djegia e Shqipërisë në vitin 1997, për shkak të piramidave të tij financiare hajdute zyrtare, duke shkrumbuar pronat publike, institucionet e shtetit, pronat private, me bilanc edhe vrasjen e afro 3000 shqiptarëve.

  4. Vrasje-mbytja në Otranto e 118 shqiptarëve (84 të mbetur në fund të detit) në 28 mars 1997, të cilët ikën për të shpëtuar prej luftës civile që shkaktoi pushtet-krimi “SALI”.

  5. Vrasja e 16 minatorëve në minierën e Bulqizës, për shkak të koncensioneve të pista në treg-trafikun e mineralit të kromit, duke shfrytëzuar si skllevër afro 700 minatorë me familje të uritura për bukë.

  6. Vrasja e dy ushtarakëve, plagosja e 20 banorëve dhe shkatërrimi i fshatit Dhemblan në Tepelenë, nga afera qeveritare e demontimit të municioneve

  7. Shkatërrimi i institucioneve në 14 Shtator 1998, pas sulmit të opozitës “SALI” për të marrë pushtetin me dhunë, duke kthyer edhe PD për 1 muaj në repart tankesh e topash luftarakë.

  8. Vrasja e 26 skllevërve burra, gra e fëmijë dhe shkatërrimi i 3000 bizneseve nëpërmjet aferës kriminale të pushtet-familjes “SALI”, organizuar në “fabrikën e vdekjes” në Gërdec, të ngritur prej mafies shtetërore për demontim e trafikim municionesh.

  9. Përmbytja e Qarkut të Shkodrës prej afer-krimit të import-eksportit të energjisë elektrike, duke shkatërruar 40 mijë biznese, 30 mijë familje, 200 mijë bagëti dhe mijëra hektarë të mbjella.

  10. Në bashkëpunim me ministrin e Brendshëm Lulëzim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 të tjerë në 21 janar 2011, duke urdhëruar Gardën e Republikës për të qëlluar mbi popullin që kërkonte punë dhe bukë.

  20 nga skandalet e pushtet-krimit “SALI”

  1. Ngritja e firmave piramidale, nëpërmjet të cilave pushtet-krimi “SALI”, u zhvati 3 milion shqiptarëve financat personale, të siguruara nga shitja e pasurive dhe emigracioni, nëpërmjet parullës “Paratë janë të pastra, firmat janë banka zyrtare”.

  2. Kontrabanda e naftës dhe armëve, zhvilluar nëpërmjet firmës “SHQIPONJA-PD-SHIK”, e cila punonte në favor të sundimit gjakatar anti-shqiptar të Milosheviçit, duke shkelur embargon ndërkombëtare ndaj Serbisë.

  3. Dhëndri dhe vajza e Sali Berishës, nën maskën e projekteve të Bankës Botërore, rrafshojnë banesat dhe bizneset e banorëve të Jalës, duke përdorur me dokumente false pronësie e projektesh, policinë ndërtimore të pushtetit “SALI BABA”.

  4. Djali i Sali Berishës, urdhëron forcat e policisë të pushtetit “SALI BABA”, për të përzënë nga trojet e tyre banorët e bregut të Vlorës (Dukat-Rradhimë), duke paraqitur si pronarë legjitimë të tokave, ortakun e tij Rrahman Selmanllari.

  5. Miku-ortak i familje-pushtetit “SALI”, bosi i skandal-krimeve ekonomike të Europës Damir Fazllic, trafikanti i parave të pista dhe armëve me vendet nën embargo ndërkombëtare, merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, në krah të kryeministrit, me statusin si anëtar i këtij këshilli.

  6. Pas mashtrimit me 300 mijë euro për një “spot turistik shqiptar” për kanalin “CNN”, ministri i “kulturës erotike” të pushtetit “SALI”, tashmë këshilltar qeverie Ylli Pango, punëson femra në ministri, në shkëmbim të moralit.

  7. Zbulohet dokumenti zyrtar i QKR, që kishte licensuar firmën fantazmë të Damir Fazllic të quajtur “SRF-DLP”, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit Lulëzim Basha, firmë e cila shërben si “lavatriçe” e trafikut të parave të pista, me dispeçeri qendrore klan-mafien e pushtetit “SALI”.

  8. Pushtet-familja “SALI” rezultoi me dokumente zyrtare e financiare, se kishte blerë në Porto Romano nëpërmjet mik-ortakut Damir Fazlliç sipërfaqen që pushtet “SALIU” e kishte përcaktuar me vendim qeverie, si shesh ndërtimi për parkun energjetik “FAZLLIÇ-ARGITA”.

  9. Pushtet “SALIU” firmosi një marrëveshje të fshehtë me qeverinë italiane, për depozitimin e plehrave në territorin shqiptar, në shkëmbim të një afere të pisët financiare, të komanduar nga mafia italo-shqiptare e import-riciklimit të plehrave në Ballkan.

  10. Pushteti “SALI-LULI”, i strukturuar në lidhje kusarësh, vodhi 242 milion euro nga investimi i rrugës Rrëshen Kalimash, duke mos zhvilluar tender për projektin e kësaj rruge, madje duke mos deklaruar as vlerën e investimit financiar të saj.

  11. Pushteti “SALI-LULI”, nëpërmjet një akti-tradhtie kombëtare, i fali Greqisë sipërfaqen detare territoriale shqiptare, që u ndalua prej Gjykatës Kushtetuese.

  12. Ministri hajdut Genc Ruli, me firmën e pushtetit “SALI” ka dhënë në mënyrë mafioze, në kundërshtim me ligjin e konkurrencës publike, plotë 220 licensa koncensionesh për hidrocentrale, 110 prej të cilave i kanë në pronësi familjarët e kryeministrit, deputetët, ministrat, politikanët dhe familjarët e tyre, ndërsa të tjerat i kanë përfituar miqtë dhe ortakët e pushtet-krimit “SALI”.

  13. Krye-sekseri i qeverisë Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit SALI, rezulton si kontrollues i klanit të aferës kriminale vrasëse masive të Gërdecit dhe bashkëbisedues përcaktues në dëshminë e biznesmenit Kosta Trebicka, vrarë “në gjueti harabelash” pas publikimit të emrit të djalit të kryeministrit SALI, si i përfshirë aktiv në këtë aferë kriminale.

  14. Arrestohet në mjediset e Ambasadës të SHBA në Tiranë, sekretari i Ministrit të Jashtëm Ilir Meta (Blloku), eksponenti Almir Rrapo, i skeduar si person në kërkim prej Drejtësisë Amerikane për akte kriminale si vrasje, trafiqe droge e femrash.

  15. Ministri i super aferave të pista Genc Ruli, firmos privatizimin e Sport-Klub “Partizani”, duke i dhënë Jamarbër Malltezit dhe Argita Malltezit (Berisha) truallin ku ngrihej ky sport-klub, mbi të cilin pushtet-familja SALI po ndërton pallate.

  16. Z/kryeministri i pushtet-kusarëve “SALI”, aleat ortaku i PD “integruesi” Ilir Meta, kapet me bllok në dorë, duke bërë pazare me tendera, liçensa, koncensione, vendime gjyqi e punësime në zyrat e shtetit, ku vetëm një fletë e bllokut ishte “çek” prej 700 mijë euro!

  17. Vodhi, manipuloi dhe dogji materialet zgjedhore të votës së 28 qershorit 2009 nëpërmjet KQZ-PD, duke shkelur ligjin dhe shpërfillur të drejtën e votës, opozitën dhe ndërkombëtarët.

  18. Rezultoi se pushteti “SALI” organizonte, kontrollonte dhe mbronte trafikun dhe tregun shqiptar të naftës “VIRGIN”, rubineti i të cilës ka çuar 76 milion euro vjedhje e përfitime në xhepat e kupolës së pushtetit dhe familjes kryeministrore.

  19. Pushteti “SALI” ka organizuar dhe realizuar trafikun e armëve dhe municioneve me Libinë, duke furnizuar regjimin e Gedafit, mikut të kryeministrit Berisha dhe kandidatit Lulëzim Basha.

  20. Dhe për të rehatuar veten pas krimeve, mashtrimeve, vjedhjeve e skandaleve të pushtetit të tij të degraduar e anti-shqiptar, kryeministri Sali Berisha, po me taksat e shqiptarëve bleu një benz luksoz “sheikësh” me vlerë 700 milion lekë.

  KRIMINELI SALI BERISHA & SON ESHTE DIREKT PERGJESGJES PER 21 JANARIN,GERDECIN DHE OTRANTON

  PSE HARRUAT O NJEREZ KUR BISHA BERIHSA NGA NJERA ANE DHE ITALIA E NATOS DHE BE NGA ANA TJETER VRANE NE MES TE DETIT SI KAFSHE 100 SHQIPTARE SI NE GJUETI INDIANESH ??

  Viktimat e tragjedise se Otrantos

  ZEQINE FEJZAJ 61 vjece

  ZONJA FEJZAJ 36 vjece

  BLERINA FEJZAJ 8 vjece

  MIHAL FEJZAJ 60 vjec

  FATOS FEJZAJ 39 vjec

  RONALD FEJZAJ 14 vjec

  OLTION FEJZAJ 13 vjec

  MIMOZA XHAVARA 32 vjece

  KAMELA XHAVARA 9 vjece

  MAJLINDA XHAVARA 4 vjece

  DESANTILA XHAVARA 24 vjece

  FIRDESA XHAVARA 1 vjece

  GERARD XHAVARA 4 vjec

  MAJLINDA ROSHI 38 vjece

  QEMAL ROSHI 38 vjec

  RONALD ROSHI 2 vjec

  PUSHIME MEMINAJ 60 vjece

  DONIKA IDRIZI 40 vjece

  ELONA IDRIZI 14 vjece

  SEMIRANDA IDRIZI 11 vjec

  ROMEO ANDREA 28 vjec

  SILVANA ANDREA 18 vjece

  KRISTINA ANDREA 2 vjece

  BARDHYL LAME 37 vjec

  TUSHE LAME 38 vjece

  ARTUELA LAME 35 vjece

  KASIANI BESTROVA 6 vjec

  VIKTORE BESTROVA 9 vjece

  KOSTANDIN BESTROVA 2 vjec

  ANIFE BEJKOTARE 41 vjece

  REZART BEJKOTARE 12 vjec

  ERALD BEJKOTARE 13 vjec

  ZEMAN AVDIA 37 vjec

  NERTIL AVDIA 11 vjec

  OLSI AVDIA 6 vjec

  IRMA GREKO 21 vjece

  KRISTI GREKO 3 muajsh

  BARDHOSH DELIAJ 46 vjec

  BURBUQE DELIAJ 45 vjece

  MELPO SEJDIAJ 46 vjec

  HANEME BIRCE 41 vjece

  BESMIR BIRCE 9 vjec

  LAVDOSH KAJA 22 vjec

  ROBERT BARJAMI 19 vjec

  MIKLOVAN TROQE 17 vjec

  ANASTAS MERKURI 30 vjec

  LINDITA DEMIRI 12 vjece

  BEKTASH TAHIRI 47 vjec

  ANDI ALIAJ 17 vjec

  TEFERI SALIU 48 vjec

  LIRIM BULLA 17 vjec

  ZINI MUCA 27 vjec

  ERMAL XHAKA 18 vjec

  FATMIR GERAJ 28 vjec

  KASTRIOT SHARRAJ 36 vjec

  PERPARIM MAMANAJ 13 vjec

  ZYLYMA SULEJMANI 22 vjece

  KRENAR SULEJMANI 27 vjec

  ALBAN SULEJMANI 4 vjec

  MIRAND KACUKU 28 vjec

  Nga Patosi

  KOZETA SULO 21 vjece

  KLODIAN SULO 2 vjec

  FIQIRI SULAJ 30 vjec

  ERVIN SULA 15 vjec

  LATIF BERBERI 53 vjec

  MAZE SEFERAJ 31 vjece

  BRUNILDA SEFERAJ 25 vjece

  DAVIT SEFERAJ nje muajsh

  VJOLLCA KACUPI 22 vjece

  ALBANA BOTROVA 22 vjece

  MERITA FERKO 32 vjece

  BLEDAR FERKO 10 vjec

  FREDI FERKO 8 vjec

  VIKTORI KACUPAJ 25 vjece

  ROBERT LLANAJ 30 vjec

  KASTRIOT HASANBASHAJ 27 vjec

  KLORIDA HASANBASHAJ 24 vjece

  XHULJANA HASANBASHAJ 3 vjece

  ILIR KICJA 34 vjec

  MARIGLEN BARDHA 16 vjec

  FATBARDHA SEJDIAJ 21 vjece

  …..Nga sa me siper na lind e drejta te pyesim dipllomacine euroatllantike :

  Perse kjo politike ekstremisht antishqiptare qe po ndjekin ne Shqiperi me Frankeshtein Monster Berishoviq?
  Ku e gjeten te drejten morale dhe ligjore nderkombetaret (gjasme miq leshi) qe te shpallin amnistine per kriminelin Berishe per 1997,1998,2008 dhe 2011 dhe jo vetem kaq por kane gatuar nje corbe pambarimisht te shemtuar me ceshtjen Doshi qe me e vogla pasoje do jete nje lufte civile e pa shpallur zyrtarisht deri ne depression dhe cmenduri kombetare.
  Perbuzje dhe neveri per aleatet tane qe edhe pse i kemi respektuar ,nderuar dhe besuar pa kushte po sillen si Haleate me sherbimete e tyre –PROPOGANDE-DIPLLOMACI-SHERBIME SEKRETE dhe tragji-komedia me Doshin dhe Frrokun i ve atyre vulen e turpit se po e bejne qe te shpetoje Berisha nga prangat gjithe kete ndyresi me keto ndyresira..
  Kulmi i kulmit te kulmeve eshte se ndersa shqiptaret po vriteshin ne toke dhe mbyteshin ne det familja Djallit Berishe me qe dhe me mace .udhetone siper me avjon special dhe te gjithe te paisur me pashaporte dipllomatike ku Bice Dasara ishte dipllomate qe 2 muajshe kurse “shoqet e saja i hengren peshkaqenet ne Adriatik dhe nuk e kane asnje varr…

  Reply to this comment
 20. Korcari February 6, 21:31

  Komentuesi siper me pseudonimin MENTOR eshte dora vete Blerim Cela. Gjuhen e tij e njoh shume mire. Kaq keq keni ngelur ju gazeta Dita qe 1). botoni intervistat e ketij qelbesire Blerim Cela, 2) botoni komente kundervenie nga nje palo “Mentor” si ky siper qe eshte dora vete Blerim Cela.
  Censuroni keta qelbesira e mos na i nxirrni me emrat dhe surratet e tyre neper gazeta. Ky eshte bastard dhe zhdukeni kete artikull. I paska ngelur peng ketij Cela mutit se e shporri Saliu nga partia. Saliun e urrej me shpirt, por mire ja ka bere ketij qelbesires Blerim Cela se njesoj jane qe te dy. Ujqerit shqyejne njeri tjetrin. Kur s’te vravi Izet Haxhia edhe ty o Blerim te te conte ne esfelt o skizofren qe nuk mjaftojne fjalet me te poshtra per ty.Keto jane pak pe ty. Shikoni si del akoma e shan e mallkon ky kafshe. Harrove o Blerim Cela qe edhe ti sherbetor komunist ke qene dhe na u bere PD brenda nates. U mortja ku je per kete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*