Intervista e rrallë e Ismail Qemalit tek “Le Figaro” në 1912

January 7, 2017 08:35

Intervista e rrallë e Ismail Qemalit tek “Le Figaro” në 1912

Ismail Qemali ka dhënë një intervistë të shkurtër, por me vlerë, për gazetën prestigjoze franceze “Le Figaro”, botuar në numrin e saj 194-të, më 12 korrik 1912, vit kur Shqipëria gjendej ende në sundimin turk. Asaj i duhej të priste deri më 28 nëntor të po atij viti për të qenë e pavarur.

Ndërkohë, Ismail Qemali i është përgjigjur gazetarit francez, André Duboscq, në lidhje me gjendjen në të cilën ndodhej vendi ynë dhe Turqia. Në vijim, rrëfimi i francezit dhe intervista e themeluesit të shtetit modern shqiptar :

Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Unë kam patur fatin të bashkëbisedoj me Ismail Bej Qemalin, patriotin shqiptar për të cilin i njohim aftësinë për gjithçka që prek jetën politike të Turqisë dhe influencën e madhe të tij në Shqipëri. Ngjarjet e rënda që po ndodhin në këtë moment në këtë pjesë të perandorisë osmane dhe për të cilat Ismail Bej Qemali ka dashur të më flasë, u japin një rëndësi të veçantë deklaratave të tij.

Ismail Qemali: Situata në Turqi është e përkeqësuar sipas të gjitha pikëpamjeve. Në përgjithësi, mund të themi se gabimi është i qeverisë. Po ju them se nuk kam asgjë për të fshehur, asgjë për të shtuar ; sinqerisht, kështu mendojnë shqiptarët. Unë jam shqiptar, dhe për këtë arsye, i njoh dëshirat e atdhetarëve të mi. Ata nuk do të dorëzojnë armët derisa kërkesat e tyre nuk do të jenë plotësuar, por megjithatë ata nuk kërkojnë të ndahen nga Turqia…

André Duboscq : Është folur për 28 korrikun, ditën e përvjetorit të Kushtetutës, si pikënisje e kryengritjes në të gjithë Shqipërinë ?

Ismail Qemali: Në politikë, ajo që parashikohet nuk ndodh kurrë, por mund të ju them se ngjarje shumë të rënda mund të ndodhin në dy javët në vijim.

André Duboscq: Atëherë, çfarë duhet të shpresojmë ?

Ismail Qemali: Si fillim, rrethi i Sulltanit dhe drejtuesit të largohen menjëherë. Nuk ka më në Turqi as sovranitet sulltanor dhe as sovranitet kombëtar. Dhoma e deputetëve, gjë që ju nuk dyshoni, është formuar gjatë zgjedhjeve sipas vullnetit të Komitetit. Shpërbërja e saj është domosdoshme. Në vazhdim, duhet që ushtria të luajë rolin për të cilin ajo është krijuar; domethënë mbrojtjen e territorit dhe jo atë të politikës. Më në fund, duhet që ministrat e emëruar të dijnë realisht të qeverisin dhe të ngjallin besim në të gjithë shtetin.

André Duboscq : A është e vërtetë se Qamil Pasha ka mundësi (shans) të rikthehet përsëri në pushtet ?

Ismail Qemali: Sigurisht, Qamil Pasha është i vetmi politikan i zoti të mbledhë rreth tij elementë për të formuar një qeveri serioze dhe të aftë. Pavarësisht moshës, angazhimi i tij është i habitshëm. Qamil Pasha ka qenë gjithmonë i mprehtë dhe i vëmendshëm. Po, i uroj vendit tim një njeri të tillë (Në fakt, ky njeri i tillë do të jetë vetë ai)

Me këtë fjalë, u ndava prej Ismail Bej Qemalit dhe e falenderova duke i uruar një udhëtim të mbarë, sepse ai po largohet nga Parisi ku ka shumë miq, për të shkuar larg prej këtu me qëllim për të takuar të tjerë dhe të bisedojë me ta për fatin e atdheut të tij.»

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Janar 2017

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë burimin  e  informacionit si në vijim – Aurenc Bebja, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania : https://www.darsiani.com/la-gazette/korrik-1912-intervista-e-rralle-e-ismail-qemalit-ne-gazeten-franceze-le-figaro/

January 7, 2017 08:35
Komento

3 Komente

 1. Amerikani... January 9, 21:12

  Historia perseritet …e perseritet…si gjithmone per fatin e keq te shqiptareve…! Nderkohe qe kolera e Bosforit po shkermoqej, sherbetoret e denje te saj vraponin si minjte te largoheshin nga ajo karakatine kanceroze qe te largoheshin…dhe te vazhdonin privilegjet tashme nen petkun e “patriotit”..! E çfare sarkazme nxjerr nga goja beu i Stambollit…!!! “…shqiptaret sduan te ndahen nga pushtuesi, perdhunuesi, perçudnuesi dhe zhberesi i identitetit te tyre.”..!!! Dhe historia fatkeqe vazhdon …e vazhdon,..por me fytyra te tjera te ndtra antikombetare …

  Reply to this comment
 2. Amerikani... January 9, 21:14

  Historia perseritet …e perseritet…si gjithmone per fatin e keq te shqiptareve…! Nderkohe qe kolera e Bosforit po shkermoqej, sherbetoret e denje te saj vraponin si minjte te largoheshin nga ajo karakatine kanceroze qe te largoheshin…dhe te vazhdonin privilegjet tashme nen petkun e “patriotit”..! E çfare sarkazme nxjerr nga goja beu i Stambollit…!!! “…shqiptaret sduan te ndahen nga pushtuesi, perdhunuesi, perçudnuesi dhe zhberesi i identitetit te tyre.”..!!! Dhe historia fatkeqe vazhdon …e vazhdon,..por me fytyra te tjera te ndyra antikombetare …!

  Reply to this comment
 3. Amerikani... January 9, 21:21

  Historia perseritet …e perseritet…si gjithmone per fatin e keq te shqiptareve…! Nderkohe qe kolera e Bosforit po shkermoqej, sherbetoret e denje te saj vraponin si minjte te largoheshin nga ajo karakatine kanceroze …dhe te vazhdonin privilegjet tashme nen petkun e “patriotit”..! E çfare sarkazme nxjerr nga goja beu i Stambollit…!!! “…shqiptaret sduan te ndahen nga pushtuesi, perdhunuesi, perçudnuesi dhe zhberesi i identitetit te tyre.”..!!! Dhe historia fatkeqe vazhdon …e vazhdon,..por me fytyra te tjera te ndyra antikombetare …!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*