“Kryemadhi na la përshtypjen se nuk i bëhet vonë për integrimin”

February 28, 2019 20:02

“Kryemadhi na la përshtypjen se nuk i bëhet vonë për integrimin”

Knut Fleckenstein raportuesi për Shqipërinë, pak përpara largimit nga Shqipëri, në një intervistë për gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu, jep detaje të reja për “debatet” mes eurodeputetëve dhe shefes së LSI-së, Monika Kryemadhi gjatë takimit që patën në selinë e Delegacionit të BE-së në Tiranë.

Ajo na la përshtypjen se nuk i bëhet shumë vonë. Kjo është diçka e re, pasi deri më tani ne kishim përshtypjen se partitë, paçka se përplaseshin me njëra-tjetrën, donin që sa më parë të shkonin në drejtimin e BE-së. Por, tani në këtë rast ndryshimi i qeverisjes merr më shumë rëndësi”, thotë Knut Fleckenstein. E ardhmja e negociatave për anëtarësim në BE, thotë Knut Fleckenstein, do të varet edhe nga ajo çfarë do të prodhojë politika shqiptare në javët në vijim. Knut Fleckenstein nuk pajtohet me qëndrimin e Lulzim Bashës i cili u shpreh se “integrimin e vendit në Europë e pengon Shqipëria si Kolumbia”.

Zoti Flekenshtein cili është komenti juaj i përgjithshëm për takimet që zhvilluat?

Fillimisht unë dhe të gjithë kolegët që përfaqësojnë 7 shtete u dakortësuam se procesi i reformave në drejtësi dhe Vetting-u po vazhdojnë. Kjo është me rëndësi për vendimin që do të marrë Këshilli i Ministrave të BE-së në qershor. Ne patëm ndjesinë e mirë që edhe për çështje të tjera, si lufta kundër korrupsionit, të paktën hapat e parë të dukshëm i shohim, po ashtu me luftën ndaj krimit të organizuar. Është një fillim. Kjo është ajo që ne prisnim dhe jemi të lumtur ta shikojmë atë.

A mendoni se Këshilli i Ministrave të BE-së në qershor do ta marrë një vendim apo kjo mbase do të shtyhet për në vjeshtë?

Unë nuk mund t’ju them ekzaktësisht këtë, pasi nuk jam anëtar i Këshillit, pasi vij nga Parlamenti. Ne jemi shumë të qartë që hapja e negociatave të ndodhë tani. Nga ana tjetër, varet edhe nga disa vende anëtare të cilët janë pak kritikë dhe s’janë të sigurta. Por mbi të gjitha, varet nga fotografitë që ne do të shohim, nga rrugët e Tiranës gjatë javëve të ardhshme.

Zoti Flekenshtein, gjatë konferencës për shtyp u shprehët se ishit shumë i zhgënjyer nga ajo çfarë zonja Kryemadhi tha në takim. Përse ky zhgënjim?

Ajo tha se ata e kishin marrë një vendim dhe duan të heqin këtë qeveri dhe kjo është një handicak për çeljen e negociatave. Ajo na la përshtypjen se nuk i bëhet shumë vonë. Kjo është diçka e re, pasi deri më tani ne kishim përshtypjen se partitë, paçka se përplaseshin me njëra-tjetrën, donin që sa më parë të shkonin në drejtimin e BE-së. Por, tani në këtë rast ndryshimi i qeverisjes merr më shumë rëndësi.

Ju zhvilluat një takim me kreun e Kuvendit. A është e vërtetë se në atë takim jeni shprehur se “zonja e parë e Shqipërisë nuk duhet të bllokojë procesin e integrimit”?

Është e vërtetë se unë mendoj me të gjitha ato që ndodhën në rrugë, ju duhet të keni në mendje se çfarë përshtypje prodhon tek ata të cilët duhet të thonë se tani duhet të çelim negociatat.

Pas deklarimeve tuaja, zoti Basha u shpreh se pengesa kryesore për integrimin e vendit në Europë është Shqipëria si Kolumbia. A ndani të njëjtin qëndrim?

Jo.

A shikoni dritë në fund të tunelit për këtë krizë politike të marrë një zgjidhje?

Unë shpresoj se me të gjitha ndasitë që kanë partitë politike dhe e marr shumë seriozisht atë që na tha zoti Basha, ata nuk duhet të harrojnë se përshtypja që lënë në Bruksel është gjithashtu me shumë rëndësi. Ata duhet të mendojnë se çfarë masash janë ok dhe cilat masa jo. Protestat janë një e drejtë fondamentale për partitë e opozitës, por ato të dhunshmet nuk duhet të ndodhin.

Çfarë i kërkuat zotit Basha, zonjës Kryemadhi dhe kryeministrit Rama kur i takuat?

Është gjithmonë e njëjta gjë. Ne nuk pëlqejmë bojkotin e Parlamentit, djegien e mandateve nëse është këtu me Partinë Demokratike ose në Bullgari me miqtë e mi. Kjo nuk është rruga që ne mendojmë se demokracia duhet të funksionojë. Fushëbeteja për një Parlament të zgjedhur dhe parlamentarët është Parlamenti. Çdo gjë tjetër mund të vijë si një shtesë, por s’mund ta zëvendësojë.

v.l/ Dita

February 28, 2019 20:02
Komento

13 Komente

 1. Pa parti February 28, 20:28

  Cizmen kokes dhe hurrin ne sume Baxhelles se Leshelise.

  Reply to this comment
  • Koqa February 28, 21:46

   Edhe une po te kisha parate e Monikes ,Bashes dhe ti kisha sigurauar kalamajt e mij ,nuk do me prishej puna

   Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... February 28, 22:02

   Hik mor flekestain se na cave trapin. Ne shqiptaret po tallim bythen me ju matufat e evropes.

   Ne nuk duam te vim ne evrop dhe kaq!!! Po te donim te vinim ne evrope ne nuk ja jepnim voten as lulit as lilit as monikes as doktorit e as piktorit.

   Ne nuk je budallenj qe i votojm kete rrace shkerdhatash cdo 4 vjet! Por ne e dim se vetem keshtu ne nuk i afrohemi kurr evropes.

   Ne i dashur deputet evropian kemi ditur ta shijojme jeten nder shekuj dhe kurr nuk e kemi ulur veten ne nivelin tuaj te ulet moral. Rraca e shqiptarit eshte e vetmja rrace njerezore qe e ka kuptuar se jeta pa vuajtje eshte bajat – dhe vazhdojme te mbetemi e vetmja reace.

   Ne e kemi zgjedur fatin tone: me mire votjme keta shkerdhatat e perseritshem se sa ta leme vendin ne duart e qeverrise se zgjedhur prej krahut tjeter, p.sh. nga krahu i komshise, apo xhaxhait apo vellait.

   I dashur eurodeputet ne shqiptaret jemi fanatik kur japim besen. Nuk e thyejm kurre ate. Ne kemi edhe fjalen e urte popullore qe thot: “shqiptari po dha fjalen ther djalen!”
   E ne e therim vertet djalen sidomos kur vjen puna per tifozllik e servilizem partish… prandaj dhe jemi kthyer ne kombin ku cdo 2 ne 5 persona nuk shikojme vetem perpara kur ecim rruges por perpara, mbrapa, majtas e djathtas – te teamaksur se mos hasmi na ze pusine e na heq qafe!!!

   Ne shqiptaret jemi trima e nuk e rruajm per jeten mbi toke. Ne nuk ua kemi ngene tu degjojme juve se cfare thoni pasi ne jemi te zene duke ja plasur njeri-tjetrit! Ne nuk kemi nevoje per vlerat tuaja pasi po te kishim nevoje, pergjat ketyre 30 vjeteve do mjavtonin vetem vlerat qe do sillte era ne shqiperi dhe ne do ishim evropian!!

   Ne nuk e rruajme per jeten mbi toke dhe monika kryebytha e di shume mire kete pune. Ajo e kuptone cfare duam ne dhe ndaj eshte aty ku eshte.

   Ne ketyre tipave qe juve u duken te cuditshem u “kemi dhene fjalen dhe per ata ne tani therim djalen”, e lere me te na rruhet ne se vuan djali per copen e bukes, apo per dinjitet me elementare te jetes sic jane e drejta e shkollimit te rregullt, sherbimi shendetesor falas ne piken e nevojes apo siguria fizike ne fshatra apo qytete!!!

   I nderuar eurodeputet shqiperia eshte nje vend i mekur dhe i pashprese dhe do te ngelet i tille per nje kohe te gjate nese do te vazhdoje te kete fryme si popull – mos u cudisni nese ne 20 vjetet e ardhshme popullata jone ne shpiqeri eshte tkurrur me 60%, eshte fare normale ne rrugen tone.

   Ne nuk mund te behemi komb dhe vend me shprese perderisa prinderit e shohin te ardhmen e femijeve te tyre permes ketsaj bande njerezish me moral te zgjebosur dhe shpirt te semure deri ne c’njerezim shpirteror!!

   Ejani kur te doni ne shqiperi dhe argetohuni sa te doni se ne nuk ndryshojme! Ndoshta edhe ju keni nevoje te argetoheni perndryshe si mund ti shpjegojme 30 vjet tranzicioni shqiptar te ndjekur hap me hap prej jush?

   Njerez si Monika Kryemadhi, Lulezim Basha apo Edvin Rama nuk ka hije as per ne stall te derrave dhe ne si shqiptar e ju si evropjan kemi 30 vjet qe e shohim njeri tjetri permes ketyre derrave. Kjo ka vetem nje kuptim per ne: qe ne nuk e rruajm per jeten dhe te ardhmen dhe nje kuptim te vetem per ju gjithashtu: ju tallni toped dhe argetogeni me dhimbjen e atyre prej nesh qe ende nuk jan cmendur per tu rreshtuar nga monika, luli apo edi!!

   Tung i dashur eurodeputet!! Po do restaurant te mire sa je ne tirane shiko nje here sofren e ariut!!

   Reply to this comment
 2. Mos i fal Zot, e dine se cfare bejne. February 28, 20:38

  Z. Knut si ka mundesi nje politikan i rendesishem i BE te ulet dhe te bisedoj me nje kurve si Monika Cizmja, qe nuk ka lene kar pa thy edhe bordello ka nje nje limit ditor, por kjo baxhelle nuk e njeh limitin.
  Ketyre politikaneve plehra dhe anti shqiptar dhe anti BE kthehuni shpine dhe mos i afroni me ne per bisedime ne kancelarite tuaja dhe te vendeve te BE.

  Reply to this comment
 3. Hajduti me bllok me ne dore, President i Shqiperise. February 28, 20:44

  Per integrimin nuk i behet vone as Saliut, Lulushit e bandes se krimineleve e hajduteve qe i ndjekin nga pas dhe jo me nje cop katunare, kurve e licensuar (me patente) si Monika e Like Bllokut, qe debilohet ne sallonet e “bukurise” se gay.
  Kjo baxhelle e te tjere si Luli thone qe perfaqesojne popullin shqiptar, i cili flet me vote dhe jo me djegie e shkaterim te prones dhe te institucioneve.
  Te pakten e njohe nga afer se me cfarre rrugace kane te bejne shqiptaret e ndershem.

  Reply to this comment
 4. Fidel Kastro February 28, 21:12

  Pse me duket si batakçi ky eurodeputeti, u largua apo ndejti ketu me ndonje prostitute te dhuruar nga rilindja!!??

  Reply to this comment
 5. Taraboshi February 28, 21:58

  Perty o Fidel Kastro kush nuk qenka bqtakqi Sala jot si ithetar qe e ke gabohesh ai eshte njeshi ne bote dhe me gjere.Ti je i ri dhe ke mundesi te permirsohesh.

  Reply to this comment
 6. info analitike February 28, 22:00

  Shoku Flecke qenka vene ne gare me Monen. Vajmedet si i ka katandisur kriekaqoli Flecket me shoke e shoqe.

  Reply to this comment
 7. Heretiku March 1, 00:58

  Mire qe s’te ka gjuajtur me çizme kokes, nje nga pak gjerat qe di ta beje mire. Ne Shqiperi ekziston nje shprehje “hajdut me çizme”. Monika me ate gjest qe beri para do kohesh, konkretizoi ne menyre perfekte kete shprehje.

  Reply to this comment
 8. Martin March 1, 06:18

  E kuptoi dhe ky Evropianqë ështe goxha burrë e që e do Shqipërinë,të vërtetën e Monës.Që Ajo është Zonja e Parë në.Shqipëri,të cilës po i trokasin prangat tek.dera e shtëpisë,që se ka mëndjen te integrimi i vëndit në Europë.

  Reply to this comment
 9. arben March 1, 06:23

  200,000 vota I dha populli shqipetar trim heroik pertac hajdut dhe trafikant

  Reply to this comment
 10. Lili March 1, 14:16

  Bile ajo e ka kuptuar nga pervoja e vete se juve nuk ju behet vone j per Shqiperine se perdndryshe do kishit reaguar kur burri i saj u be President.
  Dihet se as nuk Keni ndermend me pranuar Shqiperine par ma mire mos rreni kot

  Reply to this comment
 11. fteri March 1, 17:09

  Kjo grua në parlament me emrin Monika na luajti mëndësh
  nuk ka turp as frikë ,thonë se kur ishte cucë ,ishte e urtë si dele .Tani me këpucë në parlament gjuan si gabele.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim