Intervista në BBC për ndalimin e filmave të Enverit

March 20, 2017 19:11

Intervista në BBC për ndalimin e filmave të Enverit

Një Shqipëri po qarkullon një përpjekje për të ndalur filmat e kohës së komunizmit për të mos i shfaqur në televizione.

Instituti për Krimet e Komunizmit ka ngritur shqetësimin dhe e ka argumentuar ndalimin e tyre, duke thënë se kjo do të ndalonte nostalgjinë për regjimin komunist. Për BBC regjizori shqiptar Thomas Logoreci ka folur për këtë ide. Ai ka argumentuar se pse është kundër ndalimit të filmave.

“Duke mos folur për pjesën estetike që është e ndryshme në varësi të këndvështrimeve, mendoj se këto filma përfaqësojnë vlera të mëdha historike, pasi kemi filma fiction, filma dokumentarë, filma të animuar që janë krijuar në këtë periudhë kur kishte represion të madh nga viti 1944 deri në vitin 1990”.

Ajo që dëgjohet është se komentatori BBC  ka folur për filmin “Tomka dhe shokët e tij” duke e vlerësuar për atë që ai përçon, si dhe faktin që është ndikuar nga kinemaja italiane edhe pse me mesazhe propagandistike brenda – raporton Panorama.

“Këto filma kanë edhe trajtime të temave sociale, dhe kjo ka qenë objekt i një pune studimore të Xhulian Bejko së fundmi, dhe mendoj se këto filma transmetojnë gjithçka të asaj periudhe, edhe pjesën absurden të regjimit”,- vijon Logoreci duke thënë se kjo është një përpjekje me prapavijë politike për të ndaluar këto filma, duke e cilësuar si një veprim të rrezikshëm që mund të ndikojë keq në filmat e të ardhmes pasi kanë vlera artistike.

Më tej Logoreci thotë se këto filma mund të ndiqen pas asnjë problem edhe në Youtube, pavarësisht se mund të ndalohen nga transmetimi në ekranet shqiptare të televizioneve.

March 20, 2017 19:11
Komento

44 Komente

 1. arben March 20, 19:23

  O njerez te cmendur qe nuk dini se cfare kerkoni.Populli shqiptar permbysi nje sistem qe ishte kalbezuar nga makuteria e te privilegjuarve te nomenklatures komuniste qe si shushunjat ja pine gjakun ketij populli me qellimin e vetem per te ndertuar nje sistem te ri ku liria dhe te drejtat e ketij populli te vuajtur te ishin njesoj si ne te gjithe boten demokratike e jo te dalin disa karagjoze qofte dhe pinjolle te ish viktimave te sistemit te kaluar qe pasi u majmen nga shperblimet e fondet qe po I gllaberijne njelloj si te djeshmit sot te na detyrojne se si do mendojme,hame apo fleme.Turp e jazek se kjo nuk eshte demokraci por nje diktature e re edhe me keq se e para.

  Reply to this comment
  • BI BI ZI March 20, 20:10

   Pas 1991 u vu ne zbatim ne shqiperi nje genocid cnjerzor antikomunist 10000 here me i keq se fashizmi & komunizmi bashke qe do ta quaja demonkratizmi..
   .
   Edhe ne se kishte ashpersi nga sistemi (regjimi) enevr hoxhes ajo erdhi nga nje rrethim kriminal nga
   greqia-ish jugoslvia-amerika anglia dhe me vone rusia..

   Fakti qe atehere vendi me kanibal kunder shqiperise ishte anglia e BBC

   FAKTI QE SOT SHQIPERIA & KOSOVA
   jane kthyer me poshte se vilajetet e kohes TURQISE…
   REPUBLIKE KANABISI
   DHE WC AMBASDORESH

   PO KUPTOHET NGA KY AGERSION MEDIATIK KU DHE BBC KA PJESEN E VET

   STOP KANIBALE
   .
   SINQERISHT PO E BENI ENVERIN JEZUSIN E SHQIPERISE

   Reply to this comment
   • Dine March 20, 21:48

    &BIBIZI
    Ti o mjere vuan po nga e njejta semundje si, Hitlerat e Shqiperise, Enver, Mehmet e te tjere, qe sajuan armiq, per te vrare ata qe ishin me zote, me te shkolluar, qe kryen studime ne Haward dhe shkollat me te famshme te botes dhe sot e kesaj dite. Pasi i mbyten e i syrgjenosen, ju vodhen gjithe, cfare kishin gjithe familjeve me fisnike, me patriotike te vendit ju hyri frika dhe nga njeri tjetrit…Keto kriminele te pa shkolluar, pervetsuan shkollen e dhunes e te propogandes dhe eshte plotesisht e sigurt, qe pasardhesit e ketyre artisteve qe luajten ne keto filma, do te turperohen nje dite, per rolin mbeshtetes e bashkepunues te paraardhesve te tyre, ne vllavrasjen e mbeshtetjen, qe i bene diktatures me te eger te historise, qe perjetoi ky popull i vogel me diktatoret e medhej!

    Reply to this comment
    • BABAGHYSHI March 21, 17:43

     Dine , nuk paske as edhe me te voglen prirje per te diskutuar tema kaq madhore ! Do beje mire , t`u lije vend artisteve , qe jane edhe njerezit kompetent dhe i kane kushtuar jeten e tyre artit , dhe qe per rastin konkret , perfshijne nje gjysme shekulli histori te ketij populli !
     Duket se je nje shqiptar tipik , “specialist” per gjithecka , “ekspert” , qe “mund” te thuash fjalen e fundit !

     Reply to this comment
   • Mira March 20, 21:52

    Eshte nese e qarte, qe perderisa kriminelet, si Enver Hoxha, mbajme akoma titullin, “Heroi i Popullit”, nderkohe , qe Caushesku u pushkatu, tregon, qe ne Shqiperi nuk ka ardhur akoma demokracia, se pa drejtesi, nuk ka demokraci. Demokracia e sotme e Shqiperise, eshte demokraci fallco, nje demokraci e percudnuan!
    Askush nga pasardhesit e Partise Punes nuk kerkoj ndjese per pushkatimit pa gjygj, per kockat akoma te pagjetura, per jetet e humbur ne burgje e internimi, per njerzit e humbur. Akoma ngrihet ne piedestal lufta e klasave, qe ne fakt, qe vllavrasja me e madhe e kryer nga ana e nje shteti ne fuqi ne Europe. Pak familje ka qe nuk kane te vrare, te pushkatuar, te internuar, kur ishin vec 1.5-2 milion shqiptare! Shqiperia qe ferri i dhunes e terrorit me te eger komunist, te botes Lindore, qe beri mijera njerez te mjere!
    Po ashtu mbeten te paprekura, te gjithe organet e propogandes e agjitacionit, kur ato, Lidhja e Shkrimtareve e Artisteve, Kinostudio, Radio Televizori, Gazetat, Ministria e Arsimit, ishin burite shurdhuese te Partise e Sigurimit te shtetit. Te njejten njerez mbeten ne drejtim, kur ato qene dora e djathe e terrorit. Nuk qe vetem Enveri, se mendoni per nje cast te vetem, qe eshte lufte e asnjeri, as dhe nje ushtar nuk kap arme me dore. A mund te vrasi vetem nje person mijera njerez? Padyshim , jo! Secili ka qarkun e tij te fajesise, sipas pergjegjesi. Göbels qe Minister i Agjitacionit e Propogande i Partise se Hitlerit e ai u denua nga gjygji i Nürenbergut, po analoget e tij shqiptare cu ka ndodhur? Absolutisht asgje, asnje qortim, vetem lavderime! A nuk eshte ky qendrimin, nje masakrim i dyte per te persekutuarit? Nuk reflektohet per qendrimin e mbajtur, nga drejtuesit e organeve te Agjitacionit e Propogandes, me nje mungese te plote te ndergjegjes, bile krenohen me arritjet e tyre?! Denoncuesja, qe coje ne pushkatimi dy poetet e ri, nderohet nga Ministria e Arsimit me promovim! Eshte turp per gjithe qeverite nga 1990 e deri me sot, qe nuk po dine te vejne ne vend drejtesine, te qetesoju gjakrat. Kur do te zhvillohet, gjygji i Nürenbergut shqiptar? Po pritet prej 26 behesh. Zoti na ndihmofte, se politikanet tane anojne nga populizmi, jo nga drejtesia!

    Reply to this comment
    • shpresa March 20, 22:46

     Mira, kur te kerkoj falje Sali Berisha duke shkuar vete ne burg per Remzi Hoxhen, Gerdecin, 21 janarin dhe tradhetine duke falur Shqiperin te huajve. Ktheu nga pasqyra, e kujdes se mos trembesh duke pare veten.

     Reply to this comment
     • Mira March 20, 23:54

      #Shpresa
      Le te besojme, se do ta arrijme ate dite kur ti shohim te gjithe keto politikanet e deritanishem ne burg, por kam fillu te humb, ate shprese. Te lumte dore!

    • ! ! ! March 21, 17:51

     Mira , ketu nuk jemi ne mbledhjen e partise qe ke per zemer . ” Atje te kerkohet te hash ate m…t ” , qe thoshte znj.Mehilli , si kusht per te bere karriere . Shfrytezo ndonje takim ne cadren para K/M , per te shpalosur “gjenialitetin ” tend , qe nuk po arrin te kuptosh se perse flitet ketu !
     Shpreh respekt per komentuesen “Shpresa” !

     Reply to this comment
   • Beni March 20, 23:12

    &BIBIZI
    O komunist, pa dine e Imam
    O antishqiptare
    O psikopat si Enver dylberi.
    Shko shtroju ne psiqitri!

    Reply to this comment
   • Ari March 20, 23:50

    *BIBIZI
    Po prifterinjt, hoxhallaret, pse na i vrau, po shoket e vet?
    Enveri ishte i cmendur, a nuk kuptoni?

    Reply to this comment
   • Agolli March 21, 07:22

    O BiBiZi
    Ne duam te behemi pjese e Europes e ti so nacionalist, o i prapambetur.
    Ti i ke te gjithe armiq, BBC e Turqisht.
    Ti je nje psikopat

    Reply to this comment
  • mira March 21, 07:39

   O Arben
   Akoma nuk e di qe nuk e ka permbyt perderisa, kriminelet, si Enver Hoxha, mbajme akoma titullin, “Heroi i Popullit”, nderkohe , qe Caushesku u pushkatu, tregon, qe ne Shqiperi nuk ka ardhur akoma demokracia, se pa drejtesi, nuk ka demokraci. Demokracia e sotme e Shqiperise, eshte demokraci fallco, nje demokraci e percudnuan!
   Askush nga pasardhesit e Partise Punes nuk kerkoj ndjese per pushkatimit pa gjygj, per kockat akoma te pagjetura, per jetet e humbur ne burgje e internimi, per njerzit e humbur. Akoma ngrihet ne piedestal lufta e klasave, qe ne fakt, qe vllavrasja me e madhe e kryer nga ana e nje shteti ne fuqi ne Europe. Pak familje ka qe nuk kane te vrare, te pushkatuar, te internuar, kur ishin vec 1.5-2 milion shqiptare! Shqiperia qe ferri i dhunes e terrorit me te eger komunist, te botes Lindore, qe beri mijera njerez te mjere!
   Po ashtu mbeten te paprekura, te gjithe organet e propogandes e agjitacionit, kur ato, Lidhja e Shkrimtareve e Artisteve, Kinostudio, Radio Televizori, Gazetat, Ministria e Arsimit, ishin burite shurdhuese te Partise e Sigurimit te shtetit. Te njejten njerez mbeten ne drejtim, kur ato qene dora e djathe e terrorit. Nuk qe vetem Enveri, se mendoni per nje cast te vetem, qe eshte lufte e asnjeri, as dhe nje ushtar nuk kap arme me dore. A mund te vrasi vetem nje person mijera njerez? Padyshim , jo! Secili ka qarkun e tij te fajesise, sipas pergjegjesi. Göbels qe Minister i Agjitacionit e Propogande i Partise se Hitlerit e ai u denua nga gjygji i Nürenbergut, po analoget e tij shqiptare cu ka ndodhur? Absolutisht asgje, asnje qortim, vetem lavderime! A nuk eshte ky qendrimin, nje masakrim i dyte per te persekutuarit? Nuk reflektohet per qendrimin e mbajtur, nga drejtuesit e organeve te Agjitacionit e Propogandes, me nje mungese te plote te ndergjegjes, bile krenohen me arritjet e tyre?! Denoncuesja, qe coje ne pushkatimi dy poetet e ri, nderohet nga Ministria e Arsimit me promovim! Eshte turp per gjithe qeverite nga 1990 e deri me sot, qe nuk po dine te vejne ne vend drejtesine, te qetesoju gjakrat. Kur do te zhvillohet, gjygji i Nürenbergut shqiptar? Po pritet prej 26 behesh. Zoti na ndihmofte, se politikanet tane anojne nga populizmi, jo nga drejtesia!

   Reply to this comment
 2. Guri Naimit D(Dh.Xh) March 20, 19:27

  Kush don te tregoje injorancen e Tij, flet per ndalimin e atyre filmaveshqiptare te para 90tes. qe ja Kefilma jo vetem shqiptar. iditet e bejne ate sa antishqiptaret.
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
  • Adela March 21, 08:21

   #Guri i Naimit
   Nuk eshte problemi tek ndalimi i filmave, por tek perpunimi i diktatures komuniste, tek denimi i vllavrasjes me te madhe te ushtruar nga shteti, ne Europe, nen sloganin, Lufta e klasave. Eshte problemi qe ato qe u perdoren si vegla, si instrumente te asaj qe quhet propaganda e diktatures, t’ju kthjellohet te kuptuarit e te reflektohet ne qendrim, se ne Shqiperi ka ardhur kaosi por jo demkracia. Nje diktature eshte zevendesin nga nje tjeter….Dhe aktoret akoma nuk po kuptojne….

   Reply to this comment
 3. Tartufi March 20, 19:36

  Eshte krim i madh i lirise,qe mund te beje duke ju hequr
  mbeturinave te shtipjes te vetmin argetim ne kete jete te
  mjere.Lerni mjeranet ne marezin e tyre.

  Reply to this comment
 4. intelektuali March 20, 19:53

  O kriminela dhe xhelate te Enverit,

  SHIKOIJINI SA T’JU PLASIN SYTE FILMAT E PESHTIRE TE ENVERIT NE YOUTUBE PSE JO NE CD, POR MOS PERDORINI FREKUENCAT E SHTETIT ME FINANCIME NGA BE-JA PER PROPAGANDEN TUAJ TE ENVERIT!

  Kur vinit zhurmuesat dhe kur ndalonit cdo emision te huaj per popullin shqyptar dhe kur ne televizionet e Kohes se Gurit LURA te Enverit shfaqnit vetem filmat-teater te Enverit nuk i lejonit rinise te perdorte TELEKOMANDOT e Milkanit apo KANOCET e armikut per te shikuar Canzonissimo-n nga Italia apo Lepa Brenen nga Jugosllavia me nje censure te papare deri atehere ne Shqypni.

  atehere:

  PSE KERKONI TE VAZHDONI TE HELMONI SHQYPTARET ME PROPAGANDEN E FILMAVE LETYRA STALINISTE TE ENVERIT KUR JU ISHIT INKUIZITORET E POPULLIT PER 50 VJET ME RADHE?

  O xhelate dhe kriminele te Partise se Punes?

  Reply to this comment
  • Fuck Mark uk, Coeur & LOVE March 20, 23:14

   intelekt-ANALI! Ato filma edhe kur shfaqen ne TV, nuk shfaqen per TY, mor’ spermatozoid shpellash i skaduar. Ato filma, more “BUKUROSH DHJEROKRACIE”, transmentohen per ata qe duan t’i shikojn. Ty s’te detyron askush t’i shohesh, e mos i shiko se te prishin biografine. Por ti futu andej nga KLANI se ndoshta bashke me Cilin si pjestare te organizates se YLBERIT qe jeni, edukoheni me mire duke pare PORNOGRAFITE DHJEROKRATIKO VICIDOLJANO BERISHJANE 27 VJECARE…

   Reply to this comment
   • intelektuali March 21, 06:42

    Henri Cili BOSI i medias te Saliut dhe i Univeristetit me diplloma fallco tani po i puth BYTHEN papushim Edi Rames, mos ke gabuar adrese?

    Reply to this comment
 5. nuk ka tym pa zjarr March 20, 19:59

  Plerat e kombit i tremben te vertetes, njerezorez. Diskriminimit qe ai art i madherishem u ka bere. Ata e kane te qarte qe kurre nuk do te riavilitohen edhe siku 100 lekure te nderrojne.
  Fakri qe ne votime nuk marrin dot asnje vend ne parlament e tregon qarte

  Reply to this comment
 6. Mark uk March 20, 20:13

  Mendoj se duhet ndaluar filmat turq qe na shpifen tash e pare.Filmat shqiptar edhe pse idologjik nuk duhet ndaluar.Ktu pasqyrohet mashtrimet qe ka be historis ai rregjim i urryer.Edhe mbas komunizmit ka pas filma,po zore se i jep kush.Ktu mendoj se eshte dicka djadhezore.

  Reply to this comment
  • ELIOT March 20, 21:31

   MOS BINI AQ POSHTE SA EDHE KOMUNISTAT … ATO I NDALONI FILMAT E HUAJ ..SEPSE KISHIN FRIKE NGA E VERTETA …..ENVERI LINDI KOQE DHE NGORDHI DEBILE …POR JU KENI 2 GRAM TRU … NDONJEHERE I SHIKOJ NE YOU TOUBE … SEPSE ME MERRE MADHI ..ME KUJTON FEMIJERNE TIME .. PO ENVERIN KOMUNISTAT ME BEJNE PER TE VJELLE … .PASTAJ AKTORET TANE SKANE FAJ ..BENIN PUNEN ..SEPSE DONIN TE HANIN…. SI KONKLUZION …. DUHEN PARE NGA AI QE KA DESHIRE …. .MERCI DHE KA PAK AKTORE QE I NJHJA ..KISHA PAK MUHABET … S ISHIN CUNA KOMUNISTASH PER KETE I FUS DUART NE ZJARRE ..

   Reply to this comment
 7. Luani March 20, 20:13

  shoke komuniste. Mos spekulloni me ate frazen FILM SHQIPTAR. Ato jane FILMAT E DIKTATURES ashtu quhen dhe per to flitet. Hajt …suksese ne jete.

  Reply to this comment
 8. paci March 20, 20:30

  Te shkoje mendja deri sa te propozosh ndalimin e filmave te viteve kur u ndertua Shqiperia nga themelet ne bujqesi te iduastrializur ne infrastrukture rrugore e hekurudhore ne elektrifikim te gjith vendit ne arsim , kulture , sporte e ushtri qe ja kishin zili edhe vende me popullsi disa here me te medha .
  Po mire more mjerana qe mendoni te i ndaloni filmat pse nuk propozoni te ndalohet te merret edhe energjia elektrike te kthehemi te pisha e kandili sepse edhe hidrocentralet u bene ne kohen e socializmit .Pse nuk propozoni te ju hiqen diplomat e arsimit te larte te gjithe atyre qe mbaruan studimet e larta ne kohen e socializmit .O marrana shyqyr qe nuk paskeni pase pushtet ne kohen e xhaxhit se do ta kishit rrjepur te shkretin popull .

  Reply to this comment
  • Nausika March 20, 22:07

   #pac
   Nuk kishin cfare te na rrpshin, se me 100-210 lek ne dite, kur nje buke kusherinjt 40- 50 lek. Me 0.5 kg mishi ne jave per familje, me 0.5 kg djathe per familje ne jave, 250 gram gjalp ne jave. Per 0.5 Liter gjumesht duhesh te mbajme rradhe qysh ne kater te mengjesit dhe mbarohej. Dita kishte 8 ore pune, tjeter ishte rradha per ushqime.Ne ishim si popull ne gjendje urie…Nje njeri me llogjiken besoj, mund te kuptoje, qe masa e popullit nuk kishte fare gisht ne jeten kulturore e artistike, qe filmat e gazetat bucisnin duke trumpetuar lumturine, por ne na gelonte skamja e zhdukja e njerezve, qe dhe sot nuk i jane gjendje kockat…A pati ndonje film per to? Jooooooo..

   Reply to this comment
  • Tani March 20, 23:45

   &pac
   Ju te kosoves, nuk mund ta njihni, realitetin shqiptar! Shqiperia ka pase para 1944 linja ajrore, Vlore-Tirane, Vlore-Rome e keshtu per shume qytete, bile Kukes – Tirane, Kukues- Itali. Ju keni lexu propoganden komuniste. Sipas statistikave boterore, Shqiperia ka pase nivel me te larte jetese se shtetet fqinje.
   Por mos harroni Kim Young Un, ka dhe bomben atomike, por populli nuk ka cte haje. Arritjet teknike jane vetem nje mjet per ti imponuar respekt diaspores e opinionit nderkombetar.
   Me mencuri ne gjykimet nga larg. Beni shume gabim, te gjykoni keshtu.

   Reply to this comment
  • Dine March 21, 07:33

   O pac
   Para disa vitesh spikerja gjermane, Eva Mattes tha ndermjet te tjerash, qe dhe Hitleri ka bere gjera pozitive, ka ulur papunesine ne 0% ne kohen e krizes, ka ndertuar te gjithe autostradat e Gjermanise. Gje qe qendron, por qe te nesermen u pushua nga puna! Se Gjermania eshte shteti demokratike e i denoi te gjithe regjisoret e aktoret e famshem e te talentuar, me akuzen: Per mbeshtetjen te diktatures shteterore, karshi njerzimit!
   Po Shqiperia nuk eshte akoma demokraci, perderisa, Enver Hoxha eshte, akoma “Hero i Popullit” e per kete kane faj gjithe qeverite e ketyre 26 vjeteve dhe qytetare e pandergjegjshem si ty.

   Reply to this comment
 9. Zgalem March 20, 20:30

  Hodhi nje gur ne det pseudoshkrimtari pa kulture dhe njerzit duhet te rendin , pas kesaj marrezie . Populli krijon art dhe culture , pa pyetur se kuja I takon . Ky art dhe kjo culture I japin vulen kohes , qe jane krijuar . Doni te ktheni kohen mbrapsht ? Nuk mund te ndahet koha nga kultura , kur ka lindur . . Populli di te zgjedhi . Zgalem

  Reply to this comment
 10. Shqiptari nga Kosova March 20, 21:04

  Po sigurisht, si mund te pranojne pinjollet e ballit e te zogut gjëmën qe u shkaktoj Enveri..!!!
  Baballatet e tyre u bene bashkepunetore me nazifashistet prandaj ju dhemb..!
  Pavatesishte servileve, dallkaukeve e kopukeve te PPSH-se, pergjithesisht ai sistem krijoj vlera ne çdo fushe te jetes pra edhe ne ate te kinematografise..! Ua heqim kapelen Naim Frasherit ,Sander Prosit, Kadri Roshit, Violeta Manushit, Sylejman Pitarkes, Llazet Filipit,Ndrek Luces, Roza Anagnostit, Robert Ndrenikes, Guliem Radojes, Viktor Zhustit, Elvira Diamantit, Xhevdet Ferrit, Ndriçim Xhepes, Kastriot Çaushit etj etj..!

  Reply to this comment
  • Agimi March 20, 22:29

   #shqiptari nga Kosova
   Po njerzit tane qe luftuan, ne luften nacional- clirimtare, pse na i vrau e na i zhduku e ne na internoje me gjithe farefis? Po priftat e hoxhallare? Ti nuk e njeh realitetin shqiptar e eshte mire me pase respekt per njerzit qe rane pre e sadizmit komunist. Eshte mire te jemi njerez, qe ta duam vllai-vllain dhe nuk eshte e vertete, qe familjet fisnike shqiptare bashkepunuan me armikun. Ky eshte trillim i komunisteve, si shkak, per ti marre gjithe cpaten, shumica bile dhe jeten! Ai sistem na cnjerzoi, na mbushi ne mosbesim, na hoqi krenarine e te pareve, na beri skllever te nje ideje te boshte, te nje ideje gjakatare!
   Turp per te gjithe ato, qe nuk kujptojne gabimet e behen bashkepunues ne cilado forme ne krime.
   Pati dhe artiste, si Vilsoni, qe u pushkatuar. Ai eshte shqiptar, per ta pasur shembull brezat e ardhshem.
   Ata qe permendur ju jane kodoshet e Partise e Enverit, jo te Shqiperise.

   Reply to this comment
  • Pa gjygj pushkatuar March 20, 23:06

   #shqiptari nga Kosova
   Mallkim
   U djegsh brez pas brezi,
   ne ferrin diktajture.
   e mos u gezofshi kurre,
   gjithe clind prej gjakut tuaj!
   Ne emer te Herojve te Shqiperise,
   te shkaktuar nga diktatura komuniste.

   Reply to this comment
  • Bardhi March 20, 23:22

   @shqiptari nga Kosova
   Banda sadiste e Enver Hoxhes, zduku cdo shenje te poetit tone me te shquar, Pader Gjergj Fishtes, a ju thote kjo, qe po flisni per cart. Ai qe sinonimi i miresine, i urtise, personifikimi i shqiptarit te ndershem.
   Ato qe vleresoni ju jane e kunderta e Pader Gjergj Fishtes, ata jane turpi i ndershmerise shqiptare!
   Ju uroj te zgjoheni!

   Reply to this comment
  • Mira March 21, 00:16

   #Shpresa
   Le te besojme, se do ta arrijme ate dite kur ti shohim te gjithe keto politikanet e deritanishem ne burg, por kam fillu te humb, ate shprese. Te lumte dore!

   Reply to this comment
  • Vebiu March 21, 00:23

   o shqiptarit nga Kosova
   Enver Hoxha qe Hitleri i Shqiperise!
   Atij nuk ja pa hajrin asnjeri, as miqte e as shoket. Edhe kunati e vet e pushkatoi. Ai ishte Sadist, psikopat dhe sistemin qe cnjerzoi. Artistet jane njerez pa karakter, ne pjesen me te madhe! Ato do kishin dhe filma pornografike, po ti kishte thene Partia. Ato jane pa moral, Edhe ato qe je permend ti, pjesa me e madhe jane te pakarakterte….

   Reply to this comment
 11. 9 Maj 1945 March 20, 21:47

  Ne historine shumeshekullore shqiptare arti, kultura sporti ,instucionet arsimore shkencore e pate lavdine e tyre ne kohen socilalizmit.Shume u perpoq klika berisha ti c’bente arritjet e kesaj peiudhe dhe shume ka arritur ne kete drejtim.Tani kerkon qe marrezine ta coje deri ne ndalimin e filmave shqiptare. Nuk thoshte kot Dritero Agolli per mostren e vicidolit, ne vendin tim ,ne vendin tend ,nje i cmerndur, te gjithe i cmend

  Reply to this comment
 12. arbereshi March 20, 21:55

  Ne diskutime te tilla gjithmon eshte e dukshme ndasia e injorances ka normaliteti.Budallai po ta kuptoje qe eshte budalla qe nga ai moment nuk eshte me budalla, por edhe injoranti po te kuptoje erresiren ku jeton do te mundohet te hapi pak drite per trurin e tij se eshte me se e domosdoshme per vete nevojen e erresires ku ka jetuar si injorant. Agresiviteti i mendimit vetem duke dhene zgjidhje per te ndaluar cdo gje te cilen nuk arin ta kuptosh do te thote se ke gjetur rehat me injorancen dhe si pasoje me agresivitetin

  Reply to this comment
 13. Arben March 21, 06:52

  KUR TE HAPET KRIJIMTARIA E DOSJEVE TE SIGURIMIT TE SHTETIT, ATEHERE DUHEN LEJUAR EDHE KRIJIMTARITE E TJERA TE ASAJ PERIUDHE.

  Reply to this comment
 14. Arben March 21, 12:41

  LESHOJINI KOMENTET, O PORTAL I LODHUR

  Reply to this comment
 15. MH March 21, 12:43

  Me vjen keq shume bile,sepse ne te gjithe ato filma nuk shifet askund Enveri po kudo shifen talen te dal nga populli.Atehere pse te ndalohen.Ndalimi asht idiotesi e thekur me plotndryshk zgjebe trunit.
  Vetem ne ato filmat dokumentar ekziston Enveri.Ne konferenca,vizita etj etj.Dhe per keto asht idiotesi e jashtzakonshme ti bllokosh disahere ma shume se ato artistike.
  Me shume kuriozitet ndjekim fotot e vecanta ku tregohen momente historike per cdo eveniment.Si komisioni per alfabetin e gjuhes shqipe te kryesuar nga At Fishta,delegatet e mukjes,pushtimi i fashizmit,fotot e ballistave me pushtuesit.At Anton Harapi me nazistet,ekipet dhe trofet sportive si ajo e Ballkanit.etj etj ku gjinden me shumice ne fototeken Marubi e vlersuar pasuri kombetare.E pse per filmat mendim te kundert.
  Ne fund si mbyllje.
  Deshiren hakmarrese e keni te fuqishme por nuk jeni te zot te shuani perjetimin e kohes sepse nuk iu len historia.

  Reply to this comment
 16. Standard March 21, 13:13

  Konkurenca e lire e ideve (te djathta, te majta e cdo gje tjeter midis tyre) eshte thelbi i demokracise perendimore.
  Mos doni te ktheheni ne ekstremizmin dhe censuren komuniste te ideve? Nuk ju mjaftuan 45 vjet censure?
  Si nuk u civilizuam nje here, por mbetem skllever te injorances dhe ekstremizmit te majte e te djathte.
  Perse kjo prapambetje intelektuale ne Shqiperine tone te mjere???

  Reply to this comment
 17. vjola March 21, 15:38

  Kane dale ballistat nga halete me turinj te palare . Po kush ju ka ne kandare ju o tradhetare .Ju djegin syte nga realiteti i fimave tane ., rrace e ndyre qe skeni ndryshuar brez pas brezi .

  Reply to this comment
 18. Prostituta mashkull "Beni" March 21, 18:01

  O “Beni” , mos deshe te thoshe ,te shtrohen ne ndonje manastir grek , ku je strukur ti dhe di te flasish vetem per prostitucion prifterinjsh ?!
  E ke nga hyalli , se te eshte bere preapanica si marmide , por eshte zgjedhja qe ti ke bere , per nte jetuar pa pune !

  Reply to this comment
 19. Guri Naimit D. ( Dhimiter M Xhoga) March 21, 19:08

  Nje leter e hapur Znj.apo Zonjushes ADELA.

  Znj.a cupa Adela, faleminderit per sa shkruani ne pergjigje te komentit tim.Une jetoj me realitete nje jete,sot kaluar te 80tat.
  Ajo kohe,(moniste)per kohen e saj duhet diskutuar e gjykuar;sa beri mire e sa keq,Jo vetem Zi,
  Po te mos kishte gabime deri dhe faje, nuk permysej. .Ate e beri nje popull i tere sa vete”komunistet e vertete”. e theksoj kete..
  Jo ata qe sollen ate gjwndie te pa priteshme per popullin fukara,qe shpresonte te zhdukte fukarallekun
  ,qe deri ne nje fare viti,ne disa drejtime ia arriti si:Ne Aresim e KULTURE,pse jo dhe ne ushteri..
  (tjeter gje c;u be, me te pas 90tes,per kete duhet te “varen” autoret e shkaterrrimit dhe vjedhies se asaj prone te pa shoqe,populli sakrifikuar,.).
  Ajo kohe i beri aritiet ne fushat,sa ne industriale, sidomos; ind. te lehte e ushqimore dhe ate nxjerrese te mineraleve,qe u shkaterruan pas 90tes.Ky eshte DEMI me i madhe dhe i pa koregjushem i bere nga udheheqesit e pas 90tes e sidomos, me 97-ten.
  Kete duhet te kerkoje RINIA e sotme,sa gjithe populli.
  Keq me vjen, qe ne komente shkruhet sikur lehin qen apo zhukasin bretkosa….
  Duhet ketu, te dalin PENAT-PENA,(jo si une,po e them vete)e te thone c’duhet bere.natyrisht, me divezen; “OPOZITARE-VELLEZER”,jo ti nxjerrin syte njeri tjetrit. Llogjika te gjykoje e vendose,deri e pergjitheshmia popull,Te behen VOTIME direkte,me komisione jo Partiake…(Le te jesh antar i X apoY partie,po ne komisionin e zgjedhieve, je perfaqesues i gjithe popullit.Deri numerimi votave,mendoj te behet, ne komisionin e qendres votimit direkt, me proces verbal te firmosur nga gjithe antaret e komisionit..
  Nuk i harroj votimet e para te pluralizmit,pavaresisht nga c’parti perfaqesoje,isha se pari,perfaqesuesi popullit, i drejtesise.(Une socialist pershendeta dhe firmosa.) PD fitoi me shume.pa me te voglin dushim ishte vote e popullit,qe kishte vendosur, te jetonte ne PLURALIZEM.
  Ia dorezuam proces verbalet komisinit qendror te Tiranes,ne qetesi, mese normale..
  Kujtoj,Te paret qe kam uruar per fitoren,qe as ata se besonin,shkuar per te pire kafe pas mesnate,aty ,rastesisht, ishin dhe krere te PD.sapo krijuar qe uruam njeri tjetrin per fitoren.(mes Tyre dhe keta qe kemi sot ne KRYE,qe na katandisen ne kete gjendie).
  Pra te shkojme ne keto zgjedhie si shqiptare,per shqiperine se PARI.
  Te fitoje ajo PARTI,apo ato PARTI,qe jane per shqiperine,,,
  Me fal se u zgjata, moj cupe a nuse,po keshtu duhet shkuar e vepruar ne zgjedhiet e priteshme,..
  Jo me GREVE urie(s’po them c’po perjetojme me c’ka shikojme ne kete “GREVE”,fatkeqesi e vendit sa atyre te gabuarve futur ne te…
  Erdhi 18 qershori, ta themi fjalen tone,si njerez, vertet NJEREZ . Jo VANDALE.
  Me konsiderate kushdo qe do e lexoje e,mos me paragjykoje…
  Partia-Parti,- .ATDHEU mbi TE GJITHA.

  Toronto21-03-2017 Guri Naimit D(81 vjecar-mesues)
  VO.
  Pseudonim im eshte i deshifrushem,me te vite ne shtyp ,sa ne komunikim shoqeror..(nipi sot e 13 vjet emigrant mare emrin e gjyshit, ate vit une verte afer fundit..) Zoti qenka me mua sa shoqeria,do vij te festoj 81 vjetori ne atdhe.me lente shendeti.
  Dhe nje here me fal cupa apo zonja ADELA,futur une Ty,ne kete “valle”ndoshta jeni ish nxeesia ime, une nje jete ne Tirane,dale ne pension me shhtator 1991.
  Me shume ne emigracion jetuar,ndjere kenaqesi me bashkeatdhetaret, sidomos me nxenesit e shkollave sa ne Athine(Greqi)I dhe TOROTO-(Kanada).
  Me sinqeritet gjyshi po ju shkruaj, permes gazetes qe i kerkoj te me ndihmojne,per ta vazhduar komunikimin, Gazeta.”DITA”, gazete per mua eshte “DRITE”.
  Biri i “DANGELLISE NAIMJANE”

  Toronto 21-03-2017 Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 20. Uk March 22, 05:15

  Lavdi emrit dhe vepres se pavdekshme te Enver Hoxhes! Vdekje tradhetareve ,ballisteve,zuzareve…………….

  Reply to this comment
 21. paci March 24, 14:06

  Respekte Tani , ke te drejten tende te tregosh perralla me mbret , ne kohen e zogut hante qeni petulla e si mos te kishim linja ajrore deri edhe nga bajraku ne bajrak . O perrallaxhi i mjere po para çlirimit ose ne kohen e linjave ajjrore imagjinare populli ishte i zhytur ne erresiren Migjeniane te mesjetes duhej te zeshe linjen imagjinare Kukes Tirane te lexoje nje leter ose te furnizoje me kripe e vajguri . Kur te lexosh perralla me mbret pyet per realitetin se te tregojne se jo shum larg po nga Shkodra ne Tirane duhej te beje 4 dite udhetim po mos u merzit se po shkojme shum shpejt drejt atij zhvillimi te madh mesjetar .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*