Një premtim për Reformën (kur Donald Lu të mos jetë më në Tiranë)

January 19, 2018 02:35

Një premtim për Reformën (kur Donald Lu të mos jetë më në Tiranë)

INTERVISTË DITA – Çfarë do të ndodhë me reformën në drejtësi kur Donald Lu të mos jetë më ambasador në Tiranë? Sa kohë do të duhet që shqiptarët të shohin efektet e para të kësaj reforme? Ku janë peshqit e mëdhenj të premtuar?

 A ka lidhje radikalizimi i qëndrimeve të opozitës me reformën?  Cili është pozicioni i SHBA për reformën tjetër, atë zgjedhore? Si do ti pergjigjej diplomati amerikan atyre që thonë se SHBA janë të angazhuar disi “me tepricë” në punët e Shqipërisë?

Përgjigjet e këtyre pyetjeve, në intervistën e mëposhtme të ambasadorit amerikan Donald Lu, dhënë kryeredaktorit të gazetës Dita, Adrian Thano.

 

Kopertina e DITA

A.Thano: Në 2 apo 3 diplomatët e fundit që kanë drejtuar ambasadën e SHBA-ve në Tiranë ka ekzistuar një si periudhë pritje-përcjellje e tensionuar, ku nuk kanë munguar zërat se njëra apo tjetra palë po sjell në Shqipëri “ambasadorin e vet”.

Si do tu përgjigjeshit atyre që frikësohen se ata që nuk duan reformën në drejtësi të mund të ndikojnë që pas jush të vijë një ambassador i cili, le të themi, do ketë një tjetër mënyrë vështrimi të situatës në Shqipëri?

Ambasadori Lu: Kjo është një reformë drejtësie shqiptare. Çdo familje që kam takuar në Shqipëri ka një histori prone që iu është vjedhur ose dikë të cilit i ishin mohuar të drejtat apo liria për shkak të një vendimi gjykate të korruptuar.

Për sa kohë që populli shqiptar vazhdon ta kërkojë këtë reformë, nuk ka rëndësi se kush ulet në karrigen time apo në atë të Ambasadores Vlahutin. 

Mbështetja për reformën e gjyqësorit është shprehur nga Presidenti i BE-së Juncker, Zëvendës-Presidentja Mogherini, Komisioneri Hahn, Presidenti Trump dhe Sekretari i Shtetit Tillerson. Shtetet e Bashkuara do ta mbështesin këtë reformë deri sa të jetë përfunduar. Keni premtimin tonë.

A.Thano: Sa kohë do të duhet që shqiptarët të shohin efektet e para të kësaj reforme?

Ambasadori Lu: Populli shqiptar me të drejtë është lodhur nga pritja për 27 vjet për drejtësi. Jam optimist se do të shohim dëgjesat e para për vetingun në shkurt. Po ashtu jam optimist se parlamenti do të ngrejë Këshillin e Lartë të Prokurorisë në mars ose prill, çka i hap rrugën përzgjedhjes së një Prokurori të Përgjithshëm të ri dhe krijimit të SPAK dhe BKH. 

Efektet e para janë ndjerë tashmë. Ka njerëz të korruptuar që kanë frikë. Reforma e gjyqësorit ka filluar dhe populli shqiptar duhet të jetë i paduruar për frytet e kësaj reforme.

A.Thano: Ndërkohë po spekulohet me termin “peshqit e mëdhenj”. Nga i kini ju informacionet që do ketë arrestime, dmth ku e bazoni këtë bindje?

Ambasadori Lu: Ku janë peshqit e mëdhenj të premtuar?  Këtë pyetje i bëj çdo zyrtari të qeverisë që takoj. Shqiptarët kanë parë njëfarë përparimi por jo rezultatet e mëdha që presin. Gjyqi i Emiljano Shullazit është drejt fundit. Në dhjetor, Gjykata e Lartë ra dakord të shqyrtojë lirimin para kohe të Lul Berishës nga burgu. Policia ka rritur në mënyrë dramatike përpjekjet për të kapur Klement Balilin.

Por nuk duam premtime, duam rezultate. Njerëz seriozë në qeveri dhe në opozitë kërkojnë rezultate. Kjo përpjekje ka mbështetjen e plotë të prokurorëve federalë të SHBA dhe agjencive ligjzbatuese amerikane. Dhe ka mbështetjen time të plotë.

Lu dhe Basha

A.Thano: Z.Ambasador si do ta komentonit ju radikalizimin e qëndrimeve të opozitës? A mendoni që kjo që po ndodh ka lidhje me reformën në drejtësi?

Ambasadori Lu: Opozita, për sa kohë që mbetet paqësore dhe konstruktive, është duke bërë detyrën e saj. Detyra e saj është të shërbejë si roje kundër çdo abuzimi të shumicës.

Në të vërtetë, ka politikanë në shumicë dhe në opozitë që nuk duan që reforma në drejtësi të ketë sukses. Do të dështojnë sepse populli shqiptar e kërkon këtë reformë.

A.Thano: Cili është pozicioni i SHBA për reformën zgjedhore? A duhet Shqipëria të adoptojë votimin dhe numërimin elektronik?

Ambasadori Lu: Shqipëria është duke humbur një mundësi shumë të madhe për të ecur përpara tani me reformat e rëndësishme zgjedhore. Është e domosdoshme që Kuvendi të adoptojë rekomandimet e OSBE/ODIHR për zgjedhjet e vitit 2017 dhe 2015.

Opozita ka kërkuar që të shqyrtohet votimi elektronik dhe shumica është përqendruar tek vota e diasporës.  Partnerët ndërkombëtarë janë gati të ndihmojnë, por duhet që Kuvendi të ndalojë sherret dhe t’i futet punës.

A.Thano: Shtetet e Bashkuara kanë shumë miq në Shqipëri. Po si do tju pergjigjeshit atyre që thonë se jeni të angazhuar disi “me tepricë” në punët e Shqipërisë?

Ambasadori Lu: E di që ne amerikanët kemi shumë miq në Shqipëri.  Mbetem pa pushim i shtangur nga ngrohtësia e shqiptarëve të zakonshëm që takoj në Tiranë dhe kur udhëtoj. I vlerësojmë miqtë tanë të shumtë në Shqipëri dhe besojmë se kjo miqësi na ka lejuar të bëjmë gjëra të mëdha së bashku.

Po ashtu, është normale që disa njerëz të kritikojnë vendin tim se është i angazhuar me tepricë në problemet e Shqipërisë. Si amerikanë, kemi marrë një angazhim përpara këtij vendi. Do të vazhdojmë të investojmë në suksesin e Shqipërisë dhe ta nxisim përgjatë rrugës së saj të rëndësishme drejt integrimit europian. Ky angazhim është i palëkundur.

*****

Botuar sot në Dita

January 19, 2018 02:35
Komento

96 Komente

 1. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali. January 18, 05:05

  Zoti apo shoku Thano,ajo pyetje disi me teprice ne punet shqiptare,nuke eshte nje pyetje qe duhej bere ambasadorit Lu,duke ditur se ajo pyetje vjen nga peshkaqenerit e politikave bastarde te Tiranes zyrtare te binjakezuar me boten e Kirm-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tri pushtetet,plus pushtetin lokal dhe ate pjese te biznesit dhe medjas qe si lavatrice vazhdojne te pastrojne leket e piset qe shtojne pas viktimave te eterve,viktima te tjera te pafajshme te rradhes .Thano,shqetesimi i SHBA dhe BE eshte se kjo palopolitike jo vetem se grabiti e tjetersoje pasurine kombetare dhe pronen private,por u be dhe nje stimuluese e tutoreve te prostitucionit,kultivimit,transportit dhe e shperndarjes se drogave ne SHBA e BE,pa harruar se nga pangopesia per leke te piset dhe pushtet brenda djallit politikat bastarde te Tiranes zyrtare thyen embargo e armeve dhe naftes me vendet ne lufte te vendosur nga OKB,nje veprim qe askush nuke e ka bere ndaj populli te vet,sikurse e beri berishovici duke furnizuar zinxhiret e tankeve sebe qe lane me gjak sokake,kalldreme dhe rruget kosovare,pra SHQIPTARE,qe do te thote fajesi dhe bashkefajesi qe jo vetem duhet denoncuar por hetuar dhe ndeshkuar me tere fuqine e ligjeve,qe raste te tilla makabre nga fuqia e ndyre e pushteteve te mos perseriten me,e jo te ulurijne si ujqer e cakej ne parlament duke derdhur lot krokodilesh per te mashtruar e shqyer prene e rradhes,pra popullin e popujt.Se fundi kur SHBA dhe NATO godiste milloshevicet kriminelet e shekullit 20,Berisha nen indiferencen apo ndimen ne heshtje te PS furnizonte me nafte e municine kryekriminelin e Ballkanit milloshevic.Paharruar tragjedite ne dete e toke si 2prilli e vitet 1997,1998,Otranto,Gerdeci dhe 21janari,etj qe akoma kane mbetur gjurmet e gjakut te derdhur nga pangopesite e ligesite e djajve me fytyre njeriu qe sundojne poziten e opoziten i thencin.mjaft eshte MJAFT.Dridhuni e perdridhuni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,duan apo nuke duan pjellat e mostrat e diktatures komuniste ne pozite e opozite bashke.C’do skenare i peshtire i buces komuniste-nazifashiste i binjakezuar me djallin,vetem se do t’u shtije vitet e heqjes se lirise,ku e djeshmja dhe e sotmja do ti mbetet nje enderr me mbret,kurse e nesermja e afert ne bangen e akuzes ne burg ne nje fund te turpshem dhe pa kthim. Besoni nje here te vetme ne jete o bastarde,qe Zoti t’u meshiroje.Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju,se DREJTESINE e ka kerkuar me FORCE SOVRANI SHBA dhe BE.

  Reply to this comment
 2. info analitike January 18, 07:00

  Po me peshqit e janarit c ‘u be? Jo per gje po kemi Netin me tik tak.

  Reply to this comment
  • red por jo i kuq January 19, 11:27

   Kete here jam dakord me info analin:
   Me 21 janarin cdo behet?

   Reply to this comment
   • Kaqi prej verteti January 19, 11:30

    Red ti mund t jesh dakord me infon e bythes por ki parasysh nje gje: Info menderja i ben komentimet ketu ne forum vetem prej militantizmit dhe urrejtjes se verber per Ramen jo prej parimeve te se drejtes.
    Keshtu qe lerja miratimet infos se eshte pune bythe

    Reply to this comment
  • N.VJOSA January 20, 07:54

   Info Diarreja, alias Info Purtha, e thene shqip…
   Neti Vjosa beson si cdo njeri i ndershem se Sistemi Demokratik nuk mund te funksionoje pa nje Drejtesi te pamvarur.
   Para pak kohesh pashe disa Vidio te Pamflet AL, ku me te drejte denoncoheshinj korrupsioni i Marshall Saliut me rreth 300 dosje Krimi dhe Korrupsioni!
   Pashe dhe degjova akuzat per Like Floririn, sic e quan Marshall Saliu, kur do te largoje dyshimin nga Suma e vet…
   Degjova akuzat qe i beheshin Mona Kusare Histerikes…etj. etj. dhe thashe, epo me ne fund, pas 27 vjetwsh do behet edhe ne Shqiperi Drejtesi…
   Pashe nje Vidio tjeter me pas, ku denonconte Peshkaqenet e medhej, ( jo Peshqit e medhenj, se u jep me shume se meritojne peshqve, kur cajne Oqeanin e
   Korrupsionit Peshkaqenet me goje te madhe, qe te gelltisin edhe ty edhe mua megjithe rrecka, se kane tashme pushtetin e jashtzakonshem te Parase….)
   Lexova dhe intervisten profesionale te Kryeredaktor Thanos me Ambasadorin e nderuar dhe prisja qe Ambasadori i nderuar te fliste vertet per Peshkaqenet e Krimit dhe te Korrupsionit dhe jo per njerez ordinere…si Shullazet), …por per Peshkaqenet e medhenj ,qe po e asgjesojne me siguri Shqiperine, ne se nuk vendoset vertet Drejtesia, jo drejtesi si ajo e Plepave te Marshall Pordhes…por nje Drejtesi e pamvarur sic e kane demokracit e perparuara…
   Info Diarreja,
   Perfitoj nga anonimati dhe po te them se Replikuesi yt , sa je ti ne kembe, ka vetem shkrime qe nga 1970-ta dhe ne vitet 80-te ka mbrojtur dhe Doktoraturen, per Sociologi, nuk them se di shume, por konceptet baze te studimit te fenomeneve shoqerore i kam mesuar ne nje shkolle ku studjoheshin baballaret e Filozofise deri edhe ata te kohes moderne, te shekujve te fundit dhe te ketij shekulli qe jetojme… Kam tashme dhe pervojen afro 30-vjecare ne nje shtet te vertet demokratik sdi Austria dhe i lexoj ngjarjet shoqerore ne mbare hapsiren gjermanofolese, me se shumti, , por dhe e shme, aq sa me lejojne mundesite…Shqiperine e kohes Kumandarit, e kam jetuar dhe e kam pare me syte e mi, se jam rritur aty deri 40 vjec…I bej krahasimet dhe perparesit e mangesit e sistemeve…nuk e kam shume te veshtire…!
   Prandaj, o Kokeboshi info, matu kur diskuton ne nje opinion te gjere, se te lexojne shume dhe shume prej tyre mund te dine shume here me teper se ty…
   Dhe tani, mjaft per prezantim.
   Nje Filozof i madh i koheve moderne, ka treguar Celsin se si te shihet Politika dher Vleresimi i saj.
   Ai thote tekstualisht:
   POLITIKANET MOS I SHIKO CFARER THONE
   POR CFARE B E J N E…
   O info, o Servil,
   Sot ne bote qarkullon nje thenie, atje ku shkel Amerika, nuk bin as bar…
   Them se ka nje te vertete ne kete thenie sepse Politika amerikane tjeter ben per vehten e vet dhe tjeter ne mardheniet me vendet e tjera.
   Kjo duket shume qarte. Ka ne bote plot politikane realist qe thone te verteten, pamvarsisht se shume prej tyre mbrojne interesat e vendit nga vijne…!
   Qe ta kuptosh mire kete o servil medioker, po te marr dy shembuj qe kane raporte me Atdheun tone te perbashket Shqiperine…Kinen dhe SHBA-ne.
   Cfare beri Kina ne 10 vjet per Shqiperine (1960-1970)
   Dhe cfare ka bere SHBA., jo ne 10 vjet , por ne 28 vjet?!…
   Shba ndihmuan vertet ne clirimin e Kosoves, atehere kur Kosova nisi te pergjakej me nje genocid te pashembullt, kur vetem ne Shqiperine e vogel u perzune me dhune afro gjysem Milion njerez, gra, burra pleq dhe femije…
   Amerika nderhyri dhe Presidenti Klinton beri ate qe rralle here e bejne burra shteti.Urdheroi sulmin e Natos mbi Serbi dhe per pak kohe e beri Miloshevicin te ngrinte Flamurin e bardhe…!
   Kosova doli shtet me vehte dhe Natua pruri forcat e saj ne Kosove.Humbja e Natos ish spektakolare, vetem 2 pilot ne mos gaboj…Sepse ish nje lufte e drejte moralisht…I tha dhe Rusise se Jelcinit, , futu po ta mbajti…
   Per kete i faleminderit ne jete te jeteve Presidentit Klinton dhe shtetit te tij!
   Por pergjithsisht Politika amerikane ndaj Shqiperise ne raste te tjera, ka qene tejet e lekundur dhe e influencuar nga Segmente ose antishqiptare ose nga nje politike hiq e mos keput duke bere sehirxhiun dhe shume here mbeshtetsin e korrupsionit dhe te Marshallit te Krimit..
   Duheshin 28 vjet qe te kuptosh se Politika amerikane beri nje V R I M E…te madhe ne uje ne Shqiperi…..?!
   Dhe dale, dale, ku do jete fundi, keshtu si po ecet Shqiperine do ta haje Krimi dhe Korrupsioni…
   A thuaj ti Info Diarreja, e ka te veshtire SHBA te heq nga Politika Marshallin e Krimit ?!…
   Jo or Kapedan, nuk e ka aspak te veshtire, por Politika amerikane eshte thjeshte Politika e nje shjteti qe shikon interesat e veta, ne dem te te tjereve…
   Nje shembull shume i thjeshte:
   Pse duhet te vazhdoje vjedhja e kapaciteteve njerzore shqiptare per ne Amerike, kur vetem per 2 dhjetvjecare popullsia e Shqiperise gati eshte pergjysmuar?!…
   Dhe nuk ka mbetur as sa nje qytet mesatar europian?!…
   Nuk e dine amerikanet tane te dashur se keta qytetaret e varfer shqiptare mund te ndihmohen me investime dhe ta ndertojne jeten e tyre ne Atdheun e tyre!?…
   E te tjera e te tjera…
   Arithmetika e thjeshte nuk te le te gabosh, ashtu sic nuk te le te gabosh gjykimi
   ” SHIKO CFARE BEJNE, JO CFARE THONE…!”
   Sa investoi Kina ne 10 vj ne Shqiperi dhe sa ka investuar SHBA ne 28 vjet?!…
   Dhe kjo ne nje kohe kur shqiptaret mbahen si populli me pro amerikan i botes!…
   Prandaj, mjaft me Demagogjise!
   Largoni , po doni te ndihmoni Shqiperine, l a r g o n i
   M A R S H A L L I N
   E
   K R I M I T !…
   Po te duane amerikanet le te ndihmojne vertet te futet Shqiperia ne Familjen e madhe Europiane, por edhe per kete, une per vehten time them se Politika e Zotit Trump po largohet nga partneret europiane!…
   Le me pastaj qe SHBA jane percare keq me politiken e Trumpit…Gjysma e amerikanve thone se ate e ndihmoi Rusia te vinte ne pushtet…Po shikoj gjithnje e me shume Stacionin me te degjuar amerikan ne bote CNC, I fillon lajmet me Trampin dhe i mbaron me Trampin.Po keshtu dhe gazeta me e madhe amerikane!
   Por sidoqofte Amerika eshte nje demokraci e konsoliduar dhe ajo ka fuqi te largoje cdo politikan qe demton interesat e shtetit Amerikan..
   Por te vijme tek halli yne.
   Kurre nuk ka qene me e percare Shqiperia se sa sot!
   Pse?
   Me Diktature, por Enver Hoxha i bashkoi Shqiptaret, e ngriti ekonomine shqiptare nGa Zerua. Po keshtu Kulturen, arsimin, shendetsine, mbrojtjen….
   kESHTU SI PO QEVERISET sHQIPERIA; JA NGRENE VLEREN E.HOXHES DHE DIKTATURES SE TI; SE AI E COI PARA sHQIPERINE, pamvarsisht e pas 70-es beri gabime fatale!…
   Tani e kritikojne E. Hoxhen.
   Pse?
   Qe ta kene me te lehte ti percajne shqiptaret.
   Dakord, regjimi i Hoxhes i erdhi fundi e perfundoi rolin e tij ne Shqiperine e prapambetur, por jo te na plackitet Atdheu!
   Jo te na shuhet Shqiperia nga Krimi dhe Korrupsioni!
   Jo te vidhet dhe destabilizohet Shqiperia keshtu sic po na shohin syte!…
   Une shpresoj shume se shteti amerian do largohet nga influencat e klaneve qe e demtojne shqiperine dhe do ta dihmoje Popullin me proamerikan…
   JO ME FJALE…
   POR ME VEPRA !
   Dhe disa nga keto vepra nuk duane 28 vjet, por mund te duken shpejt, edhe per nje jave, edhe per nje muaj!
   Natyrisht Shteti Amerikan ka hallet e veta dhe reflekton ne mbare politiken boterore, por ta , ne shqiptaret jemi fshat i vogel…, por te pakten te ndihmojne, te mos vazhdojne ta na xhvasin dhe likujdojne me te ikriminuarit, me Qehajajt qe dine vete tu lyejne Qerren klaneve te politikberjes amerikane dhe te vjedhin vet e te mbrojne Sumen e tyre…!
   Mjaft me me genjeshtra dhe demagogji.
   Ambasadori i nderuar amerikan ka folur shume dhe eshte aktiv ne politiken shqiptare.Ka pasur dhe ambasadore te tjere qe kane punuar me dashuri me shqiptaret, por shpesh here administrata amerikane ose si ka perfillur ose nuk i ka mbeshtetur,
   Edhe nje here , si ne Shqiperi edhe ne SHBA, ka njerez qe dine ta dallojne Politiken dhe te rreshtohen ne anen e duhur te Historise…!
   SHIKO
   CFARE BEJNE
   DHE JO CFARE THONE…
   Ky eshte celsi i Arte per ti kuptuar politikat boterore!
   Falemnderit zoti Thano per interviten shume profesionale dhe le te shpresojme qe Shqiperia, Atdheu yne i perbashket te dale nga kthetrat e Korrupsionit dhe ti bashkohet vertete Familje Europiane dhe te mos mbet Kopshti i te tjereve, por te jete Kopshti Shqiptareve, ne Respekt te miqve te verte te tij!…
   Shpresa vdes e fundit!…
   Dhe se fundi dua tea mbyll komentin me keto Vargje qe mund te sherbenin si Epitaf, mbi Varrin, mbi shtepine e perjetshme te Marshall Mortjes:
   NE VENDIN TIM
   NE VENDIN TEND
   NJE I CMENDUR
   TE GJITHE I CMEND….!
   Eh mos vdeksh kurre o Dritero!
   Mire thone qe Poetit i fillon jeta, pas Vdekjes, kur i mbahet mend Vepra…!
   —————————-
   PS.
   Info djali,
   fyerjet jane thjesht emocionale, se une as te njoh e as me njeh, por gjykoj nga keto brockullat qe shkruan o agjitatori Marshall Mortjes…!

   Reply to this comment
   • info analitike January 20, 09:54

    Jepini shoke thuajini brinjet armikut te kllases perleshuni si luane tastierash! Sic jua kam thene me kohe: “Jua shtofte Zoti inatin!”
    Mjaftojne dy rreshta per t’ju lojtur nga mendte 🙂
    Ju jeni edhe trashanike more sepse i beni dua njerit qe e perdori bithen me tere boten e pastaj akuzoni te tjeret. Hahahaha ju rrofshi se me shtoni gazin dhe harene me brockullat tuaja!

    Reply to this comment
   • Net Laperi January 20, 13:21

    O mileeeet, nigjoni dhe mani vesh…

    Media “pjeserisht” te besueshme publikuan dje nje lajm, ne te cilin thuhet se politikane te beeeeeee-se kane menduar qe ne vend te parave cash, “laperave 24-karatesh” te albanistanit mund t’u jepen vetem… tollona.

    Ndryshe nga TOLLONI ENVERIST, ky lloj tolloni s’do e kete te kufizuar sasine e blerjes se mishit, sallamit, gjalpit etj., keshtu qe laperat s’kane pse t’i druhen tretjes se dhjamit te vene me aq mund e djerse gjate ketij tranzicioni pa fund.

    Pervec kesaj, burime te sigurta “ala-fake” njoftuan se laperave ftero-netiste s’do u kufizohet as liria e besimit fetar dhe as vendqendrimi. Ata do mund te strehohen nga t’ia doje e skuqura bithe, pa qene nevoja e PASHAPORTIZIMIT, pasi bota e lire demokratike e ndeshkon me forcen me te ashper te ligjit mbylljen e detyrueshme te njerezve prapa TELAVE ME GJEMBA dhe kafazeve te hekurta.

    Ata do te mund te falen dhe te besojne ne zotin e tyre, pasi bota e lire demokratike nuk i detyron ME KAMZHIK njerezit te kthehen ne SKLLEVER te vetvetes dhe atyre qe mundohen te ngrene lart FLAMURIN E ATEIZMIT.

    Reply to this comment
 3. Arbeni January 18, 09:15

  (kur Donald Lu te mos jete me ne Tirane)
  Ky eshte ne fakt, halli me i madh i kesaj qeverise Rames. Ky eshte dhe meraku i madh qe detyron vete shokun Thano ti marre interviste Lu-se!
  Sep[se eshte e thjeshte fare, per qeverine Rama me Thanon nga pas, Reforme ne Drejtesi eshte vetem ajo qe ka Lu-ne tutor.
  Arsyeja eshte e thjeshte. Donald Lu nuk ka qene ketu Ambasador por nje bashkeqeverises me Ed Ramen. Si i tille ka perfituar nga ky pushtet po aq sa Rama. Si i tille qahet me lot kur te ike nga socialistet (me Thanon te parin).

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o dobicer te palles komuniste. January 18, 17:44

   O arben o pjelle e live size,o mije kenetash e mizekali.Kur te marresh e te akuzosh Ambasadorin Lu,ti berisha,basha e meta me ramovicin ne hije duhet te lani gojen tuaj te ndotur gjithe ligesi te denoncuar me ze,figure e deshmi te gjalla sa istitucionale aqe dhe me shume popullore e medjatike si pjese e riciklimi te botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo politik ne dite e vite deri me sot.Prisni o pjella te mbarsura ne divanet e epsheve te Tiranes zyrtare ne dite e vite,kure e djeshmja dhe e sotmja t’u mbetet nje enderr,dhe e nesermja ne bangen e akuzes ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Koha juaj o arben sali ram berisha mbaroje dhe bashke me te dhe endrrat tuaja te perbindeshme.Doni apo nuke doni ju o mije kenetash dhe mizakali,Drejtesia do te behet me hire e pahire,se drejtesine e ka kerkuar me force SOVRANI,SHBA dhe BE.

   Reply to this comment
   • Arbeni January 19, 13:59

    Diarrete i nxjerr nga goja se ke bythen ne vend te kokes moj Drejtesia e Pa-leshit.

    Reply to this comment
    • Drejtesia do te behet,don ti apo nuke don,o dobic i palles komuniste e nazifashite. January 19, 20:53

     O arben o dobic i palles komuniste-nazifashiste,e mbarsur ne divanet e zyrave te saje,prisni dhe pak o dobic i palles komuniste-nazifashiste,kure djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr dhe e nesermja ne bangen e akuzes me nje fund te turpshem dhe pa kthim,pra ne burgun e sigurise se larte ne Rec te Shkodres.Doni apo nuke doni ju o dobicer te palles kimuniste-nashifashiste,DREJTESIA do te behet se ka kerkuar SOVRANI,USA dhe BE.

     Reply to this comment
 4. Net Zyba January 18, 09:41

  A u bindet me ne fund te nderuar kokpalare, se te ashtuquajturit “peshq te medhenj”, te cilet po mundohen te zene gjoja me grep parangall miqte tuaj xhambazadore, juve iu duken tamam si cironka ?

  A e kuptuat me ne fund zoterinj morracake, se krisma s’ka patur, por edhe nese ka patur, ato mund te jene degjuar diku nga zonat e thella malore te Laboves dhe Fterit?

  Reply to this comment
 5. edi January 18, 10:03

  Luja = loja !
  Thano ka bo mir qe ka testuar edhe njiher kinezin lu,per te bindur edhe njiher naivet e atij vendi ,se akrobacia e kinezit s’ben asgje tjeter vecse shton cudin e rrit emocionet e momentit ke spektatori , tensionon spektaklin . Thano i ben pyetje direkte mbi peshqit e medhenj ,luja salton ke peshqit e rruges .Pra ku qendron serioziteti ktu i iniciatives ktij kinezi ? – Para ca kohe kishte qit ne fb gjasme nji art bashkbisedimi me qytetarion shqiptare (pyetje-pergjigje) ! Kur dikush e pyeti ,se si e spjegon z.Lu qendrimin e paardhesit te tij Ambasadorin Arviiuziu ,i cili nji dite ,mbasi sali berisha e lulezim basha ,exzekutuan para kryeministerise ne 21-Janare -4 Shtetas Shqiptare ne proteste ,duke i mbrojtur kriminelet e dhene mbeshtetje morale ,para Medias duke i quajtur “Burre shteti” njerin dhe “yll ne ngjitje ” tjetrin ,pra gradoj dy kriminele ??? Lu-ja ,nuk ju pergjigje fare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  imagjinoni se me cfar karagjozi ambasadore kemi te bejme .Dhe ju lodhni koken akoma e merreni me kte klloun ,qe shko e i bo vizita ne zyra krimineleve dhe zgerdhiet me ta ,ne nji kohe kur nji qendrim korrekt i nji ambasadori i cili denon pushtetin e kriminelit te tipit Pinochet ose Gaddaf / Sadam , nuk do ti jepte kurre doren e jo me ti shkonte si nji njeri pa pik dinjiteti ne zyre ,nji veprim qe flet shume jo vetem nga ana psikologjike ,mbeshtetja qe ky kinez i jep .
  Te gjitha pergjigjeve te Thanos i shmanget nga thelbi ,pra mos harxhoni kohe me kte karagjoz ky eshte versioni kinez e orangutangut arvizu jane vazhdimi politikave te atyre qe e prun ne krye te shtetit Shqiptare nji injorant e terrorist islamik si sali abdurrahman berisha etj etj qe te gjithe e i kemi jetuar kto 28-vjet mashtrime ,manipulime ,brain washing dhe buzeqeshje majmunash.
  Kjo Shqiperi qe eshte sot eshte rezultati ktyre ambasadoreve . Perse kerkoni te mashtroni veten tuaj dhe shikoni endra me sy hap ! Kaq te traumatizuar jeni nga politika e ktyre 28-vjeteve shkerdhatllik nderkombetare !

  Reply to this comment
 6. POPULLI KATUNAR January 18, 10:59

  6 Milion leke rroge ne muaj qe merr cdo Komisjonere plake e Vetngut, nga taksat tona, jane ca si pak!!!!! A nuk mund ti jepni me teper?!!!

  Reply to this comment
  • Dielli January 18, 18:02

   O popull katundare sa shpejt e nxiret kriet kunder bashkesise nderkombetare si dje ati juaj shpirterore qe njehere u sherdhente me Titon dhe nje here me Stalinin,pas tyre provoje dhe manivelin maucetung dhe kjo vetem me ruajtur sundimin nen ideologjite komuniste-nazifashiste e terrorriste nga pangopesia per leke te piset e pushtet brenda djajve qe vrane e po vrasin e t rrorrizojne fjalen e lire.O qytetare katundare prodhim alla komuniste-korruptive nazifashiste,koha juaj perendoje bashke me te dhe tutoret tuaj.

   Reply to this comment
 7. Lili January 18, 12:12

  amerika pak si teprise vetem ne mbrojtje te krimineleve ishte, se per sa i takon popullin edhe viktimave te krimineleve, une nuk i pash shume: as per Gerdecin , as per Bankersin, as per 21januarin , per mos me fole per krimet e komunizmit…
  Kane si synim tjeter gje amerikanet me experimentin albanistan.

  Reply to this comment
  • populli shqiptare January 18, 12:40

   pikerishte kjo eshte Lili.
   sepse kta ambasadore jane mbeshtetsit kryesore te ksaj bande kriminelesh ,qe pasi i financuan Sektet ala Podesta etj si kta ,i lane dore te lire ktyre Loby-Mafiozeve ,
   qe te shpartallojne mbi toke e nentoken Shqiptare .
   Keshtu veprojne kudo ne Bote .Financojne ato grupime politike ,ata njerez ,te cilet pranojne te gjitha Kushtet qe Mafiozet Loby-ste i vendosin . Dhe ja cili eshte rezultati .Jam kurjoze se cfar do thone kta shqiptare naiv qe kervejn vallen e majmunit sot saher degjojne Daullen e Vettingut qe i bi rapsodi kinez

   Reply to this comment
 8. kasem gahinji January 18, 13:43

  krime te komunizmit?ka patur?po ,cudi e madhe,amerika nuk i ka denuar deri me sot.ku jane autoret?u denuan per kafe.dhe viktimat gezojne te drejten e demshperblimit per 7 breza.edhe ata qe kane lindur pas 1990 duhet te demshperblehen.sterniperit kerkojne demshperblim se jane trashegimtare. Sa prej atyre qe jane denuar ne ate kohe kane fituar pafajesi dhe demshperblim me vendim gjyqi?nuk e di.Rehabilitimi,cilesimi si denim i dhene padrejtesisht dhe per rrjedhoje demshperblimi behet me vendim gjyqi dhe jo me lista komisionesh qe cojne edhe ne konflik
  tinteresi.cdemtimi eshte per individin,perjashto rastet e denimeve familjare nepermjet vendimeve te komisioneve te internim debimit.dhe vetem per ata qe kane vuajtur realisht keto masa represive.por jo per ata qe nuk jane privuar,qe kane lindur pas 1990.

  Reply to this comment
 9. biometri January 18, 13:59

  Pak drite!Po Lu duhet ti shpjegoj popullit shqipetar edhe nje gje:
  Ku e gjejne forcen e kush i mbeshtet tere kreret e krimit e korrupsionit ne kete vend pas 28 vjeteshqe te dalin HAPUR kunder AMBASADOREVE te SHBA-ve dhe BE-se jo sikur te ISHIN perfaqesuesit me te larte te SHBA-ve dhe EUROPES po sikur te ishin PUPACE pa asnje vlere ne duar te TYRE!
  Kush e ka ,mbeshtetur kreret e krimit e korrupsionit antishqipetar ne kete vend drejt shperberjes dhe ‘ambasadoret’ misioneret dipòlomatet e FAazlliqat e SHBA.ve dhe BE-se ke kane PERFAQERSUAR ne kete vend??

  Reply to this comment
 10. lexues nga numri i pare i Dites January 18, 14:03

  Thano pyetjet e tua me duken korekte, por me duket se mungon njera, shume kryesore:
  Pse e takon dhe stertakon Lu kriminelin e 21 janarit?
  Dhe a do kete ndeshkim edhe per te apo vetem per Shullazet apo Balilet?
  Me shefat politike te ketyre do ndodhe gje?

  Reply to this comment
 11. Gani USA January 18, 14:04

  I nderuar Thano
  Pyetja qe te bej une ty dhe Donald Lus eshte: Perse Sali krimineli ka “triumfuar” mbi 11 ambasadore amerikane !?
  1 -Chris Hill
  2 -William Ryerson
  3 -Joseph E. Lake
  4 -Marisa R. Lino
  5 -James Pardew
  6 -Joseph Limprecht
  7 -James F. Jeffrey
  8 -Marcie Berman Ries
  9 -John L. Withers II
  10-Alexander Arvizu
  11-Donald Lu

  Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër. Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane. Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria

  -pas masakres ne mars 1997,

  -E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997, dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997,

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.

  – E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.

  – E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit

  -. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.

  -E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit.

  – E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.

  Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha do jetë përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës.

  Cili është shpjegimi për këtë paradoks? I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht.

  Reply to this comment
 12. KOKPALARI 21 JANARIT January 18, 14:09

  Shohim kete fotografi te Lus me njeriun qe pervec vjedhjeve dhe vrasjeve te 21 janarit si minister i brendshem, do ti mari popullit shqiptar edhe 13 milion euro qe te rrisi brezat e pjellave te tij nderkohe qe populli lengon per buke dhe drejtesi.

  Thano kam shume respekt per ty, por jo per ata qe i japin doren kryekriminelit.
  E para.
  Kam lexuar mijra libra nga antikiteti deri ditet e sotme,kam pare po aq filma dhe kam analizuar mijra personazhe por specie me te felliqur se Sali Harram Berisha nuk kam gjetur per 60 vjet qe lexoj historine dhe letersine e njerzimit.

  E dyta
  Sali Harram Berisha eshte Frankeshtetin Monster por nuk eshte fajtor per Sagen e Krimeve te tij.
  Pergjegjsia bie bie mbi ato rajersonovice dhe biberovice qe e prune nga katakombet e beogradit kur udb-cia ishte ne muajt e mjaltit ne vitet 1950-1993.

  Fajtore jane ato te perndjekur politike qe pranojne parate e meshires nga persekutoret e tyre te djeshem duke mbeshtetur 22 vjet me rradhe k/kriminelin berishe.

  Fajtore jane forcat antiberishiste qe gjithmone i kane kthyer kurrizin kesaj drakule tropoje dhe kane ikur me bisht ne shale si ne 21 janar.2011

  Fajtore ndoshta me kryesorit jan ata te mediave qe jan bere ure kalimi ose kan pranuar ti shkele me kembe Kanibali Berishe dhe rrin si pula te lagura

  I nderuari Arvizu e uli shume steken e perfaqsimit te tij dipllomatik se pse sherbeu si jelek antiplumbi i berishes ne 21 janar 2011

  Ato korente filoserbe dhe filogreke ne perendim qe prune berishen nga beogradi ne 1992 jane akoma shume te fuqishem dhe duan rrezimin e Rames me cdo kusht e cmim dhe “reforma ne drejtesi” eshte thjesht nje sebep per te armiqesuar ata qe populli ka votuar te qeverisen se bashku ne 23 qershor Rama e Meta

  YLLI NE NGJITJE I ARVIZUS A ESHTE EDHE I DONALD LU?

  NUK DI TA THEM KETE,POR DI TE THEM QE KY QE ESHTE NE FOTO ME LUN, PAS CA SI HEKURAVE, PER MUA ESHTE NJE MEGA KRIMINEL QE DUHET TE NDESHKOHET PA MESHIRE…

  Reply to this comment
 13. sara January 18, 14:11

  SADO REZERVA TE KEMI, NUK MUND TE FAJESOJME DONALD LUN PSE JEMI TE PAZOTET E VETES.
  PER MUA INTERVISTA ESHTE SERIOZE, KORREKTE DHE AMBASADORI DONALD LU ME REFORMEN NE DREJTESI eshte PERSONAZHI I KETIJ SHEKULLI.
  SHQIPTARET FITUAN NJE BETEJ TE VESHTIR ME NDIHMEN E PERENDIMIT.

  Reply to this comment
 14. opozitar i sfilitur January 18, 14:13

  Ajo qe ndan Diten e Thanos nga Donald Luja eshte hendeku i madh ne qendrimin ndaj se kaluares shqiptare sidomos periudhes dinjitoze te para viteve 90.
  Prononcimet e Lus kunder asaj periudhe ne emer te antikomunizmit, mua personalisht nuk me rrine mire dhe me duken sa per te lare gojen.
  do preferoja cdo lloj diktature te eger por te ndereshme se sa nje “demokraci” kaq poshtruese

  Reply to this comment
 15. vezhgues January 18, 14:16

  Nuk jane kreret e PD tek peshqit e medhenj??
  Po pse zoti Lu?
  Jo vetem ne shqiperi por dhe ne ballkan,europe dhe gjithe boten nuk ka ndodhur nje vjedhje kaq haptas ,kaq brutale si rruga e kombit..qe nuk ka mbaruar akoma edhe pse kane shkuar mbi 2 miljard dollare ne kosove dhe shqiperi

  Edhe pse kurre nuk do te arrestohet asnje peshkaqen I kupoles kriminale te PD,duket qe Lulzim BashA,Ridvan Bode APO aRBEN iMAMI JANE zgjedhur vetem te kercenohen pak dhe mund te vazhdoje teatrin si me Adrian Fullanin I cili tashme ka marre dhe shperblimet per leket e burgut.

  Kush eshte aresyeja.

  Nuk ka vend ne glob bile as ne republika t e humbura te paqsorit qe “miqte” te vjedhin hapur fare miliarda dollare ne ate 2 vende shqipfolese me te varferat e Europes.
  Besoj se ju kujtohet kur shkruhej para 7-8 vjetesh qe ambasadoraja amerikane M.R shkonte te ministri transportit Lul Fazllic Basha disa here naten ne shtepine e tij deri sa “I mori firmen” per miratimin e Rruges Kombit…

  Ja cfare shkruajne gazetat me fakte dhe prokuroria duhet qe neser duhet te marre te pandehur Lul Bashen..

  Bujrum ja i keni faktet se boll mashtruat ate popull

  Rruga e Kombit, dy miliardë euro për vetëm 137 km autostradë! –

  Rruga e Kombit” shtrihet nëpër këndin më të varfër dhe më të largët në Evropë, ku shumë fshatarë ende jetojnë në kushte të vështira, duke luftuar që ta çojnë muajin deri në fund. Autostrada e gjatë 137 km me katër korsi që lidh kryeqytetet e Shqipërisë dhe Kosovës ka nxjerrë dy miliardë euro nga “portofolët” e të dyja vendeve – që u detyruan të devijojnë fondet nga shumë projekte të tjera shumë të nevojshme, si ndërtimi i shkollave, spitaleve dhe rrugëve të tjera më pak të kushtueshme, shumë prej të cilave mbetën të pashtruara. Pas një hulumtimi gjashtëmujor, BIRN-i publikon dokumentet e panxjerra nga Shqipëria dhe Kosova me detaje, të shkallës së keqmenaxhimit dhe kostove të rritura e të pandalshme, të cilat kanë nxitur deri më tash tri hetime për korrupsion, abuzim të detyrës dhe keqbërje të lidhura me kontratën. T ë ndërtuara mbi premisat e krijimit të pasurisë nga ngritja e tregtisë dhe turizmit, çmimi i fundit për rrugët së paku ishte dyfishuar në të dyja vendet nga çmimet fillestare të ofruara. Tregtia në mes Shqipërisë dhe Kosovës ka shënuar vetëm një rritje modeste prej se është hapur rruga vitin e kaluar, por nuk ka çuar në rreshtimin e kamionëve që zakonisht shihen në kufijtë e tjerë të Ballkanit. Ekspertët vlerësojnë se rruga po përdoret vetëm në 10 për qind të kapacitetit të saj. Në anën tjetër, kompania ndërtuese Bechtel- Enka përvetësoi profite me qindra miliona euro falë pjesërisht, sipas argumenteve të kritikëve, kontratës së majme në favor të tyre, çmimit të lartë dhe kthimit të taksave.

  Tenderi i shpejtë

  Kontrata për të ndërtuar fazën e parë të autostradës për ta lidhur Tiranën me kufirin e Kosovës ishte dhënë më 2006 me procedura të shpejta të prokurimit, të cilat Banka Botërore dhe të tjerët i quajtën procedura jokonkurruese dhe të paligjshme. Gjiganti amerikan i ndërtimit “Bechtel” dhe partneri i tij turk “Enka” fituan kontratën për të ndërtuar pjesën prej 61 kilometrash për 418 milionë euro. A mbasada e ShBA-së ndihmoi në tejkalimin e shqetësimeve të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) në lidhje me trajtimin e procesit tenderues në Shqipëri, duke arsyetuar se rruga do të zhvillojë ekonomitë si në Kosovë dhe Shqipëri. Në fund, kostot shkallëzuan në Tiranë duke u derdhur përfundimisht 950 milionë euro për rrugën, sipas një emaili të rrjedhur nga ministri i atëhershëm i Financave, Ridvan Bode. Kontrata për të ndërtuar pjesën e Kosovës i ishte dhënë në prill 2010 partneritetit të njëjtë, pas lobimit të ambasadorit të atëhershëm në Kosovë, Christopher Dell. Dell pastaj u punësua nga Bechtel si drejtor shteti në Afrikë, duke ngritur dyshime në mesin e vëzhguesve në lidhje me ndershmërinë e kontratës. Zëdhënësja e “Bechtel”-it fuqimisht mohoi ndonjë sjellje të pahijshme dhe insistoi se Dell ka respektuar rregullat e Departamentit të Shtetit të ShBA-së menjëherë pas afrimit të kompanisë ndaj tij me një ofertë potenciale për punë, pasi që ai përgatitej të largohej nga Kosova, duke përfshirë çdo tërheqje të tij nga çdo çështje që lidhej me kompaninë. Por një diplomat i lartë, Andrea Capussela, i caktuar për mbikëqyrjen e ekonomisë së Kosovës bëri thirrje Departamentit të Shtetit për të shqyrtuar përkrahjen e Dellit për skemën, duke marrë parasysh punën e re të ish-ambasadorit.

  Nuk ka asnjë sugjerim që Dell nuk ka përfillur me rregullat e ShBA-së. Gjersa ekziston periudha prej një viti para se ish-ambasadorët mund të lobojnë në emër të qeverisë së ShBAsë në emër të një kompanie private, atyre nuk u ndalohet që të marrin një punë në sektorin privat ku ata ndihmuan për të siguruar një kontratë. Shpenzimet në Kosovë shkallëzuan po ashtu, pasi qeveria dështoi për të marrë parasysh këshilltarin e saj ligjor për të caktuar një çmim fiks për autostradën. Kostoja u ngrit nga 400 milionë euro për 102 km të autostradës në 838 milionë euro për 77 kilometra. Bechtel-Enka ka pranuar më shumë nga kuleta publike kosovare në vitet 2011, 2012 dhe 2013 se çdo ministri tjetër. Në të njëjtën kohë projektet e tjera infrastrukturore, duke përfshirë ndërtimin e disa shkollave mbetën për më vonë. BIRN-i ka marrë dokumente kyçe për ndjekjen penale të dështuar të Lulzim Bashës – politikanit shqiptar që nënshkroi marrëveshjen në Tiranë me akuzat për “shpërdorim detyre” në lidhje me kontratën. Në mesin e akuzave tjera, dokumentet zbulojnë se çmimet e Bechtel-Enka-s ishin më shumë se dyfishi i kontraktorëve vendorë, duke u kushtuar taksapaguesve shqiptarë para shtesë prej 191 milionë eurosh. Sipas dokumenteve të prokurorisë, “të gjitha çmimet e dorëzuara nga kompania fituese janë disa herë më të larta sesa çmimet shqiptare”. Shifrat ishin përpiluar nga dy auditorë të shtetit të cilët nxorën një raport me 158 faqe deri më tani të papublikuar, duke detajuar problemet me kontratën e autostradës. T ë gjeturat formuan bazën e rastit për hetim kundër Bashës dhe dy këshilltarëve të tij, Andi Tomës dhe Armand Telitit.

  ‘Asnjë kufi të çmimit, asnjë plan’
  Ekipi i prokurorisë gjithashtu theksoi se kontrata ishte nënshkruar pa marrëveshje të kufizuara të çmimit ose të planit të detajuar të ndërtimit, duke lejuar që çmimi të rritet pandalshëm e jashtë kontrollit.
  Prokurorët po ashtu kritikojnë emërimin e kompanisë holandeze të konsultimit “Ecorys” që ka pasur për detyrë përzgjedhjen e ofertës fituese, duke thënë se është e “paligjshme” sepse aprovimi i kompanisë ishte lajmëruar para se Këshilli i Ministrave të aprovonte atë vendim. Procesi i shpejtë i tenderimit në të cilin katër kompanitë në listën e shkurtër ishin vlerësuar për aftësinë e tyre që të kryejnë punën, pa pasur nevojë të japin çmimin ishte përshkruar nga hetuesit e prokurorisë në kundërshtim me ligjet kombëtare dhe ndërkombëtare.
  Pohimet se kontrata e dhënë Bechtel-Enka-s përkundër mungesës së një plani të pajtuar të ndërtimit ose kufizimit të çmimit po ashtu janë bërë nga Niko Naska, i vetmi anëtar shqiptar në komisionin vlerësues të përbërë nga pesë persona, konfirmoi ai në një intervistë ekskluzive për BIRN-in.

  “Pyetja ime e parë ishte: A ka ndonjë plan të projektit, a e ka shikuar dikush këtë me kujdes? Por nuk kishte asnjë plan. Si mund të ndërtoni diçka pa një plan ndërtimi, e posaçërisht për një projekt të tillë të madh të infrastrukturës, e cila shkon prej 400 milionë në gati një miliard euro?”, shprehu dilemat Naska. “Si mundem unë, një inxhinier me vite përvojë që ka ndërtuar termocentrale dhe porte, të qëndroj në një nivel të tillë dhe të pranoj të jem pjesë e atij tenderi?”, shtoi ai.
  Naska i tha BIRN-it se i ishte kërkuar që të marrë pjesë në vlerësim, me njoftimin brenda një dite, përkundër që nuk ishte në gjendje të përcillte procedurat e mbajtura në anglisht. Ai u largua pas një dite.

  Ata, “qeveria”, më thirrën një natë më herët duke më thënë se unë isha zgjedhur nga kryeministri Sali Berisha i cili kishte thënë shumë gjëra të mira për mua… por unë nuk dija asgjë për tenderin dhe si mund të isha pjesë e tij?”, tha ai. Ai po ashtu tha se nuk kishte qasje në ndonjë dokument të tenderit të shkruar në gjuhën shqipe. Në fund, katër anëtarët e mbetur të komisionit vlerësues zgjodhën Bechtel-Enka-n dhe filluan negociatat për një çmim të synuar.

  Reply to this comment
  • enverist me detyrim January 18, 14:20

   LEXOJENI KETE KOMENT ME LART PER RRUGEN E KOMBIT SE MUA ME LA PA FJALE!!!

   Prandaj e bene “cope-cope” Enver Hoxhen duke e share per 30 vjet me rradhe..dhe sa me teper e mallkojne qa me te larta dhe ne progression gjeometrik jane super vjedhjet..

   Turp e neveri per te gjithe ato subjekte qe po merren me mender dekriminalizimin dhe krykriminelat Bash Berisha dhe nja dy xhambasdore jo vetem kane vjedjur milijarda por po tallin bythen me ate popull hapur fare..

   Kur zoti Donald Lu do fusi ne listen e te padesheruarve te ambasades amerikane dhe dy kriminelat Berishe dhe bashe a po ci qi temen shqiptareve qe pranuan thenien famekeqe te Arvizu mengeperveshurin qe tha burre shteti per nje kriminel dhe yll ne pshurrje per monstren Lul basha…

   me ke tallet edi rama qe kap fukarenj dhe i burgos kurse keto kriminele me kollare nuk ja mban suma por merret e bemat e enverit si enverofagos elezbiberist

   kush po e ben enver hoxhen jezu krisht ??

   Reply to this comment
   • Ballist me Huqe January 19, 08:54

    Rri urte
    ENVERIST ME DETYRIM .

    ky eshte sistemi ,

    Me pelqejne komentet e tua —
    POR ?
    PSE nuk thua qe faj ka Amerika ?

    Nejse —

    ta shohim me thjeshte Problemin e ” Lekave”

    Perse fuçite e naftes shiten me dAllar ?

    Per te ndertuar nje rruge , ç’fare nevojitet ?
    Dollar ? joooooooooooooooooooooooooooooO.

    Gure – kane malet tona , dhe blihet me Lekun tone .

    asfalti i selenices po me Lekun tone del
    nga miniera .

    FUQIA dhe krahu i punes gjithashtu paguhen
    me Leka .

    Te lutem , a ma shpjegon dot pse
    duhen dAllaret daje Camit ?

    Reply to this comment
 16. osman January 18, 14:22

  Mariza Lino, Arvizu dhe Donald Luy ja kane futur kembet ne nje kepuce Berishes. Ambasadoret e tjere po, kane qene sherbetore te Berishes, ne kembim te ndonje leku qe benin duke shitur viza.
  Mund te them edhe qe Berisha ka pasur dosje per keta Ambasadore, dhe i ka kercenuar qe do informoje FBI, dhe ata kane ulur koken, para burgut.

  Reply to this comment
 17. FX15 January 18, 14:23

  Jane interesat e Departamentit te Shteti mbrapa Donald Lu do ta shihni

  Reply to this comment
 18. tepelena January 18, 14:26

  I nderuar Thano
  Duke lexuar komentet, kuptohet qe shume nga ne presim qe tek peshqit e medhenj te jete Saliu.
  Por e verteta eshte se Berisha kurre nuk ka qene personazh ne teatrin e politikes shqiptare…ai eshte thjesht nje robot qe komandohet me pult qe nga 2 prilli 1991 dhe aresyet do jene lluks per brezat qe vine…por sot nje gje dihet e sigurte:

  qe Berisha eshte nje “dirty job” e dipllomacise euroatllantike qe pas gerdecit dhe 21 janarit 2011 jane te lexueshem.

  Sekreti i Berishës ambasadorofag?

  Ka diçka që nuk shkon, se nëse qëndrimi i qeverisë amerikane do të kishte qenë ai që kanë shprehur ambasadorët amerikanë, atëherë karriera politike e Berishës do të kishte marrë fund me kohë, më tepër se një herë. Në ekuacionin e marrëdhënieve Berisha-SHBA ka një të panjohur, e cila mbetet e tillë që prej 25-26 vitesh.

  Reply to this comment
  • nikolin kalemi January 18, 14:30

   Fatkeqesisht.. e theksoj me te madhe FATKQESISHT analiste te klasit si Bedri Islami,Thano,Stefani i ndjere,Mero Baze por dhe Viktor Malaj ne pergjithesi shkruajne bukur,sakte por humbasin “rrugen” kur flasin per praktiken antishqiptare,pro greke,proserbe dhe proislamike te Berishizmit.
   “Magjia” qe ky mega-kriminel eshte gjalle sot dhe po tmerron dynjane si nje elefand ne nje dyqan kinkalerinash edhe pse eshte “pushkatuar” me fuqine e votes qendron ne idene idiote se ky “mundi” komunizmin ide kjo e mbarsur ne katakombet e beogradi nga tutoret e tij antishqiptari isalmik dhe ultra-zogist Elez biberaj,nga ca makartiste si Will Rajeson si dhe nga disa kuazi fashiste europjane si se fundi dhe Elmar Brok.
   Shkurt muhabeti
   Fuqia e berishes qendron te segmente te “cuditeshme” antishqiptare ne bruksel dhe Washington qe me gogolin e antikomunizmit dhe anti-enverizmit akoma po e “trembin” ate vend.
   Lexoni listen e krimineleve te Donald Lu-se qe e thote kur Thano e pyet per peshqit e medhenj. Eshte e lexueshme qe behet per te shpetuar berishen DUKE LUFTUAR EGER ME KRIMENELE SARDELE PER TE SHPETUAR PAESHKAQENIN SALI QENIN.

   Seriozisht nuk e dini qe nga detyrat kryesore ete Donald luse eshte shpetimi I berishes me cdo mjet dhe me cdo cmim

   Fred Abrahams E THOTE TROC QE AMERIKA TOLEROI KRIMETE BERISHES PA KUPTIM ??

   A DONI ME TROC?

   Reply to this comment
 19. shqiptar anonim January 18, 14:32

  Zoti ambasador
  nqs berisha ka fuqi te pshurre ekspertizat e FBI per 21 janarin dhe ti thote ny-times leter higjenike ka dy kuptime:

  1-ose berisha ja ka kaluar enverit ne duelin me rusine ne 1961

  2-ose duhet te vajtojme per dipllomacine dhe sherbimet inteligjente amerikane.

  cila eshte?

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri January 18, 19:28

   BERISHA NJE POLITIKAN I MADH !

   Ne duhet ta kuptojme qe per Eurpen dhe SHBAai ka kryer sherbime te medha duke i shpetuar nga telashet e Ballkanit.Imagjinoni nje Shqiperi me te njejten fuqi u ushtarake si para viteve 90 me te njejtat rezerva shtetrore te pa prekura pa Gerdezin me ate mundesi industriale (jo ndonje hat’s e madhe) do bente pak zullum ne Balkan Po ta shohim keshtu nga e tyre i ka bere nder te madh Kur ishte per te nderhyre ne Kosove e ben vet ne menyre me te paster e te shpejt. Avjone Topa Raketa ne duart e shqiptaerve? “Zoti na ruajt”Prandaj o miq per te hujt te rroje sa malet i madhi SALI.
   (se manipuloi ca apalte pune e madhe)

   Reply to this comment
 20. marko January 18, 14:36

  sinqerisht habimet me keta qe i kerkojne lllogari Donald Lus per situaten ne shqiperi
  Donald Lu ka qene dhe eshte sinqerte me popullin shqiptar.
  I prisni nga ai emrat e kriminelve? Se kush jane mafiozet e dime se kemi 28 vjet qe po e trajtojne atdheun si kurve.
  Nese populli tregohet budalla qe mund ta terheqesh per hunde, nuk e shpeton dot Luja.
  Kush nuk i njeh mafizet qe jane ne trenin e Saliut dhe ne trenin e mashtruesit me te madh te shqiperise Edvinit nuk ia ka fajin Luja.

  Reply to this comment
 21. dordomuzet e levanit January 18, 14:40

  Pergjigja tek pyetja per peshqit e medhenj eshte me shokuesja.

  Zoti LU mos abuzoni me ndjenjat natyrale miqsore qe kane shqiptaret per dipllomatet amrikane.

  Te kerkosh ndeshkimin e sardeleve duke anashkaluar peshkaqenet BERISHE DHE BASHA???

  Eshte bere pothuaj e ligjeshme qe komuniteti nderkombetar pasacerisht dipllomatet amerikene qe merren me Shqiperine barazojne GABIMET E PS ME KRIMET E BERISHJAVE.

  Kjo u vu re dhe ne masakren e 21 janarit 2011 ku famekeqi Arvizu si njeriu me i pushtetshem ne shqiperi BARAZOI VRASESIN BERISHE ME DHUNEN E PROTESTUESVE.

  Nuk duam qe reforma thjesht te sjelle situaten qe u goditen disa kriminele ordinere per te mbuluar krimet e monstrave..

  Nqs se ambasada amerikane sot nuk perfshin ne listat e saj PUBLIKISHT..e theksoj PUBLIKISHT kriminelet Berishet (babe e bir) Bashen,Mediun,Imamin, etj atehere faji nuk duhet kerkuar te Berisha por te ju zoti Lu dhe PODESTAT , WISNERAT,GRANOFFET qe dukshem kane lidhje me krimet e berishes si gerdeci ,rruga e kombit,albetroli,bankers,etjetj..

  Reply to this comment
 22. BALASHI January 18, 14:46

  I nderuar Ambasador Donald Lu! Merruni me ujkun e pa perseritshem per poshtersi e krime te perbindshme karshi popullit te tij, e jo me pleshta…

  Reply to this comment
 23. fshatar pa toke January 18, 14:49

  Pyetje shtese per zotin Donald Lu

  Berisha duket i paprekshem
  Ne keto kushte por pse nuk po reabilitohet dhe enver hoxha ?

  pse po I diferencojme “kriminelet” qe na kane udhehequr..

  pse nderkombetaret po na trajtojne si ferma e kafsheve…

  pse krimineli demonkrat berishe qenka burre shteti kur vret qytetare dhe enver hoxha n aqenka monster se ka vrare shekullin kaluar dhe Edi rama ne vend te merret me bunkartin e Salut nuk ja mban suma dhe merret akoma me enverin…

  pasi amerika reabilitoi fidel kastron cfare do bejne me enverhoxhen ? te majtet midis tyre dhe zoti Thano…

  nqs falim kriminelin berishe qe shkaterroi vendin pse te mos falim “kriminelin” enver qe e ndertoi vendin nga zero absolute…

  Reply to this comment
 24. pak durim!!!! January 18, 14:56

  Eshte per t’u vleresuar ndihma qe shtetet e bashkuara po i jep vendit tone.
  Por me te drejte shume lexues verejne paradoksin e madh qe Ambasadori Donald Lu, trajton ceshtje si reforma, korrupsioni, dekriminalizimi, pikerisht me njerez si basha, qe eshte i perfhsire direkte ne krime te renda dhe korrupsion.
  Duket per momentin sikur kjo ja humb seriozitetin kauzes per te cilen po trumbetohet.
  Por une mendoj qe rruget e sherimit jane ende te panjohura per ne te infektuarit.
  Donald Lu, eshte i informuar me mire se askush tjeter se nga e kane burimet te keqijat qe i jane shkaktuar vendit tone dhe i njeh kriminelet. Poltika e shteteve te bashkura ka qene gjithmone : me kriminelet nuk duhet bere asnje pakt dhe kurre nuk duhet trajtuar me ta. Ashtu do jete edhe me Sjhqiperine. Thjesht pak durim

  Reply to this comment
 25. C January 18, 14:59

  Jo cdo gje qe vjen nga Amerikan eshte e paster.
  Kujtoni ekspertin amerikan qe erdhi nga virgjinia e amerikes per te vertetuar se vrasja mafjoze e Kosta Trebickes ishte nje aksident i rende me 25km ne ore ne nje fushe te sheshte…
  Por ne rastin e angazhimit te ambasadorit Lu une besoj se eshte nje angazhim i sinqerte dhe ne sherbim te popullit te vuajtur shqiptar sic del qarte edhe nga kjo interviste

  Reply to this comment
 26. me kembe ne toke January 18, 15:02

  nuk e ve askush me mend ne koke ne diskutim vullnetin e mire te zotit Lu

  Problemi eshte qe USA duhet te ndryshoje stategjine e saj 28 vjecare se ka deshtuar shume keq me berishizmiin njelloj si ne Irak I vetmi ndryshim eshte se jemi ne Europe.

  Dihet qe berisha u tregua KANIBAL..e perseris KANIBAL pas 1992 me ata qe e moren nga shpella dhe e bene doctor KARDJALLOG.

  per kete sherbim ka akoma antikomuniste te semure miq te berishes ne amerike qe nuk ja harrojne kete sherbim.

  Ne amerike nuk merret njeri me shqiperine ne sferat e larta te politikes reale por ja kane lene ne dore ca zyrtareve te nivelit te ulet qe mbrojne berishen me cdo cmim..se gjoja po rivjen komunizmi…PIKA QE NUK JU BIE..

  Sot kur amerika normalizoi marrdheniet me KUBEN E KASTROS..eshte non sens te vazhdoje luften me fantazmen e komunizmit ne shqiperi..

  Pra nuk eshte puna vetem tek LU por media dhe intelektualet duhet te kerkojne ndryhsimn e politikes “antikomuniste se ne skene ka dale ekstremizmi islamik dhe putinizmi”.

  Reply to this comment
 27. Lisi January 18, 15:06

  Hë mo , doni më për Vettingun ?!
  E mësuam si papagalli edhe këtë fjalë të huaj- vetting . Puna është të hutojmë kopenë popull , se , në shqip e kemi këtë fjalë – kontroll , verifikim ! Edhe kjo fjalë e huaj është , por ne , mbi këtë fjalë të huaj , duam një tjetër të huaj-vettingun !
  Popull që s’ka respekt për veten !
  Na krijuan Ambasadorët në Londër në vitin 1913 dhe po na dhjesin në kokë ambasadorët , me radhë , deri sot , në vitin 2018 ! E meritojmë !
  Dhe prit ku është fundi ?!

  Reply to this comment
 28. claus January 18, 15:09

  Thanon e duam se ia njohim mendjen dhe shpirtin qe nga Shekulli dhe keto vitet e fundit me driten Dita

  Por nderkombetaret kane bere,bejne dhe do bejne egzaktesisht cfare kane bere nga 1878 e kendej dhe dihet rezultati nje komb me i madh ne Ballkan i ndare ne 5 shtete…dhe 5 besime fetare te ndryshme.

  ne dipllomaci,ushtri,financa,ekonomi dhe moral jemi zero

  mendoj qe shqiperia ka humbur dinjtetin dhe sovranitetin qe kur mori pjese i nderuari will rajerson ne votimet e 1992 qe nuk kishte kuptim ne asnje rrethane..

  kjo situate vazhdon sot dhe ne kohen e te nderuarit Donald Lu i cili jashte cdo kornize dipllomatike perpilon lista kriminelesh..por duke lene jashte liste dy kryekriminelet 2B

  absolutisht nuk i ve faj ambasdoreve se ne shqiptaret e kemi bere veten si lecke dhe nuk eshte faji i tyre qe fshine kepucet me ne.

  Reply to this comment
 29. Mirel January 18, 15:13

  Pyetja eshte a do nxene mend shqiptaret qe ti hedhin plerat ne kosh, pa Donald Lu nuk eshte Zoti qe te levize gishtin dhe te beje drejtesine ne Shqiperi

  Reply to this comment
  • kali trojes January 18, 15:16

   Mirel
   amerikanet qe kur rierdhen ne 1991 ne Shqiperi ka kane bere gabime te tilla qe kane te bejne deri me egzistencen e shtetit shqiptar.E keqja eshte se kurre nuk ndegjova ndonje dipllomat apo ambasador qe te kerkoje falje per disa nga keto gabime te pajustifikuara.
   Eshte e sakte ajo qe tha para nje muaji analisti amerikan Fred Abrahams si me poshte
   “Perendimi sidomos USA eshte pergjegjese per krimet e berishes duke e toleruar ne emer te luftes komunizmit qe ne vitet 90′ ishte i rrezuar”

   Reply to this comment
   • Hammerhaituri January 18, 21:24

    Ore gabimet e Amerikaneve? Per sa kohe interesat e tyre perputhen me tonat esht mire e te falenderojme zotin!Po bene gabime mos prit te te kerkojn falje! I thon nje fjale ndihmo veten qe te te ndihmoj edhe zoti! Ne flasim per Mehmet Shehun qe ka vrare ca rober lufte e themi ka qene kriminel! Po Hiroshimen dhe Nagasakin ku ta fusim? Dresden u vran per 24 ore gati 30.000 civila pa permendur Nürnbergun Würzburgun Augsburgun e per te arritur deri tek Cavalese e ditve te soteme! Rruga dhe drejtimi kane qene te drejta! Resti jane therime miku im!!Sic thashe me siper ndihmo veten te te ndihmoj edhe zoti!!!!

    Reply to this comment
 30. !!!!!!!! January 18, 15:42

  ka disa ufo qe vijne nga X-Planet qe besojne se
  ka guxmimin shpellari ,te kundershtoje Ameriken ;
  apo leshoje fjal si pordhat majmuni shpelles vs insitucioneve Amerikane si Fbi apo Gazeta Nju Jork Tajms.
  E dini ju se c’eshte berisha per Ameriken ,nji mi experimental ne laboratorin e saj politike . Sa e veshtire eshte per te zhdukur nji mi alla berishe ,mjafton te krahasoshe ate qe i beri amerika sadamit dhe gaddafit ,qe berisha para tyre vllezerve te tij muzllumane, ishte dhe eshte nji cope druri ne shkreire.
  Po te doj Amerika per 24-ore e con ne planet tjeter berishen & Co . Por nga qe kemi popull kaq naive ne ,tallin kokrrat Bota me Minje Shpellash ke ne ,duke experimentuar me jeten e shqiptareve .
  MBLIDHNI TRUT O TE MJERE MBRONI KOMB MBRONI JETEN TUAJ DHE FEMIJEVE TUAJ – ROLI IDIOTIT S’JU SHPETON DOT PORSE DINJITETI E LUFTA KUNDER MASHTRIMIT E KRIMIT

  Reply to this comment
 31. Lisi January 18, 15:54

  PS
  Jo një herë këtu kam shkruar ,se , vettingu është një gënjeshter made in Shqipëri-SHBA-BE !
  Sot , kur dëgjoj fjalën vetting , më dalin puçëra në trup !

  Reply to this comment
 32. Arber Iliri January 18, 17:07

  Go head Amb.Lu.You are the best.GOD bless You and USA+ Albania.
  Best Regards

  Reply to this comment
 33. Adih January 18, 20:41

  Komentues te mesipem ,nuk keni te drejte te permendni emra ambasadoresh . LU e tj . Keni ckeni keni vetem nje te drejte keni, te komentoni per DASH:.Ambasadoret ne te gjithe boten jane ushtare ,(pozitivisht )te ministrive te jashtme te tyre .Nuk kane mundesine me te vogel te devijojne edhe sikur nje milimeter, edhe sikur ti lajne me flori . Me te zgjuar !!.
  Une personalisht jam optimist ,peshqit e medhenj ,kesaj radhe bashke me balenat ,do i zeje rjeta .E mos u merni o te pa duruar duke komentuar ,Berishe ,lul , Like Edvin e kompani ,dhe i drejtoheni , Zotit te nderuar LU,pse mereni me nje drejtor qe ka vjedhur ca milona euro rrugen Tirane Elbasan . Behunu me te zgjuar ,Nga njehere diskutoni si femije ,pse,,? Po te denohet 20 vjet drejtori i LSI, nuk do nxjeri emra . ,Pse ky drejtor i ka mare te gjitha milionat per vehte, pse i beni naive e duduma ju , balenat?? .Sa shpejt harroni ore te uruar . . Jo ore jo ai ka vjedhur therime, bosat i kane perlare pjesen me te madhe te tepsise . Dalin shume kollaj .Pse harruat vidion e Priftit ,zoti e ndjefte , ku vetem per rriskun e Priftit ishin 700 mije Euro . Pse kujtoni ju , se e kane hedhur kaseten e Priftit ndjere , Amerikanet ne oqean , jo more jo ,ajo eshte e nxehte dhe rri ciper tavolines se FBI dhe po pret .Amerika i ka te gjitha telefonatat e ketyre budallenjeve , politakaneve tane ,parate ku po flene gjume ,pamvaresisht ne cfare shteti i kane lene .e depozituar , Mos arroni drogen , ku ushtaret transportues te tyre ,qe jane brenda ,eshte zor me ja nxjere ,kush eshte mbrapa jush .Jane mare firmat ,jane protokolluar me ze e figure , palere te shikosh e te kontrollosh bregdetin ,qe kane betonizuar dhe bere hotele e vila ,qofte me emrat e ketyre ,qofte me emra te treteve , ne tokat e privatit e ne toka shteterore ,si ne malle te babes vet ,dhe duke mos paguar as edhe nje cm2 per token . Kjo eshte zgjuarsia e tyre ,dhe do shikoni me vone kush na ka drejtuar ne te gjithe shqiptaret ,sot e 27 vite ne tranzicionin post komunist . Tani te pergjiigjen e do japin llogari fshataret e babazitur budallenj . !! . Nuk kalojne lehte leto gjera ,pse ,se jane budallenj ,dje me breke te grisura , e sot miliardiere . Mos harroni thenien e Zotit LU ,,per oret e shtrenjta . Une sa e kam degjuar kete fjale te zotit LU per here te pare ,kam thene : Tani do shkoje haka tek i zoti , e tani do e hajne hajdutet budallenj , nuk diskutohet , por ceshtja , si ju edhe une, me te drejte , mezi po presim me padurim.. Turku e perdor JAVASH ,JAVASH . Edhe nje gje ,,cfare prisni te dale Z LU ne interviste dhe te permendi emra balenash ???. Shume naive .Kesaj here rrjeta do i kapi peshqit e medhenj dhe ato jane ne te tre partite PD ,LSI e PS .Dhe do kemi efekt dominoje ,ja dine njeri tjetrit ,.Shembull i i fresket eshte 14 milon i pallatit te Lulit , Rama e ndihmoi lulin ,apo e ndihmuam ne kokpalaret ,qe pagojme me taksat tona ,qe mezi e me veshtiresi po mbijetojme ne mizarabilitet .. .Mbaheni mend ,e do me kujtoni .Qe tju qetesoj ,doja tja ju kujtoja . A i keni pare kohet e fundit ngjarjet ne parlament ? A i keni pare peshqit e medhenj , qe jane te trembur ,dhe spo dine ku te kapen ,plus po pregatitin demostrata me 27 Janar , apo mendoni ju ,se ata po interesohen per shtetin ligjor ,per shqiperine ta bejne nuse ,per te miren e kokpalareve dhe femijet e kokpalareve ??????!!!.
  PS …Nuk shkaterohet mafja brutale shteterore ,qe e kemi ne kurriz nen stop sot e 27 vite ,me nje apo dy drejtore rrugesh hajdute ,por me balenat e medhaja dhe kete e di mire Amerika dhe BE.. Me te zgjuar o milet .Dua tju kujtoj edhe nje gje nuk kemi te bejme vetem me nje peshk te madh , do ishte teknikisht e tjeshte ,dhe Amerika dhe BE, do i kishte lare duart me kohe por jane shum peshq te medhenj .Prandaj????!! ?????????
  Ju faleminderit dhe respakte z Thano per kete intervju ,qe i keni mare zotit te nderuar LU ,..

  Reply to this comment
  • halleluja... January 18, 22:19

   Adih,
   nuk arrij te kuptoj se , ku e gjeni ju te drejten ti drejtoheni komentueseve me nji gjuhe te tille nenshtrimi ,kur ata shprehin dicka legjitime qe s’mundet t’ja ndaloje askush .Lirine e shprehjes ne nji sistem Demokratike .
   Sinqerishte nuk arrij te kuptoj kte mentalitet ,kte nderhyrje te pavend drejtuar komentusit shqiptare .Un si komentues etj do permend te gjithe ata te cilet nderhyjne ne politikat e qeverrive Shqiptare dhe ndikojne ne dem te jetes se Shqiptarit ,duke me shkaterruar mua e femijeve te mite ardhmen .Un do mbroj jeten time perball gjithkujt qe me shkel mua ne kallo .
   Cdo te thote kjo Frik ?
   Servilizem i neveritshem ?
   Ai mentalitet i te qenit perjetesishte te nenshtruar ,e te ndjerin inferior ndaj te Hujait ?
   Jo i nderuar !
   Sot kudo ne Bote debatohet hapur mbi gjithcka e direkt ne sy .Koha kur nuk flitej hapur ,i perket se kaluares Diktatures .Kerkoni ju perseri t’na bllokoni kte menyre te debatuari hapur dhe ktheni perseri ne traumat e diktatures ? Kjo eshte absurde .
   Diskuto per vehten tende ,ashtu si ti un,tjetri mendon ,por s’ke asnji te drejte ,ti tregosh dikujt ktu se cfar e si duhet te diskutoj apo permendi ai ktu .
   ——————————————————————–
   Duhet te bej un gjera qe X- i Forte i ksaj Bote kerkon ,kur ato qe ai perfaqson per 28-vjet ka qen nji politike e pamoraleshme dhe ka cuar ne shkaterrimin e jetes dhe te ardhmes se Shqiperise ,vendit tim ???
   Jo , Kurr . Sepse un s’jam skllav i askujt akoma me shume ne vendin time .
   Un sdo pranoj ,qe X- Politike ,t’me shndroj mua ne kafsh ,ne majmun apo derr si Circja dikur ne epoken antike uliksin me shoke. Filozofia e nenshtrimit eshte e lashte ,por ne sot nuk jetojme ne Lashtesi por ne shekullin e 21 – ku trumpetohet me forc per drejtesi e Demokraci me fjale ,nderkohe qe veprohet ndryshe ,madje e kunderta ,duke mbeshtetur bandat kriminele ne politike .Ky eshte realiteti shqiptare dhe kte mua ,neve shqiptareve nuk presim t’na e tregoj njeri i huaj ,sepse e kemi pare me syte tane dhe shikojme edhe kta te huaj si gradojne kriminelat qe exzekutojne qytetarin shqiptare ,para syve te gjithe Botes .
   Ne s’mundet te sndrohemi ne ato turma ,qe pasi na kan veshur kokes Percen e Injorances ti gezohemi asaj kenaqsie fshehur ,duke e par kte Realitet Shqiptare mbas Perces ,te cilen i kan hedhur ne cdo epoke kta te huaj ,gjate gjithe exzistences se shqiptarit ,qendruar Qorr para Fatit te tij , duke i qendruar ofsajt Historise ,duke e pare me dyshim kte jete ,per te cilen kane vendosur gjithmone te huajt . Te njejten fenomen situata jeton ala sot shqiptari , mes atij dyshimi ,pasigurie , mashtrimi ,manipulimi ,zhgenjimi …qe te gjitha se bashku , gllaberojn jeten,endrat ,deshirat e shpresat tona ,duke len pas nji Produkt jete , qe i ngjan jashqitjes .
   Shikoni kush eshte hipi ne Presidence ,kush mbron banden e krimineleve e tradhetareve te Shqiperise qe e shndruan Demokracine ne Ferr per shqiptarin dhe cuan kte vend drejt Gremines .Nqs sistemi komuniste i gjendur ne izolim te plote ,e coj kte vend nji hape pran Gremines ,kta Aleate te dashur ,qe ne realitet s’jane te tille i dhane shqelmin Shqiperise duke e hedhur ne grope mbushur me hiena ,qe vet kta i rriten dhe i mbajne ala ne jete .
   Prandaj shprehni mendimin tuaj dhe mos i tregoni shqiptareve cfar duhet te bejne .Vendin tim do ta mbroj perball cdo kujt kujdeset ta shkaterroje ate ,pa u impresionuar aspak se sa i madhe apo gjarper eshte dhe si quhet . Shqipreia eshte atdheu i shqiptareve jo mercenareve e te huajve . Pra le te tregohemi me konseguent me cilindo qe vepron ne kundershtim me interesat e vendit .

   Reply to this comment
 34. Nje shqiptar January 18, 21:43

  Nje interviste shume e hapur dhe miqesore. Parlamenti nuk funksionon sepse opozita e pozita grinden pasi asnjera pale nuk eshte e interesuar per Reformen ne Drejtesi. Vettingu i fute te tere ne rrjete. Pothuajse qe te gjithe jane “peshq” per tu zene. Kane grabitur toka ne bregdet, lulishtet, kullotat, minierat etj. etj. Asnjeri nuk u denuar dhe prona nuk shkoi tek pronari i vertete. Ne ipotekat eshte bere kerdia. Noteret kane firmosur e gjyqetaret kane dhene vendime mbi bazen e dokumentave te fallsifikuara. Vetem kontrolli i pasurive dhe sekuestrimi i pjeses te pajustifikuar mund te riparoje sadopak grabitjen e pasurise publike qe eshte bere dhe te denoje korrupsionin ne drejtesi qe e ka lejuar. Zoti Lu si mik i vertete i popullit tone edhe ne kete interviste, na meson qe eshte detyre e shqiptareve riparimi i demeve ne drejtesi qe kane ndodhur ne keto 27 vite.

  Reply to this comment
 35. DINSHUMI January 19, 02:01

  Pavaresisht cfare thote ne kete interviste AMBASADORI lista e arrestimeve qe kerkojne amerikanet eshte kjo:

  1 – ILIR META
  2 – SHKELZEN BERISHA
  3 – SAIMIR TAHIRI
  4 – ILIR BEQJA
  5 – DAMIAN GJIKNURI

  Reply to this comment
 36. arber iliri January 19, 02:02

  UNE E FTOJ ZOTIN lU QE NESE I LEXON OSE IA PERCJELLIN KOMENTET MBI INTERVISTEN E TIJ TE MARRE PARASYSH QE…
  Pesimizmi e mosbesimi per cka diskutohet, ,rhuhet e premtohet i ka rrenjet te mosveprimi i derisotem, te cka shihet ne podiumet e politikes dhe ne kariget e pushtetareve dhe presidenciale, qe, deri sot jane te perfolur dhe bejne lojen egjahtarit per kapjen e gjahut kriminel.

  Reply to this comment
 37. endrit January 19, 02:03

  Kete gje kishte nevoje vendi yne,te prekesh te paprekshimit,me ne fund po realizohet.

  Reply to this comment
 38. Mark uk January 19, 02:04

  zotni thano po pse nuk e kini pyetur per ate letren qe i ka shkruar Llalles ku i kerkon te pezullohen hetimet per Bankersin?
  ju vete e kini botuar?
  pse kjo heshtje dhe kjo kthese?
  e di qe nuk do ma botoni

  Reply to this comment
 39. spata January 19, 02:05

  Po na i shtyne shume keta peshqit e medhenje .Ka mundesi qe te na rreshqasin e tu rrua… su…

  Reply to this comment
 40. , January 19, 02:06

  nese peshqit e medhenj jane shullazi dhe balili, booohhh kjo eshte vertet surprizuse
  Po keni mendere fillojeni me Saliun, Lulin, Meten po deshet vazhdojeni me Tahirin e me radhe pa dallim djathtas e majtas.

  Reply to this comment
 41. asd January 19, 02:08

  Lu flet per zgjim dhe ndergjegjesim popullor. Njerezit nuk duhet te gjykojne te verbuar apo dashuruar me sigla dhe emra partie. Syte hapur; vota per ata qe punojne per interesa kombetare dhe interesat e qytetareve. Cfare ka te keqe ne ate cfare thote Lu. Nuk i kuptoj disa komentues te “inatosur”; nuk doni tu thone si behet byreku por e prisni nga BE dhe SHBA?

  Reply to this comment
 42. gagarini January 19, 02:10

  PASI LEXVA INTERVISTEN DHE KOMENTET NXORRA NJE PERFUNDIM:
  POPULLI KA NJE THENIE: “VETEM I ZOTI E NCJERR GOMARIN NGA BALTA”

  Reply to this comment
 43. Manalat January 19, 02:12

  Per te kuptuar hipokrizine e Lu-se dhe te paraardhesve te tij mjafton te kujtosh deklaraten e tij te paera disa muajve se rresheni i kujton Kalifornine. Eshte sa e turpshme aq edhe arrogante. Te tjerat jane thjesht pjese e tureve hipokrite qe ambasadoret amerikane bejne neper vende me popuj te prapambetur dhe qeveri pa dinjitet, gjasme duke perhapur frymen e ” lirise ” dhe demokracine. Kush e njeh historine e Amerikes dhe ato cfare ndodhin ne ate vend, pardje, dje dhe sot, e neverit Lu-ne me perbuzje per genjeshtrat dhe mashtrimet qe na shet ambasadori i vendit ku diferencat midis te pasurve dhe shtresave te uleta jane katastrofike dhe ku asgje nuk jepet falas por kushton sa qimet e kokes. Edhe shkolla, edhe librat, megjithese udheheqesit e Amerikes kane jo vetem makina luksoze por edhe avione luksoze dhe dashnore luksoze. Pa fund.

  Reply to this comment
 44. spectrum January 19, 02:20

  Je I madh Lu vetem SHBA do ta bej kete vend thnx USA

  Reply to this comment
 45. . January 19, 02:23

  Dy monumente ne bulevardin e ri te Tiranes: per zotin
  ambasador te SHBA-s dhe per zonjen ambasadore te
  BE-s , Vllahutin !!!
  Durimi i tyre ka qene i paiagjinueshem sepse banda beri-
  shiane donte te kishte ne dore gjithe pushtetet pavare-
  sisht seishte ne opozite dhe klithte si ai hajdiuti britete
  kapeni hajdutin ! O tempora, o mores !

  Reply to this comment
 46. une votusi January 19, 02:26

  Parlamentet keto 25 vjet te ashtuquajtures “demokraci” sa kane ardhur e me shume jane degraduar ne mediokerr,apo deputete interesaxhinjer,hajdute e kurvare. Ky kuvend i ketij sesioni eshte me I dobti I cili nuk meriton jo vetem noten 4, por noten 1 . Po bejme kaq vite qe degjojme vetem sharje e ofendime e asnjehere nje diskutim srioz per nje problem te caktuar.
  Opozita qe u perzu nga populli duke ua cuar breket ne fund te kembeve ,kakaris perseri edhe pse breket ende i ka ne fund te kembeve. Ne mazhorance na u futen disa kriminele , e hajdute ,pavarsishte se u larguan. Kemi deputete qe nuk I shikon dot me sy,pa le se c’flasin. Kur populli i ka derjtuar syte nga Europa e Amerika per nduhme, ata e filluane kete ndihme nga gjakpiresit e popullit me emrin “DRejtesi’
  Po I nderuari Ambasador , si ka mundesi qe te vriten 26 njerez e midis tyre femije duke luajtur, e asnjerit nuk i hyri gjemb ne kembe,po edhe ata qe u burgosen ,dolen e moren shuma te medha. Si ka mundesi , e ku mund te ndodhete qe te vidhet banga me miljarda e derjtori te dal I pafajshem edhe pse ka bere shpenezime kolosale……
  Si ka mundesi qe presidenti ,si kryetar shteti , shikon interesin e parties e jo te shteit.
  Ndak Amerika dhe Europa hartuan kushtetute,apo rishikuan nene te kushtetutes e cila zbatohet vetem per popullin e thjeshte ,ndersa shtetaret e shkelin me kembe. Botoni iu lutem nje fjalim te is-kryeministrit Sali Berisha ,ku te marri ne ana lize nje nen ae diskutohet. Asnje,asnje ,vetem per kurva e kurvare ka folur. Epo me lolo nuk ka. Pershendetje e gjithe te mirat.

  Reply to this comment
 47. Une... ti... ne te gjithe... January 19, 02:29

  Lirine nuk na e solli skenderbeu. Ai e gjeti ate midis nesh dhe na e fryu dhe na e zmadhoi dhe na e forcoi.

  Dinjitetin kombetar nuk na e solli enver hoxha. Ai e gjeti midis nesh dhe na e ngriti dhe na e rriti dhe forcoi.

  Degradimin kolektiv, kaosin, pabesine, hajduterine, korrupsionin, vellavrasjen dhe urrejtjen per njeri tjetrin nuk na i solli sali berisha. Ai i gjeti i gjeti ato midis nesh dhe na i ngriti na i fryu, na i forcoi dhe na i ligjeroi.

  Sali berishen nuk na I solli amerika. Ajo e gjeti ate midis nesh dhe na e ngriti, na e fryu dhe na e forcoi.

  Problemi yne tani eshte se ai na ka ngelur ngritur dhe kush do na e uli.

  Reply to this comment
 48. artur January 19, 02:30

  O shoku Lu, merreni vete ne dore dhe mos u mjaftoni me “mbeshtetje”! Per kete, keni mbeshtetjen tone – te popullit!

  Reply to this comment
 49. nn January 19, 02:31

  Byroja e hHetimit le te ngrihet ne nje kohe te dyte, se keshtu ia shtyjn gjykimin Kriminelit Sali & Lulush & Familja & CO e SHQUP-it. Per krimet dhe genocidin e kryer nga Tradhetari dhe Krimineli Sali nuk ka nevoje per Byro Hetimi, mjafton qe kjo Drejtesi e sotme te zbatoje LIGJET dhe Krimineli do te kalbet ne burg. Nuk ngrihet Byroja e Hetimit dhe nuk behet Reforme ne Padrejtsi duke biseduar me Kriminelin Sali dhe Vajzen e tij te biresuar po aq kriminele Lulushja. Krimineleve u kane hapur dyert e Washingtonit, Lulushes se bashku me Fatmir Medi Camin, nuk kemi se cfare te presim nga DASH dhe Lu.

  Reply to this comment
 50. aqo January 19, 02:32

  Shqiptaret nuk Kane dashur dhe nuk duan njeri-tjeterin e jo me t’i doje Amerika dhe Lu……Pse nuk e di Amerika se Kush eshte “kolera” e Shqiperise???

  Reply to this comment
 51. gegetoske January 19, 02:34

  Dje lexova ketu ne Dita deklarimin e nje prokurori amerikan te Vetingut qe vetem faza e marrjes ne pyetje te prokurorve dhe gjyqtareve do mari 5 vite.
  Shpetimi domethen ka hypur ne kermill, eshte nisur nga SHBA dhe do te beje nje rruge te gjate per te arritur deri ne Shqiperi!
  Do te niset nga New Jorku, do te kaloje me not Atlantikun, do te zbrese ne Portugali ose gjibraltar dhe do te vazhdoje rrugen ne dy menyra:
  1-Ose me not nepermesdhe
  2-Ose rrugen portugali, Spanje, France, Itali, deti Adriatik,Durres !
  3.Nga qielli s’mund te vije , sepse…….kermilli yne nuk fluturon !!!!! hahahahahahahah
  Do zoti do te rrojme te dy bashke dhe do te dalim e ta presimme buqeta me lule te fresketa ne Durres .

  Reply to this comment
 52. . January 19, 02:35

  Per ne shqiptaret ka vetem dy PERSONALITETE:
  WILLSON dhe KLINTON!
  Keta jane dashamiresit -SIMBOL te shqiptareve!
  PERGJITHMONE ne do tu jemi MIRENJOHES!

  Reply to this comment
 53. emigrant toronto January 19, 02:37

  Pershendetje zoti Thano nga Toronto
  Pershendetje ambasadori hero Donald Lu
  Populli shqiptar edhe ne gjume syte i mban nga Amerika.
  Koke e kembe jemi me ju .

  Reply to this comment
 54. uashington dc January 19, 02:41

  shume komentues ketu e kane me Lun sepse Luja perpiqet te binde Saliun dhe Lulen te japin konsensus per reformen
  Takimet e Lus me Saliun jane ato qe e thyen besimin e popullit te reforma
  por…
  Takimet e ambasadorit amerikan me kasapin e shqiptareve, jane thjeshte nji politike e SHBA se,per te treguar se nuk jene te njeanshem.
  se ,ja ne po i pyesim te gjithe.
  Persa i perkete se a eshte i menderosur i menderosuri……kete gje do ta tregoje koha dhe drejtesia ,neqoftese do te vendoset perfundimishte ne ate vend te nemur !

  Reply to this comment
  • bravo January 19, 02:41

   plotesisht dakord me ju i nderuar
   kjo eshte pjese e politikes pragmatiste moderne amerikane dhe e shume vendeve te tjera. Qellimi justifikon mjetin.

   Reply to this comment
 55. Pensionisti January 19, 02:43

  REFORMA NE DREJTESI,VENDIMTARE PER SHQIPTARET.

  Me piksysimet per nje Shqiperi per se mbari,demokratike,me shtet ligjor dhe me drejtesi te pa varuar absolutisht nga asnje politikan,jane te gjithe shqiptaret e ndershem,te kudondodhur,boll ka vuajtur ky popull 570 vite, pa drejtesi dhe pa ndeshkushmeri te kodosheve politikane,vrasesa historike te shqiptareve..
  Reformen ne drejtesi, askush nuk mund ta pengoje,sepse ai nxjer suratin e tij te vertete,sa here i hap gropa kesaj reforme historike,vendimtare, per popullin shqiptar.
  Mbaruan shtigjet e dredharakeve juriste dhe politikane,mrekullia e drejtesise eshte unikale,per faktin se ajo ka nje dhe vetem nje rruge, ku kalojne te gjithe, me hir o me pahir,ka rrugen e drejte.
  Ndaj edhe ledi , statuja e drejtesise,me syte mbyllur, ka edhe shpaten edhe peshoren.Ngordhi koha kur peshoren e drejtesise, e mbanin kodoshet e drejtesise fallco,te shqiptareve mjerane. Gjithemon Shqiperia historikisht,ka gjetur mbrojtje te vertete nga qeverite Amerikane dhe sot, nga Bashkimi Evropian.Jashte tyre ajo eshte grabitur,vjedhur,sakatuar,coptuar,percare.Shqiptaret jane te bindur per kete fakt,perjashto ata qe shesin atdheun.Heronj te atdheut Shqiptar sot, jane te gjithe ata qe konsolidojne reformen ne drejtesi.

  Reply to this comment
 56. alpet shqiptare January 19, 02:45

  Ne nuk dime deri ku do te shtyhen SHBA-te ne formatimin dhe implementimin e reformave,ne drejtesi apo dekriminalizim,por ne nje gje duhet te jemi te bindur,Abasadori Lu perfaqeson politiken e SHBA ne shqiperi…..Cdo lajthitje ndaj kesaj aksiome eshte perpjekje qe nxjerr zbuluar jo vetem ata qe marrin persiper te shkruajne lloj lloj halucinacionesh por edhe demaskon politiken vrastare qe momentalisht aplikohet ne shqiperi nga politika dhe administrata e shqiperise e kuqe,mavi apo blu….

  Reply to this comment
 57. skeptik January 19, 02:49

  I nderuar Thano
  Jemi të prirur si popull kah protektorati, pasja e një “të madhi” mbi kokë; nuk bëjmë dot pa një dirigjent nga jashtë, fetishistë ndaj nocionit të të huajit të plotfuqishëm që vjen e na vë rregull. Kjo tradhton një dukuri tjetër: Mungesën e besimit se politikanët dhe qeveritarët tanë janë në gjendje ta çojnë vendin, më në fund, në një fazë më cilësore zhvillimi. Në të kundërt, gjasat janë që ta bëjnë më keq sapo të kenë mundësi.

  Historia e re e ambasadorëve amerikanë në Shqipëri, ka një trajektore gjithashtu interesante: Përgjithësisht, sidomos ata që kanë konsumuar plotësisht mandatin, kanë qenë të ngrohtë dhe mbështetës ndaj pushtetarit në fuqi, në vijim janë zhgënjyer dhe në fund gati sa s’kanë thënë me vete, “po unë ku i paskam patur sytë?” Rastet më flagrante të këtij zhgënjimi total kanë të bëjnë me Sali Berishën. Akoma dhe vetë “kampioni” i miqësisë berishiane, ambasadori Rajerson, ka bërë mea culpa vite më pas, tashmë në pozitat e pensionistit.

  Nuk e dimë se cila do jetë “finalja” e zotit Donald Lu.

  Por ajo që shohim është se për arsye që ende nuk i njohim të gjitha, ai e ka kapërcyer të folmen diplomatike dhe flet troç. Zoti Uithers dha shenja të tilla, por mbeti në kuadrin e mesazheve-fabul; zoti Arvizu gjithashtu u bë gjithnjë e më direkt, megjithë kapërcimet “pindarike” që e ndajnë mandatin e tij në dy gjysma kundërshtuese të njëra-tjetrës…

  Ndërsa Lu reagon sikur nuk ka kohë. Ose më saktë, nuk dëshiron të humbasë kohë me formatin “po ja, të njihemi njëherë, pastaj do ju jap nja dy këshilla”.

  A e ka marrë në dorë reformën e drejtësisë shqiptare vetë Donald Lu (edhe me aktivitetin e dukshëm mbështetës të ambasadores së BE-së Vllahutin)? A e ka ndjerë ai se politika dhe gjyqësori shqiptar ndoshta përpiqen ta sjellin vërdallë, t’i hedhin ujë e ta hollojnë dokumentin ndoshta më të rëndësishëm të këtyre 28 viteve (meqë kushtetutën e kemi bërë rreckë sa herë kemi dashur)? A është i ndërgjegjshëm Lu se ndërhyrja pa dorashka mund të tingëllojë “arrogancë amerikane ndaj një shteti sovran” por populli, ndryshe nga pushteti që e pranon se s’ka ç’bën, e mirëpret këtë lloj “arrogance” si shiun në thatësirë?

  Donald Lu ka dhene disa here afate.

  Sado ironike apo butaforike të tingëllojë, këto llogariten si premtime të tij, ndaj një elektorati që nuk e ka votuar, dhe që s’e njihte fare deri ca vite më parë. Mjafton vetëm fakti që pavarësisht kësaj, njerëzit duan t’i besojnë atij, për të treguar edhe një herë krizën e kësaj klase politike.

  A do ta mbaje kete premtim qe ju ka dhene juve Donald Lu?
  Kete nuk na e thoni ne interviste

  Reply to this comment
 58. TJ January 19, 02:50

  Vetem Lu apo Amerika mund ta beje Shqiperine dhe pastaj populli le te votoje te pa korruptuarit! Nuk ka rendesi cilin krah! Jemi te gjithe shqiptare! Por le t’i largoje kriminelet me pare!

  Reply to this comment
 59. ARBEN January 19, 02:51

  O MILET
  LU NUK KA MARRE VOTA NGA SHQIPETARET QE TE KETE DETYRIME NDAJ TYRE.

  SHQIPETARET JA JAPIN VOTAT, ILIR METES, SALI BISHES DHE EDI MASHTRUESIT.

  ME KETA TI ZGJIDHIN HALLET.

  Z.LU FALENDERIM TE STERMADH PER CFARE PO BEN PER NE.

  Reply to this comment
 60. e.d. January 19, 02:52

  Dyshime dyshime dyshime pa fund
  A do ta bej ambasadori Lu kete apo jo

  Pergjigja ime eshte PO !. Dhe PSE?

  Pasi Z.Lu eshte nje shttas amerikan qe beson te Demokracia dhe ke shteti i te drejtes, nocione qe politikanet tane dhe Banda e gjyqtareve dhe prokuroreve te korruptuar nuk i kane , nuk i dine por me keq akoma i dine dhe nuk duan ti perdorin. Koha e tyre mori fund, ata te dorezohojne pasurite qe kane vjedhur,te shkojne ne burg, dhe pastaj do te shikoni se c’fare eshte shteti i te drejtes. Une jo vetem qe e perkrah por e mbeshtes pa rezerva ate qe po ben Z.Ambasador i USA-s, po i them te godasi akoma me fort, pasi llumi qe eshte ne Shqiperi ka zene shtresa dhe shtresat e llumit hiqen me lavazh. Kur pompa e lavazhit do te laje kete llum do ta shikoni qe do merrni fryme lirisht.

  Reply to this comment
 61. shqiptar sharri. January 19, 02:55

  Une,po shkruj mendimin tim,per tjua than pikspari shqiptarve nese e loxoin kete artikull dhe kto patje e pergjigje te ambasadorut LU.
  Ambasadoret e huaj,neper shtetet e forta dhe qe kan standarte te,zhvilluara dhe popuj te civilizuar,e te ditur,ambasadat as qe i ndogjon ndoi here te hyn e nderhyn ne punet e drejtsis se ati shteti ku ata jan,si per,shembull,a keni ndigjue qe ambasada amerikane te nderhye ne,serbi,per drejtsin,apo ne holland,apo ne austri,se per zvicer as qe mendohet nji gje e till.
  Po,nji gje shqiptaret e mi,nuk e kuptuat dote,se nese ti nuk e nderton shpin tande vete,i huja ta nderton por ta len sakat,o me mur te shtrember,o me ndarje jo proporcionale te kvedratures,pra i huji nuk ta nderton shpin tij,pa ta lan sakat,se ai bene petlla per vete,qe pas nji kohe ti prap dota kerkosh qe ai ta ndreqe se ai e din ku jan apo ku pikon pikat.
  Prandaj dhe shqiptaret e mi,kujtuan se po ta rzoim kete shpi 50,vjecare qe e ndertuam vet,nuk eshte siic jan shpit e amerikanve,apo te gjermanve,anglezve francezve,jua dhan me qira shtetin dhe pushtetin te hujve.Kta te hujt nuk e moren pushtetin ne menyr klasike,jo jo,mos keni nji keqkuptim qe thash,por kta i vun njerzit e vet,qe i rekrutuan,ca rekrutuan,serbet,ca amerikanet,ca gjermanet,ca francezet,ca anglezet,ca talianet,ca greket,e kshu me rradhe,pra sejcili shtet sipas forces qe kishte beri dhe rekrutimin dhe i msoi matrapazet politk shqiptare sesi,te vjedhin dhe manipoloin zgjedhjet,se shqiptaret per 50,vite nuk dinin te bejn zgjedhje me 140,particka e levzje e parti,kumbare te mafiozve,pra50,shqiptaret benin zgjedhje xhdo 5,vjet por kishte nji parti,me konkurent deget dhe levat e saj,,frontin demokratik,rinin socialiste dhe frontin veteranve.por kta ishin levat e memes parti.
  Dhe,shqiptaret i msuan neper kurse dhe neper hotele rinin kah nji muj ndonjihere dhe 2 muaj,neper kurse per tu msuar sesi behen zgjedhjet,sesi manipolohen,sesi vidhen dhe sesi mundish ta marish pushtetin ne emer te demokracis,por ama zgjedhe jan te vjedhura por nuk i kupton populli dhe votusi fare,kshtu qe demokracia borgjeze u tregue shum ma e afte sesa socialiste qe dikur benin zgjedhjet neper evropen lindore dhe rusin e kinen,pra kta borgjez,mbulonin diellin me shosh,thonin se demokracia te jep te drejt te marish pjes ne zgjedhje,por per te fituar duhet te kalosh,kufirin 5% apo turqia e ka 10%ne emer te demokracis,ta ka kufizue zgjedhjen e populli nuk e kupton lojen.E`pra,edhe LU,po thot se ju duhet ta zgjidhni kete problem te drejtsis.Ndagort sic thot ai,por lind pytja:a nuk e dinin kta amerikanet apo evropjanet se ne kto 25,vite drejtsia eshte bere nga ata,parderisa ata perkrahnin partit qe vinin ne pushtet,dhe e thonin vet,se zgjedhjet nuk kan qen te drejta e te lira,por kan qen zgjedhje,ma te mira se te kaluarat.Ato,a nuk e shufshin shkatrimin e pasurive,ushtarake,a nuk e dinin,se sa tanke kishim sa ajroplan,sa raketa,sa anie sa kombinate e uzina,krejt kta i dinin,dhe krejta kto marifete dhe shitblerje a pazare i benin me matrapazet politik shqiptare sic e beri gerdecin me shkerdhen berishen,pra kuj don me i dhan mende pas 25 vite ky aziatikuamerikan dhe podesta gruopp?!!
  Sistemi qe e luftonte shum ma mir korupcionin dhe krimin ishte ai qe 50,veproi edhe pse edhe ne ate kohe ka pas vjedhje dhe hajdutri,po edhe korupcion se edhe atehere kemi qen shqiptare,por perseri kishte nji shtet qe vepronte,dhe i zinte njerzit pra,i zinte edhe ata qe vinin me parashuta nga amerikanet,anglezet,gjermanet,talianet,jugosllavet,greket,pra kishte lufte te hapur kunder te hujve,por kishte edhe kunder te vetve mbrenda ne shqipri,dhe po ta bejm nji aritmetik po del,qe 80%ka dal fitus aai shtet dhe ai pushtet ai rend e ligj dhe ajo kushtetut pra i jejtit popull shqiptar,pra pse soot shteti dhe rendi kan deshtuar nga sistemi i qujter demokrat,dhe ate ne xhdo sfer te jetes dhe veprimit per 25,vite??Une,e dij sepse ka deshtuar se,na msun demokaarrrat evroamerikan sesi te vjedhim dhe te pasurohemi sa ma shpejt dhe sa ma shum jo populli,por matrapazet e politikes,dhe ishe te denuarit qe moren pasurit si shperblim qe,kishin vujtur neper burgjet e shetit shqiptar me gjikime dhe denime te ligjshme te kohes,por per amerikanet dhe ovropjeneet kjo nuk ishte e mir,prandaj i manipuluan shqiptaret dhe jua vun nji samar ne shpind,me pague leket e fituara me gjak e djers,per ata bandita dhe tradhtare e bashkpuntor te sherbimeve te huja,dhe ne ate grup hyjen edhe vrasesitmedhe hajdutet ordiner,site denuar politik,dhe tani shqipria tju japi lek njerzve parazit dhe penzione qe burgosuri kishte qen,dhe tradhtare.E,kto gjera i kemi si shperblim nga ,,miqt”tan qe nae duan te ,,miren”amerikanet dhe evropjanet,pra kta zhvilluan kapitalizmin e hajdutve,mashtrusve,rrenacakve,dhe lapanjozve,kta e bene kapitaliste vetem kta grupe qe sot,po ju thot jeni te koruptuat,po a nuk e dinin gjin gjonin kta,a nuk e shifnin zaganjorin kta,poo llallen sa hare ka qen ne amerik pse nuk ja vun prangat,por rinte nga nji jave,si i ftuar i ministris drejtsis apo prokurorit .Epra ki far LU,nemos behet nji hipokrit se krejt fajin e kan ata qe sot po i shofen se nji gjygjtare e ka oren 70000 mij ero,kur ai ndoshta nuk e ka,apo ku i dihet e ka,por po i vjen inat dhe xhelozi sesi nji gjykates i nji populli fukara dhe shteti i vogel sa nji shtet i amerikas,dhe fukara por ka te till gjygjtare a prokuror te pasur kush e dij???

  Reply to this comment
 62. zaimi January 19, 02:56

  Nejse,- nje interviste me pyetje te forta . Do ta kete nje efekt gjithsesi .Ka rendesi qe ambasadoret e huaj po angazhohen me mire se me perpara gjithsesi .Mbase ky angazhim apo mision i tanishem nuk rezulton si Hipokrizi ?Tung !

  Reply to this comment
 63. Martin January 19, 02:57

  Zoti Abasador,si shqiptar normal dhe pa asnje interes me politiken,ju them se me qendrimet tuaja kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar qe po na fundos,e keni ngritur ne shkallen me te larte simpatine e shqiptareve,per ju dhe shtetin qe perfaqesoni.Deshirojme qe kjo ngritje te vazhdoje duke cuar deri ne fund kete lufte jetike dhe te pamundur per ne.Sa me shpejt te nxirni listen e PLOTE te politikaneve qe nuk lejohen te hyjne ne SHBA,ahtu sic bete me Kadafin,Asadin,Oasamen etj.Me padurim e presim dhe pa servilizem hapur ju them qe do te behen keshtu edhe qytetari Nr,1 i Shqiperise se shumevuajtur.

  Reply to this comment
 64. . January 19, 02:58

  Amerikanet perhere kane ditur te shohin problemin me te madh qe shqeteson kombet miq te Amerikes.
  Jane pak me vonese por me mire vone se kurre qe kane ngritur gishtin mbi sistemin e drejtesise si kanceri i shoqerise shqiptare.
  Ka me vite qe ky popull pret nje revolucion ne drejtesi.Boll me me prokurore e gjyqtare qe sillen si pronare te se drejtes pa pyetur fare per ligjin.Detyra e tyre eshte ta japin te drejten sipas ligjit.

  Reply to this comment
 65. Tani January 19, 02:59

  Dhente zoti te kete ardhur vertet ora e berjes se llogarive me keto monstra,me keto zhvates te pangopur e te pervertuar qe kane ne ndergjegjen e tyre male me krime per padrejtesite dhe maskaralleqet qe kane shkruajtur ne vendimet qe kane dhene.Perdite po dalin ne gazeta e televizione lajme per gjyqtare e prokurore qe kane pasuri me miliona euro(miliarda leke).Kjo Shqiperi eshte e vogel dhe njerezit e dine shume mire se ku dhe si kane pase jetuar keta te pafytyre para se te beheshin gjyqtare e prokurore.Dihen sa jane pagat e tyre.Me cfare do i justifikojne keta dhjetera apartamente,makinat superluksoze e plot e plot te tjera.Ka prej ketyre qe vetem veshjet e aksesoret qe veshin per nje dite ju bejne 10 mije euro( te nesermen veshin te tjera).Kane gjetur nje skeme te bukur,i kalojne pasurite ne emer te vellezerve,motrave dhe kusherinjve por po te doje shteti me organet e veta hetimore e zhbirilon deri ne fund se si nje fis zhulsash injorante na del nje dite i gjithi milioner vetem prej fatit te madh se kishin ne fis nje gjyqtar apo prokuror!
  Kesaj te drejtesise kot i thone reforme.Po qe reforme si ato qe jane bere deri tani me mire mos ta bejne fare se asgje nuk do ndryshoje.Nuk duhet reforme,duhet revolucion ne drejtesi.

  Reply to this comment
 66. alphade January 19, 10:27

  Z. ” Adih” ,duke marre shkas nga komenti juaj qe realisht
  me pelqeu per analizen dhe objektivitetin ndaj vleresimit
  te rrolit te padiskutueshem, sigurisht pozitiv, te ambasa-
  dorit te nderuar te SHBA, DONALD LU !
  Personalisht per kete ambasador kam nje vleresim maksi
  malisht pozitiv . E them kete sepse angazhimi i tij ne rea-
  lizimin e Reformes ne Drejtesi dhe Vettingun per crrenjo-
  sur korrupsionin ne Shqiperi ,i cili eshte perhapur si me-
  tastaze ne te gjitha institucionet shteterore: prokurori,gjy-
  kata,politikanet e rangjeve te larta,si ne te kaluaren edhe
  te sotmen, kerkon nje vendosmeri e guxim nga nje amba-
  sador,sic eshte zoti LU .
  Binomi ambasadoreve LU dhe VLLAHUTIN per mendi-
  min tim kane bere dhe po bejne nje lufte gjigande duke
  qendruar stoike dhe te durueshem ndaj sjelljeve rrugace,
  aspak dinjitoze te individeve te vecante : prokurore,gjyq-
  tare dhe politikane si Sali Berisha, Ilir Meta, Lul Basha,
  LLalla,etj. duke perfshire ketu edhe gazetare e analiste te
  vecante qe kane sulmuar egersisht dy ambasadoret e
  lartpemendur : Me nje agresivitet te pashembull,me fyerje
  prej rrugaci ,Sali Berisha e CO. Jo nje here kane sulmuar
  ambasadoret amerikane dhe europiane kur i jane prekur
  interesat e tij ekonomike e politike. Duke qene nje person
  diabolik,pervers ,mashtrues, kriminel,hajn,mafioz ,etj.
  eshte perpjekur per te mashtruar vecanerisht ” vulgun”
  shqiptar, profan ne fushen politike dhe te maredhenieve
  diplomatike nderkombetare , eshte perpjekur te beje nje
  ndarje midis Departamentit te Shtetit dhe .Qeverise Ame-
  rikane me qendrimet e Ambasadoreve Amerikane,sikur
  keta te fundit cdo gje e bejne me ” koken e vet” ,ndryshe
  nga cka mendon DASH . Ne fakt dhe kjo eshte praktike
  boterore , ambasadoret e vendeve ,te akredituara ne
  cdo vend te botes percojne me besnikeri te gjitha vleresi-
  met e qendrimet e shtetit qe perfaqesojne. Ambasadoret
  kurre nuk dalin jasht korrnizave te percaktuara nga shte-
  tet qe ata perfaqesojne, ndryshe kur nje ambasador te X-
  vendi nuk eshte dakort me vendimet apo qendrimet e shtetit te tij,gjeja e pare qe duhet te beje eshte : DORE-
  HEQJA. ! Problemi pra, i ambasadorit eshte kaq e thjesh-
  te si dy pika uji ,ndryshe Ai ambasador derisa eshte ne ate post duhet te zbatoje me perpikmeri udhezimet dhe
  qendrimet e shtetit qe perfaqeson.Por Berisha me Lulin
  jane perpjekur gjithemone te perdorin kete loje te nev-
  riteshme ,sikur Ambasadori LU apo VLLAHUTIN cdo gje
  e kane bere dhe e bejne ” me koken e vet”, sic thoshte
  Pal Vata ” Une dhe Enveri nuk dime gje, ne e ka bere
  Mehmeti me koken e vet” ! Konceptimet politike e diplo-
  matike te ketyre politikaneve shqiptar jane kaq qesharake
  e mediokre sa te vjen te vjellesh, kur mendon se kane qene dhe pretendojne te jene ne krye te shtetit shqiptar.
  Fatkeqesisht sic e shikojne tere shqiptaret keta politikane
  kemi merituar. Ama vetem per djalkezi e intriga, per hajni
  e batakcilleqe,per krime ……nuk ia kalon kurkush ne kete
  planet,jane nje bande mafioze kaluar asaj italiane…..!

  Reply to this comment
 67. POPULLI KATUNAR January 19, 10:41

  O DIELL!! O HAJDAR!! PJELLAT E ENVER HOXHES E MOREN PUSHTETIN PAS VITIT 90′. TI, VETEM DIELL NUK DO KESH PARE ME SY NDONJEHERE!! APO MOS KE NDONJE NGA ATO PLAKAT NJERIUN TEND?!!

  Reply to this comment
 68. Katovica January 19, 11:03

  Z.DIELL! Mos jeni edhe ju valle ai soji i KATOVIC..AREVE?!! PO JANE PARATE TONA. O RROTE!!!

  Reply to this comment
 69. teni January 19, 18:44

  LEXOVA ME INTERES PYETJET E MEBEHET QEJFI QE SE FUNDEMI TE QENKERKA HAPUR DERA E MBYLLUR NGA MONSTRA ARVIZU!PERGJIGJIET SI LEXOVA SE I MARR ME MEND SE SI ESHTE PERGJIGJUR I DERGUARI I RADHES!ME DERTYROI FUNDI I KESAJ INTERVISTE E NUK E KUPTOVA DOT IRONINE E RADHES KUR I INTERVIUSTUARI THA:DO TE VAZHDOJME TE INVESTOJME NE SUKSESET E SHQIPERISE??????KE QUAN SUKSES KY I DERGUAR VRASJET,VJEDHJET,KORUPSIONIN MESHKALLEN ME TE LARTE,KANABISIN APO HAPJET E DEPOVE TE ARMATIMEVE E ZHDUKJEN E TYRE? I LUTEM TE METHOTE VETEM NJE SUKSES TE SHQIPERISE NEN PATRONAZHIN E UFOVE PERTEJ ATLANTIKUT,NJE DHE VETEM NJE GJATE KETYRE VITEVE DHJEMOKRACI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 70. Kris 1 January 20, 03:21

  Ambasadori ka thene do te kalim peshqit e medhenj.Rama ka thene do ti fergojme ne tigan(pra do te jene te vegjel)Peshq te medhenj kemi kapur dhe me perparaMeta,Fullanietj) por per te ruajtur faunen i kemi leshuar prap ne detin e trete qe ka rrethuar vendin,ne detin e korrupsionit.Te shikojme cdo beje Donaldi dhe Romana kur te zeje peshk Rama.

  Reply to this comment
 71. fteri January 20, 08:45

  Sot shqipëria po merr frymë më lirsht,falë përpjekjes së magjorancës të drejtuar nga E.Rama ,dhe përpjekjeve të pa lodhura të BE-së dhe Zonjës së nderuar Wlahutin që nuk u step nga sulmet monstruoze të S.Berishës dhe L.Bashës së bashku me ambasadorin e pa lodhur të SHBA-së ,Donalt LU.
  Por edhe përpjekjeve të gjermanisë duhet ti jemi mjaft mirnjohës .

  Pa mbështetjen e këtyre aleatve madhor që marrin vendime të rëndësishme në skenën botrore ,çfar mund të ishim ne?

  Donalt LU dhe zonja Vlahutin që nuk u mposhtën e kompleksuan ndaj fyerjve dhe sulmet e pafundëme të një pakice të PD-së të S.Berishës dhe L.Basha ,të Monika KRYEMADHI etj…shprehë bindjen se këta ambasador do të ngelen gjatë në memoren e popullit të ndershëm si miq të vërtet të SHQIPRISË,për përpjekjet e vërteta për integrimin euroatlantik të shqipërisë ,dhe ralizimin e reformës në drejtësi nëpërmjet weting-ut .

  Reply to this comment
 72. Mihal January 20, 11:21

  Zoti Thano!
  Eshte per te ardhur keq qe kryerja e Refor mes ne Drejtesi ne vendin tone ngane,si 2000vite me pare,me Kala ne e Rozafes:Nde rto diten e prish naten.Te dy palet nuk duan te krye jne Reformen sep se nuk deshirojne te bejne kurban k apot e korrupsion it e krimit. Partite politike ne vend in tone eshikojne njeratjetren jo si partnere me misi on perparimin e vendit por si armi ke,duke i vene gu re ne rrotat e njer itjetrit duke e kth yer demokracine ne Shqiperi qesh arake, te turpsh me e te pa pranu eshme. Ka ardhur dita,ne mos esh te vone,qe kesaj klase politike te inkriminuar i duh et vene FSHESA.
  Pershendetje!Mihai Xhamo

  Reply to this comment
 73. ESHTE THJESHTE NJI SHOW January 20, 13:39

  ESHTE THJESHTE NJI THEATER

  QE BOTA LUAN ME SHQIPTARET

  DUKE DHENE SHOW ALA VETTING !

  ATA QE E DEGJENRUAN SHQIPRINE SI SHTET

  NE KTO 28-VJET
  QE E SHNDRUAN NE MESJET

  JA SHPERNDANE POPULLIN NE GJITHE BOTEN
  E MBUSHEN ME FETARE ISLAMISTE TERRORISTE

  FESH GERO-ARABE QE PRESOJNE CDO
  TRE – KATER VJETE TERRORISTA ISLAMIKE

  ARABE – NE SHQIPERI

  KTA DO BEJNE SOT VETTING ?

  JO MER JO
  DO TA SHPARTALLOJNE PERSERI BUXHETIN
  E SHTETIT SHQIPTARE

  DO I RREMBEJN KRIMINELEVE QE DJE VET I VUNE
  NE QEVERRIT SHQIPTARE ME BASTIS GJITHECKA THESARE E BANKA E CU JASHTE SHQIPERISE

  SOT JA GRUMBULLOJNE KTO MILJARDA NEN PRSIONIN E GJASME VETTING-UT

  E NESER I THONE BAJ- BAJ IDIOT
  SHOW MBAROJ ME SUXSES TE PLOTE
  SHKO TANI E HA BAR – KULLOT

  Reply to this comment
 74. erica July 17, 21:08

  Përshëndetje,
  Kjo është për të informuar publikun e gjerë se znj. Morgan Erica, një huadhënës privat i kredisë ka hapur një mundësi financiare për të gjithë ata që kanë nevojë për ndonjë ndihmë financiare. Ne japim kredi me normë interesi prej 2% për individët, firmat dhe kompanitë në kushte të qarta dhe të kuptueshme. na kontaktoni sot me e-mail në mënyrë që të mund t’ju japim kushtet dhe kushtet e huazimit në: ([email protected])

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*