INTERVISTA / Rama për Reuters: Aftësia për të shlyer borxhin shqetësim për qeverinë, jo për investitorët

September 30, 2015 10:30

INTERVISTA / Rama për Reuters: Aftësia për të shlyer borxhin shqetësim për qeverinë, jo për investitorët

Shkalla e mbledhjes së taksave në Shqipëri është ndër më të ulëtat në botë, por ky fakt nuk e ndalon këtë vend që të lëshojë një Eurobond të ri që shkon nga 300 milionë, në 500 milionë euro ($ 338.000.000 në $ 563.000.000), tha të martën kryeministri Edi Rama.

I ndodhur në Nju Jork për takimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Kryeministri Rama konfirmoi se Shqipëria do të lëshojë një bond. Ministri shqiptar i Financave, Shkëlqim Cani ka thënë se qeveria ishte duke konsideruar vetëm një shitje gjatë vizitave të investitorëve Europianë këtë javë.

“Kemi një Eurobond që po maturohet, kështu që vendosëm të shkojmë në tregje. Po, shpresojmë se ne do të marrim një përgjigje të mirë nga tregu, edhe pse kohët nuk janë nga më të mirat,” tha Rama duke iu referuar tregjeve të paqëndrueshme financiare globale.

Shkalla e mbledhjes së taksave prej 27% në Shqipëri është një përmirësim, tha Rama, në krahasim me 23%-shin e mbledhjes së taksave të dy viteve më parë. Qeveria ka nisur një fushatë kundër evazionit fiskal, por Rama hodhi poshtë shqetësimet rreth aftësisë së Shqipërisë për të shlyer borxhin.

“Ky duhet të jetë një shqetësim i qeverisë dhe i popullit shqiptar, jo i investitorëve, për shkak se për investitorët kjo nuk përbën asnjë ndryshim,” tha ai.

Ai ritheksoi parashikimet e rritjes ekonomike të 2015-ës që shkojnë nga 2.7% në 3%. Investimet e huaja të drejtpërdrejta janë rritur me 2.7% në gjysmën e parë të vitit 2015, kundrejt të njëjtës periudhë në 2014-ën.

Rënia e çmimeve të naftës dhe mineraleve, një burim të ardhurash për Shqipërinë, më shumë se niveli i ulët i mbledhjes së taksave ishte arsyeja përse qeveria shkurtoi shpenzimet më parë gjatë muajit, deklaroi Rama.

KONCESIONET E NAFTËS

Eksplorimi për rezerva nafte në tokë pritet të rrisë të ardhurat në arkat e qeverisë. Në gusht, qeveria zgjodhi një sipërmarrje të udhëhequr nga kompania Mbretërore Hollandeze Shell Plc, dhe një kompani për eksplorim në pronësi të grupit izraelit Delek Group Ltd.

“Ata do të marrin kontratën dhe pastaj, në bazë të ekuilibrit midis investimeve dhe fitimeve, do të paguajnë 50 për qind të fitimeve, vetëm kur të kenë arritur të famshmin Faktor “R”, tha Rama.

Faktori R është raporti i faturave kumulative nga shitja e naftës për shpenzimet kumulative.

Rama tha se të ardhurat nga nafta dhe pritshmëritë e një investimi nga 3.5 miliardë dollarë në 3.8 miliardë dollarë në një zonë të veçantë ekonomike pranë portit të Durrësit do të krijojnë 30.000 vende të reja pune.

REFUGJATËT

Një fushë shqetësuese dhe me potencial shtrëngimi të buxhetit, është vala e emigrantëve në Europë, të ardhur nga zonat e konfliktit në Siri, Afrikën e Veriut dhe Afganistan. Edhe pse që Shqipëria nuk është prekur, për momentin Rama është duke folur në OKB-në.

“Ka një mundësi shumë të lartë që me ardhjen e dimrit dhe me vështirësitë e tjera … ata të mund të lëvizin në një tjetër kanal. Ju nuk do të na gjeni të papërgatitur, por kjo varet edhe nga dendësia e fluksit të refugjatëve.”, deklaroi Rama.

September 30, 2015 10:30
Komento

2 Komente

 1. daja prej peze September 30, 11:29

  O palle cfare flet?
  Mjere ne qe per kryeminister na bjen ose doktor i cmendur ose piktor i deshtuar

  Reply to this comment
 2. Arben September 30, 16:00

  KETU E KE DHI PLAKO,

  ME BORXHIN NUK MUND TA MARRESH “LEHTE LEHTE”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim