“Mësoni, mos harroni” / Intervista e plotë me prof. Pavlidis (VIDEO)

December 12, 2019 00:09

“Mësoni, mos harroni” / Intervista e plotë me prof. Pavlidis (VIDEO)

Tërmetet nuk parashikohen.

Por studimi i historikut të tyre, mënyrës si janë sjellë përgjatë dekadave rrudhat apo çarjet e truallit, çon në vlerësime shkencore mbi pritshmëritë e lëkundjeve së tokës.

Duke nisur nga fillimi i kësaj dekade në 2010, në 2013, në 2016 dhe në 2018, Shqipëria pati paralajmërime të forta nga institucione serioze.

DITA ka botuar dje faksimile të dy raporteve të TAP dhe SHELL si dhe një hartë-studimi të Komisionit Europian.

Të tri dokumentat kanë paralajmëruar aktivitetin sizmik të shtuar të rrudhës/çarjes që shkaktoi tërmetin e Durrësit.

“Kjo zonë thyerjesh është tani në regjim stresi ngjeshës. Tërmete me Mmax të pritshme midis 6.0 dhe 6.9 mund të ndodhin në këtë zonë” – thotë raporti për SHELL, përfunduar në dhjetor 2018.

Asnjë masë nuk u mor pavarësisht se paralajmërimet ishin të vijueshme. Abuzimi me pushtetin, ndërtimet pa kriter, certifikimet e devijimeve, vijuan.

Spyridon Pavlidis, profesor prej 40 vitesh në Universitetin e Selanikut, ka marrë pjesë në hartimin e dy prej këtyre tri dokumenteve të sipërcituar, në raportin për TAP dhe atë të Komisionit Europian.

Fusha shkencore e profesor Pavlidis është gjeologjia e tërmeteve.

Ai ka punuar në Shqipëri prej 1989 dhe ka bashkëpunuar në të gjithë dokumentet e rëndësishëm sizmikë të Shqipërisë me profesorët shqiptarë Sulstarova, Muço e Aliaj.

DITA e takoi profesor Pavlidis në zyrën e tij në Universitetin e Selanikut.

Më poshtë, intervista e plotë:

Botuar në Dita. Intervistoi Huran Elezi. Ndalohet kategorikisht ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë. Pjesën e intervistës me z.Pavlidis ku flitet veç për raportin e TAP dhe hartën paralajmëruese sizmike të KE mund ta lexoni KËTU

 

December 12, 2019 00:09
Komento

72 Komente

 1. durrsak December 11, 07:14

  Kush i degjoi njerezit e mire si ky?
  Askush
  Kush e vrau Durrësin!?
  Zoti , kurrë , Ai e krijoi si perlë.
  Durrësin e vranë horrat,hajdutët dhe politikanët.
  Ne heshtëm për një kafshatë,sa keq!??
  O njerëz ne duhet ti ndëshkojm vrasësit e qytetit Tonë.
  Shqipërinë e dua më shumë se partinë!

  Reply to this comment
  • Argjon December 11, 15:54

   I nderuar Zoti Thano,
   Të nderuar lexues!

   Po ndaj me ju një dokument shumë të rëndësishëm për këtë çështje.
   Programi i Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në vitin 2003 (DYMIJË E TRE), harton një dokument shumë të rëndësishëm me titull:” VLERËSIMI I RREZIQEVE NGA FATKEQËSITË NË SHQIPËRI”.

   http://www.geo.edu.al/durres/risk.pdf

   Në këtë dokument jo vetëm përshkruhen shumë mirë kush janë rreziqet për vendin, por në rastin e termeteve (faqe 25) janë bërë përllogaritje për manjitudhën në shkallë Rihter, janë përllogaritur sa shtëpi mund të shkatërrohen për qark, JANË PARALLOGARITUR SE SA MUND TË ISHTE NUMRI I VIKTIMAVE PËR ÇDO QARK. Këto parallogaritje merrnin parasysh gjendjen e popullsisë dhe të ndërtesave në vitin 2003. Numrat që i ishin parashikuar në këtë dokument nuk ndryshojnë shumë nga ajo çfarë ne po shohim tani!

   Ju lutem shkarkojeni dhe lexojeni këtë dokument. Ju lutem ta vendosni edhe në faqe të parë. A do të vazhdojmë më të durojmë kurbanet e politikës?!
   Korrupsioni dhe padija vret!

   P.s
   https://aaf.mil.al/english/te-fundit/2915-regional-exercise-joint-reaction-2019

   Reply to this comment
  • Ps December 12, 07:04

   Profesor mos harxho fryme

   Reply to this comment
 2. Arben December 11, 08:07

  Ore, paralajmeri eshte per ate qe kanveshe dhe tru ne koke.

  Populli shqipetar trim dhe heroik, thate e ka ngrene gjithmone.

  Rrofte populli shqipetar trim dhe heroik

  Reply to this comment
  • Mbreti Gent December 11, 20:14

   Nuk eshte per tu tallur
   Duhet shtuar presioni mbi nje klase politike qeveri-opozite te papergjegjshme.Se me sa shof, te nxitur nga militante qurraveca qe shfaqen edhe ne forume te nderuara si ky i Dites, keta nuk kane ndermend te tunden as nga termeti.
   Cfare do te kishte ndodhur sikur termeti te kishte rene dy-tri ore me vone kur shkolla te ishte plot me nxenes?

   Prej disa kohesh ne paguajme nje takse shtese per arsimin. A jane perdorur keto para per restaurimin e kesaj shkolle? A eshte kjo e njejta shkolle qe kryebashkiaku Veliaj promovoi si te restauruar vetem nje vit me pare? (shiko lajmin me poshte)

   Nese Veliaj merr meritat kur shkolla rikonstruktohet, a eshte ai gjithashtu pergjegjes kur tavani rrezikon te bjere mbi kokat e nxenesve?

   E thene ndryshe: duke qene se kur behet shkolla ne themi “po punon”, a mund te themi “po vret” kur jeta e nxenesve vihet ne rrezik brenda ambienteve te shkolles?

   A mban njeri pergjegjesi ligjore per venien ne rrezik te jetes se femijeve tane?

   Dhe e fundit: A jane te sigurta shkollat ku mesojne femijet tane? Une besoj qe po, por do te doja qe kryetari i bashkise te mos merret me lyerjen e shkalleve, por te dale dhe te na informoje duke na dhene garanci.

   Reply to this comment
 3. Biometri December 11, 08:12

  Kjo video duhet pare dhe shperndare.

  Durrësi, Thumana.. ishin tragjedi të paralajmëruara, nga nje shtet ortak me krimin, antiligjin dhe mosndeshkueshmerine.

  Reply to this comment
 4. cuf dabjoni December 11, 08:17

  O milet ..lexues i DITA-s !!!

  shkelet dhe harruat vlerën e votës se lirë dhe zgjodhët tu drejtojne ata per te cilët ne Kolonje thonë :” po vure bythën të gatuaj dihet çfarë gjelle do bëjë……
  apo siç thoshte Profeti Muhamet :” ..kur ti jepet detyra te paaftit prite Kijametin”…. prandaj kthe mendje e mos shko pas atyre.

  Reply to this comment
 5. RRNOFT RIPJERDHJA December 11, 08:20

  Me sa kuptova, pjesa dermuese e punes se nevoshme kerkimore-shkencore eshte bere ne vitet ’80-te nga sizmologet dhe gjeologet shqiptare, gje qe merret me mend, po te kesh parasysh, se sa i preokupuar ishte shteti “diktatorial”, dhe se sa funksionale ishin institutet perkatese qe merreshin me lloj-lloj studimesh shkencore te te gjitha fushave. Qe profesor Pavlidis nuk ka asnje kontakt me brezin e ri, kjo deshmon ripjerdhje totale te institucioneve dhe jo vetem.

  Reply to this comment
 6. Si jemi katandis December 11, 08:21

  Ne kemi sizmologun me te mire president me fallxhoren….
  Ne e kishim paralajmeruar veten qekur ndertonim si te donim e ku te donim,pushtonim keneta e lumenj e duna rere ,shtonim katet dhe benim keshjella pa themele…
  Thetri hiqte muret e kollonat mbajtese qe te fitonte hapsire per lokalet ,komshiu me varre zgjeron soxhornon si i quajne sot fshataret….
  Njeri nuk guxon te ankohet se te ven dinamitin tel dera,edhe kur ankohesh instancat perkatse nuk e rrujne se marin ndonje lek….
  Kjo qe ka ndodh eshte shume pak per kete popull antiligj qe e ka care historin me shpate ne dore…..

  Reply to this comment
 7. Gishti i Edvinit per kalamajte December 11, 08:34

  Prishja e sjelljes nuk vjene ne nje dite…brenda nesh jane vlerat, jashte jane parimet.

  Vlerat percaktojne qendrimet e njeriut ndersa principet lypsen per te kontrolluar pasojat e tyre…

  Tashme rendom po veme re se as brenda nuk ka vlera dhe as jashte nuk ka principe…

  banaliteti me pushtet…eshte shendruar ne perditesi festive…

  Reply to this comment
 8. On December 11, 08:40

  Te gjitha ktu ishin jo vetem sizmologët por gjithe specialitetet

  por askush nuk kann qene i intrresuar te punoje me ta

  Reply to this comment
 9. Xhaa Sulo December 11, 09:14

  Një artikull që ka dy drejtime:
  1.- Trajtimi në shkrim për masat e mundshme për parandalimin e dëmeve njarëzore dhe materiale është për tu respektuar dhe krahas njohjes të merren masa, kryesisht nga institucionet që kanë te drejta në fushën e ndërtimit si: përcaktimi i vendit, zonës së ndërtimit, studimet gjeofizike, liçencat, dhënia e lejes për ndërtim, ashtu siç kanë detyrim edhe vetë kompanitë e ndërtimit për cilësinë e tyre, etj.
  2) Pjesa tjetër që lexohet në këtë artikull, është për të ardhur keq sepse largohet nga tema dhe i “përvishet” qeverive. Këtu kemi një ndërhyrje politike , e cila nuk ka as vend dhe as kuptim, por ul nivelin e shkrimit dhe bëhet një papagall i padurueshëm duke i shërbyer së keqes. Qeveria ka aq shumë kusure sa që nuk numurohen. Qeveritë nga 90-ta e deri sot, për problemin në fjalë dhe jo vetëm, kanë treguar se nuk interesihen aspak për të qenë në krye të detyrave por janë tepër të interesuara të vjedhin vetë si me ligje dhe korrupsion , ashtu edhe për të lehtësuar oligarkët që i kanë shumë përzëmër opozita dhe pozita. Në këto kushte artikulli i mësipërme është për të ardhur keq që është botuar.
  Xha Sulo

  Reply to this comment
  • Bregu December 11, 09:50

   Shumë syresh vazhdojnë besojnë si të verbër tek “njëshi” prej letre. . ..
   Njëshi janë Qytetarë, por Qytetarët duhet të jenë aktiv.

   Reply to this comment
   • Kasollja e Galigatit December 11, 09:56

    O ti xha Sulo
    U merzitem me ju dallkauket we mbi gjthcka vini partine.
    Po te ishin keto denoncime per Saliun ju do duartrokisnit.
    Sigurisht gazetat do bejne politike, nuk e ka monopolin e te berit politike vetem Ramiu me gishtin e mesit kalamajve.

    Dita ndërkombëtare kundër korrupsionit, gjen vendin tonë, si më të korruptuarin në Rajon sipas Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) dhe si vendin e tretë më të korruptuar në botë sipas Bankës Botërore.

    Apo dhe Dash dhe BB “po bejne pulitike” sipas teje???

    Reply to this comment
 10. Eneida December 11, 09:53

  Faleminderit profesor

  Ne Shqiperine tone dikur shtëpitë ishin prej balte dhe shpirtrat prej ari

  Sot kemi shtepi prej ari dhe shpirtra prej balte

  Reply to this comment
 11. Emigranti December 11, 10:00

  Aman o profesor I nderuar

  Kujt i flet??

  Ne shqiptaret jetojme ne kohen kur hoxha Naci eshte bere kryemibister dhe kryeministri eshte bere hoxhe

  E ka marre ferra uraten tek ne, nuk degjon me askush asgje vec duan te ikin nga ky termeti moral qe ka pllakosur

  Reply to this comment
 12. BABLOKU APO BABLEKU December 11, 10:11

  FAKTI I PARË/ Në audio-bisedat e operacionit të vjedhjes së votave në Dibër, të publikuara nga “Zëri Amerikës” dhe “Bild”; dëgjohen deputetët Damian Gjiknuri, Ulsi Manja e Xhemal Qefalia, duke iu premtuan tendera, punësime, transferime e ngritje në detyra shteti, banditëve dhe kryeplicëve të hashashit.

  Ua premtonin, duke u thënë se kishin biseduar e kishin marrë “Ok” nga kryeministri Edi Rama, të cilin e quanin “Bablok”; por vetëm me kushtin, që të realizohej “plani vjedhjes së vota”, siç i pyeste një e nga një në telefon edhe vetë “Baloku”.

  FAKTI I DYTË/ Dy ditë pas tragjedisë së tërmetit; kur Durrësi, Tirana e Thumana, u mbushën me ndihma ushqimore “mal” nga populli, kryeministri Edi Rama bëri këtë thirrje në media: – “Mos na sillni ushqime, por vetëm financime”.

  FAKTI I TRETË/ Pesë 5 ditë pas tërmetit, Rama krijoji “Komitetin e Rindërtimit”; ku publikisht, tentoi t’u zhvaste fondet e mbledhura, 2 fondacioneve: “Fundjavë Ndryshe” e “Shqiptarët për shqiptarët”, të cilët nuk e besuan “përgjërimin” e Ramës për “ndershmëri”.

  FAKTI I KATËRT/ Dy ditë më parë, “Sulltani” Rama shkoi dhe në takim me bizneset në Turqi; ku tregoi se shteti shqiptar është me buxhet “krunde” dhe lypi vetëm financa; por “sulltani” Erdogan i ofroi ndërtimin e 500 banesave, ndërsa bizneset turke, i ofruan shtëpi ruleta, hekur, çimento e specialistë.

  Pse kryeministri Rama, duke shfryzuar fatkeqësinë e tërmetit, po lyp vetëm lekë; kur shtetet, bizneset, fondacionet, donatorët privatë, po i ofrojnë lëndë të para, ndërtim e blerje banesash, me dorëzim direkt tek familjet e dëmtuara?

  Përse kryeministri, i kërkon ndihmat vetëm në lekë; dhe synon t’i kalojë, nëpër “kanalet e zeza” të Arben Ahmetajt, Dritan Agollit, Anila Denajt e Belinda Ballkut?

  Me këtë qëndrim, përveç pazareve me PPP-të dhe OJF-të e Lindës; kryeministri Edi Rama po dëshmon, se nuk është thjeshtë “Bablok”, por por është “Bableku” i bandës qeveritare.

  Këtë nuk po e thotë “Pamfleti”, por me qëndrimin e tyre, po e dëshmojnë qeveritë e vendeve të BE, po dëshmon vetë BE-ja si union dhe donatorët; madje edhe vetë shqiptarët, që nuk po i dorëzojnë tek qeveria, ato pak qindarka ndihma, që kanë hequr nga pensionet e pagat lëmoshë.

  Reply to this comment
  • Berati December 11, 12:59

   Pse kerkon leke? Per popullin i do. Pse ca ti jape popullit cemento? Ku ta coj populli cementon ne Surrel. Pse magazine materialesh do ta beje shtepine Karministri? Leke ore leke. Ja edhe euro. Biles i gjati eshte bujar dhe pranon per te miren e popullit edhe ne valuta te tjera. Po dini ju ceshte e mira? Turrapiele

   Reply to this comment
 13. Epo kjo pune December 11, 11:31

  Mund te saktesohen vijat e termeteve pra vendet por momenti I renies!!! Ndoshta me te dhena statistikore mund te behet prognoze kohore por me saktesi, si zor. Mos te spekullojme kot, theksi duhet tek denimi korrupsionit dhe banesa japoneze per te ardhmen, ja e pritnim, do flinin mileti ne park deri sa te binte termeti, duhen banesa te ulta e solider e duhet te mbushen burgjet me maskarenjte qe abuzuan

  Reply to this comment
 14. gjermani i fundit December 11, 12:02

  nje dite do vinte qe do behej rezymeja e kesaj RRUMPALLIJE 30 vjeçare. Mjft njerez te kapluar nga amoku i prones u sulen fushave dhe djerrinave te ndertojne ç’te mundin. Shtepira,lokale, magazina, servise, mobilerira,garazhe, etj.Shteti ishte, ligjet ishin, por edhe rryshfeti ishte, edhe votat duheshin. Nje i njohuri im beri nje shtepi njekateshe me gure. Pas disa vitesh e prishi prape gjithe ate shtepi, se e kish bere te ulet, as 2.5m lartesi. Pastaj projekti ishte kot fare, beri te reja po aty. Gjithe ai mundim, mos e pyet per lenden materiale dhe peripecite e familjes per aq vite; e kam fjalen se shume ndertime shtepish private pa projekt dhe pa nje dore te mire ligjesh ndertimore, patjeter do çonin ne shpenzime te kota parash dhe mundi fizik. Por nuk mund te thuash kaq kollaj te njejtat gjera per pallatet shumekateshe. Ato jane vepra te medha, ku lipset nje studim i zones, lipset te ndertohen ne zona te vendosura per banesa(vije e verdhe). Kjo vije e verdhe e vendosur nga pushteti lokal ka firmat dhe pergjegjesine e studjuesve, profesionisteve, qe vendosin edhe kushtet ndertimore. Termeti ra ne Durres me fuqine me te madhe, por merre me mend te kish rene ne Tirane. Tani ngrihen e thone qe nuk u ndertoka ne ish keneten e Durresit, kur harrojne se edhe Yzberishti si gjysmemoçal ka qene. Tani dele thote Dulau se qenkan nja 3-4 mije apartamente te pashitura; logjika te shtyn te mendosh se me çfare parash u ndertuan keto pallate gjigande? Ndofta me para te qarkulluara ne kanalet e trafiqeve. Po patjeter aty fshihet lepuri, se shumekush e di qe sektri i ndertimit sherbeu dhe po sherben si lavatriçe e prave te pista.Ja, qe ndertimet per sufiçence e gjejne ketu shpjegimin dhe te kesh nje shtet te tere ne dy leke Shqiperi e te mos kesh informacion se çfare po ndodh, ky eshte kulmi. Ose nuk duan ta pohojne, ose jane vete brenda, bashkpunetore ne kete krim te shumefishte. Mbaj mend dikur qe ra nje ure ne Japoni dhe ministri i transportit dha doreheqjen. Mjaft me me Ramen qe mbin si dervish mes rrenojave andej-kendej; eshte rasti i pakthim qe te jape doreheqje dhe te bjere ne ujdi me opoziten per nje qeverisje teknike gjer ne zgjedhjet e ardhshme. Kemi nje dem njerezor mbi 50 viktima, nje dem ekonomik dhe social te permasave biblike per vendin tone te vogel, duke qene se Durresi dhe Tirana popullohen pothuaj nga gjysma e popullsise qe ka mbetur atje. Te largohet Rama dhe menjehere, duke ua lene vendin per menaxhim nje qeverie specialistesh te fushave perkatese. Si ish bashkiake, qofte Rama apo Basha, jane pergjegjes te sistemit klientelist ne fushen e ndertimeve pa kriter. Cfare u mbette mangut atyre eshte veper e Berishes, Timurlengut te Rrumpallise alla shqiptarçe. Si Timurlengu ( qe ecte shtrembet) me hunj ne dore legjitimoi rremujen dhe kaosin, paçka se fjalet i lexonte te bukura. Eshte rasti qe nga kjo fatkeqesi te ndreqim edhe gabimet e medha teTranzicionit, qe jane idhujt e rreme, Berishat dhe Ramet me shoke.

  Reply to this comment
  • Ujdi = Dallaver December 11, 12:59

   Ujdi me “opoziten”? Krushqi me Jovan Bregun? Po pu puuuuuu…

   Hec Romi jep cefesht doreheqjen se po e ka tha gjimoni i ka dek nona asaj pune.

   – Ik ti sot, qe te vij Luli neser
   – Do iki Luli neser, qe te vij Lali pasneser
   – Do iki Lali pasneser, qe te vije Salianji paspasneser. E keshtu me radhe…

   Ehu sa ka zanati, si thu ti gjimono?

   Reply to this comment
 15. jazaj December 11, 12:59

  Ju falnderojme dhe ju çmojme per:
  Seriozitetin, Pjekurine dhe Ndjeshmerine!
  Thano-t, e kane nje emer te Nderuar
  edhe ne Vlore….

  Reply to this comment
 16. socialisti December 11, 13:02

  Ilir Meta foli duke ju referu sizmologeve greke per rrezikim nga termetet por u sulmua keqazi der dhe nga komentues ketu duke bere qe timonierit Rama ti lindte ideja e ligjit anti-shpifje.

  Reply to this comment
 17. Heretiku December 11, 13:45

  Si gjithmone, shqiptaret fillojne te kuptojne dhe te mendojne per diçka “kur i vjen veza tek b…”.
  Te mençurit pergatiten perpara se te vije katrahura; sigurisht kerkush s’mund te parandaloje forcat madhore te natyres, si termetin, tsunamin, shperthimin e vullkanit, permbytjet nga lumenjte dhe shirat etj. Por te pakten te kete strukturat perkatese te ngritura dhe te pajisura me mjetet e duhura. Ne kete menyre ndihma e pare eshte me e shpejte dhe me cilesore. Ne te kunderten duhet te presh me syte nga jashte !!

  Reply to this comment
 18. MH December 11, 13:55

  Mire qe ky kodoshi me gishtin para popullit nuk vlersoi lajmerimin per termet.Sepse te gjithe me ne krye shkencen nuk jane parashikues per termetet.
  Po ju qe kritikoni sot Ramen gisht me komente sa me ia marr shpirtin Ramos pse nuk protestuet.
  Ky parashikuesi grek ia ka parashikue termetet qe rane dje,sot ne Greqi dhe Turqi.
  Nese po,cfare gadishmerie pati shteti grek dhe ai turk.
  Ndaj mos u bani te zot mendje ndritur kur termetet nuk ka njeri ti parashikoje.Ku ma shume mund te dije filxhani i kafes.
  Detyra e pergjegjesise ndaj Gishtit te Ramos asht kontributi i eleminimit te pasojave qe krijoj ky termet.Nese ketu do kete korrupsion pislleqe dhe padrejtesina,Gishti duhet te japin doreheqjen e te shkoje ne hale te zberthej pantallonat per te ba shklarkimet.

  Reply to this comment
 19. Mentor December 11, 14:54

  Te mos i mbulojme fatkeqesite me dhe, por ti bejme shkolle per te mesuar

  Nagoya eshte nje qytet me rreth 3.5 milion banore ne Japoni. Neper rruget e tij ka pa fund “vrraga” te mbushura me bitum, qe tregojne plasaritjet sa here bien termete. Por qyteti lartesohet madheshtor.
  Ky eshte nje shembull se si nje popull meson nga fatkeqesite, i perdor ato si shkolle per te permiresuar menyren se si te mbrohet nga forcat e natyres, te cilat nuk i kontrollon dot.
  Ne nuk veme mend nga fatkeqesite, natyrore apo njerezore qofshin. I mbulojme me dhe, si macja jashtqitjen, dhe i harrojme. E ato perseriten….
  Keshtu harruam diktaturen, kemi harruar njera pas tjetres permbytjet qe shkaktojne deme cdo vit. Do ta harrojme edhe termetin. Mos u habisni. Vetem kronikat televizive ne you tube do te mbeten. Asgje nuk do te ndryshoje.

  Reply to this comment
 20. Dalip December 11, 15:55

  Cfare duhet te mesoj Edi Rama dhe shoket e tij hajdute te politikes se Tiranes nga thjeshtesia e njerezve te shkences?? MODESTINË!!!

  MODEST. Mbiemër që shënon një njeri që nuk është mendjemadh e ambicioz, por është i matur e i sjellshëm dhe nuk e kalon kurrë masën në sjelljen me të tjerët. Duket se mbiemri modest është antonim i mbiemrit mendjemadh. Nëse mendjemadhi mundohet t’i shtojë vlera vetes në mënyrë të pamerituar, modesti mundohet të mos i shfaqi vlerat që ka. Ndaj, fjala latine MODĔSTU, nga e cila është pranuar se vjen fjala modest do te thote: MOS SHTO.
  Mos i shto vetes gjera qe nuk i ke,mos u vetlëvdo

  Reply to this comment
 21. mirel December 11, 15:58

  Ka 30 vjet qe kjo kaste e qelbur politike i masakroi inxhinieret dhe i vuri ne kembet e horrave.
  Inxhiniera nafte, minierash, mekanike, u vune nen urdhrat e drejtorave partiake, injoranteve dhe hajduteve te veshur me pushtet.
  Dhe bejne komedi duke u ankuar per diktaturen.
  Diktatura e la shtetin me te gjitha ne rregull. Keta i shkaterruan te gjitha.
  Horra, majtas-djathtas. Hordhi hajdutesh.
  Si maskarenj nje pale kerkonte te shfrytezonte studentet vitin e kaluar, dhe si qelbesira pala tjeter kerkoi te denigronte studentet.
  Protesta qendronte dje. Qendron dhe sot.
  Vetem duhet besim qe mund ta rrezojme kete ndyresi qe kemi ndertuar per 30 vjet

  Reply to this comment
 22. mal December 11, 16:00

  Degjojeni me vemendje intervisten se ky burre duket nga syte qe di se cfare flet

  MILITANTE QORRA NUK KUPTOJNE QE SI EDVINI, SI BERISHINI SI LULZIMI DHE PRESIDQINI jane bashke kurse ne populli jemi perball tyre, por ata na duan te percare, qe te vazhdojne te kamen per vete dhe oborret e servilave te tyre

  Kur bëj unë ndonjë koment tek statuset e ndonjë Vip -i, deputet e lart ( minister a ish të tillë) nuk dënjojnë të hyjnë në debat..sa futet e thotë ndonjë idiotësi ndonjë i “nivelit” të tij VIP hesapi, edhe pse është brryl nga formimi…vazhdojnë e dialogojnë deri sa “Të prishën”….se kanë elementë të përbashkët përfitimi, kanë mjelë disa lopë (parti) e kanë pirë në një gji…ndërsa unë vazhdoj si i “pagdhendur” me idealizëm…
  Prandaj në kët vend qeveris hori e i pashkolli se ata dinë të merren vesh mirë me njëri tjetrin, dijnë si bëhën pazaret, dijnë gjithçka…përveç dinjitetit që u mungon…e solla këte shembull që është tepër real…sa për të ju kujtuar kodoshave të politikës 30 vjeçare në këtë vend që nuk ka gjë që s’di ky popull , e mos ja bëni vetës me sy se faktet që ju zhysin në faj janë aq kokfortë sa nji Zot e di…
  E di që për Ju, #ne shtresa, pedana ku ju vini këmbën për tu rritur , e për të kapur poltrone digasterësh jemi thjeshtë ca qenie të rëndomta para jush sepse tani që jeni majmur kujtoni se çdo gjë blihet në pazar e më lek…kini kujdes…
  Kaq për sot…

  Reply to this comment
 23. qytetari December 11, 16:52

  Drejtorët dhe bordet e “rilindjes”, edhe në këtë situatë me 20 mijë banorë që flenë rrugëve; e të mbetur pa banesa nga tërmeti, po vazhdojnë tenderët fiktivë, tip “qokash” me vlerë miliona lekë për veten dhe miqtë e tyre.
  Babëzinë e tyre dhe në kohë krize jetike; nuk po e ndalon, as urdhëri i kryeministër “bablokut” e as vendimi i qeverisë, për të të bllokuar e anuluar, çdo “qindarkë” shpenzim, të planifikuar për show, shpërblime, reklama, ekskursione, udhëtime, makina e ahengje.

  Këtë shpërfillje urdhëri e vendimi, kryeministrit “sulltan” ia kanë bërë dhe shefat e “INSTAT”; të cilët kanë firmosur një kontratë tenderi me vlerë afro 11 milionë lekë të vjetra; për përgatitjen e një “Video-arritjesh” të këtij institucioni gjatë vitit 2019.

  Kontrata është firmosur dhe ka nisur zbatimin, në datën 26 nëntor 2019, në orën 11:00, ose 7 orë pas rënies së tërmetit; siç duket, drejtuesit e INSTAT nuk janë “lëkundur” fare prej tij, madje as sot pas 15 ditësh termet, nuk po publikojnë asnjë të dhënë paraprake për pasojat.

  Këto 11 milionë lekë, për përgatitjen e videos së INSTAT, i ka marrë firma “Tok Digital Agency”, me administrator Erind Aliçkolli, zyrtar i Ministrisë së Bujqësisë, për punë reklamash bujqësore.

  Bashkë me të dhe Taulant Musabelliu, krye-administrator i të gjithë bizneseve “Sulaj Progres Group” të “Besos së Taiwanit’’; njëherazi vëlla i Enkeled Musabelliut, me detyrë Drejtor i Përgjithshëm i Zhvillimit Ekonomik në Bashkinë Tiranë; strukturë që varet, nga gruaja e “Besos së Tajvanit”, Drejtore e Përgjithshme e Financa-Buxhetit në Bashkinë Tiranë.

  Ju zoti kryeministër, po bridhni nëpër botë duke lypur lekë për të dëmtuarit nga tërmeti e nuk u jep askush; por ja çfarë bëhet me taksat e shqiptarëve këto ditë krize, nga zyrtarët e “haremit” tënd qeveritar, o “bablok anti-korrupsion”!

  Reply to this comment
 24. Artan Koni December 11, 16:54

  Pa ndeshkim nuk ka rindertim !!

  Dje ne emisionin Tempora te Sonila Meco theksova faktin se njerezit nuk do kene besim se ndertimet e reja do jene me te sigurta, nese me pare nuk cohen para drejtesise ndertuesit dhe punonjesit e administrates qe kane abuzuar, duke i hapur keshtu rrugen ndertimeve jashte cdo parametri sigurie.

  Reply to this comment
 25. Zgalem December 11, 17:09

  Dy fakte dihen me saktesi matematike : Termetet nuk parashikohen , deri sot dhe e dyta , Shqiperia eshte ne zone termetesh , si gjithe Mesdheu . Ne pergjigje te ketyre postulateve , duhet kerkuar , pse jane shkelur kodet ndertese , si vend me rrezikshmeri te larte . Keto kontravajtje duhen vleresuar me pergjeghmeri ligjore , te tjerat jane hamendesime . Vete shkenca sizmiollogjike pranon shume teorema te supozuara , deri tani . Editoriali I kopertines eshte I gabuar . C’do te thote, Ishim te paralajmeruar ? Duhet te rrinim rreth tavolines dhe te prisnim sekondin tragjik ? Duhet te gjykojme mbi ato c’ka rekomandohen me siguri matematike dhe kane alternetave mbrojtjeje . Matematike eshte respektimi maksimal I teknikes ndertese antisizmike , te tjerat ngjasojne me prallat . Zgalem

  Reply to this comment
  • mirel December 11, 17:58

   o Zgalemo, artikulli nuk thote qe do parashikonte sekonden kur te dilje nga shtepia.
   Por te thote qe ka studime, qe ti i merr per postulate-te gatshme, se i kane bere te tjeret sigurisht.
   Keto studime te thone qe ne kete zone do presesh 6.7 ose 7 balle.
   Keto jane studime fizike, gjeologjike, dhe permblidhen statistikisht per te te dhene idene se duhet te marresh masa qe te ndertosh me mend ne koke, dhe jo me lukuni zagaresh qe jane turrur vetem per leke me lejet e ndertimit qe jep Ramuti, Dako, Gjika etj..

   Reply to this comment
 26. earthquake athens 1999 December 11, 17:19

  Per komentuesin

  “BABLOKU APO BABLEKU” & COMP.
  .
  FAKTI I PARË/

  Janë më shume se kriminale audio-bisedat publikuara nga “Zëri Amerikës” dhe “Bild” për arësye se duan të barazojnë në mënyre Elez Sërbiberishte shkeljet ligjore te PS me Krimet e PD .pse ky selektim kriminal per PS dhe ZERO AUDIO PER PD E mixhes Elez
  .
  FAKTI I DYTË/ .

  Ka ikur ajo kohe qe shqiptaret degjonin me endje zerin e Amerikes ne vitet 1985-1990 sepse te pakten qe nga viti 2011 kur Bash krimineli Lul se bashku me antiambasadorin Arvizu grabiten bashkine e Tiranes..u priten me tufa me lule nga VOA-menet e Serbiberajt..Biles dhe Monstra te tilla si Fatmir Mediu apo Fari Balliu ju jepet minutazh i bollshem dhe “embelsira me boronica”.
  .
  FAKTI I TRETË/

  Cfare hipokrizie te madhe k ane zerin e amerikes e ke ketu poshte
  T’u vijë turp – thotë Kokalari për Zërin e Amerikës, pas transmetimit të një interviste të Mediut “për mjedisin dhe Gërdecin”

  “Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarper- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, ZFAKTI I KATËRT/ ri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt. Por ndërsa në Uashington po bëhet debati fiskal, VOA duhet të jetë në krye të listës së zërave që duhen shkurtuar. Dhe kjo jo sepse nuk kemi dobi, por sepse është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri.
  .
  FAKTI I KATËRT/

  Nga 1992 e deri ne 2018 pothuaj asnjeherë VOA e Biberikës nuk ka nderhyre apo interferuar në shtypin shqiptar per vargmalet me krime të Salez Biberishës..por u kujtua tani te hedhe bomba atomike per gabimet dhe gafat e Rames.Vlen te permendet dhe gazeta Dita qe per aresye te dyshimta ka pranuar antishqiptarin serbishtfoles Biberaj te sulmoje Ramen nga kjo media dikur e pamvarur..Te kuptohemi Krimi me i madh i Rames eshte falja e Krimberishes dhe e quaj Fatalitet kombetar te sulmojme Ramen per gabimet e Termetit dhe te mbyllim sqepin per tradhetine ndaj jetimeve te 21 janarit.gerdecit biles dhe termetit qe pjesa me e madhe e fajit i takon Biberishsteve qe prishen shtetin shqiptar.
  .
  FAKTI I FUNDIT/

  Më vjen keq për Mediat ( sidomos gazeta Dita)..për
  ntelektualet…per shoqerine civile qe duan te eklipsojne 99% te fajit per humbjen e 51 jeteve qe nuk jane te termetit por te neglizhencave kriminale te shtetit demon-kratik pas 1992-it qe beri te njejtin gabim si dhe per krizen e fajdeve ne 1997 ku u vrane mbi 3000 shqiptare si pasoje e prishjes instituteve kontrollues dhe heqjen nag puna te elites profesionale.
  .
  I kujtoj Profesor Pavlidis-it
  dhe ketij gazetari simpatik
  qe pas termetit e 1999-es ne Athine
  plasi nje lufte e pabesueshme midis kolegeve sizmiologe per te treguar se kush ishte me i zoti qe e kishte “mik” termetin dhe kishin paralajmeruar se do binte termet se shpejti po caktuar vend apo kohe..Kjo behej kush te merrte me shume fonde per studime termetesh..Jo vetem kaq por i sugjeroj dhe gazetes Dita mos abuzoje me te tilla fakte qesharake se paskan thene me pare se do bjere termet duke na kujtuar dhe Like Floriin qe duket se eshte prapa kesaj zhurme me Pavlidhet e Selanikut apo ato kokezbathurit kolonele te Tel-Avivit..
  ..
  Përsëris

  Nëse doni të rrëzoni Edi Ramën
  ( që duhet ta kishim fluturuar me kohë nga vete PS) mos e qelloni poshtë rripit të mesit ??.

  .Aq më shumë për tërmetin e fundit që ishte JACKPOT (BINGO) i tij.
  .
  Edwin Kristaq Aneta Rama( E.K.A.R) duhet ( të ishte ) qëruar se në vend të hapte Institutin e Krimeve të Nazi-Berishizmit per te cilat mori votat hapi bunkarët e Enverit.Në fakt ka ardhur koha të hapet dhe një pavjon i ri i harruar te ato te Enverit ku te titullohej TERMETI SHKUNDI MALET POR JO ZEMRAT TONA.. e thene ndryshe ai eshte shenjteruar jo per merite te tij por te qeverive shqiptare pas 1992-it dhe merite te hipokrizise te miqve tane qe jo vetem na katandisen LAKURIQ ME DUAR NE XHEPA por po na tallin me keto “miqte” e termetit te Selanikut apo si ai kok-qethuri i Jeruzalemit qe do na ndihmonte me aparaturen e leshit qe lajmeronte per termetin disa ore perpara.
  .Turp !

  Reply to this comment
  • Emigranti December 11, 20:03

   Edi Ramen mbaje se nuk ta lun njeri
   Kujt i plasi te rrezoj Edi Ramen
   Edi Rama dhe gjithe Ramet e ketij vendi jane rrezuar nga Shqiperia qe kemi sot
   E marre fund, e varfer, pa shprese, pa perspektive
   Iken rinia, pleqte jetojne me nje kothere duke pare ne TV pordhet e politikanve
   Mbaje Edi Ramen o njeri pa dinjitet
   Mbaje se ta kemi falur
   E dime qe Edi Ramet mund te vdesin ne pushtet prej tipave si ty
   Sic dime qe ne ikim sepse nuk mundemi te durojme qenie mediokre si ty
   Ne te tjeret jemi dorezuar
   Tani bejme sehir gishtin e mesit qe u tregon “lideri” femijve.
   Nje rrugac skandaloz qe perserit “nuk keni pare gje akoma” dhe sillet verdalle me veshje ordineresh duke luajtur filma me heq apo nuk heq breket

   Ndihmoje o perendi ate vend, shpetoje nga adhurimi primitiv

   Reply to this comment
   • Zef Shpatari December 11, 20:05

    Jo se, kujtuat se tërmeti i bëri fajde. Se mos ju gënjeu mendja se fytyra e qurravitur orë e minutë ishte e vërtetë. Se mos besuat për ndonjë çast (larg qoftë) se, meqë nuk la plak e plakë, fëmijë, grua e burrë pa puthur e përqafuar, qen e mace pa i folur, ndryshoi. Ja kështu papritur. Ose, ose, ndoshta (me të drejtë kësaj here), iu tha mendja se shkundja e natyrës, herët në mëngjes, i tregoi se para vdekjes janë të gjithë njësoj, se në finale, i pasur e i varfër, 2 metra dhé merr e asgjë më shumë. Ose duke e ditur që është thjeshtë një frikacak, thatë që u tremb dhe vendosi të hyjë në rrugë të Zotit.

    Jo o jo! As mos t’ju gënjejë mendja kot.

    Ju e dini cila është batuta e parë që ka lëshuar kur ka ardhur në pushtet: Prisni se s’keni parë gjë akoma! I ka gjërat e menduara ai. Kur vjen puna për batuta, nuk ia fut kot, e ka seriozisht. Të vetmet herë kur flet seriozisht, janë këto: batutat. Sa herë ka hedhur një të tillë, e ka vërtetuar se e ka seriozisht. I ka dalë fjala apo jo?

    Mos ka ndonjëri ende ndonjë dyshim? Hidhni një sy pas në këto 6 vitet e fundit… U bindët? S’kishim parë gjë akoma vërtetë!

    Dhe për fatin tonë të keq, nuk i kemi parë akoma të gjitha.

    Zoti na ruajt!

    Ja për shembull, mbrëmjen e djeshme, u desh shumë pak që kryeministri ynë “i dashur”, pikërisht ai që, para se të shfaqej në sheshin Skënderbej, ishte ulur gju më gju me popullin e i qante hallet, njësoj si lideri i tij shpirtëror dikur, të kthehej në origjinë. Pra të shfaqej i vërtetë, ashtu siç është: histerik, i papërmbajtshëm, arrogant, shtypës.

    Në ceremoninë e ndezjes së dritave të pemës së Krishtlindjes, në shoqërinë e atij që po plas t’i zërë vendin, Erion Veliajt, kryeministri Edi Rama ka reaguar ndaj disa protestuesve që ishin në shesh, duke u treguar atyre gishtin e mesit. Aktivistët, të vetëquajtur “Rezistenca Rinore”, ngritën zërin kundër, çka duket se e ka nxjerrë nga skenari i këtyre ditëve shefin e qeverisë. Edhe pse i rrethuar nga fëmijë, ai nuk është përmbajtur dot. Rama i ka quajtur protestuesit, “harrupielë” që ishin të pranishëm aty “për të prishur syrin e keq”. Pastaj ka bërë gjestin e famshëm sharës, duke lënë më gojë hapur fëmijët e shkretë që në fakt prisnin dritat festive.

    Po kush pyet për fëmijët tek e fundit! Ata, aty ishin thjesht pjesë e skenarit. Djajtë e vetë e kishin këshilluar të mbante fjalimin shpresëplotë për jetën që duhet të vazhdojë, për programin e ndritur të Rindërtimit, për qeverinë zemërgjerë, për ditët e lavdishme që na presin më pas.

    Po ç’t’u thuash atyre të rinjve rebelë! Ata dolën nga skenari. Kryeministri i mallëngjyer e kishte harruar këtë pjesë. S’ka faj! Gjithë këto ditë vetëm fytyra të përvuajtura, lutëse deri në mëshirë, fatkeqë me sytë vetëm nga qielli… Këta të rinjtë nuk duheshin në një mbrëmje si kjo

    Po si i quajti? Harrupielë…

    Nuk është asgjë, mos u alarmoni! Prisni se s’keni parë gjë akoma!

    Gishti i mesit? Asgjë, prapë. Prisni, s’keni parë gjë akoma!

    Ehu sa shumë ka paralajmëruar Edi Rama.

    Ama mos e harroni këtë foto. Nguliteni fortë në kokë. Nuk është fillimi ky. Është thjeshtë një tmerr pa fund.

    Mëkat për ata vogëlushë që me siguri do ta përsërisin atë veprim, punë e pa punë. S’kanë faj, kanë parë ta bëjë Kryeministri. Kanë parë ta bëjë Edi Rama! Do ju duket edhe atyre e drejtë, normale!

    Siç iu duk adhurues deri në qiell, Erionit. Shikojeni foton me kujdes, vini re fytyrën lakmitare të Erionit për atë gisht të drejtuar dikujt, diku, në errësirë. Kush e di çfarë ka ëndërruar Lali atë çast…

    Si ka thënë ai, i madhi? Prisni, s’keni parë gjë akoma!

    Mos e dhëntë Zoti t’i shohim të gjitha!

    Reply to this comment
    • Zef me pupla December 11, 20:47

     Me gjithe keto gojedhana qe poston here pas here, ti Zef them se duhet te jesh ndonje nga ato xhevahiret e ndryshkura te shqupit, dhe si i tille, sherben si nje fare kundrapeshe perballe trashesise se militanteve rilindjotas.

     Reply to this comment
    • earthquake athens 1999 December 11, 21:14

     Per dy komentuesit me siper emigrant & shpatar
     .
     Me respekt duhet te keni per komentuesit sepse nuk ka asnje germe ne komentin me lart PRO-RAMES
     ..pra ose nuk e keni lexuar komentin
     ose nuk e keni kuptuar
     ose jeni M.F.SH
     (Makineria e Fekaleve te Shqupit)
     zgjidhni dhe merrni
     ..
     Per dijeni Ramen & Bracet &Rucat & Bucat do te doja ti denoja maksimalisht sepse hapur fare jane treguar ose frikacake proverbiale ose dikush i shterngon bolet mos prekin asnje qime te Berishes dhe Luleve te tij.
     .
     Por nuk i marr leje njeriu dhe as zotit qe te mendoj se ne krahesim me tribalin Berishe ai RAMA eshte vite drite larg dhe gjithe kjo menxyre kombetare eshte peshqesh nga banda e Tropojes..
     .
     Ne hell le te shkoje Edi Rama nuk me plasi trapi por nese vjen ne pushtet Pushti Bashe i ketij krimineli planetar atehere ky do jete kapaku i arkivolit i atij kombi ..se Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO.
     .Ai eshte tregua

     PERBINDESH

     KANIBAL

     MONSTER

     TERRORIST

     TRADHETAR

     DJALL…etj etj
     .
     Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
     .
     TERMETI 26 NENDORIT ESHTE MIKROSKOPIK ME KETE PERBINDESH QE DUHET TE SHKOJE NE HELL QOFTE ME RAMUTIN ..
     .
     1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
     .
     2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
     .
     3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
     .
     4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
     .
     5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
     .
     7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
     .
     8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
     .
     9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
     .
     10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
     .
     11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
     .
     12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
     .
     13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
     .
     14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
     .
     15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
     .
     16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
     .
     17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi

     18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
     .
     19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
     .
     20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
     .
     21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
     ***
     vijon vargmali i krimeve
     ***
     Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
     Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen..
     .

     Reply to this comment
 27. Arben December 11, 18:12

  SHQIPERIA UROPIANE = KAVIE EKSPERIMENTALE

  Reply to this comment
 28. info analitike December 11, 19:41

  Ky ka qene vetem njeri prej paraljmerimeve qe nuk u degjuan po sa te tjere ka pasur nga ana e inxhiniereve si psh ato ne lidhgje me erozionin per shkak te makuterise se ndertimeve ne bregdet apo te betonit te hedhur kuturu. Po per permbytjet sa paralajmerime ka pasur nga specialistet. Tani do te bejne mire te verifikojne digat e hidrocentraleve qe te mos ndodhe ndonje hata edhe me e keqe se termeti i nentorit.
  Shkenca nuk eshte llogje Kavaje more shoke po hajde fol me ate kokeboshin kriepsikopat qe ju coi ne ekstaze me marrezite e tij e tani po e con vendin me shpejtesi drejt shkaterrimit. Sa me gjate te rrije ne pushtet aq me keq do te jete per Shqiperine. Une mendoj se rrugedalja eshte nje qeveri me tekniciene e pa marrosur pas politikes idiote por me qellimine e vetem te rimekembjes se vendit dhe sjelljes ne terezi te ekonomise, anullimin e te gjitha koncesioneve dhe investimet ne sektore strategjike ne baze te kritereve te qendrueshmerise mjedisore, ekonomike. Nje vemendje te vecante ti kushtohet arsimit sepse aty eshte e ardhmja. Kaq sa per fillim

  Reply to this comment
 29. fshatari pa toke December 11, 20:12

  Degjova qe kane arrestuar ate tipin qe thoshte “ka ra zjarr n’Bushat”.

  E akuzojne qe perhap panik ne popull

  Reply to this comment
 30. dritan December 11, 20:15

  Po mire shkencetari grek vendose ti veten ne vendin e rames dhe te perballesh me situatat,
  banoret, gjendjen emocionale te vrare, dhe pergjesin e gjithe shtetit jo vetem te asaj qe ndodhi por dhe asaj qe po ndodh prandaj shoku para se te shohesh cfare po bejn te tjeret shiko cfare po ben ti vete, para se te shohesh se cfare po ben qeveria bej ti dicka sepse dhe ti pjese e ketij kombi je dhe kesaj qeverise pra mos e perjashto veten dhe kerkon qe e te lendosh plagen qe eshte hapur me shume.

  Reply to this comment
  • ore copa e m... December 11, 20:17

   Je plehre apo thjesht debil??
   Kujt ia paguame taksat ne mor kokkra e legenit?
   Qeverise apo sizmologut grek??
   Ore se po cmendem, keta militantucat e partive jane vertet kaq te trashe apo bejne vete???
   Per ke flasin keta more, cfare niveli inteligjence kane??

   Reply to this comment
 31. socialisti December 11, 20:19

  edi rama te puth doren
  qente le te lehin, karvani yt i ndritur ecen perpara
  le te plasin e …

  Reply to this comment
 32. PRENG PJETRI LEZHE December 11, 23:06

  E dijë kamë bërë mekat..
  Sa herë keq per Berishen kam shkruar!
  Sot kam mbetur fillekat..
  Madje madje jamë “penduar”
  ***
  Berisha është “profeti”
  Berisha është patriakali..
  Berisha është kryembreti.
  Berisha është vetë kryedjalli.
  ***
  Berisha është super mbret.
  Berisha është profet.
  Berisha shpik termet.
  Sikurse atë të motit dymijetetë!
  ***
  E dij kam mekatuar..
  S’shkruhët keq per profetin.
  Berishen s’e kam kuptuar..
  As kur Gerdecit i dhuroj termetin!
  ***
  Shqiperia tok e namun.
  Shqipetaret krejt fakira.
  Erdhë Berisha si buk e dhanur.
  Ky profet më njëqind fytyra.
  ***
  E dij kam mekatuar.
  Sot Berishes “ndjes i kerkoj”
  Se Berisha është djallë i bekur…!
  Ndaj as Zoti s’e ndeshkoj.
  ***
  Kta të tjerët
  Kta të Rilindjes.
  Kta të “mjerët”
  Kta të mos bindjës!
  ***
  Qe kur moren pushtetin.
  Na sollën gjithë fatkeqësitë.
  Asnjë fjalë s’thanë per “profetin”
  Se Berisha lidhja ka më”perënditë;”

  Reply to this comment
  • Profetja Sllobodankë December 12, 02:07

   Zoti Preng Pjepri prij Lezhe
   paske problem mentale
   qe ke arritur ta quash Salehun
   profet ne 100 fytyra.

   Dikush ne keto forume
   e tha sakte se Termeti
   ishte hakmarrje e natyres
   ndaj klases sone politike
   qe nga Sali Satanai
   e deri te Ediramagai
   dhe nese do gjejme
   rrenjet e termetit 26 nendorit
   ato jane qe me 2 prillin 1991
   dhe prishjen e qeverise stabilitetit
   ne 4 dhjetor 1991
   qe shenoi dhe shembjen e shtetit shqiptar
   ku ne 1992 moren pushtetin
   Serreqet-Butkat-Toptanet-Kalakulat
   dhe ky Saliu yt ishte dhe eshte nje argat I tyre..
   .
   U drodhen ne varr firmetaret e Pamvaresise ne kete termet qe per here te pare qe nga 1912 u be si dite zie..me flamur kokeposhte ne 28 nendor te ketij viti
   .

   .

   U drodhen ne varr deshmoret e LNCL dhe rindertimit qe edhe pse te varur disa prej tyre ne bulevardin e Tiranes ndoshta fajesonin veten e tyre pse dhane jeten per ate vend qe e shiten duke e kthyer ate vend me keq se koloni
   .
   Kape nje cike kete ketu poshte
   eshte pak I gjate
   por e keni hallall
   ti me Djallin e Viqidolit
   .

   ….
   Rapsodi tropojane per Sal Bythishen
   1.
   Ku e ke djalin nene Jovanka ?
   Ne Tirane, tek Sllobodanka,
   Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
   Tash do te dalim n’selamet.
   Dobro doshli, daj Fazllici !
   E uron Shkelzen-o-vici
   Zdravo unuka Argite !
   Te gezojme qe erdh kjo dite !.
   Tash fitojme c’far t’na doje zemra:
   Pare t’pista, prona, tendera,
   Me rrite normen e fitimit,
   Jem bashkue me boten e krimit.
   2.
   Babe Salihi jep udhezimet,
   Si me i shtue superfitimet:
   “Gjithsecili ne klanin tone,
   T’angazhohet ne korrupsion !”
   Ne mandat te pare si president,
   Jam tregu koqe, pa mend,
   Me duket vetja anormal,
   Pse nuk vuna kapital !
   Eshte momenti te fitojme sot,
   Vitet qe na iken kot,
   Due me u ba pasanik,
   Me jetue si sheik!!
   Objektiv i madh per mu:
   Keto milionat me i fitu
   Si ti fusim ne xhepin tone,
   Ka metoda ti pastrojme.
   Arme, droge e kontrabande,
   Jane per burrat: pune e rande,
   Ketu , Argite mos i fut hundet,
   Kem Shkelzenin per kesi punesh.
   More Shkelzen, t’ka baba trim,
   Je i lind per demontim,
   Ti Argita, bija ime,
   Fokusou n’ privatizime.
   Sokoleshe, ti moj malesore,
   Na e hap studion ligjore,
   Gjithe projektet qe ka shteti,
   Do i perlajme t’ tana per vedi.
   C’fare ka prona ky milet,
   Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
   Turru pra, ti moj azgane,
   Me i kalu n’llogarine tane.
   Thuri planet me ngadale,
   Futju bregdetit me radhe,
   Nga Ksamili ne Velipoje
   S’leme parcele te na shpetoje !
   Ty Jamarber t’kam si djale
   T’i zaptosh tokat ne Jale
   Per Zenin kam tjeter plan
   Jane dy mije hektare ne Seman
   Nuk na vjen me fati ne dere,
   Ta shfrytezojme per te fundit here,
   Te mos mbese aset pa shit,
   Te mos leme prone pa grabit.
   Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
   Do ta shtyj ne maksimum.
   Po te na bajne neve anetar,
   S’mund te vjedhim si me pare.
   Do veme kapital pa mase,
   Do fitojme para me thase,
   Me i pastrue sipas ligjit,
   Kemi firmat e Fazllicit.
   Shkina ime, moj Argite,
   Mire i “qan” keto “sukses fite”
   Cdo projekt qe konsulton,
   Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
   Nga qe pronat ke synim,
   Po te jap mendimin tim:
   Toke me çmim “badiava”
   Veç n’ Porto Romano ka.
   Jane pronare ca katundare,
   I genjejme me pak dollare.
   Bejme nje Vendim historik:
   E kthejme n’ Park Energjetik.
   Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
   Rritet çmimi 300 here !!
   Sa firmos nje V.K.M.
   Pare te madhe fitojme ne !!
   Shkelzeno, qepju Gerdecit,
   Eshte mbreti i biznesit.
   Gjithe mafjozat ma t’nderu
   N’trafik armesh jane perqendru.
   Eshte biznes fantastik !
   Demontim dhe trafik.
   Do ta bejme ne menyra te fshehta,
   T’ mos leme gjurme ne evidenca.
   Trafikojme edhe raketa,
   Sa te doje Al-Qaida.
   Ne rruge sekrete permes Cadit,
   I cojme arme edhe Xhihadit.
   Nuk na duhen ne uzinat,
   Fillo, e ngre llamarinat.
   Perdor mjetet e ushtrise,
   Ke dhe ciken e Farise.
   Kam mendu per proceduren,
   Gati ke infrastrukturen.
   Alibe e Aldo Bumce,
   I ke vartes n’ grupin e punes.
   Mos humb kohen me licencat,
   Ti jep baba kompetencat.
   Qeveria, perfshi mua,
   Do te jete nen urdherat tua !!
   Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
   Veç me mbush thaset me dollare,
   Non-stop, n’supervizion,
   Baxhanakut i takon.
   Per fitimin maksimal,
   Nuk njoh ligj, as moral,
   Puna del me leverdi
   Kur shfrytezohen gra e femi.
   Keto jane pune qe leverdisin,
   Pasunohemi me tane fisin,
   Fitim te tille nuk ka pare bota,
   Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
   3.
   Kam kerkese nga njerzt e grues:
   T’u jap serbve akses n’Durres.
   Kam mendue qe per Serbine
   Te baj aksin Lac-Morine!!
   Kosovaret nuk i due hiç,
   Sepse jane anti-Fazlliç.
   Cmendurisht une kam dashni,
   N’dajallaret e femijve t’mi.
   Rruga qe i sherben vatanit,
   Do kalonte grykes Komanit.
   Ky opsion nuk me pelqen:
   Me demton si biznesmen.
   Une nuk jam aq rrote budalli
   Me e ndertu nga thote Topalli.
   Rruga bregut lumit Drin,
   Le pa pune tragetin tim.
   Jam i lute prej Erdoganit,
   T’kaloje rruga bregut Fanit.
   Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
   Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
   Pra, Kosova eshte sebepi,
   Perfitues jane turku e serbi.
   Do ta haje buxheti i shtetit,
   Edhe xhepat e miletit.
   Nga miliardat qe do hedh,
   Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
   Jemi te “ndershem” ne publik,
   Eshte projekt patriotik !!
   Do ta nisim me nxitim,
   Pa projekt e preventiv,
   Keshtu nuk kapet abuzimi,
   N’xhepat tane shtohet fitimi.
   Gropes se zeze te korrupsionit,
   I veme emrin “Rruga e Kombit”
   Se ky popull eshte i trashe,
   E ha sapun per djathe.
   Keshtu, per dite vjedhim miliona,
   Me parullen :“ rrofte Kosova”.
   Plan biznesi me te mire s’ ka,
   Miliardere ka me na ba!!
   Eshte projekt qe suporton,
   Cdo lloj vjedhje e korrupsion.
   Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
   I mashtrojme dhe per fushate.
   Une jam Sale talebani,
   Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
   Me sebep te inagurimit,
   Dy dite para votimit !!
   (Dasem te madhe do te banim,
   Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
   Po u ba ndonje padi,
   E dergojme Sollakun n’shpi.
   Me mbrojt fort korrupsionin,
   Kemi gati “lustracionin”.
   Kemi eksperience nga bota,
   Sic vepronte Penelopa.
   Keshtu do bajme me tunelin,
   E ndertojme pastaj e shembim.
   Sic na meson arithmetika,
   Kete e thote edhe Argita:
   Qe te fitohet sa me shume,
   Duhet rrit puna n’volum.
   Sukses-fija eshte derivat,
   Punet e vogla japin pak.
   Po kur shifra eshte me billiona.
   Cahen brinjesh llogarite tona !!
   4.
   Nga Argita due’ i projekt:
   Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
   T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
   Se ua dhame amerikaneve.
   Nga Teksasi, nje firme hiçi,
   Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
   Koperture n’afera krimi,
   Rezart Taçi esht me kopili.
   Thirre Taçin me urgjence !
   Fillo, jepi konsulence !
   Te startoje, me korrupsion,
   T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
   Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
   Fonde sjell nga Azerbaijani.
   Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
   Mire se te vijne nga mafia ruse !
   Vlere fiktive veme n’ offerte,
   Me u “pague” per 5-6 vjet,
   Po u zbuluem nga konkurentat,
   I nderron Ruli dokumentat.
   Nuk e ban ai per shoqni,
   Ai ka ketu pjesen e tij,
   “Druri i arres” qe nje nxitim,
   Sot e kam ortakun tim.
   Per “OK”-n ne parlament,
   Duhet ba nje marifet:
   Vec te kete emerin “garanci”
   Boshe e fallco, s’ka rendesi.
   Grupi im parlamentar,
   Jane ca koqe, e ca gomare,
   S’jane te zot as “per nje pune”,
   Miratojne ç’far u tham une.
   Pse jane arti, politika ?!
   I blejme ca nga opozita,
   Kur ta mbyllim kete pazar,
   U çojme ftesat per iftar.
   Per parate, s’kemi siklet,
   ARMO-n e marrim pa leke,
   Po t’na pyese ndonje gazete,
   “Jane pague”, por jo n’buxhet.
   Po e teproi ndonje gazetar,
   Do ta shpalle une tradhetar,
   Do ia djeg gjithe pasurine,
   Me shtypshkronje, e me makine.
   Per transferta kriminale,
   Kemi banken personale,
   Me Tan Santo e Elvane,
   Kryebandit Adrian Fullane.
   I bajme ligjet si t’i dona,
   Qe ARMO t’jete e jona.
   Ky qe plani, me startuu,
   Eshte sukses i garantuu !!
   ESHTE PROJEKTI I FITORES !
   JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
   5.
   Merakoset nene Jovanka:
   Motra ime, Sllobodanka !
   Mos ma lini n’balte Fasllicin,
   Pse e kemi Kryeministrin?!
   Sal Berisha mban fjalimin:
   Mos ma ngucni “gospodinin”
   Mbyllni gojen deputete !
   Se ua sjell ketu n’ parlament.
   Nis veprimet paranoja:
   O Damir, o “srdce moja” !
   Merre çarterin per Tirane
   Je ne bes’time n’ TV Klan.
   Ne aeroport shtrohet tapeti,
   Me urdher te nalte nga shteti,
   Zbret me nderet e nje princi,
   Dora vete: druzhe Fasllici.
   Angazhohet i gjithe shteti,
   Policia e prefekti,
   Shantazhojne Sala e Liria:
   Te rrije urte prokuroria !!.
   Se eshte koke, per koke te mikut,
   Eshte koka e trafikut,
   Kontrabanda e Ballkanit,
   Kontrollohet prej “viganit”.
   6.
   Fakte te reja kan dale ne drite:
   Kush e nxori Azemin ne prite,
   Kush e shfrytezoi arkivolin,
   Me ba 14 shtatorin !.
   S’e harrove o Sale, traditen,
   Keshtu e vrave edhe Trebicken,
   E verteta po del ne pah,
   Kush e çoi Kosten “per gjah”.
   Po te zbardhet prej fillimit,
   Tragjedia e 2 Prillit:
   Dora qe gjakosi Shkodren,
   Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
   Kur Kosova ngrinte krye,
   Behej shqipja “lesh e li”,
   Luks i madh per Serbine,
   Kur shtie n’kaos Shqiperine.
   Hej Sali, miku i Fazlliçit,
   Ia kalove Karaxhiçit,
   Karburant i dhe Serbise,
   Me vra djemte e Dardanise!!
   U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
   Kundra trimave te Kosoves
   I gjithe populli u çudit
   Kur i shpallet “terroriste” !!
   Trimat, ne lufte me dushmanin,
   Ti, biznes me Arkanin.
   Dosja jote ne Beograd,
   Filloi te jape rezultat.
   Kur Kosoves po i vinte fati,
   Direktiven jep lugati.
   Me urdher te UDB-se
   I the “jo”, Rambuje-se.
   Ti ke ba nje mal me krime,
   Vrave popullin ne lufte civile,
   Mbolle ngjarjen me vrastare
   “Hiroshimen” gerdecare.
   Tym e helm mbushe kete vend:
   Bloze qymyri, nafte e cement,
   Ke dhe plane me mizore,
   Me centralet berthamore !!
   Si familje, je ba llum
   Ju ka vene mafia perfund:
   Delijorgji, Medi dobiçi
   Rezart Taçi e Fazlliçi.
   Qe ta themi hapur fare,
   Eshte gjithe mafia nderkombetare,
   Kriminelet ke ortak,
   Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
   7.
   Jam Sali, Sali “qendresa”
   Vrava, vodha gjithe sa desha
   Per pushtet, une djeg Shqipnine,
   Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
   Madje jam shume i vendose,
   Per nje tjeter katastrofe !
   Me barut u ba shume buje,
   Kete here do jete me uje !!
   Shkodren do ta bej det ,
   Ta mbaje mend perjete !
   Tragjedi qe s’e ka pase,
   Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
   Vi nga kulla e Vicitolit.
   Jam nga shpella e Mit Sokolit,
   Qe ju turr topit per ment’ krese,
   Tu mendue se eshte n’sigurese !
   As kurkujt nuk ia kam friken,
   E kam “tredh” une opoziten
   N’ unison me Edi Ramen,
   Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
   Le t’vazhdoje me batuta,
   Tu tregue perralla me flutura
   Nuk me tremb mue Johni II-te,
   Une nuk pyes per Amerike !!
   Derisa t’permbyset globi,
   Me rruen trapin “Silvia Konti”,
   Se ia marr erzin n’publik,
   Ia kam ba nje vidioklip !
   Me gjyqsorin skam problem
   Aty kam une klanin tem ,
   Bamirit ia kam ba bene ,
   Do t’ia marr dhe KLD-ne.
   Me i vu krimit kapak,
   Mua m’ duhet edhe nje mandat
   Kam nje plan te sterholluu,
   Me lane popullin pa votue.
   Kur te vije dita per votim,
   Jam usta n’manipulim.
   E ujdis dhe me Europen,
   N’qeveri me kokelopen.
   8.
   Mire ia ban more faqezi,
   Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
   Se çdo popull ne planet
   Nuk do te sillte me ne pushtet.
   Per faturen dhjetra mijera
   Brenga, plage edhe viktima,
   Per gjithe krimet ndaj vatanit,
   Do ta benin si Sadamit.
   9.
   Hapi blloqet moj Argite :
   A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
   Nga vemendja si na doli ?
   INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
   Duhet te kesh n’vemendjen tate,
   Dhe repartet ushtarake.
   C’fare ka: toke e ndertim,
   Ta kthejme ne perfitim!!”.
   Te punojme ma me kujdes,
   Po na dalin letrat n’shesh.
   “Bomba” e pare qe faksi djalit,
   Tash, e-mailat e Ansarit !
   Ne publik erzin na muaren,
   S’na paguan as faturen,
   Me aferatt qe t’zbuloi Tema
   Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
   Per cdo gje, rrofte kapari,
   Se ta fusin si arabi
   Ta kesh rregull n’punen tane:
   Leket merren paradhanie !
   Mos u ban more babe zevzek,
   I thote t’jatit çika e vet:
   “Vec me tenderat qe kam n’proces,
   Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
   Asetet qe ti permende,
   I kam te shkrume n’listen teme.
   Une i bej punet me grafik,
   I kam ne plan per kete vit.
   Nuk pajtohem me kritikat,
   Mos mi humb baboo meritat.
   M’ gjej nje tjeter ne Planet,
   Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
   Per cdo prone qe eshte kthy,
   Une e Zeni kem nderhy.
   Ne cdo projekt e investim,
   Aty eshte dhe emri im !!
   Koncesione e tenderime,
   Kane kalue ne doren time.
   S’jam mjaftue si konsultare,
   me perqindje, jam pronare !!
   A e ke pa si po hedh shtat,
   QTU-ja e re ne Farke ?
   Veper qe se ka Shqipnia,
   Ashte tu u ba me leket e mija !
   Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
   I kam une nen kontroll !
   Po s’pagoi taksen tek une,
   S’fiton asnje konsorcium !!
   Fantazia ime s’ndalet,
   Kam fillue te zaptoj dhe malet:
   Dajt, Terbun e Velecik,
   Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
   Me ndihmen e dajes Fazllic,
   Kem ba lek e fitue miq:
   Mishkovicin e Arkanit,
   Dhe djalin e Sllobodanit !!
   Kam arrite me menaxhu,
   Procesin me te korruptu.
   I rashe vize VITOL gjigandit,
   Ia dhashe ARMOn Tacit mamit.
   Edhe pse jam billionare
   Ne shume projekte, aksionare,
   Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
   Vete e deshen borgjezine !
   Pra c’ka lidhje me terrenin,
   E godisim bashke me Zenin,
   Ti kujdesu vec per vedi:
   Mos me ra nga pushteti
   Qe t’i gezojme na pasunite,
   Mos prano me i hap kutite.
   Se po i hape, fiton Rama,
   E na i konfiskon te tana !!
   Po erdhi ai n’pushtet,
   E sigurte: burgu na pret.
   Krimet tona sa nje mal,
   Nuk mjafton kodi penal.
   Qe te shpetojme duhet me ik,
   Ne azil politik,
   Nese duem nje vend tamam,
   Shkojme drejt e n’Teheran.
   ***
   Zonje e madhe Jozefin,
   Ke merita n’sigurim,
   Qe kur re ne banane,
   Ti je ba pulitikane.
   Nga besimi europiane,
   Ne politike je talebane,
   Per te tjerat je hibride,
   Nuk e flet as gjuhen shqipe.
   Si kryetare je e dhunshme,
   Nga fjalori: e paturpshme !
   Histerike si nje vrasese !!
   I njeh mire dhe lendet plasese !!
   ***
   Kush e solli kete cunam ?
   Kryeministri sharlatan !
   “Hena blu” as “dielli gri”,
   Dora vete shoku Sali !
   Hapi syte o milet,
   Pse fajtore jemi vete:
   Se cdo vote per ate lubi,
   Eshte burim per tragjedi !!
   Moj malesia e Gjakoves,
   Ke pas qene e pararojes,
   Ti ke pase burra model,
   Turp, qe nxore ate kriminel !
   Do t’mbuloje Sale turpi i zi
   Per afera e per tradheti,
   Do te mbetet brez pas brezit:
   “Kryeministri i Gerdecit”.
   Para teje ne tradheti,
   Jane zhyt Zogu e daja i tij.
   Por s’kane bere te tilla pazare!!,
   Me ujrat territoriale .
   Kjo do te thote se n’ qeveri
   Esat Pasha na eshte kthy.
   Problemi qe ka sot vendi:
   A do vi dhe Avni Rustemi ?!
   Jeni nje tufe me kusare,
   Me Ballinje e Selmanllare,
   Delijorgje dhe Fazllicё,
   Taç e mac e berishiçe.
   Kjo eshte klike qeveritare,
   Eshte nje bande kriminale,
   Ruli, Basha dhe Mediu,
   Kapobanda eshte Saliu.
   Sa krimet i keni ba,
   Me lekure keni me e la.
   Do ta zbojme ne korrupsionin,
   Bashke me Gerdec-kualicionin.
   ***
   Moj PD – e bija e “nanes”,*
   Paske qene ti “piçka e s’ames”.
   N’kryesine tende ka hyp llumi,
   Me shume turp po t’vjen fundi !

   Reply to this comment
 33. . December 11, 23:07

  Edi Rama nuk po e përdor tërmetin vetëm për shfaqje teatrale me fëmijët dhe familjarët e viktimave, por edhe si mundësi për të grabitur edhe një herë shqiptarët. Pasi hodhi idenë për t’u blerë me paratë e mbledhura dhe buxhetin e akorduar, apartamentet e pa shitura ndërtuesve-klientë pranë qeverisë, Edi Rama ka nisur lëvizjet për një aferë të madhe dhe shumëvjeçare grabitjeje. Rama mësohet se ka urdhëruar njerëzit e tij të financave të përgatisin një ligj për detyrimin e shqiptarëve që të sigurojnë shtëpitë nga tërmetet. Sipas këtij skenari mafioz, shqiptarët duhet të paguajnë për të siguruar shtëpitë e tyre, pavarësisht se një tërmet i tillë si ai i 26 nëntorit mund të bie pas 200 vitesh. Në vend që të japë llogari para drejtësisë se pse ka lënë me dhjetëra familje të banojnë në godina të shpallura të pabanueshme, duke sjellë 51 viktima, Edi Rama po tenton të realizojë një nga grabitjet më të mëdha në historinë e pluralizmit shqiptar.

  Rama ka piketuar edhe oligarkët që do të mbledhin paratë e sigurimit të banesave. Oligarkët e piketuar kanë themeluar ditët e fundit kompanitë e sigurimit. Duke qenë se tërmeti është një rrezik shumë i papërcaktuar dhe tërmete të fuqishëm bien një herë në 50 vjet apo në 100 vjet, kompanitë nuk do të ketë asnjë kosto, por vetëm do të marrin “taksën e tërmetit”, për ta ndarë më pas me bandën qeveritare. Po sipas burimeve, në ligj pritet të vendoset sigurimi i detyrueshëm i shtëpive, për t’u siguruar se grabitja nuk do të dështojë. E vetmja rrugë për shqiptarët për të shpëtuar nga kjo grabitje dhe vjedhjet e tjera, është përmbysja e kësaj qeverie dhe dërgimi i saj para SPAK-ut.

  Idenë e sigurimit të banesave, Edi Rama e ka përsëritur ditët e fundit. “Duhet që sigurimi i banesave të bëhet i detyrueshëm, sigurimi ndaj katastrofave të bëhet i detyrueshëm. Në këtë fazë nuk mund t’u kërkojmë njerëzve që të paguajnë”, tha Rama në mbledhjen e dytë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit. Sipas Ramës, qytetarëve duhet t’u bëhet e ditur se qeveria nuk do të rimbursojë më dëme të tilla dhe se të gjitha banesat duhet të sigurohen. Rama solli në vëmendje vende të tjera, të cilat kanë vendosur taksë tërmeti.

  Reply to this comment
 34. betixho December 11, 23:35

  Fajet qëndrojnë tek mungesa e kulturës,mos arsimimi i thellë,indiferentizmi ndaj njohjes së legjislacionit në fuqi dhe papërgjegjshmëria skandaloze për zbatimin e lkigjit ose thënë ndryshe shkelja në ç’do hap e ligjit nga qytetarët.
  Ky është thelbi i gjithshkaje.Ne jemi ai popull që shkelim mbi ligjin si këmba mbi tokën kur ecën.Ne jemi ai popull që kemi bërë me mijëra kryengritje kundër Perandorive për mos pagimin e taksa-tatimeve dhe kur krijuam shtetin tonë të pavarur nuk pranonim taksat e tatimet e shtetit tonë me arsyetimin semplist se ne kemi bërë luftë me perandoritë për të mos paguar taksa dhe tani që ngritëm shtetin tonë edhe ju po na kërkoni taksa,Pse luftuam ne? thoshin,ne për këtë punë luftuam dhe ju po beni të njejtën gjë.
  Ligji!!! dhe vetëm ligji!!!!.Vetëm ajo do na fusi në rrugën e zhvillimit modern.
  Me qënë se ligji është themeli bazik i ngrijtjes së një shoqërie dhe shteti modern athëre qytetarëve,shtetarëve dhe mediave i bie si detyrë prikoritare afishimi i përditshëm i zbatimit të ligjit në ç’do hap tonin drejt zhvillimit.
  Këtë e theksoj sepse sot në TV dhe debate mbi tërmetin,pasojat dhe veprimin e kapërximit të pasojave, shikoj në çdo hap budallallëqë alarmante.Komentet mbi artikullin e mësipërm janë krejtësisht abuzive pra në shkelje të ligjit apo parimit mbi të vërtetën e cila edhe këjo është një abuzim me ligjin;vetë artikulli është abuzues,nuk është se s’ka të drejtë por,përzien të drejta me të pa vërteta,pra krijon kaos mendimesh,që do të thotë krijon paqartësi,konfuzion,errësim të objektivit dhe në fund ???,në fund shkelje ligji.
  Artikulli thekson se -me një fjalë-Qeveria kishte sinjalizim! për tërmetin ç’farë bëri,pse s’veproi,pse i la njerëzit të vdisnin?.
  Ky është një qëndrim i pa përgjegjshëm i autorit të artikullit,po ashtu i pa përgjegjshëm ishte edhe investigimi i fiksit të mbrëmjes së sotme, sipas të cilit.njerzit e prekur nga tërmeti po mashtrohen duke u thënë nga shteti mendime kontradiktore,një herë u thuhet se nuk ka problem,herën tjetër u thuhet se është i pabanueshëm pastaj u thonë se do ketë edhe një ekspertizë tjetër.
  Këjo e fiksit është krejtësisht e pa vërtetë.E ka p/r detyrë fkksi,se fiksi është media apo jo,është gazetaria e cila është e detuyruar të transmetojë tek njerzit ligjin,të vërtetën.Dhe e dini kush është e vërteta që duhet të thotë media ?-fiksi në rastin konkret-?:media(fiksi)duhet ti thotë qytetarit të hutuar me të drejtë,atë që thotë kryeinxhinjeri shqiptar si edhe organet shtetërore se do kalohet nëpër tre ekspertiza, e para, e dyta dhe e treta.Nëse media(fiksi nërastin konkret) por edhe mediat e tjera në tërësi nuk përcjellin këtë njohje dhe shpallje teknike dhe qeveritare,ata shkelin ligjin,përhapin panik,ngatërrojnë kritikn me kritiçizmin,e bëjnë qëllimisht,janë të urdhëruar nga drejtuesit,pra i binden diktatorit të tyre (se ka shumë diktatorë këjo punë),nuk e denoncojnë cënimin e së drejtës së gazetarit mbi lajmin që u bëhet nga punëdhënësit tyre,ose e shkelin vetë për luftë politike opozitare.Të shtrëmbërosh të vërtetën e lajmit TI,se do të bësh luftë opozitare?Jo mor zotri.Kritikën do ta bësh mbasi ta kesh dhënë lajmin e saktë.Po përse flet mëndja e këtij kombi(inxhinjerët,specialistët,sizmologët) që ta ndryshosh TI,të thuash Ti gënjeshtra?kur e ke për detyre ta transmetosh ashtu siç thotë specialisti dhe të qartësosh popullin.E ke për detyre të vërtetën,pastaj bën kritkën ideologjike apo opozitarizmin.
  Po ashtu edhe për artikullin në fjalë.Atë që ka thënë profesori grek,apo ai i TAP-it,apo i Shellit duhet të shikoni se ç’farë kanë bërë instancat tona,ç’farë kanë bërë profesarati i ndërtimit dhe projektimit,ç’farë kanë bërë Komiteti i Projektimit dhe instanca të tjera shkencore.Dhe.mbasi ti thuash këto të bësh kritikën se ato që Ata kanë bërë,i kanë bërå jo të plota,jo të thelluara ose të vonuara.
  Nëse instancat tona shkencore apo qeveritare nuk do të kishin bërë gjë,atëhere do të kishte rënë plotësisht Durrësi edhe Tirana.
  Dhe sa për atë që do bjerë tërmet,edhe aty gazetaria apo kritika duhet ta thotë pa hezitim ato që kanë thënë shkencëtarët tanë të nderuar që jo vetëm i kanë thënë por edhe kanë dhënë me studime të mirëfillta shkencore edhe zonat sizmike edhe klasifikimin e tyre.
  Sa për atë se ku dhe kur do bjerë tërmet këto pastaj janë fenomene që gazetaria dhe kritikët nuk mund ta kërkojnë veçse në rastin kur ata duan të ekspozojnë injorancën e tyre me brirë.
  E fundit që dua të them-Media dhe gjithë institucionet përkatëse shtetërore duhet të mobilizohen në luftën kundër shkeljes së ligjit-sëmundjes tonë të brëndëshme-nga qytetarët në çdo hap që hedhin,ligji dhe vetëm ligji-duhet të jetë përparësia jonë krahas arsimimit dhe kulturës.Këjo shkelje e ligjit,këjo papërgjegjshmëri totale e individit ka çuar në kaosin e ndërtimit në Shqipëri dhe vetëvrasjen tonë.
  Nuk ka polic,zyrtar,institucion,qeveri dhe shtet që mund ti bëjë ballë pasojave të pa përgjegjshmërisë të individit në shkeljen e ligjit.
  Ktheni sytë nga ligjet,nga porositë e instancave shtetërore dhe specialistët tanë shkencor e kopetentë për të bërë kthesën që po ulërin në vetëdijën tonë.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 12, 13:06

   betixho
   nuk vazhdova,përtoj,të lexoja më tepër se pak më posht se kjo frazë,ose më mirë fjali:
   “Fajet qëndrojnë tek mungesa e kulturës,mos arsimimi i thellë,indiferentizmi ndaj njohjes së legjislacionit në fuqi dhe papërgjegjshmëria skandaloze për zbatimin e lkigjit ose thënë ndryshe shkelja në ç’do hap e ligjit nga qytetarët.”
   beti
   qytetarii thjeshtë duke qënë shumica tmerrësisht dërrmuese e popullsisë,është dhe asi që ka mundësinë më të madhe për të shkelur ligjin!!do apo nuk do ti!!
   në diktaturë ligji hartohet nga lartë në bazë të përvojës dhe interesave të klasës sundimtare!
   në demokraci pak a shumë e njëjta,në bazë të përvojës dhe në bazë të interesave të marë shtetasve!!
   në të dyja rastet ligji hartohet nga LART!!
   ti mund të vish me ndonjë teori tërci vërci,por realiteti është i tillë!!masa dërrmuese nuk ka mundësinë e vëzhgimit dhe mundësinë intelektuale,nuk ka mundësinë e bashkbisedimit,diskutimit për të bërë “elita”pra pjesa e vogël që qëndron LART!!një fakt tjetër që vërteton këtë thejshtësi është dhe profesioni!!
   pra ndryshimi ndërmjet profesionit të kasapit,bujkut,mekanikut dhe të atij të politikanit,juristit ekonomistit!!
   kështu mi beti
   është shteti ai që vendos rregullat dhe po ashtu shteti ai që DUHE TI ZBATOJË!!
   këtu ka një gremç të vogël beti!!
   dhe ky gremç është dëshira,vullneti për ti zbatuar!!
   ti thua shqiptari ndërton atje ku nuk duhet!?nëderton pa leje??përse nuk i bënte një herë e një kohë??
   dhe atëherë provohej të shkelej ligji,dhe atëherë ndërotohej paleje!!
   por kishte një ndryshim nga sot,mi beti!!
   atëherë jo vetëm që ta prishte,por dhe të rraste brënda,po të qe nevoja!!
   sot nuk të rrasin brënda nëse paguan,nëse voton,nëse korrupton shtetin me një fjalë!!
   për ta mbyllur beti
   njëherë e një kohë i plotfuqishmi i zonës,që kishte nën kontroll disa fshatra,dhe këto fshatra ishin kooperativa bujqësore,ato të tipit të ulët!pra që prodhimet e tyre i shisnin për kooperativistët me çmime shumë më të ulta se në qytet!
   po të blinte në dyqanin e kooperativës,dhe jo në atë të qytetit ku jetonte,pra që i përshtatej rrogës së tij,dënohej për korrupsion!!pra dënohej përse kishte blerë një diçka që e kishte të ndaluar me ligj të brëndëshëm!pra dënohej për shkeljen e një rregulli,që në krahasim me sot!?
   duket një idiotësi!!
   por nuk ishte idiotësi!!
   rregulli është rregull,ligji është ligj!!
   i barabartë për të gjithë!
   dhe duhet respektuar nga të gjithë!!
   duke filluar nga ata që e kanë krijuar e votuar!
   pra nga legjislativi,egzekutivi në veçanti!!
   nuk është faji i popullit,por i atij të cilit populli i ka deleguar pushtetin!!
   sepse po ta zbatonte populli!?
   do të kishte ANARKI o bettttttiiiiiiiiiiiii!

   Reply to this comment
 35. anticensurë25642654 December 12, 07:43

  ky rast që ju po sqaroni,nuk është gjë tjetër veçse një PËRLLOGARITEJE E MUDËSIVE TË NDODHJES SË NJË TËRMETI!
  ne kemi statistika,kemi matje dhjetra vjeçare,në shqipëri,europë dhe në botë! me anë të tyre pra të përvojës mund të përllogarisim mundësitë që janë për të pasur një tërmet!!
  kjo llogaritje mundësish për tërmetet maksimale,bën të mundur që të krijohen rregulla dhe ligje që ndërtimet që bëhen të jenë brënda kufirit të përllogaritjes maksimale!!
  vite më parë,në kohën kur ne kishim shtet,diktaturë,por shtet,ne vendosëm disa rregulla që të kishim mundësi të pësonim sa më pak që ishte e mundur nga tërmetet!!
  sot as ato rregulla të vjetra nuk zbatohen më,as të reja nuk janë vendosur!!
  sot kemi sundimtarë të “zgjedhur” nga ne që të vetmin interes kanë përfitimin material dhe atë sadist!!këta sundimtarë,ky i sotmi,del si lango rrugëve dhe kapet me qënt e shtëpive duke i quajtur analistë!përfytroni nuk është në gjëndje të njohë sojin e vet!por ska rëndësi,këta sundimtarë të vetmin ligj që zbatojnë është ai i mbajtjes së karriges së tyre fitim prurës!!dhe këtë e bëjnë duke shkelur mbi KUFOMA,kësaj radhe reale si ishin reale dhe në 2008!
  prandaj ju gazekarucë,nuk ka parashikim por përllogaritje të mundësisë së ndodhjes!!
  në këtë përllogaritje hyjnë dhe fuqi të tjera të natyrës,si shirat,dëbora,erërat!!
  askush nuk e di se kur mund të bjerë “shiu i madh” a “dëbora e madhe” a “era e fortë”,por duke ditur se kanë ndodhur që të ketë fenomene të MËDHA,bëhet pëllogaritja për ti përballuar!!
  përfytyroni ndërtimin e digës së fjerzës!!
  sikur ajo të ishte ndërtuar thejshtë sipas përvojës së momentit!?
  sot do të kishte shkuar gjysma e shqipërisë në të sëmës!!ajo është për ti rezistuar prurjeve ujore normale,të atyre që ndodhin çdo dekadë,çdo 100 vjeçar dhe çdo mijë vjeçar!!
  përse bëhet një përllogaritje e tillë!?
  SEPSE ASKUSH NUK E DI SE KUR DO TË JETË DITA E PRURJES 1 HERË NË 1 MIJË VJET!!
  e njëjta gjë dhe për tërmetin!
  bëhen përllogaritjet sepse askush nuk e di se kur do të jetë GODITJA MAKSIMALE!!

  Reply to this comment
  • Ylli December 12, 15:04

   Bëni qejf edhe këtë jave, se javën tjetër do bindeni të gjithë që ska patur tërmet.

   Godinat e rëna i rrëzoi korrupsioni i opozitës dhe parashikimi i Ilir Metës.

   Kush nuk bindet me këtë llogjikë, të shkojë me këmbët e veta në polici. Ti bëjë ca ditë izolim. Burgu është bërë si ushtria, për t’u bërë është!!!

   Fjala nuk ban mort, por sot t’fut burg!

   Reply to this comment
   • Agim December 12, 15:05

    Do shkruajmë:” Ra tërmet po qeveria i vuri gjoksin!”

    Reply to this comment
    • Xheka December 12, 15:09

     Hahahaaa
     Do shkruajne ska termet qe kryegjatesia e tij,nuk e tremb,sepse kryegjatesia eshte me i forte se termeti,me i madh se Skenderbeu

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 12, 15:27

     gimo ke të drejtë deri diku!!
     unë për vete e kam kuptuar ndryshe!
     “qeveria i vuri bythën dhe ne na rrasi karin”!!
     dridhu si të duash,paguan apo jo ndihma për tërmetin me kusht si puna e demës,bytha mbetet pas gjithnjë!!

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 12, 15:24

    ke të drejtë yllo!!
    alchajmeri bën të tijën!
    tre ditë,tre javë dhe “shok të rinj”,kot nuk ja futi regani në kohën e tij!!
    “përveç të këqijave,alchajmeri, ka një të mirë!çdo ditë krijon miqësi të reja”-tha i shkreti!!
    kjo vlen dhe për ne si popull!!
    ne shkojmë përpara dhe jo pas si gjithë dynjaja!çdo ditë mësojmë një gjë të re!!njëlloj si “miqësitë e reja të reganit me njerzit e shtëpisë”!!

    Reply to this comment
 36. kanuni Sal Dukaqinit December 12, 15:06

  Të nderuar lexues !
  .
  Tërmeti është fenomen natyror dhe jemi të dënuar të bashkjetojmë me të gjithë jetën.Jemi të dënuar gjithashtu qe asnje qënie njerzore nuk mund të parashikoje kur ndodh Termeti.
  .Pra njerzimi dhe posacerisht sizmologët ( ne rastin tone dhe sizmologu Selanikut) kanë të drejtë vetëm të mbajnë shënime dhe të rrisin profilaksinë si te kemi sa më pak dëme.
  .
  Në këte prizëm si shumë komentues më lart gjykoj se si në rastin e Haçklaj-menit atij ambasadorit ediramafagos te OKB (DEGA ZVICER)si ne kete rast me profesorin e nderuar sizmolog grek vihet re nje DIRTY JOB E DITES qe arrin deri ne akuza banale te titulli se gjasme Rama e kishte njoftimin e termetit por….dhe keto nuk i hanë as kalamajt e fillores.
  .
  Në fakt më i madh se termeti natyror është termeti ne shpirtin dhe ndërgjegjen e shoqerise civile ku me beri pershtypje se asnje lloj media apo analisti-intelektual nuk i beri pershtypje ky fakt i pabesueshem qe zonja nga Thumana…jo vetem kishte hasmin perballe…jo vetem qe kishte djalin e vetem perpara pushkes se zakonit te Leke Dukagjinit por dhe vete nuk shkonte te merrte ilacet se ishte shume semure…
  Ja nje sekuence nga shtypi i atyre diteve:
  .

  Më mirë të na vrasë tërmeti se hasmi’, historia e dhimbshme e familjes nga Thumana.
  .
  Sadije Llapi jeton në një banesë të vjetër. Pas tërmetit shtëpia e saj është pothuajse e rrënuar. Por, fati i familjes së saj është edhe më tragjik. Familja e saj është e dënuar nga gjakmarrja. Tashmë, asaj përveç frikës së tërmetit i duhet të jetojë edhe me frikën e hasmit nga Kanuni i Lekë Dukagjinit.
  .
  Familja Llapi e ka të pamundur të largohet nga banesa, pasi vetëm 50 metra larg nga oborri i saj ndodhet banesa e hasmit. Një kod zakonor që mund të prodhojë tragjedinë e ardhshme për këtë familje.

  E pra tërmeti më i madh në Shqiperi është hasmi i kombit Sali Bythisha qe jo vetem se mbeshtet akoma KANUNIN E LEKE DUKAGJINIT ne baze te te cilit vrau 4 protestues ne 21 janar 2011 dhe mburret akoma qe do vriste me doren e tij Ramën nese do kalonte te kulla e tij ..dhe termet mbi termete eshte fakti qe hasmi i kombit Sali Bythisha jo vetem eshte fajtori kryesor per shembjen e shtetit shqiptar..jo vetem qe pruri hordhite e tij nga bjeshket e nemuna ..por me viktimat e termetit su nekrofag ka filluar ofensiven Rama Ik qe per fat te keq dhe bedrislamiket e dites per “inat se vjerres po flene me mullixhiun.
  .
  Pas termetit natyror njerzit varrosin viktimat,rindertojne shtepite apo largohen nga trojet e tyre por termeti ne shpirtin dhe ndergjegjen e njerezve mbetet per jete.E kam fjalen per “termetin e LEKE DUKAGJINIT” qe u gjallerua ne kohen e Sali Zerzelse sa qe jo vetem mburret se zbaton nje norme kanunore te shekujve te kaluar duke vrare njerez por dhe dokumentet zyrtare tregojne se Termeti i Leke Dukagjinit
  ka vrare 1000 here me teper
  se ky gjithe termetet e marra se bashku
  deri sa arrin dhe zonja Sadije
  te thote

  :”Më mirë të na vrasë tërmeti se hasmi”
  dhe per cudi zeri i saj eshte mbytur
  nga mediat tona
  qe jane bere P.D
  “Poison Dangerous”

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 12, 15:39

   or tru shkulur
   më pëlqeu shkrimi tënd deri këtu”E pra tërmeti më i madh në Shqiperi është hasmi i kombit Sali Bythisha”,por që këtu!?
   me i dhi në të dhe për të tjerat që i kishe në rregull!!
   përse ta them këtë mor tru peshk??
   thjeshtë, se me të vërtetë isociopati i viçidollit me gjithë hajvanët e tij,një nga ata dhe pjetër arbnori(ligjin duhet ta harmonizojmë me kanunin)e rifutën këtë ligj mesjetar,këtë gangrenë të një shoqërie civile,por mos harro mor debil se ndërmjet kohës ka pasur qeveri të ndryshme me atë të sociopatit,përfshirë këtë ndyrësirën që ti po mbron tashti!!
   përse nuk shtron pyetjen se çfarë kanë bërë ato qeveri “antiberishjane”,të ndryshme nga sociopati i viçidollit??
   njëra nga këto qeveri,kjo e sotmia po bën dhe më keq se ajo e berishës!!
   o tru shkulur nuk i ke bërë vetes pyetjen “përse nuk vepron ky kanun dhe mbi atë që e rikëtheu në jetën e përditëshme të shqipëtarëve dementë??”
   askush nuk i pengon të marrin gajkun që ai ju ka derdhur në mes të rrugës!!!
   bëja njëherë vetës këto pyetje dhe do ta kuptosh se e ke gabim!!
   shqiptari është i “fortë” me të dobtin!!këta tipat e sotëm që kërkojnë gjak!?
   e kërkojnë tek ata që nuk kanë njerëz që janë në gjëndje të marrin gjak!!
   dhe ai kanun sado arkaik dhe i pavënd në këtë kohë,ka pasur rregullat e tij në atë kohë!!
   sot ai përdoret vetëm për emrin e tij nga një shoqëri e kalbur,nga një shoqëri perverse!nga një shoqëri e ndyrë!!

   Reply to this comment
 37. betixho December 12, 17:06

  Edhe një herë për ata që s’më kanë kuptuar po e përsëris simë sipër:
  Ligji!!! dhe vetëm ligji!!!!.Vetëm ajo do na fusi në rrugën e zhvillimit modern.
  Me qënë se ligji është themeli bazik i ngrijtjes së një shoqërie dhe shteti modern athëre qytetarëve,shtetarëve dhe mediave i bie si detyrë prikoritare afishimi i përditshëm i zbatimit të ligjit në ç’do hap tonin drejt zhvillimit.
  E fundit që dua të them-Media dhe gjithë institucionet përkatëse shtetërore duhet të mobilizohen në luftën kundër shkeljes së ligjit-sëmundjes tonë të brëndëshme-nga qytetarët në çdo hap që hedhin,ligji dhe vetëm ligji-duhet të jetë përparësia jonë krahas arsimimit dhe kulturës.Këjo shkelje e ligjit,këjo papërgjegjshmëri totale e individit ka çuar në kaosin e ndërtimit në Shqipëri dhe vetëvrasjen tonë.
  Nuk ka polic,zyrtar,institucion,qeveri dhe shtet që mund ti bëjë ballë pasojave të pa përgjegjshmërisë të individit në shkeljen e ligjit.
  Ktheni sytë nga ligjet,nga porositë e instancave shtetërore dhe specialistët tanë shkencor e kopetentë për të bërë kthesën që po ulërin në vetëdijën tonë.
  Nuk ka vënd për akrobacira,është e qartë si drita e diellit.Vetëm qorrat dhe armiqtë mund t’i kundërvihen kësaj dileme.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 13, 13:13

   beti
   ke të drejtë kur thua “Ligji!!! dhe vetëm ligji!!!!”
   POR nuk është e vetmia gjë!!
   sepse gjithnjë thuhet “të kesh një çati mbi kokë”,por asnjëherë nuk thuhet se të kesh një çati mbi kokë duhet të kesh tokë,themele mure e në fund çati!!
   ligji është çatia!!
   edhe nëse,po e marim si aksiomë,populli e zbaton me përpikmëri ligjin,por politika nuk e zbaton,ajo politikë që ne i delegojmë pushtetin tonë,si ta merr mëndja beti!?
   si do të shkonte muhabeti??
   lesh arapi!!
   pra toka, ku duhen ngritur themelet e mureve për të mbajtur çatinë,është vota!është zgjedhja jonë që duhet të bëjmë për të deleguar pushtetin tonë!!
   më pas,pasi të kemi votuar,fillon kontrolli për atë që kemi votuar,më pas fillojnë kritikat,e në fund i jepet shkelmi bythëve kur nuk bën atë që duhet!!
   ndërgjegjja civile beti,ajo mungon në shqipëri dhe tek shqiptarët!!
   ne nuk jemi në gjëndje të dallojmë kriminelin!!
   ne mbrojmë tonin dhe sulmojmë kundërshtarin!!
   në vënd që të dënojmë krimin e kriminelin!!
   krimi,krimineli i çfardo lloji qoftë nuk ka të njëjtën “rracë” me popullin!është rracë më vete!!

   mendimi tënd dhe përqëndrimi në një pikë të vetme të këndvështrimit tënd beti,të fut në këtë rreth që ti ke mbyllur komentin tënd përforcues”Vetëm qorrat dhe armiqtë mund t’i kundërvihen kësaj dileme.”!!

   Reply to this comment
 38. betixho December 12, 17:42

  Edhe një herë për ata që s’më kanë kuptuar po e përsëris simë sipër:
  Ligji!!! dhe vetëm ligji!!!!.Vetëm ajo do na fusi në rrugën e zhvillimit modern.
  Me qënë se ligji është themeli bazik i ngrijtjes së një shoqërie dhe shteti modern athëre qytetarëve,shtetarëve dhe mediave i bie si detyrë prioritare afishimi i përditshëm i zbatimit të ligjit në ç’do hap tonin drejt zhvillimit.
  E fundit që dua të them-Media dhe gjithë institucionet përkatëse shtetërore duhet të mobilizohen në luftën kundër shkeljes së ligjit-sëmundjes tonë të brëndëshme-nga qytetarët në çdo hap që hedhin,ligji dhe vetëm ligji-duhet të jetë përparësia jonë krahas arsimimit dhe kulturës.Këjo shkelje e ligjit,këjo papërgjegjshmëri totale e individit ka çuar në kaosin e ndërtimit në Shqipëri dhe vetëvrasjen tonë.
  Nuk ka polic,zyrtar,institucion,qeveri dhe shtet që mund ti bëjë ballë pasojave të pa përgjegjshmërisë të individit në shkeljen e ligjit.
  Ktheni sytë nga ligjet,nga porositë e instancave shtetërore dhe specialistët tanë shkencor e kopetentë për të bërë kthesën që po ulërin në vetëdijën tonë.
  Nuk ka vënd për akrobacira,është e qartë si drita e diellit.Vetëm qorrat dhe armiqtë mund t’i kundërvihen kësaj dileme.

  Reply to this comment
 39. info analitike December 12, 18:23

  Shoh se nuk paska qene vetem Meta qe ka keqkuptuar studjuesin grek
  Tani per ta shpjeguar sa me shkurt thelbin e punes dhe konkluzionet e tij duhet te kemi parasysh se ai ka monitoruar levizjet ne kohe te mikropllakes Adria dhe te pllakes e Alpeve me sensore te vendosur ne secilen prej tyre.
  Nga keto vezhgime ka dale ne perfundimin se po akumulohej nje energji shume e madhe qe ne baze te llogaritjete probabilitare dhe anlaizes se riskut do te clirohej ne formen e termeteve shume te fuqishme ne nje hark kohor jo shume te larget. Pra pritej qe te kishte termete te fuqishme edhe pse nuk mund te percaktohej ekzaktesisht dita. Dalja e Metes i dha nota groteske ketij konkluzioni se gjeofizakent dhe sizmologet largqofte se i degjonte njeri. Vendi gelon nga gjithologe qe nuk rreshtin se llapuri mediave. Tani qe ndodhi perseri vazhdohet te llomotitet e te mos mbahet pergjegjesi. Nese vazhdoni keshtu vendin ka per ta marre lumi. Po nuk u denuan pergjegjesit duke filluar nga Kryeministri e me pas lakejte e tij si Lame e Shkreli e me radhe kryebashkiake, qe jo vetem bene fushate duke shperndare legalizime ne keneten e Durresit e ne Lezhe e Kruje por u bene zengjine duke u kthyer ne seksere per leje ndertimesh. Ketu nuk e ka fajin as Zoti e as termeti por makuteria e ketyre plehrave.

  Reply to this comment
  • ai December 12, 21:27

   info banalitik.

   ke harruar dhe censorin Salia te pllaka Sheqeres qe me mikropllaken e Slobodanka Bullatoviqit e drodhen ate vend qe vitin 1991 qe vazhdojne dhe sot

   Sinqerisht nuk me dhimbset Rama se mori Tepsine,Timonin dhe Trapin por do ishte me mire per kombin qe si Rama ,Berisha.Bash Meta te shkojne ne Rec te Shkodres si grup kriminal
   .
   pse fajtori kryesor eshte afendikoi i shqupit?
   Kur filloi mega-termeti shqiptar ne vitet 90′ ku e kane zanafillen dhe demet nga gabimet njerzore qe ishin mbi 90% te tyre
   Ne nje interviste dhene vone Bill Rajersoni ambasdori i pare amerikan (qe u kthye dhe nje mbret i plotfuqishem pas 22 marsit 1992) deklaroi se i kerkova Ramiz Alise qe te bente dekomunistifikimin sic bene gjermanet per de-nazistifikimin pas 1946..
   Besoj se ketu fillimi i goditjeve sizmike antishqiptare ( sot mund ta quajme dhe antiamerikane) qe e rrezoi ate shtet dhe perdhosi ate komb…
   Pikerisht kete detyre kreu “Toger Baba” i tyre duke:
   -i ngrene kockat enverit si kanibale (bashke me kadarenjte)
   -poshtroi luften nacjonal clirimtare ( ish aleate me USA)
   -injoroi meritat e rindertimit te vendit
   -perdhosi varrezat e deshmoreve
   -diskretitoi veteranet
   -shkaterroi ushtrine shqiptare
   -reabilitoi ish fashiste
   -e beri hero kombetar zogun
   -aplikoi teorine e shock-ut
   -na islamizoi dhe arabizoi

   -pranoi kolonelin janullatos
   -furnizoi me nafte milloshevicin
   -flirtoi me perversin Damir fazllic
   -poshtroi Fan Nolin..
   -ktheu shqiperine i Kolumbi te droges
   Pra keta me lart ishin KRIME KOMBETARE pa permendur krimet naziskine si 21 janari..remzi hoxha..gerdeci..haklajt etj etj
   . N’dakord qe Ed’Rama te shkoji ne burg edhe per shkelje ligjore por dhe Saliu i Shqupit babai i termeteve kombetare te shkoi ne tesateme se eshte pikerisht Salinfo analitiku qe e coi ate vend ne varreza qe termeti i nxorri kockat atij vendi te vdekur

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 13, 13:21

    ai
    nuk dua ti dal në mbrojte infos,por nuk më pëlqen aspak kjo replikë idiote që në fillim!!
    “pse fajtori kryesor eshte afendikoi i shqupit?”
    nuk e vë në dyshim që ai që filloi shkatërrimin e shtetit shqiptar ka qënë saliu, ose më mirë të themi ai përpara saliut,por u tregua i mënçur që u largua pa bërë zë!
    por a mund të më sqarosh se përse kushdo që e ka pasur pas saliut në vëd që të riparonte shkatërrimet e saliut ka vazhduar të njëjtën mënyrë shkatërrimi si ai??
    të gjithë që e kanë pasur pushtetin pas saliut 1,dhe saliu vetë,nuk kanë bërë gjë tjetër veçse kanë përforcuar shkatërrimin e shtetit dhe për çudi PASURIMIN E TYRE!!
    SI NË POZITË DHE NË OPOZITË!!
    lali deri kur do të vazhdoni të shani,ti vini fajin ujkut,dh etë mbroni çakejt e panumurt??
    çfar doni të mbroni në këtë rast??
    të qënit pjesë e kopesë së çakejve,apo pjesë e popullit BUDALLA??

    Reply to this comment
 40. ai December 13, 16:03

  Zoti “anticensurë25642654″

  faleminderit per vemendjen dhe pranoni kete replike;
  .
  info banalitiku thote me siper:

  ” citim=Po nuk u denuan pergjegjesit duke filluar nga Kryeministri e me pas lakejte e tij si Lame e Shkreli .”
  per te cilen jam dakort 100%…

  Ajo qe harron ky zoteri eshte se duhet te shtoje dhe Denimin e Sali Monsters qe eshte epiqendra e termetit natyral shteteror dhe kombetar
  .
  Kurse ju shpreheni dhe me zi akoma

  ” citim=nuk e vë në dyshim që ai që filloi shkatërrimin e shtetit shqiptar ka qënë saliu, ose më mirë të themi ai përpara saliut,por u tregua i mënçur që u largua pa bërë zë!”.
  .
  Pra ju gaboni ne menyre kriminale sepse qofte ne 1997 qofte ne 2013 procesi i shkaterrimet te shtetit nga Salimostra kishte mbaruar si proces …jo si fillim qe thoni ju me djallezi shqupiste..

  .pra keto PS-istat e filluan nga germadhat ne 1997-en dhe ne 2013 me financa te falimentuara..vetem bizneseve shteti Berishes ne i shtator 2013 ishte mbi 1 miljard borxhe…dhe mos futemi me tej te borxhet e jashtme qe kishin kaluar vijen e kuqe..
  .
  Pra ju gaboni ne menyre te peshtire
  sepse ishte “krimineli” Edi Rama qe e mori Tiranen ne 1998-2000 nje shurrtore gjigande dhe e ktheu ne identitet..
  .
  Pra ju gaboni ne menyre te felliqur
  sepse ishte “krimineli” Edi Rama qe ne 2013-en gjeti mbi 2.5 miljon ndertime te paligjeshme qe ishin jo vetem ilegale pa dokumenta…por dhe te ndertuara jashte parametrave urbane dhe sizmike qe solli dhe kataklizmone e 26 nendorit 2019…
  ”’
  Termeti i 26 nendorit 2019 ishte nje MALLKIM
  per shqiptaret qe pranuan per 27 vjet t’i perdhose nje nga monstrat me te neveritura qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjithe kohrat me nder me thone Saleh Rrahmon Berishaj,
  .
  Termeti i 26 nendorit 2019 ishte nje DENIM
  per shqiptaret qe besojne akoma te Edvin Kristaq Rama te cilit i dhane vota te mjaftueshme per te denoncuar dhe denuar kryemonstren berishe ai jo vetem u be jelek antiplumbi ( bashke me donald luleshet) por vazhdoi kanabalizmin ndaj komandantit te Spiros se tij.
  .
  Termeti i 26 nendorit 2019 tregoi
  HIPOKRIZINE E MIQVE TANE EURO-ATLLANTIKAS
  ne saje te te cileve ai vend eshte katandisur me keq nje vend i pushtuar me keq se nje koloni e shekullit kaluar…pra nje kombinat droge prostitucjoni politik dhe kosh plehrash i Europes.
  .
  Ky termet mund dhe duhet te kthehet
  ne gur kilometrik qe shqiptaret pasi te kalojne situaten emergjente,krahas pastrimit te mbeturinave te termetit te largojne dhe klasen kriminale te parise vendit qe mbahet ne kembe nga metastazat kanceroze te lobeve serbe,greke ne Washington-Bruksel-Berlin-Paris por dhe sekteve te makartiste ,raciste, dhe neonaziste qe jane shkaku kryesor per termetin apokalitik si ate natyror ashtu dhe ate kombetar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim