Investigim/ Buka prodhohet me grurë për kafshët. Mielli, me cilësinë më të ulët në Europë

May 7, 2018 21:17

Investigim/ Buka prodhohet me grurë për kafshët. Mielli, me cilësinë më të ulët në Europë

Gruri me të cilin prodhohet buka në Shqipëri është grurë për kafshët, dhe kjo vjen si pasojë e importeve të pakontrolluara. Ndërsa mielli i përdorur ndaj prodhimeve të bukës rezulton se është me cilësinë më të ulët në Europë.

Në vitin 2014, vendimi i ish-ministrit Panariti për lejimin e importit të miellit me cilësi nën 12% hapi rrugën e abuzimit, duke lejuar që në vend të importohej edhe miell me nivel proteine më të ulët, duke u justifikuar se do të përdorej për biskota, ëmbëlsira, etj. Ndërkohë, mielli dhe gruri do të importohej kryesisht nga Serbia dhe Rusia. Në atë kohë, ministri këmbëngulte se analizat e këtyre importeve dilnin brenda normës, dhe se buka bëhej vetëm me miell, maja dhe ujë.

Ndërsa po të flitet për sot, thuajse të gjitha furrat e bukës prodhojnë edhe ëmbëlsira. Kjo e bën akoma më të vështirë gjurmueshmërinë e Inspektorëve të AKU-së, për të konstatuar nëse në furrat e bukës mielli me proteinë të ulët përdoret edhe për bukën.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit deklaron se për vitin 2017 janë importuar rreth 36 ton miell gjithsej. Rreth 40% e kësaj ngarkese 14 776  ton, është importuar nga Kosova, në vend të dytë është Serbia me 12 945 ton, e ndjekur nga Greqia, Mali i zi, Maqedonia, Bullgaria, Italia dhe në fund Austria me 9 ton.

Nga 36 ton janë importuar 308 ngarkesa me miell,  proteina e të cilit është  mbi  12%, me një sasi prej 9 554 ton. Rreth  4  fish më pak se sasia e miellit me proteinë nën 12% , e cila është 27 125 mijë ton. Përsa i përket  ngarkesave me grurë janë importuar 393 të tilla me proteinë nën 12% me sasinë 8340.956 ton.

Në vendin tonë janë importuar rreth 215 802 ton grurë. Më shumë se 50% e kësaj sasie, rreth 147 594 ton është importuar nga Rusia, më pas vjen  Serbia me 51 588 ton,  e ndjekur nga Ukraina, Maqedonia, Kroacia, Italia, Greqia, Mali i Zi dhe e fundit Turqia me 47 ton.

“Fiks Fare” ka zbuluar se standardi i bukës që prodhohet në Shqipëri sot, për shkak të cilësisë së miellit, është më i ulëti në Evropë. Gruri me të cilin prodhohet buka në Shqipëri është grurë për kafshët, kjo për pasojë të importeve të pakontrolluara. Sot në Shqipëri tregun e mbizotëron mielli dhe gruri që vjen nga Serbia dhe Kosova, i cili ka cilësinë më të dobët të proteinës nën 12 %. Fiks Fare ka kryer analizat e miellit që është sot në tregun shqiptar, një pjesë e madhe e të cilit ka rezultuar me proteina nën nivelin e lejuar.

Fiks Fare analizoi 18 mostra, produkte mielli, ambalazhi 1 kg dhe 25 kg. Analizat e përqindjes së proteinës u kryen pranë ISUV. Nga këto analiza rezultuan se 6 produkte miell për bukë, ishin nën nivelin e proteinës 12% .

Produkte që kanë rezultuar nën normën e deklaruar në etiketë, dhe nën  normën e proteinës më ligj janë 6:

Kodi  Firma e produktit % Pro. në
etikete
% Pro. në
analiza
Lloj i miellit  Origjina
4 Tradicional Serbi 11.31% Për bukë  Serbi
9 Ola Atlas 13% 11.15 Për bukë  Shqipëri
13 Finesa Besnik.shpk Atlas 12.5% 10.92% Për bukë  Kosovë
15 Sillosi Dellino 13% 10.92% Për bukë  Kosovë
17 Premium 12% 10.66% Për bukë  Serbi
18 Sillosi Sofra 12% 11.11% Për bukë  Kosovë

 

Importi i Miellit  2017/ 36 679 ton/ Vendi i origjinës

KOSOVA  14 776 ton

SERBIA      12 945 ton

GREQIA    5007 ton

MALI I ZI   3 298  ton

MAQEDONIA   280 ton

BULLGARI  196 ton

ITALIA   165 ton

AUSTRIA   9 ton

Importi i Grurit/ Gjithësej 215 802 ton/ Vendi i Origjinës

RUSIA   147 594 ton

SERBIA 51 588 ton

UKRAINA             6 010 ton

MAQEDONIA     5 531 ton

KROACIA             1 428  ton

ITALIA   2 406  ton

GREQIA                784  ton

MALI  I ZI             102  ton

TURQIA                47  ton

s.a/dita

May 7, 2018 21:17
Komento

12 Komente

 1. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni May 7, 21:41

  Po normal, kur qeverisesh nga maloke qe t’i bejne parate rrush e kumbulla ne rruge nje miliardeshe, dhe nuk prodhon as gjerat me bazike vete, edhe ushqim kafshesh do hash.

  Dhe nese disa shteteve te huaja u ngrefet, ashtu, thjesht per zbavitje, dhe te bejne bllokade, realisht perfundon duke ngordhur urie, sic ngordhen urie 300,000 Greke “te civilizuar” ne mes te shekullit te XX.

  Nje popull i tille jo qe nuk i ben dot balle nje perandorie, sic i bene balle Shqiptaret e kohes se Skenderbeut, por nje popull te tille e poshteron, e skllaveron apo e vret, pa shkrepur asnje arme.

  Reply to this comment
 2. XXXL May 7, 22:48

  Panariti mbushi xhepin nga importues plehra dhe bajga e prodhues jo buke por muti, ju llapni, jo keshtu po ashtu.
  Panariti eshte ne “Opozite” po ha e po shijon ato qe ka vjedhur e bashkepunuar ne kundershtim me ligjet e ne kurriz te qytetareve. Procedojeni ne Prokurir apo vetem llogje Kavaje…. sic duket doni ndonje loqe Kavaje qe te pushoni.

  Reply to this comment
 3. Lili May 7, 23:37

  Ministrat shume te sukseshme te Kryeministrit tone,qe na zerojne cdo dite,po presim reagimet e kontrolet e kryeministrit tone sapo te mbaroje sakate e tin ne FB.
  Ndoshta atehere do pyet ministrat e tij per kete skandal ekonomik,sanitar e institucional
  Te paaftet do te shkarkohen,ok,po kur?
  O edi,kur?

  Reply to this comment
 4. Demi May 7, 23:43

  Prandaj vdesin me shum te rinj se pleq ne shqiperi. Ato motrat ku ti ken ata qe bejn lek me shendetin e popullit.

  Reply to this comment
 5. Arben May 8, 05:56

  Ngaqe jemi popull trim dhe heroik, prandaj

  Reply to this comment
 6. referendum per denimin e sali kriminelit May 8, 09:01

  A deshet liri demokraci? doni edhe grure te paster.
  ku jemi ne socializem qe te cajme bllokaden duke prodhuar grure me forcat tona dhe hanim buke misri hibrid.
  Demokracia prodhon vetem premtime,mashtrime,sharje ndaj njeri tjetrit.
  demokracia prodhon kurveri,drog korrupsion,padrejtesi,gjyqtar dhe politikan qe bejne pare duke ju pire gjakun me grure kafshesh.
  demokracia prodhon salira mul noka,paloka myslym murriza shkelzena e monika cizmja me shumice dhe me cmim te larte……
  prandaj mos hani mut por hani ate qe ju japin keta miliarderet pa punuar.

  Reply to this comment
 7. perkthyesi May 8, 11:54

  Fakti qe te mjeket reumatologe gjen gjitmnone njerez te shumte ne pritje te vizitave, tregon qarte se ushqimi yne kryesor, buka, eshte krejtesisht jashte standarteve, teksa qeverite kane kohe qe i a kane futur gjumit, dhe as u bie ndermend qe te marrin masa ndaj atyre treg tareve matrapaze qe po e marrin ne qafe popullin. Dhe ne ende vazhdojme te votojme keta specie prehistorike!! Demokracia jone = shthurje, korrupsion, vjedhje, zvenitje e vlerave, degjenerim, papunesi, varferi, polarizim i llahtarshem, vrasje, perdhunime, mashtrime etj etj, etj. Deri kur keshtu? Kete e ka ne dore populli, i cili ende nuk i ka treguar dhembet e tij….!

  Reply to this comment
 8. qytetari May 8, 12:11

  Ky eshte GENOCID me firmen e pusht-etareve
  per cfarosjen e Shqipetareve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin