Irak, burgim të përjetshëm 2 grave ruse të lidhura me ISIS

April 18, 2018 10:16

Irak, burgim të përjetshëm 2 grave ruse të lidhura me ISIS

Ligjet e shtetit të Irakut kundër terrorizmit kanë bërë që dy gra nga Rusia të dënohen me burgim të përjetshëm, pasi kanë deklaruar se kanë qenë të lidhura me grupin ekstremist, “Shteti Islamik”.

Të dyja gratë ruse janë dënuar nga një gjykatë në Bagdad më 17 prill, dhe janë identifikuar nga zyrtarë të Çeçenisë si persona me kombësi të Dagestanit.

Mediat shtetërore ruse duke cituar televizionet irakiane kanë raportuar se tri gra nga Azerbajxhani dhe një tjetër nga Kirgizia janë dënuar me vdekje në po të njëjtën seancë gjyqësore.

Nga ana tjetër, Agjencia e lajmeve AFP ka raportuar se pesë gra nga Azerbajxhani janë dënuar me vdekje.

Pra sikurse kuptohet, raportimet e mediave ruse me ato të agjencive të tjera janë të dukshme, por momentalisht të pakonfirmueshme ende.

Falë ligjeve kundër-terrorizmit, gjykatat e Irakut dënojnë ata që besohet se kanë shërbyer si ndihmesë për militantët e ISIS-it, edhe nëse nuk janë akuzuar për hapa të dhunshëm.

s.a/dita

April 18, 2018 10:16
Komento

2 Komente

  1. shqiptari April 18, 16:17

    TAMOM shtet diktator iraku , i denojn me vdekje ,keshtu i denoi dhe ENVERI terroristet qe hynin me banda nga toka deti ajri ktu tek ne nen drejtimin e agjenturave te huaja fill mbas luftes , por sot ata kan dal heronj , ishalla nuk dalin heroina neser dhe kto grat e denuara me pushkatim bashk me kta te tjeret.siç dolen kriminelet e luftes ktu tek ne.

    Reply to this comment
  2. shqiptari April 18, 16:18

    TAMOM shtet diktator iraku , i denojn me vdekje ,keshtu i denoi dhe ENVERI terroristet qe hynin me banda nga toka deti ajri ktu tek ne nen drejtimin e agjenturave te huaja fill mbas luftes , por sot ata kan dal heronj , ishalla nuk dalin heroina neser dhe kto grat e denuara me pushkatim bashk me kta te tjeret.siç dolen kriminelet e luftes ktu tek ne.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim