Irani pranon fajin: Kemi goditur gabimisht avionin ukrainas

January 11, 2020 08:41

Irani pranon fajin: Kemi goditur gabimisht avionin ukrainas

Ushtria iraniane ka dalë në një deklaratë shokuse. Pasi po mohonte prej disa ditësh, ushtria e Iranit ka pranuar fajin, raporton televizioni shtetëror i Iranit.

Në deklaratë ushtria thotë se e ka goditur avionin ukrainas nga një gabim njerëzor për shkak se avioni fluturoi në zonën që Rojeve Revolucionare të Iranit. Ata që janë përgjegjës do të përgjigjen, vazhdon më tej deklarata.

Irani më parë kishte refuzuar aludimet se një prej raketave të tij rrëzoi aeroplanin pranë kryeqytetit, Teheranin, të mërkurën.

Por pas një presioni të vazhdueshëm të SHBA-së dhe Kanadasë që thonin se Irani ka qëlluar me raketë avionin ukrainas bëri që ushtria ta pranonte verpimin e kryer.

Në avionin ishin 176 persona dhe të gjithë humbën jetën tragjikisht. Në avion kishte më shumë shtetas kanadez.

o.j/dita

January 11, 2020 08:41
Komento

4 Komente

 1. Ilir January 11, 10:40

  Midis 176 personave ishin 15 fëmijë. Krimi u pasua me një krim akoma më të rëndë.
  Të jetë fillimi i pasojave të aventurës ‘Trumpit ?

  Reply to this comment
 2. Andrea January 11, 12:30

  O ilir ,po çfare faji ka Trump, , se ke budallenje ne Iran.

  Reply to this comment
 3. MH January 11, 15:40

  Iranianet.
  U munduan ta mshefin.Tashti deklarojne veten fajtor.
  Kemi goditur gabimisht avionin ukrainas.
  Bota e kuptoj parase te deklaronit.
  Po si i bahet atyne qe iu iku jeta gabimisht prej idiotllekut tuaj.Ju duke vlersuar perstepermi Gjenralin.Duhet te mos bani gabime mbi te trete,ti merrnit jeten 176 personave te pafajshem.
  Kush mund ta kaperdijne idiotllekun tuaj.Ju e lypni per tu cfarose nga faqja e dheut.E,perseri gami i juaj nuk riparohet.Bota nese ka mend duhet qe per cdo goditje ndaj te treteve qe nuk kane lidhje me ju.Duhet te mbaj qendrim per t’iu rjepur si cjapin tek kasapi.
  Ju e dini kush asht vrasesi i gjeneralit tuaj.Me shume korrektes e ndershmeri e deklaroi qe jam une Presidenti Amerikan.Ky asht gjaksi. Me kete keni pune dhe jo me civil e femije te pafajshem.Kercnimi drejte Manzes ne Shqiperi asht gabim qe nuk ju falet.Ato ne Manze iken per te mos u konfrontue me ju.Thirrini mendjes,cdo hap qe bani te mos jeni gabushem.Ne te kunderten bota do t’iu denoje.

  Reply to this comment
 4. Paul Tedeschini January 11, 16:01

  1- Vrasja me PRECIZION e gjeneralit Sulejman te shqoruar nga nji gjenral dhe 7 ushtarake te tjere iranian ne te njajten makine, si dhe
  2- verifikimi i dokuemntuem i te gjitha hapave dhe levizjeve te aeroplanit ukraines si dhe te raketave iraniane TREGON se AMERIKA e ka nen KONTROLL APBSOLUT IRANIN ISLAMIK.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim