Ironia, shqiptarët ushqehen me peshq nga…Vietnami dhe Uruguaji

May 22, 2015 08:48

Ironia, shqiptarët ushqehen me peshq nga…Vietnami dhe Uruguaji

Edhe pse Shqipëria është një vend me det dhe lumenj, është paradoksale ajo që ndodh.

Kreu i flotës së peshkimit në Durrës, Klodian Kapiti thotë se shqiptarët po ushqehen me peshk importi.

Flota nuk arrin të përballojë kërkesën e tregut të brendshëm.

Ne po furnizohemi me peshk rezervati nga Greqia dhe vende të tjera të rajonit.

Paradoksi qendron se me peshk me gjak të ftohtë, që ne quajmë sepjet, karkalecët dhe kallamarët, vijnë nga fundi i botës, nga Vietnami dhe Uruguaj.

Dhe e dini pse kemi mbërritur në këtë pikë?

Sepse nuk kemi lëndën e parë, që quhet anije.

Mbi 60 përqind e flotës nuk është në gjendje të mirë pune dhe për pasojë gjuetia zhvillohet pranë bregdetit, duke mos synuar thellësitë, ku ka relativisht peshk.

Shumica e anijeve dalin me rrjeta bosh,” thotë ai për “Panorama”.

May 22, 2015 08:48
Komento

7 Komente

 1. veterani May 22, 09:13

  po pse keto rezervatet nuk ngrihen ne shqiperi.nekemi ujra e te kripura por u dashka te ham peshkun e rezervateve te grekut.

  Reply to this comment
 2. fred May 22, 09:23

  Vietnami…shkelqyeshem…na kalitet shpirti luftarak, patriotik dhe revolucionar…se jemi shkombtarizuar fare…

  Reply to this comment
 3. lato May 22, 09:36

  Flota luftarako-peshkatare e Durresit,nuk merret me transport peshku,por me transport klandestinesh taxi vajtje-ardhje.Rrugen e kthimit e mbushin me mbeturinat e frigorifereve italjane.Prandaj ka fillu te mbaje ere peshku i Durresit!

  Reply to this comment
 4. Arben May 22, 09:41

  CFARE KA KETU PER “IRONI”

  TREGU I LIRE I RREGULLON VETE GJERAT.

  NE, SI QYTETARE TE KETIJ VENDI TE MBLEDHIM MENDJEN DHE TE MOS VOTOJME ME KRIMINELET DHE MANIPULUESIT E ZGJEDHJEVE, PO BEME KETE I KEMI RREGULLUAR PUNET TONA.

  Reply to this comment
 5. Edi May 22, 10:42

  Me mire qe skane anije se te kishin anije keta e shterronin detin per 6 muaj.

  Reply to this comment
 6. niku May 22, 11:44

  Sa per dijeni Vietnami eshte nje nga eksportuesit me te medhenj ne bote te prodhimeve te peshkimit. Peshku i tij shkon ne USA, Europe dhe cdo cep te botes. Ata qe e blejne dhe e sjellin ne Shqiperi nuk shkojne ne Vietnam por e blejne ne merkatot europiane. Peshkimi ne Shqiperi ka shume probleme por me i rendesishmi eshte informaliteti. Ne nuk kemi anije sepse pjesa me e madhe nuk paguan asnje takse. Askush nuk investon ne anije peshkimi dhe infrastrukturen e peshkimit kur konkurohet nga ata qe nuk kane “kosto” Tipike eshte qe nje anije peshkimi 18-24 metra eshte biznes i vogel, (edhe se harxhon 5-10000 Euro/muaj nafte) me nje person “te punesuar”, vetem pronari dhe peshkatare qe punojne ne te zeze. Nuk deklarojne prodhimin, fitimin dhe asgje tjeter. Shume prej tyre pasi paisen me licence peshkimi “mbyllin” aktivitetin e peshkimit ne QKR, por vazhdojne punen normalisht pasi nuk ka nje kontroll midis Ministrise se Bujqesise dhe tatimeve se kush eshte i licensuar ne Ministri dhe kush eshte i licensuar te tatimet.
  Po nuk u vendosen rregulla te barabarta per te gjithe, ky sektor do te zvarritet sepse nuk ka konkurence te ndershme.
  Nafta qe duhej te kishte hyre ne fuqi (qe ne janar eshte miratuar) akoma zvarritet. Kur te rregullohet nafta do te ulet informaliteti dhe do te zhvillohet sektori.

  Reply to this comment
 7. Adiele May 22, 15:20

  Peshkatare te Shqiperise bashkohuni per te vetmin qellim;-
  Zini ngjala, njeren futjani ne bythe Sali Berishes, ndersa te tjerat futuani ne bythe berishianeve dhe pederasteve me emer PD. Mos horroni; te tille merda keni edhe ne rradhet tuaja pashkatare te dashur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?